Uit onze omgeving Axel Predikbeurten Langs de Scheldestromen IN HET JAAR 2000 Industrieterrein van 2800 hectare. Planologen hebben vaak de eigenschap dat zij ver in de toekomst durven denken en hun prognoses ook dikwijls aan het papier toever trouwen. Of hun verwachtingen ook uitkomen is een andere zaak maar het blijft altijd een interessante - soms boeiende - zaak te le zen hoe zij de toekomst van bepaalde dingen zien over 10-, 25- of soms wel 50 jaar. Het Rotterdamse architectenbureau Gouwetor en Mulder - dat zich onder meer belast met de stedebouwkundige opzet van de gemeente Temeuzen - heeft kortgeleden een schets- plan gemaakt van de kanaalzone van Z. Vlaanderen, zoals die er naar hun mening zal uitzien over een halve eeuw, waarover de P.Z.C. het volgende publiceert Volgens dit bureau zal Nederland kort na het jaar 2000 tussen de 18 en 20 miljoen zielen tellen. Uiteraard zullen die niet alle maal in de huidige, stedelijke agglomeraties opgeborgen kunnen worden. Er zal op grote schaal gedecentraliseerd moeten worden naar gebieden met onder meer industrialisatie mogelijkheden op grote schaal. De kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt één van die gebieden genoemd. Daar zal volgens deze planologen ruimte kunnen komen voor een gebied van 200 a 300.000 zielen, onderverdeeld in één grote stad met circa 150.000 inwoners en een aan tal satelietsteden op afstanden van 5 tot 15 kilometer daar vandaan. In die grote stad - Bekendmakingen JACHTWET Jachtakten a.s. seizoen. WIJZIGING VERKEERSMAATREGELEN en daarbij denkt het architectenbureau aan Terneuzen - zou zich een maatschappelijk en cultureel leven van behoorlijke allure kun nen ontwikkelen. Zij menen dat Terneuzen is voorbestemd uit te groeien tot de voornaamste kanaalgemeente omdat de aanzet daartoe in alle opzichten aanwezig is. Woonkernen. Op een bijbehorende schets hebben de ar chitecten een aantal enorme woonkernen aan getekend met als voornaamste Terneuzen met 140.000 inwoners. De zuidgrens van deze woonkern loopt tot aan de buurtschap Drie wegen. Dat is overigens niets bijzonders om dat de plannen daartoe nu - in 1964 - reeds bestaan. Het grootste gedeelte van de toekomstige stad Terneuzen zou evenwel meer naar het oosten worden gebouwd. Midden door deze stad, uit laten wij zeggen 2014, loopt dan de huidige Otheense Kreek met bij behorende en aangepaste recreatiegebieden. Drie grote v^oongebieden van in totaal 60.000 zielen en van elkaar gescheiden door recreatie- en natuuroorden, zien de planolo gen in en rondom Axel. Op de schets is ver der Hoek gepromoveerd tot een vrij aanzien lijke stad van 45.000 inwoners en Westdorpe met 30.000. Verdere grote woonkernen zijn op de schets gevormd door Sas van Gent, Sluiskil en Philippine. Voor een nog verdere toekomst is een woonkern van circa 40.000 inwoners gedacht in Zaamslag en het gebied ten noorden daarvan. In dit ontwikkelingsplan zijn voorts ruim ten geprojecteerd voor 2800 ha industrieter rein, hoofdzakelijk gelegen op de oostelijke oever langs het kanaal en in het zuiden (bij Sas van Gent) ook op de westelijke oever. Voorts de gehele Nieuw Neuzenpolder en het gebied van de Eendracht van Griete tot aan Kampen. In dat laatste gebied is verder een zeer grote insteekhaven geprojecteerd met twee ruime zijarmen. Op de schets komen ook insteek'havens voor in het midden en zuiden van het kanaal, namelijk aan de arm naar de Axelse Sassing en twee kilometer ten zuiden daarvan. Met enkele lijnen geven de architecten aan hoe de toekomstige verbindingen in dit gebied er naar hun mening over 50 jaar zullen uit zien. Als hoofdverbinding zien zij een brede verkeersbaan van Gent naar de Westerschelde, uitkomend juist even ten oosten van Groete. Kennelijk is hier bedoeld de aansluiting op de toekomstige brug over of tunnel onder de Westerschelde. Een tweede belangrijke ver binding is die tussen Oost- en W. Zeeuwsch- Vlaanderen over de nieuwe brug over het ka naal bij Sluiskil. Die verbinding zal trouwens over circa vijf jaar al tot stand zijn gekomen. Voorts zijn wegen aangegeven van Terneuzen naar Westdorpe, vlak langs de oostgrens van de industriegebieden en één uit de richting Hulst, via Axel-zuid naar de voornaamste noord-zuid-verbinding. De recreatie- en natuurgebieden op korte afstand van deze industrie- en woonkernen zijn geprojecteerd in de Braakman en de Hoekse-, Otheense-, Axelse- en Canisvliet- kreken. GESLIPT Maandag 23 maart j.l. te omstreeks 8.00 uur had op de Nieuwendijk te Axel een botsing plaats tus sen twee vrachtauto's. De heer C. M. de R. te Axel had zijn vrachtauto ter plaatse geparkeerd, toen over de Nieuwendijk een vrachtauto reed, bestuurd door de heer L. R. F. te Hontenisse. Laatstgenoemde moest remmen voor enkele hem tegemoetkomende weggebruikers en slipte bij deze handeling tegen de geparkeerde auto. Aan de slip pende auto ontstond aanzienlijke materiële schade. Er waren geen persoonlijke ongelukken. TEGEN GEPARKEERDE AUTO Maandag 23 maart j.l. te omstreeks 11.50 uur stond de gesloten bestelauto met aanhangwagen, eigendom van Vishandel D. S. te Axel, geparkeerd in de Oranjestraat te Axel. Door de Kerkdreef kwam een vrachtauto van de Rijkswaterstaat, bestuurd door de heer A. J. v. d. B. te Vogelwaarde. Door het beperkte uitzicht ter plaatse en de on voldoende uitwijkmogelijkheid bij het naderen van tegenliggers kwam de vrachtauto in botsing met de aanhangwagen, waardoor aan beide voertuigen materiële schade ontstond. Maandag 23 maart j.l. te omstreeks 20.00 uur stond de gesloten bestelauto met aanhangwagen van Vishandel R. J. S.'te Axel geparkeerd in de Oranjestraat. Door deze straat reed op dat tijdstip een belgische vlaswagen, bestuurd door de heer K. M. de G. te Kemzeke. Laatstgenoemde moest uitwijken voor een tegen ligger en kwam in botsing met de Axelse auto. Lichte materiële schade was het gevolg van de „belgische manoeuvre 30e JAARVERGADERING Op 19 maart j.l. vierde de afd. Axel van de N.C.V.B. haar 30e Jaarvergadering. De avond, onder leiding van de Pres. mevr. Weyns-Bakker werd geheel door eigen leden ver zorgd. Naast meditatie en inleiding was er koorzang, declamatie en toneel. Afgevaardigden van de afd. uit de omliggende plaatsen en vele leden bezochten deze vergadering. VEILIG VERKEERSCURSUS TE AXEL GEHOUDEN, WERD EEN SUKSES Tijdens de afgelopen weken werd te Axel een Veilig Verkeerscursus gehouden, onder leiding van Opperwachtmeester G. van Suydam, van de groep Axel der Rijkspolitie. Onder auspiciën van de plaatselijke Veilig Ver- keerscommissie werd maandag 23 maart j.l. het schriftelijk verkeersexamen afgenomen, in hotel „De Stadsherberg" te Axel. Aan het examen werd deelgenomen door 10 da mes en 13 heren, die elk 25 vragen dienden te be antwoorden. Voor elk goed antwoord werden vier punten toegekend, zodat maximaal 100 punten kon den worden behaald. Tijdens de uitreiking van de diploma's moest de voorzitter der commissie, dokter Schiltman, één kandidaat teleurstellen, die niet het vereiste mini- aantal punten (60) had behaald. Een diploma werd uitgereikt aan mevr. M. Smies-de Putter, mevrouw A. Willemsen-Geensen, mej. N. Verstraten, mej. L. Verstraten, mej. M. Meesen, mevrouw N. Jansen-Boënne, mevrouw A. Geilleit-Vermunt, mej. D. Koster en mej. A. C. Smies. De heer W. Willemsen, de heer I. Kayser, de <"er S. Dieleman, de heer R. J. M. Verhagen, de hee. P. M. Hamelink (Temeuzen), de heer J. J. L. van den Bergen, de heer A. J. van den Bergen, "leer A. J. Meeuwse, de heer F. Koster, de heer Dieleman, de heer J. Hamelink, de heer P. O. i ion en de heer L. K. Ortelee. De beste resultaten werden behaald door mejuf frouw N. Verstraten (Oosterstraat 6) en de heer J. J. L. van den Bergen (Evertsenstraat 13), met respectievelijk 98 en 92 punten. Beiden mochten voor hun uitstekende verkeers- kennis een prijs in ontvangst nemen. Bij de prijsuitreiking merkte de voorzitter op, dat wanneer er nog een prijs beschikbaar zou zijn geweest, deze zeker zou zijn toegekend aan mej. M. Meesen (oudeweg 35a), die namelijk 97 punten wist te behalen. Gelet op het behaalde aantal punten, ver boven de minimum-grens, noemde de voorzitter de cursus zeer geslaagd. Na de toespraak van dokter Schiltman, deelde adjudant Schatborn mede, dat er van de burge meester bericht was ontvangen dat hij tot zijn spijt deze laatste avond niet kon bijwonen. De adjudant benadrukte de kennis van de ver keersregels en attendeerde op de juiste toepassing daarvan. De leider van de cursus, opperwachtmeester van Suydam," kreeg als blijk van waardering en dank, van de cursisten een boekenbon aangeboden. In tegenstelling tot vorige malen, werden tijdens de pauze enkele documentaire kleurenfilms aange boden door de heer G. Serrarens uit Axel. De vertoning werd door de aanwezigen bijzonder op prijs gesteld. AUTO'S BOTSTEN TEGEN KOEIEN OP In de nacht van woensdag op donderdag reed J. R. uit Temeuzen met een personenauto komende uit de richting Kijkuit over de rijksweg Axel Kijkuit. Toen hij ter hoogte van de le Verkorting kwam, liep daar een rund op de weg, waar hij tegenop botste. Achter R. kwam een tweede personenauto, be stuurd door T. B. uit Oostburg. Deze moest naar links uitwijken en ook hij trof daar een rund op zijn weg. De dieren, eigendom van W. de F., wa ren uit de stal gebroken en op de weg terecht ge komen. Zij vonden ter plaatse de dood. De beide auto's werden vrij ernstig beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GOED AFGELOPEN Maandagmiddag wilde J. v. E., werkzaam in het graanbedrijf van de heer Dieleman, een zakken- transporteur verrijden. Door een ongelukkige manoeuvre kwam de zware transporteur naar Den E. toe en kwam op zijn dijbeen terecht. Dokter Schiltman was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen. Deze con stateerde inwendige kneuzingen in het been, maar gelukkig was er niets gebroken. Per auto is d. E. naar huis vervoerd, waar hij enige tijd rust zal moeten houden. VRIJ WILLIGERSMEDAILLE NATIONALE RESERVE VOOR AXELSE SERGEANT Na de jaarlijkse schietwedstrijd 1963 van de Nationale Reserve op de schietbaan „Sloedam" te Arnemuiden, heeft majoor L. P. v. d. Giessen za terdag sergeant P. F. Riekwel uit Axel de vrijwil- ligersmedaille uitgereikt voor tien jaar trouwe dienst. In een toespraak wees majoor v. d. Giessen erop, dat sergeant Riekwel ondanks de moeilijkheden, die de Nationale Reserve in Zeeland in het verleden heeft gehad, dit instituut toch trouw is gebleven en bovendien als plaatsvervangend pelotonscomman dant van het peloton Zeeuwsch-Vlaanderen steeds met enthousiasme zijn werk heeft gedaan. In het peloton wist hij op die manier een goede geest en een behoorlijk militair peil te bereiken en te hand haven. OPSPUITEN SMITSSCHORRE BEGONNEN. Woensdag is men begonnen met het inbrengen van grond uit het te verbreden kanaalgedeelte tus sen Sluiskil en Sas van Gent in de polder Smits- schorre. Alhoewel „modderspuiten" op zichzelf weinig feestelijks heeft en hieraan ook geen feestelijk begin was, betekent het „modderspuiten" ditmaal toch weer een stap verder in de ontwikkeling van de kanaalzone van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen betekent de aktiviteit van de cutterzuiger „Oosterschelde" in dit zuidelijkste deel van de Ne derlandse helft van het kanaal dat de verbreding van het kanaal nu weer een stap dichter bij de vol- tooïïng komt, maar ook voor de gemeente Axel is dit zuigen weer een stap in de goede richting. Im mers „Smitsschorre" is bestemd tot een nieuwe woonwijk voor Axel. Vooral nu de woningbouw ook in Axel snel voortgang vindt en het nog niet zo lang geleden bouwrijp gemaakte uitbreidingsplan Oost binnen afzienbare tijd met flats en Ratio-bouw alsmede particuliere bouw weer een heel eind zal zijn volgebouwd, en ook de mogelijkheden in het plan Noord-West niet onbeperkt zijn, doet zich de behoefte reeds gevoelen aan een nieuwe mogelijk heid voor woningbouw in onze gemeente. Met het ophogen van de lage gronden in Smitsschorre ont staat nu dus deze mogelijkheid en zal het over ongeveer vijf jaar wanneer de grond zich vol doende heeft „gezet" mogelijk zijn om ook hier weer een grote nieuwe wijk voor Axel te creëren. BETONSTORTEN VOOR BRUG BEGONNEN. De lijdensweg bij de vernieuwing van het weg gedeelte te AxelSassing, waaraan men nu straks voor een stukje van nog geen 2 kilometer al bijna twee jaar bezig is, begint nu toch langzaamaan zijn einde te naderen. Het grootste karwei in deze verbetering de bouw van een nieuwe duiker of brug over de afwatering van de Grote Kreek naar Spui, is nu zo ver gevorderd dat men deze week begonnen is met het storten van beton voor het dek van deze brug. Ook in de verdubbeling van de rijbaan vanaf de Zuidsingel tot nabij deze brug komt al enige tekening, en men verwacht nu toch wel dat in de loop van dit jaar het gehele traject Axel—Sluiskil gereed zal zijn, wat dan zeker een aanzienlijke verbetering betreft voor de westelijke invalsweg van Axel, zoals trouwens ook voor de velen die dagelijks vanuit Axel hun werk op de fabrieken in Sluiskil vinden. Ook de verkeersveiligheid op deze tot nog toe smalle en kronkelige, maar zeer drukke ingangs- weg naar Axel zal bij het gereedkomen bijzonder zijn gebaat. Of daarbij dan een record gebroken is voor wat betreft de benodigde tijd voor het stukje ButhdijkSassing vermeldt de geschiedenis niet. Dat het een uitermate uur stukje weg zal zijn staat wel vast. NEVELSPUIT GEARRIVEERD De Axelse brandweer is deze week zij het dan nog niet officieël in het bezit gekomen van de reeds zo lang bestelde en verwachte noodzake lijke uitbreiding, een moderne nevelspuit. Wellicht hebben onze stadgenoten de wagen al door Axels straten zien rijden de motor moet worden ingereden en de wagen moet worden uitge probeerd. Daarna moet deze nog worden gekeurd en wanneer dan alles in orde zal zijn bevonden mag worden verwacht dat binnen enkele weken de wagen officieël aan Axels vrijwillige brandweer zal worden overgedragen. De brandweer zal dan een noodzakelijke uitbreiding en tevens een zeer mo derne die de aan de laatste eisen voldoet rijker geworden zijn. VERNIEUWING INTERIEUR STADHUIS De vernieuwingen van het interieur van het stadhuis waaraan de laatste maanden hard is ge werkt zijn nu aan de voorzijde vrijwel gereed. De hal heeft een flinke beurt gehad, de trap en de gang op de bovenverdieping zijn van een keurige nieuwe vloerbedekking voorzien, terwijl nu ook de vroegere trouwzaal, die tijdens de restaura tie van de burgemeesterskamer als werkkamer voor de burgemeester dienst deed voor zijn bestem ming als vertrek voor de vergaderingen van B. en W. alsmede voor besprekingen met het gemeente bestuur gereed is. De burgemeesterskamer aan de zuid-oostzijde van het gebouw heeft eveneens een goede beurt gehad en is o.m. van een nieuwe be timmering en stoffering alsmede meubilair voor zien. Men is nu begonnen met de verbouwing van de voormalige conciërgewoning, waardoor ook de dienst gemeentewerken wat meer ruimte ter be schikking zal krijgen, terwijl nu de raadszaal die al wel een nieuwe vloerbedekking kreeg, die evenwel niet harmonieert met de oude meubilering nog op het lijstje staat voor een ingrijpende vernieuwing. Z.V.U.-LEZING Een redelijk aantal belangstellenden heeft vorige week vrijdagavond in „Het Centrum" uitermate geboeid geluisterd naar een lezing van de heer J. van Hinte uit Aardenburg, getiteld „Romeinse op gravingen in en om Aardenburg". De heer van Hinte illustreerde zijn lezing met tal van dia's die ons een beeld geven van het le ven op aarde vele duizenden en tienduizenden jaren geleden, vanaf de Neanderthaler en zijn soortgeno ten tot en met de Batavieren en de Romeinen. De heer van Hinte zag zijn onderwerp ruim en gaf aan de hand van kaarten een uiteenzetting over de wordingsgeschiedenis van Vlaanderen en Zee land, alsook over de gevolgen die grote overstro mingsrampen voor onze streek hebben gehad emigratie van de landbouwende bevolking van deze streek naar Pruisen, de ontwikkeling en neer gang van steden als Aardenburg, Sluis en Brugge. Ook van vorig jaar verrichtte opgravingen in Axel was de heer van Hinte op de hoogte, naar zijn persoonlijke mening zal men hier echter nog meer moeten graven, aangezien hij het uiterst on waarschijnlijk achtte dat de thans gevonden fun damenten van het kasteel van de heren van Axel zouden zijn, mogelijk zijn zij van bijgebouwen, het huis van een rentmeester of dergelijke. Wanneer men verder gaat zoeken, zal stellig nog meer ge vonden worden, aldus de heer van Hinte. Na de pauze stond de lezing meer speciaal in het teken van de vondsten In en bij Aardenburg, welke na vele moeizame onderzoekingen hebben aangetoond dat zeker enkele honderden jaren de Romeinen hier een nederzetting hebben gehad. Tijdens de lezing werden door de AVRO enkele bandopnamen gemaaktop 6 april zullen in een programma „9 muzen en 11 provinciën" fragmen ten van deze lezing worden uitgezonden. GESLAAGD Voor het examen landbouwhuishoudlerares aan de opleidingsvakschool te Goes slaagde onze stad genote mej. P. Mieras. ZONDAG 29 MAART 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur Ds. Kuiper, Openbare Geloofsbelijdenis; 2.30 uur Ds. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 28-29 MAART Dokter Kats. 30 MAART (2e Paasdag) Dr. Schiltman. De Burgemeester der gemeente Axel maakt be kend dat de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 10 januari 1957, no. L/PA 3012, voor deze gemeente niet meer van toepassing is. (aardappelteelt in tuinen, waarvoor en schets was afgegeven). AXEL, 23 maart 1964. De Burgemeester. M. K. VAN D1JKE. Aanvragen voor het verkrijgen van een jacht akte voor het komende seizoen dienen zoveel mo gelijk vóór 1 april a.s. te worden ingediend. Het daartoe te gebruiken aanvraagformulier is kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Dit formulier moet in tweevoud worden inge diend, waarbij twee pasfoto's moeten worden ge voegd van degene, voor wie de akte bestemd is. Aan hem, die nog geen achttien jaar is, kan geen jachtakte worden uitgereikt. Voor een minder jarige boven die leeftijd moet de vader, de moeder of de voogd de aanvraag ondertekenen en indienen. Behalve voor gastjagen zullen aanvragers in het algemeen over een jachtveld moeten kunnen be schikken, dat de vereiste afmetingen bezit. Voor een gewone jachtakte is verschuldigd 15,— zegelrecht, 40,— recognitie, 10, bijdrage Jachtfonds en 10,gemeentelijke leges. AXEL, 23 maart 1964. Het Hoofd van de plaatselijke politie, M. K. VAN DIJKE. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente ter lezing is neder- gelegd het door hun college vastgestelde besluit dd. 24 maart 1964 inzake de Verkeersmaatregelen voor de Kaaiwal. AXEL, 24 maart 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, C. Smies, wnd. M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2