Niets overfreft OPENBARE VERGADERING HUISVROUW: GEVAARLIJK BEROEP. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 12 '°N BupBjeeJ ag/ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCN-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS i Loose mom K> Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen LTS, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redakiie en Adminlotratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postboa 16 Drukker - Uitgeef «ter FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktte. Ingeoonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra. van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 25 FEBRUARI 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot deelneming aan het plan voor Arbeidsbesparende bouw van 960 woningwetwoningen in 13 gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. 5. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Kanaalkade aan de VLACO N.V. te Terneuzen. 6. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 27 maart 1962 inzake ver koop van een strookje grond aan de heer G. J. A. de Jonge te Axel. 7. Voorstel tot het aankopen van de woning Walstraat 34 van de dames M. A. M. en R. I. M. Lucas, Nassaustraat 1 te Axel, ten behoeve van de reconstructie van de Nassaustraat. 8. Voorstel tot het vaststellen van de ge combineerde exploitatieplannen Oost en West. 9. Voorstel tot het voteren van gelden voor de openbare verlichting van het indus trie-terrein Kleine Noordpolder c.a. 10. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met Rijkswaterstaat inzake ver betering van het wegdek Axelse Sassing- Axel en voteren van het daarvoor beno digde krediet. 11. Voorstel tot de vaststelling van de ver goedingen per lokaal en per kleuter als mede de gebouwenvergoeding over het jaar 1962 en verrekening van de ont vangen voorschotten. 12. Voorstel inzake het toetreden tot een ge meenschappelijke regeling voor het op richten van een bestuursschool in Zee land. 13. Voorstel tot 'het verlenen van een ge- mêentelijk subsidie aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland in de kosten van de in Axel te organiseren evenemen ten. 14. Voorstel tot wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1959. 15. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de Directeur van het Ge meentelijk Gasbedrijf en intrekking van de instructie voor de baas-fitter aan de Gemeentelijke Gasfabriek. 16. Voorstel tot het benoemen van een lid van de Sohattingscommissie, als bedoeld in artikel 32 van de Beheersverordening Bedrijven. 17. Voorstel tot het huren van grond aan de Buthdijk van het Kroondomein. 18. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van het industrieterrein Noord II aan de N.V. Goederenvervoer Goedkoop de Geus te Rotterdam. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. INGEKOMEN STUKKEN a. de onderstaande door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten tot 1. overname in eigendom en beheer en on derhoud van een gedeelte van de weg Eerste Verkorting van de polder Be- oosten- en Bewestenblij 2. aankoop van de terreinen en magazij nen, plaatselijk gemerkt Singelweg no. 3 en 5 en Julianastraat 76, respectie velijk van de heren A. de Visser en M. Mieras 3. aankoop van de woning en erf, plaatse lijk gemerkt Hospitaalstraat 7, van de heer D. Wiemes te Putte 4. verkoop van een perceel bouwgrond aan de heer A. C. Audenaerdt 5. vaststelling van de 8e wijziging der ge meentebegroting voor het dienstjaar 1963 6. vaststelling van de 3e wijziging van de begroting van het Gemeente'ijk Gas bedrijf voor het dienstjaar 1963 b. berichten van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de raadsbesluiten dd. 21 ja nuari 1964 tot 1. het verlenen van een uitkering ineens over 1964 2. het verlenen van een uitkering in ver band met de Wet Pensioenmaatregelen 1963 geen bedenking ontmoeten c. de rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten betreffende de controle van kas en boeken over het 4e kwartaal 1963 van 1. de gemeente-ontvanger 2. de legesverantwoording 3. de Centrale Boekhouding 4. de Axelse Bad- en Zweminrichting 5. de Gemeentelijke Instelling voor So ciale Zaken d. het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten be treffende de kasopneming over het 2e half jaar 1963 en de controle van de admini stratie over 1963 e. het rapport betreffende de stand van werk zaamheden bij de uitvoering van het pro ject Afvalwaterleiding Kanaalzone Z. Vlaanderen over de maand januari 1964 f. het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten be treffende de kasopneming en controle van de administratie van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en de dienst Gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen over het 4e kwartaal 1963 g. de begroting van inkomsten en uitgaven van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en de dienst Gemeentewerken in Oost Z. Vlaanderen voor het dienstjaar 1964 h. de accountants-rapporten van het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen over 1. het eerste halfjaar 1963 2. de periode van 1 januari tot en met 30 september 1963 i. de begroting van het Julianaziekenhuis te Terneuzen voor het dienstjaar 1964 j. het Koninklijk Besluit van 9 januari 1964, no. 16, waarbij de Protestants-ChristeHjke Woningstichting „Het Land van Axel" te Axel is toegelaten als stichting, uitsluitend in het belang van de verbetering der volks huisvesting werkzaam. VOORGESTELD WORDT de stukken, ver meld onder a t/m j, voor kennisgeving aan te nemen. MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raadsvergadering van 21 januari 1964 gestelde vraag van de heer Hamelink inzake de wenselijkheid tot het volledig saneren van het bebouwde gedeelte tussen de van Middelhovenstraat en de Ka naalkade, nabij de ingang van het zwembad, delen B. en W. het volgeifde mede Ten behoeve van deze sanering overeen komstig het uitbreidingsplan Oost - 1962 zijn de betreffende woningen op een uitzondering na reeds door de gemeente aangekocht. Ten aanzien van de ene bedoelde woning doen zich bijzondere moeilijkheden voor. Bovendien valt een kleine onbebouwde strook van de percelen, welke aan de west zijde van het ontworpen parkeerterrein (Bos- plein) zijn gelegen in dit plein. De aankoop van de betreffende strook grond wordt voorbereid. OVERIGE MEDEDELINGEN Burgemeester M. K. van Dijke is door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten opnieuw voor vier jaar benoemd als bestuurslid van het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.) in Zeeland. Wethouder C. van Bendegem zal in het ver volg optreden als voorzitter van de Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken in plaats van wethouder M. L. M. IJsebaert. Mej. F. Reminsen is met ingang van 17 fëbruari 1964 benoemd tot tweede schoon maakster van het stadhuis. De heer José Marti Rovira is met ingang van 20 januari 1964 benoemd tot schilder bij de dienst Gemeentewerken. Met ingang van 1 februari 1964 is in dienst getreden als directeur van het Gemeen telijk Gasbedrijf de heer J. J. Wieles. Met ingang van 1 februari 1964 is in dienst getreden als technisch ambtenaar le klasse bij het Centraal Bouw- en Woning toezicht en de dienst Gemeentewerken met Axel als standplaats, de heer F. J. Verduyn. Met ingang van 1 februari 1964 is in func tie getreden a's administrateur van de dienst gemeentewerken te Axel, de heer H. P. Ze- gers, adjunct-commies ter secretarie. Met ingang van 1 maart 1964 is eervol ontslag verleend als grafdelver aan de heer C. J. Beeldens de tuinman J. Kolijn is met ingang van genoemde datum belast met het verzorgen van de begrafenissen op de Alge mene Begraafplaats. Met ingang van 1 februari 1964 is bij de dienst Gemeentewerken een reorganisatie tot stand gebracht. Als gevolg daarvan is naast de onderop zichter de Kraker, de heer C. Bakker even eens benoemd tot onderopzichter. Een opzich ter gemeente-gebouwen zal binnenkort wor den benoemd door het bestuur van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Onder de onder-opzichter de Kraker res sorteren de afdelingen gemeentewerken (voor man Mechelink) en Plantsoen (voorman Knieriem). Onder de onder-opzichter Bakker ressor teren de afdelingen Werkplaats, Rollend ma- teriëel en Reinigingsdienst. Onder de nog te benoemen opzichter Ge meente-gebouwen gaan resorteren de afdelin gen Schilders (voorman Vinke), Timmerlie den, Metselaars en Schoonmaaksters. De Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening (voorman Witte) ressorteert rechtstreeks on der de technische hoofdambtenaar, le klasse de heer F. J. Verduyn. De administratie van de verschillende af delingen vindt uit de aard der zaak onder verantwoordelijkheid van het hoofd gemeente werken - coördinatie in de figuur van de administrateur van gemeente-werken, de heer H. P. Zegers. Dodelijke ongevallen in huis tweede op de ranglijst. In West-Duitsland is men na een onder zoek tot de opmerkelijke conclusie gekomen, dat na het wegverkeer de meeste slachtoffers in en om het huis vallen. Het beroep van huisvrouw blijkt dus niet zonder gevaar te zijn. Dat is ook bijna niet mogelijk als we zien naar alle elektrische apparaten, waarmee we dagelijks omgaan, en de gevaarlijke toeren, welke we in ons huis uithalen. Hoe vaak staat U niet op een wiebelend trapje om de kast van boven af te stoffen? En dan de slechte gewoonte van veel mensen om 's avonds voor het slapengaan, in bed, nog éven een sigaretje te roken. Heel vaak loopt dat uit op brand. Per dag komen er in de Bondsrepubliek 84 mensen door ongevallen om het leven het wegverkeer eist gemiddeld de helft, de huis houding een derde deel. Deze tweede plaats werd eerst ingenomen door de bedrijfsonge vallen. Maar door de meer beschermende gen, opgelopen in huis, in een ziekenhuis be handeld. In Frankrijk is de slaapkamer de plaats, waar de meeste dodelijke ongelukken gebeu ren, roken in bed en verstikking zijn de voor naamste oorzaken. Het innemen van verkeer de medicijnen (slaaptabletten) eiste van 3% het leven. In Nederland is het hetzelfde als in de andere landen. De verkeersongevallen staan bovenaan, direkt gevolgd door ongevallen in de huishouding. Ongevallen in beroep of be drijf staan op de derde plaats, terwijl de vier de plaats wordt ingenomen door verdrinkings- gevallen met dodelijke afloop. Dit laatste is alleen zo in Nederland en zal te wijten zijn aan het ve'e water, dat ons land rijk is. Als de belangrijkste doodsoorzaak is de val ge constateerd. Het merendeel der valpartijen heeft plaats in of in de nabijheid van het huis. In 1962 kwamen in totaal 1647 mensen door een val van de trap om het leven. Het aantal spoorwegongevallen met dodelijke af'oop is in 1962 vrij groot geweest, hetgeen echter te wijten was aan het grote spoorwegongeluk in januari van dat jaar bij Harmeien. De kolen dampvergiftiging gaat ieder jaar meer slacht offers eisen in 1962 127 mensen. Deze categorie ongevallen zou gemakkelijk kunnen worden voorkomen, als iedereen voor het be gin van de winter zijn schoorsteen zou laten vegen door een vakman. Het gevaarlijke van ko'endamp is juist, dat men deze vaak niet kan ruiken en langzaam bedwelmd geraakt. Veel mensen vergeten, vooral bij de ouder wetse ko'enhaarden, hun kachel open te zet ten als deze is bijgevuld. Gebeurt dit niet, dan onttrekt de kachel alle zuurstof aan het ver trek. De meeste ongevallen in huis overkomen huisvrouwen, bejaarden en kinderen. Aange zien de vrouw haar meeste tijd in huis door brengt, loopt zij ook het grootste ongevallen risico. (Nadruk verboden). maatregelen in fabrieken en werkp'aatsen en een goede voorlichting aan de werknemers over de gevaren, welke hun bedreigen als zij nonchalant met de machines omspringen, is dit aantal sterk afgenomen. Deze categorie ongevallen is naar de derde plaats verwezen. Er blijkt wel uit, dat de huisvrouw rationeler en veiliger moet werken. Dan zullen er waar schijnlijk veel minder ongelukken in huis kunnen gebeuren. In West-Duitsland is verder geconstateerd, dat de keuken en de badkamer de gevaar lijkste vertrekken in huis zijn. Dit komt vooral door de geyers in deze vertrekken, welke men vaak moet laten nazien op vervuiling e.d., wil men geen enkel risico lopen. En daaraan ontbreekt het maar al te vaak. In Groot-Britannië eist de huishouding ieder jaar 8.000 doden. Daarnaast wordt jaar lijks 8% van de bevolking voor verwondin- Na 1970 Geen Ned.-Belgische Grens meer Het zal zeker nog een jaar of vijf duren voor de lange rijen vrachtauto's kunnen verdwijnen, die dagelijks het voortbestaan van 'n Nederlands-Belgische grens on danks jarenlange Benelux-samenwerking accentueren. Dit blijkt uit het zevende jaarverslag van de drie Benelux-regeringen aan de raadgevende interparlementaire Be- neluxraad. Dit parlement komt volgende week vrij dag en zaterdag in Den Haag bijeen en zal dan o.m. een ontwerp-verdrag tot we derzijdse bijstand bij de heffing van omzet belasting e.d. op het goederenverkeer aan de onderlinge grenzen behandelen. Door dit verdrag zal deze heffing van de grens naar de importeur in het binnenland wor den verplaatst. Voor het verdrag door de nationale parlementen is goedgekeurd en na proefneming met het nieuwestelsel al gemeen kan worden toegepast zullen zeker nog wel 5 jaar verlopen, aldus het verslag. Deze termijn zal men tevens gebruiken voor het tot stand brengen van een Bene lux douanegebied, waarbinnen ge-unifi- ceerde douanedokumenten kunnen worden gebruikt, zodat voor alle of vrijwel alle produkten de douaneformaliteiten aan de onderlinge grens kunnen worden afge schaft, zo verklaren de drie regeringen. Voordien zal echter ook nog een oplossing moeten worden gevonden voor de verde ling van de douanerechten die aan de buitengrenzen van het Beneluxgebied wor den geheven. De regeringen zeggen in hun verslag toe dat zij intussen zullen blijven streven naar verdere vereenvoudiging en versnelling van de douanebehandeling aan de onder linge grenzen. AXELSE COURANT Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helpt'

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1