lekker en gezond PUROL in huis! Terneuzen Uit onze Omgeving Axel Openbare Vergadering Predikbeurten Loopkraan neergestort te Sas van Gent. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is een twintig ton wegende loopkraan van de C.S.M. te Sas van Gent van een zes meter hoge stellage op de rijksweg Sas van Gent Zelzate (B.) gestort. De 45-jarige kraan drijver H. Verhagen uit Oost-Eekloo werd hierbij zwaar gewond. Nadat hij met veel moetie uit de verwron gen wrakstukken was bevrijd, werd hij per ambulance naar het r.-k. ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. De vallende kraan miste op nog geen meter een juist passerende personenauto. Het ver keer was lange tijd gestremd. Op het moment van het ongeval werden met behulp van de kraan bieten gelost. De kraan, werd al tien jaar voor dit soort werk zaamheden gebruikt. Door nog onopgehelder de oorzaak stortte de kraan bij een zwenking over de weg van de rails, die ongeveer vier meter boven de weg lopen. Vermoedelijk is de grijper ergens blijven vasthaken en heeft zodoende de kraan van de rails afgetrokken. IV!r. Scblingemann sprak voor Z.L.M. Zaamslag. Woensdagavond hield de afdeling Zaam slag van d Zeeuwsche Landbouwmaatschappij in de bovenzaal van „Het Wapen van Zee land" de jaarlijkse contactavond onder leiding van haar voorzitter, de heer J. J. de Regt- Dekker. Als sprker was aanwezig de alge meen secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Sch'ingemann uit Goes. Sprekende over het landbouwbeleid zei dhr. Schlingemann toch wel vertrouwen te hebben in de huidige mi nister van landbouw, hoewel deze gebonden is aan het regeringsbeleid, maar toch meer gewicht in de schaal kan leggen dan zijn voor ganger, die ondanks zijn gemaakte carrière niet voldoende capaciteiten bezat of deze niet wilde gebruiken. De weersgesteldheid van het afgelopen jaar is uitermate s'echt geweest, met teleur stellende oogsten van verschillende produkten. Hierdoor is de kwetsbaarheid weer eens dui delijk geopenbaard. ZEELAND provincie met toeristische toekomst OVERNACHTINGEN WORDEN STEEDS TALRIJKER. Zeeland zal binnen tien jaar wellicht de belangrijkste maar zeker een van de meest voornaamste toeristische gebieden van Ne derland zijn. Het is zelfs niet onmogelijk, dat tegen die tijd de hele randstad Holland, het Duitse Ruhrgebied en veel inwoners van Bel gië, Noord-Frankrijk en als de kanaaltunnel er ligt zelfs uit Engeland op dit deel van Ne derland afstormen. In e'k geval is het een provincie met een ongelofelijke toeristische toekomst". Dit zei de heer J. A. Risseeuw, directeur van de Algemene Nederlandre Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer dinsdag middag te IJzendijke tijdens het tiende na jaarscongres van de West-Zeeuws-Vlaamse V.V.V.'s. Voordat de A.N.V.V.-directeur zijn cau serie hield, had de hegr P. M. Hoste, voor zitter van de West-Zeeuws-Vlaamse contact commissie, gewezen op het ontstaan van de contacten tussen de V.V.V.'s in dit gebid. Daarmee is nauwere samenwerking bereikt met de provinciale V.V.V., met de overheid en met particulieren. Hij sprak de hoop uit, dat de West-Zeeuws-Vlaamse V.V.V.'s de komend tien jaren nog meer zullen gaan mee tellen in de toeristische sector. Ook de waar nemend directeur van de provinciale V.V.V., de heer J. P. de Regt, stond geruime tijd stil bij de nu reeds tien jaren durende activiteiten van de contactcommissie. Hij kon mededelen, dat het aantal over nachtingen door toeristen in Zeeland weer belangrijk is gestegen, name'ijk van 2.225.000 in 1962 tot 2.500.000 in 1963. Het aandeel van Zeeuwsch-Vlaanderen daarin bedroeg het nu afgelopen seizoen 500.000. De heer De Regt deed de suggestie een overkoepelende, maar vooral goed verzorgde fo'der uit te ge ven door geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar aanleiding van bovenstaande dat wij ontlenen aan een verslag in de P.Z.C. van het najaarscongres van West-Zeeuw-Vlaamse V.V.V.'s te IJzendijke menen wij stellig te mogen concluderen dat ook voor Oost Z. Vlaanderen op toeristisch gebied een verdere snelle ontwikkeling voor de deur staat. Het initiatief dat door de V.V.V.-Axel nog niet zo lang geleden werd genomen om de reeds eerder gemaakte plannen tot regionale samenwerking nu verder te gaan uitwerken en ook voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te komen tot een betere en intensievere propa ganda en bovenal tot een betere service aan de toerist, kortom, om te komen tot een zo goed mogelijk verkopen van onze streek aan de vreemdeling, past zeker voortreffelijk in dit kader. Het is te hopen dat de gemeentebesturen op wie straks een beroep zal moeten wo«len gedaan voor 't welslagen van een goed op gezet plan ter bevordering van het toerisme hun volle medewerking zullen willen en kun nen geven. Nu de toerist naast de kust ook steeds meer interesse toont voor de rust, de sfeer en de bijzondere attrakties van het ach terland, kunnen de V.V.V.'s in Oost Z. Vlaanderen hier een grootse taak vervullen. Zijn wij bezig onszelf te vergiftigen? NNP „Een tragedie, oneindig veel erger dan het Softenon-drama, dreigt, als wij niet op onze tellen passen". Dit verklaarde ons onlangs dr. W. H. Thorpe, een ge'eerde van de vermaarde universiteit van Cambridge over de toepassing van chemische middelen in de landbouw. De Britse geleerde zei dit naar aanleiding van een studie van de Ame rikaanse biologe Rachel Carson, die na jaren studie tot de slotsom is gekomen, dat de mensheid zich langzaam aan het vergiftigen is. De gevolgen van het misbruik van che mische bestrijdingsmiddelen kunnen, aldus Rachel Carson, even ontstellend zijn als de besmetting van de atoomsfeer met radio actieve deeltjes. De chemische middelen wor den al twintig jaren overal ter were'd op grote schaal gebruikt, maar de mogelijke gevaren daarvan zijn nog lang niet voldoende onder zocht. De insektendodende middelen kunnen wor den verdeeld in twee groepen de DDT- groep en de middelen, we'ke zijn afgeleid van de in de oorlog ontwikkelde zenuwgassen. De DDT-groep heeft de verontrustende - eigenschap zich in het lichaam van de mens op te hopen, bij voorkeur in de vetrijke delen, zoals nieren, bijnieren, lever en zenuwgestel. Volgens Carson hebben de bewoners van Zuid-Engeland gemiddeld 1/20 gram DDT of een daaraan verwante chemische samenstel ling in hun lichaam. Bewoners van de Ame rikaanse staten Georgia en Washington heb ben echter al vijfmaal deze hoeveelheid in hun lichaam verzameld. Geen geleerde weet nog waar de schadelijke grens ligt. Toch verzamelt de mens via een s'uipende kringloop steeds meer vergiffen in zich. Via melk, boter, honing, groente en fruit, maar ook via drinkwater en zelfs vissen. De mid delen uit de DDT-groep hopen zich ook op in organen en organismen onder de grond, in insekten en andere kleine levende wezens. De (vergiftigde) insekten worden gegeten door kleine vogels, die dan snel ziek worden. In gebieden, waar chemische middelen gebruikt zijn tegen schadelijke insekten en onkruid is een grote sterfte geconstateerd onder vogels en zelfs onder katten en vossen, die de zieke vogels eten. De middelen, welke zijn afgeleid uit de ze nuwgassen, hopen zich niet in het lichaam op. Zij hebben echter weer het nadeel, dat zij on eindig veel giftiger zijn. In de studie van Carson wordt het afschuwelijke verhaal ver teld over een Amerikaans scheikundige, die tijdens een proef een fractie van een gram parathion innam. Het gif werkte zo razend snel. dat hij volledig was verlamd, vóórdat hij het tegengif, dat vlak voor hem op tafel stond, kon pakken. Hij stierf kort daarna. Op de boerderijen in de Amerikaanse staat California wordt overigens ieder seizoen ge noeg paration gebruikt om er de gehele mens heid vijf tot tien maal mee uit te roeien. Het einde van de vergiffen is voorlopig nog niet in zicht. Steeds nieuwe, sterkere mid delen worden gevonden en toegepast. Dit komt ook al doordat de insekten zich op een won derlijke manier tegen een gebruikt gif immuun weten te maken. Na enkele generaties kan dan een superras zijn ontstaan, dat tegen dit gif bestand is. Bij de mens is dit onmogelijk. De mens is als organisme te zwak om zich na enkele generaties immuun te maken. Moet nu het gebruik van de bestrijdings middelen, die ontegenzeggelijk ook veel goed hebben gedaan, zo maar worden afgeschaft Niemand zal dat willen beweren. Ook Carson niet. Men pleit wel voor een veel zorgvuldiger toepassing en voor een veelvuldiger inscha keling van biologen. De bestrijding van in sekten of onkruid is tot nu toe steeds overge laten aan de chemici, die nieuwe preparaten moesten samenstellen. Met zorgvuldiger stu die door biologen zou men er, a'dus Carson, in kunnen slagen met natuurlijker middelen rampen te voorkomen. In Australië werd een schadelijke cactus uitgeroeid door de invoer van een Argentijnse mot, die alleen die cactus schaadt. In Curasao liet men een insekten- soort uitsterven door grote hoeveelheden op te vangen en te steriliseren met röntgenstra ling. Wellicht is op deze wijze zonder gevaar voor de mensheid hetzelfde of meer te berei ken. „ZEBRA-AKTIE 1963" OUDERS, HET KAN UW KIND ZIJN LICHTE AANRIJDING Vrijdag 1 november j.l. te omstreeks 10.30 uur stond in c_> Stationsstraat te Axel een Volkswagen busje geparkeerd, eigendom van de heer A. S. te Terneuzen. Door de Stationsstraat reed een landbouwtractor, bestuurd door de heer R. G. A. te Axel, die moest uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Het gevolg was dat de tractor in aanraking kwam met de Volkswagen, waardoor enige ma teriële schade ontstond. BELGISCHE BOTSING Vrijdag 1 november j.l. te omstreeks 18.00 uur had op het kruispunt Zeestraat/Zuidsingel/Kinder dijk/Kanaalkade te Axel een botsing plaats tussen twee Belgische personenauto's. De heer A. H. H. uit Gent wilde rechtsaf de Zuidsingel oprijden toen vanaf de Kinderdijk de auto kwam, bestuurd door C. S. te Lokeren, die linksaf sloeg om eveneens de Zuidsingel op te rijden. Beide auo s liepen bij de botsing materiële schade op. BOTSING Vrijdag 1 november j.l. te omstreeks 11.00 uur welc'e de heer J. H. H. uit Axel wegrijden, nadat hij in de Kerkdreef geparkeerd had gestaan. Hij reed naar links en kwam bij deze manoeuvre in botsing met de achterop komende personenauto, bestuurd door de heer W. W. eveneens te Axel. Een botsing volg cv:, waarbij beide auto's ma teriële schade opliepen. TEKORT AAN BENZINE De heer A. G. te Terneuzen bracht zaterdag 2 november j.l. een bezoek aan Axel en parkeerde z'n bromfiets achter het wachtlokaal op het Szyd- lowskiplein. Toen hij daar om ongeveer 23.15 uur terugkeer de, bleek de bromfiets te zijn verevenen. Zondagochtend 3 november werd de bromfiets in onbeschadigde toestand aangetroffen op de Ka naalkade te Axel. Bij een on.vrzoek bleek dat de benzine-tank leeg was. De politie stelt een onder zoek in. KINDERBOEKENWEEK 1963 OnJer het motto „Ons Huis vol Dieren" werd in de periode van 26 oktober t/m 2 november 1963 de Kinder-Boekenweek gehouden. Deze ging in Axel niet onopgemerkt voorbij en vrijdig 1 novem ber j.l. waren 160 kinderen in het gebouw van de Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Sta tionsstraat aanwezig om dit feit feestelijk te herden ken. Een veertiental kinderen speelden een toneel stukje „Domme Hans en de Gouden Gans", waar na de directrice mejuffrouw de Bruijne een kinder verhaal vertelde „De Kat die zijn gangetje ging". Het bestuur van de bibliotheek kan met vol doening terugzien op een geslaagde middag. KAPCONCOURS Bij het te Alphen aid Rijn op 4 november ge houden Nationaal-Kapconcours der, C.B.T.C.K., wist dhr. P. Kruisifikx alhier, uit een sterke be zetting de le prijs te behalen in de afdeling Modern Herencoiffure. BENOEMINGEN Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Axel van 5 november 1963 zijn benoemd tot adjunct-commies, bij de centrale Boekhouding der gemeente Axel de heer J. de Pooter te Axel, tot adjunct-commies ter afdeling Financiën, de heer G. H. Gerdes te Ter Apel. TINGEL TANGEL KOMT WEER NAAR AXEL Zoals blijkt uit een advertentie elders in dit num mer is l'j Zeeuwse Volks Universiteit er ook dit jaar weer in geslaagd het cabaret Tingel Tangel waarvan Marijke en Sito Hoving de hoofdfiguren zijn naar Axel te brengen, 's Maandags zal de groep die wel een unieke plaats inneemt in Neder land in het Centrum optreden. Het aantal reeds verkochte plaatsen is reeds groot. Wij willen de bezoekers er hier ook nog even op wijzen dat het gezelschap de eis heeft gesteld stipt op tijd te be ginnen. De deuren zullen derhalve maandagavond om 8 uur stipt gesloten worden. De bezoekers moe ten wij dus wel ingend aanraden om tijdig aan wezig te zijn, zodat kaartverkoop en vestiaire vlot voor 8 uur kunnen worden afgewerkt. ONTSPANNINGSA VOND Op dinsi'ag 12 november a.s. wordt in „Het Centrum" te Axel een huishoudshow, tevens film en ontspanningsavond gehouden. Deze avond wordt aangeboden door de drie Axelse drogisterijenE. F. R. Lockefeer; J. L. Wond'ergem-Heijnsdijk; P. Dees. JAARVERGADERING Dinsdag 5 november j.l. hield de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensioneerden, afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, haar jaarvergadering in „Het Centrum" te Axel. Spreker op deze jaarvergadering was de heer M. M. J. van der Welle, hoofdbestuurslid, die z'n aan dachtig verhoor bepaalde bij de „Wet Pensioen maatregelen 1963". Maar ook andere aktuele onderwerpen werden behandeld, zoals waardevastheid der pensioenen NOORDSTRAAT GAAT VERLICHTEN De afgelopen week zijn de zakenmensen in de Noordstraat druk in de weer geweest met het aan brengen van de verlichting in hun straat. Deze verlichting werd collectief aangekocht door de festiviteiten ter gelegenheid van Axel 750 jaar stad in d.' afgelopen zomer. De verlichting gaat nu dienst doen ter verhoging van de sfeer in Axels eerste winkelstraat in de St.-Nicolaasperiode. van de GEMEENTERAAD van AXEL op danderdag, 14 november 1963, ds namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Voorstel tot het bouwen van 11 en 22 wo ningwetwoningen in plan „Oost". 4. Voorstel tot het aangaan van een langlopen de geldlening, groot 1.500.000, 5. Rondvraag. 6. Sluiting. 33 WONINGEN TOEGEWEZEN Bij schrijven van 25 oktober hebben Ged. Sta ten medegedeeld dat zij aan de gemeente Axel nog 33 woningen hebben toegewezen. De toewijzing zal t.z.t. in mindering worden gebracht op C'e toe wijzing voor 1964. Niettegenstaande deze laatste teleurstellende regel heeft de gemeente Axel er in ieder geval voor 1963 toch nog weer 33 woningen bij, waarvan de bouw wanneer de raad de voorstellen van B. en W. goe.'.ceurt op korte termijn kan beginnen. Blijkens de prae-adviezen voor de gemeenteraad van donderdag a.s. is de Fa. Lambert te Stoppel dijk bereid de woningen te bouwen voor een totaal bej.ag van 488.400,—. ZONDAG 10 NOVEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerk.' eef) 10.00 uur Ds. Krijten- burg van Zaamslag 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Cand. Stroes, Haarlem. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. s Avonds om 7 uur Ds. G. A. Zijderveld van Middelburg. ZONDAGSDIENST ARTSEN 9-10 NOVEMBER: Dokter Kats. MR. F. BARBé TOT NOTARIS TE TERNEUZEN BENOEMD Mr. F. A. G. Barbé is bij koninklijk besluit van 28 oktober benoem j tot notaris te Terneuzen. De beëdiging zal plaatsvinden op 27 november a.s. Mr. Barbé is op 30 juni 1921 geboren te Phi lippine. Hij bezocht de H.B.S. in Terneuzen en in Oostburg. Na zijn notariële staatsexamen kwam hij in 1952 als kandidaat-notaris op het kantoor van notaris J. L. Verhagen te Vlissingen. Hier is hij ook enkele jaren met de waarneming belast geweest. In 1961 vertrok de heer Barbé als kandidaat notaris naar Goes, op het kantoor van notaris M. S. Frantzen. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, R uwe handen en Schrale huid.» 20 cent per rol (Nadruk verboden) Ieder jaar eist het verkeer een zware tol aan jonge mensenlevens. Van de meer dun driehonderd kinderen tot 15 jaar, die in elk van de afgelopen jaren niet meer thuis terugkeerden na het uitgaan van de school, na een boodschap voor moeder of -na een uurtje buiten spelen, kwam meer dan de helft als voetgangertjes om het leven. Niet op het fietsje. Niet in de auto. Maar bij het spel. En voor al bij het OVERSTEKEN. Daarom vragen alle in du „ZEBRA-AKTIE 1963" samenwerkende verkeersorganisaties in ons land deze maand aan alle ouders LEER UW KIND VEILIG OVER STEKEN. Denk daarbij vooral aan de navolgen de punten Oversteken op de zebra als die er is. Niet zo de weg opstappen maar eerst stilstaan. Kijken naar links, naar rechts en nog eens naar links. Kijken naar de bestuurder. Niet treuzelen op de rijbaan maar kordaat doorlopen. Nooit een zebra opstappen als er een auto, motorfiets, scooter of (brom)fiets nadert, maar wachten tot de kust „vrij" is. In groepjes oversteken als dat nodig is. Zonodig vragen of iemand bij het oversteken wil helpen. Nooit tussen geparkeerde auto's door over steken. Wie zijn kind deze regels leert heeft al 50% ga rantie dat het kind in het verkeer van vandaag zijn weg zal vinden en veilig zal thuiskomen. De andere 50% Het voorbeeld dat wij zélf geven. Laat het een goed voorbeeld zijn...

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2