PüfolbrengF Spaarbankmaand en Wereldspaardag Iets over de Geschiedenis van Axel Bronchi letten Uit onze Omgeving Axel geen feest, maar wel feestelijk. Predikbeurten Verleden jaar hebben de Bondsspaarban ken - Leden van de Nederlandse Spaarbank- bond - voor het eerst de maand oktober be stemd tot Spaarbankmaand. Ook dit jaar is dat weer het geval. In deze weken vieren de hier bedoelde spaarbanken dus hun spaarbankmaand, met straks - op 30 oktober - als waardig sluitstuk de We reldspaardag. Betekent dit nu, dat er op het ogenblik in de spaarbanken dag aan dag feest wordt gevierd Neen - want feestvieren is iets dat de spaarbanken niet bepaald in het bloed zit. En dat is maar goed ook Want hoewel het een feit is dat men van bijeengespaard geld enorm veel vreugde kan beleven, toch is en blijft sparen een ernstige aangelegenheid van bedachtzaam een gedeelte van het inkomen afzonderen voor beraamde financiële tegen slag. Van nog meer gewicht is het veilig bewaren en beheren van al die spaargelden. Daar dit nog altijd de eerste en voor naamste taak is van de spaarbanken, kan men zich voorstellen dat spaarbankbestuurders be- langrijker zaken aan het hoofd hebben dan het organiseren van feesten. Toch hebben de Bondsspaarbanken met hun Spaarbankmaand en de Wereldspaardag natuurlijk een bedoeling. Over enkele jaren - in 1967 - zal het anderhalve eeuw geleden zijn, dat de eerste spaarbanken, die zich later in de Nederlandse Spaarbankbond zouden verenigen, werden opgericht. Lang niet alle spaarbanken in ons land zijn reeds meer dan een eeuw oud. Maar een zeer respektabele leeftijd hebben de meeste toch wel. Bijna overal, waar Bondsspaarban ken zijn gevestigd, bestaan zij reeds zo lang dat zij geheel met de gemeenschap zijn ver groeid. De spaarbank is er, en men kan zich de eigen woonplaats of streek zonder die spaarbank nauwelijks meer voorstellen. Dit volledig tot de gemeenschap behoren, is voor de spaarbanken uiteraard een eervolle zaak. Maar toch schuilt er in het aanvaarden van een bestaande toestand als iets, dat van zelf spreekt, ook een gevaar voor de spaar banken. Namelijk het gevaar dat men aan hun bestaan geen aandacht meer zou schen ken. Pas als de spaarbank er eens niet meer zou zijn, zou men in volle ernst ervaren welk een nuttige en onmisbare instelling er uit de samenleving was verdwenen. Gelukkig behoeft men nergens te vrezen dat de spaarbank inderdaad van de ene op de andere dag zal ophouden te bestaan. Daarvoor nemen de spaarbanken overal een te vast in de maatschappij verankerde plaats Maar niettemin is het goed dat de Bonds spaarbanken gezamenlijk hun Spaarbank maand hebben en hun Wereldspaardag vie- Bekendmaking ONTHEFFING WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Axel ma ken bekend dat opheffing is verleend van het bepaalde in artikel 2 van de Winkelsluitings wet, in die zin dat de winkels op vrijdag, 1 november 1963, tot 21 uur geopend mogen blijven. AXEL, 8 oktober 1963. Burgem. en Wethouders van Axel, De Secr. (wnd.), De Burgemeester, M. Oggel. M. K. van Dijke. ren. Juist dan willen zij als het ware iedereen toeroepen dat zij er zijn sommige zelfs al bijna anderhalve eeuw Dat zij al de jaren van hun bestaan geheel belangeloos het sparen hebben willen bevor deren en slechts de belangen van de spaar ders hebben willen dienen. Dat zij niet anders van plan zijn dan daar mee nog tot in lengte van jaren door te gaan, geheel volgens de bedoelingen van hun op richters. Dat zij openstaan voor ieder die spaargeld veilig en rentegevend wil bewaren. Het is een boodschap, die zij ook in andere tijden van het jaar van harte verkondigen. Ook dan verspreiden zij hun folders, voe ren zij hun propaganda-campagnes en bren gen hun medewerkers dit naar voren in per soonlijke gesprekken met belangstellenden. Maar in deze weken doen zij het eendrachtig tezamen en op de Wereldspaardag zelfs tege lijk met ontelbare spaarbanken in tal van landen, verspreid over de gehele were'd. Dat zij in alle werelddelen in staat zijn hun sociale taak ten dienste van de mensheid uit te voeren, hoeft dan geen aan'eiding te zijn tot uitbundig feestvieren, maar het mag wel degelijk tot een feestelijk gevoel van voldoe ning en dankbaarheid stemmen. Daarom is er op de Wereldspaardag geen feest in de Bondsspaarbanken, maar een feestelijke dag is het wel. Het is de liefste wens van de spaarbanken dat zoveel mogelijk mensen deel hebben aan die feestelijkheid. Hoe dat kan? Door op de Wereldspaardag te sparen Rust weergekeerd op Sasse Glasfabriek. Op de N.V. Spiegelglasfabriek „Sas van Gent" is woensdag de rust in het bedrijf weer gekeerd, nadat zich begin deze week enkele moeilijkheden hadden voorgedaan. Aanleiding tot ontevredenheid onder de arbeiders was de invoering van de werk- classificatie, waarover de werknemers in de loop van maandag schriftelijk op de hoogte waren gesteld. Het schrijven lichtte hen in over een pun tenschaal, waarop hun werkprestaties zou ge waardeerd worden en die bepalend is voor de loongroep waarin zij uiteindelijk terecht ko men. De werkclassificatie, die is ingevoerd op aandrang van de vakbonden, is pas na moei zame onderhandelingen tot stand gekomen. SCHEEPVAARTBEWEGING kanaal van Terneuzen naar Gent. De afgelopen maand zijn de vo'gende cij fers over de scheepvaartbewegingen door het kanaal van Terneuzen naar Gent genoteerd Zeevaart Geschut opvaart 225 stuks met totaal 265.103 brt. Geschut afvaart 219 stuks met totaal 244.673 brt. Gelost of geladen te Terneuzen 77 schepen, 72.117 brt; Ter neuzen rede 3 stuks, 43.799 brt.; S'uiskil 7 stuks, 11.760 brt.; Sas van Gent 4 stuks 6886 brt. Binnenvaart Opvaart Vrachtschepen 2015 schepen met 875.425 ton. Sleepschepen 336 met 17.908 ton. Afvaart Vrachtschepen 2009 stuks met 947.855 ton. Sleepboten 298 stuks met 14.748 ton. Gelost of geladen te Terneuzen 452 198.101 ton. Terneuzen rede: 44-60.853 ton. Sluiskil: 217- 117.897 ton. Axel Sassing: 20-6415 ton. Sas van Gent 130 - 43.840 ton. XXXII. Ouderen onder ons zullen zich misschien nog wel herinneren, dat er in de tuin om de Ned. Herv. Kerk aan de noordzijde 2 ardui nen grafsteentjes stonden, terwijl er in de kerk veel grafstenen lagen, die soms mooi uit gebeiteld waren. Daarvan zijn er ingemetse'd in de muur van het portaal onder de toren. In oudere tijden werden de graven dus gedol ven rond de kerk of werden voorname doden begraven in de kerk. Ten eerste werd de ruim te om te begraven te klein, maar vond de Franse regering het niet goed, dat er in de kerk begraven werd. Er moest dus omgezien worden naar een andere begraafplaats. 12 November 1806 werd dit bij Keizerlijk decreet geregeld. In de stede'ijke pub'ikatie daaromtrent lezen we „De Adjoint Maire der Commune van Axel, gezien het Keizerlijk decreet van den 23 en Prairial (juni) 1804, betrekke'ijk de begraafplaatsen, in aandacht nemende, dat de meeste begravingen der af gestorven lighaamen a'toor geschiedt op het kerkhof rond de kerk dezer Commune gele gen, alwaar de graven zoo menigvuldig veel zijn, dat het bijna volstrekt onmogelijk is, dat door de doodgravers putten kunnen gemaakt worden, zonder de begraven lighaamen aan te raken en dezelve te schenden, hetgeen de on dervinding dageTjks leert, daar de bovenaan gehaalde wet, artikel A wilt, dat elke begraaf- fenis zal geschieden in een separaat graf, ar tikel 5 en 6 wilt, dat een separatie tussen ieder grafput weezen zal om het gevaar te vermijden, hetwe'k aan heeft de vernieuwing der grafputten, dieal te dikwijls geschieden en in de tijd van vijf achtereenvolgende jaaren niet vermag te geschieden. Besluit. Art. 1. Het zoogenaamde nieuwe kerkhof hiervooren aangehaald, gelegen rond de kerk dezer Commune zal van heeden afge sloten worden, ingevo'ge art. 8 van deze've wet voor de tijd van vijf jaaren en geen be graving mag op dezelve plaats hebben. Art. 2. De begraafplaatsen zullen zijn en moeten van heeden af geschieden op het zoo genaamde oude kerkhof, ge'egen in de oude stad en palende tegen de gronden van den heere Jozias Pau'us tot Axel, als zijnde thans de geschiktste plaats om de begraavingen te doen, enz. J. Schoonakker, Adjoinct. Dit stuk vermeldt dus, dat er een oud kerk hof was geweest in de Oude Stad en het nieu we rond de kerk gelegen was. Dus was er al een kerkhof in vroeger tijd in de Oude Stad geweest. Daarmee zal dus bedoeld zijn de plaats van het bolwerk Middelburg, nu het kerkhof, waar vroeger de st Pieterskerk ge staan heeft. Jozias Paulus had n.l. een groot stuk van de wallen aangekocht, die na de slechting van het verdedigingsstelsel toch geen dienst meer moesten doen. Ze werden nu als tuintjes aange'egd, zoa's we ze nu zien ten westen van de Oude Stad. En steeds waakte en waakt nu nog de oude torenklok op ons stadhuis en wacht op met gezellinnen, die met haar de uren moeten af tellen en medede'en aan onze burgerij. Die klok had in de Franse tijd haar geluid doen horen over een verarmde bevo'king, uitgeput door de verordeningen in geld en goed door de Fransen. Deze k'ok heeft als randschrift „Maria hiet ick en sal bevrien D'armen sondaren 't allen tien. Ghegoten in 't jaar O H 1503" Is deze klok altijd te Axel geweest In de Middeleeuwen was ze hier niet. Het verhaal gaat, dat deze klok afkomstig is uit Vremdyke, het door overstromingen vernielde stadje bij de Braakman, welke klok later in de toren van I loek heeft gehangen. Er wordt verder verteld, dat, toen onrustige mensen bij gevaar de k'ok lieten kleppen een afdeling der Franse troepen naar het dorp trok, de klok uit de toren haalde en ze naar Axel vervoerde en daar in de toren hing. Het zou dan een raad sel zijn, waar de vroeger gebruikte stadsk'ok is geb'even. Of bezat Axel voor die tijd geen klok Bevestiging van dit verhaal is tot nu toe niet uit het Axels Archief opgediept, evenmin als van het verhaal, dat de k'ok van de kar, waarop ze van Hoek naar Axel ver voerd werd, afg'eed, dit aanleiding gaf tot het gezegde „De Hoek is van de karre ge- val'en". We moeten nu even stil staan bij de tijd van de bevrijding van Axel van de Franse overheersing. Bij de verheffing van Willem V tot Stadhouder luidden de klokken. Toen Napoleon de slag bij Leipzig verloren had en naar Frankrijk vluchtte, kwamen spoe dig Russen (Kozakken), Duitsers en Oosten rijkers Nederland binnen om ons van de Fransen te bevrijden. 15 Januari 1814 vlucht ten de douanes en gardes uit het land van Axel naar Gent. Op 2 Februari ging de be zetting weg en 18 februari kwamen Donse kozakken te Sas van Gent. Toch was het nog gevaarlijk om niet met de Fransen rekening te houden, want op 8 maart kwam een afde- ling Fransen uit Antwerpen te Hulst terug. Dat hier te Axel ook kozakken zijn geweest blijkt uit een rekening (Archief No. 729) van de herbergier Steenkamp uit het Gulden Vlies voor verteringen door kozakken gemaakt. Hij declareert een nota van 201,28. Zo zou het oud verhaal van het vastbinden der kozak- kenpaarden voor het huis van wijlen de heer Verbrugge wel waar kunnen zijn. Op 22 april 1814 werd verordend, dat in het plaatselijk bestuur zouden zitting nemen de personen, die voor de invasie der Fransen in 1794 in het plaatselijk bestuur zitting had den of desze'fs zonen of aangehuwden, als zij de vereiste bekwaamheid bezaten. Napoleon werd vervallen verk'aard van de franse troon en Lodewijk XVIII als koning erkend. 20 Juni 1814 was er een a'gemene dank dag. Tijdens de godsdienstoefening stonden de ambachten stil, de vlaggen waren uitge stoken en de klokken werden geluid en er was algemene vreugde over de bevrijding en men juichte, dat er weer een Oranjevorst (Koning Willem I) nu niet meer als Stadhouder, maar als koning over ons land zou regeren. In no. 600 (Stadsarchief) zien we, de ver deling van Zeeuwsch-Vlaanderen in 5 Can tons met als hoofdp'aatsen S'uis, Oostburg, IJzendijke, Axel en Hulst. Onder Axel wer den gebracht alle gemeenten of gedeelten van dien, welke voor het jaar 1795 daartoe heb ben behoord en nu onlangs deel hebben uitge maakt van het Canton Assenede. Voor rechts zaken zullen de Cantons Axel en Hulst, zo in het Civiele, correctione'e als Crimine'e re flecteren onder de rechtbank van de eerste aan'eg, zitting houdende te Goes. Uit het re gister der Zielen zien we, dat de bevolking van Axel in 1806 bestond uit 2107 personen. de Jonge. TEGEN WINKELRUIT Donderdagmiddag 10 oktober j.l. te omstreeks 14.15 uur, reed een vrachtauto door de Stationsstr. te Axel. Ter hoogte van de winkel van c'e Firma van Cadsand reed de auto over een steen, met het gevolg dat deze wegsprong en belandde tegen de etalageruit. De schade viel erg mee, want enkel een ster en grote scheuren, maakten het raam on bruikbaar. De schade had aanmerkelijk hoger kun nen zijn, wanneer de ruit totaal vernield was. De steen zou dan temidden van draagbare radio's, pick-ups e.d. terecht zijn gekomen. BENOEMINGEN Bij besluit van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Axel van 8 oktober 1963 zijn benoemd tot chauffeur in dienst der Gemeente, de heer H. P. Coppieters te Zuiddorpe en c'e heer M. Roest te Oost-Souburg. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden Zeeuwse kollekte heeft opgebracht 331,67. P.I.T.-KOLLEKTE In de week van 14—19 oktober wordt gekol- lekteerd voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front. DRIEDAAGSE VAN FIRMA GERRIT DE JONGE 6 ZONEN Gestimuleerd door het sukses van vorig jaar, heeft de bekende Axelse radio-, televisie- en elektra- handel Firma Gerrit de Jonge Zonen besloten opnieuw op spectaculaire wijze in het nieuws te treden, door middel van een tentoonstelling in het bioscoopgebouw ,,Het Centrum", waaraan tevens demonstraties zijn verbonden door zeer deskundig personeel. DOMEIN DER VROUW Bepalend voor deze tentoonstelling is de grote automatisering van huishoudelijke artikelen, dus de grote modernisering van het domein der vrouw DE KEUKEN. Welke echte Nederlandse huis moeder, meegaande met haar tijd, droomt niet van zo n prachtige Amerikaanse keuken. Op deze tentoonstelling is de keuken opnieuw voorzien van een nieuw snufje een speciaal af zuigsysteem waardoor luchtjes en vetten worden gefiltreerd. Daarnaast kan men ook bewonderen de auto matische wasmachines, een elektrische strijkmachine enz. Dus zoals men zietalles is erop gericht om zo efficiënt mogelijk te werken, met zo weinig mogelijk moeite een zo groot mogelijk resultaat bereiken. „FIRATO"-NIEUWTJES Eveneens kan men op 15 - 16 en 17 oktober a.s., s middags van 2 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur een groot aantal nieuwigheden zien, die voor het eerst werden gedemonstreerd op „Firato"- 1963. Het allernieuwste op het gebied van tele visie, radio, bandrecorders en platenspelers kan men volgende week in Axel zien. T.V.-OPTREDEN Voor velen kan bovendien een droomwens in vervulling gaan ieder wil graag eens op het beeld van de televisie verschijnen en dit wordt volgende week in „Het Centrum" mogelijk. In het bioscoopgebouw zal n.l. een speciale televisie camera worden opgesteld, waarti'oor men de opge nomen beelden direkt kan bekijken. We deden hier slechts een kleine greep. We twijfelen er niet aan of „Het Centrum" zal een el-orado zijn voor de mensen van onze tijd, de tijd van ci'e vergevorderde techniek. Een bezoek willen wij ieder gaarne aanraden. BIJZONDERE ZANGAVOND Op zaterdag 19 oktober a.s. wordt in de Ne derlands Hervormde Kerk te Axel een Bijzondere Zang-Avond gehouden, uitgaande van de Bijbel- Kiosk-Vereniging. Aan deze avond verlenen medewerking het Chr. Gemengd Koor „Asaf en het Nederlands Herv. Kerkkoor. De samenzang zal onder leiding staan van Kees Deenik, bekend* zanger van geestelijke liederen. Organist tijdens de zang-avond zal zijn de heer J. Smies. ZONDAG 13 OKTOBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. v. d. Vlught van Terneuzen; 2.30 uur Ds. Timmer uit Hulst. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper (Avondmaal en Nabetrachting). Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur Ds. van Leeuwen; 6.00 uur Afscheidsdienst. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1213 OKTOBER Dokter Schiltman. in. b^de^Jiihd^gezondheid^en^^verheid Hoestdrank in tabletvorm. 95ct

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2