Uit onze omgeving Axel Predikbeurten AUTO-BOTSING Vrijdag 3 april 1964 te omstreeks 14.00 uur had op de Markt te Axel een botsing plaats tussen twee personenauto's. De heer A. L. W. uit Sint Jansteen had ter plaatse geparkeerd gestaan en wilde achteruit de zuidelijke rijbaan oprijden. Bij deze manoeuvre kwam hij in botsing met de pas serende personenauto van de heer J. C. v. D. te Axel. De auto van de heer van D. liep bij de botsing materiële schade op aan de linkerzijde. Persoonlijk letsel kwam niet voor. AUTO-BOTSING Donderdag 9 april j.l. te omstreeks 16.15 uur had op het kruispunt Prins Hendrikstr./Julianastr. te Axel een botsing plaats tussen twee personen auto's. De heer W. W. te Axel reed door de Prins Hendrikstraat en verleende geen voorrang aan de van rechts komende personenauto, bestuurd door de heer W. L. I. M. N. genaamd W. te Soest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide auto's hadden materiële schade. JAARVERGADERING C.J.V. AFD. AXEL In „Het Centrum" te Axel hielden de C.J.V.- clubs der Nederlands Hervormde Kerk te Axel vrijdag 3 april j.l. hun jaarvergadering. De avond werd geopend met het zingen van Gezang 149 vers 1 en 2, Grote God wij loven U, waarna de erevoorzitter, de weleerwaarde heer dominee P. J. Pennings een kort openingswoord sprak. Na het aanhoren der verschillende jaarverslagen kregen de aanwezigen een bijzonder aardig en af wisselend programma aangeboden. Op het programma stonden een groot aantal schetsjes en toneelstukjes, vooral het slotstuk „Drama in Gala" oogstte veel sukses. Aan deze feestavond voor de Axelse jeugdclubs werd muzikale medewerking verleend door het bandje „The Flying Stars". EXCURSIE Maandagmiddag, 6 april j.l. vertoefden ongeveer vijftig leerlingen van de eindexamen-klassen van de Gereformeerde h.b.s. te Groningen met 4 do centen enige tijd in Axel, op doorreis naar Gent. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, ontving het gezelschap ten stadhuize. Hij vertelde een en ander over de rijke geschiedenis van Axel, de viering van Axel 750 jaar stad in 1963 en de toekomst-mogelijkheden met het oog op de in uitvoering zijnde verbreding van het ka naal TerneuzenGent. Vanzelfsprekend werd een bezoek gebracht aan het kasteel van de Heren van Axel, waarvan de fundamenten in september vorig jaar werden bloot gelegd. Tevens werd de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) aan de Kerkdreef bezichtigd. De heer Dr. Wesseling, die zelf lange jaren in het Land van Axel heeft gewoond, dankte de bur gemeester voor zijn vriendelijke woorden en de hartelijke ontvangst. THALIA TREMOLA NAAR SOESTDIJK Via de televisie kunnen wij jaarlijks getuige zijn van het défilé bij het paleis Soestdijk op Koningin nedag. Ook bestuursleden van Thalia-Tremola hebben dit gezien, en bij hen rees het verlangen om ook eens hieraan te kunnen deelnemen. Via de gemeen te Axel werden kontakten gelegd met de instan ties in Baarn e.d., die belast zijn met de organisatie hiervan en dit resulteerde in de bevestiging van de verlangens, Thalia kart op 30 april naar Soest dijk Voor de nog vrij jonge ambitieuze vereniging is dit bijzonder vererend. Wij hopen en vertrouwen dat zij Axel waardig zal vertegenwoordigen. Reeds vele malen, bij diverse gelegenheden, gaf Thalia acte de presence, zowel in Axel als omliggende ge meenten, maar ook in diverse Belgische plaatsen, Allerwege was men vol bewondering en sprak men zeer waarderend over de prestaties van het korps, zodat ons ook hier een geslaagd optreden verzekerd lijkt. Bij het bestuur bestaan voor deze dag ook nog andere plannen, want o.a. zal namens de ge meente aan de jarige Koningin een bloemstuk wor den aangeboden. Getracht wordt dit te laten doen door twee kinderen in Axelse klederdracht. Voorts vernamen wij dat van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer Driebergen een uit nodiging werd ontvangen om daar het Koninginne- feest luister bij te zetten. ZATERDAG 11 APRIL 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur Ds. A. Kuiper 3.00 uur Ds. A. Kuiper Viering H. Avondmaal. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 11 12 APRIL: Dokter Boor. VERENINGING HET GROENE KRUIS TE AXEL HIELD LEDENVERGADERING. De vereniging „Het Groene Kruis" te Axel hield vrijdag 3 april j.l. haar ledenvergadering in het Konsultatiebureau van het Groene Kruis- gebouw aan de Oosterstraat te Axel. De leiding van de vergadering berustte bij de heer J. Blok, die in zijn openingswoord even stil stond bij het wel en wee van de vereniging in 1963. De voorzitter sprak zeer waarderend over de aktiviteiten van de bode-inkasseerder de heer H. Goossen, door wiens toedoen het ledental van de Axelse vereniging in 1963 steeg van 1425 op 1 januari tot 1445 op 31 december 1963. Veel lof had de heer Blok voor het vele werk dat in 1963 werd verricht door de wijkverpleegster, zuster Geleijnse. De penningmeester, de heer C. van Wijck, kon een optimistisch geluid laten horen. De ontvangs ten over 1963 bedroegen 26.167,18 en de uit gaven 25.783,25, wat dus resulteert in een batig saldo van 383,93. Eén en ander bleek het gevolg te zijn van een contributie-verhoging in 1963, een gunstiger sub- sidieëring van Gemeentewege, alsmede een aan zienlijke gift die werd ontvangen van de Coöpe ratieve Boerenleenbank „Terneuzen". De secretaris, de her C. de Putter, behandelde eerst de notulen van de vorige vergadering, waar na hij een uitgebreid verslag gaf over 1963. Er was slechts een gering aantal leden aanwe zig, dus lijkt het ons interessant voor hen die ver hinderd waren het jaarverslag van de secretaris in extenso weer te geven JAARVERSLAG Mijnheer de voorzitter, dames en heren. Nu het jaar 1963 alweer een tijd achter ons ligt kunnen we terugzien op een jaar dat voor onze vereniging niet ongustig is verlopen. Er hebben in het jaar 1963 geen grote gebeurtenissen plaats ge had. Ook financieël hebben we het gemakkelijker gehad dan in het vorige jaar, dank zij de kontri- butie-verhoging en de veel betere subsidiëring door het Gemeentebestuur. We hebben in 1963 een kon- tributie-verhoging moeten doorvoeren, en is deze gebracht van 6,— op 8,per jaar. Hierbij mag ik onder Uw aandacht brengen dat onze ver eniging met 8,kontributie per jaar nog steeds behoort tot de kruisverenigingen met de laagste kontributie uit geheel Nederland. Mede door de aktiviteit van onze bode-inkas seerder, de heer Goossen is het ledental in 1963 weer met 20 leden gestegen. Bedroeg het aantal leden per 31 december 1962 1425, op 31 december 1963 was dit 1445 leden, een aantal dat nog nim mer werd bereikt. We zijn de heer Goossen dankbaar voor het uitstekende werk dat hij voor Het Groene Kruis doet. Er werden 53 nieuwe leden ingeschreven, daartegenover staat dat 18 leden wegens overlijden of vertrek naar elders moesten worden afgeschre ven en hebben 15 leden als lid bedankt, zodat een leden winst van 20 leden werd behaald. Tot hen die het lidmaatschap van Het Groene Kruis hebben opgezegd of alsnog als lid zouden willen bedanken, om welke reden dan ook, en ge lukkig is dit maar een enkeling, wil ik er nogmaals nadrukkelijk de aandacht op vestigen, dat deze mensen, als zij straks de zuster of Het Groene Kruis nodig hebben, zij niet zomaar zonder meer geholpen zullen worden. Natuurlijk zal ook dan Het Groene Kruis haar dienende taak niet ver loochenen en deze mensen in de steek laten, maar wel zal dan door degenen die hebben bedankt als lid de achterstallige kontributie vanaf het jaar van bedanken tot en met het jaar dat zij hulp nodig hebben bijbetaald moeten worden. Dit lijkt hard maar uit billijkheidsoverwegingen tegenover de goede leden kan en mag Het Groene Kruis niet anders handelen. De bestuursvergaderingen welke gehouden zijn hadden alle betrekking op de ge wone gang van zaken in de vereniging. Op de districtsvergadering te Terneuzen en op de Algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis welke in 1963 te Ierseke is gehouden, was een afvaardiging van ons bestuur aanwezig. Zr. Geleijnse heeft ook in 1963 weer een week als hoofdzuster de scepter gezwaaid op de Henri Dunant het hospitaalschip voor chronische zieken. Zij heeft het gehele jaar haar werk tot volle te vredenheid verricht. We willen van deze plaats Zr. Geleijnse hartelijk dank zeggen voor het vele werk door haar verricht. Het aantal ziekenbezoeken dat door haar in 1963 werd afgelegd bedroeg 2331 voor de T.B.C. 72 be zoeken. Voegen we daar nog bij de bezoeken voor het kleuterbureau het zuigelingenbezoek en voor laatste hulp dan kunnen we wel vaststellen dat de zuster ook in 1963 niet, heeft stilgezeten. Er werden 178 maal verplegingsartikelen uit geleend aan 70 gezinnen. Voor de T.B.C.-bestrijding stonden op 31 de cember 1963 13 gezinnen met 14 patiënten onder toezicht. Het kleuterbureau hield 10 zittingen met 187 konsulten waaronder 73 nieuw ingeschrevenen. Het zuigelingenbureau hield 23 zittingen met 806 konsulten waaronder 75 nieuw ingeschrevenen. Er werden 846 schoolkinderen ingeënt. In dit verband is het zeker op zijn plaats om de huisartsen hartelijk dank te zeggen voor het werk aan de bureau's verricht. Traditiegetrouw heeft ook dit jaar weer Mevr. Hamelink-Lefeber geheel belangeloos, de zuster geassisteerd op de bureau's. Mevr. Hamelink daarvoor onze hartelijke dank. Het konsultatiebureau werd in 1963 verhuurd aan Dr. van Gelder internist te Terneuzen, voor het eenmaal per week houden van spreekuur, ook geeft Mej. Witkam spraakles in het gebouw, ter wijl verder hiervan gebruik wordt gemaakt door het Rode Kruis voor het geven van de cur«""«en E.H.B.O. en vinden in ons gebouw geregeld de sportkeuringen plaats. Wel een bewijs aat ons mooie gebouw dat dit jaar van binnen geheel is geschilderd, aan alle eisen voldoet. Aan het begin van dit jaarverslag deelde ik reeds mede dat 1963 ons minder financiële zorgen heeft gebracht dan in 1962. Dat wil niet zeggen dat we nu niet hebben moeten meten en passen om met de beschikbare middelen rond te komen. Moest ik U vorige jaren steeds berichten dat we een exploitatietekort hadden, thans kan ik U mee delen dat we over 1963 een klein voordelig saldo hebben overgehouden van bijna 384,Dat we dit kleine voordelig saldo hebben behaald, ondanks de steeds stijgende exploitatiekosten, hebben we mede te danken aan de houding van het tegen woordige Gemeentebestuur dat thans volledig het grote belang van het werk der Kruisvereniging inziet, en ook voor het jaar 1964 een subsidie heeft toegezegd van 50% der kontributieopbrengst. Het behoeft geen betoog dat wij het Gemeentebestuur hier zeer dankbaar voor zijn. Aan de nutsspaarbank te Vlissingen hadden wij per 31 december 1963 een schuld van 13.500, Dit is een hjpothecaire lening waarvan het oor spronkelijke bedrag in 1954 groot was 30.000, Aan de A.N.V. Het Groene Kruis was per 31 december 1963 nog verschuldigd 7.750,—. Deze lening is renteloos en was oorspronkelijk groot 10.000,af te lossen in 40 jaren. Beide leningen werden destijds gesloten voor de bouw van het konsultatiebureau. De taken van het Groene Kruis worden steeds meer, en het belang dat de Kruisverenigingen voor de Gezondheidszorg hebben wordt hierdoor steeds groter. Het is, zoals een hoofdbestuurder op de landdag te Sittard heeft gezegd, momenteel zo, dat als de Kruisverenigingen hun werk zouden staken, de regering genoodzaakt zou zijn om in te grijpen. Nog is het Groene Kruis een zelfstandige vereni ging, geboren uit het volk voor het volk, zonder bemoeiingen van de regering. Laat dit zo blijven, want alleen dan kan Het Groene Kruis haar werk doen zoals het gedaan moet worden in het belang van haar leden. Laat ieder, als de gelegenheid zich voordoet propaganda maken voor Het Groene Kruis, voor Uw Groene Kruis. Heeft U vrienden of kennissen die nog geen lid zijn, wijs hen op het grote belang dat onze vereniging ook voor hen heeft. Het is ons aller taak het Groene Kruis zo sterk mogelijk te maken en te houden. Namens de kascommissie werd verslag uitge bracht door de heer A. Riemens. Tot nieuw lid van deze commissie werd benoemd de heer P. van Langevelde. Aftredend was het bestuurslid de heer W. van Cadsand. Dat zijn werk in het belang van het Groene Kruis wordt gewaardeerd bleek duidelijk, want op voorstel van één der aanwezige leden werd de heer van Cadsand bij acclamatie tot be stuurslid herkozen. Van de rondvraag werd door geen der aanwe zigen gebruik gemaakt. Het gedeelte na de pauze werd verzorgd door de heer J. de Vries uit Terneuzen, die een serie prachtige dia's vertoonde over Zeeuws Vlaanderen. Bovendien vertelde de heer de Vries een aantal spookverhalen die zich hebben afgespeeld in vroe ger jaren. LEDENVERGADERING AFDELING AXEL VAN HET NEDERLANDSE ROODE KRUIS. Donderdag 9 april j.l. hield de afdeling Axel van het Nederlandse Roode Kruis haar ledenver gadering in de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, dokter A. Kats, sprak een openingswoord. Hij sprak een bijzonder woord van welkom tot de heer A. D. Constandse, kringsecretaris Zeeland van het Ne derlandse Roode Kruis. Dokter Kats memoreerde een aantal aktiviteiten in 1963. Positieve punten noemde de voorzitter, het eclatante sukses van de Roode Kruis Wandeltochten ter gelegenheid van „Axel 750 jaar stad", de jaarlijkse Roode Kruis kollekte en de gang van zaken bij de Roode Kruis kolonne. Een negatief punt noemde de voorzitter het aantal leden. Wanneer men stelt dat Axel ruim 2000 gezinnen telt en de afdeling slechts 312 leden heeft, dan is dit wel erg gering. Door middel van het verspreiden van folders werd getracht leden te werven maar dit werd helaas een fiasco. De secretaris, de heer K. van Drongelen, gaf vervolgens een uitgebreid overzicht van de gang van zaken in 1963 Mijnheer de voorzitter, dames en heren. Wanneer ik dit overzicht geef van de werkzaam heden van de afd. Axel van het Ned. Roode Kruis dan kan ik U er nu reeds op wijzen dat in dit ver slag weinig hoogtepunten maar toch ook geen eigenlijke dieptepunten voorkomen. Over het alge meen is het jaar 1963 een vrij gelijkmatig jaar geweest. Regelmatig zijn onder leiding van de col.cmdt Dr. Boor de oefeningen gehouden. In zijn openings woord heeft de voorzitter reeds gewezen op het belang van deze oefeningen en uw opgewekt deze regelmatig te volgen. En U weet dat ze nodig zijn om het peil der geoefendheid van de colonne in stand te houden. Het is vrij algemeen bekend dat Axel over goede teams beschikt. Op 4 mei namen 2 herenploegen te Goes en 1 damesploeg te Vlis singen aan de wedstrijden deel. Het resultaat was dat de ploeg o.l.v. korporaal Bakker 15 juni te Goes Axel op de gewestelijke wedstrijden ver tegenwoordigende en de 2e plaats bezette. De per soneelsbezetting van de colonne en EHBO-mensen is vrij goed te noemen, nl. 1 plv. pel. cmdt. 1 korporaal plv. ploegcmdt2 secondanten en 8 helpers en 7 leerlinghelpers. Bij de dames is dit iets minder, nl. 1 leidster4 helpsters 2 kl 2 helpsters 3kl. (en leérlinghelpsters). Wij hopen dat het mogelijk zal zijn dit jaar het aantal op te voeren. Het aantal geregistreerde gediplomeerde EHBO-ers bedraagt 26. Ook in 1963 is onder lei ding van Dr Schiltman een cursus gegeven. Be gonnen werd met 23 mensen doch slechts 11 deden dit jaar examen. Een ander evenement waarbij het Roode Kruis vrij nauw bij betrokken is geweest zijn de feeste lijkheden „Axel 750 jaar stad". 22 juni is deze feestweek als het waren geopend met de tradi tionele Roode Kruis Wandeltochten die evenals vorige jaren gunstig zijn verlopen. Gunstiger dan de uitermate slechte weersomstandigheden op de morgen van de eerste feestdag konden doen ver moeden nl. een gestadig neervallende regen. Ge lukkig waren de weergoden het Roode Kruis 's mid dags wel goed gezind en konden meer dan 800 wandelaars hun sport beoefenen. Hieruit blijkt wel dat deze tochten nog steeds populair zijn en het bestuur ziet naast het sportieve element ook een grote mate van propaganda. Het Hoofdbestuur werd vertegenwoordigd door de heer van Swahlen. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar weer veel steun ondervonden van de gemeente en van de militaire autoriteiten. Naast de plaatselijke muziekkorpsen was dit jaar het Trompetterkorps der Artillerie uit Breda te gast. Tot slot van deze dag werd door hen een taptoe gegeven die werd uitgevoerd in het cere moniële tenue en die bijgewoond werd door een duizendkoppig publiek. Maar ook op ander gebied hebben Roode Kruis mensen hun plicht gedaan n.l. in het HD-huis te Zeist. Michielsen, Bakker en mej. de Feijter stelden hun krachten in dienst van jonge zieken. Michielsen kreeg zelfs de eervolle uitnodiging om gedurende de 10e vakantieweek naar Zeist te komen. In deze week zijn uitsluitend die helpers en helpsters uit genodigd die reeds van het begin af bij dit project betrokken zijn geweest. Niet alleen in Zeist maar ook op het water, in dit geval de Zeeuwse boot tocht, zijn Axelse Roode Kruis-mensen betrokken geweest. Zr. Geleijnse fungeerde als hoofdver pleegster en de dames Jansen-Verschelling en de Feijter als helpsters. Een patient uit onze gemeente kon deze tocht meemaken. (Ds van Leeuwen als geestelijk verzorger). Ook over de inzameling van lectuur valt niet te klagen aangezien het magazijn steeds goed bevoor raad wordt en de van het HBS ontvangen zakken wel eens ontoereikend blijken te zijn. Ook de paraatheid van de colonne werd getest want in juli organiseerde de colonnecommandant een alarmoefening. Wanneer men deze oefening beziet als een test op een alarmsysteem dan kan niet van een volledig sukses worden gesproken. Het is ook wel zo dat een alarmsysteem dat aan alle eisen voldoet vrij moeilijk uit te werken is. In september werd in samenwerking met de brand weer een grote buitenoefening gehouden. In de Oudewijk werd een rampterrein uitgezet. In de Prins Hendrikstraat een VG, vandaar uit werden de gewonden naar het noodziekenhuis vervoerd. Het vaststellen der urgentieklasse werd vlot uitge voerd, doch ook hier bleek het vervoer een teer punt. Voor deze oefening bestond een vrij grote belangstelling o.m. werden opgemerkt de burge meester en bestuursleden der BB uit Terneuzen. De voorzitter sprak reeds over de kollekte, ik zou daar graag op aan willen sluiten, niet al te ver want het is het terrein van de penningmeester. De kollekte van 1963 heeft ondanks het feit dat deze in een ongunstige periode viel zoals feesten, Pinkster en andere kollekties, toch een gunstig re sultaat gehad, een opbrengst van 2324,tegen 2082,- in 1962. Het streefbedrag in 1963 was 1940,op basis van 1,— per gezin. In uitgedrukt komt dit op 119,8% van het streefbedrag of wel 29,9 ct. per inwoner. Axel kwam hierdoor op de 11e plaats van de 27 afdelingen. Er doen zich bij de voorberei ding van de kollekte wel eens bezwaren voor en dat is het uitdelen van de lijsten. Het is voor de penningmeester wel eens moeilijk om die kwijt te raken. Zo moest vorig jaar alle moeite gedaan worden om kollektanten te vinden. We weten wel dat niet iedereen zich even gemakkelijk vrij kan maken of tijd kan vinden maar graag zouden we voor dit jaar bij de mensen van colonne en EHBO willen aandringen om een lijst voor zijn of haar rekening te nemen. Het vergemakkelijkt de taak van de penningmeester en voor de afdeling is de opbrengst welkom en het gaat toch niet op om straten over te slaan. In het begin van dit overzicht heb ik al gezegd dat er eigenlijk geen dieptepunten zijn maar toch is er een punt dat wel enigszins zorgen baart en dat is nl. het ledenaantal. U hebt gehoord en ge zien dat hiervan een agendapunt is gemaakt. Laat ik U dit zeggen in okt./nov. is een ledenaktie gevoerd. Huis aan huis zijn folders verspreid doch dit heeft geen resultaat opgeleverd, slechts 12 nieuwe leden melden zich aan en U zult het toch wel met ons eens zijn dat 312 leden voor een plaats van 8000 inwoners wel gering is. In uitgedrukt is dit 16% of wel 19,3% van het Zeeuwse ge middelde. En het kan toch ook niet zijn dat het minimale bedrag van 1,iemand kan afschrik ken. Ik zou zelfs de heren der pers willen vragen om in hun bladen dit eens aan te willen binden. Dames en heren dit was het overzicht van het geen onze afdeling en hoe onze afdeling werkte. Het ene iets meer het andere iets minder maar ik geloof dat het toch wel een levendige afdeling is en een levend iets zorgt voor uitbreiding en groei. Het financiële gedeelte werd behandeld door de penningmeester, de heer A. P. Esselbrugge. De ontvangsten over 1963 bedroegen 3.819,61 de uitgaven 2.990,71, wat dus resulteert in een batig saldo van 828,90. Dit batig saldo werd belang rijk beïnvloed door een gift van 500,van de jubilerende Coöperatieve Boerenleenbank „Ter neuzen". Vervolgens gaf de heer van Drongelen een over zicht van de werkzaamheden van het Jeugd Roode Kruis Axel In tegenstelling tot het overzicht van het Roode Kruis wil ik hier teruggaan tot de oprichtings datum 20 juni 1962. Er is ook hier een behoefte gevoeld om tot een Jeugd Roode Kruis te komen en onder leiding van Mevr. van Dijke is een comité gevormd waarvan zij dan tevens presidente is. Dit comité bestaat uit leerkrachten van verschillende scholen en leiders leidsters van jeugdver, van alle gezindten. Hoe het Jeugd Roode Kruis werkt en wat het doel is zal ik niet diep op in gaan het zijn nl. drie hoofd gedachten, nl. Hulpvaardigheid, Vriendschap en Gezondheidsbescherming. Kort na de oprichting kon de eerste daad worden ingelost. Op 6 juli

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2