DE GEMEENTEBEGROTING VOOR 1964 LANGS DE SCHELDESTROMEN Bronchi letten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 78e Jaargang No. 8 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel Nnnen de kom 1,25. Andere 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, teL 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels f 1.- iedere regel meer 12 cent extra. (VERVOLG) Aan het slot van ons vorige artikel over de gemeentebegroting hebben wij toegezegd na der terug te komen op de bedrijfsbegrotingen en de eerste wijziging van de gemeente begroting. Om met het laatste te beginnen, namelijk de eerste wijziging der begroting, zouden wij willen stellen, dat deze van grote betekenis voor de gemeente is. In deze wijziging wor den namelijk een aantal kapitaalsuitgaven ge raamd, waarvan wij de voornaamste hier wil len noemen. Voor de inrichting van het stadhuis wordt een bedrag van 35.000, - geraamd. In de toelichting lezen wij, dat dit bedrag bestemd is om de conciërgewoning in te richten als kantoorlokaliteit, in verband met het gebrek aan kantoorruimte. Deze inrichting zal 25.000, - vergen. Daarnaast ligt het in de bedoeling de kolenkachel van de centrale ver warming te vervangen door een oliekachel. Daarmee zal 10.000, gemoeid zijn. In de buitenwijken zullen een twintigtal lichtmasten voor de openbare verlichting worden bijgeplaatst. De kosten daarvan wor den geraamd op 12.000, - Tevens is een bijdrage geraamd in de kos ten van aansluiting van 11 percelen in de Coegorspolder op het elektrisch net. De ge meente moet hiervoor 20% van de totale kosten of 11.000, betalen. Wat de straten betreft, vermeldt deze wij ziging de verbetering van de Hospitaalstraat kosten 69.000, - de verbetering van de Zaamslagseweg kosten eveneens 69.000,- de aanleg van een rijwielpad langs de Zaamslagseweg; kosten 10.500,- de overname van de Nieuwendijk van de provincie kosten 15.000, - Tegenover deze laatste post staat een uit kering van de provincie wegens afkoopsom van het onderhoud van deze weg. Deze af koopsom wordt geraamd op 61.420, - Voor de uitbreiding van de plantsoenen wordt in deze wijziging 9.500, uitge trokken. Daarvan is 5.000, - bestemd voor plantsoenaanplant en 4.500, - voor een nieuwe fraismachine. De algemene begraafplaats vergt een in vestering van 12.000, -De aula zal nog niet worden gebouwd, doch er komt een nieuw lijkenhuisje. De uitbreiding van de be graafplaats zal 2.000, - vergen, terwijl de grafplaatjes op de paaltjes vervangen zul len worden door nieuwe. De kosten daarvan worden begroot op 5.000, Voorts ligt het in de bedoeling een nieuwe vuilnisauto aan te kopen, omdat de tegen woordige roltrommelauto, die in 1955 werd aangekocht, versleten raakt. Hiermede zal een bedrag van 50.000, - gemoeid zijn. Het kampeerterrein zal worden verbeterd. Uit de toelichting maken wij op, dat daar bij regenval overlast van water werd ondervon den. Daarom zal het terrein worden opge hoogd, de riolering zal worden gewijzigd en er zullen 200 m2 tegels worden gelegd. Het gemeentebestuur is ervan overtuigd wij volgen de toelichting op de voet - dat bestendiging van de desolate toestand, waar in het openluchttheater thans verkeert als on verantwoord en onesthetisch moet worden be schouwd. Daaraan willen burgemeester en wethouders op korte termijn een einde maken. Dit kan op tweeërlei manier, namelijk door algehele sloop van de overblijfselen of door het weer in behoorlijke staat brengen van het theater. Burgemeester en Wethouders geven de voorkeur aan het laatste en willen dras tische maatregelen nemen om de accomodatie in orde te brengen. Hiermee zal echter 40.000, gemoeid zijn. Dit bedrag bestaat uit een kleedgelegenheid, 600 zitplaatsen aan brengen, het aanleggen van een verlichting van het theater en van de toegangswegen door het bos, de aanleg van water en dergelijke. Het gemeentebestuur heeft goede hoop, dat door activering van enkele personen of groe pen het openluchttheater in de toekomst zal kunnen worden gebruikt voor het doel, waar voor het is aangelegd. Wanneer wij hier als redaktie een enkel woord over mogen zeggen, zouden wij willen beginnen te stellen, dat wij de aktiviteit van het gemeentebestuur ten zeerste toejuichen. Het openluchttheater is destijds aangelegd, doch daarvan is uitzonderlijk weinig gebruik gemaakt. Hiervoor zullen verschillende oor zaken te noemen zijn. Naar onze mening speelt hierin ook mee, dat de accomodatie van het theater nu niet bepaald af was. Er was geen kleedgelegenheid en geen verlich ting. Dit zijn naar onze mening twee faktoren, die van belang zijn. Nu deze in de begrotingspost wel geraamd zijn en dus aangebracht zullen worden, is dit reeds een grote stap in de goede richting. Vanzelfsprekend kan dan nog de vraag ge steld worden of er emplooi voor het open luchttheater zal zijn. Naar onze mening zit dit er ongetwijfeld in, mits men dit niet' uitsluitend zoekt in open luchtspelen door gezelschappen van naam. Wij denken in dit verband aan openlucht concerten (muziek en zang). Waarom treden de Axelse zangkoren zo weinig in de open lucht op Wij denken aan bijeenkomsten en congressen. In de onmiddellijke nabijheid van het openluchttheater ligt de jeugdherberg. Door een goed samenspel van beide moet hier naar onze mening iets te bereiken zijn. Bovendien zijn er in Axel en omgeving enkele amateurgezelschappen, die verdienste lijk toneel spelen. Denk maar aan het wagen spel tijdens de viering van Axel 750 jaar stad. Ook deze zouden het openluchttheater kunnen bespelen. Een andere vraag is of deze gelegenheid rendabel te exploiteren zal zijn. Dit betwij felen wij. Maar als dit argument de doorslag moet geven, zal vooral in deze tijd van tele visie en dergelijke heel weinig eigen initiatief kunnen worden ontplooid. Wij hebben bij dit onderwerp tamelijk uit voerig stilgestaan, in hoofdzaak om in te ha ken op de mededeling van burgemeester en wethouders, dat zij goede hoop hebben, dat personen of groepen het initiatief zullen ne men om in dezen iets voor Axel te bereiken. Gaarne zullen wij willen zeggen vrijwil ligers voor Hiermede zouden wij onze beschouwingen over de eerste wijziging der begroting willen besluiten. Er blijkt ons inziens uit, dat er voor 1964 weer heel wat op stapel staat. In totaal is daarmee rond 500.000, - gemoeid. Wij wensen het gemeentebestuur met deze plannen zeer veel sukses toe. Tenslotte willen wij dan nog een enkel woord zeggen over de bedrijfsbegrotingen. De gemeentebedrijven zijn zogenaamde takken van dienst, waarvoor een afzonderlijke administratie wordt gevoerd. De administratie gebeurt door de Centrale Boekhouding. De begroting voor de bedrijven bestaat in feite weer uit zes begrotingen, namelijk voor de centrale boekhouding, het gasbedrijf en het woningbedrijf. Het sportbedrijf en het grend- bedrijf komen dit jaar voor het eerst in de begroting voor. Het zou ons te ver voeren diep op deze begrotingen in te gaan. Wij willen daarom volstaan met het vermelden van enkele cijfers', die een indruk geven van de omvang van sommige diensten. Het gasbedrijf. Dit bedrijf levert aan de verbruikers in to taal ruim 2.747.000 m3 gas. De inkomsten daarvan bedragen bijna 565.000, - Wegens uitbreidingen wordt dit jaar ge raamd ruim 187.000, - Het sportbedrijf. Dit bedrijf beheert de volgende terreinen en instellingen de speelweiden in plan „West", het voetbalterrein in het recreatie gebied, het terrein, ingebruik bij de hand boogmaatschappij, de tennisbanen en het zwembad. Dit bedrijf heeft een nadelig slot van 34.189, - dat door de gemeente moet worden bijgepast. Het onderhoud van al deze terreinen kost in totaal niet minder dan 18.450, - Het grondbedrijf. Het grondbedrijf voert de administratie over de volgende komp'exen gronden plan West, plan Spui, plan Zuidsingel, plan Knor- renburg-Koeput, plan Noord-Oost, plan Oost, plan Industrieterrein Sassing, plan Industrie terrein Kleine Noordpolder, plan Sanerings plan Oudewijk. Dit bedrijf heeft een tekort op de begroting van ruim 22.000, - De waarde van de genoemde gronden be loopt in totaal ruim 4.640.000, - Het Woningbedrijf. Dit bedrijf beheert 561 woningen en ont vangt aan huur bijna 329.000, - per jaar. De laagste huur is 8,05 per week en de hoogste 15,50. Deze woningen vertegen woordigen 'n waarde van ruim 7.000.000,-. 40-Jarig ambtsjubileum dokter J. Hermans te Kloosterzande. Onder zeer grote belangstelling herdacht zaterdag dokter J. Hermans de dag van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Van de gelegenheid om de algemeen be kende, zo niet beminde arts op een in de bovenzaal van hotel „De Linde" gehouden receptie, te huldigen en dank te betuigen, werd een zeer druk gebruik gemaakt. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer L. Daalman, bood met een van grote eerbied getuigende sympathieke rede, namens de honderden patiënten van dokter Hermans een fraaie staande klok aan, terwijl aan mevr. Hermans bloemen werden aangeboden. V oorlich t ingsdagen Jeugdwerk Ned. Herv. Kerk in Zeeland In samenwerking met de Stichting Film centrum en de Stichting Audiovisuele Dienst, Oecumenische organen voor vorming en voor lichting op het terrein van de audiovisuele hulpmiddelen, organiseert de Provinciale Commissie voor het Jeugdwerk van de Ne derlands Hervormde Kerk in Zeeland twee voorlichtingsdagen. De bijeenkomsten wor den gehouden vrijdag 22 en zaterdag 23 no vember in restaurant „Slot Ostende" te Goes. Het ligt in de bedoeling op deze twee dagen nieuw materiaal, bestaande uit 16 mm ge luidsfilms en klankbeelden en klankbeeld stroken te tonen. De bijeenkomst van vrijdag begint 's avonds om 19 uur. 's Zaterdags wordt 's morgens om 9.30 uur begonnen, ter wijl de middagbijeenkomst die dag om 15.30 uur aanvangt. Twee doden en 2 gewonden bij autobotsing. Maandagavond is te Beemster een vracht wagen met aanhangwagen in botsing gekomen met een kleine personenwagen met vier inzit tenden. Twee van hen, de 25-jarige mej. H. H. Wittebers uit Stompetoren en de 22-jarige H. C. Visser te Koedijk, werden op slag ge dood. De andere twee, de heer A. F. Rotte veel en de bestuurder van de auto, de heer A. E. Gelling, beiden uit Alkmaar, werden zeer ernstig gewond. De heer Rotteveel ver keert nog in levensgevaar. Ambassadeur van Iran bezoekt Zeeland. Op 27 november zal de ambassadeur van Iran in Nederland en mevrouw Zahir een be zoek aan Zeeland brengen. Begonnen wordt met in de morgen het laboratorium van het koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Rilland-Bath te bezoe ken, waarna 's middags een bezoek zal wor den gebracht aan de Kon. Mij. De Schelde n.v. te Vlissingen. 's Middags zal de ambassadeur in hotel De Korenbeurs te Goes vertegenwoordigers van organisaties en het bedrijfsleven ontvangen, die hebben bijgedragen aan de aktie Dousadj om deze persoonlijk te bedanken. De dag wordt besloten met een diner dat wordt aan geboden door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en diens echtgenote. Daarbij zullen mede ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in Zee land aanzitten. Moordzaak Walsooren komt voor. Voor de meervoudige kamer van de recht bank te Middelburg, zal vrijdag 29 november de „moordzaak Walsoorden" in behandeling genomen worden. Mr. W. K. H. Dieleman uit Middelburg zal als verdediger optreden voor de verdachte in deze zaak, Cyriel A. F. V. te Walsoorden, (31). Hij wordt ervan beschuldigd op 29 juni zijn buurmeisje, Marie Louise Duerinck (16) om het leven te hebben gebracht. Op 30 juni vonden spelende kinderen onder betonblokken in een greppel, een deer lijk verminkt lichaam, dat het stoffelijk over schot van Marie Louise bleek te zijn. Hoewel aanvankelijk ieder spoor van de dader ont brak, was binnen 48 uur de zaak rond. Rou tine-verhoren aan huis aan huis leidden tot aanhouding van de vorkheftruc-bestuurder C. A. F. V., buurman van het slachtoffer. Tijdens een kruisverhoor gaf V. toe, de moord te hebben gepleegd. Als reden gaf hij op, dat het meisje zich beledigend zou heb ben uitgelaten over hem en zijn gezin. Reeds geruime tijd was de verhouding tussen V. en Marie Louise bijzonder gespannen. Na zijn bekentenis werd hij naar het huis van bewa ring in Middelburg gebracht, waar hij nog steeds verblijft. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Verduisterde Volkswagen aangetroffen. Via de rijkspolitie te Winterswijk heeft de garagehouder Voet te Kloosterzande bericht ontvangen, dat de volkswagen, die kortgele den bij hem is verduisterd door de Duitser Schulz, in Gelsenkirchen is aangetroffen. Schulz had hem daar in onderpand gegeven bij een hotelhouder, bij wie hij zijn rekening niet kon betalen. Zoals bekend heeft Schulz onlangs een nacht in Kloosterzande gelogeerd samen met het meisje A. Bruijns uit Drente, dat zonder toestemming van haar ouders met de Duitser op avontuur is gegaan. Schulz gaf toen een volkswagen die, zoals later bleek, in Amersfoort was gestolen, bij Voet in reparatie en verdween met een an dere, die dus thans gevonden is. Gewest Zeeland van P.v.d.A. vergadert in Goes. Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid houdt 7 december zijn jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Er komt onder meer een voorstel van de afdeling Yer- seke in behandeling over de mosselverwater- proeven. Deze afdeling wil dat de kamerfrac ties er bij de regering op aandringen, dat deze proeven ook in Zeeland gehouden wor den. Ook wil deze afdeling, dat er met spoed gewerkt wordt aan de uitvoering van artikel 8 van de Deltawet inzake de schaderegeling voor de gedupeerden in de vissersplaatsen in Zeeland. De afdeling Vlissingen is bevreesd, dat het afremmen van overheidsinvesteringen, die na delige gevolgen zullen hebben voor de op gang komende industrialisatie in de provincie en zij brengt deze bezorgdheid in een motie tot uiting. Het ledental bleef van 1 oktober 1962 tot en met 30 september 1963 vrijwel stationair en daalde van 3659 tot 3640. Maatschappelijke werkers komen in Cadzand bijeen Maandag 25 november komen de Zeeuwse maatschappelijke werkers en werksters op het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand bijeen voor een contactdag. De heer R. J. Wasterval, directeur van het vormingscentrum, zal 's morgens een inlei ding houden over de stand van zaken en de toekomstplannen van het vormingswerk in Zeeland, in Nederland en in Europa. Vervolgens is er een gesprek, dat als thema heeft „Werken met mensen in een samenle ving met snelle sociale veranderingen". In de middaguren wordt de Israëlische poppenfilm „Jozef en zijn broeders" ver toond, waarna men in groepen zal discus siëren over vormgeving en inhoud van deze film.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1