Iets over de Geschiedenis van Axel Economische samenwerking Huidverzorging Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 78e Jaargang, no. 19 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCM-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummer» 10 Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 171 Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktte en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: K) cent per Bij kontrakten belangrijke red uk de. Ingelanden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenüën 1-5 regels ƒ1.- iedere regel meer 12 cent extra. (XXXV) De Afscheiding. In de dertigerjaren zou ook in Axel de af- soheuring van de Ned. Herv. Kerk, evenals in het gehele land, vele gemoederen in be roering brengen. Koning Willem I zou ook in Nederland evenals in België tegenkanting krijgen door ook in de Kerk alles te willen regelen. Hij regeerde bij voorkeur bij Konink lijke Besluiten, was vasthoudend tot koppig toe. In 1816 had de Koning de Binding der Herv. Kerk aan het Algemeen Reglement be volen en vastgesteld. Op 13 oktober 1834 ondertekende de Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Kerk, daar deze zich aan over treding van de artikelen 28 en 29 der Kerken orde van Dordrecht (1619) en wederkerig tot Gods Woord-en de Formulieren van Eenheid schuldig maakte, zoals in de Akte werd ver meld. Wanneer we in het Notulenboek van de Kerkeraadsvergaderingen der Ned. Herv. Kerk te Axel 1795 - 1822 bladeren, lezen we, dat het verzet tegen het Reglement in Axel al begon in 1818. Reeds 12 november 1818 is een schrijven binnengekomen van het Provin ciaal Kerkbestuur, dat, terwijl de gekozen en zittende Kerkeraadsleden, uitgezonderd de predikant Wesseling en ouderling Jannis de Zutter de vragen, te doen bij de voorbereiding voor het Avondmaal staande aan te horen, niet hebben willen gehoorzamen, deze zullen niet kunnen bevestigd worden of ook de in funktie wezenden. Dit was het begin der twee dracht. Onder de genoemden komen namen voor, die nu geheel verdwenen zijn, o.a. de Pree, Schuppens, Beaufort, Kurvink. Predikant Wesseling en ouderling de Zut ter worden geauthoriseerd en aangeschreven om bijgestaan door de heer C. Meeuwse, lid van het Classikaal bestuur van IJzendijke en de predikant van Hoek, zodanige personen te verkiezen om de opengevallen plaatsen in de Kerkeraad te verkiezen en deze te bevesti gen. Van nu af kwam het verzet. Juni 1821 ver klaarden Willem Vinke in Beoostenblij en Christiaan van de Wege en Pieter de Koeyer bij het huisbezoek, zich niet meer te rekenen als tot de gemeente te behoren en in oktober zeide Cornelis de Blaay, dat, zolang de muiterij in de Kerk plaats had, hij met het Avondmaal en het huisbezoek niet te doen had. Juni 1822 gaf de Praeses (ds. Wesseling) aan de vergadering kennis, dat een zekere Vijgeboom een geheel onwettige oefening had gehouden ten huize van P. Marijs op zondag, 16 dezer en ten huize van L. de Regt op 18 dezer en proponeert, dat daarvan aan het Klassikaal en Provinciaal Kerkbestuur zoude kennis gegeven worden en communiceert te vens, dat hij, Praeses dadelijk, maandag morgen aan den Vrederechter, de heer Pre sident. Burgemeester hiervan had kennis ge geven en verzocht om de tussenkomst der Burgerlijke authoriteit tot wering van zulke onwettige bijeenkomsten. Zie ook Tot een naam en tot een Lof, uitgegeven door de Geref. Kerk ten jare 1938. Er komen bij de Kerkeraad te'kens aanvra gen om uitschakeling uit het lidmatenregister, die voor notificatie moeten worden aangeno men. De in 1823 benoemde ouderlingen wei geren dit ambt te aanvaardden, waarna een brief wordt geschreven aan het Klassikaal Be stuur waarin gevraagd wordt hoe te handelen. Ook wordt de invloed van Vijgeboom ver ondersteld. De beweging van Vijgeboom gaat verslappen en er keren leden in de Kerk terug. Dan vertrekt ds. Wesseling naar Katsen ds. Borsboom treedt in z'ijn plaats. We zien ook P. Marijs weer als diaken in de Ned. Herv. Kerk optreden. Waren er eerst bijeenkomsten gehouden in schuren of op schepen, waarbij boetes door den vrederechter werden geheven 154,- en 230,- later omstreeks 1840 kwam er meer vrijheid en werden later de Chr. Afgescheiden Gemeenten gesticht. De Kerken onder het Kruis, welke in 1869 zijn verenigd met de Chr. Afgescheiden Kerk vormden later de Gereformeerde Gemeenten. Een kerkgebouw verrees in de Kerkdreef, een rechthoekig eenvoudig gebouw, op de plaats, waar nu de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) staat, (1841). In het jaar 1887 werd in de Ned. Herv. Kerk als dienaar des Woords beroepen Ds F. W. J. Wolf van Odijk, die de beroeping aannam. Maar de Classis van Wijk hij Duurstede en ook die van IJzendijke weigerden de aanneming van dit beroep naar Axel van Ds Wolf goed te keuren. De ouder lingen en diaken, die Ds Wolf wilden volgen, werden door het Klassikaal bestuur van IJzendijke uit hun ambt ontslagen en zo was de Doleantie (van Dolere klagen) in Axel begonnen. Een kerkgebouw stichtten de Do lerenden, waar de Chr. Landbouwschool heeft gestaan. De Afgescheiden kerk werd later kerk A en de Dolerende kerk werd kerk B genoemd. In 1913 werden de 2 kerken ver enigd tot de Geref. Kerk te Axel, wier kerk gebouw werd de verbouwde kerk in de Kerk dreef, tot zij later in 2 kerken gesplitst werd, n.l. de Geref. Kerk, onderhoudende art. 31 Dordse Kerkenorde en de Geref. Synodale Kerk, wier kerkgebouw gevestigd werd in de Pironstraat. 20 Januari 1860 werd een huis, in de Weststraat vroeger ingericht tot smederij, en daarna verbouwd tot 2 woonhuizen, toebeho rende aan de erfgenamen van Jacob van 't Hof verkocht aan Maarten van Dixhoorn. 29 Mei 1895 was een der huizen ingericht als kerk gebouw en februari 1910 werd dit gebouw verkocht aan F. van Hoeve, optredende en handelende voor de Geref. Gemeente te Axel. Hier te Axel had ook gepredikt Ds. Bakker, waarom het kerkgebouw der Geref. Gemeente ook wel genoemd werd het Bakkerskerkje. Later is hier gekomen een uit- en inwendig mooi kerkgebouw. In de triologie Land verhuizers vertelt P. J. Risseeuw over de lot gevallen van de wegens gebrek en om het geloof uitgewekenen, die het stadje Holland stichtten in de wouden van Michigan of de meer gegoeden, die het stadje Pella stichtten op de prairiegronden en daar onderhielden de Preformed Church (Hervormde Kerk) en de daarvan afgesplitste Christian Preformed Church. De Jonge. noodzakelijk voor de Middenstand Wil het Midden- en Kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen handhaven, dan zal het zijn kracht, meer dan tot nu toe is ge beurd, moeten zoeken in samenwerking. Samenwerking op ekonomisch terrein is mogelijk in velerlei vorm en op verschillend terrein. Ekonomische samenwerking moet dan ook niet beperkt blijven tot de klassieke vormen van samenwerking, zoals inkoop- kombinaties e.d., doch men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan, zelfs over de branche-grenzen heen. Gelukkig zijn er al enige initiatieven genomen en zelfs gerealiseerd. Hierbij attenderen wij op het winkelcentrum ,,De Crabbehof" te Dordrecht, een belangrijk initiatief van een aantal Dordtse midden standers, en op de Maatschappij tot ex ploitatie van het Zeebad Breskens. Bres- kens, dat industrie-arm is geworden, wil door het aantrekken van toeristen men is daarin al voor een goed deel geslaagd een nieuwe bron van inkomsten opbouwen. Niettegenstaande deze resultaten menen wij er goed aan te doen, aan ekonomische samenwerking in het midden- en klein bedrijf enige aandacht te besteden. Wel licht ter overtuiging van een aantal twijfe laars. Wij stellen hierbij nadrukkelijk voorop, dat wij geen enkele vorm van samenwer king in het bijzonder aanbevelen. Iedere geinteresseerde ondernemer zal er goed aan doen, nauwgezet na te gaan, met in schakeling van deskundigen, die hij bij zijn organisatie en/of de rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst kan vinden, wat in zijn geval de beste oplossing zou kunnen zijn. Uiteraard blijft nadien de verantwoorde lijke beslissing altijd aan de ondernemer voorbehouden. Overwegingen met betrek king tot het geheel of gedeeltelijk prijs geven van zijn zelfstandigheid zullen bij het nemen van een beslissing zeker een be langrijke rol moeten spelen. Wij menen dat, voor zover ekonomische samenwerking leidt tot handhaving en verbetering van de positie van de midden stand in het algemeen en van de betrokken ondernemer in het bijzonder, men positief kan staan tegenover ekonomische samen werking. Wij hebben eens gelezen dat ekono mische samenwerking is begonnen tijdens de crisis van de dertiger jaren. Het is dus ook hier, zoals bij zovele andere zaken, dat bijzondere (nood-) omstandigheden dwingen tot prestaties, die voordien voor onmogelijk werden gehouden. Er is nu weliswaar geen sprake van een crisistijd, doch wèl moet er op worden gewezen dat de tijd van sleur en afwachten voorbij is. De middenstand zal, door velen is daar op al gewezen, alle zeilen moeten bijzetten om geen terrein te verliezen. Op de ont wikkelingen in de laatste jaren behoeven we hierbij niet in te gaan. Die zijn aan iedere ondernemer, ook in het midden- en kleinbedrijf, bekend. Doel Het doel van ekonomische samenwer king is, het verkrijgen van ekonomische voordelen voor de samenwerkende onder nemers. Oorspronkelijk ging het er om, de konkurrentie van de middenstands-onder nemers t.o.v. de andere bedrijfsvorm te behouden en/of te versterken. Nadien werd ekonomische samenwerking ook aange gaan tot verbetering van de bedrijfsresul taten van de individuele ondernemer. Al samenwerkende kan men grotere projekten onder handen nemen zonder dat men zijn zelfstandigheid geheel prijs geeft. Hoe samenwerken Zoals hiervoor reeds vermeld, kan er op verschillend gebied en in velerlei vorm worden samengewerkt. Bijvoorbeeld op t terrein van de inkoop, de verkoop, de pro- duktie, de reklame, de financiering, enz. Het zou ons te ver voeren, op ieder van deze vormen uitvoerig in te gaan. Boven dien zijn er voor belangstellende onder nemers mogelijkheden genoeg om de ge wenste voorlichting te verkrijgen. In het algemeen stellen wij, dat het voor iedere ondernemer, zowel in de detailhandel als het ambacht en de dienstverlenende sek- tor, zonder meer duidelijk moet zijn, dat samenbundeling van krachten „macht" betekent. Bij gezamenlijke massale inkoop kunnen lagere inkoopprijzen worden be dongen. Gezamenlijke reklame-akties kun nen veel grootser worden opgezet dan individueel en daardoor meer effekt sor teren. Gezamenlijk opereren maakt het mogelijk, specialisten aan te trekken, waardoor meer kans op sukses ontstaat. Samenwerkende producenten, het is hiervoor reeds gezegd, kunnen grotere pro jekten onder handen nemen dan ieder van de deelnemers afzonderlijk. Een zeer belangrijke vorm van samen werken willen wij niet onvermeld laten, n.l. „bedrijfsvergelijking". Hierbij gaat het er om, dat een aantal branche-genoten in clubverband op geregelde tijden bijeen komt, en dan bedrijf sekonomische erva ringen en cijfers uitwisselt. Zo'n diskussie is voor ieder van de deelnemers zeer leer zaam. 'n Konklusie mag dus zijn, dat ekono mische samenwerking het de middenstand ondernemers mogelijk maakt de voordelen van het grootbedrijf binnen hun bereik te brengen zonder verlies van de voordelen aan hun eigen bedrijfsvorm verbonden. Samenwerkingskrediet De rijksoverheid vindt samenwerking belangrijk. Daarom is door haar een „kre diet voor ekonomische samenwerking in het leven geroepen. De garantie die de overheid voor dit krediet geeft maakt het mogelijk dat samenwerkende ondernemers een meer rationele bedrijfsopzet kunnen financieren. Dit samenwerkingskrediet kan zowel dienen voor financiering van inves teringen (b.v. aanschaffing van machines, uitbreiding van bedrijfsruimte etc.) als voor het verstrekken van bedrijfskapitaal (b.v. ter financiering van voorraden en vorderingen). De kredietverstrekking moet in een redelijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in hun onder nemingen geinvesteerde eigen of op lange termijn aangetrokken vreemd geld. Enig kapitaal moet dus reeds ter beschikking staan, hetgeen dan kan dienen tot deel name in de financiering of tot het stellen van zekerheid. Aan het „ekonomisch sa menwerkingskrediet" is geen limiet gesteld. De looptijd bedraagt maximaal 10 jaar. De gebruikelijke debetrente en omzetpro- visie worden aan de kredietnemers in rekening gebracht. Het krediet kan bij een van de kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. worden aange vraagd. De gekozen vorm van samenwer king moet tevoren door de Minister van Ekonomische Zaken zijn goedgekeurd. Dit overzicht is niet volledig. Het bevat echter voldoende gegevens voor een eerste gedachtenbepaling. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder „Ophouden met roken is ook gevaarlijk" Prof. dr. Querido (P. v. d. A.) direc teur van de G.G. en G.D. te Amsterdam heeft een waarschuwing laten horen te gen aktiviteiten die rokers ertoe moeten brengen met Hun gewoonte te breken. „Zullen de piensen die met roken op houden niet komen tot andere vormen van verslavingen welke schadelijker zijn? Prof. Querido liet zijn waarschuwing horen in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. In tegenstelling tot de heer Schipper (A.R.) had de Amster damse hoogleraar weinig waardering voor de aktie tegen het roken. Hij noemde het onzedelijk dat door een belastingverhoging geprobeerd wordt het roken van sigaret ten te verminderen. „Roken is nog de zin- delijkste van alle menselijke ondeugden. Het bergt niet in zich de schadelijke ge volgen van drankmisbruik van goklust en van seksuele uitspattingen", aldus prof. Querido. De sleutel van het probleem, aldus de hoogleraar, is een wetenschappelijk on derzoek met het doel de schadelijke stof fen uit de sigaret op te sporen en deze te verwijderen. De heer Kranenburg (C.H.U.) vroeg aan de staatssecretaris meer de aandacht te vestigen op verstandig roken. 7e Nationale Wedstrijd In het kader van de 19e Internationale Huishoudbeurs te Amsterdam wordt de 7e Nationele wedstrijd Vrijetijdsbesteding ge houden. Uit alle delen van ons land meld de zich reeds een groot aantal deelnemers. Gezien het feit, dat de Huishoudbeurs eerst begin mei wordt gehouden, is de aanmeldingstermijn dit jaar veel groter dan anders. Men kan zich derhalve nog steeds opgeven bij het sekretariaat van de Huishoudbeurs Gerrit v. d. Veenstr. 94, tel. 72 53 76 te Amsterdam. Inschrijvings formulieren worden dan meteen toege stuurd. Deelname is mogelijk in diverse katego- rieën als hout, metaal, vrouwelijke hand werken. schilderwerk, fotografie, e.d. AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1