y „gezondheid Veilig gebruik M// PUROL DOET MECR Uit onze Omgeving Axel Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten Predikbeurten Landbouwer onder gekantelde tractor verdronken. Nog een dodelijk ongeval met trekker. dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. MEDISCHE CAUSERIE VOOR DE Z.V.U. Vrijdag 18 oktober organiseerde de Stichting Zeeuwse Volks Universiteit voor haar leden in Axel en omgeving een culturele avond, die in het teken stond van c'e medische wetenschappen. Namens de Stichting Z.V.U. werd de spreker op deze avond, dokter J. J. Okker, chirurg te Mid delburg, welkom geheten door burgemeester M. K. van Dijke. Op aktuele wijze behandelde dokter Okker het onderwerp „De verantwoordelijkheid van de me dicus in het licht van de nieuwe methoden in de geneeskunde". Spreker gaf het kleine gezelschap dat in je foijer van „Het Centrum" aanwezig was een korte uit eenzetting over de historische ontwikkeling van de plaats van de medicus in de maatschappij. Vervolgens schetste dokter Okker de huidige situatie aan de hand van een aantal voorstellen, d'oor zijn aandachtig gehoor rond te leiden door een willekeurig gekozen ziekenhuis. We zagen hierbij dat de verantwoordelijkheid van de arts in de moderne geneeskunde geheel anders is komen te liggen en in sommige gevallen onmogelijk door hen alleen gedragen kan worJen, zodat beraad met an deren noodzakelijk wordt. Na de behandeling van het onderwerp werd er een algemene discussie gevoerd, waarbij verschil lende problemen op me.'.sch gebied van verschil lende kanten werden belicht. PL A TTELANDS VROU WEN VERGADERDEN Dinsdag 22 oktober j.l. vergaderde de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Centrum te Axel, onjer leiding van de presidente Mevr. Dekker-Becu. Spreekster op deze vergadering was Mevr. Aimée van Tricht, met als onderwerp „Ontmoetingen". Deze dame is namelijk journaliste van beroep en op zeer boeiende wijze behandelde zij haar per soonlijke kennismakingen met een groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden, we noemen slechts Koningin Astrid, Koningin Frederika van Grieken- lanJ, Koning Boudewijn, Paus Pius XII, Paus Jo hannes XXIII, Paus Paulus VI, Renate Tebaldi, Alberto Robertino, Claudia Cardinale, Gina Lollo- brigida e.a. Alle dames waren bijzonder enthousiast over de fantastische wijze waarop dit interessante onder werp werd behandel j. HERSENSCHUDDING BI] BOTSING Zondag 20 oktober j.l. te omstreeks 19.30 uur had in de Evertsenstraat te Axel een vrij ernstige botsing plaats. De heer J. B. te Axel reed achter tegen een geparkeerd staande auto, eigendom van de heer P. H. E. te Axel. Bij de botsing werd je bromfiets vrijwel totaal vernield, terwijl de be stuurder een hersenschudding opliep. Op advies van dokter Kats werd B naar zijn woning vervoerd. A.N. W.B.-FILMA VOND Maandag 21 oktober organiseerde de A.N.W.B. in de benedenzaal van hotel „De Stadsherberg" te Axel een filmavond. Aan de hand van een serie prachtige kleurendia's behandelde de heer W. Don de veelomvattende werkzaamheden van de bond. Maar naast de dia's werden ook een aantal inte ressante films vertoond, die in twee categoriën kunnen wor.'jn gesplitst. Allereerst op verkeers technisch gebied. De talrijke aanwezigen kregen een voortreffelijke indruk van de service die de A.N.W.B. verleent, zowel bij pech in binnen- en buitenland, door mid del van de films. „Hulpverlening in het Buitenland" en „De Wegenwacht". In het bijzonder aan het werk van de „gele rijders" schenken wij speciale aandacht U kunt als lid bij pech onderweg aanspraak ma ken op de bijstand van een ervaren monteur, die uw wagen weer op gang brengt of in ernstige gevallen hulp van anderen inroept. Ook een persoonlijke dienst zal elke wegenwacht u graag bewijzen, b.v. door telefonisch een bood schap over te brengen aan een zakenrelatie of huis genoot, terwijl u zelf uw reis rustig voortzet. Het WW-korps telt ruim 250 man en groeit. Het net van wegenwachttrajecten wordt dichter, ook wegen van regionaal belang worden erin op genomen. Langs steeds meer routes wordt 's avonds gepatrouilleerd. Plannen zijn in uitvoering om te komen tot een dag- en nachtservice in het hele land. Aan de weg Den HaagRotterdam staat al het eerste van de hiertoe te bouwen wegenwachtstations. Langs de aansluitende wegen zijn telefoonzuilen geplaatst, waardoor men dag en nacht in geval van pech of ongeval rechtstreeks verbinding krijgt met het WW-station. De verkeerswacht van het station dirigeert per mobilofoon terstond WW-hulp naar de gestrande auto en schakelt zo nodig anderen bij de hulpverlening in. Vervolgens werden vertoond de films „Hurvy- Hurvy" een Amerikaans lachfilmpje en de instruc tiefilm „Rijproef voor gevorderden". De tijd na de pauze was bestemd voor het toe ristisch gedeelte en toen zagen de talrijke aanwe zigen de twee prachtige films „De Kusten van Spanje" en „Corsica". Een bescheiden expositie in de zaal gaf een in druk van de grote bescheidenheid der bondsuit- gaven. RIJWIEL ZWAAR BESCHADIGD Zaterdag 19 oktober j.l. te omstreeks 16.30 uur had op <de weg AxelHulst ter hoogte van de 2e Verkorting een botsing plaats. Over deze weg reed een Belgische autobus, bestuurd door de heer A. F. J. te Leuven. De wielrijder, de heer T. H. J. V. te Koewacht (België), reed zonder voorrang te verlenen de weg over en werd bij deze manoeuvre door de autobus gegrepen. Het rijwiel werd zeer zwaar beschadigd, maar wonder boven wonder had de wielrijder geen noe menswaardig letsel. De enkele ontvellingen werden behandeld door dokter Kats. VERKEERSZUIL VERNIELD Zondagmorgen te omstreeks 0.30 uur, heeft een tot nog toe onbekende automobilist, een op de ver. keersgeleider langs de Kinderdijk staande verkeers- zuil „georpodeerd". De zuil werd een vijftal meters van haar plaats afgereden en gedeeltelijk vernield. De bestuurder van de auto is zonder zich kenbaar te maken door gereden. De Axelse Rijkspolitie stelt een onderzoek BOTSING Maandag 21 oktober j.l. kwamen op de Zuid singel te Axel twee bromfietsberijders, de heren D. B. en v. d. B„ met elkaar in botsing. Bij de botsing was het persoonlijk letsel slechts gering, maar beide voertuigen werden beschadigd. BENOEMINGEN Bij besluit van B. en W. van Axel is de heer M. van den Dorpel te Kraggenburg benoemd tot plantsoen-arbeider. Bij besluit van B. en W. van Axel is de heer D. P. Schutz te Axel benoemd tot secretaris penningmeester van de vrijwillige brandweer. PRIJSKAARTING Zaterdag 19 oktober j.l. organiseerde het be stuur van de v.v.-„Axel" voor haar leden een prijs- kaarting in het clublokaal in de Noordstraat. Na een geannimeerde kaartavond werd de uit slag 1. A. Dieleman, 0 pnt.; 2. M. Hoogstrate, 0 pnt.; 3. A. Deij, 3 pnt.; 4. P. Peeters, 7 pnt.; 5. Jos. Schelleman, 7 pnt.; 6. K. Verbunt, 7 pnt.; 7. Ch. Sijs, 8 pnt.; 9. Jos. van Ecke, 11 pnt.; 10. J. de Visser, 14 pnt.; 11. W. Strijdonck, 14 pnt.; 12. P. Verpoorte, 14 pnt.; 13. C. van de Berge, 15 pnt.; 14. V. Schelleman, 16 pnt.; 15. L. Ortelee, 16 pnt.; 16. W. Lensen, 19 pnt. FRAAI RESULTAAT „HUN LAATSTE KANS" De in onze gemeente gehouden inzameling ip het kader van de „Vluchtelingenaktie 1963" op maandag 21 oktober j.l. bracht een bedrag op van ruim 1250, NEDERLANDS CHRISTELIJKE BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL VERGADERDE Woensdag 23 oktober j.l. vergaderde de afdeling Axel van de N.C.B.O. in „Het Centrum" te Axel. De jaarvergadering droeg een feestelijk karakter en naast een groot aantal leden waren ook aan wezig, de echtgenoten en huisgenoten, alsmeje een aantal gasten. De leiding van de vergadering berustte bij de heer J. Francke, voorzitter van de afdeling Axel. Voor de pauze werden een aantal huishoudelijke agendapunten afgewerkt, zoals jaarverslagen van secretaris en penningmeester, alsmeje de bestuurs verkiezingen. De heer R. de Kraker werd herkozen, de overige plaatsen in het bestuur bleven nog onbezet, omdat niet alle groepen op de vergadering aanwezig wa ren. In de pauze werd de aanwezigen een consumptie met gebak aangeboden. Na de pauze werj aandacht besteed aan de ont spanning, nadat eerst een jubilaris was gehuldigd. De heer A. van de Broeke, P.T.T.-beambte te Axel, kreeg het gouden C.N.V.-insigne opgespeld door de heer Francke, in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van het C.N.V. Van j-'ze 25 jaar is de heer van de Broeke vele jaren secretaris ge weest van de plaatselijke afdeling. Uit de toespra ken bleek duidelijk de grote waardering voor het werk van deze functionaris. Ook j; echtgenote van de heer van de Broeke werd in de hulde betrokken, zij ontving een prach tig bouquet bloemen. Aan de aanwezigen werden een drietal films ver toond aHet schot te boord b. Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" c. Geniet van wat de zee U biedt. Na de pauze wer j tenslotte een kort verslag uit gebracht door de heer H. P. Zegers van de C.N.V.- kadervergadering te Utrecht. In dit verslag attendeerde de afdeling op de Spaarbank Protestants Nederland die zich te Axel in een grote groei kan verblijden. ZONDAG 27 OKTOBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. D. K. Wielinga van Rotterdam. Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. de Ruiter te Harkema op Einde. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 26-27 OKTOBER Dokter Boor. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKENO BOL-GASHOUDER IN AANBOUW De bolvormige gashouder die vorig jaar bij een Duits speciaalbedrijf voor de gemeente Axel werd besteld ten dienste van het gemeentelijk gasbedrijf worj. thans afgeleverd. De bewoners van de buitenweg hebben de laatste weken al een bijzondere aktiviteit kunnen consta teren op het terrein van het gasbedrijf achter de oude vertrouwde gashouder. Men is daar nu begonnen met de opstelling van de nieuwe gashoujer die volgens moderne opvat ting een bolvorm zal hebben. Men hoopt met dit werk zo snel te kunnen vorderen, dat de gashouder omstreeks 1 januari 1964 in gebruik zal kunnen worden genomen. De gashouder bestaat in zijn geheel uit plaat stalen segmenten die alle ter plaatse aan elkaar worden gelast. De plaat heeft een j.kte van maar liefst 16 mm. Het gas zal er in worjen opgeslagen voor distributie aan de verbruikers onder een druk van 8 atmosfeer. De capaciteit van de bol bedraagt 15.000 kubieke meter. Het gehele gevaarte komt op 8 poten te staan. Met deze nieuwe aanwinst hoopt het gasbedrijf weer voor vele jaren voort te kunnen, terwijl bij de capaciteit van deze houder ook ter jjge reke ning is gehouden met gaslevering aan nieuwe in dustrieën die zich in de Kanaalzone hebben ge vestigd of zich nog zullen vestigen. AANWINSTEN VAN DE CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK. AXEL. STUDIEBOEKEN H. Bouman - Universiteit zonder muren M. Goote - Tachtig jaar Nederland 18801960; J. W. Goskes -• Het kind in het verkeerH. Hage- dorn - Vredesapostel in het oerwoud G. en U. Hatje - Gaades' interieurboek H. Hooftman - Van brik tot Starfighter R. C. Keiler - Prisma damboek B. Kemp - De Vlaamse letteren tussen gisteren en morgen H. L. Koekoek - Beter smal- filmen G. Kromdijk - Bloembollen F. Mery - Katten- Reklassering in NederlandE. Röttger en D. Klante - PapierP. J. Roscam Abbing - Liefde zonder trouwring A. C. de Vooys - Griekenland - De wereld waarin wij leven. BUITENLANDSE ROMANS: H. Böll - Haus ohne HüterS. Montigny - L'Ame en feu. ROMANS K. Bruckner - Sadako wil leven! J. A. Brusse -• De weg naar Suzanna Agatha Christie - Avon tuur met een kerstpudding (det.Willy Corsari - Door een noodlottig ongeval E. de Jong-Keesing - De blinde spinners A. van Kampen - Zee zon der genade C. Nordstrom - Een vrouw als Bengta B. van Oyen - Bokkesprongen om een ton Nevil Shute - Diamanten voor Janice M. Smit-Lette - SandraG. Terpstra-Luiten - De koningin van Sjeba A. Trew - Twee uur voor donkerE. Wiesel - De dag N. van der Zee -• Zuster Juuls troostprijs. JEUGDBOEKEN H. Baumann - Met Hannibal over de Alpen G. Betlem - De man uit Tripolis L. Bisinger - Samir en de gouden wespen; B. Buringa - Madame Curie C. Butner - Noodlanding in de groene hel; A. Dobrinskaja - Ano woont in de toendraJ. Dorst - De wereld der vogels R. Feenstra - Jan, pak an 1; R. J. Green - Mascotte van Troye W. G. v. d. Hulst - Het nieuwe voorleesboek J. van Hulzen De tweeling van de plantage B. van Lookeren-Campagne - De avonturen van Amalia Slak (dl. 1); B. van Lookeren-Campagne - Amalia Slak trekt er op uit (dl. 2); J. van Luipen- Bronwasser -■ Het geluk komt nooit te vroeg P. Lynch - Ethne en haar viool M. Mok - Rom bom bom S. Nickels - De jonge reizigers in Finland P. Nörgaard - Leontien in Afroka D. Verroen - Sjoe en Piet zijn vriendjes A. van der Zwet - Kajan. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de 51- Jarige landbouwer, dhr. Jac. de Feijter uit Hengst dijk, cp tragische wijze om het leven gekomen. De heer De Feijter was bez'g met ploeg werkzaam heden op zijn bedrijf Vogelfort nabij Hengstdijk (gemeente Vogelwaarde). Aan een van de zijden van de akker kantelde zijn tractor en kwam in een één meter diepe watergang terecht. Het slacht offer geraakte bekneld on_'er het voertuig en ver dronk. De heer De Feijter bekleedde tal van functies in landbouworganisaties. Hij was onder meer vice-voorzitter van de ruil verkavelingscommissie Stoppeldijk, bestuurslid van het uitwateringsschap Stoppeldijk, bestuurslid van je Z.L.M. Kring Hulst, voorzitter van de vereni ging „Eigen Hulp", vice-voorzitter van de onder linge verzekeringsmaatschappij voor motorvoertui gen der Z.L.M.vice-voorzitter van de stichting Zeeuws voorlichtingsinstituut op verzekeringsge- bied en voorzitter van de coöperatieve diepvries vereniging Kloosterzande. Voorts was de heer De Feijter oud-president kerkvoogj van de Nederlands hervormde gemeente te Hontenisse. Honderden begeleidden woensdagmiddag deze lan jjouwvoorman naar zijn laatste rustplaats. Een bewijs van het aanzien, dat de heer de Feijter ge noot. Niet alleen in landbouwkringen, maar in het gehele maatschappelijke bestel nam hij een belang rijke plaats in. Aan het graf sprak als eerste de heer J. W. Scheele uit Zaamslag, voorzitter van de kring Hulst van de Z.L.M. en vertegenwoor digend de plaatselijke ruilverkavelingscommissie en de on.'jrlinge verzekeringsmaatschappij van de Z.L.M. Hij prees diep ontroerd de capaciteiten van de overledene op organisatorisch gebied. Verder spraken nog de heer W. P. J. Staal uit Stoppeldijk, voorzitter van het Uitwateringsschap Stoppeldijk, de heer C. A. de Kraker uit Zaamslag, secretaris van de Coöp. Aan- en Verkoop vereni ging uit Terneuzen en de algemeen voorzitter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuze uit Poortvliet. Een zwager van de overledene, de heer J. Ver- brugge, dankte namens de echtgenote en familie voor de betoonde j.-elneming. Na afloop was er in hotel „De Linde" te Kloos terzande gelegenheid tot condoleren. Naast diverse burgemeesters uit de omgeving waren o.m. aan wezig ir. J. Franken van de Cultuur Techn. Dienst, dr. ir. J. P. M. van de Wolf uit Hulst, voorzitter van je plaatselijke ruilverbavelingscommissie, func tionarissen van diverse landbouworganisaties, vele collega's en vrienden. Arbeiders die op het land werkten zagen dinsdag omstreeks half zeven de 64-jarige H. Kunst, wonen de Zuidzandsestraat H 4a te Oostburg, jle zich via de dijk met zijn tractor huiswaarts begaf, een on verwachte manoeuvre maken, waarna hij met de tractor van de Henricusdijk onder Oostburg tuimel de. Dokter Beek uit Zuidzan V die spoedig ter plaatse was, bood nog geneeskundige hulp, maar de heer Kunst overleed ter plaatse. Hij laat een vrouw en een getrouwde zoon achter.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2