PAUL I VAN GRIEKENLAND t Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 MAART 1964 78e Jaargang No. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCM-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoose nummer» N ecot Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen L75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C VINK. en Administratie Axel, Markt 12, teL 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bl) kontrak ten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentJén 1-5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Een vorst ging heen Paul I van Griekenland is op 63-jarige leeftijd overleden. In hem verliest het land een vorst, die er 'krachtig toe heeft 'bijgedragen, dat het zich na de verschrikkingen van Wereldoorlog II ophief en zijn plaats innam zowel in de rij der Europese staten als (geassocieerd) in de Europese Economische Gemeenschap. Griekenland was voor koningen geen al te gezond land. Als zelfstandige staat bestaat het nog geen honderdvijftig jaren. In 1821 begon de opstand tegen de Turken en die antwoord den in hun eigen stijl door op Eerste Paasdag de Patriarch van de Grieks Katholieke Kerk voor zijn altaar vandaan te halen en in zijn priesterlijk gewaad op te knopen in de deur van zijn kerk. Maar na acht jaren was Grie kenland dan eindelijk vrij en onafhankelijk. Een Deense prins werd onder de naam George I de eerste koning. Hij werd in Saloniki vermoord. Zijn zoon Constantijn trouwde een zuster van de Duitse Keizer. Diens zoon, als George II koning geworden, heeft moeten vluchten toen Griekenland onder Venizelos een republiek werd, maar werd daarna teruggeroepen. Aangezien hij geen kinderen had, was zijn broer Paul kroonprins. Samen moesten zij wijken voor de Duitse be zetting en toen Wereldoorlog II voorbij was, keerde de neef van Wilhelm II als Paul I terug als koning van Griekenland. Hij trouwde met Frederika Louise van Hannover, en dat behoeft niet slechts terwille van de statistiek te worden vermeld, want Griekenland had van toen af een koningspaar. Frederika was niet alleen maar echtgenote van de koning, zij was koningin en minstens zo aktief als haar man. Een beetje te veel aktief in de politiek zelfs, naar het oordeel van haar tegenstanders. Zware opgave. Koning Paul stond voor een zware opgave. Om te beginnen kon men van politieke eensgezindheid moeilijk spreken. De Grieken zijn echte politiekers, de partijen, de menin gen, de doelstellingen waren vele en het ge vaar bestond, dat er veel zou worden gepraat en weinig gedaan. Daarbij had men al meteen te maken met een communistische opstand, die met behulp van de Engelsen moest wor den neergeslagen, en dat was geen voorspoe dig begin. In de buitenlandse politiek waren er pro blemen ten aanzien van de NATO, waarin men zat samen met Turkije, dat van ouds niet al te best stond aangeschreven, en dit vuurtje werd nog aangestookt door de aktiviteiten van Makarios op Cyprus. Met name tijdens het bewind van premier Karamanlis kwam Griekenland echter vele moeilijkheden te boven en begon het langzaam de weg te gaan naar herstel. Amerikaanse bedrijven vestigden er zich, men richtte zich op de EEG maar vooral op het platteland heerst nog veel armoede en vele jonge Grie ken trokken in die eerste jaren weg, met name naar de USA, om te proberen daar een dikkere boterham te verdienen. De koning stond voor de opgave inderdaad regerend vorst te zijn en tegelijkertijd zijn land als een constutionele democratie te be sturen. Hij kon er niet mee volstaan en hij was er ook de man niet naar om als verguld boegbeeld van het schip van staat te fun geren. Hij had het gewfld, dan zou zijn „Friederike" hem wel op andere gedachten hebben gebracht. Het valt te begrijpen, dat in zo'n land, met zulk een bevolking en zulke problemen, de demokratie wel eens in het nauw kwam en dat leidde dan weer tot heftige reacties van de minderheden. Vooral het blijvend opsluiten van vele communistische agitators in een con centratiekamp gaf aanleiding tot uitbarstin gen, o.a. tijdens een „particulier bezoek" van de koningin aan Londen. Moedig man. Deze relletjes waren voor Karamanlis aan leiding, de koning een gepland staatsiebezoek aan Engeland af te raden. Paul wilde hier niet van weten en zette door, en Karamanlis was hierover zo kwaad, dat hij aftrad. Mede dank zij intensieve politiemaatregelen gebeurde er niets en de koning bleek het bij het rechte eind te hebben gehad. Zijn moed zowel als zijn grote plichtsge trouwheid bleek opnieuw toen openbaar werd, dat hij reeds lang ernstig sukkelde met zijn gezondheid, maar dat verborgen had gehou den. Als was koning Paul uiteraard een omstre den figuur, men had respect voor zijn per soonlijkheid. Het voor koningen zo weinig betrouwbare Griekenland had in hem waarlijk een koning. Hij was een stabiliserende faktor tussen zoveel dat wankel stond. Zijn zoon Constantijn, pas verloofd met een Deense prinses, zal hem nu moeten opvolgen en hij zal er een hele opgave aan hebben in zijn vaders voetspoor te treden. Vooral omdat velen met arendsogen zullen nagaan of hij niet te veel onder de invloed zal staan van zijn moeder, Frederika. Deze ambitieuze koningin immers heeft altijd volkomen naast haar man gestaan en heeft zeer bepaalde opvattingen, ook over de positie van de vorst. Frederika. Zij is een zeer charmante dame, die met iedereen goed kan opschieten, ook met het eenvoudige volk. Zij waagde zich in de kam pen der gevangen communisten toen niemand geloofde, dat ze er levend zou uitkomen. Zij streeft er ook naar de waardering voor „de kroon" op te voeren. Van haar is het initiatief om een groot aantal jongemensen met vorstelijk bloed samen te brengen op een schip, dat een cruise maakte door de Griekse wateren. Ook Nederlandse prinsessen namen daaraan deel. Haar oudste dochter is gehuwd met de ver moedelijke troonopvolger van Spanje. En deze dochter, zo wordt algemeen geloofd, aardt naar haar moeder. De Infant Juan Carlos maakt niet zo'n geweldige indruk, vin den velen, maar schoonmoeder Frederika zal haar dochter wel duidelijk hebben bijgebracht, hoe veel een koningin kan betekenen voor de waardering van de kroon Men kan dan ook maar moeilijk verwach ten, dat Frederika zich geheel zal terugtrek ken en een vergeten weduwstaat zal voeren. Dat ligt in het geheel niet in haar aard. Het overlijden van Koning Paul had plaats op een tijdstip, waarop Griekenland opnieuw voor problemen staat. De verkiezingen zijn net achter de rug, een nieuwe politiek moet zich gaan stabiliseren. De kwestie Cyprus is tot een zodanig hoogtepunt gekomen, dat Turkije en Griekenland tot de tanden gewapend te genover elkaar staan. Griekenland heeft nooit veel gevoeld voor de verenigingsgedachte van Makarios, maar de sentimenten zijn opge zweept en „de stem des volks" is gaan spre ken. Dat op dit tijdstip een krachtig en bekwaam vorst heengaat, is voor Griekenland (en mis schien ook voor de rest van de wereld) een groot verlies. (Nadruk verboden) NICO VAN VLIET IMPORTEERDE CALIFORNISCH WOON-IDEE IN BUNNIK EERSTE A-FREEM WONING Bouwkosten onder 14.000, Toen om halfnegen 's morgens, op maan dag 9 maart j.l., de eerste balken en spanten afgeladen werden, kwam Ir. A. Scheffer per soonlijk aanrijden om de geboorte van het eerste Nederlandse A-freem huis mee te ma ken. Ir. A. Scheffer is Hoofdingenieur- Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de Provincie Utrecht, en hij had zijn volle medewerking gegeven aan de oprichting van een proefwoning volgens A-freem ontwerp in Bunnik. Het leek hem een gezond plan. Minister Bogaers wil JA zeggen. Het A-freem huis, een montagewoning, is een idee dat Nico van Vliet, de bekende tv- presentator, meebracht uit Californië. Derge lijke pittoreske punthuizen, met een beschut tend dak tot op de grond, worden daar veelal gebouwd als „secound house". Ze zijn dege lijk van opzet en snel te monteren. En... goedkoop Wellicht omdat hij architecten-zoon is bleef het onderwerp bij Nico van Vliet leven - een vonk van enthousiasme werd vlam na zijn interview met Minister Bogaers voor de tele visie in de uitzending „De onderste steen boven". Nico van Vliet citeerde daarin een bekend architect die gezegd had „Ambtena ren zijn NEE-zeggers 1" (Dit in verband met de vele plannen voor goedkope woningen die nog geen doorgang vonden - op het Minis terie liggen thans 75 voorstellen voor z.g.n. onder-de- 14.000, - woningen op Rijks goedkeuring te wachten). De Minister had hierop als commentaar „Als men met een goed plan komt zeggen wij JA". Woning „vertaald". Nico van Vliet nam daarna, geïnspireerd door deze bemoedigende woorden van de dy namische Minister, contact op met enkele ex perts, J. Leicher, architect b.n.a., Ir. J. J. Paping, civiel ingenieur, Drs. C. F. van Voorthuysen, bouworganisatie-deskundige, W. A. Geelen, bouwkundige. Dit bouwteam wierp zich op afbeeldingen en gegevens (uit een Amerikaans tijdschrift van het Californische A-freem huis, luisterde naar de ervaringen van Nico van Vliet en begon toen aan een onderzoek naar de mogelijkheden van een A-freem woning voor Nederland. Architect Leicher „vertaalde" het A-freem huis voor de Nederlandse smaak en eisen, op zijn studio werd een maquette gebouwd, de assemblageonderdelen werden ontworpen en besteld. De eerste belangstellende was J. G. van der Bilt, directeur van een bouwbedrijf in Utrecht. Door hem werd thans, in Bunnik aan de Camminghalaan, en met toestemming van 25e Uitgifte ZOMERZEGELS Dit jaar zullen voor de 25ste maal de zomerpostzegels worden uitgegeven. Deze ze gels zullen op alle postinrichtingen in Neder land verkrijgbaar zijn van 21 april t/m 13 juni 1964. Zoals gebruikelijk wordt de opbrengst van de toeslag op deze serie door de stich ting Comité voor de Zomerpostzegels uitge keerd aan landelijke en regionale instellingen voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele doeleinden, ter ondersteuning van aktiviteiten, die niet op andere wijze ter hand genomen kunnen worden. De serie, die uit vier zegels bestaat, is ge wijd aan de verhouding van de mens tot het dier. Mede bepalend voor de keuze van het thema zijn de suggesties geweest van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, welke vereniging op 25 augustus van dit jaar haar eeuwfeest viert. De waarden, voorstellingen, kleuren en ontwerpers van de zegels zijn 5 5 ct; blindengeleidehond; mosgroen, 8 5 ct; drie herten; donkerrood; 12 9 ct; drie katjes; matgeel; 30 9 ct; wisent met jong; helderblauw. De zegels zullen voor frankering geldig blijven t/m 31 december 1965. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE BRUGGE Programma 9.00 uur - H. BLOEDPROCESSIE 4 MEI 1964 Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, 't eerste A-freem huis gebouwd. Dit huis zal voorlopig niet bewoond worden, maar ingericht als mo delwoning, gemeubeld en wel. 1 Woning per dag. De bouw van het huis ondervond veel be langstelling van de plaatselijke bevolking en ook passanten pauzeerden even om het nieuwe woningtype, met het markante dak-tot-onder- aan, te zien groeien. „En toch", zegt architect Leicher, „hebben wij geen sensatie gewrocht. Natuurlijk, het huis heeft een leuke, opvallende vorm tussen al die rechte lijnen van de hedendaagse houw, maar het idee is niet nieuw. Wij hebben het alleen maar naar beste kunnen toegepast voor ons land, daarbij vooral lettend op arbeids besparing op de bouwplaats. En dat laatste, dat zit er wel degelijk in. Het ontwerp leent zich voor volledige pre-fabricatie en snelle assemblage. Alle samenstellende delen komen als een volledig bouwpakket op de bouwplaats. Verliezen in manuren door maatvoering, af korten, pas-maken en niet-synchroom verlo pen van de verschillende in elkaar sluitende onderdelen werden grotendeels geëlimineerd. Zoveel mogelijk arbeid wordt naar de fabriek versohoven. Bijvoorbeeld De puien worden geheel beschilderd en beglaasd afgeleverd, waardoor het buiten schilderen vervalt. Al met al wordt er een arbeidsbesparing bereikt van 70 tot 80% op de bouwplaats. Het ge volg is een aanzienlijke prijsverlaging, de be groting van de bouwkosten ligt beneden een bedrag van 14.000, - per woning. En dan zit alles er in sanitair, bedrading, centrale verwarming...". Bij een programma van 500 woningen per jaar kan het „lopende band" principe volledig worden toegepast arbeidssplitsing, afstem ming, continuïteit. Er kan door een normaal bouwbedrijf zeker 1 woning per dag worden gebouwd. En dat is dan een woning die zich qua opzet en indeling uitermate leent voor bewoning door die groep waarvoor de huidige woningmarkt geen uitkomst biedt, de zg. mid dengroep. De A-freem woning is betaalbaar, alleszins bewoonbaar en biedt royaal plaats aan een 4-persoonsgezin (er is ruimte voor 6 bedden). Doorwerken bij vorst. „Een heel belangrijk punt", zei architect Leicher nog, „is ook het feit dat er bij vorst gewoon doorgewerkt kan worden aan een A-freem huis. Er wordt niets gemetseld, alles wordt gespijkerd en gebout". Zijn vrouw zei „Ik vind het nog veel be langrijker dat zo'n huis niet gehorig is - door de vorm staan de muren los van de bu ren 1" Pontificale Hoogmis in de Kathedraal. 10.30 uur H. Bloedprocessie (doortocht plm. anderhalf uur). 13.15 uur Zegening met de Relikwie van het H. Bloed op de Burg. Tijdens het weekend van de Processie (zater dag, zondag en maandag) feeërieke belichting van de reien (graohten) en de historische ge bouwen. Deze wereldberoemde en eeuwenoude pro cessie vindt haar oorsprong in de tweede kruistocht naar Jerusalem. Diederik van de Elzas, Graaf van Vlaan deren, onderscheidde zich op bijzondere wijze gedurende de strijd die toen werd geleverd en, als beloning, ontving hij van de patriarch van Jerusalem enkele druppels van het Heilig Bloed, die hij in 1150 naar Brugge over bracht. Sedertdien is de H. Bloedrelikwie het voorwerp van een bijzondere verering. Voorbehouden zitplaatsen kunnen van nu af aan besproken worden tegen de prijs van 30 Bfrs., te storten op de postrekening nr. 197.33 van de Stad Brugge of per postman- daat aan het Stadsbestuur van de Stad Brugge AARDGAS vlugger in Zeeland dan verwacht. G.S. van Zeeland hebben van de Neder landse Gasunie bericht ontvangen dat de aan leg van de hoofdtransportleiding voor het aardgas van Bergen op Zoom naar Goes is opgenomen in het werkprogramma voor 1965. Aanvankelijk zou de transportleiding in 1965 niet verder komen dan Bergen op Zoom. Zeeland zal dus sneller dan verwacht over aardgas kunnen beschikken. Gedeputeerde A. Kaland is inmiddels be noemd tot lid van Gasadviescommissie die, zolang de Gaswet nog niet tot stand is geko men, de minister van Economische Zaken zal adviseren over aardgaszaken. De enquête, die in Zeeland gehouden is naar de bereidheid der gasmaatschappijen om mede te werken aan de totstandkoming van een provinciaal gasbedrijf, heeft gunstige reacties opgeleverd van de gasmaatschappij Midden-Zeeland en de gasbedrijven te Axel en Zierikzee. Het bedrijf te Hulst en De Zeevlam in West Z.-Vl. hebben uitbreidingsplannen en staan gereser veerd tegenover de concentratie. De drie Middelburgse bedrijven hebben Gedeputeerde Kaland evenmin medewerking willen toezeg gen. De stad Tholen lijkt zich voorhands lie ver te oriënteren op Noord-Brabant wat de gasvoorziening betreft. AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1