„gezondheid Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Faillissementen Langs de Scheldestromen Aanrijding. Op de Hulsterweg, nabij de Perkpolder- haven te Walsoorden kwam een vrachtauto bestuurd door v. d. W. uit Ouwerkerk in bot sing met een personenauto, bestuurd door S. uit Goes. Toen v. d. W. de voor de veerboot wachtende file auto's naderde, waarvan S. de laatste was, weigerden zijn remmen. De auto van S. schoot onder de vrachtauto en werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zeeuwse „alarm-motie" over woningverdeling. De minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid zal dezer dagen een motie ontvan gen van de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, waarin de woningtoewijzing voor 1964 aan deze pro vincie slechts 750 woningwet-, 410 premie -en 190 ongesubsidieerde woningen wordt gezien als een ernstig gevaar tot „bevriezing" van het platteland en een verdere ontvolking. De motie - gistermorgen in Goes met al gemene stemmen aanvaard - dringt er bij de minister op aan dit beleid, „dat vanuit de Zeeuwse situatie bezien zeker niet expansief kan worden genoemd, zodanig te wijzigen dat met de omstandigheden en behoeften, zoals die hier liggen, alsnog rekening wordt gehou den". De „noodkreet" over het systeem van wo ningverdeling, dat de minister heeft aange kondigd te zullen hanteren, is afkomstig van de vereniging van burgemeesters en secreta rissen op Walcheren. Er wordt met redenen omkleed in gesteld, dat de woningtoewijzing voor 1964 niet in de juiste verhouding ligt ten opzichte van de behoeften, welke als ge volg van de huidige ontwikkeling in Zeeland waarneembaar en aantoonbaar zijn. De Zeeuwse gemeentebestuurders vinden, dat het met dit geringe contingent aan de provincie niet mogelijk is een verdeling tot stand te brengen, die beantwoordt aan eisen van dis tributieve rechtvaardigheid. „De industriële ontwikkeling is niet alleen van regionale be tekenis, maar een nationaal belang en met deze omstandigheid wordt in de toewijzing van woningen aan deze provincie weinig of geen rekening gehouden". De motie signa leert bovendien in de sector van de bouw nijverheid in Zeeland een onbenut blijven van aanwezige bouwcapaciteit. En omdat deze op het platteland voldoende aanwezig wordt geacht om aan de lokale en regionale behoefte te voldoen, geven de gemeentebestuurders de minister in overweging niet-gesubsidieërde woningbouwcontingenten aan Zeeland toe te wijzen, die geheel buiten bezwaar van de schatkist vallen. De motie zal ook ter kennis worden ge bracht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de beide Kamers van de Staten-Generaal. Geen schepen van „De Schelde" voor Rood-China. Naar aanleiding van een bericht van United Press International dat de Vlissingse scheepswerf „De Schelde" een komplete werf zou verkopen aan Communistisch China, waartoe de president-commissaris van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, al naar Pe king onderweg zou zijn, werd ons desge vraagd door een der directeuren van de Vlis singse scheepswerf, de heer G. N. van Ginkel meegedeeld, dat deze geruchten „volkomen uit de lucht gegrepen" zijn. Zierikzeese politie greep vandalen. In Zierikzee zijn het afgelopen weekeinde enkele staaltjes van vandalisme geconstateerd. In de avonduren van de vorige week vrijdag hebben jongens vier lampen van de verlich- Nieuwe Ziekenhuisvleugel te Oostburg ingezegend. Aan het St.-Antonius-ziekenhuis te Oostburg is zaterdagmiddag een nieuwe vleugel inge zegend door rector R. Verdurmen, welke ce remonie geen aanleiding heeft gegeven tot officiéél vertoon. Het betreft immers slechts een niet-perma- nent gebouw, dat overigens een langgekoes terde wens in vervulling deed gaan m.b.t. het laboratorium en de polikliniek. Zoals inmiddels gepubliceerd, heeft de Rijksoverheid haar fiat verleend aan de bouw van een nieuw r.-k. ziekenhuis. Engels schip voor Breskens omhoog. De 10.000 ton metende Engelse vracht vaarder „Dunkwa" van de Elder Dempster Lines uit Liverpool is zondagmorgen om streeks half twaalf op een zandbank in de Westerschelde onder de wal bij Breskens om- hoggijevaren. Vanuit Terneuzen en Vlissingen voeren sleepboten ter assistentie uit, die er echter aanvankelijk niet in slaagden het schip los te trekken. Een tweede poging werd om middernacht met sukses bekroond. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. Nieuwe haven voor Wolphaartsdijk. B. en W. van Wolphaartsdijk zullen de raad donderdag voorstellen een krediet van 50.000, - beschikbaar te stellen voor de aanleg van een haven met toegangsweg voor de visserie- en hengelsportvereniging „De Zandkreek". De haven zal, wanneer de raad zich met de plannen kan verenigen, worden aangelegd op het schor aan het Wolphaarts- dijkse Veer ten Oosten van de andere jacht haven. De boten van genoemde vereniging liggen nu in de. nieuwe landbouwhaven van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland. Zij liggen daar in de weg. ting bij de schrikhekken rondom het bouw terrein voor de nieuwe christelijk gerefor meerde kerk aan de Zevengetijstraat uitge draaid en stukgegooid. De rijkspolitie van Zierikzee heeft zater dagmorgen twee jongens van vijftien jaar kunnen aanhouden, die zich daaraan schuldig hadden gemaakt. Hun baldadigheid had ter plaatse een gevaarlijke situatie geschapen, vooral nu een deel van Marisstraat welke ook aan het bouwterrein grenst - in verband met de heiwerkzaamheden is afgesloten. Te gen de jongens werd proces-verbaal opge maakt. Ook in het bouwplan „Malta" is vandalis me gepleegd. Mannen van de gemeentelijke plantsoenendienst vonden zware bloempotten verplaatst en omgekeerd. Ook was een pas ge plante boom vernield. De politie is extra op haar hoede na deze ergerlijke voorvallen. AUTO-BOTSING Woensdag 29 januari j.l. te omstreeks 13.30 uur had op de Nieuwendijk te Axel een botsing plaats tussen twee personenauto's. Beide auto's reden in derelfde richting. De eerste auto, bestuurd door de heer P. A. H. te Axel wilde linksafslaan met de bedoeling op een links van de weg gelegen plein te keren, maar op dat moment wilde de heer M. J. de V., eveneens uit Axel, pas seren, waardoor een botsing ontstond. De materiële schade was zeer aanzienlijk, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. BEËDIGING RESERVISTEN Tijdens een korte plechtigheid in de kazerne van de groep Axel der Rijkspolitie vond op maandag 27 januari j.l. de beëdiging plaats van een aantal reserve wachtmeesters, die de graad van buiten gewoon geoefend man hadden behaald, tot onbe zoldigd ambtenaar bij het korps Rijkspolitie. Bij deze beëdiging waren aanwezig, de districts ,commandant, Overste van Thiel uit Middelburg, alsmede Adjudant van Poeijer en de Groepscom mandanten van Axel - Hulst en Hontenisse, de Adjudanten Schatborn, Eekman en de Ruijter en Adjudant Boogaert van de verkeerspolitie uit Ter- neuzen. De beëdigde wachtmeesters van de groep Axel waren de heren J. F. de Brouwer, E. C. Fermont, F. Hamelink, P. A. Meeusen, A. van Meurs, J. van Meurs, P. van Meurs, J. V. Schelleman, A. Schreuders en F. G. van Taenhove, allen te Axel J. J. La Heijne te Zuiddorpe; A. A. van Poeke, J. R. Megroot, A. de Schepper en G. E. van Waesberghe te Koe wacht. DE HEER P. DE KORT 70 JAAR Onder grote belangstelling van familie, beken den en veretgenwoordigers van allerlei organisaties en verenigingen vierde de heer P. de Kort zijn 70ste verjaardag. De heer de Kort, die zich in de loop der jaren voor alle mogelijke instellingen dienstbaar maakte en onopvallend bergen werk voor de parochiegemeenschap van Axel verzette. Zelden klopte iemand vergeefs bij hem aan om hulp, waarbij hij niet lette op geloof of afkomst. Typerend voor zijn persoon is misschien dat hij als jong hoofdonderwijzer in de crisisjaren de plaat selijke K.A.B. oprichtte en de arbeiders voorging. Het zou te ver voeren om alle verenigingen en instanties op te noemen waar meneer de Kort een werkzaam aandeel in had en nog heeft. Zijn be scheidenheid kennende zou hij dit ook niet op prijs stellen. Het heeft hem echter op deze dag niet aan belangstelling ontbroken. Hij geniet nog een uit stekende gezondheid en het zal de wens zijn van zijn vele vrienden, dat hij nog vele jaren voor zijn gezin en voor de gemeenschap mag behouden blij ven. GESLAAGD Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het Doctoraal examen Psychologie, Mevrouw Velthuizen-Burger, vroeger te Axel. OPBRENGST KOLLEKTE De opbrengst van de kollekte voor de Afrikaan se Missieën bedroeg 188,30 BABYSIT-CENTRALE Sinds enkele maanden is er voor de katholieke gemeenschap van Axel een hulpdienst in het leven geroepen voor moeders met kleine kinderen. In het Wit Gele Kruis-gebouw, naast de kerk, kunnen zij op zon- en feestdagen, tijdens de tweede en derde H. Mis, hun kinderen toevertrouwen aan dames en jonge meisjes die de kleuters aangenaam bezig hou den, met leuk speelgoed, dat speciaal hiervoor is aangeschaft. Ook een box en een kinderstoel zijn aanwezig, terwijl voor de kinderwagen met de baby's een aparte afdeling is gereserveerd. Deze hulp aan de gezinnen is geheel gratis. Het doel hiervan is onze zondagsviering zinvoller te maken, door samen met het gezin de Eucharistie te vieren en zo thuis met het gezin een rustig ge zamenlijk ontbijt te hebben. Ook om de nieuwe bewoners zich hierdoor eerder thuis te doen voelen in onze gemeenschap. Hoofdleidsters F. v. d. Bergen, Evertsenstraat 13, tel. 939 R. Maas, Walstraat 80. Vanaf heden start de tweede hulpdienst aan de katholieke gezinnen en wel De oppas bij U aan huis. Het word tegenwoordig als een behoefte ge voeld, vooral voor de moeders zonder hulp, er eens uit te zijn. De baby-sitters zijn zowel jongens als meisjes. Zij krijgen hiervoor een tegemoetkoming naar gelang de tijdsduur van thuiswachten, en wel 8 tot 11 uur 1,75; tot 12 uur 2,en na 12 uur 2,50. Dan kunnen wij met „Beatrijs" zeggenHet drievoudige parool van de oppas is mondje dicht over ales wat je hoort of ziet;geen eigen bezoek over de vloer en vooral kinderen en huis onder geen enkel beding in de steek laten en wachten tot de ouders truis zijn. Voor ouders die oppas vragen geldt Geef de babysitter de juiste tijd van thuis komst op. Na 11 uur de meisjes thuis brengen. Wordt het na twaalven, zorg dan eventueel voor slaapgelegenheid. Geef altijd het adres of telefoon nummer op waar men heengaat, of waar men bij eventuele moeilijkheden terecht kan. Sluit gordijnen voor en achter en doe de deuren op slot. Vertel Uw babysit of er eventueel huisdieren aanwezig zijn om onnodig schrikken te voorkomen. Laat even tueel de oppas van te voren even komen kennis maken. Vraag tijdig hulp aan. Voor alle verdere inlichtingen zich wenden totMevr. van der Lin den, Kanaalkade 66, tel. 546. Tot slot zij nog vermeld, dat de tarieven, die voor de babysit gelden, zo laag mogelijk zijn ge houden en we dus van tegemoetkoming spreken, omdat de hele opzet van deze babysitcentrale een ideële is en een dienst wil zijn aan elkaar. 1944-1964 AXEL 20 JAAR BEVRIJD In september van dit jaar zal het 20 jaar geleden zijn, dat Axel door de Polen werd bevrijd. Gezien de wijze waarop dit feit nog ieder jaar is herdacht en speciaal de manier waarop de lustra van de bevrijding in Axel als centraal punt voor de bevrij ding van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen steeds zijn gevoer, ligt het voor de hand dat dit feit ook dit jaar niet ongemerkt voorbij mag gaan. Dinsdagavond vond op het gemeentehuis een eerste bespreking plaats tot samenstelling van een comité ter voorbereiding van deze viering, waarbij aanwezig waren het gemeentebestuur en vertegen woordigers van de dagelijkse besturen van Axel Polen, de Oranjevereniging, het Streekcentrum en de WV. De vergadering stond wegens ziekte van burgemeester van Dijke onder voorzitter schap van wethouder IJsebaert. Staande de ver gadering werd een comité, belast met de dagelijkse leiding, onder voorzitterschap van de heer A. H. van der Lee. Dit dagelijks bestuur zal straks verder gaan met de vorming van een uitgebreider comité en de vorming van sub-commissies, waarbij er naar gestreefd zal worden dat hierin zo veel mogelijk alle bevolkingsgroepen zullen zijn vertegenwoor digd. Het ligt in de bedoeling dat de herdenkings diensten zullen plaats vinden op woensdag 16 sep tember (16 september is de eerste dag van de aan val op Axel) waarna een feestprogramma zat wor den opgesteld voor donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 september. OPRICHTINGSVERGADERING Woensdag 29 januari j.l. werd in hotel „De Stadsherberg" te Axel een bijeenkomst gehouden voor het personeel werkzaam in dienst der gemeen te Axel, met het doel te komen tot de oprichting van een personeelsvereniging. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer Ortelee. Na een uitgebreide discussie werd besloten tot vaststelling van de statuten. Het doel van de ver eniging is om de onderlinge band tussen de per soneelsleden te verstevigen. De vereniging draagt de naam „Vereniging Axelse Gemeente Ambtenaren Bij de bestuursverkiezing werden gekozen tot voorzitter, de heer H. P. Zegers, tot secretaresse mejuffrouw R. Verdurmen, tot penningmeester de heer J. Dieleman en tot bestuursleden de heren P. Eckhardt, G. H. Gerdes, C. Bakker en C. Vinke. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren T. Eeman, L. Ortelee en A. P. de Ruyter. BIJDRAGE KERK De financieële regeling voor de R.K. Kerken in ons bisdom verloopt wat de parochie Axel betreft zeer gunstig. Reeds 75% van de geraamde deel nemers hebben reeds hun bijdrage gestort. Het ge middelde gestorte bedrag bedraagt tot dusver 53,67. Het overige percentage zal alsnog door het werkkommité bezocht worden om nadere toe lichting op deze regeling te geven. Daar alles op vrijwillige basis geschiedt sprak de Zeer Eerw. Heer Pastoor zijn grote tevredenheid uit over de spontane medewerking. Ook prees hij het idealisme van vele jongeren in de parochie waar zelden te vergeefs een beroep op wordt gedaan. BENOEMING In de deze week gehouden bestuursvergadering van de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging Het Nederlandse Trekpaard werd de heer M. L. M. IJsebaert, alhier benoemd tot vice-voorzitter van deze afdeling. Het dagelijks bestuur bestaat na deze bestuurs verkiezing uit de volgende heren A. L. C. Brooijmans, Tholen; M. L. M. IJsebaert, Axel. M. de Dobbelaere te IJzendijke, J. van Over- beke te Kapelle en Iz. de Buck te Grijpskerke. ZONDAG 2 FEBRUARI 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat); 10.00 en 3.00 uur: Cand. v. d. Berg, Emmeloord. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 12 FEBRUARIDokter Schiltman. UITGESPROKEN N.V. Marbro, Kunststeenfabriek Houg en De Looff, de fabricage en verwerking van -en de handel in sierbeton en andere kunststeen, gevestigd en kan- toorhoudende te AXEL. Cur. Mr. H. C. G. L. Polak, Mathenesserlaan 184, Rotterdam. De Pool Henry St. heeft een journalist, die met hem sprak ter gelegenheid van zijn 102e ver jaardag zijn geheim verteld ik heb altijd zeer veel knoflook gegeten en daardoor bleven de vrouwen een eind bij mij uit de buurt... Californië is de Amerikaanse staat, waar de meeste motorvoertuigen rondrijden,'. Er rijden bijna 8 miljoen auto's terwijl er circa 9 miljoen rijbewijzen zijn uitgereikt. "X' t NATU URZUIV CR 11 OPWEKKEN D VERKWIKKEND

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2