Lfx« Jeugdpuistjes OPENBARE VERGADERING Firma J. C. VINK Pracht handen ^attc^pondcniie JAAROVERZICHT 1963 van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG 21 JANUARI 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA en nimmer ruw of schraal rube16°-95ct Hamea-Gelei 1. 2. 3. 4. Opening. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de hulpverlening voor Gereformeerd schoolonderwijs te Axel - Spui. Voorstel tot vaststelling van verschillen de besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot wijziging van de inter communale I.Z.A.-regeling Zeeland. Voorstel tot het toekennen van een uit kering in verband met de wet pensioen maatregelen 1963. Voorstel tot het toekennen van een uit kering in verband met de nacalculatie van de „trend" over 1963. Uitkering over 1963 aan de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de bur gerlijke stand in Zeeland in verband met de nacalculatie van de „trend". Voorstel tot verkoop van bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer A. C. Audenaerdt, Julianastraat 66 te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de heer W. Willemsen, Noordstraat 39 ta Axel. Voorstel tot verkoop van bouwgrond, hoek Kanaalkade/Calandstraat, aan de heer L. C. Smolenaars, Nieuwe Kerkstr. 3, Sluiskil. Voorstel tot aankoop van het perceel Hospitaalstraat 7 van de heer D. Wiemes te Putte (N.Br.). Voorstel tot het aanvaarden van het aan geboden carillon voor de stadhuistoren als aandenken aan „Axel 750 jaar stad". Voorstel tot het in bruikleen afstaan van de luidklok in de toren van het stadhuis aan de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat te Axel. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de van Middelhovenstraat aan de heer A. Loeve, Pironstraat 44 te Axel. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de van Middelhovenstraat aan de heer P. J. van Vliet, Kastanjelaan 1 te Terneuzen. Rondvraag. Sluiting. MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raadsvergadering van 3december 1963 gestelde vragen delen wij het volgende mede a. Vraag van de heer Hamelink inzake de 10 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. openstelling van het wachtlokaal aan het Szydlowskiplein Inderdaad laat de open stelling van dat wachtlokaal te wensen over. Met de Z.V.T.M. is hierover kon- takt opgenomen, en deze zal een afdoende oplossing op korte termijn bevorderen, b. Vraag van de heer Vink inzake de grond rond de molen te Spui Het ligt inder daad in onze bedoeling de grond rondom de molen te Spui op te knappen. Deze zal worden geëgaliseerd, waarna een passen de beplanting zal worden aangebracht. Dit zal geschieden, zodra de weersomstan digheden dit toelaten. OVERIGE MEDEDELINGEN De heer F. Dieleman is met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot werkman bijrijder bij de gemeentelijke reinigingsdienst. De heer C. Schieman is met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot bode-incasseerder bij de gemeeneebèdrijven De heer J. Lambert is met ingang van 3 februari 1964 benoemd tot monteur bankwerker bij de dienst gemeentewerken. Bekendmakingen INDIENING REKENINGEN OVER 1963 UITVOERING WET AUTOVERVOER PERSONEN. DRUKWERK POSTPAPIER Stichting Zeeuws Studiefonds secretariaat Dam 31, Middelburg, tel. (0 1180) 4258 Renteloze Voorschotten voor het studiejaar 1964 - 1965 dienen te worden aangevraagd vóór 1 mei 1964. Tevens moet vóór 1 februari 1964 een aanvrage om een studietoelage worden ingediend bij het bureau voor rijksstudietoelagen te Den Haag, waarvoor ver wezen wordt naar de in de dagbladen voorkomende publikatie. Inwoners van Vlissingen moeten bovendien een aan vrage indienen bij het Gemeentelijk Studiefonds, Houtkade 12, aldaar. Nadere inlichtingen zijn bij het secretariaat ver krijgbaar. Het Bestuur. Gemente AXEL Burgemeester en Wethouders van Axel roepen sollici tanten op voor de betrekking van werkman (b ij r ij der) reinigingsdienst Salaris 493,10 per maand (maximum) op 25-jarige leeftijd. Extra toeslag 2,50 per dag. Huurcompensatie 26,10 per maand op 23-jarige leeftijd. Vakantietoelage 4%. De ziektenkostenpremie bedraagt 2.5%. Verplaatsingskostenvergoeding volgens gem. rege ling. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Sollicitaties met inlichtingen betreffende persoon en werkkring worden ingewacht bij de Burgemeester binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad. (vervolg van pagina 1) Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg „Bleye Haghe bedroeg 4011, waarvan: 2029 Nederlanders 1593 Engelsen 245 Belgen: 110 Duitsers 4 Fransen 4 Ieren 4 Australiërs 12 Amerikanen; 7 Schotten; 2 Zuid-Afrikaners 1 Zwitser. Voor het zwembad werden uitgegeven 142 gezinsabonnementen met 801 geziins- ledenkaarten 312 persoonlijke abonnementen 17 „20-baden" knipkaarten 5544 dagkaarten 618 kaarten aan buitenlanders. Aan toegangsgelden werd in totaal ontvangen 7.410,80 tegen 7.851,90 in 1962. aan Ned. Duits V.V.V.'s binnenland 915 350 V.V.V.'s buitenland 60 15 Particulieren 55 15 terwijl ook een aantal mondelinge inlichtingen Van diverse vakantiecentra in Nederland, Bel gië en Luxemburg werden folders ontvangen. Ook in dit verslag moet opnieuw worden opge merkt, dat meermalen gevraagd wordt of in Axel zomerwoningen en/of gemeubileerde kamers met of zonder pension te huur zijn. Jammer genoeg is het aanbod hier veel te gering om de toeristen van dienst te kunnen zijn. MEDISCHE SPORTKEURING. In 1963 werd een aanvang gemaakt met de me dische sportkeuring. 116 keuringen werden ver richt. MARKTWEZEN. Aan marktgelden werd in 1963 4.562,60 ont vangen. Dit is 1.099,35 meer dan in 1962. Als gevolg van de strenge winter lag in 1963 de opbrengst lager, dan deze bij meer normale tem peraturen zou zijn geweest. Het overleg in de marktcommissie werkt bevre digend. Het aantal bezoekers van elders aan de zaterdag- markt was dit jaar weer bijzonder groot. VERKEERSMAATREGELEN. De Wegenverkeersverordening is 7 keer gewij zigd. De voornaamste wijzigingen betroffen de nieuwe Kanaalkade, het kruispunt Zeestraat/Kin derdijk Zuidsingel Kanaalkade en de traverse noord-zuid. Voor het Marktplein bleek een wijziging nodig. Het publiek blijkt in het algemeen niet voldoende op de hoogte van de verkeersbepalingen. De ge motoriseerde weggebruikers houden zich niet vol doende aan de voorgeschreven maximumsnelheden. De commissie Veilig Verkeer tracht regelmatig cursussen te organiseren, doch de belangstelling hiervoor blijft beneden de verwachting en is onvol doende. Voor de hoogste klassen van de lagere scholen is ook dit jaar een theoretisch en praktisch examen gehouden. De belangstelling en de resultaten kun nen bevredigend worden genoemd. BRANDWEER. De brandweer moest daadwerkelijk optreden bij schoorsteenbranden, 1 grote brand (molen van de heer Misseghers) en bij brand op een tankschip te Sluiskil. Aan 2 streekwedstrijden werd deelgenomen, 23 oefeningen werden gehouden, 1 keer in samenwer king met de B.B. Van het personeel volgden meerderen een cursus geleid door de rijks-brandweerinspectie te Breda 2 brandwachten volgden bovendien een E.H.B.O.- cursus. De afdeling Spui kwijnter is daar geen vol doende belangstelling. Het materiaal verkeert in goede conditie. De levering van de hogedruk-nevelspuit is ver traagd en zal eerst over enige weken geleverd kunnen worden. Het onderzoek inzake de brandbestrijding buiten de kom is nog niet geëindigd. Het is niet eenvoudig om hiervoor een praktische oplossing te vinden. De secretaris-penningmeester, voorheen brand meester, de heer A. P. Esselbrugge verkreeg op 31 december 1963 op zijn verzoek, na 40 jaar trouwe dienst, eervol ontslag. Met waardering wordt hier gewag gemaakt van de belangrijke diensten welke hij in de loop der jaren aan de gemeenschap heeft betoond. drogen in met PurolpoederfTisotnfi.- Vertrouwd mag worden, dat als gevolg van de verbetering van het zwembad deze aantallen zullen stijgen. INFORMATIECENTRUM V.V.V. Het in het stadhuis gevestigde informatiecentrum V.V.V. bleek ook in het afgelopen jaar weer in een grote behoefte te voorzien. Uit onderstaand overzicht blijkt, dat de belang stelling voor Axel nog steeds van betekenis is. Zowel door particulieren, die hun vakantie in Axel willen doorbrengen, als door verenigingen en V.V.V.'s worden inlichtingen ingewonnen. Anderzijds vragen ook inwoners van Axel meer malen folders en inlichtingen over plaatsen, waar heen zij met vakantie willen gaan. Door de uitwisseling van folders met V.V.V.'s uit andere plaatsen is het informatiecentrum be hoorlijk gedocumenteerd. Onderstaande aantallen folders werden verzon den Engels Frans 335 350 30 55 26 werd verstrekt. Brochures 190 16 52 Hoellijsten 425 20 45 SOCIALE VOORZIENINGEN. Gedurende het jaar 1963 zijn in de sociale voor zieningsregelingen opgenomen geweest 4 personen. Op 31 december 1963 was het aantal opgenomen personen nihil. In de G.S.W.-regeling zijn geplaatst geweest 19 personen. Momenteel bedraagt dit aantal 15. 1 persoon is overgegaan naar het vrije bedrijf 1 persoon bereikte de leeftijd van 65 jaar, terwijl 2 personen in verband met de mate van hun in validiteit ontslag hebben genomen en een uitkering genieten op grond van de Interimwet Invaliditeits- rentetrekkers. Ingevolge de „Zelfstandigenregeling" is aan 1 persoon uitkering verleend. In verband met het inwerkingtreden van de Interimwet was het verlenen van hulp aan blinden niet meer noodzakelijk. Het aantal in zorg zijnde oorlogsslachtoffers be droeg op 31 december 1963 4 dat der Ind. Ge- repatrieerden 4. Op grond van de G.S.W.-regeling zijn in de beschuttende werkplaats te Terneuzen tewerkgesteld 10 personen. Aan 11 personen werd een uitkering verleend op grond van de Tijdelijke Bijstandregeling Min- der-Validen. Totaal 5370 5181 ■189 Uibreiding leidingen hoofdleiding dienstleidingen in meters in meters aantal Axel 970 272 47 Terneuzen 1285 990 180 Totaal 2255 1262 227 De nieuwe dienstwoning voor de chef-fitter te Terneuzen is in oktober jl. gereed gekomen. De in aanbouw zijnde hogedrukbolgashouder met een capaciteit van 15000 m3 nadert zijn voltooiing. VLEESKEURINGSDIENST. Opbrengst keurlonen bedrijfs- slachtingen 17.535, inv. v. vlees 2.665,25 huisslacht. 2.828, Totaal 23.028,25, tegen 20.284,70 in '62. Goedgekeurd zijn 488 runderen, 1 paard, 571 pinken, 2522% varkens, 52% graskalvers, 5 scha pen en 8828 kg. vlees. Tegen het eind van het jaar kon de bouw van de nieuwe centrale noodslachtplaats worden ge gund. WONINGBEDRIJF. Per 31 december 1963 bestond het woningbezit uit506 simplex- en 46 duplexwoningen. BIJZONDERE GEBEURTENISSEN. Onder dit punt moet in de eerste plaats genoemd worden de viering van de herdenking „AXEL 750 JAAR STAD", die op waardige en grootse wijze plaats vond en vele duizenden bezoekers van elders trok. De officiële receptie ten stadhuize werd zeer druk bezocht. Meerdere straten waren prachtig versierd en verlicht. De diverse programmapunten slaagden uitstekend. De reünie van Oud-Axelaars viel zeer in de smaak en mag een succes genoemd worden. Ook de Breugheliaanse maaltijd was een evenement van betekenis. Het concours-hippique op 2e Pinksterdag is prachtig geslaagd en trok een groeiende en grote belangstelling uit de streek. POLITIE. De werkelijke sterkte van de rijkspolitie is 8 man voor de groep Axel en 1 man voor het rayon Sluiskil. Verschillende wandelmarsen, wielerwedstrijden, concerten e.d. slaagden goed. De deelname is stijgende. De opening van de Openbare Leeszaal en lees bibliotheek vond op 20 september plaats in het nieuwe daartoe ingerichte mooie gebouw aan de Stationsstraat en voorziet in een toenemende be hoefte. De Boerenkamer verhuisde van de kelders onder het stadhuis naar een gebouw in de Nieuwstraat de openstelling voor het publiek kon zeer tot onze spijt steeds niet plaats vinden. Ter gelegenheid van de Nationale herdenking 18131963 werd aan de 5e en 6e klasse leerlingen van de lagere scholen een boekje „De paleispost voor de jeugd" uitgereikt Met medewerking van het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort werden de fundamen ten van een oud kasteel ten noorden van de Zuid singel blootgelegd. De bevrijdingsherdenking werd op de gebruike lijke wijze gevierd. Eén der wachtmeesters le klas werd een maand elders gedetacheerd. De opperwachtmeester D. Draayer is per 1 Sep tember 1963 overgeplaatst naar Varik als post- commandant. Per 1 december werd een wachtmeester afkom stig van de opleidingsschool te Arnhem tijdelijk ingedeeld bij de groep Axel. Opgemaakt zijn in totaal 557 processen verbaal waarvan 295 wegens verkeersovertredingen en 38 wegens misdrijven. Bovendien zijn 300 transacties opgemaakt we gens eenvoudige overtredingen. Er zijn 79 verkeersongevallen voorgekomen, waarbij 2 doden, 3 zwaargewonden en 28 licht gewonden waren betrokken. Een dienstauto werd in de loop van het jaar ver kregen. Bij diverse evenementen zoals het concours- hippique en de herdenking Axel 750 jaar stad werd assistentie van elders gekregen. Het toezicht moest behalve bij genoemde gebeur tenissen extra worden uitgebreid op zaterdag wan neer een stroom auto's en inzittenden de gemeente komen bezoeken. Af en toe zijn speciale controles op het verkeer gehouden. Daarbij bleek dat vele weggebruikers zich niet houden aan de voorschriften. Meerdere voorlichting is wel gewenst. De reserve rijkspolitie, 12 man sterk, oefent ge regeld en krijgt regelmatig instructie. De belang stelling hiervoor is goed. Enige keren zijn ze ook praktisch ingezet bij bijzondere gelegenheden. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF. Gasopbrengst (incl. vastrecht en meterhuur) over 1963 643.200, over 1962 602.670,— meer 40.530,— Aantal geplaatste meters verbruikers) op: 31/12/63 31/12/62 meer Axel Sluiskil 1982 1961 21 Terneuzen 3388 3220 168 5. 6. 7. 8. Burgemeester en wethouders van Axel verzoeken hen, die over het jaar 1963 nog gelden van de ge meente te vorderen hebben, hun desbetreffende nota's of rekeningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan), VERGEZELD van de daarop betrekking hebbende BESTELBONNEN vóór 31 januari 1963 a.s. in te dienen ter gemeente-secretarie, afdeling finan ciën. Latere inlevering kan aanzienlijke vertraging van de betaling tot gevolg hebben. Rekeningen, waaraan de betreffende bestelbon nen ontbreken, kunnen niet worden betaald. De rekeningen kunnen worden gesteld op de achterzijde van de bestelbonnen. AXEL, 14 januari 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, C. Smies, wnd. M. K. van Dijke. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend dat zij bij beschikking van 14 januari 1964 besloten hebben de aan M. de Keizer Zonen, Wilhelmisastraat 1319 te Axel verleende ver gunning tot het vervoer van personen met huur auto's, MET IN GANG VAN 1 FEBRUARI 1964 OVER TE DRAGEN aan H. de Keizer, Wilhelminastraat 1719 te Axel. AXEL, 14 januari 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, C. Smies, wnd. M. K. van Dijke. VOORAL UWl»»"" VOOR N VERZORGDE

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3