lekker en gezond Snuif en wrijf Ruwe handen Uit onze omgeving Axel de heerlijke drop-bonbon Schrale huid Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING PROF. DIEPENHORST SPRAK OP FAMILIEAVOND IN HET CENTRUM" Vrijdag 13 december j.l. organiseerden de chr. organisaties in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de C.B.T.B., de C.P.B., de C.J.B.T.B. en de C.P.M., een familie-avond in de grote zaal van „Het Centrum" te Axel. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 65 vers 1 en 2, las de voorzitter van de C.B.T.B., de heer Pvan Hoeve, psalm 65, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord begroette hij zeer speciaal professor I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, bekend door radio- en TV-uitzendingen. Professor Diepenhorst behandelde het onder werp „Is demokratie de moeite waard Spreker stond uitvoerig stil, zowel bij de internationale als bij de vaderlandse politiek, en konkludeerde dat men hier te doen heeft met een „bedrijf vol van dramatiek en bedenkingen met soms schrille, harde en onhebbelijke oordeelvellingen. Politiek spreekt vaak heel duidelijk bij de verkiezings manoeuvres, waarbij Iaag-bij-de-grondse methoden als omkoping, zelfzucht, ijdelheid worden toegepast Politiek is niet alleen hard, maar baart deceptie op deceptie. Bij de vraag Wat is eigenlijk demokratie stond de spreker uitvoerig stil bij a. de demokratie de regering van het volk b. de monarchie de regering van de vorst c. de aristokratie de regering van de „besten" en kwam tot de konklusie dat er moet zijn 1gezag en vrijheid 2. grondrechten 3. politieke partijen 4. rechtsstaat. Tenslotte stond prof. Diepenhorst stil bij de politieke partijen in Nederland, niet meer zo tal rijk als bijvoorbeeld een dertig jaar geleden, toen men 53 partijen kende, maar toch nog talrijker dan in verschillende andere landen met slechts één politieke partij, wat leidt tot diktatuur. Spreker noemde dit laatste een verschrikking. Als antwoord op de rede van prof. Diepenhorst werden door de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Na de pauze was de ontspanning het voor naamste onderwerp. „De Poldermeisjes met hun Cavalier" zorgden voor muziek, terwijl men tenslotte kon kijken en luisteren naar het blijspel in twee bedrijven BENNIE ALS HUISKNECHT" AUTO-BOTSING Vrijdag 13 december j.l. te omstreeks 11.40 uur kwamen op de Kanaalkade te Axel twee personen- autos' met elkaar in botsing. De heer W. H. te Axel reed achteruit de Crijns- senstraat uit, de Kanaalkade op, juist op het mo ment dat de personenauto, bestuurd door onze stadgenote, mevr. A. d. D.-O. naderde. Bij de botsing ontstond enige materiële schade. KAARTENDE VOETBALLERS DER V.V. „AXEL" Zaterdag 14 december j.l. organiseerde de v.v. „Axel voor haar leden een prijskaarting in het clublokaal in de Noordstraat te Axel. Er waren 28 deelnemers. De uitslag 1A. Dieleman 2. A. den Beer3. Jos van Eek 4. P. Peeters5. J. J. Dieleman Szn.; 6. P. de Rijcke 7. J. Schelleman8. M. Verstraten 9. J. Dieleman; 10. M. Lindhout11. J. Jansen; 12. M. Kayser 13. V. Schelleman 14. W. Strijdonck. AXELAAR DIOCESAAN VOORZITTER KAJ Onze stadgenoot, de heer Gerard Maas, is za terdag 14 december j.l. op de te Roosendaal ge houden achttiende diocesane vergadering van de K.A.J., met grote meerderheid van stemmen ge kozen tot voorzitter van de K.AJ.-beweging in het bisdom Breda. De heer Maas is de eerste Zeeuw, die na de bevrijding de voorzittershamer van de diocesane K.A.J. in handen krijgt. Hiervoor bekleedde hij de funktie van sekretaris. LEIDERSVERGADERING R.K. JEUGDWERK Op donderdag 12 december hielden de leiders van het jeugdwerk in het Gezellenhuis een bijeen komst. De voorzitter, de heer Moorthamer, memoreerde in het kort alle aktiviteiten van het afgelopen jaar. Om het noodzakelijke onderlinge kontakt te ver stevigen en te voorkomen dat de uitvoering van de programma s bij een te beperkte groep zou komen te liggen, stelde hij voor, om als eerste stap de bestuurs- en leidersvergaderingen veelvuldiger te doen plaatsvinden. De sekretaresse, mej. Maas, gaf een uitgebreid overzicht over de diverse gevoerde aktiviteiten, o.a. kampdagen, oriëntatierit, voorlichtingsavon-' den, lucifersaktie, kontaktavond pater Baart en de wandeltocht, waarbij nogmaals tot uitdrukking kwam dat de medewerking van W.S.V. „Emma" en de Rijkspolitie buitengewoon op prijs was ge steld. Over de pas verschenen nieuwe krant sprak de heer Polderman, die in zijn betoog een lans brak om het initiatief van de jeugd zoveel mogelijk op te wekken, te stimuleren en te aktiveren. Het kleedlokaal krijgt een grondige opknapbeurt waarbij de voorzitter een beroep deed op allen, ook niet-leden, om een steentje bij te dragen. Ook werd van gedachten gewisseld over de Herderstocht in de Kerstnacht voor jongens en wellicht ook voor meisjes boven de 14 jaar. Op 2e Kerstdag wordt 's middags een uitvoe ring gegeven voor de ouders waarbij de heer Kroes toneel en de heer van den Bergh de zang voor zijn rekening zal nemen. De aalmoezenier, de weleerw. heer Hermans, dankte allen die hun tijd en moeite in het afge lopen jaar aan het jeugdwerk hebben gegeven. Na de behandeling van de begroting over 1964 sloot de voorzitter de vergadering. Hierna volgde nog een gezellig samenzijn. NIEUW ORGEL Op vrijdagavond 20 december wordt in de Gereformeerde kerk aan de Pironstraat alhier het nieuwgebouwde orgel in gebruik genomen. Naast een paar korte toespraken en veel samenzang zal de adviseur bij de bouw, de heer P. C. Brakman alhier, enkele orgelsoli ten gehore brengen. Ieder een is van harte welkom. Aanvang acht uur. Het orgel, gebouwd volgens het mechanisch sleepladensysteem, heeft de volgende dispositie Man. I Prestant 8 vtRoerfluit 8 vtKoppel- fluit 4 vtMixtuur 2 vt 3 sterk. Man. II Holpijp 8 vtPrestant 4 vtNasard 2 2/3 vtOctaaf 2 vtTerts 1 3/5 vt. PedaalSubbas 16 vt. Koppelingen Man. IIMan. I Man. IPedaal en Man. II—Pedaal. Als adviseur treedt 'op de heer P. C. Brakman, alhier. Bouwer is de fa. R. Kamp 6 Zn te Zwolle, een kleine firma, die echter naam begint te maken door haar degelijke werk en nauwkeurige intonatie van het pijpwerk, eigenschappen die de vroegere Europese orgelbouw tot grote bloei hebben ge bracht. Was het voorheen zo, dat veelal in de eerste en laatste plaats werd gelet op de prijs van een orgel, thans begint bij vele kerken weer het besef door te dringen, dat goedkoop altijd duurkoop is, een stelling waarvoor vooral in de orgelbouw vele schrijnende bewijzen zijn bijeen te brengen. Werden enige tientallen jaren terug nog vele „konfektie-orgels" gefabriceerd, thans is het weer de goede gewoonte, elk orgel „naar maat" te bouwen, aangepast aan de grootte en de akoestiek van het betreffende kerkgebouw, zodat, wanneer men zich kan verzekeren van een goede bouwer en de medewerking inroept van een bekwaam ad viseur, het resultaat met trots kan worden ge zien en gehoord 1 Uiteraard spreekt ook nu de financiële zijde nog wel een woordje mee. De orgelkommissie die zich jaren lang beijverd heeft, met allerlei ak- ties het benodigde bedrag bijeen te brengen, weet daar wel iets van af. Ongeveer tweederde van het bedrag heeft zij zo bijeen gebracht. Het resterende derde gedeelte is op tafel gekomen als gevolg van een rondgang door de gemeente. Zo bezit Axel dan langzamerhand een aantal zo niet grote, dan toch voortreffelijke orgel (tje)s. We hopen ze alleen, buiten de zondagse kerk diensten om, eens wat meer te mogen horen. Na het zingen van gezang 10 1 en 5 droeg mevr. Van Hoeve de gedichten „Kerstgroet en „Zo gaan de wijzen zoekend voort" van D. van der Stoep voor, gevolgd door koor- en samenzang. Na de pauze werd heropend met samenzang „Gloria in excelsis Deo", waarna mevr. Van Hoeve het kerstverhaal van W. E. Cule „De man aan de poort van de wereld" vertelde. Na een koorzang werd in samenzang „Ere zij God" gezongen. Mevr. Dekker dankte in haar sluitingswoord al len voor de opkomst en mevr. Van Hoeve voor het grote aandeel dat zij in deze geslaagde Kerst bijeenkomst had geleverd. AXELSE SUKSESSEN Te Stoppeldijk werden onder grote belangstelling muziekwedstrijden gehouden in de zaal „Compiet" Het accordeonduo Albert v. d. Berghen en Ar- lette Herwegh alhier, behaalde met 129 punten de eerste prijs. In de afdeling solisten behaalde de heer v. d. Berghen de vierde prijs. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met KONINKLIJKE DEKORATIES OP COKESFABRIEK TE SLUISKIL In de feestzaal van de cokesfabriek te Sluiskil zijn woensdag j.l. zes robijnen en één zilveren jubilaris in de spreekwoordelijke bloemetjes gezet. De burgemeesters van Axel, Temeuzen en West-1 dorpe verleenden hierbij acte de présence en speldden een zestal koninklijke onderscheidingen op. De jubilarissen, vergezeld door familieleden en bedrijfsgenoten, zagen zich omringd door direktie en staf, de voltallige ondernemingsraad, de be trokken afdelingschefs, benevens het technisch en administratief personeel. Eerste woordvoerder was direkteur A. Julien, die zijn felicitatie vergezeld liet gaan van een envelop met inhoud en de gouden medaille van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijbehorende oorkonde. De zilveren jubilaris echter ontving in plaats hiervan een legpenning met diploma. Personeelschef J. L. Commandeur schetste de 20 cent per rol VERGADERING A.N.B. Dinsdagavond kwamen in „Het Centrum" de leden van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond in vergadering bijeen. Na de opening door de voorzitter, de heer L. van de Berge, sprak de distriktsbestuurder Wink over de loononderhande lingen in de bouwsektor. In de pauze werd de aanwezigen koffie aange boden met een gebakje, hetgeen wees op iets feestelijks. Na de pauze was het de heer Wink die, zonder dat de leden het wisten, een kleine hulde kwam brengen. Na allen nog even in het onzekere te hebben gelaten deelde hij mede, dat de heer Lensen 35 jaar geleden mede-oprichter en tevens evenveel jaren penningmeester van de afdeling Axel der A.N.B. was. Hij bracht hiervoor Lensen namens het hoofd bestuur dank voor de korrekte wijze van het be heer der financiën. Ging dit in het begin niet over zulke grote bedragen, nu, in de tijd van de vakantiebons zijn dit zeker niet te onderschatten bedragen, waarvoor hij dan verantwoordelijk is. Ook mevr. Lensen werd in de dank betrokken, daar ook zij een groot aandeel heeft gehad in het vele werk dat verricht moest worden. Namens het hoofdbestuur werd aan de heer Lensen en ook aan zijn echtgenote een prachtig couvert aangeboden, zodat zij niet afgunstig op eikaars geschenk zouden kunnen zijn. Hierna bracht de voorzitter namens het af delingsbestuur de heer Lensen en echtgenote dank en bood hem een prachtige klok aan, terwijl mevr. Lensen een bloemstukje ontving. Geheel onder de indruk van deze onverwachte hulde dankte de heer Lensen allen voor deze mooie cadeaus. Lensen vertelde nog enkele zeer leuke ervaringen die hij in zijn lange loopbaan als penningmeester had opgedaan, en hoopte nog enige tijd zijn werk te kunnen voortzetten. Hierna werden de heren C. Roose en M. de Zeeuw tot bestuursleden gekozen. De voorzitter dankte allen voor de opkomst en sloot daarop deze vergadering. fl.40-90«n5£^ KOLLEKTE De kollekte ten bate van de misboekjes bracht 158,88 op. KERST BIJ EEN KOMST PLATTELANDSVROUWEN Dinsdagmiddag hield in „Zomerlust" de afd. Axel van de Algemene Bond van Plattelands vrouwen, onder leiding van haar presidente mevr. C. DekkerBecu, haar Kerstbijeenkomst. Mevr. Dekker sprak in haar openingswoord haar vreugde uit over de grote opkomst op deze Kerstbijeenkomst. Een bijzonder woord van welkom sprak zij tot mevr. Van Hoeve—Plooy uit Den Haag, die be reid was gevonden, haar medewerking aan deze bijeenkomst te verlenen. robijnen jubilarissen als werkers van het eerste uur die zich vooral in de dertiger jaren met hun toen malig jeugdig enthousiasme hebben ingezet voor de heropleving van het bedrijf. Hij gewaagde van trouw en volharding die hij dejongere generatie ten voorbeeld stelde. Ander zijds verzocht hij de oudere bedrijfsgenoten begrip te tonen voor de jongeren, die onder sterk ge wijzigde omstandigheden zijn opgegroeid. De he dendaagse technische vooruitgang vereist een zo danige samenbundeling van kapitaal en mankracht dat de mens als mens steeds afhankelijker wordt. Slechts een harmonische samenwerking tussen de ouderen met hun ervaring en de jongeren met hun tempo kan bijdragen tot nieuwe bloei van het be drijf, aldus spreker. Burgemeester mr. H. Rijpstra uit Terneuzen stelde vast dat binnen zijn gemeentegrenzen de cokesfabriek een belangrijke plaats inneemt in de rij der vele bedrijven. Hij komplimenteerde zowel de direktie als de jubilarissen. Chef-magazijnhou- der J. C. van Doeselaar zag zich gedekoreerd met de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde, en kraanmachinist A. Notté kreeg de bronzen me daille opgespeld. Burgemeester M. K. van Dijke uif Axel beklem toonde dat de cokesfabriek ook voor Axel bij zonder belangrijk is. Hij sprak van „een halve mensenleeftijd trouw" en dekoreerde vervolgens met het koninklijk brons de ovenarbeiders C. L. Dellaert en B. F. Steel, benevens lokomotief- machinist Th. Vettenburg. Ook burgemeester G. van Waes van Westdorpe wees op een hechte band tussen zijn gemeente en dit bedrijf. Het gebrek aan werkgelegenheid in de dertiger jaren, en het gebrek aan arbeidskrachten op dit ogenblik zag hij als een symbool van de noodzaak tot wederzijds begrip en respekt tussen werkgever en werknemer. Het O.N.O.-brons sierde daarna de revers van motordrijver F. Willems. Zilveren jubilaris was de heer J. F. Lavoir. De heer F. Bracke vertolkte de gelukwensen van de ondernemingsraad en de heer Van Doeselaar dankte namens'de feestelingen. ZONDAG 22 DECEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk10.00 en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef); 10.00 uur: Ds. A. Kuiper, bevest. Ds. M. van Dooren5.00 uur intrede Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat): 10.00 en 3.00 uur Dr. van Minnen te Utrecht. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. DINSDAG 24 DECEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 19.30 uurKerstzangdienst. WOENSDAG 25 DECEMBER (le Kerstdag) Ned. Herv. Kerk10.00 en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef): 10.00 uur: Ds. A. Kuiper 2.30 uurDs. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat): 10.00 en 3.00 uur: Ds. Hoornstra te Hoofddorp. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur: Leesd'enst AFKONDIGING VAN DE WIJZIGINGEN IN DE GRONDWET Donderdag 19 december j.l. des voormiddags te 10.30 uur vond in de raadszaal van het stadhuis de plechtige afkondiging plaats van vastgestelde veranderingen in de Grondwet, door burgemeester M. K. van Dijke. Deze veranderingen omvatten ade bepalingen inzake de troonopvolging b. de bepalingen welke op Nederlands Nieuw Guinea betrekking hebben c. de bepalingen omtrent de leeftijd voor het aktief kiesrecht d. de leeftijd, vereist voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GESLAAGD Bij de onlangs te Roosendaal en Amsterdam ge houden examens typografie, slaagden voor het diploma Gezel Handzetten onze stadgenoten de heren C. van de Broeke en P. Wolfert. tot en met 30 NOVEMBER 1963. GEBOREN 3 nov. Wieland, Jolanda, Polenstraat 16 6 nov. den Hamer, Geertruida P„ Marijkestraat 42 12 nov. Leo J. Bracke, Nieuwendijk 4013 nov. Steel, Carlo R. I., Irenestraat 36 16 nov. Dekker, Neeltje, Crijnssenstraat 1 20 nov. Dieleman, Ja- coba G„ Marijkestraat 56 20 nov. de Gronckel, Margot M. P., Wijk K 725 nov. Tolhoek, Ma- rinus C„ Weststraat 13. OVERLEDEN 5 nov. van de Vijver, Cornelis J., e.v. Simpelaar, Maria C„ Zeestraat 4 11 nov. den Hamer, Sara, e.v. Loof, Matthijs J„ Prins Hendrikstraat 12 20 nov. Platteeuw, Joost, w.v. Butler, Cornelia F„ Singelweg 28 24 nov. Bolleman, Nicolaas J„ w.v. Jansen van Rosendaal, Maatje, Singelweg 10; 24 nov. Faas, Elisabeth, Buitenweg 90 26 nov. Geelhoedt, Neeltje, Pironstraat 10. GEHUWD 12 nov. de Feijter, Jan en Pauwels, Rosa C„ Zuid singel 20 14 nov. Riemens, Cornelis G. en van Es, Adriana J„ Kanaal K 14 15 nov. Zevenbergen, Maarten C. en Slabbekoorn, Cornelia M„ Poor- tugaal 28 nov. Dieleman, Jan Pieter en Meijer, Magdalena A„ Joost de Moorstraat 20inw. VERTROKKEN De Clercq, Arnold P. M„ van Beatrixstraat 11 naar Arnhem Vereecken, Franciscus A. van Drie- schouwen 12 naar Terneuzen de Kort, Dorothea R. M„ van Buitenweg 7 naar 's-Gravenhage Moorthamer, Annie J„ van Walstraat 40 naar Vlissingen Vervaet, Josephus L. met gezin, van Kijkuit L 6 naar Terneuzen (Sluiskil): Kamoen, Willy A. C. met echtg., van Singelweg 8 naar Terneuzen Inghels, Walter A. M. M. met echtg., van Nieuwstraat 15 naar PhilippineRoels, Jo sephus A„ van Oudeweg 54 naar Eindhoven Lambert, Theodoras J. met gezin, van Robert- straat 54 naar Vogelwaarde van Dijk, Siebolt J„ van Calandstraat 22 naar Krainingen Beeldens, Maria N„ van Beatrixstraat 26 naar Dordrecht van Espen, Jan, van Buitenweg 76 naar Kloetinge: van de Voorde, Johanna M. E„ e.v. Dieleman, van Julianastraat 3 naar Wachtebeke (België) le Feber, Catharina S„ van Nieuwstraat 38 naar Terneuzen Oggel, Levinus A., van Noordstraat 38 naar Leiden Schorren, Derk J„ van de Ruyterstr. 34 naa^ Reusel. GEVESTIGD IN DE GEMEENTE Peters, Johannes G. M. van Nijmegen naar de Ruyterstraat 34 van Waterschoot, René L„ en echtg., van Terneuzen naar Zuidsingel 24 Tjebbes Jan F., van Oosterhout naar Villapark 68 van Rumste, Martha S. L„ e.v. Kant, van St. Jansteen naar Margrietstraat 9 van de Calseijde, Vera S„ e.v. Rammeloo, van Sas van Gent naar Noord straat 32 Theunissen, Theodor M. J. P. en gezin, van Terneuzen naar Chopinstraat 11 Dieleman, Adriana, van Castricum naar Wilhelminastr. 74 Kramer, Geert en echtg., van Bergh (Zeddam) naar Oosterstraat (salonwagen) van Doeselaar, Cornelia F. S„ van Terneuzen naar Bizetstr. 20 Deurloo, Johannes, en gezin, van Holten naar Chopinstraat 1 van de Velde, Pieter W„ en gezin, van Drunen naar Villapark 94 Missu, Catharina, w.v. van de Vrede, van Utrecht naar Pironstraat 6bov.; van Bendegem, Elisabeth M„ van Terneu zen naar Julianastraat 61 Lakké, Guiljaam W„ en gezin, van Goes naar Chopinstraat 7. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Naessens, Georges met gezin, van Buitenweg 35 naar Bizetstraat 14 Pauwels, Rosa C. met kinde ren, van de Ruyterstraat 43 naar Zuidsingel 20 Vioen, Gerardus P., van de Ruyterstraat 43 naar Zuidsingel 20 de Boitselier, Urbain A. R. met gezin, van Villapark 94 naar Villapark 100 de Wit, Laurentius T. J. M„ met echtg., van Singel weg 1 naar Marijkestraat 60Schreurs, Bertha G. W„ van Singelweg 1 naar Marijkestraat 60 Adriaansen, Paulus H- A. met gezin, van Wijk O 32 naar Hospitaalstraat 7 Dieleman, Hermanus met gezin, van Buitenweg 50 naar Bizetstraat 16 Roose, Cornelis M„ van Julianastraat 41 naar Bi-- zetstraat 20 de Feijter, Jan, van Prins Maurits- straat 10 naar Zuidsingel 20 de Bruijne, Johan nes met echtg., van Julianastraat 89 naar Bizet straat 18 Riemens, Cornelis G„ van Wijk P 59 naar Wijk K 14 van Es, Adriana J„ van Prins Hendrikstraat 60 naar Wijk K 14 Verbragge, Cornelis J„ van Oudeweg 38 naar Oosterstraat 46; de Jonge, David met gezin, van Buitenweg 94 naar de Ruyterstraat 43 Meijer, Magdalena A„ van Margrietstraat 18 naar Joost de Moorstr. 20 Dieleman, Leendert met echtg., van Koestraat 55 naar Buitenweg 50 Hoekstra, Oege met gezin, van van Marijkestraat 60 naar Zuidsingel 44 Ver daasdonk, Cornelis, met gezin, van Weststraat 66 naar Oosterstraat 16Wiemes, Hermanus met gezin, van Drieschouwen 2a naar Wijk K 73 Vlaander, Aldert G. met echtg., van Wijk Q 39 naar Nieuwstraat 10. Aantal inwoners der gemeente op 31 oktober 1963 7908. op 30 november 1963 7916. ZONDAGSDIENST ARTSEN 21-22 DECEMBER: Dr. Boor. 25 DECEMBER (le Kerstdag) Dr. Schiltman. 26 DF.CEMRF.R f?p Kprstdanl Dr Kpfs.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2