Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten GEMEENTERAAD BROMMER TEGEN AUTO Zondag 22 september j.l. te 0.30 uur had op d*e Singelweg te Axel een botsing plaats De autobestuurder A. de B. was bezig zijn auto de garage binnen te rijden, vanaf de noordelijke rijbaan van de Singelweg. Toen de auto dwars op d"e weg stond, zag de heer de B. een bromfiets naderen vanuit de richting Stationsstraat. De auto bleef in genoemde stand staan. Vermoedelijk heeft de bromfietsberijder J. P. D. te Axel dit te laat gezcen, met het gevolg dat hij zowel als zijn duo-passagiere mej. M. A. M. kwa men te vallen, zonder ernstig letsel op te lopen. Auto en bromfiets hadden enige materiële schade. KORREKT1E In ons blad van vorige week meldden wij dat de kollekte voor de Vereniging „Axel-Polen" ƒ510,57 opbracht. Het bedrag is juist, maar de kollekte werd gehouden door de Vereniging „Axel-Polen" t.b.v. de Invalide Poolse Oud-Strijders. ZEEUWSE KOLLEKTE In de periode van 30 september tot en met 6 ok tober a.s. wordt de jaarlijkse Zeeuwse kollekte ge houden. VEEL MATERIëLE SCHADE Donderdag 26 september j.l. had op de Zuid singel te Axel een botsdng plaats, waarbij veel materiële schade viel te noteren. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Onze stadgenoot, de heer R. van W„ reed met zijn gesloten bestelauto over de ventweg, vanuit de richting Buthdijk. Zonder voorrang te verlenen reed hij de Zuidsingel op, juist toen daar de heer K. uit Enschede in zijn personenauto passeerde. In het bijzonder de personenauto werd zwaar beschadigd. De auto moest door garage-personeel worden weggesleept. De bestelauto was eveneens flink beschadigd, maar kon toch nog rijden. GESLAAGD Dezer dagen slaagde aan de Bisschoppelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Oudenbosch, onze stadgenoot Theo van den Berg voor de hoofd- acte. AXEL HERDACHT OP SOBERE WIJZE HAAR BEVRIJDING, SAMEN MET HAAR POOLSE VRIENDEN. Wandelsportmanifestatie vormde eclatant hoogtepunt. Zaterdag 21 september j.l. werd de dag her dacht, waarop wij nu 19 jaar geleden werden be vrijd van het Duitse juk. De bevrijding waarvoor indertijd de Poolse strijdkrachten kostbare verliezen leden. Opnieuw bleken de banden nog zeer hecht en de sobere plechtigheid was zeer indrukwekkend. Om ongeveer elf uur werden de Poolse vrienden op het stadhuis bijzonder hartelijk welkom geheten door de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke, op deze voor Axel heuglijke dag. Speciaal de Poolse vrienden, die in zo grote ge tale acte de presence gaven. Uit Canada was een telegram ontvangen van Kolonel Szydlowski en namens alle aanwezigen werd hem een telegram teruggezonden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat wij hem, die ons zo dierbaar is, volgend jaar bij het 4e lustrum in ons midden zullen hebben. Wij zijn ons heden ten dage nog steeds diep bewust, dat de bevrijding niet mogelijk zou zijn geweest, met betrekkelijk weinig schade, zonder de moedige strijd van de Polen. We zijn U ten eeuwigen dage dankbaarzowel het Gemeente bestuur als alle inwoners. De dank bewaren is bij onze generatie niet las tig, maar wel bij de opgroeiende jeugd, getuige een t.v.-uitzending enkele weken geleden. Het is voor ons een opdracht, de opgroeiende jeugd te bepalen bij het leed dat werd geleden en hoe erg het is een oorlog te moeten meemaken. Het is steeds lastig voor mij hier opgewekte woorden te spreken, want in ons hart knaagt nog altijd dat de Poolse vrienden niet kunnen terug keren naar een vrij en onafhankelijk Polen. Deze gedachte werpt een schaduw op onze her denkingen. Maar ik spreek de hoop uit dat het deze kant opgaat, een gunstig teken hierbij is de toenadering tussen Oost en West. Onze wens is dat U allen zult kunnen terug keren naar een vrij en onafhankelijk Polen, zonder vreemde overheersing. Straks gaan wij voor ons eerbetoon naar de graven van hen die het mogelijk maakten, dat wij vandaag in een vrij Axel in feeststemming bij el kaar kunnen zijn. De voorzitter van de Vereniging „Axel-Polen", de heer D. J. Oggel, toonde zich eveneens uiter mate verheugd dat hij zijn Poolse vrienden weer ontmoette Poolse vrienden, Heren Burgemeester en verdere genodigden, Namens de vereniging „Axel-Polen" wil ik hier mijn blijdschap uitspreken dat het ook dit jaar mogelijk is om op de normale wijze te herdenken dat Axel in 1944 door het Poolse leger, onder Kolonel Szydlowski, werd bevrijd. We zijn dankbaar dat de samenwerking tussen het gemeentebestuur en het bestuur van onze ver eniging zodanig is, dat we dit gezamenlijk kunnen organiseren. Hierdoor is onze vereniging in staat om aan haar doelstelling, n.l. het bewaren van het contact met de Poolse oudstrijders en dezen zoveel mogelijk steun te verlenen, kan beantwoorden. Het moge U, Poolse vrienden, een morele steun zijn, te weten dat de dankbaarheid in de harten van de Axelse burgerij blijft voortleven. De plechtige herdenking bij de graven van Uw makkers die vielen, roept elk jaar de herinnering op aan het offer dat door U werd gebracht. U moogt hierin zien dat de wijze waarop U de be vrijding hebt tot stand mogen brengen, een dank baarheid heeft teweeggebracht, dse blijft voort leven. Moge ook Uw land en volk die vrijheid eens deelachtig zijn 1 Evenals vorig jaar is er ook nu de samenwer king met de wandelsportvereniging „Emma", waar door deze dag een meer spectaculair karakter krijgt. Ook deze spontane medewerking is een blijk van dankbaarheid. Het is mij tevens een genoegen U te kunnen mededelen dat de jaarlijkse kollekte voor de Poolse oorlogsinvaliden een bedrag heeft opgebracht van netto 510,57 hetgeen bijna 60,meer is dan vorig jaar. Dit bedrag wordt weer aan Uw hoofd bestuur in Londen overgemaakt en we hopen van harte dat dit een kleine vergoeding zal zijn voor het leed dat de oorlog aan Uw invalide makkers heeft toegebracht. Moge deze dag d'ie U heden in Axel doorbrengt U in alle opzichten voldoening geven en bij U de wetenschap hernieuwen dat U hier oprechte en dankbare vrienden hebt. De stoffelijke resten van de Poolse militairen die te St. Jansteen begraven waren, zijn in de loop van dit jaar naar Axel overgebracht en rusten thans naast degenen die hier reeds jaren geleden zijn ter aarde besteld. Het is Axel een ere ook deze graven te mogen verzorgen. Mag ik U allen tenslotte verzoeken om één minuut stilte in acht te nemen voor allen die bij de bevrijding onzer stad het leven hebben gelaten, zowel militairen als burgers. Namens d'e aanwezige Polen werd het woord gevoerd door de heer ir. J. Minkiewicz uit Vlis- singen, voorzitter van de Vereniging van Poolse Oud-Strijders in Nederland, tevens voorzitter van de kring Vlissingen van genoemde vereniging Als voorzitter van de Vereniging van Poolse Oud-strijders in Nederland wil ik U mijnheer de Burgemeester, en U mijnheer de voorzitter van de Vereniging „Axel-Polen" in de eerste plaats har telijk dank zeggen voor de zeer hartelijke ontvangst en de niet minder hartelijke welkomstwoorden, zoëven tot ons gericht. Bij onze trouwe jaarlijkse bezoeken aan deze mooie en oude stad, zijn wij telkens opnieuw ge troffen door de sfeer die hier in Axel altijd heerst. Want het zijn niet alleen de blijvende gedenk tekens, zoals het prachtige monument aan de Zee straat, het Poolse Kruis bij de weg naar Hulst, het Szydlowskiplein en ook niet alleen de graven van de gevallen Poolse soldaten, die hier met zoveel zorg en liefde wordën onderhouden die getuigen van gebeurtenissen, die 19 jaar geleden plaats heb ben gehad maar ook en vooral de vriendschap en dankbaarheid van de Axelaren tegenover ons Polen, tegenover ALLE Polen, en die tot uiting komt in de jaarlijkse herdenking van de bevrijding, in de bloemenhulde van de kinderen bij het Poolse monument en niet in de laatste plaats -de jaar lijkse kollekte ten bate van de Poolse invaliden. En sinds enkele jaren ook- de „Bevrijd'ings- wiandeltocht" Een bijzonder woord van dank dus ook aan het Bestuur van de Wandelsportvereniging „EMMA" in de eerste plaats omdat bij d'eze „Bevrijdings wandeltocht" de jeugd ten nauwste wordt betrok ken en hierdoor gewezen op het feit, dat Axel niet door Engelsen, of Canadezen, maar door d'e Polen werd bevrijd. En in de tweede plaats omdat ook wij „oud"-strijders, in de gelegenheid worden ge steld eens per jaar onze oude benen te strekken en de sportieve geest te tonen. Onlangs heeft Axel het 750-jarig bestaan als stad gevierd en het is daarbij gebleken dat Axel in de geschiedenis herhaalde malen het toneel is geweest van strijd, belegering en bezetting, maar steeds is herstel op verwoesting en bevrijding op bezetting gevolgd. Negentien jaar geleden waren het de Polen, die voor het eerst op het toneel ver schenen. Wij zijn er blij om, dat we in deze kleurrijke geschiedenis van Axel niet als bezetters maar als bevrijders zijn vermeld. Ons eigen vaderland is zoals U weet nog niet vrij en het ziet er helaas nog niet naar uit dat dit spoedig zal gebeuren maar in afwachting van het grote moment dat Polen zijn vrijheid zal herkrijgen en de plaats zal innemen in de rij van de volkeren die deel zullen uitmaken van het toe komstig Verenigd Europa is de vriendschap die wij hier in Axel en elders in Nederland ondervin den, tot een grote troost en hoop. GEVALLENEN HERDACHT. Vanaf het stadhuis werd hierna gewandeld naar de Rooms Katholieke Begraafplaats, waar op het graf van mevrouw Szydlowski en op de graven der burgerslachtoffers bloemen werden gelegd door burgemeester Van Dijke, alsmede door burge meester Kesbeke van Zuiddorpe. Namens de Poolse aanwezigen werd een bloemenhulde aan de over ledenen gebracht door de jeugdige Yolanda Buczyncki. De volgende plechtigheid vond plaats op de Algemene Begraafplaats, waar de graven van alle Poolse gesneuvelden waren bedekt met rode en witte bloemen. Op de graven der burgerslachtoffers werden bloemen gelegd door burgemeester Van Dijke, op de graven der Polen door een drietal Poolse Oud- Strijders en door de heer fp- J- Oggel. Deze indrukwekkende plechtigheden werden af gesloten met „The Last Post", gespeeld door de heer A. van Meurs. Via de opgravingen werd te ruggewandeld naar de Markt, waar een aantal inwoners van Axel aanwezig waren om hun ken nissen op te halen voor de middag-maaltijd. Om halftwee werd een bezoek gebracht aan het Poolse monument aan de Oranjestraat. Hier plaats te burgemeester Van Dijke een krans aan de voet van het gedenkteken. Ook werden bloemen gelegd door de Poolse aanwezigen, alsmede door een aan tal Axelse schoolkinderen. De burgemeester ont stak hierna het bevrijdingsvuur. De korte plechtigheid werd hier besloten met het zingen van het Poolse- en het Nederlandse volks lied door het Nederlands Hervormd Kerkkoor, onder leiding van de heer J. P. Smies. 3e BEVRIJDINGSWANDELTOCHT. Voor de 3e maal in successie organiseerde het bestuur van onze Axelse Wandelsportvereniging „Emma een Bevrijdingswandeltocht, waarvoor werd gestart bij het Gezellenhuis aan de Walstr. Een veertigtal groepen defileerde langs Axels stadhuis waar de genodigden het défilé afnamen. Dat de heren organisatoren van deze tocht heel wat in hun mars 'hebben bleek heel duidelijk bij het begin van de tocht toen enkele groepen een ver keerde route insloegen. Door vlug accuraat handelen werden de wan delaars weer in goede banen geleid, zodat de tocht verder volgens planning verliep. Een woord van lof voor de heren van „Emma" is hier zeker op zijn plaats. Een groep van de Poolse bezoekers nam ook deel aan de tocht, een geste die bijzonder sym pathiek is. Alle wandelaars trokken op hun tocht langs het Poolse Kruis aan de provinciale weg Axel-Kijkuit. Ook bij het Poolse Kruis, de omgeving waar de Polen in 1944 hun heldhaftige strijd voerden, wer den bloemen gelegd ter nagedachtenis aan hen die hun leven gaven voor onze bevrijding. Om 19.00 uur was de prijsuitreiking in het Ge zellenhuis. De uitslagen 5 Kilometer 1. „Sneeuwwitje", Kloosterzande2. W.S.V. „Emma", Axel; 3. Chr. w.s.v. „Oostburg - Zwa luwen 4. Chr. Gym. Ver. „Voorwaarts" (meis jes), Axel; 5. „Doornroosje", Kloosterzande; 6. w.s.v. Terhole; 7. Chr. w.s.v. „Oostburg - Merels"; 8. Jong Kruiningen; 9. Chr. Gym. Ver. „Voor waarts", Axel; 10 „Voorwaarts", Oost-Souburg. 10 Kilometer 1. w.s.v. „Emma" - meisjes, Axel; 2. w.s.v. Oost burg; 3. Oda-groep, Axel; 4. „Maartse Viooltjes", Kloosterzande 5. „Oranje Nassau", Zaamslag 6. w.s.v. Terhole; 7. E.H.B.O.-groep, IJzendijke; 8. Chr. Gym. Ver. „Voorwaarts", Axel; 9. „De Vrolijke Tippelaars", Vlissingen; 10. K.M.G., Koe wacht; 11. „De Vrolijke Tippelaars", Vlissingen; 12. w.s.v. „Emma" - Jongens, Axel; 13. „Voor waarts", Oost-Souburg 14. R.K. Jongensgroep, Axel; 15. w.s.v. Groede. 15 Kilometer 1Douane, Axel2. w.s.v. „Emma", Axel 3. w.s.v. „Oostburg" 4. w.s.v. „Hontenisse 5. Oda-groep, Axel; 6. Tamboer en Pijperkorps „Ju liana", Middelburg; 7. Chr. Gym. Ver. „Voor waarts", Axel; 8. w.s.v. „Emma" - Jongens, Axel; 9. „Oranje Nassau", Zaamslag; 10. „De Vrolijke Tippelaars", Vlissingen; 11. Stichting „Vrederust", Bergen op Zoom; 12. „Voorwaarts", Oost-Souburg 20 Kilometer 1. w.s.v. „Oostburg"; 2. w.s.v. „Hontenisse"; 3. „De Vrolijke Tippelaars", Vlissingen4. R.K.- 'Jongensgroep, Axel. >r, De wisselbeker werd voor de derde achtereen volgende maal gewonnen door de Wandelsport vereniging „Oostburg", zodat deze vereniging de beker definitief in haar bezit kreeg. Bij de 5 kilometer was de wisselbeker voor „Sneeuwwitje" uit Kloosterzande. Om 17.30 uur zaten de Polen met de genodigden (aan, aan een goedverzorgde maaltijd in Hotel „Het Wapen van Zeeland" bij de heer Clement. CONCERTEN. De bevrijdingsherdenking werd besloten met con certen door de plaatselijke muziekgezelschappen. ZONDAG 29 SEPTEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings Openbare belijdenis. 2 30 uur Ds. P. J. Pennings; (3e kollekte, in beide diensten inhaalkollekte Diaconie). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur; Ds. L. J. Goris van Wezep. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Kandidaat Jugh van Amsterdam. Voorbereiding H. Avondmaal. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. 's Avonds om 7 uur Drs. P. Honkoop van Kloetinge ZONDAGSDIENST ARTSEN 2829 SEPTEMBER Dokter Kats. (vervolg van pagina 1) VOORSTEL tot Vaststelling van de 6e Wij ziging der Gemeente-begroting voor 't Dienst jaar 1963. Onder verwijzing naar het overgelegde ontwerp van de 6e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 stelt het College, in overeen stemming met het gevoelen van de Financiële Com missie, VOOR, deze wijziging conform het ontwerp vast te stellen. De heer D. J. OGGEL Uit deze 6e wijziging zie ik dat de sneeuwploeg in vijf jaar wordt afge schreven en de aan te kopen graafmachine in acht jaar. Deze laatste termijn vind ik te lang, en zou ik willen stellen op vijf, hoogstens zes jaar. Uit de kosten-opstelling heb ik gezien dat deze aanschaf een belangrijk voordeel oplevert en ik zou daarom de afschrijving willen bekorten. De post van 4.000,voor de reconstructie van de Plattendijk vind ik weggegooid geld. In- plaats van 4.000,—, zou ik hier voor 400,. voorzieningen treffen. Dat lijkt me meer dan vol doende, want deze weg wordt toch praktisch niet gebruikt. In deze wijziging zie ik tevens dat de rijks bijdrage in de kosten van de sanering van de Oudewijk verhoogd is van 50% tot 75%. Het lijkt mij, dat wanneer hier nog meer achteraan gezeten wordt, wij kunnen komen tot een bijdrage van 80 a 90%. Wethouder C. VAN BENDEGEM Wij menen met een afschrijvingstermijn van 8 jaar goed te kunnen uitkomen. Wij kunnen deze termijn altijd nog eens bezien na een jaar met de machine te hebben gewerkt. Wij meenden de gewone dienst niet te zwaar te moeten belasten. Bovendien heb ben deskundigen de levensduur overeenkomstig bepaald. Wethouder IJSEBAERTZo'n machine kan wel minstens 10 jaar meegaan. Met acht jaar zitten we aan de veilige kant. Wat betreft de 4.000,— voor de Plattendijk. Dit is voor het maken van een plan door de cul- tureeltechnische dienst. Betreffende de rijksbijdrage voor de sanering van de Oudewijk. Vanzelfsprekend doen wij ons uiterste best om hier nog meer uit te halen. De heer OGGEL Met de uitleg betreffende de graafmachine kan ik instemmen, maar een bedrag van 4.000,— voteren voor een plan tot verbete ring van de Plattendijk, die door bijna niemand meer wordt gebruikt, daar sta ik toch echt wel van te kijken. Bij mij bestaat ook grote voldoening over de verhoging van de rijksbijdrage, maar we moeten nu nog niet uitgaan van de gedachte, dat we er nu zijn 1 De heer J. C. VAN LUIJK Is de Plattendijk eigendom van de gemeente of van de polder. Of hebben wij deze weg enkel in onderhoud. De situatie ter plaatse was niet geheel duidelijk en daarom stelde de burgemeester voor de kwestie Plattendijk nog eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen. De heer D. J. OGGEL Ik zou van het bedrag graag een nulletje afdoen De BURGEMEESTERWe zullen dit zo goedkoop mogelijk oplossen. RONDVRAAG. De heer W. DE FEIJTER 1. Slechte gedeelte van de weg in de le Verkor ting, dus het verlengde van de weg tot aan de spoorwegovergang, zou daar iets aan gedaan kunnen worden 2. Voorziet het College geen moeilijkheden met de versmalling van het trottoir in de Kerkdreef? De inrit van de Oosterstraat valt mij ook tegen, ik weet dat het College het verkeer graag af remt, maar ik zie het graag wat sneller 3. Nu en dan zijn er voor vreemden moeilijkheden met opgebroken wegen. Wordt er op gelet dat men niet overal vastloopt De heer K. HAMELINK 1. Momenteel worden op de Zuidsingel enkele bun galows gebouwd door de N.S.M. te Sluiskil, deze zijn precies van hetzelfde type. Er is steeds gestreefd naar een verschil in bouwstijl. Wordt hier bij verdere bouw op gelet 2. De sportaccomodatie van de v.v.-,,Axel". De aanleg van het 3e sportterrein. Het duurt lang voor wij enig teken van realisering der plannen bemerken. Wordt hier toch voortgang betracht? Het wordt tijd dat deze vereniging over vol doende sportvelden beschikt. De heer D. J. OGGEL 1. Hoe staat het met de kredietbewaking Ons is regelmatig een overzicht toegezegd, om de drie maanden, maar dit overzicht missen wij nu reeds negen maanden. Als lid van de Raad is het wel prettig een goed overzicht te kunnen houden van de gemeente-financiën. 2. Ik konstateer dat er nog al eens iets mankeert aan de straatverlichting. Kan hierover kontakt worden opgenomen met de P.Z.E.M. Want wat hebben we aan lichtmasten die niet bran den 3. Bij de dienst gemeentewerken bestaat een ta melijke achterstand bij de realisering van som mige werken. Kan hieraan iets worden gedaan Bijv. een andere organisatie óf anders meer per soneel 4. De heren v. d. BOSSE en WIELES waren belast met het taxeren bij aankopen door de gemeente. Beide kunnen dit werk niet blijven doen. Zijn voorzieningen getroffen dat alles ongestoord verloopt De heer E. A. MAAS Bij de ingekomen stukken was een schrijven ge richt aan de Beschuttende Werkplaats „Midden Zeeuws Vlaanderen" te Terneuzen, betreffende mijn herbenoeming als lid van het chgelijks bestuur, de gemeente Axel vertegenwoordigende. Het zal U wel bekend zijn dat deze benoeming mij na aan het hart ligttemeer omdat dit de minder valide arbeiders aangaat. Het dagelijks bestuur, met de direkteuren de heer Dingemanse aan het hoofd, heeft zich vanaf de oprichting zo goed van haar taak gekweten, dat nog geen beroep moest worden gedaan op de deel nemende gemeenten om eventuele tekorten te dek ken. De post, hiervoor uitgetrokken op onze be groting, kon steeds worden afgevoerd. Nu vind ik het jammer dat er van de zijde van het Gemeentebestuur geen belangstelling wordt ge toond voor d;t mooie werk. Het dagelijks bestuur is van plan om aan de tewerkgestelden van de winter soe^ .e verstrekken. En nu mijn vraag Is het niet mogelijk om de soepkoppen, die hiervoor nodig zijn te schenken door de gemeente Axel aan de Werkplaats, dit zou een mooie geste zijn tegen over de tewerkgestelden. Als U hiertoe over kan gaan, zou het dagelijks bestuur het zeer op prijs stellen, dat op de koppen het Wapen van Axel wordt aangebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter de vergadering met het ambtsgebed.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2