DE STRIJD TEGEN DE SIGARET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ZOMERPOSTZEGELS dragen voor de 25e keer het „stempel van levensvreugde" Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 18 APRIL 1964 78e Jaargang No. 29 Hoofdredaktie t J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK JUBILEUMSERIE IN TEKEN VAN DIERENBESCHERMING Vanaf dinsdag, 21 april, zijn de nieuwe Zomerpostzegels verkrijgbaar. Dit is in meer dan één opzicht een bijzondere gebeurtenis, want het is de vijfentwintigste serie; een zil veren jubileum De Zomerpostzegels, waar van de opbrengst altijd ten goede komt aan organisaties voor volksgezondheid, maat schappelijk werk en cultuurbevordering, to nen dit jaar - in verband met het honderd jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren - afbeel dingen van dieren een blindengeleidehond, herten, poezen en een wisent met kalfje. De Zomerpostzegels zijn één van de twee liefdadigheidszegels die PTT ieder jaar uit geeft (de andere zijn de Kinderzegels, die in het najaar verschijnen). Als brengers van „meer levensvreugde" hebben de Zomer postzegels gedurende de achterliggende jaren een goede naam verworven bij het Neder landse volk. De jaarlijkse terugkeer van deze postale inzamelingsaktie heeft de zegels lang zamerhand een vast plaatsje bezorgd op het lijstje van uitgaven voor charitatieve doel einden. Historie De Zomerpostzegels bestaan langer dan het zilveren jubileum zou doen vermoeden. De eerste serie werd namelijk reeds uitgegeven in 1935, doch de uitgifte werd in de jaren 1942 tot 1946 onderbroken. Het eerste jaar kwam de opbrengst voor een deel ten goede aan een vereniging, die de belangen van onvolwaardige arbeidskrachten behartigde en was voor een deel bestemd voor ondersteuning van enkele belangrijke Neder landse orkesten. De besteding van de op brengst was in die beginjaren een aangelegen heid van de Ministeries van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een interdeparte mentale commissie verdeelde de opbrengst, terwijl een afzonderlijke commissie de pro paganda verzorgde. Het propagandasecreta- riaat berustte bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Na de oorlog werden daar het ging om een publieke fondsenwervingsaktie - plan nen gemaakt zowel de propaganda als de ver deling van de opbrengst naar de particuliere sector te verleggen. In 1953 was het zover. Op 14 juli van dat jaar werd opgericht de „Stichting Comité voor de Zomerpostzegels", te Den Haag, die verantwoordelijk is voor de organisatie, de propaganda en de verdeling van de gelden. V erkoopapparaat Aan de verkoop van de Zomerpostzegels nemen ieder jaar vele duizenden vrijwilligers deel. Want niet alleen in alle Nederlandse postkantoren en -agentschappen worden de Zomerpostzegels verkocht ook vrijwillige hulpkrachten dragen in toenemende mate tot een zo groot mogelijke omzet bij. In de grotere steden en plaatsen zijn speciale Zomerzegelcomité's werkzaam, waarvan men de leden tijdens de aktieperiode in de bekende Zomerzegelstalletjes in de postkantoren kan aantreffen. Bovendien verlenen overal in het land partikulieren en leden van organisaties en vrouwenverenigingen grote medewerking. De opbrengst en de verdeling Al deze helpers bewerkstelligden, dat het vorige jaar een record opbrengst van 320.000, - werd bereikt (in 1950 was deze nog slechts 107.000,-). De opbrengst van de Zomerpostzegelaktie wordt ieder jaar verdeeld over een groot aan tal instellingen en organisaties op het gebied van de volksgezondheid, het maatschappelijk werk en de cultuurbevordering. Zo kwam de opbrengst van de de aktie van 1963 onder meer ten goede aan het Prinses Irene Fonds, de Astmabestrijding, het Erefonds voor Oud- Verpleegsters, het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden, Zorg voor Gerepatrieerden, Gebrekkigenzorg, een aantal projecten van het Prins Bernhard Fonds, de Stichting Kin- derbelangen, het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars en veel andere landelijke orga nisaties. Een vierde deel van de opbrengst van de Zomerzegelaktie wordt besteed in de provin cies, waar het ten goede komt aan de re gionale of plaatselijke sociale en culturele be langen en de gezondheidszorg. Met dit geld worden onder meer projecten gefinancierd als dorps- en jeugdtehuizen, consultatiebureaus, kruisverenigingen, muziekverenigingen, va kantieoorden en nog veel meer soortgelijke instellingen. De Commissarissen der Koningin adviseren over de besteding van dit deel van de opbrengst. Nu dit jaar, in verband met het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren een dierenserie wordt uitgegeven, zal bovendien een bedrag worden uitgetrokken voor een project op het terrein van de dierenbescherming. De jubile rende vereniging zal dit bedrag verdubbe^n. Dat dit jaar ook veel afdelingen van de Die renbescherming zich voor de verkoop van de Zomerpostzegels zullen inspannen spreekt wel vanzelf. De nieuwe zegels Van 21 april tot en met 13 juni aanstaande zullen de nieuwe (jubileum)zegels weer ver krijgbaar zijn. In verband met de recente wij ziging in de Nederlandse posttarieven bestaat de serie nu uit vier waarden in vorige ja ren waren het er vijf. Het zijn in offset ge drukte zegels van 5, 8, 12 en 30 cent, die zijn ontworpen door respectievelijk Jan Stroosma te Leeuwarden, Peter Jansen en Jos van den Berg te Den Haag en Theo van Amstel te Son. Voor de 25e keer zullen de Zomerzegels het „stempel van levensvreugde" dragen. En dit jaar voor mens en dier. Nu momenteel in ons land de strijd tegen het (sigaretten) roken, in het kader van de bestrijding van longkanker, in volle gang is, vragen velen zich af of deze strijd inderdaad sukses zal hebben. Zal het roken van sigaretten inderdaad zéér aanmerkelijk afnemen of zal de aktie een strovuur blijken, dat, bij gebrek aan brandstof, binnen afzienbare tijd vanzelf uitgaat Er is niets nieuws onder de zon. Reeds in de jaren '50 werd in de USA een aktie ge voerd, dan op z'n Amerikaans, tegen het ro ken van sigaretten als zijnde bevorderlijk voor het ontstaan van longkanker. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt hoe véél meer de Amerikaan direkt te vangen is voor alles wat met gezondheidszorg samenhangt (o.a. patentgeneesmiddelen), dan zou deze aktie ertoe moeten hebben geleid, dat de sigaret in Amerika praktisch was verdwenen. En dat is zeer bepaald niet het geval. Het is natuurlijk heel eenvoudig om te zeg gen stop het fabriceren van sigaretten. Maar zoals de meeste eenvoudige oplossingen is deze uitermate moeilijk uitvoerbaar. Het gaat om miljarden. Wanneer we eens zien naar de omzet cijfers van de Amerikaanse „Grote Vijf", dan zien we allereerst Reynolds, fabrikant o.a. van camel, met een jaaromzet van 900 miljoen dollar. American Tobacco (Lucky Strike, Pali Mall) is een goede tweede met 500 miljoen dollar. De bedrijven van Lorillard (Kent), Liggett Byers (Chesterfield en L M) en Philip Morris zetten elk voor zo'n 300 mil joen dollar om. In het jaar 1961 spendeerde alléén de sigarettenindustrie voor 171 miljoen doellar aan reklame en in 1962 lag dit bedrag mins tens 10 procent hoger, dicht tegen de 200 miljoen dollar aan. In de USA zijn drie en een half miljoen mensen, dus 1/3 van de totale bevolking van Nederland, betrokken bij de tabaksindustrie, zowel direkt als indirekt. De Zuidelijke staten van Amerika drijven voor een groot deel op de tabak. Deze staten vormen bij een regelmatig terugkerende ver kiezingen een „heet hangijzer" en geen rege ring of geen partij zal hen tegen zich in het harnas jagen door een grootscheepse aktie te gen het tabaksverbruik te beginnen De filtertip. Het antwoord van de sigarettenfabrikanten op de bedreiging van het longkankerrapport is indertijd de introduktie van de filtertip ge weest. Dat is zeer goed aangeslagen. Reynolds begon met de introduktie van de „Winston" en de andere maatscappijen vo'gden spoedig. Zeeker 35 miljoen sigarettenrokers gingen op de filter-sigaret over. Men moest natuurlijk met de reklame voor de filter oppassen, dat men niet in eigen vlees sneed. Men ging opsommen hoeveel schade lijke bestanddelen door de filter werden te gengehouden..., waarmee men echter meteen adverteerde hoeveel schadelijke bestanddelen een sigaret eigenlijk bevatte De Federal Trade Commission heeft aan al deze medische gewichtigdoenerij een eind gemaakt, door haar kortweg te verbieden. En waarop is de gehele aktie uitgelopen In tien jaren tijd vermeerderde de produk- tie met 27% en het aantal merken van zes grote maatschappijen steeg van 25 tot 36. Wanneer men nu nagaat, dat het introduceren van een nieuw merk om en nabij tien miljoen dollar kost, begrijpt men, dat tot zoiets alleen kan worden overgegaan als de vooruitzichten winstgevend zijn. Tegenslagen overwonnen. Men moet de tegenstand, welke de sigaret tenindustrie ondervond, niet onderschatten. Deze was veel groter dan tot nu toe hier in Nederland, waar de aktie vrij slap wordt ge voerd. De soldaten, die in de hospitalen van de Amerikaanse luchtmacht waren opgenomen en tot dan toe gratis sigaretten ontvingen, kregen deze niet meer. Ook het lunchpakket van de vliegers, zonder een pakje sigaretten niet kompleet geacht, moest deze heerlijkheid voortaan ontberen. De strijd om de sigaret is nog steeds niet afgelopen. Het Amerikaanse kankerinstituut heeft plannen voor een voor- lichtingscompagne omtrent het gevaar van sigarettenroken. De heethoofdige reactie van een dorpsburgemeester, die iedere roker drie jaren gevangenisstraf beloofde, bewijst wel hoe aktief de bestrijding wordt gevoerd. Maar het feit, dat zijne edelachtbare een paar da gen later zijn besluit al weer moest herroepen, bewijst ook hoe moeilijk het vechten is De afgevaardigde van Zuid-Carolina (een van de tabaksstaten) in het Amerikaanse Con gres heeft er bij de regering op aangedrongen een bedrag van 5 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de moge lijkheden om de kankerverwekkende bestand delen uit de tabak te verwijderen. Moeilijk probleem. Dit zal echter zo gemakkelijk niet gaan. Zou een industrie, welke alleen aan reklame het 40-voudige uitgeeft, er dat bedrag zelf niet voor over hebben gehad indien zij de mogelijkheden ervan had ingezien Het zal echter evenmin gemakkelijk gaan rond 70 miljoen Amerikanen van hun rook gewoonten af te brengen om van de sigaret tenrokers in andere landen (waaronder Neder land) nog maar te zwijgen. Ook hier te lande zijn de problemen dezelfde, zij het op kleinere schaal. Ook hier gaat het om belangen van niet alleen de industrie, maar ook van werk nemers en detaillisten. En niet te vergeten het ontzaglijk hoge percentage, dat de regering van de verkoopsprijs in de vorm van tabaks accijns opstrijkt. Daardoor krijgt de overheids- propaganda voor het niet-roken enigszins het karakter van „gewetensgeld". Wanneer men ziet naar het zeer geringe resultaat, dat de Amerikaanse aktie heeft ge had, en wanneer men constateert, dat sinds het in 1962 uitgekomen rapport van het Engelse „College of Physicians" het sigaret- tenverbruik in Engeland met 12% daalde, maar nu al weer boven het oude cijfer uit is, dan is de verwachting gewettigd, dat het overgrote deel der bevolking op den duur zijn rookgewoonten trouw zal blijven, in de op timistische verwachting, dat, daar vele mensen er oud mee zijn geworden, ook hun een ge zonde ouderdom onder het genot van een rokertje beschoren zal zijn. (Nadruk verboden). Partij boter in beslag genomen te Heille Ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen van de centrale douanepost uit Oost burg hebben onder de gemeente Sluis op het erf van de landbouwer I. C. te Heille 260 kg boter, ter waarde van circa 1200 in beslag genomen. De boter was bestemd om naar Bel gië te worden gesmokkeld. In deze zaak wer den drie personen, waaronder de echtgenote van de landbouwer, alsmede de leverancier van de boter, de Aarden'burgse winkelier M. C. geverbaliseerd. Jongen speelde met vuur. Brand in schuur De brandweer van Sas van Gent werd ge alarmeerd voor een brand in de St. Pieters- polder bij de landbouwer C. Schieman. Hier woedde een fikse brand in de hangar met stro en hooi. Ook de brandweer van Philippine werd in het geweer geroepen. De hangar brandde gedeeltelijk uit. De schade bedraagt rond 15.000. De brand werd veroorzaakt doordat een kleine jongen met vuur speelde. B.B.-oefening Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan een grootscheepse BB-oefening in Z. Vlaanderen welke zaterdag 25 april wordt gehouden, zal worden deelgenomen door drie pelotons, die manschappen en materieel zul len omvatten van brandweer, geneeskundige dienst en reddingsdienst. Vroeg in de morgen zullen appèls worden gehouden in Oostburg, Terneuzen, Axel en De Braakman. Het eerste peloton weet zijn veelzijdige dagprogramma onderbroken door een lunchpauze in Breskens het tweede in Hulst en het derde in St.-Jansteen. Als alles conform het geplande tijdschema verloopt, gebeurt die tussen half twaalf en half één. Via verschillende routes verzamelt men zich na afloop in Terneuzen. Residentie-orkest concerteert in Vlissingen. Onder auspiciën van de Zeeuwse Volks universiteit concerteert het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo op dinsdag 12 mei in de St. Jacobskerk te Vlis singen. De pianiste Jeanine Dacosta zal hier aan haar solistische medewerking verlenen. Uitgevoerd zullen worden de Oxford-sympho- nie van Haydn, muziek voor snaarinstrumen ten van Bartok en het Pianoconcert K.V. 453 van Mozart. V oor jaarstentoonstelling „T routzaerte' Westdorpe. Kunsthandel „Troutzaerte" te Westdorpe heeft gedurende deze hele maand een voor jaarstentoonstelling georganiseerd Op deze wijze is zij er tenminste zeker van dat zij de lente, die buiten aan de ramen ge heel tegen de regels in met wind en regen te keer gaat, in de geijkte en door ons het meest geapprecieërde vorm blij en licht tegen de wanden van haar grote tentoonstellingsruimte heeft. Van lente schijnt in de eerste plaats het eenvoudige zuivere beeldje te spreken van de beeldhouwer Wolters, dat een passende plaats heeft gekregen in een grote schaal tussen de groene planten. Het lijkt een symbool voor het menselijk leven, dat in bewondering en verwondering openstaat voor het milde en blijde der aarde. Arbeider zwaar gewond na val van 8 meter. De ongeveer veertigjarige arbeider J. Bak ker uit Sas van Gent is donderdagmiddag op de loskade van de N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent van acht meter hoogte gevallen. Het slachtoffer werd zwaar gewond per ambulance overgebracht naar het St.-Elizabethziekenhuis te Sluiskil. De heer Bakker, die gehuwd is en een kind heeft, viel door onopgehelderde oorzaak tij dens werkzaamheden aan één der kranen. Het ongeval gebeurde omstreeks half vijf. Het slachtoffer kreeg eerste hulp van de bedrijfs E.H.B.O. van de Zuid-Chemie, waarna de arts F. W. J. Puijlaert uit Sas van Gent hem verder verzorgde. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoaac nummert K) Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen L75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1