Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten SPORT Mr. F. G. SCHLINGEMANN SPRAK IN AXEL VOOR DE Z.L.M. Maandagmiddag 10 februari hield de afdeling Axel van de Z.L.M. in „Het Centrum" haar al gemene ledenvergadering, die zich traditiegetrouw in een zeer goede belangstelling mocht verheugen. De leiding was in handen van de heer W. Koster, die in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom richtte tot de heer J. Burger van de Prov. Voedselkommissie, de heren C. Dekker en Iz. de Feijter - leden van verdienste - en de sprekers, de heren F. A. Stallaert en F. W. Buijze. Wat betreft de financiën liet de voorzitter een optimistisch geluid horen, door de subsidies van verschillende gemeenten kunnen jaarlijks verschil lende aktiviteiten worden ontplooid, zoals Premie keuringen en Jaarmarkten. De geluiden wat betreft de landbouw in 1963 waren minder prettig. De opbrengst van granen en bieten, tegen slechte prijzen, heeft er toe geleid dat het geen goed jaar werd voor de landbouwers. Bovendien is de veestapel sterk ingekort, wat zeker geen goed teken genoemd kan worden. Aardappelen is een vrij produkt, maar ieder jaar is er iets mis mee. In 1962 moesten de prijzen om laag nu zijn de prijzen laag, zodat de verbouw niet meer lonend is. In West-Europa zijn te veel aardappelen, waardoor de export stagneert. Het speet de spreker dat de regering niet heeft inge grepen. De verbouwers krijgen 7 a 8 cent per kilo maar voor de konsument kosten de aardappelen nog altijd 20 tot 25 cent per kilo. Dit euvel geldt niet Nederland alleen, maar ook andere Europese landen gaan hieraan mank. Spr. was persoonlijk geen voorstander van akties zoals die zijn gevoerd door de telers op de Zuidhollandse eilanden. Over de verbouw van suikerbieten kon een iets opti mistischer geluid worden gehoord. De prijzen voor de nieuwe oogst worden iets beter, men krijgt nu in ieder geval wat het Landbouwschap heeft ge vraagd. Spr. hoopte dat er niet te veel boven, maar ook niet te ver onder het geschatte aantal hektaren zal worden verbouwd. Naar zijn idee zal de bietenteelt dit jaar niet zo'n slechte teelt zijn. Voor de granen zijn er voorstellen voor een een heidsprijs voor de E.E.G.-landen, een prijs die voor het Zuid-Westen niet zo slecht zal zijn, maar deze voorstellen zijn helaas nog niet aangenomen. Het is nog steeds een open vraag wat het worden zal. De prijzen voor granen en bieten zullen z.i. het komende jaar niet zo laag zijn, maar de prijs der aardappelen is een vraagteken. Spreker hoopte tenslotte dat zijn pessimisme on gegrond zal blijken te zijn en zijn optimistische ge dachten juist. De notulen en het verslag van de vorige ver gadering gaven geen aanleiding tot opmerkingen. De sekretaris I. de Feijter wordt dank gezegd voor zijn werkzaamheden. Bij de ingekomen stukken waren berichten van verhindering van burgemeester Van Dijke en de rijkslandbouwkonsulent in Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. L. de Wit. De heer K. de Putter, als woordvoerder van de financiële kommissie, deelde mede dat bij de ge houden kontrole alles in orde bevonden is. De kontributie voor 1964 wordt ongewijzigd vastgesteld. Met algemene stemmen wordt besloten het salaris van de sekretaris iets te verhogen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. W. de Putter met grote meerderheid van stemmen her kozen hij nam de benoeming aan en dankte de aanwezigen voor het in hem gestelde vertrouwen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergade ring der Z.L.M. werden bij akklamatie gekozen de heren I. de Feijter, F. de Feijter, W. L. den Hamer en J. W. de Putter. Uit de antwoorden van de vraagpuntenkommissie bleek duidelijk dat het aantal arbeiders dat zich tot de landbouw voelt aangetrokken, steeds minder wordt. Vele arbeiders verkiezen de fabriek boven de landbouw, wat zijn reden o.a. vindt in de lonen die men betaalt bij de industrie. De heer F. A. Stallaert hield een causerie over de „Aviaire Tuberculose", waarin hij o.a. be handelde het mond- en klauwzeer, en de aandacht vraagt voor een regelmatige kontrole op varkens en schapen. De spreker drong aan op de noodzaak van kontrole op vogeltubelculose, een zeer besmet telijke ziekte voor alle dieren op de boerderij. Ook de mens kan besmetting oplopen. Geadviseerd werd - wanneer deze ziekte wordt aangetroffen - over te gaan tot een grondige ontsmetting van grond en stallen. Vervolgens besprak de heer F. W. Buijze, assis tent van de landbouwkonsulent een grote vijand van de boer: „De Wilde Haver". Op interessante wijze behandelde de heer Buijze dit aktuele onder werp, dat hij toelichtte met een aantal leerzame dia's. Na de rondvraag, waarbij een aantal interne vragen aan de orde kwam, werd aangezeten aan een koffiemaaltijd. Dit betekende niet het einde, want na dit prettige intermezzo kwam mr. J. F. g! Schlingemann aan het woord. Hij had als onder werp gekozen „Onrust in de landbouw". De spreker konkludeerde dat in West-Europa onder de boeren een zekere onrust heerst, wat tot uiting komt in demonstratieve akties. Eerst in Frankrijk, daarna in België en kortgeleden ook in Zuid-Holland. De vraag is nu waar komt in Nederland deze onrust vandaan In de eerste plaats voelt de boe- renstand zich onrecht aangedaan, daar de prijzen steeds aan schommelingen onderhevig zijn wanneer er overvloed is, maar ook wanneer de voorraden schaars zijn. Om aan de verlangens van de land bouw tegemoet te komen, moet men steeds met een groot aantal argumenten komen. Dit wordt gedaan maar niet steeds met het gewenste resultaat. Een tweede reden van onrust is de verandering in de bedrijfsvoering door mechanisatie, waardoor meer kapitaal nodig is. Spreker geloofde dat het Landbouwschap voor de boer een sterke steun is. Tot besluit gaf de heer Schlingemann zijn visie op de bieten- en graanprijzen. Tot slot van deze geslaagde vergadering ver toonde de heer Nobels een tweetal films. GESLIPT Zaterdagmorgen 8 februari j.l. te omstreeks 10.45 uur reed de heer J.C.H. te Axel met zijn Renault personenwagen over de Nieuwendijk te Axel. Door onbekende oorzaak begon het voertuig te slippen. De bestuurder was niet bij machte het voertuig op de weg te houden en belandde in de naast de weg gelegen sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade aan de achterzijde van de personenauto was zeer aanzienlijk. OUDERAVOND PRINSES MARIJKESCHOOL Vrijdagavond 7 februari werd in de openbare lagere school „Prinses Marijke" aan de Marijke- straat te Axel de jaarlijkse ouderavond gehouden. De belangstelling voor deze avond was bij zonder goed te noemen want het lokaal voor handenarbeid was vrijwel tot de laatste plaats bezet. De waarnemend voorzitter van de Ouder kommissie, de heer M. van der Have, sprak een openingswoord waarin hij allen van harte welkom heette, in het bijzonder de gemeentelijke vertegen woordigers, wethouder C. van Bendegem, alsmede de waarnemend gemeentesekretaris dhr. C. Smies. Voor de pauze werd een huishoudelijk pro gramma afgewerkt. De sekretaris van de kom missie las een jaarverslag alsmede de notulen van de vorige ouderavond. In het bestuur van de ouderkommissie was een vakature ontstaan in ver band met het vertrek van de heer D. Draayer als postkommandant der Rijkspolitie naar Varik. Bij de verkiezing bleek de heer Van Drongelen de meeste stemmen op zich te hebben verzameld. Hij gaat de opengevallen plaats innemen. Ver volgens gaf het hoofd der school, de heer J. Blok, een overzicht over 1963. Hieruit bleek dat het aantal leerlingen stijgende is, n.l. van 195 tot 210. Een opwekkend geluid kon de heer Blik eveneens laten horen over de verlaagde leerlingenschaal. Was het voorheen zo dat een zesde leerkracht kon worden gehouden in tijdelijke dienst volgens art. 56 der l.o.-wet, nu kon deze leerkracht in vaste dienst worden genomen. In het jaarlijks schoolvoetbaltoernooi werd de Prinses Marijkeschool kampioen van Oost Zeeuws- Vlaanderen. Aan het jaarlijks verkeersexamen werd door 29 leerlingen deelgenomen en allen deden dit met het gewenste resultaat. Het resultaat hiervan was weer dat de school nu definitief in het bezit is van de door de gemeente Axel beschik baar gestelde veilig-verkeers-pop. Op de schoolsportdag werd zowel door de jongens als door de meisjes een verdienstelijke 2e plaats bezet. Tot slot memoreerde de heer Blok het vele werk dat de heer en mevrouw Draayer tijdens hun Axelse periode deden in het belang van de school. In de pauze werd de aanwezigen een konsumptie aangeboden, terwijl de ouders in de gelegenheid werden gesteld om het werk van hun kinderen te bekijken en met de leerkrachten van kinderen van gedachten te wisselen. Na de pauze werden met de pas aangeschafte geluidsfilmprojektor een tweetal kleurenfilms ver toond „Deltawerken le phase" van Bert Haanstra en „Olierivieren een film over de oliewinning in Nigerië. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De heer M. van der Have besloot deze uitstekend verzorgde en geslaagde ouderavond. MEVR. OZINGA HIELD LEZING VOOR DE Z.V.U. In de foyer van „Het Centrum" te Axel hield mevrouw Clasca Ozinga, lerares tekenen en kunst geschiedenis V.H.M.O., publiciste te Utrecht, op 7 februari j.l. een lezing, geïllustreerd met licht beelden, over het onderwerp „Kind en Expressie". Aan de hand van een aantal prachtige kinder tekeningen schetste de spreekster de ontwikkelings gang van het beeldend vermogen bij het kind en onderscheidde daarbij 1de krabbelperiode tot ongeveer 3 jaar 2. de periode van de ideoplastiek en het schema 3. de periode van het naturalisme, het visueel realisme of van de tekening van het waar nemingsbeeld 4. de puerale phase tot 11 jaar 5. de chaotische phase tot 13 a 14 jaar; 6. de ordeningsphase tot 15 a 16 jaar; 7. de phase der prae-adolescentie 18 jaar Mevrouw Ozinga kwam tot de konklusie dat de behoefte aan kreatieve aktiviteit door middel van eigen kunstuiting steeds toeneemt, onder invloed van de maatschappelijke omstandigheden. Het is dus gewenst dat de omgeving weet wat tot de natuurlijke ontwikkelingsgang van het beeldend vermogen bij het opgroeiend kind gerekend kan worden, hierin althans enig inzicht heeft. Als tegenwicht tegenover de zware schooleisen, mede door te volle klassen, beperkte woonruimte, het drukke stadsverkaer, hebben kinderen en rijpere jeugd tot 21 a 23 jaar nodig, natuurlijke gezonde en volwaardige mogelijkheden tot expressie. Het kleine getal aanwezigen dat deze Z.V.U.- avond bezocht, heeft genoten van een bijzonder boeiende en leerzame causerie. JAARVERGADERING N.C.B. In hotel „De Stadsherberg" te Axel hield de afdeling Axel van de Nederlandse Christelijke Bouwbedrijfsbond, samen met de leden van de Chr. Metaalbewerkersbond, haar jaarvergadering. De leiding van de vergadering berustte bij de voorzitter van de afd. Axel der N.C.B., de heer F. Verschelling. De jaarverslagen over 1963 werden behandeld door de heren J. J. van de Velde en F. van Taten- hove, resp. penningmeester en sekretaris van de Axelse afdeling. Voor de pauze hield de heer Van Stapele hoofdbestuurder van de C.M.B. een toespraak, waarin hij stilstond bij een aantal aktuele onder- werpen. Na de pauze vertoonde de heer J. de Vries uit Terneuzen een aantal lichtbeelden. Hij nam de aanwezigen mee naar het Bemer Oberland in Zwitserland. Tot slot vertelde hij enkele oude spookverhalen uit Zeeuwsch-Vlaanderen van om streeks 1900. BENOEMING Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Axel van 11 februari 1964 is mejuffrouw F. Re- minsen te Axel benoemd tot schoonhoudster van het stadhuis. JAARVERGADERING Op woensdag 19 februari a.s. houdt het Wit Gele Kruis, afdeling Axel, haar jaarvergadering in het Gezellenhuis aan de Walstraat te Axel. Op de agenda komen o.a. de volgende punten vooreen bestuursverkiezing, waarbij aftredend zijn de voorzitter de heer J. F. van Damme, als mede de administrateur de heer D. C. A. Pieterse. Zuster Voet zal hierna een causerie houden en aantonen wat er gebeurt met het geld van het Wit Gele Kruis. Naast het huishoudelijk programma staat even eens op de agenda een vertoning van de film „Axel 750 jaar stad dit op veler verzoek en met medewerking van de dames Schelleman. FILMAVOND Uitgaande van het bestuur van het R.K. Jeugd werk te Axel werden maandag 10 februari j.l. in het Gezellenhuis te Axel een aantal films vertoond. In de middaguren was er een voorstelling voor de jeugd, s Avonds werden er een aantal films vertoond voor de oudere jeugd en voor verdere be langstellenden. CARNA VALS- VIERING Dinsdagavond 11 februari j.l. werd in het Ge zellenhuis te Axel het Carnaval gevierd. Deze avond was belegd door het bestuur van de Axelse muziekvereniging „Thalia Tremola". Naast een groot aantal leden van de vereniging hadden nog velen hun schreden gewend naar het Gezellenhuis. De sfeer op de avond was bijzonder prettig en alle aanwezigen waren enthousiast over de per fecte organisatie van deze avond. ZOMERAVONDVOETBAL IN AXEL?? Kortgeleden meldden wij de oprichting van de „Vereniging Axelse Gemeente Ambtenaren". Op een deze week gehouden bestuursvergadering werden plannen geopperd om in Axel te komen tot het houden van een zomeravondvoetbalcompetitie, zoals dit op vele plaatsen in Nederland gebeurt. In de komende weken zullen een drietal bestuurs leden, de heren C. Vinke - G. H. Gerdes en J. Dieleman, de mogelijkheid bezien of het houden van een dergelijke competitie in Axel realiseerbaar is. BEVESTIGING EN INTREDE Na ruim vier maanden vakant te zijn geweest sinds het vertrek van Ds. A. van Leeuwen in 1963 naar Pemis, heeft de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat vanaf zondag 9 februari j.l. weer een eigen predikant. In een vrijwel tot de laatste plaats bezet kerk gebouw werd ds. Th. Heemskerk, voorheen predi kant te Oldemarkt in Overijsel, in de ochtend dienst binnengeleid in zijn ambtelijke werkkring in Axel. De ochtenddienst werd geleid door ds. A. de Vries te Aardenburg, die twee gedeelten uit de bijbel las, Ezechiël 33 1 12 en Mattheus 16 13—20, waarna hij preekte over Hebreeën 13 17 „Gehoorzaamt uw voorgangers en onderwerpt U aan hen want zij zijn het die waken over uw zie len, daar zij rekenschap zullen moeten afleggen. Laten zij het met vreugde kunnen doen en niet al zuchtende, want dat zou U geen nut doen." Aan de hand van deze tekst stond ds De Vries uitvoerig stil bij de opdracht van de predikant. Na de bediening van Gods Woord werd ds. Heemskerk in zijn ambt bevestigd, waarna de gemeente hem staande toezong Psalm 132 6. Om half zeven s avonds deed ds. Heemskerk zijn intrede als predikant. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. de predi kanten van Aardenburg, Hoek, Schoondijke, Ter- neuzen en Zaamslag, vertegenwoordigers van de Ned. Hervormde Kerk en de Geref. Gemeente te Axel, burgemeester Van Dijke, de wethouders C. van Bendegem en M. L. M. IJsebaert en de waar nemend gemeente-sekretaris C. Smies. Ds. Heemskerk las uit de bijbel I Corinthiërs 13 8—13 en Zacharia 13 1—6, waarna hij het Woord bediende uit Zacharia 13 5 „Maar ieder zal zeggen ik ben geen profeet, ik ben een man die de akker bebouwt." Aan de hand van deze tekst belichtte hij de taak der predikanten in de gemeente. Namens kerkeraad en gemeente werd de familie Heemskerk welkom geheten door de voorzitter van de kerkeraad, de heer A. de Waard, die er zijn vreugde over uitsprak dat in de vakature is voor zien en dat het werk in de gemeente weer normaal gedaan kan worden. Op zijn verzoek werd staande gezongen psalm 134 1 en 3. De praeses van de classis Axel, ds. Van Hattem uit Terneuzen, feliciteerde de gemeente met haar nieuwe predikant. Hij beklemtoonde dat in de classis op ds. Heemskerk is gewacht, daarbij doe lende op het vertrek van twee andere predikanten deze maand. Hij sprak de hoop uit dat ds. Heems kerk, met Gods zegen, ook het dassicale werk zal kunnen verrichten. Tenslotte werd het woord gevoerd door ds. De Vries als bevestigend predikant en als vertegen woordiger van de Geref. werkgroep voor liturgie. Ds. Heemskerk dankte de sprekers voor hun welkomstwoorden. Tot de gemeente sprak hij woorden van dank voor de ondervonden hartelijk heid tijdens de eerste dagen van het verblijf in Axel, alsmede voor de zorgvuldigheid waarmede de pastorie is opgeknapt. Een speciaal woord van dank richtte de predikant tot de familie Van den Hengel voor de ondervonden gastvrijheid tijdens de eerste bezoeken aan Axel. Tot slot van de dienst werd gezongen gez. 59. TELEFOON STORING Dinsdagochtend van ongeveer half tien tot het begin van de middag was de telefoonverbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland verbroken. Oorzaak hiervan was dat een dragline bij werk zaamheden in de Hellegatpolder een stuk van de kabel die de Terneuzense centrale met Nederland boven de Schelde verbindt, had beschadigd. Dank zij de straalzenderverbinding tussen Ter neuzen en Goes kon de verbinding voor zeer dringende gesprekken gehandhaafd worden. Omstreeks half twee hadden Pi 1-mensen de schade weer hersteld en werd het telefoonverkeer weer normaal afgewikkeld. VAK-EXAMEN Mej N. Koster te Axel is deze week te Rotterdam geslaagd voor het vak-examen grammofoonplaten- handel. PAROCHIEWERK Op de jaarvergadering van de plaatselijke K.A. welke druk bezet was, gaf de voorzitster mevr. Boeding een overzicht van alle aktiviteiten, die in het afgelopen jaar werden gevoerd. Het wijkwerk en het ziekenbezoek werden gememoreerd alsook de oliebollen-traktatie voor de B.L.O.-kinderen, die enkele dagen in de jeugdherberg logeerden. Uit alles bleek dat de K.A. een belangrijke plaats inneemt in het parochieleven. Tijdens de vergadering toonde de pastoor kleurendia's van Axel en omgeving. TELEGRAM CLASSIS AXEL GEREF. KERKEN AAN PRINSES IRENE. Vanuit de Gereformeerde Kerken is voor het eerst officieel gereageerd op de verloving van Prinses Irene. De classis Axel van deze kerken verzond een telegram aan Prinses Irene, luidende „Bij uw verloving met Zijne Doorluchtige Hoog heid Don Carlos de Bourbon-Parma, bidt de classis Axel van de Gereformeerde Kerken Uwe Konink lijke Hoogheden de zegen des Heren toe, als ver vat in Numeri 6 De Heer zegene U en behoede U de Heer doe Zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig de Heer verheffe Zijn aange zicht over U en geve U vrede." Het telegram was namens de classis getekend door de praeses, ds. W. C. van Hattem, geref. predikant in Terneuzen. ZONDAG 16 FEBRUARI 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uurDs. Pennings 2.30 uur Ds. Gramsbergen van Kloosterzande. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur: Ds. A. Kuïper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur De Heer A. Hoogerland van Werkendam. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1516 FEBRUARI Dokter Boor. VOETBAL-UITSLAGEN Zeelandia IAxel I 0—0 Middelburg III—Axel II 1 1 Axel IIIIJzendijke III 44 Bruse Boys I—A.Z.V.V. I 3—3 H.V.V. '24—A.Z.V.V. I 4-0 vriendschappelijk DOELMAN BAART HIELD AXEL VAN DE ZEGE AF. Axel heeft zondag 9 februari j.l. in de wedstrijd tegen Zeelandia geen kans gezien om de volle winst te behalen, ondanks het feit dat onze stad genoten doorlopend een veldoverwicht hadden. Het euvel lag enerzijds in de voorhoede - on- produktiviteit - maar daar moet onmiddellijk tegen over worden gesteld dat doelman Baart voor treffelijk werk liet zien. Axel kreeg voor rust wel enkele serieuze kansen, maar een goed schot van Audenaerde werd gestopt, een aktie van Tieleman leverde niet meer op dan een hoekschop via de voet van Schutter, een schot van Hermans ging rakelings over het doel. Na rust hetzelfde spel- beeld, maar weer geen doelpunten. Tieleman schoot éénmaal via de paal naast. Tegen het einde werd Hermans binnen de be ruchte lijnen gevloerd maar de scheidsrechter zag geen reden om een strafschop toe te kennen. UITSLAG PRIJSKAARTING In café „De Sport" te Axel hield de Axelse Besturenbond een kaartavond voor de leden van het N.V.V. Er waren in totaal 45 deelnemers. Na een spannende kaarting was de uitslag 1. Joh. de Vos 0 punten 2. J. Zegers 0 punten 3. Mevr. C. Roose 0 punten 4. C. Roose Sr. 0 punten 5. J. Dieleman 0 punten 6. J. Hamelink 1 punt 7. A. Dieleman 1 punt 8. N. Scheele 3 punten 9. S. Dieleman 4 punten 10. A. van Drongelen 5 punten 11. C, Wieland 6 punten 12. P. Ortelee 6 punten 13. J. Roose 8 punten 14. J. de Smet 8 punten 15. A. de Waele 9 punten 16. W. Lensen 10 punten 17. C. Dieleman 10 punten 18. A. van de Velde 11 punten 19. J. Kayser 12 punten 20. L. Jansen 12 punten

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2