K&Dampo Jeugdpuistjes Ruim 47 van de Verkeersongelukken gebeurt op kruispunten. Bekendmaking SPORT LEKKERNIJEN voor de PAASDAGEN ONGEVAL TIJDELIJKE SLUITING VAN WEGEN. Faillissementen Langs de Scheldestromen VOETBAL A.Z.V.V. BLEEF SPRANG MAAR JUIST DE BAAS Onder voor voetballers zeer ongunstige weers omstandigheden werd zaterdag 14 maart j.l. op het terrein aan de Buitenweg te Axel de voetbalwed strijd A.Z.V.V.—Sprang gespeeld. Aanvankelijk leek het of sprang op een over winning afstevende want immers namen de Bra banders voor rust niet een comfortabel lijkende 0—2 voorsprong Maar uiteindelijk heeft A.Z.V.V. toch uit „een ander vaatje getapt", won verdiend met 3—2, daarmee bovendien Rillandia, dat zelf van Woudri- chem won, een voortreffelijke dienst bewijzend. Het begin was voor A.Z.V.V. niet hoopgevend, want na nauwelijks drie minuten spelen moest Gommers reeds de gang naar het net maken, nadat hij door de Rooij was gepasseerd. In de 22e minuut vergrootte Sprang haar voor sprong, door van der Schans, die een voorzet van links via de paal inschoot (02). A.Z.V.V. kreeg ook veel kansen, éénmaal kopte Lensen tegen de paal, maar doelpunten bleven voor rust uit. Na rust had A.Z.V.V. slechts enkele minuten nodig om naast haar tegenstander te komen. De eerste treffer was een „typisch Dekker- doelpunt". De doelman liet de bal even glippen en de attente Frans schoot de bal onhoudbaar in (1-2). Door middel van een feilloos benutte strafschop bracht Jaap Lensen de partijen op gelijke voet (2-2). A.Z.V.V. was nu doorlopend in de aanval, maar het duurde toch tot een kwartier voor het einde voor men kon juichen. De weer opgestelde Ruijtenburg gaf een voor treffelijke pass naar de vrij voor doel staande Dekker, die zich geen moment bedacht, de bal in eens op zijn schoen nam en keihard inschoot. Door dit resultaat heeft A.Z.V.V. zich opge werkt tot de vierde plaats op de ranglijst. UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN Goes I—Axel I afgelast Goes II—Axel II afgelast A.Z.V.V. I-Sprang I 3-2 Nieuwland I—A.Z.V.V. II 4—3 BorsseleA.Z.V.V. III 5-2 WIELRENNEN 10e TE HARELBEKE Zaterdag 14 maart j.l. nam Richard Bukacki deel aan een wegwedstrijd te Harelbeke. Een zestigtal nieuwelingen gingen van start voor de wedstrijd Harelbeke-Kluisberg-Harelbeke. De beslissing viel bij de beklimming van de Kluisberg. Toen ontsnapten dertien renners en on der hen bevond zich onze stadgenoot. De renners reden de gehele wedstrijd in een fikse regenbui, dus logisch dat de strijd zeer zwaar was. De eindsprint moest dus de beslissing brengen. Richard legde beslag op een zeer eervolle tiende plaats. GOED RESULTAAT Zondag 15 maart j.l. namen de Axelse nieuwe lingen Richard Bukacki en Wilfried van Poecke deel aan een wielerwedstrijd rondom Brugge. Met nog een kleine twintig kilometer te rijden reed Richard plat en zag zich genoodzaakt de strijd te staken. Voor van Poecke betekende dit zijn eerste wie lerwedstrijd. Hij behaalde de 21e plaats, wat een voortreffelijke prestatie genoemd mag worden. Winnaar werd Wim du Bois uit Zuidzande. ATHLETIEK Zaterdag 14 maart j.l. organiseerde de Middel burgse Athletiekvereniging Dynamo wedstrijden op de Sintelbaan in de Zeeuwse hoofdstad. Onze stadgenoot Koos Oggel startte daar op de 3000 meter. Op fraaie wijze finishte hij als eerste bij de C-klassers in een tijd van 9 minuten 57 seconden. Hij had een voorsprong op nummer twee van 30 seconden. ABRIKOZENTAART (voor een springvorm met een middellijn van 20 cm) Voor het deeg 3 eieren, 65 g kopje) bloem, 35 g (5 eet lepels) maïzena, 120 g (bijna 1 kopje) suiker, zout, geraspte citroenschil, boter of margarine. Voor de vulling en garnering 100 g gedroogde abrikozen, 1 blik abrikozen van 400 g Yi dl water, 3 g (2 blaadjes) gelatine, citroenschil, 50 g (5 eetlepels) suiker, 1 Y dl (J/£l) slagroom, 50 g amandelen. Voor het deeg De vorm invetten en met bloem bestuiven. In een kom, die in een teil met warm water is geplaatst, de eieren met de suiker en de geraspte citroenschil lang kloppen tot een dikke, schuimige massa is ver kregen, die als een lint langzaam van de garde vloeit. De oven voorverwarmen. De bloem, de maïzena en een weinig zout samen zeven en bi] gedeelten luchtig door de eimassa mengen (b.v. met een pannelikker). Het beslag in de vorm overdoen en in 1 uur in een matig warme oven gaar en licht bruin bakken. De taart is gaar, als hij loslaat van de vorm en de bovenkant stevig en veerkrachtig aanvoelt. De oven uitdraaien en het gebak nog enkele mi nuten in een open oven laten staan. Dan de taart uit de vorm nemen en op een rooster laten af koelen. De amandelen met ruim kou water opzetten en aan de kook brengen. Ze dan overgieten met koud water, pellen en drogen. De Amandelen in kleine stukjes hakken en op een bakblik in de lauwe oven lichtbruin roosteren. Voor de vulling en garnering De abrikozen uit blik laten uitlekken en het sap met water aanvullen tot 1Yi dl. De gedroogde abrikozen wassen (een nacht weken in het sap) en zachtjes gaarkoken in het sap. De gelatine 5 a 10 minuten in ruim koud water weken. De abrikozen van het vuur nemen en de suiker en de goed uitgeknepen gelatine roerende erin oplossen. De massa door een zeef wrijven of met een mixer fijnmaken en laten afkoelen. De slagroom half stijf slaan en het grootste deel ervan (met een panne likker) luchtig door het enigszins dik geworden abrikozenmoes mengen. De massa proeven in in dien nodig nog wat (basterd)suiker erdoor men gen. 4 Sinaasappelen en de citroen uitpersen en het sap samen zeven. Een dl sap achterhouden. De rest van het sap met water aanvullen tot 4 dl. Het vocht met veel citroenschil aan de kook brengen. De gewassen rijst erin strooien en de massa aan de kook brengen. De rijst even doorroeren en zachtjes in i 1 uur gaar laten worden. De citroenschil verwijderen en de suiker en de rest van het sap er door roeren. De eiwitten zeer stijf slaan en luchtig met een pannelikker door de rijst mengén. De rijst, telkens omscheppende, voor zichtig weer verwarmen tot hij enkele keren gepuft heeft en de rijst koud laten worden. 4 groene en 2 gele kersjes en de sukade klein- snijden en met de helft van de geraspte sinaasappel schil door de rijst mengen. Uit de lege sinaasappel helften de witte velletjes verwijderen. De rand van de schillen kartelen met een mes of schaar. Kort voor het gebruik de bakjes vullen met rijst De rijst garneren met de rest van de geraspte sinaas appelschil, een halve groene geconfijte kers en des gewenst kleine reepjes gele kers. drogen in met PurolpoederTt60enfi.- In plaats van halve abrikozen uit blik en ge droogde abrikozen kan abrikozenpulp uit blik ge bruikt worden. Dan wat meer suiker gebruiken dan boven is aangegeven. De taart in 3 plakken snijden. Ruim de helft van het abrikozenmoes tussen de plakken strijken. De bovenkant en de zijkanten met de rest van het moes bestrijken. De amandelen tegen de zijkant drukken. De bovenkant garneren met de abrikozen uit blik en roosjes van stijfgeslagen gezoete slagroom. GEVULD KALFSVLEES voor 4 personen, voor 2 dagen) Een dik stuk kalfsvlees van 700 g (b.v. van de lende), 2 eieren, wat eiwit en eierdooier, 100 g champignons, citroensap, peterselie, Yi. uitje, 150 g boter of margarine, zout (vleeskruiden of gemengde specerijen), peper. Het vlees bij de slager laten insnijden, zodat het gevuld kan worden bij voorkeur een kleine ope ning en een grote holte. Het vlees van binnen en van buiten inwrijven met zout (en vleeskruiden of gemengde specerijen). De champignons zonodig schoonmaken door een stukje onderaan de steel weg te snijden. Ze was sen, in plakjes snijden en met citroensap bespren kelen. Het uitje fijnsnijden en in weinig boter of margarine licht fruiten. De champignons toevoegen en even meesmoren. De eieren 8 minuten koken, pellen en in stukjes snijden. De eieren, wat zout en peper, fijngesneden peterselie en 1 eetlepel eier dooier door de champignons roeren. Het mengsel van het vuur nemen. De binnenkant van het vlees met een weinig los geklopt eiwit bestrijken en de holte opvullen met het champignon-eimengsel. De opening met hand garen met een overhandse steek dichtnaaien. De boter of margarine lichtbruin laten worden. Het vlees erin leggen en aan alle kanten dichtschroeien. Het vlees in de oven of op het fornuis in 1)4 uur gaar en lichtbruin braden. VISGELEITJES voor 4 gladde vormpjes o[ kopjes met een inhoud van ruim 1 dl) 1 kleine gestoomde makreel, 2 eieren, 4 dl (bijna 3 kopjes) water, 1 bouillontablet, stukje ui, enkele worteltjes, peterselie, laurierblad (tijm, foelie), 15 g &Y blaadje) gelatine (1 eiwit eischaal), 4 lepels azijn, kropsla, mayonaise, enkele plakjes komkommer of tomaat. Het water met het bouillontablet en verse en ge droogde kruiden Yi uur zachtjes laten trekken. De makreel schoonmaken en in nette kleine stukjes verdelen. De eieren opzetten met koud water, 8 minuten laten koken en pellen. Het ene ei in plakjes en daarna in smalle reepjes snijden. De gelatine 5 a 10 minuten in ruim koud water weken. De bouillon zeven en van het vuur af de goed uitgeknepen gelatine er al roerende in oplossen. De azijn bij de bouillon voegen. Door de bouillon wat zeer fijn gesneden peter selie roeren en hem koud laten worden. De vormpjes of kopjes omspoelen met koud water, uitschudden en in een teil met ijskoud water plaatsen. Een klein laagje bouillon in de vormpjes gieten en bijna stijf laten worden. Op dit laagje enkele stukjes vis, reepjes ei en zeer dunne plakjes gare wortel drukken. De vulling overgieten met wat bouillon en deze bijna stijf laten worden. Hierop stukjes makreel, ei en wortel rangschikken en deze weer overgieten met bouillon. Dit herhalen tot alle bouillon en vulsel op is. De geleitjes geheel stijf laten worden. 21e losmaken van de wand en storten op schoteltjes waarop enkele blaadjes sla liggen. De geleitjes garneren met plakjes ei, tomaat of komkommer en mayonaise. De mayonaise kan er ook apart bij gegeven worden. (Wil men een heel heldere gelei, dan een eiwit met een beetje water loskloppen. Een scheutje warme bouillon al kloppende bij het eiwit schen ken en dit mengsel met de zonodig even gestampte eischaal bij de rest van de bouillon voegen. De bouillon al kloppende met een garde aan de kook brengen. Het vuur temperen, dan de bouillon nog maals aan de kook laten komen en dit herhalen tot een laag schuim zich van de heldere bouillon af scheidt. De bouillon vervolgens door een in warm water uitgespoelde en goed uitgeknepen doek, die in een zeef ligt, gieten). SINAASAPPELRIJST (2 sinaasappelen per persoon) 5 (pers)sinaasappelen, de geraspte schil van 1 sinaasappel, 1 citroen, 100 g (ap)rijst, 175 g suiker, 8 groene en enkele gele geconfijte kers jes, een stukje sukade, 2 eiwitten. Het zeer grote aantal verkeersongelukken, dat op kruispunten gebeurt, is voor het Verbond voor Veilig Verkeer de aanleiding geweest de eerste verkeersopvoedende aktie in 1964 te wijden aan het „Gedrag bij kruispunten". Volgens cijfers, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebeurden er in 1961 van de 190.280 verkeersongelukken 90.696 op „verenigingspunten van wegen", oftewel op kruis punten. Dus 47,7% van alle verkeersongevallen waren kruispuntongelukken. Daarbij vonden 646 personen de dood. Uit onderzoekingen in Duitsland is gebleken, dat in 1961 in dat land 72,6% van de kruispuntonge lukken werd veroorzaakt door het niet kennen of het verontachtzamen van de voorrangsregels. Ver keerde beoordeling van de situatie leidde in 14,5% van de gevallen tot ongelukken, terwijl in 11,3% van de gevallen het met te hoge snelheid naderen van een kruising ongelukken tot gevolg had. Be wust voorrang nemen veroorzaakte 5,7% van de kruispuntongevallen. Uit het feit, dat slechts in 1,6% van de kruispuntongevallen de oorzaak was te zoeken in de toestand van de weg (slecht zicht, onvoldoende verkeersregeling, onvoldoende beba- kening, enz.), blijkt, dat bij kruispunt-ongelukken de factor mens de voornaamste rol speelt. Het is gebleken, dat in ons land 46,5% van de bromfietsers die in het verkeer omkomen, sterft in ongevallen met kruisend verkeer. Kruispuntonge vallen, waarbij wielrijders van 65 jaar en ouder zijn betrokken, worden in 44% van de gevallen veroorzaakt door het niet geven van voorrang aan het snelverkeer, en in eveneens 44% van de ge vallen door het op onjuiste wijze afslaan naar links (geen richting aangeven, afslaan zonder achterom te kijken, het zgn. „achter zijn arm aanrijden"). De Groepscommandant der Rijkspolitie te Axel maakt bekend dat op zondag 15 maart 1964, te omstreeks 22.20 uur, op de Rijksweg AxelKijkuit, ter hoogte van de le Verkorting te Axel, een ver keersongeval heeft plaats gevonden, waarbij de bromfietsberijder P. de M. uit Sint Jansteen be trokken was en vrij ernstig werd gewond. Op hetzelfde tijdstip passeerde op de plaats van het ongeval een personenauto komende uit de richting Hulst, rijdende in de richting Axel. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de bromfietsberijder in aanraking is geweest met deze personenauto, zonder dat de bestuurder hiervan iets heeft gemerkt. In verband met het vorenstaande verzoekt ge noemde groepscommandant te worden bekend ge maakt met de identiteit van de bestuurder van deze personenauto. Inlichtingen worden ingewacht aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Axel, telefonisch te be reiken onder netnummer (0 1155) telefoonnum mers 444 - 475 - 977. Burgemeester en Wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wieier Supportersclub „Volharding" te Axel, dd. 19 fe bruari 1964 tot het houden van een wegwedstrijd met rijwielen op 30 maart en 19 mei a.s. overwegende dat het in verband daarmede nodig is het parcours voor die wedstrijden tijdelijk te sluiten voor het verkeer in beide richtingen voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee dat het doorgaand verkeer daardoor geen ernstige belemmering zal ondergaan dat na te noemen wegen gelegen zijn binnen de bebouwde kom en in beheer zijn bij de gemeente gelet op het raadsbesluit van 6 maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden aan hun college gelet op artikel 4 van het Wegenverkeersregle ment besluiten: 1. gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee op maandag, 30 maart 1964 en dinsdag, 19 mei 1964, telkens van 14 uur tot 17.30 uur, de wegen Noordstraat, Prins Hendrikstraat, weg Axel- Sluiskil (dwars overstekend), ventweg Zuid- s'ngel, Zeestraat en Weststraat (van Zeestraat tot Noordstraat) 2. de borden model 13 te plaatsen op de meest daarvoor geschikte plaatsen. AXEL, 28 februari 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, C. Smies, wnd. M. K. van Dijke. UITGESPROKEN: A. Th. H. M. Koppendraaijer, h/o Hotel-Café- Restaurant ,De Graanbeurs', Grote Markt 8, Hulst. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. Internationaal zeehengelen in IJzendijke. Op zondag 12 april zal in de Westerschelde bij IJzendijke de achtste internationale zee- hengelwedstrijd worden gehouden. Aan deze wedstrijd zal tevens het Scheldekampioen- schap 1964 verbonden zijn. Het concours zal om één uur 's middags beginnen, 's Avonds zullen de prijzen worden uitgereikt. Tevens zal nog een loterij worden gehouden. Gestolen goederen uit Temeuzen in Goes achterhaald. Door een toeval heeft de gemeentepolitie van Goes in de nacht van vrijdag op zaterdag de 19-jarige woonwagenbewoner G.H. aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Dat gebeurde 's nachts omstreeks kwart voor twee, toen de agenten een bestelauto aanhiel den voor een routine-onderzoek, omdat het voertuig een nogal gammele indruk maakte. Verdacht werd de zaak toen een van de inzit tenden uit het voertuig sprong en zich uit de voeten maakte. Bij onderzoek bleek, dat de bestelauto geladen was met een aantal koperen assen, cylinders en andere onderdeden van hijskranen afkomstig uit de opslagplaats van de firma gebroeders Van Wijck in Temeuzen. Die voorwerpen werden aangetroffen onder een partij lompen. De aangehouden woon wagenbewoner werd in de loop van zaterdag voor verder verhoor overgebracht naar het bureau van gemeentepolitie in Temeuzen. Naar de ontvluchte mede-inzittende wordt nog gezocht. op de weg Schoondijke-IJzendijke. Opnieuw auto uit de bocht Zondag is in de beruchte bocht bij de Oranjedijk op de weg Schoondijke-IJzendijke de heer J. H. uit Temeuzen met zijn perso nenauto van de weg geraakt. De heer H. liep een lichte hersenschudding en enkele verwon dingen op. Dokter A. Lievens uit IJzendijke, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer in het Julianaziekenhuis in Temeuzen opne men. Een inzittend kind kwam met de schrik vrij. De auto werd totaal vernield. Dit is de vierde maal binnen enkele dagen, dat op dit punt een auto van de weg raakte. Aktie onder scholieren voor SOS-dorpen Oostenrijk. In Temeuzen is een aktie begonnen ten bate van de S.O.S.-kinderdorpen in Oosten rijk. In deze aktie zullen alle scholen in Zee land worden betrokken. De aktie SOS-Zee land is ontstaan op de openbare ulo te Ter- neuzen. Het ligt in de bedoeling om in sa menwerking met alle Zeeuwse scholieren een f'inke bijdrage te leveren in de stichting van SOS-kinderdorpen te Oostenrijk. In deze dor pen kunnen alle hulpbehoevende weeskin deren een onderdak vinden. De oprichter van deze beweging is de Oostenrijker Hermann Gmeiners, die tijdens de tweede wereldoorlog heeft besloten zijn leven te wijden aan het welzijn van de kinderen. De Russische onderminister van gezondheid heeft voor Radio Moskou de doop, de biecht en het vasten voorbeelden genoemd van verouderd religieus bijgeloof, dat schadelijk is voor de ge zondheid. Bij de doop bestaat volgens hem het gevaar dat de baby een huid-, oor- of oogziekte oploopt, nog afgezien van de grote kans op kou vatten. Vasten maakt het lichaam vatbaarder voor ziekten, alsdus de minister in zijn toespraak. Opgewonden over het feit, dat familieleden elke avond bij hem naar de televisie kwamen kijken, heeft een bewoner van de Westduitse plaats Köditz onder de uitroep „Nu is het genoeg", het toestel het raam uitgeworpen. Een lawine van kaarten werd bezorgd bij een tehuis voor invaliden in East Preston, nadat een tijdschrift had geschreven, dat het 'n leuk idee zou zijn om de bejaarde mensen in dat tehuis de oude kerstkaarten die men nog had liggen, toe te zenden. In een Londense courant stond de volgende ad vertentie Dieren vriendin zoekt tijdens haar va kantie van vier weken een betrouwbaar iemand om dagelijks precies om 10 uur de duiven op Trafalgar-plein te voederen. Buiten onkosten vergoeding wordt een redelijke beloning aange boden. Brieven met levensloop enz... In Engeland is alles toegestaan, wat niet uit drukkelijk verboden is in Duitsland is alles ver boden, wat niet nadrukkelijk is toegestaan in Frankrijk mag alles, ook wat verboden is, maar in Rusland is alles verboden, ook wat is toege staan.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3