KONINGINNEDAG 1964 SPANJE: Aanspraken der CARLISTEN. DAM PO Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 APRIL 1964 78e Jaargang No. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS i Lo—t munmen 10 Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25, Andere plaatsen LTS, Buitenland 2,—. HoofdredaktieJ. C VINK. Rcdaktie en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke redoktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra. NOG ENKELE WEKEN SCHEIDEN ONS VAN 30 APRIL KONINGINNEDAG 1964 Het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging heeft reeds heel wat uurtjes besteed aan het samenstellen van een aantrekkelijk feestprogramma en wanneer wij zo de verschillende onderdelen eens bekijken, menen wij te mogen constateren dat het bestuur volledig in haar opzet is geslaagd. Mogelijk dat in dit programma nog een kleine wijziging komt, want Thalia-Tremola zal op 30 april a.s. deelnemen aan het défilé voor het paleis Soestdijk. Thalia zal daar onze gemeente vertegenwoordigen. s Avonds is er weer de traditionele lichtstoet en lampionoptocht, waarvoor wij de Axelse jeugd zouden willen aanraden, om nu reeds te beginnen met het gereedmaken van de benodigde attributen, zodat „feestend" Axel weer zal kunnen genieten van een fraaie stoet, evenals in voorgaande jaren. Aantrekkelijk lijken ons voorts de geplande Cyclocross voor de jeugd en de voetbal wedstrijd tussen het personeel van Lensen's Aannemingsbedrijf en het personeel der gemeente Axel. Uur 08.30 09.15 09.30 10.30 10.30 10.30 13.00 13.30 13.30 14.45 19.00 20.30 22.00 PROGRAMMA Start op het Szydlowskiplein van de drie drumbands. 3 verschillende routes. Thalia-Tremola Szydlowskiplein - Markt - Walstraat - de Ruijterstraat - van Middel- hovenstraat - Te Waterstraat - Robertstraat - Calandstraat - Olivierstraat - de Hontstraat - Kanaalkade - Evertsenstraat - Walstraat (afhalen-leerlingen R.K. Lagere School) Hosanna Szydlowskiplein - Buitenweg - Nieuwstraat - Stationsstraat - Singelweg - Julianastraat - P. Paulusstraat - Bylocquestraat - Pironstraat - Beatrixstraat - Bernhardstraat - Irenestraat - Wilhelminastraat - Marijkestraat (afh. Leerl. Marijkeschool) Pironstraat - Prins Hendrikstraat - Noordstraat - Weststraat - Markt Concordia Szydlowskiplein - Markt - Zeestraat - Oranjestraat - Kerkdreef - Koestraat - Oosterstraat - Julianastraat - Wilhelminastraat - Ds. J. Sch.straat - Prins Hendrikstraat - Pr. Mauritsstraat - P. Paulusstraat - Bylocquestraat - Singel- weg - Stationsstraat - (langs spoorwegovergang) Nieuwstraat (afh. Leerl. Chr. N.S.) Kerkdreef - Weststraat - Markt. De schoolkinderen worden door de drumbands van de resp. scholen afgehaald. Zij komen samen op de Markt. Toespraak door de Burgemeester tot de schoolkinderen en de bevolking. Vlaghijsen op de Markt door 4 schoolkinderen. Kinder- en volkszang 1 a. Wilhelmus van Nassaue b. Mijn Schildt en de Betrouwe 2 a. Ferme jongens, stoere knapen, b. Dat's een leven van plezieren, c. Laat ze pruilen, laat ze druilen 3 aIn een blauw geruiten kiel, b. Als matroosje vlug en net, c. Daar staat Hollands Admiraal 4 a. Wij leven vrij, wij 'leven blij, b. Hoe dierbaar is ons 't Vaderland, c. Wij leven vrij, wij leven blij, wij dienen éénen God, d. Zo leven w'altijd vrij en blij 5 a. In naam van Oranje doet open de Poort b. De Vloot is met vijfduizend koppen bemand, c. Komt, geeft de verzekering, 'k moet spoedig terug, d. Hier dringt men naar buiten, daar schuilt men bijeen. 6 a't Is plicht, dat iedere jongen, b. Als Vaderlandse jongens, c. Slechts eendracht maakt ons machtig, 7 a. Waar eens 't gekrijs der meeuwen, b. Waar eens de Zeëen braken, c. De Wonderstrijd met Spanje. Eerste poppenkast-voorstelling voor de leerlingen van de diverse kleuter scholen door het Poppentheater „DE ZEEUWSCHE UYLENSPIEGEL" van de Heer en Mevrouw Popma te Middelburg in de Kleuterschool „Roodkapje". Film „De reis van Prinses Beatrix" voor de leerlingen van de ULO, LTS, Landbouwhuishoudschool en School Spui in 't Centrum. Voetbalwedstrijd door de personeelsvereniging van de gemeente tegen het voetbalteam van Lensen's Aannemersbedrijf op het terrein aan de Buitenweg. Film „De reis van Prinses Beatrix" voor de leerlingen van de R.K. Lagere School en de Openbare Lagere School in 't Centrum. Tweede Poppenkast-voorstelling van het „Poppentheater DE ZEEUWSCHE UYLENSPIEGEL" voor de tweede groep leerlingen van de diverse kleuter scholen. Cyclocross voor jongens van 13 t/m 17 jaar. Film „De reis van Prinses Beatrix" voor de leerlingen van de Christelijke Nationale School. Concert door de Christelijke Fanfare „Hosanna". Lichtstoet en lampionoptocht. VOOR IEDEREEN. De Stichting Streekcentrum heeft speciaal voor deze lampionoptocht een bedrag van 250, - aan prijzen beschikbaar gesteld. De begeleiding geschiedt door de drie drumbands. Opstellen om 20.00 uur op het Szydlowskiplein in de richting van de Markt. Route lichtstoet Opstellen Szydlowskiplein (in de richting van de Markt) vandaar via de volgende straten Walstraat - de Ruijterstraat - Joost de Moorstraat - Evertsenstraat - Kanaalkade - Zeestraat - Weststraat - Noordstraat - Pr. Hendrikstraat - Bylocquestraat - Wilhelminastraat - Irenestraat - Singel- weg - Bylocquestraat - P. Paulusstraat - Wilhelminastraat - Stationsstraat - ged. Noordstraat - Szydlowskiplein. Concert door de Harmonie „Concordia". Voor velen is het wellicht iets geheel nieuws geweest te vernemen, dat de Spaante konings- gezinden nog in twee partijen verdeeld zijn. Eén daarvan is de groep der z.g. carlisten, waartoe de aanstaande echtgenoot van H.K.H. Prinses Irene behoort, en waarvan hij mis schien te eniger tijd zelfs als leider zou kun nen moeten optreden. En zo belangrijk acht de verloofde van onze Prinses deze positie, dat hij die kennelijk niet wil en kan opgeven. De zg. carlistenbeweging ontstond in een zeer bewogen tijd. Spanje werd in het begin der negentiende eeuw geregeerd door een zwakke vorst, Karei IV, wiens vrouw, Maria Louisa, het maar al te goed kon vinden met een avonturier, Godoy genaamd. Karei verhief deze man tot de hoog:te positie in de staat, waardoor hij de Koning op praktisch e'k ge bied ging vervangen. Onder deze omstandig heden groeide kroonprins Ferdinand op, die Godoy zowel haatte als vreesde, die zelf een hoogstaand mens was, maar wiens (ook poli tieke) daden te veel beheerst werden door zijn ongelukkige jeugdherinneringen. Ferdinand, later afgezet door Napo'eon, (die zijn broer Joseph koning over Spanje maakte) en na Napoleons val weer terugge haald, werd drie ma'en weduwnaar, vóór zijn vierde vrouw, Maria Christina, hem kinderen schonk. Maria Christina Was een krachtiger persoonlijkheid dan de Koning, zij beheerste hem geheel. Het eerste kind, dat geboren werd, was een dochter en die kon (doordat in Span;'e een z.g. salische wet bestond) geen koningin wor den. De broer van de Koning, Don Carlos, zou hem dus moeten opvolgen. Maria Chris tina wist de Koning echter te bewegen op eigen gezag, dus zonder de Cortes (vo'ks- vertegenwoordiging) daarin te kennen, deze wet op te heffen. Toen Carlos bemerkte, dat hem aldus de kroon ontging, kwam hij daar tegen in verzet. OM DE GRONDWET. In werkelijkheid ging het niet alleen om in- dividue'e kroon-aanspraken. De Franse re volutie had ook in Spanje nagetri'd. Daar heerste nog oppermachtig de kroon, de adel en de geestelijkheid. Napoleon had de inqui sitie afgeschaft, maar die was door Ferdinand hersteld. Er was een streven naar rechten voor de burger, neergelegd in een grondwet. Zij die hiernaar streefden werden Libera'en ge noemd. Tegenover zich vonden zij de Clerica- len, hoewel ook hier, zoa's in zovele Spaanse burgeroorlogen, de scheidings'ijn soms dwars door de kerk liep. Aan de partij der Cleri cal verbond Maria Christina, die na de dood van haar man als regentes voor de kroonprinses, Icabella, optrad, haar lot. Don Carlos kreeg, merkwaardig genoeg, zijn voornaamste steun van de Cata'aanse Basken echter niet vanwege zijn reaktio- naire opvattingen. De Basken met hun sterk zelfstandigheidsstreven zagen hier hun kans, hun rechten tegenover Madrid te herwinnen. Don Carlos speculeerde echter op hun mysti cisme door zich te verk'aren tot kampioen voor kerk en geloof. Zo benoemde hij de Hei lige Maagd tot opperbevelhebber van zijn troepen. Met de wreedheid, die alle burgeroorlogen kenmerkt, werd de z.g. carlistenoorlog ge voerd, die zes jaren duurde (1834 - 1840). Waren aanvanke'ijk de aanhangers van de regentes verdeeld, later kwam er onenigheid onder de carlisten en daarvan wist de zeer be kwame staatsman-militair Espartero te profi teren door het „verdeel en heers" toe te pas sen. Hij wist vrede te sluiten met de carlisten en na een ontzaglijk bloeddorstige guerilla- oorlog in Catalonië vluchtte Don Carlos over de Franse grens en werd door de „burger koning" Louis Philippe geïnterneerd. DE BASKEN. Zowel in 1847 als in 1873 hebben de car listen getracht gewapenderhand de nakomelin gen van Ferdinand VII van de troon te stoten, steeds met tijdelijk sukses, maar tenslotte toch weer falend. Er is een merkwaardige tweedeling waar te nemen in het z.g. carlisme. Het is enerzijds een uiting van het absolutisme, conservatisme, c'ericalisme in zijn extreme vormen en a's zo danig vo'komen uit de tijd. Maar veel meer up to date is het in zijn identificatie met de asperaties van de Basken. Het is a*gemeen bekend, dat Catalonië en Castilië (de kern van het oude Spanje) eikaars antipoden zijn, dat er spanningen zijn tussen Barcelona en Madrid. De sterkste industrialisatie heeft in Cata lonië plaats gehad daarmee zijn ook ve'en (mede als reactie op een nog teveel in het verleden gewortelde houding der kerk) van de kerk losgemaakt. Communisme en anarchisme vonden hier hun mee:te aanhangers. Men zou haast kunnen zeggen dat tijdens die opstan dige bewegingen de Basken niet al te kies keurig waren omtrent de vaan, waaronder zij streden, zo'ang het maar ging tégen Madrid. De Cata'aanse onafhanke'ijkheidsbeweging, waaraan door Franco voor het laatst de kop is ingedrukt, is zeker niet zonder meer te ver eenzelvigen met de ultra-reactionaire inzichten der carlisten, die hen daarin aanvoerden verkouden ALTIJD PRETENDENT. Hebben de carlisten nog een kans Mocht Franco de monarchie weer herstel len, dan zijn het,- zo neemt men aan, de na komelingen van Alphonsus XIII, de verdre ven koning, die de troon zullen bestijgen. Van een neiging bij de Caudillo om hen te pas seren en de carlisten hun kans te geven, is niet veel te bespeuren. Wel zou er, theoretisch gezien, zo'n mo- ge'ijkheid bestaan door een inhaken op het nog immer bestaande Cata'aanse vrijheids verlangen. In een strijd waarin Europa streeft naar eenwording is het klimaat voor dy nastieke oorlogen echter uitermate ongunstig, en daarenboven is het de vraag of een zelf standig Catalonië, gesteld dat het ooit zover zou komen, voor een monarchie en dan voor de carlicten zou kiezen. De aanspraken van de carlistische tak van het huis Bourbon bestaan momenteel dus slechts in theorie. Tengevolge van de sterk dy nastieke zin der Bourbons (en niet in de laatste plaats de Spaanse Bourbons), zullen zij er echter niet gemakke'ijk toe te brengen zijn, hun aanspraken formeel op te geven, en het zou vee'eer te verwonderen zijn wanneer een zoon uit dit huis zulks zou doen terwille van een huwe'ijk met een Nederland e prin ses, dan wanneer het omgekeerde het geval zou zijn. De Spaanse trots is spreekwoordelijk en is in de vorsten van dit land verpersoon lijkt. Een afstammeling van Don Carlos, die eens als Carlos VII streed voor zijn rechten, 'blijft troonpretendent, zo lang hij leeft De gebeurtenissen van de afgelopen week hebben de juistheid van deze laatste regels (die al eerder werden geschreven) nog maar eens al te zeer bewezen. Nu Prinses Irene die tot de datum van haar huwelijk nog steeds onze tweede troon opvolgster is, nu al volledig achter de han delingen van haar toekomstige echtgenoot staat, kunnen wij ons ge'ukkig prijzen dat zij niet is meegegaan naar Mexico, al is natuur lijk het moment van deze beslissing zowel voor ons Koninklijk gezin als voor de Mexi caanse regering wel bijzonder pijnlijk. Prinses Irene ze'f heeft ondertussen don derdag kort voor het diner ter ge'egenheid van de verjaardag van haar verloofde in een telegram haar verontschuldigingen aangebo den aan de pre:ident van Mexico, daarbij de hoop uitsprekend weldra haar verloofde te kunnen doen delen in het genoegen „het mooiste land ter were'd" te leren kennen, het was de prinses misschien niet bekend dat „het mooiste land ter wereld" een van de weinige staten ter were'd is die het Spanje van generaal Franco niet erkennen. Mexico onderhoud nog steeds alleen betrekkingen met de dertig jaar geleden verjaagde repu blikeinen, zodat men er wellicht niet veel prijs stelt op een bezoek van een van de vele Spaanse troonpretendenten. (Nadruk verboden). AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1