OPSCHUDDING ROND DE PRINSES. Bronchi letten Anderhalve eeuw Koninklijke Marechaussée Pracht handen Frankring bij abonnement, Axel. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 78e Jaargang, no. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG L75, Hoofdredaktie J. C WIK. Redalctlc an Administratie Axel, Markt 12. bel. 0 1155 - 646, Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK >6 ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke redaküe. Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentHta 1 - 5 regels 1.- iedere regel meer 12 cent extra. FLITSEN UIT HET LEVEN VAN IRENE. NNP Haar volle, officiële naam is Hare Koninklijke Hoogheid Irene Emma Elisabeth, Prinses der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe- Biesterfeld. Zij is 24 jaar. De laatste we ken is haar naam over alle telexnetten van de grote internationale persbureaux ge gaan. Verslaggevers hebben dag en nacht voor Paleis Soestdijk en voor het kabinet van premier Marijnen op het Bin nenhof gestaan om een glimp van nieuws over haar op te vangen. Haar terugkeer met haar verloofde, prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma op Paleis Soestdijk, ver oorzaakte zaterdagavond 8 februari een laaiende geestdrift onder de massa, waar onder de paleiswacht geheel werd bedol ven. Het bericht op woendag 29 januari dat de Prinses een half jaar geleden tot het Rooms Katholieke geloof was overge gaan, sloeg in Nederland in als een bom. Anderhalve week later kwam de officiële bevestiging na nachtelijk beraad op Soestdijk van haar verloving met de 33-jarige Spaans-Franse Prins. Prinses Irene zal in het buitenland gaan wonen. Zondag, 9 februari toonde de Prinses haar verloofde zelfverzekerd aan het Neder landse volk. Die middag wandelde zij met Prins Carlos tot voor de hekken van het Paleis Soestdijk, waar tienduizenden toe schouwers zich hadden verzameld. Wij liepen die middag als een van de weinigen die toegang tot het paleis hadden gekre gen, met haar mee. De Prinses scheen alle moeilijkheden, alle opschudding ook rond haar jonge geluk, volkomen te boven. Rustig en zelfverzekerd, steeds vriendelijk glimlachend, wandelde zij hand in hand met haar prins door de tuin. Haar eerste officiële daad verrichtte prinses Irene in Londen, op 23 juni 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steen voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde Kerk in Londen. Op een van de gebrandschilderde ramen is haar beel tenis vastgelegd. Prinses Irene werd ge boren op 5 augustus 1939. De voortekenen van de tweede wereldoorlog waren toen al duidelijk. Irene werd in Londen gedoopt, in de particuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei 1940. Koningin en Prins waren destijds met hun beide kinderen, Beatrix en Irene, gevlucht voor de Duitse bezetter. Al vroeg bleek dat de Prinses een grote belangstelling heeft voor vreemde talen. In 1957 volgde zij in Lausanne een kursus Frans. Zij had eind-examen gedaan aan het Baarns Lyceum, met goede tot zeer goede cijfers. In november van het vorig jaar is zij voor de Utrechtse rechtbank be ëdigd als tolk in het Spaans. Het Spaans heeft zij geleerd van prof. C. van Dam van de Utrechtse Universiteit. De Prinses stu deerde in Utrecht ook kunstgeschiedenis en rechten. Haar studies in Utrecht be gonnen in 1958. In datzelfde jaar werd zij aangenomen als lidmaat van de Her vormde Kerk. De plechtigheid had plaats in de „Chapelle des Mousquines" in het Zwitserse Lausanne. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix vlogen over uit Nederland. Op het bordes van de kapel omhelsde de Koningin na afloop haar dochter. Prinses Irene is bijzonder intelligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies. Haar kennissen uit haar vroegere studenten wereld waren steeds vol lof over haar con versatie en de zorgvuldige formulering van haar gedachten. Haar .karakter heeft de trekken van dat van alle jongeren. Soms is zij onstuimig, maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de we reld. In een interview met een Engelse journalist zei zij vorig jaar „Ik reageer zoals de meesten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze wereld ver deeld houdt en vijandschap wekt. Ten slotte wordt zij ónze wereld, en wij willen er een die waard is om in te leven. Het op helderen van verschillen, langs de paden, welke de oecumenische beweging volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoelen de meeste jonge mensen het, zelfs wanneer zij dikwijls niet helder voor de geest heb ben wat er precies moet worden gedaan. Goede menselijke verhoudingen zijn voor mij het belangrijkst. Ik houd van mensen, 1 En daarom wil ik mijn beste krachten ge ven om verdeeldheid uit de wereld te hel pen en er verdraagzaamheid voor in de plaats te brengen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen," aldus prinses Irene. De Prinses heeft veel gereisd. Door Europa, door andere werelddelen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land waar zij ook in haar eerste levensjaren was geweest. Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is wei nig bekend. Wel heeft prins Carlos dik wijls bezoeken gebracht aan het kasteel Drakesteijn, het paleisje waarin nu prinses Beatrix woont. Zeker is, dat prinses Irene de prins in Nederland heeft leren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onder scheidingen Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis der Orde van Leopold van België, Grootkruis der Orde van Pleiade van Iran, Groot Gouden Ereteken aan lint voor verdienste jegens de republiek Oostenrijk, Grootkruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klac van Thai land. en nimmer ruw of schraal rube Hamea-Gelei DE VERLOOFDE VAN PRINSES IRENE. Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie prinses Irene zich zou gaan verloven. Bij de eerste toespraak van Ko ningin Juliana, via de radio, waarin zij mededeelde dat een verloving niet zou doorgaan, was de naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Nederland de naam pas vrij, toen prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma reeds lang en breed op Soestdijk was. Op het paleis hebben wij zondag met hem kunnen kennismaken. Hij is precies even groot als prinses Irene en ziet er bijzonder jeugdig, zelfs jongens achtig uit, ondanks zijn 33 jaren. In Nederland ontstond aanvankelijk verwarring over de juiste naam van prins Carlos. In de officiële communiqués, welke in de nacht van zaterdag op zondag wer den verspreid, was sprake van een prins „De Borbon-Parma". Zondagavond laat bleek echter, dat de juiste naam toch prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs geboren. Hij is de oudste zoon van prins Xavier en prinses Madeleine van Bourbon- Parma. Voor haar huwelijk heette zij prin ses Madeleine van Bourbon-Busset. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Six- tus Henri, en vier zusters. Hij diende als luitenant in het Franse leger. Hij studeerde ook in Parijs. Volgens Franse zegslieden heeft de prins, die aanspraken maakt op de Spaanse troon, de Franse nationaliteit. Volgens Nederlandse zegslieden is dit nog een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd gewoond bij zijn vader op het familielandgoed Lignieres in het departement Cher in Mid den Frankrijk. Zijn 75-jarige vader, prins Xavier, zou volgens sommige Spaanse carlisten de enige zijn die rechten op de Spaanse troon heeft. Gezien zijn leeftijd zou prins Carlos dan de belangrijkste kan didaat zijn. Prins Carlos heeft enige tijd als mijn werker gewerkt. Hij was ook werkzaam op de Duitse ambassade te Parijs. Hij heeft veel aan sport gedaan. Zijn lief hebberij is vliegen. (nadruk verboden w% Dinsdag 18 februari a.s. viert H.K.H. Prinses Christina haar 17e verjaardag. Veel animo voor keurkorps. NNP Dit jaar (in oktober) zal een van de oudste onderdelen van het leger, de Ko ninklijke Marechaussée, een bijzonder jubi leum vieren. Dan zal het anderhalve eeuw ge leden zijn, dat in Nederland naar Frans voor beeld een militair keurkorps werd opgericht met als bijzondere taak „het handhaven van de orde, het verzekeren van de uitvoering van wetten en het waken voor de veiligheid van grenzen en grote wegen". Het gezicht van de Koninklijke Marechaussée is in deze 150 ja ren wel veranderd. Maar de taken niet. De mannen in de blauwe jassen zijn overal te vinden. Op snelle boten op de grote rivieren of in de grote havens, op vliegvelden en langs de grenzen, lettend op wie en wat er in ons land binnenkomt. De grensbewaking is nog steeds een belang rijk onderdeel van het werk. Ook op wie het land verlaten wordt gelet. Talrijke malen heeft de marechaussée het vertrek van minderjarige meisjes weten te voorkomen door de verbaas de ouders op te bellen. Dankbrieven van ouders vindt men aan ieder grenrkantoor. Het komt ook wel voor, dat de ouders hooghartig vragen waar „men" zich mee bemoeit. Hun minderjarige dochter wordt dan verder geen haarbreed in de weg gelegd. Op Schiphol helpt de brigade van de ma rechaussée jaarlijks zes- tot zevenduizend mensen aan geldige papieren. Vreemde din gen worden ook wel ontdekt. Bijvoorbeeld, dat veel oudere dames haar geboortedatum in haar paspoort proberen te veranderen. Ook dit is vervalsing en moet door de desbetref fende consul verder worden afgehandeld. De marechaussée moet voorkomen, dat „ongewenste vreemdelingen" Nederland bin nenkomen. Een stille wens daarbij is, dat ook Nederland, zoals bijvoorbeeld Engeland, bui tenlanders, die al eens over de scheef zijn ge gaan, herkenbaar maakt aan een rood kruis in het paspoort. Nu komen er regelmatig vreemdelingen binnen, die vroeger al eens over de grens zijn gezet. Dat geeft vooral moeilijkheden bij de talrijke Chinezen uit Hongkong, die in het voorjaar en in de zomer in ons land aankomen. Een belangrijke post van de marechaussée is gestationeerd bij Lobith, waar jaarlijks 180 duizend schepen de grens passeren. De marechaussée opereert hier met snelle boten en handelt alle formaliteiten al varend af. Ook hier doen zich wel eens incidenten voor. Zo werd eens in het vooronder van een aak een 15-jarig Belgisch meisje aangetroffen, dat buiten medeweten van de ouders in Europa rondzwierf. Zij werd door de mare chaussée naar België teruggebracht. De Koninklijke Marechaussée is ook ver antwoordelijk voor de veiligheid van het Ko ninklijk Huis. Tegenover het paleis Soestdijk is een speciale kazerne voor de „blauwe man nen". Bij officiële plechtigheden geven de in gala gestoken mannen van de marechaussée altijd een bijzonder tintje aan de gebeurtenis sen. De marechaussée heeft in het algemeen de politietaak binnen land-, lucht- en zee macht. Maar onder bijzondere omstandig heden moet zij ook aan de gewone politie bij stand verlenen. Bij relletje met Veluwse boeren, die enige tijd geleden de wegen blokkeerden, riep de Commissaris van de Koningin in Gelderland de hulp in van pantserwagens van de mare chaussée. Aan de manschappen van de marechaussée worden strenge eisen gesteld. Toch is de animo groot door de veelheid van taken en de afwisseling in het werk. De korpsleiding ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tege moet. Nederland zal dit keurkorps ook niet graag willen missen. (Nadruk verboden) AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Kwartaal de kom 1.25. Andere Buitenland 2.—. Ho«»tdrank in tabletvorm. 95ct iw-wns." Jllllll

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1