Eerste paal voor eerste flatgebouw ging de grond in. Over de bewoners van het kasteel van Axel. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 8e Jaargang No. 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke red uk tie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels lr- iedere regel «eer 12 cent extra. Alhoewel het heien van palen vakwerk is, en voor zover ons bekend wel een vakwerk dat weinig verwantschap heeft met het „vak" van burgemeester, kunnen wij ons toch wel voorstellen dat burgemeester Van Dijke woensdagochtend met bijzonder veel genoe gen is opgetreden als heier voor de eerste paal van een woningbouw-project in plan- Oot. Immers de heipaal die donderdagochtend de grond in ging betekende voor Axel een mij1 paal. Met het heien van deze paal werd een begin gemaakt met de bouw van het eerste f'atgebouw dat in Axel gaat verrijzen. En niet alleen is dit het eerste f'atgebouw maar het betekent ook weer een flinke stap tot leniging van de ook in onze gemeente nog steeds stijgende woningnood. Tenslotte gaat het nu in aanbouw zijnde f'atgebouw voor lopig de grens vormen voor de bebouwde kom van Axel in de richting Hulst en zal straks dus de fraaie entrée met de dubbe'e invals weg aan de Oostzijde van Axel een nog meer stedelijk aanzien bieden dan nu reeds het ge val is. Ook voor de aannemerscombinatie die deze flat gaat bouwen was het een belangrijke dag, want werd door de raad de bouw aanvanke lijk opgedragen aan de fa. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom, de bouw wordt thans uit gevoerd door de n.v. „Vlaco" een pas ge vormde aannemerscombinatie, die hiermede haar eerste belangrijke project begint. Naast de fa. Hoppenbrouwers maken van de Vlaco' (Vlaamse Aannemers Combinatie) deel uit de fa. Gebrs. v. d. Poel te Terneuzen, de fa. Krieckaert te Hengstdijk, de fa. Christiaansen te Oostburg en de fa. Dekkers te Roosendaal. Direkteur van de „Vlaco" is de heer J. A. van der Poel te Terneuzen. Omstreeks elf uur arriveerde het college van B en W op het bouwterrein, waar spoedig de eerste paal door burgemeester Van Dijke, gehuld in oliejas en helm de grond inging. Zoals op de foto blijkt keken de beide wet houders, de direkteur van de „Vlaco" en de architect de heer M. Rouw allen nauwgezet dat hier goed vakwerk werd geleverd. Nadat de eerste paal de grond is was ge gaan vo'gde nog een korte bijeenkomst in de directiekeet op het bouwterrein waar nog na dere bijzonderheden over de opzet van deze flat en van de verdere bouwplannen in plan- Oost werden verstrekt. De woningwetflat waarmee nu is begonnen zal in totaal op 60 palen komen te rusten, ter wijl wanneer dit heiwerk gereed is nog eens 72 pa'en de grond in zullen gaan voor een tweede te bouwen flat in de z.g. premie-sector. De woningwetflat zal in totaal 22 wonin gen omvatten, terwijl de iets grotere en ook luxueuzer afgewerkte premieflat in totaal 26 wooneenheden zal bevatten. Het is de be doeling dat deze laatste flat ook zal worden voorzien van centrale verwarming, waarvan de installatie dan mee in de huurprijs zal wor den verdisconteerd. Wanneer de aanleg van deze centrale verwarming door zal gaan, be tekent dit evenwel een verhoging van de huur prijs van ca. 25, - per maand, waarmede de huurprijs voor deze premieflats zal komen te liggen op ca. 110, - per maand. Verwacht wordt dat onvoorziene omstan digheden daargelaten de beide fats over ca. 9 maanden voor bewoning gereed zullen zijn. Plan Oost is nu ondertussen geheel bouw rijp gemaakt, straten, rioleringen enz., enz., alles is gereed voor de bouw van de in dit gehele plan voorziene 620 woningen, 14 auto boxen en 7 winkels. Kosten van het bouwrijp maken van dit terrein vanaf de Crijnssenstraat tot de le Verkorting 3.000.000, - Voor de bouw van de flat die nu begonnen is heeft men vrij vlot vergunning kunnen krij gen omdat de kosten onder de curveprijs kon den worden gehouden en er arbeidsbesparende methoden bij de bouw zullen worden toege past. Het is te hopen, dat het gemeente bestuur er spoedig in zal slagen ook vergun ningen te krijgen tot verdere realisering van dit plan. Bij het zien van de opgravingen in de wei aan de Zuidzijde van Axel komen de vragen op „Wie heeft daar gewoond en uit welke familie komen de bewoners voort en wanneer is het kasteel gebouwd De Heren van Axel. We onderscheiden die heren van Axel, die zich Van Axel noemden en de latere heren van Axel, die zich Van Gistelle of anders noemden. In Ze'andia Ulustrata, b'z. 618 wordt ons medegedeeld, dat in het begin der 9e eeuw 'hier leefde een zekere Godebert van Axel en in 1201 wordt onder de Vlaamse ede'en ver meld Filips van Axel. Hoe de opvo'ging was van Godebert naar Filips ligt nog in het duis ter. In die tijd leefden er ook een Maria van Axel en een Jan van Axel. Hebben die hier een kasteel of kasteeltje gebouwd, dan zou Jan van Avennes in zijn twist met zijn moe der Zwarte Margriet dit hebben kunnen verwoesten. De laatste van dit ges'acht was enen Filips van Axel, die in 1318 het ver bond bezegelde tussen zijn neef van Vilain en de Graaf en een zekere Anthonie van Axel, en een Jan van Axel, in 1357 levende. Deze liet vermoedelijk slechts dochters na, waarvan een, eigenares van de helft der heerlijkheid trouwde met Gerard van Rasseghem, heer van Masmines terwijl de andere he'ft kwam aan Wouter van Morslede. Zijn zoon Filips van Morslede stierf in de laatste jaren der 14e eeuw. Door het huwelijk van een erfdochter uit het geslacht Masmines, die vrouwe van Axel was, en trouwde met Boudewijn de Vos kwam Axel aan zijn geslacht. Hun dochter Maria bracht door huwelijk de heerlijkheid aan Jacob van Lichtevelde, waarna het in het bezit van het geslacht der Gistelles kwam. Deze allen kunnen aan het kasteel gebouwd hebben en het uitgebreid hebben of er ver anderingen aan aangebracht hebben. Gistelle was een plaats gelegen op het kruispunt, waar de lijnen Brugge - Veurne en Ostende - Tielt elkaar kruisen. Wij'en Mr P. Dieleman zegt in zijn boek over Joost van Gistelle het volgende „Men zegt dat deze (Gistelle) een sterkte was, opgeworpen tegen de Noormannen of andere zeerovers en dat een Normandisch of Deens piraat in de 10e eeuw er landde en de sterkte overoverde. Een afstammeling van die piraat was Ghisel- brecht, die zich door onverschrikkenheid, maar ook door rechtvaardigheid onderscheid de. In 1087 was de bevolking in die streken nog maar ruw". En verder „Gistelle deelde al vroeg evena's Hulst in de voorrechten door de Graaf verleend op het stuk der wolindus trie. Daardoor werd de plaats spoedig bevolkt en gaf reeds Robert de Vries er de naam en het recht van Stad aan ten tijde van Wouter van Gistelle, die met Robert de Vries naar Jeruzalem ging en daar de bekroning van Godfried van Bouillon bijwoonde. Het was in de 11e eeuw. Godelieve, de vrome Keltische kasteleines van Gistelle, werd door haar man Bertolf van Gistelle, die, na een boetereis naar Jeruzalem gemaakt te hebben in het k'ooster Winox stierf, vermoord". Hij vertelt ook van 'n ridder Jan van Gictel'e die op 11 mrt. 1392 op 'n tournooimat met 50 van z'n nobe'e va zallen uitkwam tegen Jan, ridder van Gruut- huuse met 50 van z'n vazallen, 'n Ges'achts- lijst van die Gistelles kunnen we wel niet op stellen, maar als de bekendste noemen we Mer Joost van Giste'le, de grote reiz:ger, die 'n reis maakte naar Jeruza'em, de Sinay en Noord- Afrika, en vandaar boekweit meebracht. Het wapen van Zuiddorpe vertoont ook 3 boek weitbloemen. Zijn vader Gerard van Gis telle was gehuwd met Isabeau de Wilde, Vrouwe van Maelstede (een heerlijkheid bij Hulst). Hij was voorschepen en grootbaljuw te Gent en werd door Filips zeer vereerd. In de twisten tussen Filips de Goede en de Gen tenaren over de zoutbe'asting had Gerard in naam van Filips be'often gedaan, welke door de Graaf niet gehouden werden, en kon hij niet naar Gent terugkeren. Hij zal zich toen wel teruggetrokken hebben op zijn kasteel De Moere bij Zuiddorpe. Zijn zoon Joos werd geboren in 1446 en is gestorven 17 april 1520. Deze was ook Baljuw van Hulst en Hulsterambacht, was door Karei de Stoute tot ridder geslagen op een van zijn ve'dtochten. Zijn vader heeft zeker het voorvaderlijk slot wel vergroot en mooier ingericht en in hun tijd heeft het kasteel wel zijn grootste uitbrei ding gekregen. Wanneer werd het kasteel in zijn oudste vorm gebouwd. M'sschien eind 12e en in de 13e eeuw, terwijl het misschien in de 15 eeuw zijn grootste omvang kreeg. We weten het niet zeker. Maar wel zeker is het, dat het verwoest werd en weer opnieuw opgebouwd en weer verwoest werd. En ook tonen dat de verschil lende stenen (de grootste moppen) en kleinere dat aan. Wanneer het in de 12e of 13e eeuw gebouwd mocht zijn, zal het al verwoest zijn, toen Jan van Avennes in zijn twist met zijn moeder Zwarte Margriet in 1248 Axel ver woestte en verbrandde. Bij de verwoesting van Axel in 1452 kunnen we niet veronderstellen, dat Filips de Goede het Kasteel van zijn gunsteling Gerard van Gistelle zal aangetast hebben, maar kunnen de Gentenaars uit wraak over de niet ingeloste beloften wel enige verwoesting bedreven hebben en zeker is het, dat in 1574, toen de Watergeuzen de (kerk en het klooster Ter Hagen in puin de den gaan, ook het kasteel niet gespaard heb ben en zo kon Maurits zijn wallen opwerpen op de p'aats, waar de ruïne van het kasteel lag en hebben de wateren van het latere Gat van Axe' er een laag slik over gespoeld. Wan neer we de harde steen (een soort Zandsteen) met profileringen, die blootkomen bezien moeten we veronderstellen, dat er toch ook wat gedaan werd aan de versiering van het gebouw. Een p'attegrond of een tekening van het gebouw hebben we niet. Op de kaart van Van Deventer is er behalve het kastee'gebouw ook nog een kapel en een ander gebouwtje te zien, waarvan de fundamenten ook nog onder de grond zitten en is er ook een gracht Wanneer er van het Oudheidkundig Bo demonderzoek een verslag over de opgraving verschijnt, zullen we denkelijk wel wat meer te weten komen. Want als er wat zijzonders wordt opgegraven wordt het in Amersfoort gedetermineerd en zal, zo is beloofd, een plaatsje krijgen in de Axelse Boerenkamer. de Jonge. King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoei, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere FELLE BRAND verwoest montagehal van scheepswerf te Terneuzen. In de nacht van woensdag op donderdag tussen half twee en drie uur heeft een felle brand een grote montagehal van de N.V. Ter- neuzensche Scheepsbouwmaatschappij volle dig verwoest. De hoogoplaaiende vlammen werden bestreden met drie bluseenheden van de Terneuzense brandweer, terwijl comman dant C. J. van Strien omstreeks half drie zelfs nog de assistentie inriep van de brandweer te S'uickil. Van de montagehal bleef weinig over dan de muren en wat verwrongen restanten van de staa'konstruktie. Een aantal machines, die zich in de hal bevonden, moeten als verloren worden beschouwd. Naar een ruwe schatting bedraagt de schade - waartegen het bedrijf is verzekerd - enkele honderdduizenden gul dens. NIEUWE COMMANDOPOST voor B.B.-kring van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de vergadering van de Kringraad Be scherming Bevolking A-kring Zeeland (Z. Vlaanderen), die op woensdag 16 oktober te Terneuzen wordt gehouden, zal worden voor- geste'd gronden te kopen voor de bouw van een nieuwe commandopost. Het betreft een perceel grond van circa 6750 vierkante me ter, gelegen in de gemeente Schoondijke, dat eigendom is van mevrouw C. J. Leenhouts- van Kruyningen te Voorburg. De prijs be draagt 1,80 per vierkante meter. DE N.V. ZUID-CHEMIE stelt installatie voor produktie van MENGMESTSTOFFEN in gebruik De N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent, dochteronderneming van het concern Pechi- ney/St. Gobain te Parijs, heeft nu - naast de produktie van enkel- en dubbel superfos faat, zwavelzuur en kiezel fluornatrium - ook de fabricage van mengstoffen ter hand genomen. Voorlopig werden drie geconcentreerde mengstoffen gemaakt, van de volgende samen - ste'ling NPK 20+10+10, 14+14 14 en 12 10 18. De eerste is een voor Nederland nieuwe samenstelling, die in het bijzonder geschikt is voor bemesting van granen en grasland. In deze drie mengmeststoffen zijn alle compo nenten volledig wateroplosbaar. De produktie capaciteit is voorlopig inge steld op ongeveer 5.000 ton per maand en zal tot 100.000 ton per iaar worden opge voerd. Deze mengmeststoffen worden in Ne derland in de handel gebracht door het Cen traal Stikstof Verkoopkantoor te 's-Graven- hage. AXELSE COURANT geweest. IWIE

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1