OPENBARE VERGADERING Amerika: 's Werelds grootste circus begint, m v -m - Frankering bij abonnement, AXEL. ZATERDAG 21 MAART 1964 78e Jaargang No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155- 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 24 MAART 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. De partijverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire zijn, volgens traditie, de eerste geweest van een reeks dergelijke ge beurtenissen, welke tezamen terecht de naam verdienen 's werelds grootste circus de kan didaatstelling voor het presidentschap van de Verenigde Staten. En daarna pas begint de eigen'ijke, grote strijd die tussen de Repub'ikeinen en de Democraat om de stoel in het Witte Huis. Eveneens in de vier jaren kiest Amerika een nieuwe president. Tegelijk wordt dan een deel der leden van Senaat en Congres gekozen of herkozen en soms gaat het om nog meer baan tjes. Maar vanzeifsprekend draait de belang stelling om de presidentskandidaten. Zoals in ieder circus, speelt zich ook hier zeer veel achter de schermen af. Iedere af deling van de partij, in iedere staat, heeft wel een favoriet. Velen vallen af, enke'en b'ijven over, die serieus in aanmerking zouden kun nen komen. Het wordt dan een over en weer getransactioneer om het zover te krijgen, dat deze kandidaten zich terugtrekken om de Grote Man zijn kans te geven. Soms moeten daartoe bepaalde beloften worden gedaan (het vicepresidentschap, ministerposten en derge lijke), welke natuurlijk pas kunnen worden in gelost a's de kandidaat inderdaad wint. In iedere staat stelt de partij haar kandi daten vast. Voor de democraten is Johnson de beste kanshebber tenzij hij vóór die tijd heel domme dingen doet of in zeer netelige kwes ties verzeild geraakt, zit er voor hem winst in. De republikeinen zijn verdeeld Rocke feller heeft een deel van de sympathie ver speeld door zijn echtscheiding Go'dwater laat zich steeds duidelijker zien voor wat hij is meer stembanden dan hersenen Nixon is de bekwaamste, maar niet populair en heeft al enige malen verloren, en een Amerikaan wedt niet graag op een „tweede" paard. Naar de conventie. Uiteinde'ijk nadert dan de dag van de grote conventie. Elk der partijen heeft daarvoor in een grote stad een reusachtig gebouw afge huurd. Alle hotels in die stad zitten propvol met afgevaardigden en hun aanhang. Vele af gevaardigden beschouwen dit als een „uitje", maar niet die mensen, die aan de touwtjes trekken. Die zijn er op uit hun stemmen zo duur moge'ijk te verkopen, te proberen er zo vroeg mogelijk achter te komen wie de beste kansen heeft. En iedere kandidaat maakt geweldig veel reklame door middel van aller lei lieden, die zich daartoe verdienstelijk ma ken, al of niet in de hoop daardoor later carrière te maken. Want in Amerika is de politiek een broodwinning, meer dan ergens anders. Tijdens de conventie mogen ten gunste van de diverse kandidaten zogenaamde demonstra- Hoe plechtig de bijeenkomst ook begonnen is, meestal met gebed door een predikant, een priester èn een rabbijn, als einde ijk het ogen blik van de stemming is aangebroken, is er van p'echtigheid geen sprake meer. De kandi daat verschijnt en wordt s'ormachtig toege juicht en vanaf dat ogenblik is hij geen ge woon burger meer. De federa'e politie be waakt hem, niemand wordt bij hem toegelaten die niet op de lijst staat. En dan kan hij op tournée gaan voor de grote slag, de strijd met de kandidaat van de andere partij om de presidentszetel. ties worden gehouden. Dan komen de aanhan gers, hoe meer hoe liever en hoe luidruchtiger hoe beter, met muziekkorpsen, voorafgegaan door kortgerokte majorettes, met banieren, spandoeken en borden, met grote insignes in hun knoopsgat, duidelijk maken, dat hun kan didaat de beste is. De leider van zo'n con ventie heeft een gewe'dige toer om dat a'les in ordelijke banen te leiden, ieder op zijn tijd het woord te geven, soms ook om juist de goede kant op te kijken, waar de mannetjes zitten, die de doorslag geven. Het is een ge weldig spel met veel pionnen, maar zij, die het leiden, zijn doorgewinterde oude rotten, zonder een zweem van sentiment en zo zake lijk als zij maar gemaakt worden. De benoeming. Als dat zo (meestal een paar dagen) aan de gang is, hebben de touwtjestrekkers al wel in de gaten wie de kanshebber is. De mededin gers worden „verhandeld" voor zover dat al niet gebeurd is. Men haalt er uit wat er uit te ha'en valt. Komt dan einde'ijk het grote moment, dan gaat het er om op de voorgrond te komen. Slagen de afgevaardigden van een staat er in als eersten voor te stellen om bij voorbeeld tot een unanieme stemming voor de kandidaat te komen, dan maken zij een goede beurt en kunnen later, als het om leningen, opdrachten of publieke werken gaat, in Was hington met een goed geweten aankloppen als eerste supporters. Wie achteraan komt, te lang op het verkeerde paard heeft gewed, komt ook na de verkiezingen achteraan. Politiek en Zaken. Wanneer men dit zo leest, maakt liet alle maal de indruk van een markt. Maar dat is het ook- min of meer. De po'itieke partijen worden niet door principles gescheiden. Zowel bij de republikeinen als bij de democraten vindt men conservatieven en progressieven, mensen van a"e kerkelijke dominaties, voor- en tegenstanders van rassenscheiding, onder nemers en arbeiders, al heeft de democratische partij meestal de vakverenigingen wel op haar hand en maakt zij een goede kans bij de negers. Hoewel de buiten'andse politiek, met name bij de presidentsverkiezingen, een geducht woordje meespreekt, is het op de conventie de binnenlandse politiek, die de doorslag geeft. Bij a'ler'ei zaken heeft men Washington nodig. Bij vestiging van nieuwe industrieën, vliegvelden, legerkampen of marinebases, de aan'eg van interstate-wegen, bevloeiingswer ken, belastingen met een gunstige of onguns tige uitwerking voor de produktie en handel van bepaalde sta'en. Het gaat er daarbij om zo dicht mogelijk bij het vuur te zitten. Het gaat er ook om, dat de senatoren en congres leden van die s'aten juist in die commi sie terecht komen, waar zij voor hun kiezers het meeste goed kunnen doen. Over de beginse'en, voor zover zij een woordje meespreken, is men het immers over het algemeen wel eens. Dat scheelt tussen de twee grote partijen geen slok op een borrel. Het gaat om de behartiging van de be'angen. En niet al'een die van de Verenigde Staten, niet al'een die van de s'aten afzonder'ijk, maar maar ook van al die m'ensen, die zich ver dienstelijk maken voor de partij, in de hoop, dat als er straks een baantje te vergeven is, men zich hunner zal herinneren. Daarom ontbreekt het bij de Amerikaanse verkiezingen nimmer aan verkiezingsvuur. Waarvoor loopt een mens harder dan voor het eigen belang AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nun. Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per tn.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. 5. 9. AGENDA: Opening Notulen Ingekomen stukken en mededelingen Voorstel tot het toekennen van voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de bij zondere lagere scholen voor het jaar 1964. Voorstel tot het toekennen van de voorschot ten op grond van artikel 42, juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuteronder wijswet voor het jaar 1964. Voorstel tot het voteren van gelden voor de verlichting en verwarming van het pand Nieuwstraat 42 Voorstel tot wijziging van de Verordening op de heffing van Marktgelden in de gemeente Axel Voorstel tot het intrekken van de verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen bin nen de gemeente Axel, en de daarbij behorende verordening op de invordering van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente Axel. Voorstel tot het intrekken van de verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van de gemeentelijke plaats van afslag op de Kaaiwal in de gemeente Axel en de daarbij behorende verordening op de inning van gel den voor het gebruik van de gemeentelijke plaats van afslag op de Kaaiwal in de ge meente Axel. Salarismaatregelen per 1 januari 1964 voor de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand in Zeeland. Voorstel tot wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1959 Voorstel tot aankoop van een gedempte wa tergang en overname in eigendom, beheer en onderhoud van een riool van de polder Beoostenblij Benoorden, gelegen aan de Bui tenweg Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk 5 van de heer R. Bakker te Axel. Voorstel tot aankoop van een perceel grond gelegen aan de Burchtlaan/Zuidsingel van de heer J. G. Nieuwenhuijzen te Huis ter Heide. Voorstel tot aanleg van een rijwielpad langs de weg Zaamslag^Axel vanwege de provincie Zeeland t.b.v. de gemeente Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond in plan Oost aan de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg. Voorstel tot het aanbrengen van een centraal antennesysteem aan het flatgebouw van 22 woningwetwoningen in plan-oost Voorstel tot vaststelling van de le wijziging van de verordening, regelende de voorwaar den voor leveringen en werkzaamheden door het Gemeentelijk Gasbedrijf van Axel. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 Voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964 Voorstel tot vaststelling van de le wijziging van de begroting van het Gemeentelijk Grond bedrijf voor het dienstjaar 1964 Voorstel tot het verlenen van een gemeen telijk subsidie aan de Stichting Lager Land bouw- en Tuinbouwonderwijs West Zeeuwsch- Vlaanderen Voorstel tot het nemen van een beslissing op diverse verzoeken om subsidie Rondvraag Sluiting. OPMERKING Na afloop van de openbare raadsvergadering zal een vergadering met gesloten deuren worden gehouden ter vaststelling van de notulen van de geheime raadsvergaderingen van 5 februari 1963, 23 april 1963, 24 september 1963 en 29 oktober 1963. INGEKOMEN STUKKEN a. de onderstaande door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten tot 1. verkoop van een perceel bouwgrond aan de heer W. Willemsen verkoop van een perceel bouwgrond in het industrieterrein Noord II-aan N.V. Goede renvervoer Goedkoop en tte Geus verkoop van een perceel bouwgrond aan de de heer A. Loeve verkoop van een perceel bouwgrond aan de heer P. J. van Vliet aanvaarding van het aangeboden carillon voor de stadhuistoren 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 2. 4. 5. b. bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat het raadsbesluit tot aankoop van percelen met opstallen van de heer D. J. Oggel is ver daagd c. bericht van de heer D. Draayer, dat hij wegens vertrek uit Axel bedankt als lid van het alge meen bestuur van de Sportstichting Axel d. de rekening over het jaar 1962 met het bij behorende controle-rapport van de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen e. het jaarverslag over 1963 van de Christelijke Technische School te Axel. VOORGESTELD wordt de stukken, vermeld onder a t/m e, voor kennisgeving aan te nemen. MEDEDELINGEN Het College deelt in antwoord op de in de raads vergadering van 25 februari 1964 gestelde vragen mede a. Vraag van mevrouw Folkersma-Staal inzake de herinenting van honden tegen hondsdolheid Wij zijn, na informatie bij de veterinaire in spectie, de mening toegedaan, dat geen reden aanwezig is om van gemeentewege stappen te ondernemen inzake herinenting van honden te gen hondsdolheid. Mocht van overheidswege tè zijner tijd een herinenting noodzakelijk worden geacht, dan zullen wij ons standpunt nader be palen. b. Vraag van de heer Oggel, inzake door om wonenden ondervonden overlast van roet- en gasaanslag, afkomstig van de Nederlandse Stik stof MaatschappijDe directie van de Neder landse Stikstof Maatschappij heeft toegezegd al het mogelijke te zullen doen om overlast voor de omwonenden van de fabriek te voorkomen. Gedupeerden krijgen drinkwater van de ge noemde maatschappij, de roetaanslag zou wor den verwijderd, terwijl zo nodig schadeloos stelling zou worden gegeven. Aangezien ons geen nadere klachten hebben be reikt, nemen wij aan dat een en ander tot tevreden heid van de gedupeerden is opgelost. OVERIGE MEDEDELINGEN De heer A. P. Willemsen te Schiedam is met ingang van 1 mei 1964 benoemd tot werkman bijrijder bij de gemeentelijke reinigingsdienst de heren J. J. van Drongelen en J. G. H. van Eek zijn met ingang van 1 april 1964 benoemd tot opperman bij de dienst gemeentewerken aan de heer C. G. van Sluis is met ingang van 1 april 1964 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als tuinman-A. Het dagelijks bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de heer C. van Gremberghe te Terneuzen met ingang van 1 april 1964 benoemd tot opzichter der gemeentegebouwen te Axel de heer P. J. de Bakker te Oost en West- Souburg met ingang van 1 juni 1964 benoemd tot opzichter voor het bouw- en woningtoezicht in de gemeente Axel. (Nadruk verboden). Op deze kruising van gelijkwaardige wegen heeft in dit geval iedereen voorrang, maar moet ook iedereen op iedereen wachten. Het Wegenverkeersreglement geeft voor dergelijke situaties geen oplossing, maar zeker is, dat in dit geval ongelukken werden voorkomen, doordat de bestuurders kalm aan deden bij het naderen van dit kruispunt.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1