He! hele jaar door een eigen „Buitenverblijf" NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschuw iedere zmsrdac OVER DE „INTELLIGENTIE" VAN DIEREN Nieuwe sekretaris der Z. L. M. Zeeuwse muzikanten in Middelburg weer op solistenconcours Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 7 MAART 1964 78e Jaargang, no. 23 ABONNEMENTSPRIJSLone mm Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere Buitenland 2, K> cent 1.75. Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1195 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bt] kontrakten belangrijke reduktle. Ingeaonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenöén 1 - 5 regels 1.- iedere regel meer 12 cent extra. VRIJHEID IS EEN KAMPEERWAGEN WAARD. Heerlijk vrij zijn Wie wil dat niet U zéker, maar hebt U nog even ge duld. Nog een paar maanden en dan is het zo ver vakantie Nu dus de tijd om plannen te maken. Waar gaat de reis dit jaar heen? Het doet er niet toe. De meesten van ons gaan ons eigen land grondig ver kennen. Er zijn nog zóveel mooie plekjes dat men nooit uitgekeken komt. Nederland biedt vele mogelijk heden om een heerlijke vakantie door te brengen, zodat honderdduizenden er niet eens over piekeren, naar het buitenland te gaan. In ieder geval zoeken wij allemaal de vrijheid, wég van het werk en de ge bondenheid. Op een stil plekje, vér van de grote wegen, of misschien juist met zoveel mogelijk andere vakantie gangers om ons heen. Velen zullen er met de auto op uittrekken. Geen wonder, want één op de vijftien Nederlanders rijdt tegenwoordig in een personenwagen. Alles wat rijden kan is in de vakantieperiode en ook tijdens vele weekeinden op de weg te vinden. De vakantieganger zoekt evenwel in de eerste plaats de vrijheid. Hij wil niet gebonden zijn, hij wil zijn eigen dagindeling maken. Vaak betekent dat, dat hij van de grote weg af moet, zijpaden in moet slaan. Maar waar dan een hotel te vinden? Uren en uren zoeken is geen zeldzaamheid. Voor de automobilist zijn er evenwel andere mogelijkheden om in volkomen vrij heid en onafhankelijkheid z'n vrije dagen door te brengen waar hij maar wil. Wij ■doelen op de mogelijkheid om er met de kampeerwagen, een caravan of vouw wagen, op uit te trekken. De Afdeling van de wagens op de tentoonstelling is 5.600,—, maar daar zijn dan ook de grootste en meest luxueuze en komfor- tabele wagens bij inbegrepen. U moet ook bedenken dat de caravan en de vouwwagen tientallen jaren meegaan. Caravanning is eigenlijk goedkoop en men is vrijer dan vele andere vakantie gangers. Men kan genieten van de natuur op elke plaats die maar aantrekkelijk is, en niet alleen gedurende de vakantie, maar ook tijdens weekeinden in het voor- en najaar. Het genoemde onderzoek heeft namelijk duidelijk aangetoond dat degenen die een kampeerwagen bezitten er niet alleen tij dens het hoogseizoen gebruik van maken maar ook tijdens vele weekeinden. En dan het probleem van onze tijd. De kinderen voelen er vaak weinig voor om met de ouders ,,op vakantie te gaan. Dat is voor een caravanner evenwel geen pro bleem. De kinderen gaan graag mee, om dat zij zich toch helemaal kunnen uileven. Soms in een eigen tent, die in de buurt van de kampeerwagen wordt neergezet. Een kampeerwagen is gerieflijk, op de plaats van bestemming (of onderweg) is de caravan met vaste wanden onmiddellijk voor gebruik gereed. Het in- en uitpakken is er bij de caravan niet bij. Opbergruimte is er in de caravan zóveel, dat er op dit punt nauwelijks wensen meer zijn. Zoals voor bijna alle toeristische zaken kunt U voor inlichtingen over kampeer wagens en het ge^ "k ervan terecht bij de Caravan-afdekno_ de A.N.W.B. ih Den Haag. Daar wijs. men U op de pun ten waarop U bij aankoop moet letten. Dit is zéker voor degenen die nog nooit met een kampeerwagen hebben gereden, van onschatbare waarde. Ook de Kam peerwagen-afdeling van de Nederlandse peerwagenreis thuis dan zult U ongetwij feld, zoals zovelen vóór U, zeggen „Sjonge, wat is me dat meegevallen. Je merkt nauwelijks dat je iets achter de auto hebt hangen." Zo vergaat het iedereen, bleek tijdens het onderzoek. Stalling. O, U woont in de stad en kunt geen caravan stallen In de praktijk valt dat erg mee. Dit bleek duidelijk uit de inter views met kampeerwagengebruikers. Een goed afdak, waar de caravan vrij van regen staat, is al voldoende. En tenslotte behoeft een kampeerwagen niet vlak naast de deur gestald te worden. Op enige afstand van uw woonplaats is altijd wel een plaats te vinden, bij een boer of bollenkweker bij voorbeeld. Bovendien gaat het stallen eigenlijk al leen om de winterperiode. Gedurende het grootste gedeelte van het jaar, van het vroege voorjaar tot diep in de herfst, zal de kampeerwagen een plaatsje kunnen vinden op een kampeerterrein of een ander terreintje. Elk weekeind dat U er zin in hebt kunt U dan naar uw eigen „buiten verblijf" rijden om er een paar heerlijke vrije dagen door te brengen. Het rende ment van de kampeerwagen is dus veel groter dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Vooral met de 5-daagse werk week is het ideaal een lang weekeind in uw eigen „buitenhuisje" door te brengen. Wanneer U de kampeerwagen op deze wijze gebruikt, moet U aan het eind van het jaar de balans eens opmaken. Dan zult U zien dat elke caravanner een ge lukkig mens moet zijn. De totale kosten, inclusief afschrijving, stalling, e.d. zijn dan, vergeleken met andere vakantie- en week eind-bestedingen gering. Bovendien kunt U zelfs 's winters met de caravan op stap gaan, mits hij aan een paar speciale eisen voldoet. Maakt U maar eens een praatje met iemand, die een Winterreis met zijn caravan heeft gemaakt. Hij zal U enthou siaste verhalen vertellen. Tien tegen één dat U daarna ook zo'n vakantie zult over wegen. Nieuwe waarnemingen van fysiologen - Chimpansees kunnen echt denken. waaen op uit te trekken, ue /vraenng ■- 1 E Kampeerwagens) van de RAI heeft Toeristen- en Kampeerwagenclub en de i c (ivdmpeeiwaa Mo-W andse Caravan Club zullen U graag in de afgelopen maanden een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheden van kampeerwagen-gebruik. Dit onderzoek heeft vele waardevolle gegevens opge leverd. Eigen hotel. Weet U, dat er al zo'n 25.000 kampeer wagens door Nederlanders in gebruik zijn Eén op de 33 bezitters van een perso nenwagen kan dus zijn eigen hotel mee nemen, altijd klaar voor gebruik. Hebt U wel eens overwogen, met een caravan achter uw auto van de vrijheid te gaan genieten Dan zoudt U toch eerst eens een kijkje moeten gaan nemen op de komende tentoonstelling HiswafGoedkamp die van 17 tot en met 26 maart in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehou den of, wat voor ons Zeeuwsch-Vlamingen nog eenvoudiger is, op de caravan-ten- toonstelling die van 7—15 maart te Brussel wordt gehouden in de Eeuwfeestpaleizen op de Heizelvlakte (geopend op zaterdag en zondag van 10—18 uur, op woensdag en vrijdag van 13—21 uur en de overige ■dagen van 13'18 uur). Vele tientallen exposanten zullen daar hun kampeerwagens tonen. Tezamen zul len zij meer dan 200 verschillende modellen laten zien, waaronder mobiele caravans met vaste wanden, vouwwagens en woon- caravans of living-vans zoals zij meestal worden genoemd. De bouwers hebben vooral aandacht besteed aan het interieur van de wagens, vooral met het oog op een betere indeling. Allerlei snufjes maken het leven in de caravan steeds aangenamer. De ramen zijn weer wat groter dan in voorgaande jaren, er zijn caravans met een koelkast, elektrische aansluiting en zelfs met mogelijkheden voor warm en koud stromend water. Daarnaast krijgt de be zoeker een indruk van de voortschrijdende technische ontwikkeling, welke zich o.m. uit in verbeterde wegligging, meer kom fort en een nóg betere bescherming tegen allerlei weersinvloeden. Te duur Een kampeerwagen is prijzig, zegt U Kom, dat valt mee. De gemiddelde prijs Nederlandse Caravan Club zullen U graag adviezen geven. Voor iedereen Moet iedereen nu maar gaan caravan- nen Nee, zeker nietKamperen heeft altijd betekend dat men zich moet kunnen aanpassen. Ook al is dat „aanpassen met de caravan veel minder, men moet er toch rekening mee houden dat men niet thuis is. De belangstelling voor de kampeer wagen is de laatste jaren enorm toege nomen. In de eerste plaats is dit wel te danken aan de groei van het personen wagenpark, hoewel het kampeerwagenpark zich, relatief gezien, nóg sneller heeft uit gebreid. Vaak denkt men, dat alleen een grote auto in staat is een caravan of vouwwagen te trekken. Niets is minder waar Na tuurlijk moet men bij aanschaf wel rekening houden met de kapaciteit van de trekauto, maar in het algemeen kan men stellen, dat bijna iedere auto een caravan of in ieder geval een vouwwagen (in de simpel ste vorm een wagentje met uitvouwbare tentkonstruktie) met gemak kan trekken. Niet alleen op de vlakke wegen in Neder land, maar ook in de bergen. Trouwens, de A.N.W.B. heeft hiervoor praktische lijsten, die gegevens over hellingspercen tages bevatten, zodat men nooit voor moeilijkheden komt te staan, als men zich aan de richtlijnen houdt. Rijden met kampeerwagen niet moeilijk. Denkt U, dat het rijden met een kam peerwagen moeilijk is Dat valt heus mee. Het rijden vereist eigenlijk alleen dat men zich aanpast aan de eisen die de aan hanger stelt. Men moet er rekening mee houden dat de remweg wat langer is en dat het wegtrekken minder snel gaat. Overigens, schrikt U er echt niet van te rug. Iemand die voor het eerst met een caravan gaat rijden, voelt zich begrijpelijk een beetje onwennig. Een goede verkoper zal voldoende in- struktie geven om de eerste vreemdigheid te overwinnen. De rest gaat dan vanzelf. Wanner U met een goede kombinatie rijdt hebt U binnen een half uur alles onder de knie. En komt U van uw eerste kam- Veel dierenliefhebbers maken nogal eens de fout te denken, dat dieren denken. Het is echter reeds lang wetenschappelijk uitge maakt, dat namelijk bijna alle dieren die bij voorbeeld in het circus hun verbazingwekken de kunstjes vertonen, in werkelijkheid tot denken in staat zijn. Een groot gedeelte van de schijnbaar „lo gische" handelingen der dieren is niets meer dan een instinktmatig gedrag. Vooral de men sen uit het binnenland, die voor de eerste keer de kustgebieden bezoeken, verbazen zich vaak over de „intelligentie" van de zeemeeuwen, die met de uit het oeverslik opgeviste mos selen opvliegen en deze schaaldieren daarna laten vallen, opdat de harde schelp, die zij met hun snavel nooit stuk zouden krijgen, barst en de delikate inhoud aan de gulzige vogels vrijgeeft. De meeuwen hebben deze truc niet geleerd door gebruik te maken van hun verstand, het is een aangeboren instinkt om zich te voeden en zo hun soort in stand te houden. Die slimme mol. „Verstandig" gaat de mol te werk, wanneer hij in zijn gangen regenwormen, die hij ver schalkt heeft, de kop afbijt. De regenworm heeft namelijk nog de gave, helemaal te re genereren. Hij sterft dus niet wanneer hem de kop afgebeten wordt. Door de schok van de verwonding wordt hij slechts verlamd, blijft echter in leven en derhalve vers en eetbaar, ook al wordt dit „ingeblikte vlees" wekenlang in het hol van de mol bewaard. Zou de mol zijn buit doden, dan zou deze op zijn laatst binnen enkele dagen in staat van ontbinding overgaan en zodoende de mol een bedorven maag bezorgen of zelfs een dodelijke vlees vergiftiging veroorzaken. Ook de mol reageert niet volgens zijn verstand, maar enkel en al leen volgens zijn instinkt. Circusdressuur. De vaak verrassende kuntjes van dieren, die men in het circus te zien krijgt, zijn bijna altijd alleen keurige staaltjes van dressuur, waarbij de dompteur natuurlijk de instinktieve driften van de dieren te zijnen gunste benut. Hij leert bijvoorbeeld een beer een bepaalde beweging uit te voeren. Nadat de beer deze bepaalde beweging gemaakt heeft, krijgt hij een beloning. De dieren leren de kunstjes om in het bezit te komen van de langverwachte beloning. Het gaat hen daarbij alleen om de bevrediging van hun instinktieve voedings drift en bepaald niet om „logische" of zelfs „artistieke" handelingen. Er bestaan vanzelfsprekend „intelligente" en „minder intelligente" dieren. Het ene dier leert iets zeer gemakkelijk, terwijl het andere er bepaald moeite mee heeft. Op de voedings drift reageren zelfs vissen, die men normaal tot de uitgesproken „domme" dieren rekent, daartoe aanzet naar een hoek van het aqua rium zwemmen, omdat zij bij het weerklinken, respektievelijk oplichten van het signaal in die hoek voer vinden. Deze voedingsdrift heeft de beroemde Russische fysioloog Pawlow reeds bij zijn bekende reflex-proeven ge bruikt. Echt menselijk denken kunnen volgens de huidige konklusies van deskundigen alleen de mensapen en in 't bijzonder de chimpansees, die ook bewust met overleg handelingen ver richten en in de kooi aanwezig gereedschap in de juiste volgorde gebruiken of rondliggen- de blokken logisch opstapelen, om zodoende een appel te kunnen bemachtigen, die in het midden van de kooi aan een touwtje is opge hangen. Het is geen toeval, dat de chim pansees bij de eerste ruimtevluchten in de plaats van mensen werden gebruikt. Zij zijn namelijk in staat om bepaalde instrumenten op het juiste ogenblik te bedienen. Interes sant is hierbij op te merken, dat volgens de jongste ervaringen ook de dolfijn, die zoals bekend geen vis, maar een walvisachtig zoog dier is, tot de „denkende" dieren gerekend wordt. (Nadruk verboden). Ir. J. PRINS TE GOES opvolger van Mr. J. F. G. Schlingemann Met ingang van 1 juli a.s. is op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan de heer mr. J. F. G. Schlingemann te Goes, die sedert 1946 als algemeen secre taris in dienst van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij is geweest. De heer Schlingemann is benoemd tot eco nomisch adviseur van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité, in het bijzonder voor de behartiging der buitenlandse belangen. Mr. Schlingemann, die in 1914 is geboren, studeerde rechten aan de Leidse universiteit. Hij was daarna werkzaam bij de veehouderij- controle en bij het kabinet van minister Mansholt. In 1946 volgde zijn benoeming tot alge meen secretaris van de Z.L.M., welke organi satie hij in talloze instellingen vertegenwoor digde. Voorts is hij lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. zal het hoofdbestuur voorstellen tot opvolger van de heer Schlingemann te benoemen de heer ir. J. Prins te Goes. Een van de jaarlijkse hoogtepunten voor de Zeeuwse muzikanten staat weer voor de deur: het solistenconcours van de Bond van har monie- en fanfareverenigingen in Zeeland in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De volgende drie zaterdagen in maart is het zover. Dan zal jurylid P. van Mever uit Rot terdam de muzikale prestaties van in totaal meer dan 140 solisten beoordelen. AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1