Mo?* I Uit onze omgeving Axel Zomerprogramma van Axels Jeugdwerk opent met „DE PRUIK VAN DE KONING" Student Herman Koningsveld zegt WONEN IN CARAVANS BEVALT UITSTEKEND' In de winderige Johannapolder bij Utrecht wonen drie pioniers drie voorvechters voor betere studentenbehuizing de scheikunde- student Herman Koningsveld (24), de wis- kundestudent Stef Verdonk (27) en de student sociologie Jan Vos (20). Toen het plan rees om op een terrein van de Utrechtse Universi teit, de Uithof in de Johannapolder, een woonproef te nemen met caravans, waren zij onmiddellijk bereid om als proefkonijn te dienen. Wij waren benieuwd naar hun ervaringen en reden, op een donkere regenavond, naar de Johannapolder. We passeerden daar het gloednieuwe, helverlichte transistorium van de Universiteit. In de verte zagen wij de ver lichte raampjes van de caravans. Toen we daar, in het aardedonker, op af reden, raakten we tot onze deuren in de poldermodder. We hadden kennelijk het verkeerde weggetje ge kozen. Fabrikant Berend Hazeleger, die ach ter ons reed in een zware Mercedes, bewees onmiddellijk dat hij zijn vrachtwagenchauf feurs-tijd nog niet vergeten was. Hij baggerde (fluitend) met zijn keurige schoenen en pan talon door de modder, sleepte met balken, sjorde kettingen vast en trok ons er weer prima uit. Berend Hazeleger (34) is de Edese wagen fabrikant die indertijd, toen het idee studen- ten-wooncaravans naar voren kwam, in één weekend zo'n caravan ontwierp en bouwde - en die verklaard heeft in snel tempo vele honderden van deze caravans te kunnen bou wen. Eén van de drie proefcaravans is door hem ter beschikking gesteld. Gezellig Bemodderd en verwaaid kwamen we ten slotte bij het miniatuurdörp aan. In de cara van van de heer Stef Verdonk (het ontwerp van Hazeleger) werden we plezierig ontvan gen. Het kacheltje gaf een heerlijke warmte, alles ademde huiselijkheid. We trokken onze modderschoenen uit en grepen dankbaar naar een grote kop koffie. De heren Koningsveld en Vos kwamen er ook bij het gesprek kon beginnen. Herman Koningsveld, die ook bestuurslid is van de Stichting Studentenhuisvesting Ut recht, trad op als woordvoerder. Hij vertelde ons, dat ze dik tevreden waren met de behui zing, en dat, wat hun betreft, de proef vol komen geslaagd was. I let leek hun alleen beter geen elektrische verwarming te houden dat werd te duur (ca. 60, per maand in de winter), maar olieverwarming. Bovendien moest het toilet er maar uit - gebruikmaking daarvan stuit, als er bezoekers zijn, op psychologische bezwaren. De toiletten moesten maar op het terrein ko men, zodra er meer caravans zouden staan, vond de heer Koningsveld. De ruimte Die van de caravan waarin we zaten voldeed het best 4,5 x 2,5 m. Het viel ons inderdaad op hoeveel men daarin kan herbergen. Op het moment van het inter view telden wij 6 man, een bed, een toilet, een kast, een aanrecht, een tafel, 4 stoelen! een bureau, een radio en enige honderden boeken... Niet eenzaam. „Voelt U zich niet eenzaam, hier in die vlakte „Helemaal niet zei Herman Koningsveld, we voelen ons volkomen happy. Je kunt hier helemaal je eigen leven leiden, in een eigen huis I" De heer Stef Verdonk voegde er aan toe „In de stad, tussen vreemde mensen, daar kun je je echt eenzaam voelen - hier niet". „Hoe wonen de studenten nu in Utrecht? Zijn de woonomstandigheden inderdaad nij pend „Onhoudbaar zei de heer Koningsveld. „Sommige studenten wonen in hokjes van twee meter. Stelt U zich voor een ruimte als deze, maar dan in tweeën gedeeld door een muurtje, en in elk hok een mens. Andere studenten wonen weer zeer ruim maar be spottelijk duur, sommige voor 140, - per maand. En dan zijn er nog de spoorstudenten, die thuis wonen en heen en weer reizen. Dat is helemaal fout. Een student moet zelfstandig leven hij heeft récht op een eigen behui zing. Als hij bij de ouders zit, blijft hij een soort scholiertje. Hij moet eruit hij moet op eigen benen staan ook al is dat soms verbazend moeilijk". Studentendorp. „Als alles doorgaat - hoe ziet U dan de uitwerking „Het moet hier een soort studentendorp worden. Met een centrale keuken, winkels, toiletten, enzovoorts. Het is allemaal best te verwezenlijken". Nadat de heer Stef Verdonk in zijn „keu kentje nog een ferme kop koffie voor ons gebrouwen had, trokken we onze inmiddels mooi opgedroogde schoenen weer aan voor de terugreis. Node verlieten we de behaaglijke sfeer van de caravan, nagezwaaid door de drie pioniers. We hopen voor hen dat hun initiatief be loond wordt. Peter van Duyn Bekendmakingen TIJDELIJKE SLUITING GEDEELTE KERKSTRAAT KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN Voor Zeeland 167 extra woningen. De minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft vijf maatregelen genomen om de onbenutte bouwcapaciteit produktief te maken, terwijl wordt vermeden, dat de spanning op de bouw markt oploopt. Deze maatregelen hebben voor Zeeland het direkte gevolg, dat waarschijn lijk 167 woningen meer gebouwd kunnen worden, dan volgens de oorspronkelijke plan nen voor 1964 het geval was. Vervoer op alle veren gestegen. Uit het vervoersoverzicht van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland per eind april 1964 blijkt, dat in de eerste vier maan den van dit jaar het passagiers- en autover voer ten opzichte van dezelfde tijdsduur in de vorige jaren aanzienlijk is gestegen. Werden in de eerste vier maanden van 1961 ruim 920.000, 1962 ruim 966.000, 1963 (ten gevolge van de ijsgang) slechts ruim 882.000 passagiers vervoerd, thans zijn er dit jaar al ruim 1.140.000 passagiers ver voerd. Ook het autovervoer, dat in de eerste vier maanden van 1961 ruim 271.000, 1962 ruim 291.000 en 1963 ruim 276.000 auto's bedroeg, heeft met het vervoer van 371.000 auto's in 1964 een sterke stijging ondergaan. Uit het overzicht voor de maand april blijkt, dat op de veren Vlissingen Breskens en Ter neuzen - Hoedekenskerke het passagiersver voer is teruggelopen, terwijl het passagiers vervoer op het veer Kruiningen - Perkpolder een grote stijging te zien geeft. Het autovervoer in de maand april is op alle veren gestegen, speciaal op het veer Krui ningen - Perkpolder. Ook zijn er op dit veer de meeste auto's achtergebleven op de aanlegsteiger. Het aan tal achtergebleven auto's op de aanlegsteiger is de vorige maand ten opzichte van maart aanzienlijk gestegen. Predikbeurten Faillissementen Langs de Scheldestromen Voor Zeeland betere treinverbindingen. De nieuwe uitgave van Nederlands meest gelezen boek, het spoorwegboekje, is ver schenen. Het is weer een heel jaar geldig. Hier en daar blijkt de Nederlandse Spoor wegen de dienstregeling wat te hebben aan gepast. Voor Zeeland staat er belangrijk nieuws in, omdat deze provincie een doorgaande ver binding krijgt naar Amsterdam. De trein die om 5.48 uit Vlissingen ver trekt wordt versneld en gaat van Dordrecht (vertrek 7.29) naar Den Haag rijden, waar door een nieuwe rechtstreekse verbinding tot stand komt. Reizigers uit Zeeland behoeven dus niet meer in Dordrecht in de overbezette trein die om 9.44 uur vertrekt, over te stap pen. De trein van Vlissingen naar Roosendaal komt enkele minuten vroeger in Roosendaal aan (7.17 uur) en wordt als nieuwe trein doorgetrokken naar Dordrecht en rijdt vervol- brui nirtg PiGmaderm f2.95 gens in de bestaande dienstregeling door naar Amsterdam. Trekpaarden uit Zeeland op T.V. Onlangs heeft de Nederlandse Televisie Stichting een reportage gemaakt over „Inter nationale landbouwbelangen", die op 2 juni op de televisie zal worden uitgezonden. Men heeft o.m. enkele opnamen gemaakt van Zeeuwse trekpaarden. De N.T.S. was te gast op het bedrijf van de heer A. Serrarens in Ossenisse in de gemeente Vogelwaarde, om daar enkele werkende hengsten en merries te filmen. De „filmsterren" zijn alle een keer kampioen van Nederland geweest. Op het bedrijf van de heer Dobbelaer uit IJzendijke maakte men opnamen van het vier span dat ook reeds veel sukses op trekpaar dententoonstellingen heeft weten te boeken. De N.T.S. filmde ook enkele Haflingers in Heer Hugowaard. Drumbandshow te Oostburg. De V.V.V. Oostburg en de plaatselijke mu ziekvereniging „Harmonie" organiseren zater dag 20 juni een groot opgezette drumband show, waaraan 11 gezelschappen uit Z-Vlaan- deren deelnemen. In het programma is tevens opgenomen de finish van de Oostburgse avondvierdaagse. Aan de muzikale show wordt medewerking verleend door „Harmonie" Oostburg, Thalia Axel, Harmonie Terneuzen, Jeugdbelang IJzendijke, „Uit het volk door het volk" Bres kens, muziekvereniging Sluiskil, Irene Ter neuzen, Concordia Axel, Harmonie Biervliet, Hosanna Axel en „Eendracht maakt macht" uit Groede. Na aankomst in Oostburg krijgen de deel nemende gezelschappen op het terrein van de openbare lagere school gelegenheid te oefe nen waarna opgesteld wordt op het Ledel- plein. Vandaar gaat het naar het gemeente huis waar de verenigingsbesturen door het gemeentebestuur van Oostburg officiéél wor den ontvangen. In twee groepen zullen de deelnemers vervolgens door de gemeente mar cheren, waarna de gezelschappen uit Axel, Terneuzen, Sluiskil en IJzendijke op het Le- delplein een show zullen verzorgen. Na de aankomst van de avondvierdaagse stellen de muziekgezelschappen zich in een halve cirkel voor het Ledeltheater op, om een gezamenlijke show en taptoe te verzorgen, die met. het na tionale volkslied wordt besloten. OP STILSTAANDE AUTO GEREDEN Zaterdagmorgen te 10.45 uur reed H. H. V. uit Oostburg, komende vanuit Axel over de Nieuwen- dijk met een personenauto. V. bemerkte te laat een daar stilstaande personenauto van C. H. van A. uit Zaamslag, en reed deze auto aan. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar beide voertuigen werden zwaar beschadigd. SCOOTER VERLEENDE GEEN VOORRANG Zaterdagmiddag rond 17.00 uur naderde per Scooter M. H. C. L. A. uit Daknam (B) de krui sing met de Zuidsingel—Kanaalkade. A. verleende op de kruising geen voorrang aan de van de Zuid singel komende personenauto bestuurd door F. J. F. uit Klinge, waardoor een botsing ontstond. A. liep enkele lichte ontvellingen op en beide voertuigen werden beschadigd. GECOMPLISEERD VERKEERSONGEVAL Dinsdagavond te 11.15 uur kwam een truck met oplegger bestuurd door H. M. H. uit Lisse, komen de uit de richting Terneuzen op de Nieuwendijk te slippen en draaide een halve slag om en kwam te rug in de richting Terneuzen te staan. De truck kwam in de sloot terecht en de oplegger stond dwars over de weg en versperde het verkeer. De chauffeur bleef ongedeerd en de bijrijder een broer van de chauffeur bekwam slechts lichte ontvel lingen. Kort na het gebeuren waren reeds enkele per sonen ter plaatse en toen 10 min. na dit gebeuren J. v. D. uit Terneuzen uit de richting Axel naderde werd deze vroegtijdig door een rode lantaarn at tent gemaakt op de versperring door de oplegger, van D. heeft waarschijnlijk dit niet gezien of niet begrepen zodat hij pas op het laatste moment de oplegger heeft bemerkt. Toch heeft van D. nog kans gezien om zich voorover te buigen voor dat de auto onder het achterdeel van de oplegger is geschoven. Het dak van de personenauto was geheel open gescheurd en het naar beneden duiken heeft van D. zeker voor erger behoed. Van D. werd bewuste loos in de auto aangetroffen en Dr. Boor die spoe dig ter plaatse was achte overbrengen per ambu lance naar het Ziekenhuis te Terneuzen nood zakelijk. Na behandeling in het ziekenhuis bleek het niet zo ernstig te zijn als dat het op het eerste gezicht liet aanzien en kon van D., naar huis worden ver voerd. De personenauto was zeer zwaar beschadigd, hetzelfde was het geval met truck en oplegger. JUBILEUMUITVOERING ASAF Zaterdagavond zal de gemengde Chr. Zang vereniging een Jubileumuitvoering geven ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan. In deze uit voering zal geen groot koorwerk worden uitge voerd, maar meerdere kleine prachtige werken van o.a. Mendelsshon, Barthaldy, Bach, Joh. Bramhs, Sweelinck en Valerius. Medewerking wordt verleend door Mevr. Ris- seeuw-Verdouw als sophraan-soliste, de orgelpar tijen worden gespeeld door Dhr. Hamelink, het geheel staat onder leiding van de dirigent Dhr. P. Brakman. De uitvoering wordt gegeven in de Gereformeer de Kerk in de Kerkdreef en vangt aan te 8 uur. De entree is gratis en ieder die van goede zang houdt zal dan ook zeker hier weer kunnen genieten van prachtige solo- en koorzang. GESCHENK Door een onbekende gever is aan de R.K. Kerk een communietafel geschonken. De Pastoor toonde zich zeer verheugd met de nieuwe aanwinst. KOLLEKTES De Caritas-kollekte in de R.K. Kerk alhier heeft opgebracht 106,—. De opbrengst van de giften bijeengebracht door ae schooljeugd voor de Missie bedraagt 98,—. De Kerkkollekte voor de missie heeft 126,— opgebracht. N.C.V.B. VERGADERDE Op donderdag 21 mei hield de afd. Axel van de N.C.V.B. de laatste vergadering van dit seizoen. Onder leiding van de presidente, Mevr. Weijns- Bakker werden eerst de huishoudelijke zaken afge werkt. Na de pauze hield Ds. de Jonge van Yerseke een zeer interessante lezing over de aantrekkings kracht der sekten. Zondag zal het r.-k. Jeugdwerk te Axel de operette „De pruik van de Koning" opvoeren. Deze operette, waaraan zeventig spelers meewerken, vormt een onderdeel van het zomerprogramma. Het jeugdwerk is hiermede niet aan zijn proef stuk reeds meerdere malen liet Axels jeugd van zich horen. Begonnen als patronaatswerk heeft het jeugdwerk zich steeds verder uitgebreid en haar werkzaamheden aangepast aan de eisen van de tijd en de verlangens der hedendaagse jeugd. Mede hierdoor is het te Axel dé grote trekpleister ge worden, waar ontspanning, sport en spel hand in hand gaan met jeugdvorming in de meest uitgebrei de zin van het woord. Vooral in de Kanaalzone bestaat er voor de nieuwere vorm van jeugdwerk, zoals dat zich in Axel heeft ontwikkeld, grote belangstelling, zeker nu men reeds enige tijd ook speciale aandacht be steed aan de teenagers. Deze belangstelling is voor de jeugd o.m. op prettige wijze tastbaar in een eigen jongerensoos. Natuurlijk vergt het werk een zorgvuldige plan ning en zeer veel vrije tijd. Aalmoezenier Hermans met een team van bijna veertig leiders en leidsters, laten dank zij echte teamgeest alles op rolletjes lopen. De onmisbare hulp van de Axelse bevolking is hierbij niet achterwege gebleven. Het Jeugdwerk te Axel beweegt zich op velerlei gebied. Het programma is dan ook een bonte men geling van vele aktiviteiten. Het meest aantrek kelijke voor de jeugd wordt weer het a.s. zomer kamp, dat thans in zeven groepen dient te worden gehouden, aangezien meer dan 200 jongeren aan die kampen zullen deelnemen. Spontane materiële hulp heeft de reuzenorganisatie, die deze kampen vergen, zéér verlicht. Afgelopen week nam een zeventigtal jongeren deel aan een fietstocht door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, hierbij begeleid door pastoor B. de Jong, aalmoezenier Hermans en verscheidene lei ders en leidsters. In juni zal de jeugd van Axel waarschijnlijk een grote sportdag houden. Een ganse dag zal er voor alle leeftijdsgroepen gelegenheid zijn in wedstrijd- vorm alle takken van sport te beoefenen. Geregeld neemt het r.-k. jeugdwerk ook deel aan diverse wandeltochten. Tegen het einde van de zomer zal het jeugdwerk zelf ook een wandeltocht organiseren, terwijl nog verscheidene oriëntatie- ritten op het programma staan. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis dat gedurende drie maanden ter lezing voor een ieder op de secretarie der ge meente is nedergelegd hun besluit van 19 mei 1964 tot tijdelijke sluiting van een gedeelte van de Kerkstraat, van de Markt tot de Noordstraat, welk besluit aan de voorgeschreven autoriteiten en in stanties is meegedeeld. AXEL, 20 mei 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester F- G. v. d. Bosse. M. L. M. IJsebaert wnd.) Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend dat op MAANDAG 1 JUNI 1964, des namiddags om 3.30 uur in het consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat 2, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze inen ting of herinenting tegen pokken. AXEL, 22 mei 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. van den Bosse. M. K. van Dijke. ZONDAG 24 MEI 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. s Avonds om 7 uur Dhr. D. Hakkenberg van Veenendaal. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2324 MEIDokter Schiltman. GEËINDIGD E. M. R. Inghels-Sey, Wou te rij 24b, Koewacht. Door het verbindend worden der slotuitdelingslijst met een uitkering van 17,2958%. en bescherming

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2