een graag geziene verkeersdeelnemer. PUUOL DOET MEER Uit onze Omgevin g Axel Predikbeurten DE VOETGANGER Langs de Scheldestromen Hontenisse voteert 2,5 miljoen voor streekhaven. In een hoofdelijke stemming, die het da gelijks gemeentebestuur een 7-4 overwinning opleverde, hebben de raadsleden van Honte nisse zich gisteren akkoord verklaard met het voorstel van b. en w. tot uitbreiding en verbetering van de toekomstige streekhaven te Wak oorden en de hiermee samenhangende wijziging van de begroting 1963, alsmede met de uitvoering van deze werken o.l.v. de pro vinciale waterstaat. Deze goedkeuring hie'd tevens in, dat het werk zo spoedig mogelijk zal worden aanbesteed. Op 27 september Kamerleden naar Zeeland. Op vrijdag 27 september zal een groot aan tal Tweede-Kamerleden een bezoek aan Zee land brengen, dit op uitnodiging van het pro vinciaal bestuur van Zeeland. De Kamerleden zullen bezoeken brengen aan de in aanbouw zijnde Oosterscheldebrug en aan de werk zaamheden in het Zuid-Sloe. Provinciale Fokveedag te Goes. Op de Grote Markt te Goes is een provin ciale fokdag voor schapen en varkens gehou den. Daarnaast werd een specifiek Zuid- Bevelandse fokveedag voor runderen en geiten georganiseerd. Het is een geslaagde dag ge worden, ondanks het matige weer en de ma tige resultaten bij de keuring der runderen. De kwaliteit van de schapen en varkens maak te alles weer goed. Er was een levendige han del in beide categoriën. Hoge eisen. De geregistreerde schapenfokkerij in Zee land is van recente datum. Tijdens de na tionale tentoonstelling van 1955 kwam Zee land nog nauwelijks aan bod. In 1960 telde Zeeland, nationaal gezien, al behoorlijk mee. Zou dit jaar een nationale tentoonstelling zijn georganiseerd, dan zou de Zeeuwse fok kerij een belangrijke rol hebben gespeeld. Deze snelle verbetering van de kwaliteit is o.m. te danken aan de uitstekende weiden, waarover het schaap in Zeeland kan beschik ken, aan het grote enthousiasme bij de fok kers en aan de grote zorg, die aan het toilet van het schaap wordt besteed in deze provin cie. Het oudere mannelijke en vrouwe'ijke fok- materiaal voldoet aan hoge eisen. Er heeft zich een mooie kopgroep in de schapenfokkerij in Zee'and gevormd. Het bewijst dat de fok kers destijds uitstekende aankopen hebben gedaan. dan genezen; maakt ookdehuid door en door zuiver en gezond. Sociale cursus te Goes. Bij voldoende dee'name zal in oktober te Goes een cursus Middelbare Socia'e Arbeid starten, die wordt gegeven door de „Stichting voor opleiding tot socia'e arbeid" uit Haar lem. De cursusleider is de heer A. P. Bos te Goes. De cursus duurt drie jaar en omvat vakken als sociologie, economie, sociale sta tistiek, wetskennis, staatsinrichting, arbeids recht, socia'e en geeste'ijke stromingen, so cia'e ethiek, psychologie, socia'e pedagogiek, maatschappelijke zorg, arbeidsmarkt- en werk- gelegenheidspolitiek, gesprekvoering, rappor tage, enz. Beroep Goese tandarts verworpen. Het beroep, dat de Goese tandarts E. Klin- kert op de Kroon heeft gedaan tegen de ves tiging van een snackbar naast zijn woning aan de Grote Markt in Goes is verworpen. De heer Klinkert diende het beroep indertijd in op grond van de hinderwet. Behalve de vrees voor de „friteslucht" was een motief het ge vaar voor brand. Nu de snackbar „Andi" reeds enke'e maanden in bedrijf is, vindt de heer Klinkert, dat het met de geur wel mee valt. Toen „Andi" enke'e maanden ge'eden, werd geopend, was er overigens ook van de heer Klinkert een bloemetje. Internationale hengelwedstrijd. Zaterdag, 14 september zal de Hansweertse hengelsportvereniging „De Pi'k" een inter nationaal henge'concours houden. De wed strijd wordt gehouden in de Westerschelde tus:en Hansweert en het tweede s'uisje van 11-14 uur. De prijsuitreiking is in gebouw „Zee'andia". Van e'ke vijf deelnemers zal er één een prijs ontvangen. Kleine stagnatie veerkeer kanaal Zuid-Beveland. Doordat de middens'uis te Hansweert is moeten uitvallen in verband met de in die sluis uit te voeren duikerswerkzaamheden, is een 'ichte stagnatie in de scheepvaart door het Kanaal van Zuid-Beve'and opgetreden. Doordat de grote en k'eine s'uis op vo'le capaciteit hebben geschut kon een opeenho ping van schepen voor de sluizen worden voorkomen. BOTSING Donderdag 5 september j.I. te omstreeks 18.00 uur had op de Zuidsingel te Axel een botsing plaats tussen de scooterberijder C. A. E. V. uit Hulst en de bromfietsberijder F. F. S. uit Breskens. De bromfietsberijder wilde links af de ventweg oprijden, maar kwam bij deze manoeuvre in botsing met de scooter. Dokter Kats verleende eerste hulp aan de scooter berijder die een oogwond had. Beide voertuigen werden beschadigd. ONDERWIJSINSTELLING „SUIKER- IN AXEL Vrijdagmiddag 6 september j.I., te 16.30 uur werd de onderwijstentoonstelling „Suiker", in het gymnastieklokaal van de Christelijke ULO aan het Szydlowskiplein te Axel, door de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke, officieel geopend. Tevens waren hierbij aanwezig de wethouder IJsebaert, gemeentesekretaris P. G. van den Bosse, alsmede de heer C. Smies, hoofdcommies ter ge meente Axel, Chef van de afdeling financiën en onderwijs. De heer Smies verricht reeds jaren de voorbereidende werkzaamheden om deze tentoon stelling in Axel te krijgen. Burgemeester Van Dijke memoreerde dat dit thans de ELFDE onderwijstentoonstelling is, die in Axel wordt gehouden. Maar voor het eerst in de Christelijke ULO, waarvoor hij schoolbestuur en het hoofd der school zeer erkentelijk was. De bur gemeester dankte de hoofden der scholen en de leer krachten der verschillende onderwijsrichtingen voor hun aanwezigheid. Het onderwerp „suiker" zal wel in de belang stelling staan, gelet op het zoete produkt, de ver bouw van suikerbieten en de aanwezigheid van twee suikerfabrieken in onze direkte omgeving. Bovendien is voor de leerkrachten het interessante boekje „Suiker" en de rondleiding van het ten toongestelde beschikbaar, zodat ik mij ontslagen acht van de verplichting om op deze expositie nader in te gaan. Deze tentoonstelling zal ongetwijfeld een nuttig stuk aanschouwelijk onderwijs blijken te zijn. Met het uitspreken van de hoop, dat zowel de leerkrachten als de leerlingen deze expositie met veel interesse zullen bezoeken en dat nog meer dere tentoonstellingen zullen volgen, verklaarde de burgemeester dë expositie voor geopend. Vervolgens belichtte de heer Ammerlaan een aantal facetten van de suikerproduktie en gaf de aanwezigen een goede indruk van dit belangrijke produkt. TEGEN VRACHTAUTO Dinsdag 10 september j.I. te omstreeks 9.00 uur reed de vrachtautobestuurder P. F. V. S. uit Vo gelwaarde met z'n vrachtauto langs het Szyd lowskiplein te Axel, de weg langs de U.L.O., juist op het moment dat het zesjarig meisje P. A. uit de Beoostenblijpolder plotseling de weg overstak. Het meisje werd door de auto gegrepen en kwam enkele meters verder te vallen op het weg dek. Dokter Kats verleende eerste hulp. Wonder bo ven wonder liep het meisje slechts heel licht letsel op. AXELAAR GEWOND TE ZAAMSLAG Dinsdag 10 september j.I. had op het kruispunt TerneuzensestraatGroenstraat te Zaamslag een botsing plaats. Zonder op het verkeer te letten stak G.V. uit Axel de drukke verkeersweg over en werd daarbij gegrepen door de veevervoersauto van G. te Sas van Gent. Met ernstige verwondingen werd de Axelse wielrijder per ambulance naar het Ju- lianaziekenhuis in Terneuzen gebracht. Het rijwiel was zeer zwaar beschadigd. AUTO-BOTSING Donderdag 12 september j.I. te omstreeks 07.00 uur had op het kruispunt Zaamslagseweg/Provin- cialeweg te Axel een botsing plaats tussen twee personenauto's, beide komende uit de richting ZlBamslag. De auto bestuurd door dë heer K. T. de O. te Biervliet stopte om het verkeer in de richting Ter- neuzen doorgang te verlenen, vermoedelijk bemerkte de bestuurder van de tweede auto, de heer P. P. B. te Ellewoutsdijk dit te laat, met het gevolg dat hij achter tegen de stilstaande auto reed. Beide auto's hadden materiële schade. Er waren geen persoon lijke ongelukken. GEZAMENLIJKE OEFENING Donderdag 12 september j.I. werd te Axel een gezamenlijke oefening gehouden van Bescherming Bevolking, Vrijwillige Brandweer en Rode Kruis. Als „aktie-terrein" had men gekozen de omge ving van de Oudewijk, nabij de molen van Cappon, alwaar een vliegtuig was neergestort. In die omge ving bevonden zich een aantal slachtoffers van deze „ramp". De start van de oefening was gepland bij het Groene Kruis-gebouw in de Oosterstraat, om on geveer zeven uur. Op dat moment zag men reeds rook komen uit een woning in de Oudewijk, terwijl het even verder behoorlijk brandde. Spoedig waren brandweer, E.H.B.O., Rode Kruis enz., ter plaatse om de situatie te klaren, wat hen gezien de om standigheden goed afging. De „gewonden" wer den eveneens verzorgd in een noodhospitaal in de speelweide aan het eind van de Prins Hendrikstraat. Vooral van de zijde van de jeugd was er een overweldigende belangstelling. Onder de toe schouwers zagen wij o.a. de edelachtbare heer bur gemeester M. K. van Dijke, van de B.B. de heren Catsman, Rottier en Francke, de plaatselijke artsen dokter Kats en dokter Boor. Na afloop werd de oefening nog „bepraat" om eventuele fouten te herstellen en zodoende bij een volgende oefening weer meer paraat te zijn. ONDER DE SLOPERSHAMER Momenteel is een sloper uit Vlissingen bezig om het voormalige Hotel Porth-Lozanne met de grond gelijk te maken. Op deze plaats zal een nieuwe Boerenleenbank, aangesloten bij Eindhoven ver rijzen. OFFICIËLE OPENING Het gebouw van de Christelijke Openbare Bi bliotheek aan de Stationsstraat nadert met rasse schreden haar voltooiing. Het stijlvolle gebouw, een verfraaiing voor onze stad, zal officieël worden geopend op vrijdag 20 september a.s. des avonds om zeven uur. LICHTMAST GERAAKT De veeauto, bestuurd door A. van W. te Sluiskil, reed zaterdag 7 september j.I. te omstreeks 18.15 uur tegen een op de Kaaiwal staande „gaslantaarn". Gevolg van het glazen omhulsel van de paal bleef niet veel in tact. BENOEMINGEN Bij besluit van B. en W. van Axel van 6 sep tember j.I. is de heer L. K. Ortelee te Axel be noemd tot schilder in tijdelijke dienst der gemeente Axel. Onze oud-stadgenoot, de heer A. Dieleman Jzn., thans werkzaam ter gemeente-sekrefearie van 's Gra- venzandë, is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd in eenzelfde funktie ter gemeen te- sekretarie van Kruiningen. KOLLEKTES Van 9 tot en met 14 september wordt te Axel gekollekteerd voor de Vereniging AxelPolen en van 16 tot en met 21 september voor het Nationaal Bureau voor de Reclassering. ROOMS-KATHOLIEK PAROCHIEEL JEUGDWERK TE AXEL Onder de verscheidene vormen van Jeugdwerk welke men te Axel aantreft, begint het „Rooms Katholieke Parochieële Jeugdwerk" een steeds op vallender plaats in te nemen. Begonnen als patronaatswerk, heeft het zich steeds verder ontplooit en is het onder het jeugd werk, een haast niet meer weg te denken iets ge worden. Niet gebonden aan bepaalde spelregels zoals men die bijv. bij de Verkennerij kent heeft het R.K. Parochiële Jeugdwerk getracht aan de ver langens, die er onder de verscheidene kategoriën jeugdige personen leven, tegemoet te komen en heeft het zich met de weinig beschikbare middelen, wonderwel kunnen aanpassen aan de behoeften die zich op het gebied der jeugdzorg voordeden. Enkele jaren geleden geboren uit het in het slop geraakte patronaatswerk heeft het Parochiële Jeugd werk weldra de belangstelling getrokken zowel van de jeugd voor wie uiteindelijk deze jeugdbinden- de instelling bedoeld was als van de ouderen, die meer en meer er van overtuigd werden, dat hun onmisbare steun, de fundamenten zouden moeten zijn, waarop het ruime tehuis der jeugdzorg moest worden gebouwd. Natuurlijk was het bouwen van dit tehuis (om de vergelijking nog even verder door te trekken) niet in één, twee, drie gebeurd. Waar echter de parochianen van Axel zich gesteld wisten voor moeilijkheden die het bereiken van een goed doel weerhielden, werden vele krachten gebundeld en droeg eendrachtig elk het zijne er toe bij om deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. Deze eendracht, maar misschien meer nog het jeugdig enthousiasme, waarmede Aalmoezenier Kapelaan Hermans en een dertigtal leiders en leidsters hun leiderstaak vervulden, maakte het Axels Parochiële Jeugdwerk tot een voorbeeld en inspiratiebron voor anderen. Het zou te ver leiden, de taken te noemen van dit op moderne leest geschoeide overkoepelende jeugdorgaan de vele werkzaamheden te vermel den, welke in een vrij korte tijdspanne werden ver richt. Enkele mogen echter worden genoemd, waar onder dan op de eerste plaats het Zondagspatro naat, dat met zijn bijna tweehonderd ingeschreven aktieve jeugdleden de kroon spant. Met ontzaggelijk veel geduld, veel takt, grote toewijding, moest hier a.h.w. uit niets, iets worden gemaaktwaarbij door spontane geldelijke steun een algemeen levende wens kon worden verwezen lijkt en voor de jeugd op de zondagmiddagen een verantwoordde ontspanning mogelijk werd ge maakt. Vooral de ouders waarderen dit ten zeerste en zij houden door nauw kontakt met de leiders en leidsters, zich steeds op de hoogte van datgene wat het zondagspatronaatwerk te bieden heeft. De ouderavonden worden dan ook steeds door vele ouders bezocht, waarbij druk van gedachten wordt gewisseld en al enkele malen vanuit de ver gadering aan het bestuur waardevolle suggesties werden gedaan. Zo weet men hier door samenspel „ouders" en „jeudwerkgezamelijk iets moois op te bouwen. VAKANTIEWERK. Het vakantiewerk van het parochiële jeugdwerk, kende als hoogtepunt tijdens de afgelopen zomer diverse vakantie-kampen in het Brabantse land. Waar oorspronkelijk werd gedacht aan een week- kamp met een 40-tal deelnemers, (de steeds opti mistische aalmoezenier had 100 voorspeld) bleven alle gedane ramingen een eind beneden de werke lijkheid het kamp der 22 gidsen meegerekend 144 deelnemers, verdeeld over 5 kampen te Hoge Mierde, Ossendrecht en Chaam. Het grote sukses van deze kampen, heeft thans reeds de zekerheid gegeven, dat het zomerkamp van 1964 een aantal van 175 deelnemers dicht zal benaderen. De heer J. Moorthamer heeft van de afgelopen zomerkampen een uitvoerig verslag gemaakt en de uiteindelijke konklusies op schrift gesteld. Dat de zomerkampen 1963 zo'n sukses werden, was naast het tijdens de kampen voor deze zomer uitzonderlijke prachtige weer, mede ook te danken aan een zorgvuldige planning en de toegewijde zorgen van vele Axelaars en niet-Axelaars (ook een tweetal personen uit Koewacht en Zuiddorpe, die nauw bij de opvoeding der jeugd betrokken zijn, stelden hun krachten of vervoermiddel beschik baar) Een Brabantse jeugdorganisatie, getroffen door zoveel jeugdig vuur der Axelaars, stond voor ëen tweetal weken een volledige kampuitrusting in bruikleen af. Een grote zorg blijft echter de aanschaf van een eigen kampuitrusting. Men hoopt echter dat door een royale belangstelling van Axels ingezetenen, ook hierin zal kunnen worden voorzien. Binnen afzienbare tijd start men dan ook met een groots opgezette aktie, waarbij aan ieder de gelegenheid zal worden geboden, deze belangstel ling in tastbare vorm te tonen. Welke plannen staan er voor 1963 nog op het programma Allereerst zal men op 29 september a.s. een oriëntatietocht per fiets houden, voor de gehele Katholieke Jeugd van Axel. Voor de jon geren een tocht van 20 km., voor de ouderen een tocht van 30 km. Aan iedere deelnemer zal een mooie herinnering worden uitgereikt terwijl aan de beste groep een fraaie prijs zal worden uitgereikt. Voor oktober heeft men een wandeltocht ge pland, terwijl met Kerstmis een ouderavond op het programma staat, die door de jongens en de meisjes zelf zal worden verzorgd. Ook een herderstocht met Kerstmis, wordt niet voor onmogelijk gehou den. PLANNEN BESTAAN er ook om MEER AAN DACHT TE GAAN BESTEDEN AAN DE ONTSPANNING- EN VORMING VAN 12 TOT 14-JARIGE JEUGD. Een ouderavond met speciale oriëntatie over de mogelijkheden en moeilijkheden van kinderen bui ten het gezin en de school, is reeds onderwerp van bespreking geweest op een leidersvergadering. Resumerend mag men wel zeggen, dat het R.K. Jeugdwerk te Axel, niets onverlet heeft gelaten om het hedendaagse grote probleem „Wat doen we met en voor de jeugd", met alle beschikbare mid delen tot een minder groot vraagstuk heeft weten te reduceren. Een grote groep aktieve personen heeft haar schouders onder dit jeugdwerk geplaatst. Het is aan hen die niet rechtstreeks bij dit werk betrokken zijn, om door morele en daadwerkelijke steun, het torsen van het werk te verlichten. ZONDAG 15 SEPTEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur de heer M. G. Mauw van Rijssen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 14—15 SEPTEMBER Dokter Kats. Niet iedereen zal het met ons eens zijn dat de voetganger een graag geziene verkeersdeelnemer is. Toch is het zo in de meest letterlijke zin van het woord is de voetganger graag gezien door élke weggebruiker. In die zin namelijk, dat elke wegge bruiker de voetganger, die in het donker over 's He ren wegen wandelt, graag ziet en er liever niet door wordt verrast. Om gezien te worden kan de voetganger gebruik maken van een komplete kerstboomverlichting sukses is dan wél verzekerd, maar het lijkt ons een beetje omslachtig. Beter is lichte kleding dragen liever een lichtgekleurde regenjas, dan een donkere wintermantel, want lichtgekleurde stoffen reflecteren het schijnsel uit koplampen (en eventueel aanwezige straatlantaarns) beter dan donkergekleurde. Reflecterende strips of ander materiaal voldoet nog beter, in het bijzonder op onverlichte buiten wegen. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelt te gen kostprijs voor voetgangers een zgn. reflector klem ter beschikking, welke bestaat uit een opval lende gele reflector gemonteerd in een verende klem van plastic. Deze kan men aan jaspand of broeks pijp klemmen, zonder dat de kleding wordt bescha digd. Een reflectorklem kan men bestellen bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Servetstraat 5 te Utrecht, en wel per briefkaart met aan dë voor zijde drie postzegels van twaalf cent extra voor onkosten. Op de briefkaart vermelde men „reflector- klem". Deze klem kan niet alleen door de voetganger zélf worden gebruikt. Ook als het hondje wordt uitgelaten, kan een reflectorklem aan de halsband of lijn goede diensten bewijzen. Fietsers, die nóg duidelijker hun voornemen om van richting te ver anderen willen aangeven, kunnen de klem aan hun mouwen klemmen automobilisten kunnen er een op de achteruitkijkspiegel zetten, zodat het achterop komend verkeer eerder wordt geattendeerd op ver blindende verlichting enz. Vooral nu tal van zebrapaden (nog) niet vol doende verlicht zijn, kan de klem nuttig zijn. Op zebrapaden overstekende voetgangers moeten im mers de overkant van de straat kunnen bereiken, zonder dat het rijdende verkeer hen hierin be lemmert. De moeilijkheid is natuurlijk, dat de voet ganger niet gezien wordt... Een reflectorklem kan deze moeilijkheid opheffen. Behalve lichte kleding en reflectorklemmen is er nóg een punt waardoor voetgangers zelf kunnen voorkomen slachtoffer te worden van een verkeers ongeluk. Namelijk door op buitenwegen aan de LINKERKANT van de weg te lopen, het verkeer tegemoet. Dit is een wettelijke maatregel, die uit sluitend en alleen ten doel heeft de voetganger te beschermen. Het Verbond voor Veilig Verkeer ves tigt vooral op de naleving van dit voorschrift „met klem" de aandachthet is voor uw eigen bestwil, voetganger

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2