Rennies BUNGALOWS en LANDHUISJES in één dag onder de kap. AXELSE B0ERENKAMER HEROPEND Op elke wond NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HoofdiedaktieJ. C VINK. us. RacUhUe ca Administratie Axel. Markt 12, tel 0 1155 - 646, po* ±*ta M Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK GENT, TWAALFDE BLOEMENCORSO. Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL. ZATERDAG 16 MEI 1964 78e 'Jaargang no. 33 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABC**«kffiNTSPRSJSLoeae mm KwtBftl - M N Mt ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per - - A** de bom 1,25, Andeie pbi Bq kontrak ten belangrijke redu lette. Buitenland 2. Kleine Advertratiën 1-5 regelt f 1- iedere regel meer 12 cent extra. Bij een bouwterrein waar enkel de aanwezige fundering verraadt dat hier een huis zal worden gebouwd, stopt 's morgens om een uur of zeven een grote trailer. Een koortsachtige aktiviteit neemt een aanvang. Tegen de avondschemering ligt het terrein weer verlaten. Maar waar vanmorgen alleen een fundering was, staat nu een huis. Rationeel bouwen Het voorgaande is geen sprookje. Het ge beurt elke werkdag op een zestal plaatsen in Nederland de opbouw van een woning vol gens „bouwsysteem BG". Achter de letters BG staat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de in meer dan 600 gemeenten werkende instelling die jaarlijks financiële en bouwtechnische medewerking verleent bij de bouw van duizenden „eigen woningen Nee, niet allemaal huizen volgens het BG-bouwsysteem. Maar over 1963 waren het er toch zo'n 750 op een totaal van ruim 4000 Bouwfondswoningen. Er wordt op het ogenblik veel gepraat over normalisatie, systeemwoningen, rationeel bou wen. Al ruim vijftien jaar geleden, in een tijd toen deze begrippen nog lang geen gemeen goed waren en ze bij een deel van de mensen van het vak zelfs nog veel tegenstand onder vonden, trachtten de BG-technici al op vele manieren de bouw-efficiëncy op te voeren. Een tiental jaren geleden kreeg ook de sys teembouw de aandacht, de bouw van huizen uit geprefabriceerde onderdelen. Bouwsysteem BG voor de kleine aannemer Het Bouwfonds heeft bemoeienis met de bouw van rijenhuizen en flats in de stad zowel als met die van alleenstaande woningen op het platteland. Dat betekent dat er gewerkt moet worden niet slechts met grote, modern geoutilleerde aannemingsbedrijven maar ook met kleine aannemers die niet over groot hulpmateriaal kunnen beschikken. Voor de stedelijke seriebouw, door grote bedrijven toe te passen, zijn er in de loop van de laatste jaren heel wat bouwsystemen uitge dacht. Daar hadden de kleine aannemers niets aan. Om ook met inschakeling van deze laatste groep rationeler te kunnen bouwen, heeft BG het bouwsysteem BG ontwikkeld, een systeem waardoor - met uitsluitende toe passing van mankracht - alleenstaande wo ningen in één dag onder de kap zijn te bren gen. Modern in tempo, ouderwets in degelijkheid. Toen in de jaren 1957 en 1958 na heel wat studie de eerste woningen volgens het bouwsysteem BG verrezen, stond het publiek er maar wat skeptisch tegenover. Dat bouwen ging zó snel, dat kón niet goed zijn 1 Van die achterdocht is men nu wel terugge komen, vooral door de goede ervaringen die de bewoners met deze nieuwe huizen bleken te hebben. De woningen zijn goed. Zo goed zelfs dat het Bouwfonds er dezelfde schriftelijke kwa liteitsgarantie voor kan afgeven die het ook voor „traditionele" Bouwfonds-huizen geeft. Deze schriftelijke garantie tegen eventuele bouwgebreken, het zg. Bewijs van Waarborg, is uniek in de Nederlandse woningbouw 1 In feite wordt er aan een woning „bouw systeem BG" ook tenminste even veel „ge bouwde" als een traditioneel huis. Alleen, men krijgt het niet te zien. Want een groot deel van de bouw gebeurt niet op de bouw plaats, hij heeft al vóór die tijd plaatsgevon den. In de fabriek Niet alleen ramen, deu ren, kozijnen, dakspanten etc. worden in de fabriek gemaakt, maar ook (in panelen ver deeld) de wanden. Een gespecialiseerde pro- duktieploeg kan in deze woningfabriek onder de gunstigste omstandigheden werken zon der last van weersinvloeden, met gebruik making van de modernste machines en in serie. Dat betekent snelle, efficiënte en dus voordelige produktie. Het betekent ook dat er produkten kunnen worden afgeleverd waarvan de vaste, hoge kwaliteit gegarandeerd kan worden. In het uitbreidingsplan Oost van de gemeente Axel zijn deze week 2 BG- Systeemwoningen type Mimosa verre zen. Aangezien het een vrij revolutionair bouwsysteem is dachten wij hieraan een artikel te wijden. De woningen werden gebouwd onder supervisie van de n.v. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten afdeling Goes. Het prefab-materiaal voor een huis wordt bij de fabriek in de juiste volgorde op een of twee trailers geladen en dan in éénmaal naar de bouwplaats vervoerd. Snelle bouw geeft voordelen. Een ploeg van acht a tien arbeiders laadt op de bouwplaats de trailers af en begint uit de verdiepinghoge panelen het huis op te bouwen. Die panelen bestaan uit een houten regelwerk het hout geeft de stevigheid aan een aantal lagen van verschillende substantie glaswol, aluminium- en plasticfolie, gipsplaat. Meteen de eerste dag worden de binnen wanden opgezet, de kozijnen met afgehangen deuren geplaatst, wordt de binnenwand van de buitenmuur opgericht en worden alle rui ten gezet. Bovendien wordt al de eerste dag het (vlakke of hellende) dak aangebracht. Dat de eigenlijke opbouw in één dag kan plaats vinden, levert een paar grote voordelen op. In de eerste plaats is er een flinke be sparing op de steeds hoger wordende arbeidslonen. In de tweede plaats krijgt bij deze bouwwijze ons vaderlandse klimaat geen kans, het huis in de aanbouwperiode met re genwater te doordrenken, zoals dat bij „tra ditionele bouw" vaak onvermijdelijk is 1 Droog wonen. Doordat in een woning „bouwsysteem BG" bovendien niet gemetseld of gestukadoord be hoeft te worden (de muurpanelen zijn in de fabriek helemaal vlak afgewerkt), wordt ook het z.g. bouwvocht vermeden. Dat bestaat bij andere huizen uit enige kubieke meters water die, samen met het binnengedrongen regen water, het wonen de eerste jaren een vochtige aangelegenheid kunnen maken. Een woningen „bouwsysteem BG" garan deert, door afwezigheid van regenwater en bouwvocht, van de eerste dag af aan kurk droog wonen. Verschillende asthma- en rheu- mapatiënten hebben te kennen gegeven dat hun kwaal hun aanzienlijk minder last be zorgt sinds ze een woning „bouwsysteem BG" hebben betrokken. Warm in de winter, koel in de zomer. Zo n huis is niet alleen kurkdroog, het is ook extra warm. De gebruikte panelen hebben namelijk tegen kou een dubbel isolerend ver mogen. Bovendien zijn de buitendeuren en draairamen voorzien van een goede tocht- weringsconstructie. Een lage brandstofrekening voor het win terseizoen is het resultaat 1 Omgekeerd maakt de goede isolatie dat het huis op warme zo merdagen prettig koel blijft. Afbouwen binnen twee maanden Hoewel de woning de eerste dag al een „buitenwand" krijgt, is dat nog maar de helft van de uiteindelijke buitenmuur. Er wordt namelijk om de paneelwand heen, door een luchtspouw daarvan gescheiden, nog een ge wone baksteenmuur gemetseld die het huis een normaal aanzien geeft. Het metselen van deze muur en al het verdere werk als het aanbrengen van de elektrische leidingen, wa terleiding en sanitair alsmede het schilder werk vergen, als men normaal doorwerkt, vier tot zes weken. Dat is ruim viermaal zo kort als bij de traditionele manier van bouwen. Keuze uit verschillende typen. Verschillende befaamde Nederlandse ar chitecten hebben in opdracht van het Bouw fonds woningen ontworpen die met behulp van het bouwsysteem gebouwd kunnen wor den. Er is keuze uit diverse landhuisjes en bun galows, elk weer met een aantal varianten die aanpassing bij verschillende situeringen mo gelijk maken. kwaliteit en snelheid. Uitgangspunten De totaalprijzen van de woningen „bouw systeem BG" variëren van tussen de twintig en dertigduizend tot boven de veertigduizend gulden. Er is hier dus beslist geen sprake van z.g. goedkope woningbouw. Dat was ook de opzet niet. Het ging het Bouwfonds (dat van oordeel is dat goedkoop en goed nu eenmaal slecht samengaan, en zeker niet in de woning bouw) in hoofdzaak om twee dingen. In de eerste plaats om binnen een redelijke prijs de kwaliteit zo hoog mogelijk te kunnen opvoe ren, en dus de bewoners voor hun geld zo veel mogelijk „waar" te geven. Het is in alle opzichten aangenaam wonen in deze ruime, goed ingedeelde huizen die tochtvrij, warm en kurkdroog zijn, veel gerief bevatten (bijv. keuken met roestvrij stalen aanrecht) en die qua soliditeit met de allerbeste „traditionele bouw" kunnen wedijveren. Doel van bouwsysteem BG was in de twee de plaats, de bouwtijd drastisch te kunnen bekorten (wat iedere toekomstige bewoner aangenaam vindt) en zo weinig mogelijk een beroep te hoeven doen op de overspannen arbeidsmarkt. En nu de vraag Wanneer ik vandaag naar het Bouwfonds schrijf, heb ik dan over twee maanden zo'n huis Zo eenvoudig is het helaas niet. De kandidaat-bouwer moet zelf over een bouwterrein beschikken. Verder moet ook voor deze bouw de bouwvergunning wachten tot de premietoekenning of de rijks goedkeuring binnen is. In de derde plaats moet de fabriek die het „bouwpakket" levert, wegens de grote belangstelling wel een zekere levertijd in acht nemen. Maar al met al pleegt het tóch heel wat korter te duren dan bij „traditionele bouw" èn omdat het bouwen zelf veel sneller gaat, èn omdat er t.a.v. de rijksgoedkeuringen voor industriële bouw een zekere voorrangsregeling bestaat. Het Gentse bloemencorso, tot ver over de Belgische grenzen bekend, vindt dit jaar plaats op 6 september. Dit twaalfde corso onderscheidt zich van de voorgaande door het uitschakelen van de reklame-optocht. Voorts zal het corso in een gesloten circuit rondom het Albertpark trekken, waarbij de wagens elkaar zonder onderbreking zullen opvolgen. Aan de optocht doen ook versierde auto's mee. Voor het publiek zijn tribunes en andere zitplaatsen beschikbaar. Evenals in voorgaande jaren, worden voor de mooiste wagens prijzen beschikbaar ge steld. Zij zullen worden toegewezen door een internationale jury. De particuliere wagens zullen in het teken staan van het Festival der Vlaanderen, de wagens der verschillende gemeentediensten in dat van het Verdrag van Gent (Vredesverdrag gesloten tussen Groot-Brittanië en de Ver enigde Staten, 150 jaar geleden). Men verwacht ongeveer 100.000 toe schouwers. Bloesemtijd in Zeeland bijna voorbij. Tijdens de Pinksteren zullen in Zeeland maar weinig fruitbomen meer in bloei staan. De enkele warme en zonnige dagen van de afgelopen week hebben de bloei van de appel bloesem versneld. Alleen de bloesempracht van enige laat- bloeiende appelrassen zal nog in de omgeving van Kapelle en Wemeldinge te bewonderen zijn. Wil men niet weer een jaar moeten wach ten dan zal men zich moeten haasten om nog van de laatste bloesem te kunnen genieten. Vlasplukkers uit Koewacht voor N.O.-polders. Vanmorgen zullen in Koewacht door de fa. Polspoel 21 vlasplukmachines op transport worden gesteld. Een groot gedeelte van de ongeveer twee meter hoge gevaarten is be stemd voor de Noordoostpolder. De machines stonden gisteren opgesteld aan de Emmabaan in Koewacht. Het was een imponerend ge zicht. De vlasplukkers zijn van Belgische ma kelij, om precies te zijn van de fa. De Poorter uit Kortrijk. De machines zullen met vracht wagens naar de respectieve plaatsen van be stemming worden vervoerd. MetK.TanmDifke tro^nl Werd Vri^' 15 half drie door burgemeester In oktober 1962 kreeg de Stichting Museum Axelse Boerenkamer de beschikking over het uitgestald'Nieutvstraat. waarin alle antieke bezienswaardigheden kunnen worden De nu veel grotere ruimte en de opvallender plaats rechtvaardigt de verwachting, dat nu meer bezoekers de Boerenkamer zullen binnengaan. (Bij het ter perse gaan van dit nummer waren nog te weinig details bekend omtrent de opening; in ons volgend nummer hopen wij het volledig verslag te kunnen opnemen).

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1