DE DUITSE MASSAMOORD Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 APRIL 1964 78e Jaargang No. 27 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. G VINK. Redaktle en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK in het bos van Piasnica. De tweede Wereldoorlog liep weliswaar negentien jaar geleden ten einde, maar wat hij inhield aan ten hemel schreiend kwaad is geestelijk nog lang niet verwerkt. In tegendeel het feitenmateriaal hoopt zich op „als tot een berg En als ergens een land van leed moet worden aangewezen, als ooit ergens is gemarteld en wreedheid gepleegd op ondenkbare schaal, dan is dat Polen, waar miljoenen mensen (zowel door de Russen als en vooral door de Duitsers) op gruwelijke wijze ter dood werden gebracht, enkel en alleen omdat zij Polen of joden waren. Het is geenszins de bedoeling wraakgevoelens op te wekken, welke de tijd en vooral de Christelijke geest van vergevingsgezindheid moet uitwissen. Het is echter niet mogelijk over Polen te spreken of te schrijven zonder de vele beproevingen, die dit volk gedurende de laatste oorlog heeft ondergaan, in herinnering te brengen. Vele feiten zijn tot heden nog onbekend gebleven. Dit is ook met het drama in het bos van Piasnica, het geval. 12.000 Polen - waaronder ook mijn vader - werden daar door de Duitsers in de jaren 1939 en 1940 op wrede wijze vermoord. Na jarenlange pogingen, ben ik er in geslaagd het feitenmateriaal over deze gru welijke misdaad, te bemachtigen. Dit aan de openbaarheid prijs te geven, is mij - als publicist en als zoon van een der slachtoffers een ereplicht. Reeds in september 1939 toen Polen krach tens het Ribbentrop-Molotow verdrag, door Nazi-Duitsland en Sovjet-Rusland werd aan gevallen en de gevechten nog volop aan de gang waren, gingen de Duitsers oyer tot de realisatie van hun „Drang nach Osten - politiek, die er op neerkwam, dat de weste lijke provincies van Polen eenvoudig en inte graal geannexeerd werden bij Duitsland. En zo gebeurde het, dat direct na de be zetting van het wojewodschap Pomorze - (de aan de zee gelegen provincie met de ha vensteden Gdynia en Dantzig) - de Duitse politie en de SS zijn overgegaan tot een on menselijke exterminatie van de Poolse bevol king aldaar, omdat niets de germanisatie van dit oud Pools gewest in de weg zou staan. Vooral in de intellectuele en sociale élite werd zonder genade toegeslagen. Duizenden Polen, inwoners van de steden Dantzig, Gdy nia, Wejherowo, Puck, Kartuzy, Koscierzyna en Chojnice (waar de West-Duitse minister voor vluchtelingen, Hans Krüger, doodvon nissen heeft geveld), van het schiereiland Hela en van vele andere plaatsen en dorpen in de zogenaamde „Poolse Corridor", werden bij een gedreven in kerken, scholen en openbare plaatsen, waar de Duitse „Kulturtragers" bij het accompagnement van slagen, schoppen, vloeken en scheldwoorden zoals „Du pol- nisches Schwein", deze mensen, die erger dan vee werden behandeld, segregeerden in groe pen. Bij deze segregatie werd gebruik ge maakt van gedrukte lijsten, die zoals bleek al lang van tevoren waren samengesteld door Duitsers uit de hierboven genoemde plaatsen, die aldus de traditionele Poolse gastvrijheid op schandelijke wijze hebben misbruikt. Waarom een deel van de bijeengedreven be volking na de mishandeling weer op vrije voeten werd gesteld, terwijl een ander deel in gevangenissen en concentratiekampen terecht kwam, blijft wel voor altijd het geheim van de gedrukte lijsten en de orders van de „Führer". Maar het is en blijft een feit, dat duizenden van deze arrestanten enkele weken later in het bos van Piasnica op afgrijselijke wijze werden vermoord. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in het bos van Piasnica (ca. 50 km. ten noord-westen van Dantzig) de eerste massa moord werd begaan en dat deze moord het voorbeeld vormde voor de talrijke massa executies, welke gedurende de tweede wereld oorlog werden gepleegd. De geschiedenis van deze ten hemel schrei ende afslachting van 12.000 Polen in het bos van Piasnica, is in het Westen echter onbe kend gebleven. Want dezelfde Duitsers, die op een zo luidruchtige wijze de door de Rus sen begane massamoord in het woud van Katyn aan de wereld bekend maakten, daar over hun grenzeloze verontwaardiging uit spraken en alle mogelijke commissies uitno digden, hebben tegelijkertijd alles gedaan om te voorkomen, dat de wereld ooit de geschie denis van de door hen gepleegde massamoord in het bos van Piasnica zou vernemen. En... het zou hen bijna zijn gelukt. De eerste massale executie in het bos van Piasnica vond plaats in de tweede helft van oktober 1939 de volgende enkele dagen la ter en zo ging het door tot en met april 1940. Voor de executie moesten de slachtoffers zich uitkleden op het ondergoed na. De Duitse moordenaars schoten met machinegeweren, geweren en pistolen. Behalve Polen van de aan de Oostzee gelegen steden en dorpen van het wojewodschap Pomorze, werden in Pias nica ook vele Polen uit Duitsland vermoord. Poolse spoorwegarbeiders, die tijdens de be zetting werkten op het station Wejherowo (toen Neustadt), zagen herhaalde malen transporten met Polen uit Duitsland die arri veerden met trein nr. 591 uit Lauenburg naar Dantzig. Aan het eind van deze trein waren gewoonlijk twee of drie pullmanwagons aan gekoppeld, met vrouwen, mannen en kin deren. Gehele gezinnen sjouwden hun bezit tingen. De Duitsers verklaarden hun bedriege- lijk, dat zij op reis waren naar het „Umsied- lungslager" te Krokowo - een plaatsje nabij Piasnica. De perfidie van deze misdaad be wijst het feit, dat deze transporten werden aangeduid als „transporten van geestes zieken". In het Duits luidde het als vo'gt „Bm. Zug 591 befördert am Schluss 2 bis 3 Wagen Geisteskranke für Neustadt". Op de executieplaats werden de slacht offers gebracht met vrachtauto's en bussen. Zij werden gehaald uit de gevangenissen in Dantzig, Gdynia, Puck, Wejherowo, Kartuzy. Tijdens de executies waren de wegen in de omgeving van het bos afgesloten voor het verkeer. Er zijn vandaag in Polen geen recht streekse getuigen van de massa-executies in het bos van Piasnica. Van de 12.000 slacht offers is er zelfs niet één aan de dood ont komen. De plaatselijke bevolking echter, die de transporten van de ter dood veroordee'den zag en die ook de echo's van de schoten heeft gehoord, heeft de tragedie van deze mensen gereconstrueerd. Vrachtwagen na vrachtwagen loste zijn la ding en één voor één werden de weerlozen neergeknald, waarna voor alle zekerheid hen de schedel met een geweerkolf werd inge slagen. Op deze beestachtige manier werden in het tijdstip van oktober 1939 tot april 1940, niet minder dan 12.000 levens uitge blust. Mijn vader, sergeant-majoor Ignacy Strenk, die als beroeps-onderofficier van de Poolse marine, deelnam aan de verdediging van het schiereiland Hela en daar gewond raakte, werd in het bos van Piasnica vermoord op 3 november 1939. Dezelfde vrachtwagens die de arrestanten naar de plaats van executie brachten, vervoer den op de terugreis de kleding en goederen van de gefusilleerden, die in een door de Gestapo in beslag genomen villa te Wejhe rowo werd opgeborgen. De massagraven, vol gens verklaringen van getuigen 35 in totaal, werden zorgvuldig gemaskeerd. Bij de pogingen om het feitenmateriaal over deze misdaad te bemachtigen, ben ik er in geslaagd de namen van een aantal Duitsers, die betrokken waren geweest bij het afslachten van twaalf duizend mijner landgenoten te ach- terha'en. Hier volgen de namen van enkele van deze misdadigers Obersturmbannführer Gustav Bamberger, Kommissar Baske uit Dantzig, Bunsch bur gemeester van Puck Obersturmbannführer Paul Koep'ke SS-man Freihei'r van Krockow jr. Sturmführer Leo Neiss, Oberwachtmeis- ter Willi Schmand dr. fil. Ströhm uit Sopot, SS-man Weldemar Wandle uit Wejherowo, SS-man Hans Söhn uit Elberfeld, chef van de Gestapo SS-man Welz Rudolf Alfred Müller SS-man Klaus Richter SS-man Alfons Schroder; SS-man Georg Sendowcky; SS-man Teufel Oberwachtmeister Wittke en anderen. Hiermede is echter dit droevige relaas niet ten einde. Want U vergist zich indien U meent, dat de stoffelijke resten van de twaalf duizend doden nu verder met rust werden gelaten. De laatste akte van de tragedie van Pias nica speelde zich af in de zomer en najaar van 1944. Toen namelijk, gingen de Duitse beulen - bang als zij waren dat de massa graven na de ineenstorting van hun „duizend jarig rijk" zouden worden ontdekt over tot de opgraving en vervolgens de verbranding van de lijken in twee provisorisch in het bos ingerichte crematoria. Dit lugubere karwei werd verricht door een groep gevangenen uit het concentratiekamp Stutthof. Tijdens de ver branding der lijken, werd de toegang tot het bos onder doodstraf verboden. Er hingen bor den met het opschrift „Wer weiter geht, wird ohne Anruf erschossen De rook boven het bos werd gezien ver in de omtrek, terwijl 's nachts gloed werd waargenomen. Toen in oktober 1946 door een Poolse ge rechtelijke commissie op de plaats van de mis daad een onderzoek werd ingesteld, werden er slechts in twee van de 27 ontdekte massa graven nog lichamen gevonden en wel 305 in totaal. In de 25 overige graven waarvan de lijken werden opgegraven en verbrand, vond men slechts delen van menselijke been deren en haren en voorts geweerkogels, hulzen en lege wodka flessen, waarmede de Duitse beulen zich „moed" hebben ingedronken. De gevonden stoffelijke resten waren nog tamelijk bewaard gebleven, wat men aan de kalk waarmede zij werden bedekt, kan toe schrijven. 90% van deze lijken waren zonder bovenkleding. Slechts een klein percentage van de gevonden lichamen vertoonde dodelijke schoten in de omgeving van het hart en het achterhoofd, terwijl 20% van de lijken hele maal geen schotwonden vertoonden. Daaren tegen hadden bijna alle lijken een gebroken schedel. Enkele lichamen werden opgegraven in knielende houding, wat er op wijst dat ze levend werden begraven. Haren en tanden van kinderen gevonden op boomstammen in de nabijheid van de gra ven, bewijzen dat de kinderen door de Duitse beulen op dergelijke ondenkbare wrede en sadistische wijze werden vermoord, dat het mij beter lijkt verdere schildering achterwege te laten. Van de 305 gevonden lijken werden er 55 geïdentificeerd, waaronder ook het stoffelijk overschot van mijn onderwijzeres mv. Teodora Slawinka geb. Zelewska. Tussen de rij van de graven 1 17 en 18 27, vond men onder een laag zand, as en menselijke beenderen, de twee in de grond ingerichte crematoria. De grond in de naaste omgeving was ver brand, zwart, doordrenkt met vet en hard als een rots. Ongeveer acht meter hoog is het uit steen blokken opgetrokken monument, dat in het bos van Piasnica werd opgericht ter ere van de twaalfduizend s'achtoffers. In de nis van dit monument bevinden zich drie urnen ge vuld met as en aarde uit het crematorium van het concentratiekamp Stutthof, het slagveld Westerplatte en uit de crematoria in het bos van Piasnica. Aan de voet van dit stenen gedenkteken, dat niet alleen van droefheid getuigt doch ook een boodschap bevat van de gestorvenen voor wie nog in leven zijn, liggen er altijd verse bloemen. Nergens, in geen enkel land zijn door de Duitsers meer mensen neer geschoten dan in Polen, doch ook nergens wordt hun nagedachtenis zo in ere gehouden, dan in mijn vaderland. Zo meen ik mijn ereplicht het drama van Piasnica openbaar te maken - te hebben vol bracht, ofschoon er reeds vele jaren zijn ver lopen sinds in 1939 en 1940, deze eerste massamoord in de geschiedenis door de Duitsers werd begaan. Billy Strenk. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLotat nummer» 10 ecot Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.2S. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentiSn 1-5 regels ƒ1.- 1 ede re regel meer 12 cent extra. De wielrijder op dit kruispunt maakt het zichzelf onnodig moei' lijk, door niet het aan gegeven (en verplichte) rijwielpad te gebruiken. Op dit wijde kruispunt moet hij nu letten op het verkeer, dat hem van alle kanten kan naderen. Hij neemt de kortste weg, die echter ook de laatste weg voor hem kan zijn.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1