Jeugdpuistjes Uit onze omgeving Axel 46 JAAR BIJ DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ Bij de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maat schappij N.V. wordt per eind februari 1964 af scheid genomen van een functionaris, die gedurende 46 jaar zijn beste krachten heeft gegeven voor de bloei van deze maatschappij. De heer A. Reedijk, geboren in 1893 te West maas in Zuid Holland, kwam op 17 december 1917 in dienst bij de Z.V.T.M. Voordien was hij van 19101914 werkzaam geweest bij de Roterdamse Tramweg Maatschappij, van 19141917 bij de Westlandse Stoomtram Maatschappij, gevestigd te Loosduinen en in 1917 volgde zijn benoeming tot verantwoordelijk machinist bij de Z.V.T.M. Deze functie bekleedde hij maar kort want in 1921 volgde zijn benoeming tot opzichter tractie. Gedurende de tijd dat de heer Reedijk als zodanig werkzaam was deed zich in het vervoerbedrijf een belangrijke wijziging voor. Want na men eerst het vervoer per tram had geëxploiteerd, deed in 1933 de autobus zijn intrede in het Zeeuwsch- Vlaamse land. En ook met het toezicht hierop werd de heer Reedijk belast. Opzichter tractie was de heer Reedijk tot 1946, want toen volgde zijn promotie tot technisch inspec teur, de functie welke hij bekleedde tot op de dag van vandaag. Ook bij het uitoefenen van deze functie zag de heer Reedijk zich geplaatst voor een belangrijke verandering, immers in 1952 verdween de TRAM uit de Zeeuwsch-Vlaamse samenleving en werd het vervoer uitgeoefend met de steeds moderner wordende aan de eisen van deze tijd voldoende auobussen. De heer Reedijk keert echter de Z.V.T.M. nog niet geheel de rug toe, wat ook niet denkbaar is wanneer men hier altijd werkzaam bij is geweest. Voor onbepaalde tijd zal hij de Z.V.T.M. van dienst zijn als adviseur, wat o.a. inhoudt dat hij bij het samenstellen van dienstregelingen e.d. zijn ja renlange ervaring en grondige kennis ten dienste zal stellen van zijn „oud-werkgever". In verband met dit afscheid hielden kommis- sarissen en direktie van de Z.V.T.M, maandag 24 februari j.l. een receptie in restaurant „Zomer- lust" te Axel. Allereerst werd de scheidende functionaris toe gesproken door de presidënt-kommissaris, de hoog welgeboren heer baron Collot d'Escury uit Kloos- terzande. Hij prees de heer Reedijk voor de plichtsbetrach ting waarmede hij in de lange reeks van jaren de Z.V.T.M. heeft gediend en dankte hem voor de tijd die hij in het belang van het bedrijf heeft opge offerd. De president kommissaris betrok ook mevrouw Reedijk in zijn toespraak en dankte haar voor de offers die zij heeft gebracht, daar haar man soms lange tijd afwezig was in het belang van de maat schappij. drogen in met Purolpoederf i.60enfi.- De heer Denie, direkteur van de Z.V.T.M., me- morerde in z'n toespraak hoe de heer Reedijk op 24-jarige leeftijd in dienst kwam als verantwoor delijk machinist, toen men moeilijke jaren door maakte dn het beginstadium van de tram. Ook in de dertiger jaren waren er moeilijkheden toen het bedrijf moest overschakelen van stoom- tractie op ME-wagens. De geweldige ontreddering en vernielingen, als gevolg van de 2e wereldoorlog, hebben U heel wat hoofdbrekens gekost om het rijdend materiaal weer op gang te brengen. Het deed de heer Denie een genoegen dat de heer Reedijk nog aan de Z.V.T.M. als adviseur verbonden zal blijven. Hij dankte voor de uiter mate prettige samenwerking die steeds heeft be staan in het contact met de directie. Bij monde van de heer A. Lippens werden dank woorden gesproken namens het personeel voor de wijze waarop de heer Reedijk leiding gaf in het bedrijf. Uit z'n woorden bleelk duidelijk de prettige onderlinge verstandhouding. De heer Lippens bood de scheidende chef een actentas aan. De heer Pauwels sprak afscheidswoorden na mens de naaste medewerkers. De receptie werd zeer druk bezocht door afge vaardigden van verkeer, door zakenrelaties e.d. On der de aanwezigen zagen wij o.a. het college van Burgemeester en Wethouders van Axel. Tot slot kunnen wij nog vermelden dat de heer Reedijk op 12 december 1957 een Koninklijke on derscheiding ontving, n.l. de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, wegens 40 jaar trouwe dienst aan de Z.V.T.M. VERGADERING PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG Op 18 februari 1964 vergaderde de plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg voor de be handeling van een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Salaris- en Loon- verordening naar aanleiding van de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken van 17 de cember 1963 no. AB 63/U 3015 inzake de ver betering der salarissen per 1 januari 1964. De commissie kon zich alleen met het voorstel v erenigen indien op korte termijn een bespreking mogelijk is met Burgemeester en Wethouders om de toeslagregeling op het garantieloon voor de straat makers en de bijzondere regeling voor het personeel van de reinigingsdienst te handhaven. Ook werd geadviseerd de aanvulling betreffende de bevor dering op grond van diensttijd en maximum salaris niet op te nemen en deze materie in een afzonder lijke regeling t.a.v. het bevorderingsbeleid Vast te stellen. Voorts werd de wenselijkheid uitgesproken het" kleding geld te verhogen en een premieregeling voor schadevrij rijden in te voeren. JAARVERGADERING C.B.C. Vrijdag 21 februari j.l. hield de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale in Nederland, afdeling Axel, haar jaarvergadering in de grote zaal van „Het Centrum" te Axel. De jaarvergadering werd aan gevangen met het zingen van Psalm 84 3 en 6, waarna de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. Buijze Galaten 6 t/m 10 voorlas. Een bijzonder woord van welkom was bestemd voor de spreker op deze avond, de heer J. H. Spoelstra, hoofdbestuurder van de C.B.C. Het verwonderde de voorzitter dat de belang stelling voor de jaarvergadering steeds veel beter is dan voor de werkvergaderingen. Hij wekte de leden op om ook hieraan aktief deel te nemen. De jaarverslagen over 1963 werden voorgelezen door de heren M. Verschelling en S. Jansen, res pectievelijk secretaris en penningmeester. Uit deze verslagen bleek dat het ledental in 1963 iets was teruggelopen, nl. van 179 op 1 januari tot 177 op 31 december 1963. Over de bereikte resultaten was men in het alge meen goed te spreken, maar voor de ongeorgani seerden hadden beide heren geen goed woord over. Voor de pauze sprak de heer J. H. Spoelstra, hoofdbesuurder van1 de C.B.C. een korte propa- ganda-rede uit, waarin hij o.a. behandelde de op de vakbeweging geuitte kritiek zowel van buitenaf als van binnenuit, en de in 1963 behaalde resultaten op het gebied van de loonpolitiek. Als afsluiting van het huishoudelijk programma werd gezongen Gezang 135 1. De ontspanning was bewaard tot na de pauze. Toen trad het Axels amateurtoneelgezelschap „Ko Bakker" voor het voetlicht met het toneelspel „Toen ik mijn Vader Onmoette". Op bijzonder vlotte wijze brachten de mede spelenden hun rol en bezorgden de aanwezigen een genoeglijke avond. Het gezelschap droeg een be langrijk steentje bij tot het blagen van de jaar vergadering. De rolverdeling was als volgt Baron van Steenrvoorde Jaap Goossen José, Bea, zijn dochters Ineke de Putter Janny van Tatenhove Mevr. van Loenen, huishoudster Tini Donze Rudolf, haar zoon Appie van Tatenhove Jhr. van Waasdijk, zwager van de baron Ko Bakker Kolonel van Gramsbergen Wim de Bock Kitty van Loon, dienstmeisje Jenny van de Broeke Jhr. Gus van Amerongen, verloofde van José Piet van Harn. FILMAVOND NED. ROODE KRUIS Dinsdag 25 fébruani j.l. gaf het Nederlandse Rode Kruis in „Het Centrum" te Axel een tweetal filmvoorstellingen. In de middaguren was er een voorstelling voor de jeugd. Ruim 400 Axelse kin deren zagen de film „Het Vliegend Oog". 'Na het vertonen van een propagandafilm over de boottochten voor chronische zieken die door het Roode Kruis worden gehouden, werd 's avonds ver toond de film „Imitation" of „Life" met Latia Turner en Mahalia Jackson in de hoofdrollen. VAK VERENIGINGEN GAVEN KLOK VOOR CARILLON Tijdens een bijeenkomst in het Axels Stadhuis werd vrijdag 21 februari 1964 door de plaatselijke afdelingen van het N.K.V., het N.V.V., en het C.N.V. een gift aangeboden van 600,aan de Carillon-commissie voor de aanschaffing van een klok voor het carillon, dat waarschijnlijk binnen afzienbare tijd in de toren van het stadhuis zal worden opgehangen. Tijdens deze bijeenkomst werd namens de Valk- centrales het woord gevoerd door de heer E. A. Maas „Het was ons bekend dat aan de stad Axel een carillon zou worden aangeboden ter herinnering aan het 750-jarig bestaan. Wij, als vertegenwoordigers van de drie Vak centrales, N.K.V., N.V.V. en C.N.V., hebben ge meend ook hier een steentje aan te moeten bij dragen. Het gaat er niet om wie hiervoor het initiatief nam, ik wil dit in het midden laten. Alleen wil ik U mededelen dat de samenwerking tussen de Vak centrales onderling niet dateert van vandaag of gisteren wat betreft de loon- en arbeidsvoorwaar den. Wat wel van vandaag is, dat is de samen werking van de Vakcentrales op cultureel gebied en wij willen dit demonstreren door U een klok voor het carillon aan te bieden. Wanneer straks de klokken over onze stad hun lied zullen laten horen, dan kunnen onze georga niseerde arbeiders zeggen dat is ook onze stem die daar iklinkt. Ik hoop mijnheer de voorzitter, dat onder Uw burgemeesterschap de klokken nog lang zullen mo gen spelen". Burgemeester Van Dijke dankte de besturen van de plaatselijke Vakcentrales voor deze zeer pret tige vorm van samenwerking. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden kdllekte t.b.v. het N.V.V.- t.b.c.-fonds Zonnestraal heeft opgebracht 262,31 E.H .B.O.-EXAMENS In de afgelopen maanden werd in Axel een E.H.B.O.-cursus gehouden, waarbij dokter C. A. Schiltman uit Axel docent was. De verbandleer op deze cursus werd gegeven door de heer P. Mechielsen. Eén dezer dagen werd het examen afgenomen door dokter H. A. Boland, geneesheer-direkteur van het Juliana-Ziekenhuis in Terneuzen. De geslaagden zijn Mevr. O. Wikkerink-Schnitzler mevr. E. de Gijsel-van Doorn mevr. C. van Asperen-Boeye mevr. I. Heijt-Kosten mejuffrouw M. Bakker mejuffrouw J. de Putterde heer G. Heerspink de heer A. den Hamer de heer W. de Feijter de heer L. Wiemes de heer R. Kabus. „ONDER DEN TOREN" De Bejaardensociëteit „Onder den Toren" hield op woensdagmiddag 26 februari zijn jaarverga dering. De opkomst was zo, dat de gehele localiteit tot de laatste plaats bezet was. Na „Opening" en „Verwelkoming" (o.a. van een nieuw Commissielid Meester Schieman) leg de de voorzitter de Sociëteit de thermometer aan om de welstand te meten een gunstige kas wees op een goede trouwheid, zodat een feestelijk plan voor de nabije toekomst overwogen werd. Ziedaar een nuttig „financiëel overzicht". Tijdens de eerste koffieronde (met koeken) wer den loten verkocht die werden aangekondigd als „allemaal nieten voor een dubbeltje", op één na, waarop een pronkstuk van een tulband moest val len. En datgebeurde ook. In het „Jaaroverzicht" werd allereerst aan een zéér gewichtige zaak aandacht geschonken, n.l. dat de Sociëteit een elektrische koffiemolen rijk was gewordendie „méér koffie van minder bonen" oplevert. (En is koffie niet een gewichtige factor in het gezeligheidsverkeer. En of... Gememoreerd werd de geregelde wekelijkse aanwezigheid van dames op de Sociëteit, vanaf 1963. Vervolgensde welkome bijdrage in de fi nanciën 1963, vanwege de burgerlijke gemeente en de provinciale zeeuwse kollekte. Aan eerlijke gelden bleek de Sociëteit in zijn 8 levensjaren een totaal bedrag van 445,— ontvangen te hebben, bewijs dat men ook van deze tijd de bejaarden een goed hart toedraagt. En de bejaarden zelf brachten in 1963 zo'n 300,— in Kaarten, sjoelbak en trekbord bleken nog steeds amusant te zijn (waarbij de eerste de meeste en de tweede de minste slijtage vertonen. Met het laatste komen speciaal de dames aan hun trekken De gebruikelijke Kerst- en Paasviering waren weer een poging, deze feesten naar hun eigen aard te vieren en ze niet van zichzelf te vervreemden. Het Sinterklaasfeest daarentegen was goede aanleiding tot de pret, die deze wereld de feeste lijke kenmerkt. Verder waren er achtereenvolgens deze attracties geweest 1. de heer de Ridder, rustend hoofd der school, was voor onze Sociëteit van zijn zeer grootse sterrenwereld ingekeerd tot de allerkleinste we reld van de dromen, waarover hij de bejaarden voorlichting verstrekte, toegelicht met bijpassen de platen 2. de heer J. de Vries uit Terneuzen had het dichterbij gezocht met zijn kleurendia's van fruitcorso's op Zuid-Beveland van de omge ving van Axel van Axel zelf („750 jaar") feestverliching tot in onze eigen Sociëteit 3. de heer Bouman uit Amsterdam bracht weer afwisseling door zijn mooie kleurendia's over de Oostenrijkse Alpen 4. Burgemeester Van Dijke nodigde de Sociëteit (tegelijk met die van meester de Kort) uit op de raadszaal en de koffie Hij gaf een ge animeerde uiteenzetting, met verscheidene kaar ten toegelicht, over de voorgenomen uitbreidin gen van Axel. (hoe zeer ook dat tempo ons voortvarend leek, vermoeden we toch, dat we het niet meer in zijn geheel zullen meemaken). Een voorlichtingsmiddag van Politie en Brandweer zit er, hopen we, voor ons nog in 't vatprijkt in elk geval nog op onze verlanglijst. (Wellicht aan leiding, om t.z.t. weer een gecombineerde Bejaar densamenkomst te organiseren). ,ZWART GOUD" Uitgaande van de Stichting Volle Evangelie Zending werd woensdag 26 februari j.l. in Hotel „De Stadsherberg" te Axel vertoond de wereld beroemde zendingsfilm (kleuren) „Zwart Goud". In het eerste deel zag men o.a. de ontzettende hloedige taferelen die anno 1962 nog steeds onder de heidenen plaats vonden in Midden-Afrika. In het tweede deel werd getoond hoe duizenden zich van hun afgoden bekeren en tot het geloof in Christus komen. GYMNASTIEKUITVOERING Op vrijdag 6 maart a.s. geeft de Christelijke Gymnastiekvereniging „Voorwaarts" te Axel haar gymnastiekuitvoering in de grote zaal van „Het Centrum" te Axel. Het 22 punten tellende programma vermeldt o.a. oefeningen aan brug met ongelijke leggers, hoge brug, lange mat, kas en 'banken enz., alsmede tremplin springen. Ook de jongste leden van „Voorwaarts" zijn aktief, met o.a. een kleuterspel, klimmen en klau teren, kleuterbrug ongelijke leggers enz. ALGMENE VERGADERING KRING AXEL DER Z.L.M. Donderdag TI februari j.l. hield de kring Axel der Z.L.M. haar Algemene Vergadering in „Het Centrum" te Axel. De leiding van de vergadering berustte bij de heer W. Koster, die een speciaal woord van welkom sprak tot de weledelgestrenge heer Mr. C. Stapel, van de Volkshogeschool in Bakkeveen, ir. L. de Wit, Rijkslandbouwconsulent te Axel en de heer J. Burger, die de Provinciaal voedselcommissaris vertegenwoordig de. In zijn openingsrede kwam de heer Koster tot de conclusie dat onze tijd bijzonder snel gaat en dat dit ook het geval is in de landbouw, wat wordt veroor zaakt door een verandering in de bedrijfsvoering. Deze tijd stelt steeds hogere eisen aan de agra rische onderneming. Velen zien met onrust in het hart de toekomst tegemoet en deze onrust heeft zich vooral het laaste jaar toegespitst. Klimatologisch was 1963 een ongunstig jaar, wat de opbrengsten drukte. De prijzen waren matig, de opbrengsten gering. Voor de granen kregen we matige prijzen, terwijl de kosten hooq waren. Wat betreft de peulvruch ten voor bonen waren de prijzen bevredigend, voor erwten eveneens, maar de laatste maanden daalden de laatstgenoemde prijzen. De opbrengst van vlas was vrij behoorlijk. De suikerbietenteelt was vrij gering. De aardappeloogst was behoorlijk, maar de prijzen waren laag. Begrijpelijk dat de vraag wordt gesteld Waar gaan we in de landbouw naar toe Oplossing is zeer moeilijk, immers we kunnen niet in de toekomst kijlken Onder voorbehoud waagde de heer Koster het toch een blik in de nabije toekomst te werpen en hieruit bleek dat hij vertrouwen stelde in de be kwame Minister van Landbouw. Voor de interne problemen achtte de heer Koster een goede coördinatie een eerste vereiste. De sekretaris van de afdeling, de heer F. P. de Kubber, las de notulen van de vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen onder dankzegging werden goedgekeurd. Ooik het jaarverslag over 1963, van de heer de Kubber, gaf geen reden tot op- of aanmerkingen. Namens de financiële commissie deelde de heer A. Dekker mede dat bij de penningmeester alles in goede orde was aangetroffen. Uit het financiële verslag van de heer de Kubber bleek dat het jaar een gunstig resultaat had opge leverd. Bij de mededelingen deelde de voorzitter mede dat er plannen bestaan om op 12 juni 1964 een excursie te maken naar Bokrijk in België, waar een bezoek zal worden gebracht aan het Rijks Kroon domein. Het muziekgezelschap „De Volharding" uit Zaamslag zal deze reis meemaken. Dit jaar zal geen Z.L.M.-Tentoonstelling wor den gehouden. De eerstvolgende tentoonstelling is gepland voor 1965 en zal worden gehouden te Axel. Tevens deelde de voorzitter mede dat aan de ge meente Axel een bedrag van 1000,zal worden aangeboden, namens de gezamenlijke landbouw organisaties, voor de aanschaffing van een klok voor het carillon. De heer Koster maakte tevens van de gelegen heid gebruik om een woord van welkom te richten tot de edelachtbare heer burgemeester van Zaam slag, de heer van Wijck. Spreker op deze vergadering was mr. Stapel over het onderwerp „HET PLATTELAND OP NIEUWE WEGEN" Als buitenstaander moet ik iets gaan zeggen over het platteland. Uiteraard zullen de details U beter bekend zijn. Ik wil me beperken tot de grote lijnen. Er zijn in de landbouw doodlopende wegen en er moeten dan zijwegen komen. Door de grote indusrialisatie is het noodzakelijk nieuwe wegen te zoeken. Deze nieuwe wegen moeten worden gevonden door studie en gesprek. Wat betreft de economische kant in het boeren bedrijf. Elk boerenbedrijf was vroeger een zelfvoor- zieningsbedrijf, maar daaraan is een eind gekomen. We zijn nu terecht gekomen in een open markt situatie. Tegen wil en dank zijn we met het ondernemer schap opgescheept, vroeger was geen enikele boer ondernemer, hij was boer. Vervolgens schetste de heer Stapel een grote landbouwcrisis omstreeks 1880. Er Ikiwamen produkten uit Amerika tegen afbraak- prijzen, de industrie zal alijd blijven vragen om goedkoop voedsel. Nederland legde zich toe op veredeling der pro dukten. Hierdoor was het niet mogelijk langer aan het streekleven vast te houden. Vanaf die tijd was de boer een ondernemer op de open markt. In de dertiger jaren was weer een crisis, speciaal wat betreft de mechanisatie, en weer een overschot van landbouwprodukten uit Amerika. Voorheen was het zo dat de opleiding van de boer tekort schoot, hem werd te weinig economie bijgebracht. Hierdoor zal een schifting gaan plaats vinden, waarbij zij die een goede ontwikkeling hebben overblijven en de anderen afvallen niet dat zij als boer minder capaciteiten zouden heb ben, maar zij missen het inzicht van een onder nemer. Hard werken is een goede eigenschap, maar niet alijd voldoende, een goed ondernemer moet veel denken. Ook het vak van boer moet worden ge leerd, ieder die in een woning op een landbouw bedrijf wordt geboren is zeker nog niet bestemd om een goede boer te zijn in de tegenwoordige tijd. Men moet zeker een goede onwikkeling hebben om als boer op de open markt zich staande te kunnen houden. In Denemarken beseft men dit reeds beter dan in Nederland. Laat onze mensen eens een kijkje gaan nemen in het buitenland, hoe men zich daar aanpast aan de veranderde omstandigheden. Rationeel werken zal de enige mogelijkheid zijn om staande te blijven. Rationaliseren betekent niet alleen mechaniseren, bij alles wat men doet, moet men toe zien dat men het doordacht doet. Wanneer men mechaniseert en investeert zonder voldoende planning vooraf, zal dit zeker geen sukses worden. Ook coördinatie is zeker noodzakelijk. Een belangrijk aspect is tevens de ontwikkeling op sociaal terrein. Ook de verkeerstechniek is op het platteland zijn invloed gaan uitoefenen. Meerdere wegen, betere verbindingen, een gelijkschakeling tussen stad en platteland. Hierdoor begon reeds het platteland te verdwij nen, onder invloed van de omstandigheid dat men ging kijken hoe in de stad wordt geleefd. Er kwam onrust in de mensen door het zien van hen, waarvan we dachten dat zij het beter hadden. Wij breken een lans voor verbetering van alle bevolkingsklassen, wat opheffing van het platte land tengevolge heeft. Door de vergevorderde techniek gaat men steeds verder met dat te produceren, wat vroeger uit de landbouw moest worden betrokken, b.v. eiwitten, een bestanddeel dat niet uit onze samenleving valt weg te denken. Een belangrijke vereiste is dat wij groter moeten denken en zien in deze wereld en deze samen leving. Hierna was er gelegenheid voor discussie, waar van door verschillende aanwezigen gebruik werd gemaakt. De heer W. Koster dankte de spreker voor de interessante causerie. Bij de rondvraag besloot men adhesie te betuigen met de aktie die op 28 februari Na afloop van de vergadering zat men aan aan een gezamenlijke koffiemaaltijd.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2