Iets over de Geschiedenis van Axel lekker en gezond LANGS DE SCHELDESTROMEN Uit onze Omgeving Axel XXXIII. Predikbeurten In de eerste helft van de 19e eeuw werd het kanaal van Gent naar Terneuzen gegra ven, wat ook Axel zijdelings raakte. Gent vroeg een betere verbinding met de zee dan het tot die tijd bezat. Vroeger ging de scheepvaart langs de Gentse- of Zoute vaart van de Schelde langs Axel en Overslag naar Gent. Echter was deze vaart maar be vaarbaar voor heel kleine scheepjes of Sey- kins. In 1549 was een vaart gedolven vanaf Selzaete naar de dijk van de Braakman en was bij de Joost Hamerlincxdijk een sluis ge dolven de Joost Hamerlincxsluis waardoor grotere schepen via de Braakman en de kreek: de Papegeule en de nieuw gedolven vaart naar Gent konden varen. De wijdte van de Speye of schutsluis zou 26 voet bedragen en er zou ook een kolk gemaakt worden. Dit laatste kwam in 1563 gereed. De vaart liep ook langs het Sas (Sas van Gent), waar ook verdedigingswerken werden aangelegd. Mei 1572 veroverden de Watergeuzen Sas van Gent en staken huizen, sluisdeuren en brug gen in brand. In 1577 was de schade hersteld en konden de schepen weer vrij doorvaren. In 1585 werd Gent door de Spanjaarden genomen en in 1586 werden Terneuzen en Axel door de Staatsen bezet en was de toe gang tot Gent vanuit zee weer afges'oten. Toen in 1644 Sas van Gent door Frederik Hendrik was veroverd, bleef de toegang tot Gent vanuit de zee twee eeuwen afgesloten. Door het doorsteken van de dijk van de Braakman bij Buuxgate kon de zee stromen zuidelijk van Axel en langs het Hellegat en was er een eiland van Axel ontstaan met ten zuiden daarvan het Axelse Gat en naar Sas van Gent het Sasse Gat. Axel had toen langs twee zijden verbinding met de zee of de Schelde n.I. via de Braakman en via het Hellegat. De Gentse vaart had toen zijn be tekenis verloren en droogde langzamerhand op. Bij het inpolderen van de Bewestenblij - Bezuidenpolder was een dijk opgeworpen in het Axelse Gat de tegenwoordige Sasdijk en in die dijk was een sluis gebouwd in 1789. Bij het leggen van een nieuwe weg over de Sassing werd bij het afbreken van de muur van de oude sluis 2 grote, mooi bekapte arduinen stenen gevonden van 1 meter bij 1,30 meter en dik circa 20 cm.. Op de ene staat op een schild het jaartal 1789 met palm takken, een kanon en denkelijk water en op de andere steen is uitgekapt een leeuw en de woorden Concordia Res Parvae Crescunt (Eendracht maakt macht) met er rond trom mels en vlaggen, welke stenen waren inge metseld bij het bouwen van de sluis. Na enige omzwervingen zijn ze nu gebracht in de Axelse Boerenkamer. In zijn prachtige artikelen in de Terneu- zense Courant vertelt de heer Keur, technisch hoofdambtenaar le klasse bij de Rijkswater staat verder „In het jaar 1805 heeft men het Axelse Sas laten springen en gedeeltelijk de muren, al de deuren en de over de sluis liggende brug uitgebroken en de schutkolk gedempt. Toen besloten werd, dat er vanaf het kanaal van Terneuzen naar Gent een zijkanaal naar Axel en Hulst zou gegraven worden voor af watering en scheepvaart moesten sluis en kolk weer opgemaakt worden. De restauratie van de sluis werd in 1827 ter hand genomen. November 1827 konden de buitenvloeddeuren ingehangen worden en langs de Noordzijde van het kanaal werd een trekpad aangelegd en vanaf de Sassing naar Axel moest een geul gegraven worden met een bodembreedte van 8 meter. Vóór de stad Axel en ook voor Hulst moest een losplaats van 40 meter lengte wor den gemaakt. Op 6 juni 1826 was de eerste steen van de zeesluizen gelegd door de toen malige Gouverneur van Zeeland Mr. H. J. van Doorn en op 18 november 1827 werd het 33000 meter lange kanaal door de inmiddels gouverneur van Oost Vlaanderen geworden Mr. H. J. van Doorn geopend. 20 December 1827 kwamen voor het eerst een paar met steenkolen geladen vaartuigen door de nieuwe vaart voor Axel aan. Begin 1830 werd be sloten het reeds gegraven gedeelte te vol tooien. Enkele maanden later, toen men voor bij Kijkuit en tot het Groot Eiland gekomen was, brak de Belgische opstand uit en werd het werk stopgezet. Van die tijd af werd er weinig of niets meer aan het onderhoud van de vaart gedaan en werd ze langzamerhand slecht bruikbaar voor de scheepvaart. Op 10 april 1850 gaf de Gouverneur van Zeeland, Van Vredenburg, gezien het bijna niet bevaarbaar zijn van de vaart en het niet beschikbaar kunnen stellen van gelden ter verbetering, het gemeente bestuur van Axel de keuze, om enige ver betering aan te brengen of het kanaal bij de Sassing af te dammen en een verharde rijweg aan te leggen van de Sassing naar Axel. Waar in die tijd elke rijweg onverhard was, koos ons gemeentebestuur het laatste. Onze vroede vaderen waren toen zeer kortzichtig. Maar ze maakten de konditie erbij, dat de weg met geen tol belast mocht zijn. Op de Sassing werd een los- en laadplaats gemaakt, terwijl tevens werd betoogd, dat doortrekking en be- vaarbaarmaking van de vaart tot Axel een eerste behoefte was voor deze streek. In 1851 is de sluis geheel buiten gebruik gesteld en in 1920 is ook de kolk of spuikom op de Sassing gedempt. In 1858, 1860 en 1862 zijn er nog reques- ten aan de koning gezonden om het kanaal weer voor gebruik in orde te maken. Evenzo is geschied op 30 maart 1865, waarbij het verzoek werd gedaan door de gemeenten Axel, Hulst, St. Jansteen, Zuiddorpe en Koewacht. Ook in 1869 onder burgemeester Van Eek en meer in recente datum is de bevaarbaar- making van het oude kanaaltje punt van be spreking geweest, echter zonder resultaat. Door de demping van het kanaaltje van de Grote Kreek tot de Brug aan de eerste Ver korting is de herinnering aan het kanaal voor Axel uitgewist. de Jonge. INBRAAK bij Burgemeester van Oostburg. Zaterdagavond is aan de Oude Haven te Oostburg ingebroken in de woning van bur gemeester J. L. van Leeuwen. Er wordt een geldsbedrag waarvan de grootte nog niet pre cies vaststaat, alsmede enkele sieraden ver mist. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Wèl is vast komen te staan, dat een ruitje is inges'agen, waarna van buitenaf een deur kon worden geopend. Dat moet gebeurd zijn tussen half vijf 's middags en ha'f negen 's avonds. Burgemeester Van Leeuwen was gedurende die tijd niet thuis. De inbraak werd door hemzelf bij thuiskomst ontdekt. Volgens de rijkspolitie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft verder niemand iets van de inbraak be merkt, terwijl ook geen sporen werden achter gelaten. Zwaar beschadigde „DEVOTA" gelicht. Een dezer dagen hebben vier grote bokken de „Devota" van de bodem van het kanaal Gent - Terneuzen gelicht. De werkzaamheden werden verricht door Van de Akkers Berging uit Vlissingen. Onder het ruim tachtig meter lange schip werden acht zware stroppen aangebracht. De „Devota" is nagenoeg geheel doormidden ge broken twee ruimen midscheeps zijn geheel vernield, terwijl ook het stuurhuis grote scha de heeft opgelopen. Nadat het water er uit was gepompt, b'eef het schip nog op tien door waterschotten afgescheiden ruimen drijven. Het zal nu verstevigd worden om totale breuk te voorkomen. Daarna wordt het gesleept naar Bolnes, waar men de reparatie zal aanvangen. Nationale feestdag in België bracht grote drukte. De elfde november, de nationale feestdag in België, heeft in Zeeland en dan met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals gebruikelijk een invasie van Be'gen veroorzaakt. De grens posten kregen 'n schier onafzienbare rij auto's te verwerken, een stroom die uitwaaierde over Zeeuwsch-Vlaanderen en waarvan zelfs Wal cheren nog zijn deel kreeg. De grensposten hebben het drukke verkeer goed kunnen opvangen. Er ontstonden dan ook nergens ernstige opstoppingen. Wel was er van het middaguur tot ongeveer vijf uur een vrijwel constante stroom voertuigen. Bij zonder druk was het in Hulst. In de stad ston den duizenden auto's geparkeerd. Er kwamen files voor van enkele kilometers, vanaf de Gentsestraat tot aan Kapellebrug. De politie - versterkt met personeel van buiten Hulst - is met man en macht - en met succes - in de weer geweest om dreigende opstoppin gen te verhelpen. In Hulst was zelfs een reis gezelschap uit Brussel met 25 bussen. Naar schatting waren er in Hulst in totaal een 40 bussen. Pas tegen zes uur 's avonds begon de drukte wat te minderen. Behalve Hulst kregen ook de andere Zeeuws-Vlaamse toeristen- p'aatsen zoals bijvoorbeeld Sluis, Oostburg en Philippine een grote drukte te verwerken. Een deel van de Belgen waagde ook een oversteek- je naar Walcheren. Dit had tot gevo'g dat er in Vlissingen bij de boten van 10 voor 5 en 10 voor 6 wat auto's moesten blijven staan. Een extra boot om 10 over 5 vanuit Vlissin gen hielp echter heel wat narigheid uit de wereld. Verliezende hengelaars betalen het gelag. Zondag 17 november zal in de Wester- schelde nabij de watertoren te Terneuzen een zeehengelwedstrijd worden gehouden tussen de zeehengelclubs Sluiskil en „De Vogel" uit Kloosterzande. De wedstrijd zal van 14 tot 17 uur zijn en de club die de meeste vis vangt in gewicht, zal van de verliezende club een maaltijd aangeboden krijgen. Tot nu toe heeft Sluiskil zich reeds drie keer de betere vissers getoond. Dode en twee gewonden bij autobotsing te IJzendijke. Op het gevaarlijke kruispunt van de rond weg in IJzendijke had gistermiddag om half drie een botsing plaats tussen twee Belgische personenauto's. De bestuurder J. v. N. ver leende geen voorrang aan een uit de richting Schoondijke komende auto, be tuurd door J. A. met naast hem de heer L. W. Het gevolg was dat de laatste wagen, waarvan de snel heid werd geschat op circa 100 km per uur in de flank werd gegrepen. Uit de wrakstuk ken werden drie gewonden gehaald, die naar het ziekenhuis in Oostburg werden vervoerd, waar bij aankomst de 31-jarige L. W. bleek te zijn overleden. Van de beide bestuurders bleken de verwondingen nogal mee te vallen. Ze worden nog in het ziekenhuis te Oostburg verpleegd. Bij een felle brand in een etikettenfabriek in Ohio bleef slechts één hal ge:paard. Zij werd o.m. gevuld met een grote voor raad etiketten met het opschrift „Voor zichtig - brandbaar". BROMFIETSER GEWOND Vrijdag 8 november j.l. te omstreeks 14.30 uur had op het kruispunt Juianastraat/Prins Hendrikstr. te Axel een botsing plaats tussen een bestelauto, bestuurd door de heer J. N. te Hontenisse en de bromfietsberijder de heer P. J. S. te Axel. De heer S. verleende geen voorrang aan het snelverkeer. Dr. Kats verleende eerste hulp aan d'e bromfietsberijder, die een hersenschudding had op gelopen. De schade zowel aan auto als bromfiets, was vrij aanzienlijk. FRAAI ZANGSUKSES Zoncug 10 november j.l. werd in het Groot Pa tronaatsgebouw te Hulst een zangwedstrijd gehou den, speciaal bestemd voor de teenagers. Aan deze wedstrijd werd ook deelgenomen door ons Axels zang .Mo „The Black Sisters". Onze Axelse vertegenwoordigsters sloegen in Hulst een bijzonder goed figuur, want in het sterke amateur-gezelschap behaalden zij, begeleid door Leon en Robert Dobbelaer, een fraaie eerste prijs. Bij de prijsuitreiking kregen de sympathieke Axelse meisjes een spontane ovatie van het talrijke publiek. LEDENVERGADERING Op maandag 18 november a.s. houdt de ver eniging „AxelPolen" een ledenvergadering. De vergadering wordt gehouden in „Het Centrum" en begint om 20.00 uur. CONCERT Op woensdag 20 november a.s. wordt in de Ne derlands Hervormde Kerk te Axel een bijzondere zangavond gehouden ten bate van het Nederlandse Ro i'_' Kruis. Deze zangavond werd vorig jaar uitgesteld in verband met het overlijden van H.M. Koningin Wilhelmina. Medewerking wordt verleend door mevrouw H. Risseeuw-Verdouw te Axel zang en mevrouw M. J. Moerdijk-VanArswalm te Zuiddorpe piano. De zangavond begint om 20.00 uur. VOORLICHTINGSA VOND Op woensdag 27 november a.s. wordt in „Het Centrum" te Axel een voorlichtingsavond' gehou den, met het doel de aanwezigen op de hoogte te stellen van het doel van de Nationale Reserve. Voor de pauze zal een uiteenzeting worden ge geven van het belang der Nationale Reserve, terwijl na de pauze enkele kleurenfilms zullen worden ver toon.', o.a. „Europa zonder vrees" en „Vliegbasis paraat". 20 cent per rol SPEELTUINVERENIGING ONTBONDEN De Speeltuinvereniging is opgeheven dat was het besluit van c'j zeer matig bezochte vergadering, welke vrijdagavond in de bovenzaal van „Het Cen trum" is gehouden. De voorzitter, de heer C. van Bendegem, zeide, dat de vereniging in een behoefte heeft voorzien en ook indertijd c'e stoot heeft gegeven tot het besef dat iets gedaan moest worden om de kinderen een andere speelgelegenheid te bieden dan c'j straat. Nu er echter door het gemeentebestuur een groot sere poging wordt gedaan om sport en spel in de gemeente te stimuleren, door het oprichten van een sportstichting en via dit lichaam alle sportaccomo- datie oncl'er te brengen in een tak van dienst onder de naam „Sportbedrijf", is 't beter om ook de speel weiden, die eigendom van de gemeente zijn, en de speelwerktuigen over te dragen aan dit sportbe.'. ijf. De Sportstichting heeft een speciale subcommissie met het speeltuinwerk belast. Nu de zaken aldus verlopen en het bestuur ver trouwen heeft, dat dit het werk ten goede zal ko men, is het beter om de vereniging reglementair te ontbinden en alle bezittingen der vereniging over te dragen aan het Sportbe.'.ijf. Nadat mevr. Hoorman-Silvester nog een finan cieel overzicht had gegeven, waaruit bleek dat er nog enig geld in kas was, werd besloten de ver eniging te ontbinden. De voorzitter dankte allen, die in de afgelopen jaren aan het speeltuinwerk hebben mec'jgewerkt en sprak de hoop uit, dat wanneer de Sportstichting een beroep op een der oud-leden van de vereniging zal doen, men bereid zal zijn om in het belang van de spelende jeugd', zich beschikbaar te stellen. CABARET „TINGEL-TANGEL VOOR DE Z.V.U. Op uitnodiging van d'e Stichting Zeeuwse Vólks- Universiteit en de Rooms Katholieke Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" bracht het bekende Amsterdamse Cabaretgezelschap „Tingel-Tangel", onder leiding van Sieto Hoving, maandag 11 no vember j.l. een bezoek aan Axel. De belangstelling was bijzonder goed, een bewijs c'at dit gezelschap, bestaande uit Marijke en Sieto Hoving, Maria de Booij, Paul Deen en Wouter Denijs, in Nederland een bekende naam heeft. Onder de titel „De Hoogste Tijd, Dames en Heren", werd een vlot en afwisselend programma gebracht, hoofdzakelijk gebasseerd op c'e heden daagse politiek. Sieto Hoving is in zijn opzet volledig geslaagd, want de wijze waarop hij persoonlijk zijn grote gave als conferencier demonstreerde, was bijzonder knap. Naast de politiek stelde hij een groot aantal maatschappelijke problemen aan ói orde, o.a. de woningnood. Ook de andere leden van het gezelschap bleken volledig voor hun taak berekend en kwamen tot een uitstekende prestatie. Speciaal het programma na de pauze, Sieto Ho ving en Paul Deen, als planologen was zeer ge slaagd. Bij het beluisteren van het cabaret kregen wij de indruk c'at de zaal zich niet direkt leende voor deze „kunst", want nu en dan waren bepaalde uitlatin gen onverstaanbaar. Een gevolg dat het kontakt tussen „artiesten" en „publiek" nu en dan even zoek was. Dit doet echter niets af aan de voortreffelijke kwalteiten van dit nog vrij jonge gezelschap. Tenslotte vermeldden wij nog de sublieme be geleiding van pianist Wouter Denijs. FAMILIE-AVOND Op dinsdag 26 november a.s. organiseert de Christelijke Besturenbond, afdeling Axel, in „Het Centrum" te Axel haar jaarlijkse familie-avond. Voor de pauze spreekt het hoofdbestuurslid d'e heer Braspenning, terwijl na de pauze het bekende Axelse amateur-toneelgezelschap van Ko Bakker voor het voetlcht treedt met het toneelspel in drie bedrijven „Dood door schuld". 90 ADSPIRANT-ONDEROFFICIEREN OP BEZOEK Voor het houden van oefeningen in onze om geving arriveerden in de nacht van woensdag op donderdag een 90-tal adspirant-onderofficieren in Axel en omgeving. Zij bivakkeren hier ook en zul len een week blijven tot zij op 20 november weer vertrekken. Voor het weekend staan enkele interessante uit stapjes op het program en zullen zater.'ug 45 van hen een bezoek brengen aan de Kanaalwerken bij Terneuzen, terwijl de andere 45 de glasfabriek in Sas van Gent gaan bezichtigen. Zondag zal de militaire commandant van Oost- Vlaanderen gastheer zijn voor de groep en zullen de militairen worden ontvangen en rondgeleid in Gent. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden kollekte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft opgebracht 356,16. ZONDAG 17 NOVEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. Gramsbergen. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Cand. Land van Slootdorp. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1617 NOVEMBER Dokter Boor.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2