GAAT NEDERLAND AAN DE PIJP Nederland en België samen naar de Zuidpool. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG PRINSES BEATRIX 26 JAAR S.O.S. IN BELGIE is telefoonnummer 900 „Jaar van de kalme zon Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 FEBRUARI 1963 78e Jaargang no. 18 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Lome na Kwartaal - abonnement Ami binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12. tel. 0 1155 - 646, poatbu» 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduküe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentiSn 1-5 regels ƒ1.» iedere regel meer 12 cent extra. De reacties op de onrustbarende rapporten met betrekking tot het verband tussen sigaret tenroken en longkanker blijven niet uit. De verkoop van sigaretten daalt en anderzijds ziet men een toenemende belangstelling ontwaken voor de pijp De goede pijproker immers rookt niet op zijn longen. Hij rookt geen papier mee. Het in iedere pijp aanwezige „systeem" vangt veel nicotine op. Daarom proberen velen, die het sigaretten roken te riskant gaan vinden en toch niets ge voelen voor geheelonthouding op dit gebied, het met de pijp. Zo'n overgang is niet zo gemakkelijk als velen denken. Het gevolg is dan ook vaak teleurstelling. Men meent te kunnen volstaan met het kopen van een pijp en een pakje tabak en als men het dan gaat proberen beleeft men van die proefneming niet altijd plezier. Velen beweren dan ook Ik heb het (meer dan eens) geprobeerd, maar ik kan nu eenmaal geen pijp roken Maar men rookt een pijp nu eenmaal an ders dan een sigaret. Een sigaret rookt zich zelf op, een pijp moet (evenals een sigaar) worden gerookt en met zelfbeheersing. Trekt men te hard dan smaakt de tabak niet lekker, vergeet men te trekken dan gaat de pijp uit. Terwijl de sigarettenroker de indruk geeft van nervositeit, lijkt het bij de pijproker alles gemoedsrust wat de klok slaat. Maar het roken van een pijp dwingt dan ook tot rust. Pijpen in soorten. Men moet om te beginnen niet zomaar „een" pijp kopen. Bij voorkeur doet men dat in een zaak, die een zeer behoorlijk pijpen- assortiment blijkt te hebben, dus daarin is ge specialiseerd. In zo'n geval kan de handelaar deskundig advies geven. Men heeft grote en kleine, rechte en krom me, houten en meerschuimen en stenen pijpen. Er zijn ook „fancy" pijpen met glimmend me taal of met leer bekleed. De echte pijpenroker schuwt deze uitwassen, zoals de meeste auto mobilisten afkerig zijn van auto's met al teveel chroom. Het kiezen van een pijp wordt mede be paald door de soort tabak, welke men wil gaan roken. Voor shag gebruikt men een andere pijp dan voor bijvoorbeeld mixture. Wat de prijs betreft die varieert van één gulden tot vijftig gulden of nog meer. De kwaliteit van de pijp spreekt een geducht woordje mee. Het aroma waarvan de roker geniet, is het gezamenlijk produkt van pijp èn tabak. Het mopje „Smaakt de pijp Dan kun je de tabak wel weggooien" is dan ook beslist van een niet-pijproker afkomstig. Men behoeft geen tientallen guldens uit te geven voor een goede pijp. Beneden de tien gulden komt men ook klaar. De echte pijproker heeft altijd meer dan één pijp. Want men steekt nooit een verse pijp op wanneer de kop nog warm is. De echte doorroker heeft er dan ook altijd meer dan één op zak. Maar mensen, die het roken willen beperken, worden dus gedwongen om wanneer zij één pijp meenemen, te wachten tot die weer voldoende is afgekoeld. Het is vooral zaak de pijp regelmatig schoon te maken, anders gaat zij stinken. Met behulp van de zogenaamde pijpragers gaat dit heel gemakkelijk. Een nieuwe pijp moet altijd aan de binnen kant worden bevochtigd. Soms doet men dit met olie, maar doodgewoon een natte vinger is voldoende. En dan niet meteen de pijp hele maal stoppen en ook niet te stevig, want dan trekt ze niet. ...en tabak in soorten Pijptabak is er eveneens in alle soorten en prijzen. Men kan zowel shag als gewone rook tabak (bv. baai) en mixture roken. Vooral de laatste kan duur worden wanneer men een voorkeur gaat ontwikkelen voor de dure Ame rikaanse en Engelse importsoorten, maar het Hollandse produkt is goed genoeg en, in ver gelijking met het buitenland vooral zeer bil lijk. Vooral bij het roken van de (altijd vochtige) mixture moet men zorgen de pijp in de brand te houden. Men zal wel bemerken, dat pijp roken meer lucifers kost. Het kan wel even duren voor de pijproker zijn favoriete merk te pakken heeft. Brandt de tabak op de tong, dan moet men een ander merk gaan proberen. Met een pijp moet je leren omgaan. Klopt men de pijp te hardhandig uit dan loopt men een grote kans, dat de steel af breekt, vooral wanneer zij niet van een me talen tap is voorzien. Men klopt de pijp voor zichtig tikkend en liefst op de hand uit. De binnenkant van de pijp vertoont de nei ging „aan te groeien" en dit heeft niet alleen een nadelige invloed op de smaak, maar men kan er ook minder tabak in stoppen. En de juiste hoeveelheid tabak (bepaalt door de grootte van de kop) heeft ook weer grote in vloed op het rookgenot. Niet op goed geluk. Uit dit alles blijkt wel, dat wie op goed ge luk probeert een pijp te gaan roken, veel kans loopt een slechte pijp te roken en het mis schien maar opgeeft. Wie een pijp gaat roken gaat tot een andere staat des levens over. Hij zal dezelfde onder vindingen opdoen als welke hij had toen hij zijn eerste sigaar rookte. Dat is ook niet met een lekker, men weet zijn keuze niet te ma ken, rookt deze te zwaar of te licht, trekt te hard of te langzaam, en het begin is zelden of nooit een onverdeeld genoegen. Maar al doen de leert men. En de echte pijproker houdt zich geheel zijn leven bij zijn pijp. Meestal kan men er hem mee „uittekenen". Dat men de pijp tussen de tanden moet houden levert moeilijkheden op bij mensen met een prothese. Maar er zijn speciale pijpen in de handel, in de steel van uitsparingen voorzien, waardoor deze kategorie toch kan pijproken. Koop om te beginnen geen te dure pijp. Laat U adviseren door een vakman. En laat U niet ontmoedigen door de moei lijkheden van de beginner. Tenslotte heeft pijproken nog een bepaald voordeel de meeste vrouwen vinden het zo gezellig staan (Nadruk verboden). Prinses Beatrix, onze kroonprinses, vierde gisteren haar zesentwintigste verjaardag (Foto Max Koot) NNP - Veertien barre maanden lang zul len veertien Nederlandse en Belgische man nen in 1964/1965 doorbrengen op de vijan dige vlakten van de Zuidpool. Hun doel is zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over ons trouwe hemellicht, de zon. Volgend jaar begint voor de zon een vreemde tijd. Een periode, waarin het oppervlak van de zon een min of meer rustig beeld zal geven en de zo genaamde zonnevlekken uitbarstingen aan het oppervlak van de zon, waarbij waterstof bommen slechts onschuldige knalkurken zijn - veel minder frequent zullen voorkomen. Het is een ideale tijd voor onderzoekingen op tal van gebied. Vooral ook doordat nog maar kort geleden in de jaren 1957/1958 juist de meest bewogen tijd in het (geregis treerde) leven van de zon werd waargenomen. In deze periode werden de meeste zonnevlek ken geteld sinds de mens tweehonderd jaren geleden begon met het systematisch waarne men van die gigantische gasbol, die miljoenen lichtjaren van ons verwijderd is. De Zuidpool is een ideale plaats voor het doen van waarnemingen. De lucht is de zui verste, welke op de gehele aarde te vinden is, volkomen vrij van stofdeeltjes. In het kader van het „Internationale Jaar van de Kalme Zon" zullen op liefst 35 verschillende bases op de Zuidpool een dozijn landen hun beste wetenschapsmensen inzetten voor het bestu deren van de zon. Of de Zuidpool nu ook zo'n ideale plaats voor mensen is De veer tien dappere Belgen en Nederlanders, die 8 december vertrokken met de Deense ijs- breker Maga Dan uit de haven van Antwer pen, weten wat hun staat te wachten. Als zij aankomen - eind januari - zal het op de pool zomer zijn met temperaturen, welke best eens boven de 0 graden kunnen komen. Maar geleidelijk zal het steeds kouder worden. De Russen, die 700 kilometer van de Belgisch- Nederlandse nederzetting een basis hebben en daardoor de naaste buren zijn, hebben in juli zelfs temperaturen van -93,7 gr. gemeten. Abnormaal zijn in juli, het hartje van de poolwinter, in ieder geval niet de tempera turen van rond -50 graden Celsius. De tien Belgen en vier Nederlanders de natuurkundig ingenieurs J. Rietman en P. Buis, - de KNMI-meteoroloog J. van Ameijde en de marine-radiotelegrafist P. Verschoor zullen op de pool een basis op richten in de nabijheid van het voormalige Belgische Koning-Boudewijn-kampement, dat in 1958 voor het laatst werd gebruikt. Aan boord van de Maga Dan zijn voorraden voor veertien maanden ingescheept olie, koffie, drie „snowcats" (sterke sneeuw-rupsvoertui- gen), bergen voedsel in blik en dikke, warme kledingstukken voor de onderzoekers. De mannen zullen hun poolleven vrijwel geheel onder de sneeuw doorbrengen. De ervarin gen hebben uitgewezen, dat de ijskoude, bikkelharde blizzards, de verschrikkelijke sneeuwstormen, de onderkomens geheel be dekken. Alleen de radiomasten, de waarne mingskoepel en de schoorsteen voor de diesel motoren steken dan nog boven de witte we reld uit. De Belgisch-Nederlandse expeditie zal vooral metingen doen van weersomstandig heden, zonne- en radio-actieve straling, zwaartekracht, ionosfeer en poöllicht. De kosten van de reis worden geschat op bijna twee miljoen gulden. Nederland zal hiervan zeshonderdduizend gulden voor eigen re kening nemen. De Nederlandse marine heeft bovendien een heel belangrijke taak zij zal de ontspanning van de veertien mannen moe ten verzorgen. Aan boord van de Maga Dan zijn grote hoeveelheden boeken, gezelschaps spelen en films gebracht, afkomstig uit de voorraden van de Koninklijke Marine. Ont spanning is een heel belangrijke zaak als je veertien maanden lang op de pool zit. (Nadruk verboden). Voortaan zal, waar ook in België, het draaien van eenzelfde telefoonnummer vol doende zijn om uiterst snel eerste hulp bij ongelukken te verkrijgen. Het is nummer 900. Iedere automobilist of getuige die betrokken is bij een auto-ongeluk krijgt dan, vanwaar hij ook belt, op de kortst mogelijke termijn de medische assistentie die dan zo dringend nodig is. Het nummer is tevens ingesteld voor ogen blikkelijke hulp in gevallen van brand, ver drinking, verstikking, e.d. De communicatie is gratis. Nummer 900 correspondeert altijd met een van de zestien hiertoe opgerichte eerste- hulpcentrales welke de hulpverlening orga niseren. De centrales staan daartoe constant in verbinding met overal in hun rayon gesta- tionneerde ambulancewagens, die naar behoe ven worden ingezet. Deze ambulances voldoen aan de modernste eisen, zijn door medisch ge schoold personeel bemand en worden nog voorzien van radio ontvang- en zendinstal- laties, zodat tussen eerste-hulpcentrale, am bulance en ziekenhuis voortdurend contact en - eventueel - medische instructie mogelijk zal zijn. Men streeft er naar nummer 900 ook van uit meer geïsoleerde plaatsen bereikbaar te maken door het instellen van nieuwe telefoon posten of radio-telefonische installaties. Alle ziekenhuizen die bij nummer 900 zijn of worden „aangesloten" moeten volledig garant staan voor adequate en volledige medische hulp. Dank zij de Belgische geneeskundige diens ten, die deze organisatie op touw hebben ge zet, kan de buitenlandse automobilist in geval van nood dus op uiterst snelle medische hulp rekenen. Technische assistentie wordt, zoals bekend, verleend door de Belgische wegenwacht, de „Touring Secours" van de Belgische Touring Club.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1