Koor Pasen - Pasen De Opstandingsboodschap. OPENBARE VERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 MAART 1964 78e Jaargang No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. G. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK De drie grote Christelijke feesten worden door de gehele westelijke wereld en een zeer groot deel van de overige wereld meegevierd. Men moge van kerkelijke zijde met bezorgd heid opmerken, dat tegenwoordig zo velen van de kerk zijn vervreemd, maar hier staat tegen over dat de wereld toch nog niet van de ker kelijke feesten vervreemd en deze feesten in staat zijn om hun cachet van Christelijke ge denkdagen te houden. Vanzelf wordt dit bevorderd door de boeiende inhoud van deze feesten, die aan de diepste wensen van de mens zulk een vreugde vol antwoord geeft. Pasen Het woord (eer. Hebreeuws woord, maar dat in het woord passeren, voorbijgaan, ook weer opduikt), be tekent „voorbijgaan", namelijk het voorbij gaan van de engel des doods overal daar waar (bij de uittocht uit Egypte) het bloed van het Paaslam aan de deurposten was gestreken, een enorm mooie symboliek, die haar vervul ling vond in de combinatie van Goede Vrijdag en Pasen. Op Goede Vrijdag werd het b'oed van het Paaslam op het kruishout uitgestreken aan de deurpost van het huis van de Goede Herder, met de belofte, dat ieder, die door deze deur zou binnengaan, door de engel des doods zou worden voorbijgegaan en dat hij het leven, het opstandingsleven zou beërven. De Christelijke kerk getuigt, dat Jezus de Gekruisigde op de eerste dag der week, op zondagmorgen, uit de dood opstond. Men zegt wel eens we hebben nog nooit iemand uit de dood zien terugkeren. Ja, dat is s'echts in zekere zin waar. Want... we hebben het toen toch wèl gezien. En als men zegt ja, maar daar was ik zelf niet bij ik zou het persoon lijk willen zien om het te geloven. Dan ant woordt de kerk dat is een onmogelijke eis, want dat Napoleon, of Alva of Willem de Zwijger hebben bestaan, hebt ge ook niet per soonlijk meegemaakt ge gelooft het omdat de geschiedenis geloofwaardig is, en haar ge tuigenissen onweersprekelijk zijn. Maar zijn er dan geen onweersprekelijke en geloofwaar dige getuigenissen van Pasen Nu, getuigen van de tien verschijningen van Jezus na de opstanding waren er meer dan 500. Dat is juridisch gesproken rijk voldoende om een waarheid vast te stellen. Bovendien hebben deze getuigen, toen de vervolgingen lo:barst- ten, voor een aanmerkelijk gedeelte hun ge tuigenis met hun bloed moeten ondertekenen en deden dit. Een sterker bewijs van betrouw baarheid kan in de wereld niet worden ge leverd. En tenslotte kunt U daar nog aan toevoegen, dat de profeten van het Oude Testament met wonderlijke preciesheid en nauwkeurigheid eeuwen tevoren deze hele gang van zaken hebben geprofeteerd. Het is samen een imponerend geheel rondom een juichend opstandingsgebeuren, waaraan men niet zonder meer met een schouderophalen kan voorbijgaan. Het is alles lang ge'eden ge beurd, maar de kerk kan bogen op goede fun damenten voor haar geloof. En het is mooi. Pasen valt in de beginnende lente met de be lofte van nieuwe opbloei, nieuw leven. Het fee:t in het midden van deze bloementooi is vreugdevol. Men spreekt ervan, dat de Verenigde Naties een vaste Paasdatum moeten invoeren. Dat is goed, mits de Goede Vrijdag op vrijdag b'ijft en de zondagmorgen van Pasen op zon dagmorgen blijft, de eerste dag van de week. Het Oude Testament had de rustdag op de laatste dag van de week, de zaterdag, de sabbath. Het Nieuwe Testament keert dit om en begint nu de week met de rustdag, de feestdag door Pasen. Dat is rijk. Wij wensen U een gelukkig Paasfeest. van de GEMEENTERAAD van AXEL VEEL HAMERSTUKKEN. 1.-: AXELSE COURANT VERSCHIJNT iedere zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: Lot* nummer» 10 ca*. Kwartaal - abonnement Aid binnen de kom 1,25. Andere plaatsen ITS. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1 - 5 regels 1.- iedere regel meer 12 cent extra. Besloten werd overeenkomstig het gevoelen van de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken, de voorschotten voor het jaar 1964 vast te stellen als volgt Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonder wijs te Axel Voorschot per lokaal lokaal 3.996,— Voorschot per kleuter 103.1 kleuters 1.536,19 Voorschot art. 42/126 totaal 1 -575, 2. R.K. Kleuterschool te Axel Voorschot per lokaal 3 lokalen 2.664, Voorschot per kleuter 79 kleuters 1.177,10 Voorschot art. 42/126 totaal 315,- Aangezien de besturen voldoende borg hebben gestejfl, kunnen de voorschotten telkens voor één- vierde gedeelte betaalbaar worden gesteld. voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde grond of water, waarvan de Ge meente de eigendom, dan wel het beheer en onder houd heeft, voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond of -water. Hieronder valt ook de gemeentelijke plaats van afslag op de Kaaiwal. Nog afgezien van het feit, dat sinds jaren geen gebruik meer wordt gemaakt van de gemeentelijke plaats van afslag, kunnen bovengenoemde Ver ordeningen worden ingetrokken, omdat de heffing valt onder „Precario- en retributieverordening 1963". Op grond hiervan en in overeenstemming met het gevoelen van de Financiële Commissie van Bijstand werd besloten tot intrekking van meer- genoemde Verordeningen. Dinsdag 24 maart j.l. kwam de Raad van onze Gemeente ten Stadhuize in Openbare Vergadering bijeen. Bij de aanvang deelde burgemeester van Dijke mede, dat van de hee K. Hamelink bericht van verhindering was ontvangen. Naar aanleiding van de mededelingen toonde de heer D. J. Oggel zich wel tevreden met het hem gegeven antwoord, betreffende roet- en gasaanslag, afkomstig van de N.S.M., maar hij informeerde o hier wordt gestreefd naar een definitieve oplos sing 1 De burgemeester deelde hierop mede dat men van de zijde van de N.S.M. druk doende is, ongelukjes als dit in de toekomst te voorkomen. Bij de overige mededelingen werd vermeld dat met ingang van 1 april 1964 van de heer C. G. van Sluis op zijn verzoek eervol ontslag wordt ver leend als tuinman-A. Dit was voor mevrouw Folkersma aanleiding om te informeren of alles in goede harmonie is ge regeld Zij ontving hierop van de wethouder van Openbare Werken, de heer C. van Bendegem, een bevestigend antwoord. VOORSTEL tot het toekennen van Voor schotten op de Gemeentelijke vergoedingen aan de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1964. De besturen der bijzondere lagere scholen heb ben op grond van de artikelen 103, zesde lid en artikel lOtbis, vijfde lid, der Lager Onderwijswet 1920 voorschotten gevraagd op a. de exploitatie-vergoeding voor het jaar 1964 b. de kosten van het vakonderwijs voor het jaar 1964. Bij raadsbesluit van 21 januari 1964 is het bedrag per leerling der openbare lagere school voor het jaar 1964 bepaald op 64,48, terwijl voor het uit gebreid lager onderwijs het bedrag is bepaald op 89,80. Aan de hand van de gemiddelde aantallen leer lingen over het jaar 1963 werd besloten in over eenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken, de voorschot ten voor het jaar 1964 te bepalen en toe te kennen overeenkomstig de bij de stukken overgelegde ont- werp-besluiten, te weten a. overeenkomstig artikel 103 der Lager Onder wijswet 1920 aan de Chr. Nat. School voor gj.o. Nieuwstraat 21.579,31 de Bijz. School voor g.l.o. Spui 4.277,17 de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 16.377,92 de Chr. Nat. School voor u.l.o. Szydlowskiplein 13.050,93 b. overeenkomstig artikel 101 bis der genoemde wet aan de Chr. Nat. School voor g.l.o. Nieuwstraat 3.800,— de Bijz. School voor g.l.o. Spui 950,— de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 2.800,— de Chr. Nat. School voor u.l.o. Szydlowskiplein voor handwerken f 750,— voor lichamelijke oefening 2.400,— Aangezien de schoolbesturen voldoende borg heb ben gesteld, kunnen de voorschotten telkens per kwartaal voor één-vierde gedeelte betaalbaar wor den gesteld. VOORSTEL tot het toekennen van de voorschotten op grond van artikel 42, juncto artikel 126 en 73. eerste en tweede lid, der Kleuteronderwijswet voor het jaar 1964. Ingevolge artikel 75, vierde lid, der Kleuter onderwijswet moet de gemeenteraad de voorschot ten vaststellen op de vergoeding voor a. het onderhoud, de verlichting, de verwarming en het schoonhouden van de schoolgebouwen (bedrag per lokaal) b. het onderhoud van de schoolmeubelen, het ont wikkelingsmateriaal, de hulpmiddelen en de schoolbehoeften, de aanschaffing van ontwik kelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbe hoeften, alsmede alle andere uitgaven ter ver zekering van een goede gang van het onderwijs (bedrag per kleuter). Omdat de normen voor het jaar 1964 nog niet be kend zijn, moet nog worden uitgegaan van de voor 1963 geldende bedragen per lokaal en per kleuter. Op de vergoeding, bedoeld in artikel 42, juncto artikel 126 der Kleuteronderwijswet kan een voor schot worden verleend, uitgaande van de gegevens over 1962. VOORSTEL tot het voteren van gelden voor de verlichting en verwarming van het pand Nieuwstraat 32. Het is bekend, dat het museum „De Axelse Boerenkamer" is ondergebracht in het pand Nieuw straat 32. Voor het in orde maken van dit pand werd in 1963 een bedrag van 4.095,70 gevoteerd. Thans ontbreken echter nog een goede verwar ming en een doeltreffende verlichting. Hiervoor is een bedrag van 2.600,— benodigd. In overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken werd besloten voor de verlichting en verwarming van het pand Nieuwstraat 32 een bedrag van 2.600,— te voteren onder voorwaarde, dat 1. dit bedrag bestemd wordt voor a. twee gasojars b. vijftien lichtpunten met armaturen 2. de onder 1 genoemde voorzieningen eigendom van de gemeente Axel blijven 3. het Stichtingsbestuur het onderhoud en de kos ten van verlichting en verwarming voor zijn rekening neemt. VOORSTEL tot wijziging van de verorde ning op de helling van Markt gelden in de Gemeente Axel. In de „Precario- en retributieverordening 1963", vastgesteld bij raadsbesluit van 3 december 1963, zijn geregeld de heffing en invordering van gelden voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde grond of water, waarvan de ge meente de eigendom, dan wel het beheer en onder houd heeft, voor het hebben van voorwerpen on der, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond of -water. De artikelen 2, onder c, en 3 van de Verordening op de heffing van markt- gelden in de gemeente Axel regelen hetgeen ook in de „Precario- en retributieverordening 1963" wordt geregeld. Deze bepalingen in de Verordening op de heffing van marktgelden in de gemeente Axel kunnen der halve worden geschrapt. Op grond hiervan en in overeenstemming met het gevoelen van de Financiële Commissie van bijstand werd besloten de Verordening op de hef fing van Marktgelden in de gemeente Axel te wij zigen conform het bij de stukken overgelegde ont- werp-besluit met memorie van toelichting. VOORSTEL tot het intrekken van de Ver ordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een Woon wagen binnen de Gemeente Axel, en de daar bij behorende Verordening op de invordering van gelden voor het hebben van een stand plaats met een Woonwagen binnen de Ge meente Axel. In de „Precario- en retributieverordening 1963", vastgesteld bij raadsbesluit van 3 december 1963, zijn geregeld de heffing en invordering van gelden voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde grond of water, waarvan de ge meente de eigendom, dan wel het beheer en onder houd heeft, voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst be stemde gemeentegrond of -water. Onder deze voor werpen vallen ook woonwagens. Ingevolge artikel 8, onder o, der „Precario- en retributieverordening 1963" zijn geen rechten ver schuldigd voor woonwagens of woonschepen, ge durende veertien al dan niet achtereenvolgende da gen, binnen hetzelfde kalenderjaar, zodat hiermede tevens voldaan is aan het bepaalde in artikel 31, laatste volzin, van de Wet op de woonwagens en woonschepen (Stbl. 1918, no. 492). Op grond hiervan en in overeenstemming met het gevoelen van de Financiële Commissie van Bijstand werd besloten tot intrekking van boven genoemde verordeningen. VOORSTEL tot het intrekken van de Ver ordening op de heffing van gelden voor het gebruik van de Gemeentelijke plaats van Afslag op de Kaaiwal in de Gemeente Axel en de daarbij behorende Verordening op de inning van gelden voor het gebruik van de Gemeentelijke plaats van Afslag op de Kaai wal in de Gemeente Axel. In de „Precario- en retributieverordening 1963", vastgesteld bij raadsbesluit van 3 december 1963, zijn geregeld de heffing en invordering van gelden Salarismaatregelen per 1 januari 1964 voor de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand in Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen bij brief van 27 februari 1964 het gevoelen van de Raad over de bij de stukken ter inzage gelegde ontwerp-besluiten inzake de per 1 januari 1964 te treffen salarismaatregelen voor de Secretarissen, Ontvangers en Ambtenaren vön de burgerlijke stand. Deze herziening vindt plaats in het kader van de voorzieningen voor het gehele overheids- personeel. Besloten werd daarmede akkoord te gaan. VOORSTEL tot wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1959. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft bij circulaire van 17 december 1963, no. AB 63/U 3015 richtlijnen medegedeeld voor de verbetering van de salarissen per 1 januari 1964. Volgens die richtlijnen kunnen de normen met 10% worden verhoogd nadat eerst de nacalculatie van de „trend" 1963 en de invloed van de Wet Pensioensmaatregelen 1963, S210, zijn berekend. Tegelijkertijd wordt de 3e fase van de gedifferen tieerde salarisverhoging van 1962 voor de amb tenaren-niet werklieden gerealiseerd. Voor de amb tenaren-werklieden is, in navolging van het Rijk, de verdienstebeloning afgeschaft en in plaats daar van is het gemiddelde van die beloning a 8% in de normen geïncorporeerd. De tariefregeling voor de straatmakers wil het College handhaven omdat 8% in de loonnormen is geïncorporeerd is het maximum-percentage van 25% echter verminderd tot 17%. De loongroepen 7 en 8 in staat B komen te ver vallen. In plaats daarvan zijn in staat A vervan gende normen opgenomen voor de functies voor man en chef-fitter (loongroep 7) en onderopzichter (loongroep 8) waardoor tevens de functie van op zichter D in staat A vervalt. In die staat is ook opgenomen de functie van hoofdschrijver om een betere overbrugging tussen de lagere en middelbare functies te verkrijgen. De salarisnorm voor de gemeentebode-concierge is aangepast aan de nieuwe toestand. Ook zijn sommige toelagen verhoogd voor de toelagen, die een vergoeding van onkosten betref fen, is dat niet mogelijk. De plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg kan zich met ons voorstel verenigen. Besloten werd de bij de stukken ter lezing ge legde 15e wijziging van de Salaris- en Loonveror dening 1959 aldus vast te stellen. VOORSTEL tot Aankoop van een gedempte Watergang en overname in eigendom, beheer en onderhoud van een Riool van de Polder Beoostenblij Benoorden, gelegen aan de Bui tenweg. De bij het Gemeentelijk Gasbedrijf in gebruik zijnde aan de gemeente in eigendom toebehorende terreinen, gelegen aan de Buitenweg, alhier, wor den gescheiden door het perceel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie D, nr. 987, aangeduid als watergang, eigendom van de Polder Beoosten blij Benoorden. Deze watergang is jaren geleden, na door een riool vervangen te zijn, gedempt en als terrein door de gemeente in gebruik genomen. Het College acht het gewenst, dat de gemeente dit tussen haar terreinen liggende perceelsgedeelte in eigendom verkrijgt. De Polder Beoostenblij Benoorden is bereid het gehele perceel, sectie D, no. 987groot 845 m-, samen met de hierop aansluitende percelen, sectie D nrs. 986 en 988, resp. groot 60 m2 en 35 m2, even eens gedempte watergangen, aan de gemeente te verkopen voor de totaalprijs van 1,- -, onder voorwaarde, dat de gemeente het betreffende pol derriool in eigendom, beheer en onderhoud over neemt en de afwatering verzorgt. Besloten werd overeenkomstig het gevoelen van de Commissie voor Openbare Werken van de Polder Beoostenblij Benoorden 1. te kopen de percelen, kadastraal -bekend ge meente Axel, sectie D, nrs. 986, 987 en 988, samen groot 940 m2 voor de totaalprijs van 2. in eigendom, beheer en onderhoud over te ne men het in dit gebied liggende polderriool. (zie vervolg pagina 3),

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1