Oost Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt 700 woningen Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 25 JANUARI 1964 17 e Jaargang, no. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktfe en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Dank zij het Ratio-bouwsysteem zullen in de gemeenten in Oost Z.-Vlaanderen buiten Terneuzen in de komende drie jaar ca. 700 woningen extra kunnen worden gebouwd. Reeds geruime tijd wordt in het streven om meer woningen te creëren gewerkt aan een plan, dit doel te bereiken door woningen te bouwen volgens een arbeidsbesparende methode, voor welk systeem het dan moge lijk is van de minister extra bouwvolume te krijgen. Onze lezers zullen zich herinneren dat al bij eerdere gelegenheden deze plannen naar voren zijn gekomen al kon tot nog toe niets definitiefs worden medegedeeld, aan gezien eerst extra bouwvolume moest wor den toegezegd en dit anderzijds o.a. ook weer afhankelijk was van de bereidheid tot samenwerking tussen de diverse ge meenten onderling. En speciaal op dit laatste punt dreigde de laatste weken de zaak fout te lopen, aangezien meerdere gemeenten graag bij de eersten wjilden zijn, waar dit projekt zal starten en be grijpelijkerwijs niemand graag de laatste wilde zijn. Axels burgemeester, M. K. van Dij'ke, heeft in dit hele plan een belangrijk aan deel gehad en veel werk verzet om te ko men tot een afgerond geheel om dit voor onze streek grote objekt tot verwezenlijking te kunnen brengen. Het zal voor hem dan ook stellig een grote voldoening zijn ge weest om in een bespreking met alle be trokken gemeentebesturen te konstateren dat men het eens 'kon worden en wan neer de gemeenteraden snel tot een besluit komen reeds in april aan de daadwerke lijke uitvoering van dit projekt zal kunnen worden begonnen. Donderdagmiddag waren n.l. alle betrok ken gemeentebesturen aanwezig op het Axelse stadhuis, waar onder voorzitter schap van de Kommissaris der Koningin, en in tegenwoordigheid van de Gedepu teerden Kaland en Van Dongen, alsmede van de Hoofdingenieur-direkteur voor de Volkshuisvesting in Zeeland, ir. Huisman, een bespreking plaats vond, waarin vol ledige overeenstemming tussen alle par tijen werd bereikt, ook wat betreft de volg orde waarin de gemeenten bij de bouw aan de beurt zullen komen, zodat na een bekrachtiging door de gemeenteraden niets meer de uitvoering van dit ambitieuze plan in de weg staat. Het plan voorziet in de bouw van onge veer 690 woningen, te verdelen over drie jaar en te bouwen in Oost Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten buiten Terneuzen. Er wordt gewerkt met arbeidsbesparen de methoden, waardoor dus kan wor den geprofiteerd van het extra bouw volume dat voor dergelijke systemen kan worden verkregen, en de bouw zal wor den uitgevoerd door de nog jonge aan nemer skombinatie „Vlaco (die o.a. ook de thans in wording zijnde flats in Axel bouwt). Aangezien voor dergelijke sys- temen alleen extra bouwvolume wordt verleend voor grotere aantallen huizen, wat zelfstandig voor geen der betrokken gemeenten te realiseren was, hebben de gemeentebesturen de koppen bijeen ge stoken om zo gezamenlijk tot een be hoorlijk aantal te komen. In het bijzon der voor de kleinere gemeenten die anders slechts enkele of in het geheel geen woningen toegewezen krijgen, was dit plan ook aantrekkelijk, aangezien zij nu ook over een 15 tot 20 woningen zullen kunnen beschikken. BOUW START DIT VOORJAAR IN AXEL. Axel mogelijk als initiatiefnemer en in ieder geval als enige gemeente die direkt over voldoende bouwrijpe grond voor een flink aantal woningen beschikt zal het eerst met de bouw starten, mogelijk dus reeds over ca. maand. Zijn wij juist ingelicht, dan zullen in eerste instantie hier een 70 a 80 woningen worden ge bouwd, terwijl het totale aantal woningen dat in Axel komt, mogelijk ruim 200 zal bédragen. Kort na Axel zal ook in Hulst met de bouw worden begonnen, terwijl als derde gemeente Hontenisse aan de beurt komt. Bij de bouw van deze woningen zullen geen projekten worden toegepast die nog in een experimenteel stadium zijn. De arbeidsbesparingen bij deze bouw worden in hoofdzaak bereikt door het opzetten van deze grote serie, waardoor dus volgens een bepaald standaard systeem regelmatig kan worden voortge- werkt en dus van ramen, kozijnen, trap pen, diverse leidingen enz. grote aan tallen van gelijksoortige delen kunnen worden gemaakt. Op de indeling en grootte van deze wo ningen, de huurprijs enz., hopen wij nog nader terug te komen. GEMEENTERAAD VAN AXEL kwam in Openbare Vergadering bijeen op dinsdag 21 januari 1964. BURGEMEESTER VAN DIJKE SPRAK NIEUWJAARSREDE UIT. AXEL,SIS COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nmnniim W eest Kwartaal - abonnement AmI binnen de bom 1,25. Andere plaatsen MS, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra. Voor de eerste maal in 1964 kwam de Raad van Axel in Openbare Vergadering bijeen op dinsdag 21 januari j.l. Traditiegetrouw sprak burgemeester Van Dijke op deze eerste vergadering zijn nieuwjaarsrede uit Mevrouw, Mijne Heren, Deze eerste raadsvergadering in het jaar 1964 wil ik aanvangen met U allen een voorspoedig en gezegend nieuwjaar toe te wensen. In deze wens betrek ik mede onze gemeente-secretaris, die thans nog in het verre Iran zijn adviserende functie uit oefent. Namens U allen heb ik hem reeds schriftelijk onze beste wensen aangeboden. Voor Uw intensieve arbeid in het afgelopen jaar wil ik U gaarne mijn oprechte dank betuigen. Deze dank geldt ook het gehele ambtenarenkorps alsmede de raadsverslaggevers. Ook het jaar 1963 heeft onze gemeente wederom in het teken gestaan van vooruitgang en ver nieuwing. Met een groot aantal openbare werken is een aanvang gemaakt, mede tengevolge waarvan het aanzicht van Axel in beduidende mate verandert. Voor een in opkomst zijnde gemeente is het een eerste vereiste, dat deze ontwikkeling wordt voort gezet en zo mogelijk versneld. De financiële gevolgen daarvan baren ons echter zorg. De mogelijkheden voor het opvoeren van de eigen inkomsten van de gemeente zijn vrijwel uitge put, terwijl de rijksuitkeringen niet adequaat zijri aan de voor de te behartigen taken te doene uit gaven. Moge in het jaar 1964 eindelijk een modus gevonden worden voor het toepassen van ver fijningen ten behoeve van die gemeenten, welke een geldverslindende centrum-functie uitoefenen Niettegenstaande de financiële zorgen moeten wij echter vóóruit. Stilstand betekent ook hier achter uitgang en dat wensen wij onder geen enkel be ding. In het komende jaar zal dan ook een groot aantal belangrijke zaken, de verdere vooruitgang beogende, aan U ter beslissing worden voorgelegd. Ik wil hierop thans niet nader ingaan, aangezien wij daarover bij de behandeling van de begroting nog zeer onlangs breedvoerig hebben gesproken. Enkele algemene, straks bijzonder de aandacht vragende, bestuurlijke aangelegenheden wil ik op dit moment wèl aanstippen. De komst van het aardgas zal ook voor ons gas bedrijf vérstrekkende gevolgen hebben. Het is in dit verband een verheugend feit te noemen, dat de outillage van het bedrijf in het afgelopen jaar in belangrijke mate is verbeterd, zowel wat betreft de mankracht, door de benoeming van een directeur, als ook m.b.t. de materiële voorzieningen, de bouw van de hogedruk bolgashouder en de uitbreiding van de bedrijfsterreinen. Aanzienlijke investeringen zullen binnenkort moeten worden gedaan om het buizennet en de gebruiksapparatuur geschikt te maken voor het ontvangen van aardgas. Daarnaast zal de beheersvorm van het bedrijf opnieuw onder ogen moeten worden gezien. Het is duidelijk dat de komende ontwikkeling ten aanzien van de gasvoor- ziening ook in bestuurijk opzicht ingrijpende ver anderingen vereist. Bundeling van krachten zal no dig zijn om gezamenlijk een krachtig beleid ten deZe te voeren. Het College van B. en W. staat dan ook sympathiek ten opzichte van de plannen van het Provinciaal Bestuur te dezer zake, zij het dat de vorming van één provinciaal energiebedrijf, dus inclusief de P.Z.E.M., bij ons bepaalde beden kingen ontmoet. Voorhands ben ik van mening, dat het mede uit een oogpunt van concurrentie mogelijkheden aanbeveling verdient, althans voor lopig, de gas- en elektriciteits-voorziening geschei den te behartigen. Ongetwijfeld zal in 1964 verder worden beraad slaagd over de plannen tot her-indeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gaarne spreek ik het vertrouwen uit, dat Uw Raad ook bij het komend overleg hieromtrent dezelde loyale en posi tieve houding zal aannemen als in het thans ver streken jaar. De grenswijzigingsprocedure zal stellig enige ja ren vergen, doch de veronderstelling is gewettigd, dat men ons de slepende tragedie van Walcheren zal besparen. Bijkans een ieder is overtuigd van de noodzaak tot her-indeling van de gemeenten in onze streek. Welnu laat men dan ook, voor zover de bij deze materie passende zorgvuldigheid zulks toelaat, doortastend en snel handelen. Het is te betreuren, dat Gedeputeerde Staten met het oog op de achteraf aanhangig gemaakte voor stellen tot herindeling van gemeenten, goedkeuring onthouden hebben aan het gevormde Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaanderen, een schap dat wat betreft zijn knappe technische én bestuurlijke opzet ten voorbeeld mag worden gesteld aan anderen. Het gevaar dreigt en heeft zich reeds gemanifesteerd, dat de industriële ontwikkeling van het desbetref fende gebied daardoor ongemotiveerd wordt afge remd. Met ongeduld zien wij dan ook uit naar het door het Provinciaal Bestuur ruim een half jaar geleden toegezegde nader overleg te dezer zake. De Middelburgse molens malen in dit opzicht wel langzaam Ook met het oog op de verdere planologische planning is het gewenst dat tot bindende afspraken wordt gekomen. Momenteel is een nieuw structuurplan voor onze gemeente in voorbereiding, waarbij rekening wordt gehouden met het reserveren van gronden voor de z.g. droge-industrie. De ontwikkeling op de terreinen aan diep- vaarwater in onze onmiddellijke omgeving noopt er toe, gereed te staan voor het ook op ons grond gebied ontvangen van die toeleverende en verzor gende bedrijven, welke dit vaarwater niet behoeven. Voor een harmonische ontwikkeling van de gehele streek is intergemeentelijk overleg en een gecoör dineerd beleid in dit opzicht gewenst. De verleiding is groot op dit moment nog meer dere zaken te releveren die onze aandacht ver dienen. Ik zal aan die verleiding echter weerstand bieden ongetwijfeld zal in het nu aangevangen jaar nog ruimschoots gelegenheid bestaan over die zaken te beraadslagen. Moge het ons gegeven zijn met vreugde en enthousiasme te arbeiden aan de taak welke God ons op de handen legt. Met Zijn hulp en onder Zijn zegen zal het ons waarachtig wel gelukken. De heer P. J. VAN BENDEGEM, als oudste raadslid, bood de beste wensen aan, mede namens raadsleden en ambtenaren, en sprak de hoop uit dat het College haar werkzaamheden kan en zal voortzetten, op de wijze zoals dit gebeurde in 1963. Na het uitspreken van de nieuwjaarsrede door de burgemeester, werd in recordtempo de agenda afgewerkt. In de vorige vergadering informeerde de heer HAMELINK naar de openstelling van het wacht lokaal op het Szydlowskiplein en thans vroeg hij of inmiddels in deze zaak een oplossing is gevon den. De BURGEMEESTER deelde mede dat de Z.V.T.M. doende is, maar dat een oplossing nog niet is verkregen. VOORSTEL tot het verlenen van mede werking op grond van Artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het Bestuur van Hulpvereniging voor Gereformeerd School onderwijs te Axel - Spui. Het bestuur van de Hulpvereniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs te Axel - Spui heef onder dagtekening van 4 november 1963 tot de raad het verzoek gericht om op grond van- de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 mede werking te verlenen voor de aanschaffing van hulpmiddelen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding aan de van die vereniging uitgaande school voor gewoon lager onderwijs te Spui. Het voorgeschreven onderhoud met het school bestuur heeft op 25 november 1963 plaatsgevonden. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is vol daan werd BESLOTEN de gevraagde medewer king te verlenen. VOORSTEL tot vaststelling van verschillen de Besluiten op grond van de Lager Onder wijswet 1920. Op grond van de bepalingen der Lager Onder wijswet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks ver schillende besluiten te nemen. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie voor onderwijs en culturele zaken, werd BESLOTEN tot a. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling der openbare lagere school voor het jaar 1964 ten behoeve van de bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs in de gemeente Axel 64,48) b. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1964 89,80) c. bepaling van het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs aan de openbare lagere school voor het jaar 1964 (1 1/3). VOORSTEL tot Wijziging van de Inter communale I.Z.A.-regeling Zeeland. Het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtena ren in Zeeland deelt mede dat enige wijzigingen in de intercommunale I.Z.A.-regeling noodzakelijk zijn. De wijzigingen beogen een verduidelijking van hetgeen als basis geldt voor de premieheffing (pen sioensgrondslag en wachtgeldbedrag). In het Centraal Overleg is daarover overeen stemming bereikt. BESLOTEN werd aan de gewenste wijziging mede te werken en het cmtwerp-raadsbesluit vast te stellen. VOORSTEL tot het toekennen van een Uit kering in verband met de Wet Pensioenmaat regelen 1963. De Minister van Buitenlandse Zaken deelt dd. 3 december 1963, no. AB 63/2884, een uitkerings regeling mede voor het rijkspersoneel ter compen satie van de nadelige gevolgen van de Wet Pen sioensmaatregelen 1963. Hij verzoekt het treffen van overeenkomstige maatregelen voor het gemeentepersoneel te bevor deren. De uitkering wordt toegekend ter compensatie van a. verhoging van het pensioenspremieverhaal van 6.4% resp. 7.5% tot 7.9% b. het vervallen van de bestaande compensatie van de A.O.W. en A.W.W. premie a 5.6%. De toe te kennen uitkering bedraagt 4,resp. 6,50 per maand naar gelang men al of niet kost winner is, jonger of ouder dan 23 jaar en een wedde geniet van minder dan 200,of meer dan 800,per maand, met een maximum van 975,Ook wordt de kindertoelage met 0,50 per kind verhoogd. De uitkering dient bij voorschot te worden be taald. BESLOTEN werd een gelijke uitkering toe te kennen aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. VOORSTEL tot het toekennen van een Uit kering in verband met de nacalculatie van de „trend" over 1963. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft bij circulaire van 3 december 1963, no. AB 63/U 2888 meegedeeld dat aan het rijkspersoneel een uitkering wordt verleend in verband met het feit dat uit de thans beschikbare gegevens gebleken is dat de op 1 januari 1963 ingegane algemene salarisverhoging ennigszins is achtergebleven bij de loonontwikke ling in het bedrijfsleven. Die achterstand bedraagt 0.2% en de uitkering is dezelfde. Voor het gemeentepersoneel kan een gelijke maatregel worden getroffen. De uitkering dient bij voorschot te worden betaald. BESLOTEN werd een gelijke uitkering toe te kennen aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. UITKERING over 1963 aan de Secretarissen, Ontvangers en Ambtenaren van de Burger lijke Stand in Zeeland in verband met de Nacalculatie van de „Trend". Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen bij brief van 18 december 1963, no. 3639/217, 3e afd., het gevoelen van de Raad over hun ontwerp-besluit tot het van overeenkomstige toepassing verklaren van de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken dd. 5 december 1963, no. AB 63/U2901 met betrekking tot een uitkering in verband met de nacalculatie van de „trend" over 1963 voor de gemeentesecretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand in Zeeland. BESLOTEN werd daarmede akkoord te gaan. VOORSTEL tot Verkoop van Bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer A. C. Audenaerdt, Julianastraat 66 te Axel. De gemeente Axel is eigenares van een gedeelte van het perceel, sectie G, no. 3823, gelegen aan de Kanaalkade. Het overige gedeelte van dit perceel is eigendom van de heer Jasp. Heijnsdijk te Axel, Kanaalkade 23. De heer A. C. Audenaerdt te Axel wenst hier een woning te bouwen en verzoekt het gedeelte, groot 120 m2, waarvoor de gemeente consorte is, aan hem te verkopen. Tegen bebouwing van deze grond en een gedeelte van de grond, welke eigendom is van de heer Jasp. Heijnsdijk, bestaat bij het College geen bezwaar. BESLOTEN werd, overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Bijstand voor Openbare Werken, aan de heer A. C. Audenaerdt, Julianastr. 66 te Axel, te verkopen het gedeelte van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 3823, gelegen aan de Kanaalkade, waarvan de gemeente Axel eigenares is, groot 120 m2 of zoveel meer of minder, als bij kadastrale opmeting zal blij ken aanwezig te zijn, met verrekening van over- o[ ondermaat na kadastrale opmeting. (vervolg zie pagina 2),

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1