Jeugd Heropening Museum,De Axelse Hoerenkamer' Avontuurlijke vakantiebesteding; voor de Jeugd. -puistjes Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 MEI 1964 78e Jaargang No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C VINK, Redaktie ca Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 656, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK In ons vorig nummer sahreven we, dat het Museum „De Axelse Boerenkamer" nadat het verhuisd was van de kelders onder het Stadhuis en daardoor U/2 jaar gesloten was geweest, weer heropend is geworden in het voormalige Frobelschooltje in de Nieuwstraat. Het was voor de Stichting ,De Axelse Boe renkamer een vreugdevolle dag, dat zij, nadat het gebouw door de zorg van het gemeente bestuur en het werken van mej. A. Dieleman en de heren F. Hamelink en Hoogstrate weer in orde was gebracht, dit weer voor het Pu bliek kon openstellen. De twee ruime zalen geven een beeld van het Axelse Boerenleven van vroeger en ook vindt men daarin de twee bekende kamers, een muntenverzameling, die aangevuld is met de door de familie Oggel geschonken verzameling, een tegelverzame ling, de Maquette voorstellende Oud Axel uit de 18e eeuw, opgegraven voorwerpen uit het kasteel der Gistelles, enz. Voor het gebouw staan opgesteld de twee mooi bekapte ardui nen stenen, welke op de Sassing zijn opgegra ven en die ingemetseld waren in 1789 in de dam voor de kolk. Om half drie verzamelden zich in het mu seum de genodigden, waaronder we opmerk ten burgemeester M. K. van Dijke, de burge meesters van Koewacht, Zuiddorpe en Veere, vertegenwoordigers van de Zeeuwse Culturele Raad, van de Stichting Cultuurspreiding in Zeeland en van het bestuur der Vereniging „Oud Terneuzen". Nadat de voorzitter van de Museumstich ting, de heer A. P. Esselbrugge, de genodig den welkom had geheten, sprak hij zijn blijd schap erover uit, dat zovelen waren gekomen om de heropening bij te wonen. Reeds velen hadden sinds de opening in 1939, de weg naar de Boerenkamer gevonden, echter meer van elders dan uit de gemeente zelf en hij sprak de hoop uit, dat nog velen het museum met hun bezoek zullen vereren en dat daar door ook mede door het donateurgeld de in komsten zullen vermeerderen, waardoor er meer zal kunnen worden aangekocht. Daarna gaf hij het woord aan de Edelacht bare heer burgemeester M. K. van Dijke, die het Bestuur der Stichting gelukwenste met de nieuwe, ruimere huisvesting. Hij merkte op, dat Axel een weinig cultureel gezicht heeft en weinig oude gebouwen, omdat de stad in de loop van de geschiedenis 3 maal verwoest is. Nu is door het bouwen van de bibliotheek, het plaatsen van beeldhouwwerken in de plantsoenen daarin enige verandering geko men en verzekerde hij, dat het gemeente bestuur alle moeite doet om Axel een cultureel gezicht te geven, en zei hij waardering te heb ben voor allen, die aan de instandhouding van het museum hun medewerking hebben ver leend of nog verlenen. Daarna werd een verversing rondgediend en werden de genodigden door het museum rondgeleid, waarbij de bestuursleden uitleg gaven. Te hopen is het, dat ook stadgenoten de weg naar het museum zullen vinden, waarbij zij rondgeleid kunnen worden door de heer J. Huissen die ook gaarne donateurs zal no teren. Fietsend of „Brommend" op Safari door Nederland. Met het doel een goedkope en avontuurlijke land verspreid liggende, kampeerterreinen. vakantiebesteding te bieden aan de jeugd van 14 - 18 jaar, wordt van 15 juli tot 1 septem ber een „Jeugd-Safari" georganiseerd, waar aan jongens, die in het bezit zijn van een fiets of bromfiets, kunnen deelnemen. Zwervend en trekkend door Nederland kunnen deelnemers aan de Safari gebruik maken van een grote verscheidenheid aan fa ciliteiten die onderweg worden geboden. Zij worden o.a. in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan verschillende bedrijven, zij kunnen deelnemen aan excursies, die enige gemeentebesturen organiseren, worden rond geleid langs de projecten van de Ned. Aard olie Maatschappij, zijn bijvoorbeeld de gast van de Holland-Amerikalijn op de „Staten dam". Tientallen instellingen verlenen redukties van 10 tot 50% op de toegangsprijzen, zoals openluchttheaters en openluchtzwembaden, kastelen en musea, skelterbanen en dieren tuinen. Een bezoek aan Madurodam in Den Haag, de manifestatie „Jeugdland" in Rot terdam, de klank- en lichtspelen in de abdij van Middelburg, het oorlogsmuseum in Over- loon en de generale repetitie van de taptoe Delft behoort tot de vele aantrekkelijke mo gelijkheden. Deelnemers aan de „Jeugd-Safari" kunnen kamperen op meer dan vijftig, overal in het gesteld o.a. tenten en kampeermateriaal, foto toestellen, slaapzakken, een draagbare band recorder en tientallen boeken, waaronder de uitgave „Op Safari" van Armand Denis. Aan de deelname van de Safari zijn vrijwel geen voorwaarden verbonden. Inschrijving kan individueel gesohieden, maar ook in groe pen. Men is vrij in het uitstippelen van de rou tes en de keuze van de kampeerterreinen. Ge start kan worden vanuit elke plaats in Ne derland en op elk gewenst tijdstip in de pe riode tussen 15 juli en 1 september. Er bestaat ook vrijheid ten aanzien van deelname aan de wedstrijden en het gebruik maken van redukties en faciliteiten. De enige verplichting, die de deelnemers op zich ne men, is minimaal vijf nachten te kamperen op de aangewezen terreinen, waardoor zij in aan merking komen voor een safari-herinnerings speldje. INSCHRIJVING Inschrijving voor de Safari kan geschieden door storting van 2,50 op postgirorekening 1 5 0 4 8 4 ten name van de Vereniging „De Nederlandse Padvinders", die belast is met inschrijving en inning van de gelden. Op het girostrookje dient vermeld te wor den a. Safari '64 b. Naam en adres deelneiner(s) c. Periode waarin men de Safari wenst te rijden. Na de inschrijfbevestiging ontvangen de deelnemers medio juni een Safariboekje met alle benodigde gegevens, een adressenlijst van de kampeerterreinen, een Safari-fitsvlag en een kaart van Nederland. De organisatie van de „Jeugd-Safari '64 geschiedt geheel belangeloos met als enig doel te bemiddelen in een avontuurlijke vakantie van de gehele Nederlandse jeugd padvinder of niet-padvinder schoolgaand of werkend, georganiseerd of niet georganiseerd in jeugd verenigingen. Langs de Scheldestromen Dow Terneuzen heeft geen gebrek aan belangstelling. De personeelswerving van Down-Terneuzen heeft over gebrek aan belangstelling beslist niet te klagen. Dit optimistische zinnetje staat te lezen in het meinummer van Dow-nieuws, het twee-maandelijkse personeelsorgaan van Dow chemical internationai. Vanaf het ogen blik dat met de werving van personeel werd begonnen, trokken de Dow-contactavonden volle zalen. Zelfs uit België kwamen de be langstellenden. Op het ogenblik trekt Dow nog bedienings personeel aan voor de Stryonfabriek, die in augustus als eerste van de zes zal gaan draaien. Stryon is een van de vele plastics die door Dow worden vervaardigd. Het wordt in korrelvorm afgeleverd aan andere bedrijven, die er hoofdzakelijk huishoudelijke artikelen van maken. In combinatie met rubber is stryon geschikt voor de fabrikage van kasten voor t.v.-toestellen, draagbare radio's, auto- en vliegtuigonderdelen en binnendeuren voor koelkasten. In de Terneuzense stryonfabriek zal ook stryonfoam worden geproduceerd. Dit mate riaal wordt gebruikt voor isolatiedoeleinden in koel- en vrieskamers en als dakisolatie. Zij, die geen tent bezitten, kunnen een goed koop „onderdak" huren bij vijf tentenverhuur bedrijven, die voor dit doel speciale tarieven hebben vastgesteld. „Jeugd-Safari '64" is een initiatief van de Vereniging „De Nederlandse Padvinders", die voor de organisatie de medewerking heeft gekregen van de Koninklijke Nederlandsche Heidemij., Staatsbosbeheer, de ANVV, het Verbond voor Veilig Verkeer, de AVRO en de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Aan de Safari zijn verschillende wedstrijden verbonden. De ANVV organiseert een foto- en reisverslagwedstrijd met als hoofdprijzen twee vakantiereizen in Nederland van 500,-. Het Verbond voor Veilig Verkeer schrijft een veiligverkeerspuzzel uit met als hoofdprijs een bandrecorder. „Geluidsjagers" kunnen deelnemen aan een wedstrijd van de AVRO en dingen mee naar een platenwisselaar. Na tuur en buitenspoor is het onderwerp van een wedstrijd, die de Kon. Ned. Heidemaatschap pij organiseert zes „bekroonde" inzenders zullen een dag de gast zijn van deze maat schappij en Staatsbosbeheer. De Daf-fabrieken loven voor de acht beste foto's van een Daf in aktie kampeeruitrustin gen uit tot een totaal bedrag van 650, - Voor genoemde zes wedstrijden worden nog verschillende andere prijzen beschikbaar PUROL-POEDER Bijzondere Frankeerzegels t.g.v. 350-jarig bestaan Groninger Universiteit Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Groninger Universiteit zullen van 16 juni 1964 tot en met 11 juli 1964 twee bijzondere frankeerzegels zonder toeslag op alle postinrichtingen in Nederland worden verkocht. De zegels zijn ontworpen door de heer W. A. van Stek te 's-Gravenhage in de waar den 12 en 30 cent. Op de zegels van 12 cent is het wapen van de Groninger Universiteit afgebeeld, terwijl op de 30 cents zegels een kroontje met daar onder het monogram „AG" voorkomt. Op beide zegels zijn behalve de landsaan- duiding en het waardecijfer de woorden „Academia Groningana" en de jaartallen 1614 - 1964 vermeld. De overige gegevens zijn kleuren zegel 12 cent grijsblauw zegel 30 cent bruin beeldgrootte 21.2 x 28.55 mm zegelgrootte 24.2 x 31.55 mm tanding 12% 12 vellen van 10x10 100 zegels papier zonder watermerk gomming normaal De zegels worden in plaatdruk vervaardigd door Joh. Enschedé en Zonen, Grafische In richting N.V. te Haarlem. De zegels zijn voor het publiek verkrijgbaar t.e.m. 11 juli 1964 de geldigheid voor fran kering eindigt op 31 december 1965. KIJKERS en LUISTERAARS Op 1 mei jl. waren bij de Dienst Luister en Kijkgelden 1.699.471 televisietoestellen aangegeven tegen 1.678.878 per 1 april (t/m 19 mei 1.707.817). Er waren op 1 mei 2.658.561 geregistreer de radiotoestellen tegen 2.650.228 op 1 april jl- Het aantal aansluitingen op de draadom roep bedroeg op 1 mei 458.720 tegen 458.921 op 1 april jl. Niet alleen van de zijde van potentiële werknemers bestaat er belangstelling voor de in opbouw zijnde Dow-fabrieken. Op de voor pagina van Dow-chemical staat namelijk een verslagje over de excursie die de raadsleden van Terneuzen, vergezeld van persvertegen woordigers op 10 april 1.1. aan het fabrieks terrein in de Nieuw-Neuzenpolder brachten. Voorts vermeld het blad nog dat een dezer dagen de nieuwe kantoorbehuizing gereed komt, waarmee dan een eind komt aan het verblijf van de administratieve en bestuurlijke diensten in een oude boerderij, die min of meer voor dat speciale doel was vertimmerd. Duizend m3 per uur Chemisch gezuiverd water voor industrieën in Zeeuwsch-Vlaanderen De Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaan deren N.V. zal nog dit jaar de chemische zui vering van het oppervlaktewater uit de bek kens van het pompstation „Braakman" nabij Philippine uitbreiden tot een produktie van duizend kubieke meter per uur. Reeds worden er sinds 1960 proeven ge nomen met chemische waterzuivering in Zeeuwsch-Vlaanderen, die veel overeenkomst vertonen met -de systemen, die de gemeente Rotterdam en de Prov. Noordhollandse Wa teleiding Mij. gaan toepassen. Rotterdam is namelijk op de Berenplaat in de Oude Maas ook bezig met de bouw van een chemische waterfabriek (kosten 100 miljoen) en in Andijk in de kop van Noord holland is eveneens een dergelijke fabriek ge projecteerd. Via het proefstation in Philippine wordt thans reeds én miljoen kubieke meter che misch gereinigd oppervlaktewater per jaar in de leidingen gebracht. Dit wegens gebrek aan voldoende natuurlijk gezuiverd grondwater. Het gezuiverde oppervlaktewater is voor namelijk bestemd voor de chemische industrie DOW te Terneuzen en andere industrieën in de kanaalzone. Daarentegen wordt ernaar ge streefd om voor de drinkwatervoorziening zo veel mogelijk het te St.-Jansteen gewonnen grondwater te benutten. Hulst adopteert vluchteling uit Griekenland. Leden van het Vrouwelijk Jeugdwerk te Hulst zullen gedurende de komende dagen een huis-aan-huis-kollekte houden in Hulst ten bate van een Griekse vluchteling, de 14- jarige Samouel Ionas, die met zijn familie leden onder gebrekkige omstandigheden in Athene, de hoofdstad van Griekenland, woon- aohtig is. Het is de bedoeling, dat Samouel voor enige tijd door Hulst wordt geadopteerd. De kollekte wordt overigens gehouden in het kader van de landelijke aktie voor Griekse vluchtelingen, die al enige tijd wordt gevoerd. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Lome now. 10 «at Kwartaal - abonnement Axel bénnen de kom 1,25 Ander* plaotiea U'S, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bi) kontralcten belangrijke rednkUe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenbèn 1-5 regel» le- ledere regel meer 12 cent extra. B

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1