Uit onze omgeving Axel Predikbeurten JAARVERGADERING VVV AXEL OUDERCOMMISSIE ..ROODKAPJE- VERGADERDE Maandag 16 maart j.l. vergaderde de Ouder commissie van de Openbare Kleuterschool „Rood kapje" te Axel in het schoolgebouw aan de Evert- senstraat. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer L. Ortelee, sprak een kort openingswoord, waarna hij de secretaris, de heer L. Wiskerke, de gelegen heid gaf tot het voorlezen van de notulen en het jaarverslag. Het financiële gedeelte werd behandeld door me vrouw J. Pot-Esselbrugge de penningmeesteresse kon optimistische geluiden laten horen. Periodiek aftredend waren de bestuursleden, mevr. Wolfert en de heer L. Ortelee, daar beiden geen kinderen meer op school hebben. Ook de secretaris stelde zijn functie ter beschik king, daar hij waarschijnlijk Axel in de loop van dit jaar zal verlaten. Zonder hoofdelijke stemming werden tot be stuursleden gekozen, mevrouw Wikkeriak en de heren J. Lensen en L. Jansen. In de pauze bestond gelegenheid om het werk van de kinderen te bekijken en te bespreken met de kleuterleidsters. Na de pauze hield mevrouw Kindt-van der Poel uit Hulst een interessante lezing over het onder werp „De Kleuter en het Verkeer". GEORGANISEERD OVERLEG VERGADERING Op 17 maart 1964 vergaderde de plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg ter bespre king van een gewijzigd voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de verbetering der salarissen per 1 januari 1964 overeenkomstig de richtlijnen van de Ministeriële circulaire van 17 december 1963. In het nieuwe voorstel zijn B. en W. tegemoet gekomen aan de in de vorige vergadering geuitte wensen en opmerkingen inzake de garantieloon regeling voor de straatmakers en wordt in plaats van de tijdelijke toeslag voor het personeel van de reinigingsdienst aan gratificatie voorgesteld. De voorgestelde promotieregeling op grond van diensttijd is ingetrokken. Het aldus gewijzigde voorstel kon de algemene instemming van de vergadering verwerven zodat aan B. en W. een gunstig advies is uitgebracht. Voorts werd onder de aandacht van B. en W. gebracht de invoering van een premieregeling voor schadevrij rijden door de chauffeurs, de wenselijk heid uitgesproken van verhoging van het kleding- geld en een ruimere toepassing van de rijwieltoe- lageregeling. Ook werd gevraagd de mogelijkheid te onder zoken om voor groepen, die niet onder genoemde regelingen vallen, ook iets extra's te doen om de ongelijkheid te doen verdwijnen en het loonbeleid voor het personeel van het gasbedrijf nader te bezien. NIEUWS VAN HET K.V.P.-FRONT Dat er in de K.V.P.-gelederen een frisse wind gaat waaien, bleek op de vergadering van maandag 16 maart van de K.V.P. afd. Axel. Het bestuur werd in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de voorzitter van de kring Zeeland, burge meester Molthof van Vogelwaarde, de secretaris, de heer Mechelink uit Temeuzen, en K.V.P.-pro- pagandaleider, de heer v. d. Abeele uit Sas van Gent. Burgemeester Molthof sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Hij vond 't opvallend, dat de afdeling Axel de eerste was, waar 't bestuur voltallig was opgekomen. De reden van dit bezoek, aldus burgemeester Molthof, was in eerste instantie het leggen van contacten, het peilen van meningen en 't zich op de hoogte stellen van 't werk van de afdelingen. Vervolgens ging hij in op het verlevendigen van het werk in de afdeling, waar hij vooral pleitte om zoveel mogelijk mensen aktief bij 't K.V.P.- werk te betrekken. Hij benadrukte dat 't niet nood zakelijk is dat deze mensen ook lid zijn van de K.V.P. Ook zag hij als belangrijk punt 't oprichten van een werkgroep in de afdeling, die op haar beurt meningen en ideeën verder zou kunnen uit dragen. Ledenwerfaktie. Uit landelijke gegevens is komen vast te staan dat ongeveer 40% van de kiezers lid is van de K.V.P. Voor Zeeland bedraagt dit ge middeld nog geen 20%. De meeste afdelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven hier nog aanmerke lijk onder. Hij gaat er van uit, dat daarom 't streef getal van elke afdeling 20% moet zijn van het aantal kiezers. Voor Axel zou dit ongeveer 180 leden betreffen, terwijl er maar 74 leden zijn. Hij tipt verder als mogelijkheid aan een auto matische overschrijving per giro van 1,per maand, wat als donateurschap zou zijn te beschou wen. Uitgebreid stond hij stil bij de betrekkelijk lage contributie t.o.v. andere politieke partijen, waar noodzakelijk een hoger benodigd ledental uit voort vloeit, om, gezien de enorme kosten, financieël bij de tijd te blijven. Wethouder IJsebaert dankte de heer Molthof voor zijn waarderende woorden aan het adres van de afdeling Axel gericht en voor de duidelijke uit eenzetting van de bedoelingen van het kring- bestuur. DIRECTEUR BOUW- EN WONINGTOEZICHT Tot adjunct-directeur van de dienst van Bouw en Woningtoezicht in Zeeuwsch-Vlaanderen met standplaats Axel is benoemd de heer J. P. C. Roelands te Zundert. BEVORDERING De heer A. van de Broeke te Axel, thans D- besteller le klas, is met ingang van 1 april 1964 bevorderd tot voorman-besteller bij de P.T.T. te Axel. V.A.G.A. VERGADERDE Vrijdag 13 maart j.l. vergaderde de „Vereniging Axelse Gemeente Ambtenaren" in de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel. Voor de pauze werd een huishoudelijk pro gramma afgewerkt. Na de pauze hield de heer J. de Vries uit Ter- neuzen, aan de hand van dia's, een zeer interes sante causerie over Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. AANWINST Een gever, die onbekend wenst te blijven heeft aan de R.K. Kerk te Axel een prachtig dalmatiek, tuniek en kasuifel geschonken. Deze gewaden, die bij grote plechtigheden zul len worden gebruikt, zullen aanmerkelijk bijdragen ter verfraaiing van deze diensten. De gewaden zijn bestemd voor diaken en sub-diaken. AXELS EERSTE FLAT „ONDER DAK" Zoals wij in ons vorig nummer reeds kort ver meldden is Axels eerste flatgebouw vorige week vrijdag „onder dak" gekomen. Wie nu vanuit de verte denkt hoe kan dat, want ik zie er niets van, ja die heeft het mis. Vroeger betekende het onder de kap komen altijd nog dat de dakspanten gesteld waren en men dus een punt of pyramidevormig skelet boven op de muren zag staan ten teken dat het bouwwerk zijn hoogste punt had bereikt. Nu bij deze flats zoals gebruikelijk platte daken wor den toegepast, misten wij bij dit onder de kap ko men wel iets van het vertrouwde beeldmaar even goed betekende dit verheugende moment toch dat men met de bouw tot en met het dak gevor derd was, en de vlag die nu niet in de nok kon prijken ging nu langs een van de stalen steiger palen naar boven en wapperde daar vrolijk in de wind. Nadat de genodigden, w.o. burgemeester, wet houders en wnd. secretaris van Axel, in de di rectiekeet op het bouwterrein bijeen waren geko men, begaf men zich naar het vooral in de lege omringende ruimte grote massale bouwwerk, waar burgemeester van Dijke de vlag hees. Hierna bracht burgemeester van Dijke architect en ondernemers dank voor de vlotte wijze waarop deze bouw voortgang vindt, en die het beste doet hopen voor een tijdig gereed komen van dit pro ject, waarvoor op 9 oktober de eerste paal de grond inging. Bijzonder verheugd was burgemeester van Dijke ook over het feit dat de raad heeft besloten in deze flats centrale verwarming en een centraal antennesysteem aan te brengen. De Axelse flat is de eerste met deze belangrijke voorzieningen in Zeeland De Burgemeester hoopte dat de n.v. Vlaco met de straks te beginnen ratio-bouw even vlot zal kunnen werken als thans bij deze flat. In dat geval zal dit jaar een belangrijke verbetering in de huis vestingsmogelijkheden in Axel tot stand komen. De heer van der Poel, directeur van de Vlaco, beantwoordde de speech van de burgemeester en dankte zijnerzijds voor de prettige en vlotte sa menwerking. Bij een samenspel zoals met het Axel se gemeentebestuur is het ook voor ons plezierig werken aldus dhr. v. d. Poel. Hierna werd nog een korte rondgang gemaakt door een van de in aanbouw zijnde flats, waarna men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen bleef in restaurant „Het Wapen van Zeeland". ZONDAG 22 MAART 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Goede Vrijdag 7.00 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. M. van Dooren Goede Vrijdag 7.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 21—22 MAARTDokter Boor. De Axelse VW hield donderdagavond in restaurant „Het Wapen van Zeeland" haar jaar vergadering. Wegens het neerleggen van zijn functie om gezondheidsredenen door de voorzitter, de heer Jos. van Damme en verhinderd zijn van de vice-voorzitter de heer J. R. de Jonge, werd de vergadering geleid door de heer Vink. In zijn openingswoord gaf deze een kortoverzicht van het wel en wee van de Axelse VW in 1963 waaraan wij het volgende ontlenen 1963 was voor de VW Axel een jaar met droefenis als bestuur moesten wij het gehele jaar onze steeds aktieve voorzitter missen wegens ernstige ziekte. In de regelmatig gehouden be stuursvergaderingen hebben wij hem node gemist, zowel om zijn aktiviteit als ook om de vrolijke noot die hij met een kwinkslag vaak aan de besprekin gen wist te geven. Gelukkig is thans de gezond heidstoestand van de heer van Damme aanmerkelijk verbeterd en ik wens hem van deze plaats ook graag verder een voorspoedig herstel. Toch kan VW als vereniging op een goed jaar terug zien vele werkzaamheden ten dienste van de toerist konden tot uitvoer worden gebracht bij de festiviteiten ter viering van het 750-jarig bestaan van onze stad werd belangrijke medewer king verleend ook door VVV een eenvoudige folder met zakelijke gegevens voor de toerist (adressen van artsen, ziekenhuizen, uren van kerk diensten enz., enz.) vond zijn weg en bleek bijzon der te worden gewaardeerdaantrekkelijke en kunstzinnig uitgevoerde plaatsnaamaanduiding voor plaatsing aan de toegangen tot de bebouwde kom zijn in uitvoering en zullen nog voor de komende zomer worden geplaatsteen plattegrond van Axel - waaraan zeer grote behoefte bestond is begin 1964 verschenen de koninklijke goedkeuring van onze nieuwe statuten die door U in de vorige jaarvergadering werden vastgesteld is verleend, zodat juridisch het bestaan van de VVV ook in het kader van de ANVV weer voor vele jaren is verzekerd. WV Axel is van mening dat het toerisme in onze streek nog steeds niet aan de kinderschoenen is ontgroeid van de vele millioenen die het toe risme jaarlijks in Zeeland binnenbrengt, moet ook voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een grotere portie zijn te behalen. Het werk van de VW Axel mag daarbij niet achter de feiten aanlopen, maar er zal een aktief beleid moeten worden gevoerd om zo groot mogelijke belangstelling voor onze streek te wekken, de toerist moet er op gewezen worden dat hij hier nog een gebied vindt waar rust en natuur schoon nog volop aanwezig zijn en waar het toe risme nog niet tot een commerciële industrie is geworden. Op initiatief van de VW Axel en in nauwe samenwerking met de provinciale VVV is daarom ook in 1963 gezamenlijk met de andere VVV s -in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gewerkt aan een plan voor gemeenschappelijke aktiviteiten ter bevor dering van het toerisme in onze streek. Momenteel ligt dit plan ter bestudering bij alle gemeente besturen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, wier col lectieve medewerking dringend noodzakelijk is om dit plan dat groots is opgezet te kunnen verwezen lijken. In het kader van deze verbreding en verdieping van de aktiviteiten van onze WV is het bestuur tot de konklusie gekomen, dat een goede uitvoering van de vele werkzaamheden die aan dit alles ver bonden zijn, het noodzakelijk is om te beschikken over een bezoldigd administrateur, die de plannen van het bestuur verder kan uitvoeren. Een oproep voor een dergelijke functionaris werd vorig jaar per advertentie gedaan, en het bestuur heeft de heer C. Smies in deze functie benoemd. Aangezien de heer Smies reeds jaren de ziel was van het in formatiecentrum van de VVV op het gemeentehuis meent het bestuur hiermede een goede keus te heb ben gedaan. De ervaring ook in het VW-werk en zijn aktiviteiten in ander organisatorisch werk doen het bestuur het beste verwachten. Moge ik tot slot lest best hier nog vermel den dat in het najaar van 1963 op een van onze bestuursvergaderingen de sekretaris de heer A. P. Esselbrugge voor zijn meer dan 35-jarige aktiviteit op het gebied van VW de zilveren legpenning van de ANVV mocht ontvangen uit handen van Mr. J. Moolenburgh, voorzitter van de prov. Zeeuwse WV, tevens bestuurslid van de ANVV. De heer Esselbrugge is hiermede de enige bezitter in Zeeland van deze zilveren legpenning, een eer volle beloning voor zijn veeljarig werk, waarin hem voor VW nimmer iets te veel was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de voorzitter de heer Jos. van Damme waarin deze mededeelde wegens gezondheidsredenen zijn be- stuursfunktie vooralsnog niet te kunnen uitoefenen en daarom in het belang van de vereniging ver zocht van zijn taak te worden ontheven. De vergadering nam kennis van deze droeve mededeling juist 30 jaar na de jaarvergadering waarin de heer van Damme tot bestuurslid werd gekozen. Op voorstel van het bestuur werd hij bij acclamatie om zijn vele en veeljarige aktiviteiten tot erelid benoemd. JAARVERSLAG 1962 was rustig verlopen. In 1963 is meer aktiviteit ontwikkeld, hetgeen reeds blijkt uit het aantal bestuursvergaderingen, dat dit jaar werd gehouden, namelijk zes. In de samenstelling van het bestuur is in de loop van 1963 geen wijziging gekomen. Deze samen stelling is als volgt J. van Damme, Voorzitter. J. R. de Jonge, Vice-voorzitter A. P. Esselbrugge, Secretaris. W. Dieleman, Penningmeester. P. G. van den Bosse, E. Misseghers, D. Pel, C. Verstraeten, Leden. J. C. Vink, M. L. M. IJsebaert, Wegens een ernstige en langdurige ziekte heeft de voorzitter in het afgelopen jaar zijn werkkracht en aktiviteit niet aan het werk van de VVV kun nen geven. In verband hiermede heeft hij in 1964 zijn functie neergelegd. De nieuwe statuten, vastgesteld tijdens de vorige jaarvergadering, werden bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. De plannen om te komen tot het uitgeven van een eenvoudige plaatselijke folder met vermelding van de voornaamste gegevens, zoals adressen van artsen, leden-neringdoenden, openingstijden van het P.T.T.-kantoor, aanvangsuren van kerkdiensten, enz., enz., konden worden verwezenlijkt. Deze folder blijkt in een behoefte te voorzien. Ditzelfde geldt voor de onlangs uitgegeven, doch in het verslagjaar voorbereide PLATTEGROND VAN AXEL. Een woord van bijzondere erkentelijkheid aan het adres van het gemeentebestuur voor de ontvangen medewerking bij de totstandkoming van deze folder is zeker op zijn plaats. In deze plattegrond zijn vermeld alle openbare gebouwen, terwijl ook de straatnamen in de nieuwe wijken van Axel konden worden aangegeven. Deze plattegrond is bij het Informatiecentrum in het stad huis en bij Boekhandel Vink verkrijgbaar tegen betaling van 0,25. Het kontact met de Provinciale V.V.V. heeft wegens bijzondere omstandigheden in het begin van het jaar wat gestagneerd. Daarna is het weer op gang gekomen. Dit contact is van de meest prettige aard geweest, terwijl nuttige adviezen werden ont vangen. Het contact met de V.V.V.'s te Hulst en Ter- neuzen werd opnieuw opgevat. Dit heeft geleid tot het instellen van een con tact-commissie, bestaande uit de heren A. Th. Demanez (Hulst), C. Heeffer (Temeuzen) en J. C. Vink (Axel). Deze commissie heeft tot taak te trachten 1. Een goede folder over Oost Zeeuwsch-Vlaan deren samen te stellen en uit te geven. 2. Documentatiemateriaal over Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te verzamelen, rubriceren en ter be schikking van de deelnemende gemeenten te stellen. 3. Een goede toeristenkaart van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen samen te doen stellen. 4. Toeristische routes uit te stippelen. 5. Door middel van de publiciteits-media nog ster ker de aandacht op Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te vestigen. De commissie heeft inmiddels tot alle gemeente besturen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een ver zoek om subsidie gericht voor het verwezenlijken van deze plannen. Jammer genoeg heeft dit werk het vorige jaar ernstige stagnatie ondervonden wegens het niet in functie zijn van de provinciaal directeur. Met grote erkentelijkheid dient echter gewag te worden ge maakt van de grote mate van medewerking, welke van de Heer de Regt thans directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. werd ondervon den. Dit jaar werd officiëel de Westerschelde-route geopend. Ook Axel is in deze route opgenomen, waardoor een toename van het aantal toeristen mag worden verwacht. Plannen zijn ontworpen om de aandacht van eventueel doortrekkende toeristen op Axel te vestigen. Naast de gebruikelijke evenementen, welke tra ditiegetrouw ieder jaar plaats vinden, dienen de feestelijkheden ter gelegenheid van „Axel 750 jaar stad" wel in het bijzonder te worden vermeld. De V.V.V. heeft een groot aandeel gehad in de ver zorging van de propaganda. Axel trok tijdens deze feestelijkheden bijzonder veel bezoekers. Door middel van televisie, radio en pers is Axel behoorlijk in de publiciteit gekomen. Zelfs Radio Nederland Wereldomroep heeft enkele uitzendingen aan deze festiviteiten gewijd. HET INFORMATIECENTRUM Ook in 1963 heeft het in het stadhuis gevestigde Informatiecentrum een groot aantal inlichtingen verstrekt, terwijl vele folders werden verzonden. Zowel door particulieren, die hun vakantie in Axel willen doorbrengen, als door verenigingen en V.V.V.'s worden inlichtingen ingewonnen. Door de uitwisseling van folders met V.V.V.'s uit andere plaatsen is het Informatiecentrum be hoorlijk gedocumenteerd. In totaal werden aan WV's binnenland, WV's buitenland en particulieren bijna 3000 folders ver zonden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de folders in de vreemde talen zo goed als uitgeput zijn. Op het kampeerterrein „De Boshoek" werden in 1963 1935 overnachtingen geboekt. Tot de kam peerders behoorden Nederlanders (850 overnachtingen), Belgen (870 overnachtingen), Duitsers (208 overnachtin gen) en verder Fransen en Hongaren. Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg bedroeg 4011, waarvan: 2029 Nederlanders, 1593 Engelsen, 245 Belgen, 110 Duitsers, 4 Fransen, 4 Ieren, 4 Australiërs, 12 Amerikanen, 7 Schotten, 1 Zwitser en 2 Zuid-Afrikaners. Zowel voor betrokkene als voor de V.V.V. was het bijzonder vererend, dat de secretaris, de heer A. P. Esselbrugge,, uit hafiden van de voorzitter van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., Mr. Moolen- bergh, de zilveren legpenning van de A.N.V.V. mocht ontvangen als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij als secretaris van de V.V.V. heeft verricht. In zijn vergadering van 16 september 1963 be sloot het bestuur de heer C. Smies te benoemen tot administrateur van de V.V.V. Gelet op de interesse van de heer Smies voor het V.V.V.-werk en de verschillende suggesties, die deze reeds heeft gedaan, vertrouwt het bestuur, dat de administrateur vele plannen zal kunnen hel pen verwezenlijken. Het financieël verslag over 1963 van de pen ningmeester sloot met een batig saldo van 190,46. Bij monde van de heer W. Dieleman-Dey be richtte de kascommissie de stukken in orde te heb ben bevonden. Voor 1964 werden in de kascom missie benoemd de heren H. P. Dieleman, A. Herman en A. Sol. De begroting voor 1964 had wegens de vele plannen die de V.V.V. heeft een tekort te zien van ruim 900 gulden. Men hoopt de inkomsten te kun nen opvoeren, terwijl men goede verwachtingen heeft dat ook de gemeente in het kader van deze grotere aktiviteit en een grotere subsidie zal ver lenen. Alhoewel dit jaar geen bestuursleden aan de beurt van aftreden waren, moest een vacature ver vuld worden wegens het bedanken van de heer van Damme. In zijn plaats werd nu gekozen de heer W. Dieleman-Dey. Bij de hierop volgende benoeming van een nieuwe voorzitter werd ook de heer Dieleman-Dey door de vergadering benoemd. Deze verklaarde evenwel deze benoeming niet op prijs te stellen, gezien zijn nieuwelingschap in dit werk. Hierna werd de heer Vink tot voorzitter benoemd. Bij de plannen voor 1964 werd genoemde de uit gifte van een nieuw dan wel herdruk van de be staande plaatselijk folderhet aanbrengen van plaatsnaamborden aan de grens van de kom, mede werking aan de festiviteiten ter gelegenheid van de 20-jarige bevrijding, en het uitzetten van wandel, fiets- en autotochten in de omgeving, het meer in de publiciteit brèngen van onze streek door con tacten met de grote landelijke dag- en weekbladen enz. Na een toelichting op deze punten bleek voor de rondvraag weinig meer over te blijven en sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2