NATIONALE RECLASSERINGSDAG. LANGS DE SCHELDESTROMEN DIERENDAG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG HeSp de Reclassering haar belangrijk werk doen. Opgraving van het kasteel der Gistelles. WERELD- Frankering bij abonnement, AXEL. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 77e Jaargang No. 49 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Jaarlijks zijn ongeveer achtduizend Neder landers - merendeels vrijwilligers - inten sief in de weer voor twintigduizend andere Nederlanders. Dat is een zaak van vo'doende belang om ook een ogenblik Uw aandacht te vragen. U behoeft er eigenlijk weinig voor te doen. Na het lezen van dit artikel kost het U hooguit één minuut. Niet teveel dus in verge lijking met de duizenden, die een groot deel van hun tijd aan deze zaak wijden. Waar gaat het om Er zijn in Nederland ruim vierduizend mensen, die ten gevolge van meer of minder ernstige vergrijpen voor kortere of langere tijd aan de maatschappij onttrokken zijn. Vijf tien tot twintigduizend andere Nederlanders staan gedurende een bepaa'de tijd in contact met een reclasseringsinstelling. Dat is het dus een groot aantal Neder landers, die door hun afwijkend gedrag, als gevolg van een veelheid van factoren, in aan raking zijn gekomen met de justitie. Voor hen stellen meer dan 300 beroepskrachten en 7 a 8000 vrijwilligers hun tijd beschikbaar om te trachten deze mensen voor te bereiden op een hernieuwde aanpassing aan de maat schappij. Hebt U daar iets mee te maken Natuur lijk hebt U dat Deze mensen hebben welis waar een vrije wil en zij hebben zich door hun daad gekeerd tegen de gemeenschap, waar van zij deel uitmaken, maar toch zijn wij daar niet mee klaar. Wij, als gemeenschap, dra gen een collectieve verantwoordelijkheid voor de ontsporingen en hebben een gezamen'ijke taak om onze maatschappij gezond te houden. Het is ons al'er belang te voorkomen, dat - waar zo vaak de omstandigheden geleid hebben tot ontsporing - opnieuw het on gunstige klimaat ontstaat, waarvan die men sen - en ook wij de dupe worden. Er wordt niet van U gevraagd praktisch werkzaam te zijn op het terrein van de reclas sering. Dat doen die vele duizenden mede werkers van de 27 Nederlandse reclasserings- instellingen al voor U. Wat U wel kunt doen om het mogelijk te maken, dat onze maatschappij gezond wordt en 'blijft, is zorgen, dat de taken, waarvoor de reclas:eringsmensen zich geste'd zien, kun nen worden uitgevoerd. Dat zij hu'p en steun kunnen verlenen aan voorwaarde'ijk veroor deelden gedetineerden kunnen bezoeken in hun cel en hen kunnen voorbereiden op hun terugkeer in de maatschappij dat het gehele werk van de nazorg voor ontslagen gedeti neerden kan worden uitgevoerd. De reclassering brengt ook voorlichtings rapporten uit aan de rechter, waardoor deze zich een duidelijk beeld van de verdachte kan vormen de reclassering exploiteert inrich tingen voor voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestel den de re classering zorgt voor recreatie en versprei ding van goede lectuur enzovoorts. Dit zijn slechts een paar facetten van het vee'omvat- tend werk, dat de reclassering verricht, niet alleen in het belang van de recla'senten, maar evenzeer in dat van de gehe'e maatschappij. Dat dit werk ge'd kost, veel ge'd kost, be hoeft nauwelijks enige toelichting. Jaar'ijks wordt daarom op de Nationa'e Rec'asserings- dag een lande'ijke collecte gehouden. Op za terdag 28 september komen collectanten U een bus voorhouden, waarin U Uw bijdrage kunt storten voor de instandhouding van het werk, dat reclassering heet. De Reclasseringsinstellingen zijn voor wat hun financiële poUtie betreft voor een groot deel aangewezen op de opbrengst van de Na tionale Reclasseringsdagco'lecte, waarvan het succes ook afhangt van Uw daadwerkelijke steun. Eerste caisson op peilerpoten van Oosterscheldeb. ug. De eerste caisson voor de Oostersche'de- brug is gelegd. Dinsdagavond is het gevaarte - 22 meter lang, 4 meter breed, 5 meter hoog - bij Coüjnsplaat op de eerste drie in de grond gedreven palen voor de brug ge plaatst. Daarmee is het eerste pij'erfundament gereed. Op dit fundament komen de over spanningspoten en daarop komt de eigenlijke brug te rusten. De „operatie" van dinsdagavond verliep nauwkeurig volgens het tijdschema. 's Middags vertrok de caisson per lichter uit de haven van Kats naar de eerste drie palen. Daar ontfermde de gigantenbok „Ir. J. G. Snip" zich over de caisson. De palen kregen manchetten, die pasten in de drie ga ten in de onderzijde van de caisson en daarna kreeg de feitelijke p'aatsing zijn bes'ag. De ruimten tussen de pa'en en de caisson zullen met beton worden opgevuld. Stremming Westsluis kanaal te Terneuzen. In verband met het plaatsen van een dub bele basculebrug over het buitensluishoofd van de Westsluis te Terneuzen, zal de scheep vaart voor deze sluis volledig zijn gestremd op maandag 30 september, dinsdag 1 en Woensdag 2 oktober 1963, resp. van p'm. 8.15 tot 16.00 uur, van p'm. 9.00 tot 17.00 uur en van plm. 9.45 tot 17.45 uur of zoveel korter als mogelijk of langer dan nodig zal blijken te zijn. De scheepvaart zal gedurende deze strem ming als volgt worden gerege'd Schepen, welke reglementair door de Westsluis moe ten schutten en geen grotere afmetingen heb ben dan 80 m lengte, 11.20 m breedte en 5,25 m diepgang, zul'en zoveel moge'ijk door de Middens'uis te Terneuzen worden ge chut. Binnenschepen met een 'eng^e tot 55 m., een breedte tot 7,50 m en 3 m diepgang, uit gezonderd tankschepen geladen met benzine, butaantankschepen, zullen zoveel mogelijk door de Oostsluis te Terneuzen worden ge schut. Terneuzenaar veroordeeld voor botersmokkel. De 21-jarige Nederlandse schipper A. M. uit Terneuzen is maandag door de rechtbank in Antwerpen wegens het smokkelen van bo ter naar België veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden en een bcete van 850.000 Belgische frank (ongev. 60.000.) In de lading zand in zijn schip had hij zes ton boter verstopt, die echter bij de grens controle door de Belgische douane werd ont dekt. Fruitcorso Goes. De mineurstemming in de fruitteelt heeft haar weerslag gekregen op het fruitcorso, dat op zaterdag 21 september door de Goese stra ten zal trekken. Waren er vorig jaar twaalf praalwagens te bewonderen, dit keer zullen het er niet meer dan acht zijn. Degenen, die dit jaar verstek laten gaan zijn de Zeeuwse Fruitteelt Maatschappij, de veilingvereniging Zuid-Beveland en de gemeenten Kloetinge en Wissenkerke. Er blijven nu nog inzendingen over van de stichting Fruitcorso zelf (de wagen voor de fruitfee en haar hofdames), van de maat schappij voor tuinbouw en plantkunde afde ling Goes (onderwerp van de wagen „De toekomst in de sterren geschreven") de RKJB en RKB JB, die in samenwerking met de tuin- bouwbond van de NCB het Mexicaanse plat teland zu'len uitbee'den en daarmee zullen trachten de eerste prijs van het vorige corso te continueren, van de gemeente 's-Heeren- hoek, „Nettenboetser op Marken", van Til- roe's fruitbedrijf „De Smokke'hoek" te Ka- pelle-Biezelinge, onderwerp Sarina, het kind uit de dessa, de gemeente Wo'phaartsdijk met d° "«men P»"üs, de gebroeders van 't West einde te 's Heer Arendskerke met De ont snapping van Hugo de Groot en tenslotte de gemeente Westerschouwen met de wagen „Ja- pan Inmiddels heeft het stichtingsbestuur en kele nieuwe initiatieven bekendgemaakt. Zo zal de intocht van de fruitfee op zater dag 14 september gepaard gaan met een kin dercorso, waaraan ruim 250 kinderen zullen deelnemen. Wie deze week langs het wandelpad of Burgtlaan wandelde, kon een grote be drijvigheid zien in de weide tussen Zuid- singel, Nieuwediepstraat en Burgtlaan. Een graafmachine was op een paar plaat sen bezig de grond uit te diepen om te zoeken naar de overblijfse'en van het ka steel der Gistelles, het adellijk slot van de heren van Gistelles, heren van Axel en van de Moere. Dit laatste wordt vermoed gestaan te hebben aan de Bonte Koe on der Zuiddorpe tegenover de abdij Ter Hagen. Geholpen door een oude kaart in het jaarboekje 1935 van de Oudheidkundige kring en aanwijzingen van de heer S. Wijna, die de pacht heeft over de weide werd op de juiste plaats gegraven en wer den de fundamenten van kasteel en voor- burgt benevens de plaats van de gracht, die rond het kasteel liep, gevonden. De opgravingen hebben een voldoening gegeven aan degenen, die zich bezighou den met de geschiedenis van ons stadje. Er wordt nu verder gegraven onder de zeer deskundige leiding en toezicht van de heer Trimpe Burger, verbonden aan het oudheidkundig bodemonderzoek, ge vestigd te Amersfoort. Van wanneer dateert dit kasteel Dit is op dit ogenblik nog niet uit te maken. Denke'ijk van de 14e of begin 15e eeuw en misschien van ouder tijd. Het ges'acht der Gistelles wordt al genoemd in de 11e eeuw en woonde in Vlaanderen. Bekend is als heer van Axel en de Moere: Mer Joost van Gistelle, die op 't kasteel in Axel woonde en daar zijn hof hield. Binnen de muren, waarvan nu de fun damenten worden blootgelegd heeft Mer Joost zijn feesten gegeven. Zeer belangrijk is deze opgraving, die i het bewijs levert van wat over de geschie- i denis van Axel is geschreven. de Jonge. Man vermist in Terneuzen. Sedert vrijdagmorgen tien uur wordt in Terneuzen vermist de waterbouwkundig amb tenaar van rijkswaterstaat, de heer A. Ville- rius. Hij verrichtte die morgen controle werkzaamheden aan de Westhaven te Terneu zen. Aangenomen moet worden, dat hem daar bij een ongeval is overkomen. De vermissing werd vrijdagmiddag bemerkt, omdat de auto van V. aan de waterkant was blijven staan. Alle nasporingen van rijkswaterstaat en de gemeentepolitie van Terneuzen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Zwakzinnigenzorg „Zeeland ligt ver achter". Zeeland ligt met zijn zwakzinnigenzorg ver achter bij de landelijke activiteiten op dit ge bied. Dit meent drs. KI. Laansma, directeur van de Stichting Zee'and. Alleen in katho'ieke kring is men actief op het moment. Volgens drs. Laansma is het de hoogste tijd om tot een concrete en daadwerke'ijke aanpak van de zwakzinnigenzorg in Zeeland te komen. Nog dit najaar zullen de Stichting Zee'and en de betrokken organisaties bijeen komen om uit de, zoals in het jaarverslag 1962 van de stich ting staat „langzamerhand pijnlijke situatie" te geraken. Twee Belgen lichtten fuiken in Veerse Meer. De rijkspolitie te Kortgene heeft zondag twee Belgische sportvissers uit Antwerpen en Kapellen aangehouden, die enke'e visfuiken hadden ge'icht in het Veerse Meer eigendom van de heer P. uit Goe". De Be'gen hadden de inhoud van enke'e fuiken meegenomen en één fuik weggestopt om later mee te nemen. Beide Belgen hebben na hun aanhouding be kend. Nadat proces-verbaal was opgemaakt zijn zij op vrije voeten gesteld. Wanneer de leden van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren op 4 oktober Werelddierendag gaan herdenken, dan zullen hun gedachten ongetwijfeld uit gaan naar een andere herdenking, welke het volgend jaar zal worden gehouden, namelijk die van het honderdjarig bestaan der zo juist genoemde vereniging. Op 11 mei 1864 kwamen namelijk in het Stadhuis te 's-Gravenhage enige dierenvrien- den bijéén om een vereniging op te richten ter voorkoming en ter beteugeling van de kwelling en mishandeling van dieren. Reeds dadelijk b'eek, dat de Provinciale- en de Rijksoverheid zeer ingenomen waren met dit p'an en dat op de medewerking en steun van vele vooraanstaanden gerekend kon worden. Enkele maanden later, om precies te zijn op 25 augustus, werd de vereniging opgericht en in oktober van dat jaar kregen haar sta tuten de Koninklijke goedkeuring. Overzien wij in vogelvlucht, wat er in de afgelopen eeuw tot stand is gekomen, dan mogen wij zeker niet ondankbaar zijn. Stelde men zich in 1864 en nog vele de cenniën daarna als dierenbeschermer aan de bespotting van het grote publiek b'oot, op het ogenblik heeft het woord dierenbescherming weerk'ank gevonden in brede lagen van ons volk, ook al heerst er op dit gebied helaas nog altijd de nodige onwetendheid. Van groot belang is ook, dat Nederland in de jaren vijftig een moderne dierenbeschermingswet heeft gekregen naar het ontwerp van de toenmalige voorzitter der vereniging Dr. Mr. W. Hugenholtz, wiens denkbee'den door de regering voor zeventig percent werden over genomen. Verheugend is verder, dat de Rijks- en Ge meentepolitie, al: mede het Wapen van de Ko ninklijke Marechaussee volledig zijn ingelicht en op vele terreinen een zeer gewaardeerde medewerking verlenen. Even dankbaar mogen wij zijn voor de aan dacht, welke de Kerken van diverse richtin gen thans aan de zaak van de dierenbescher ming schenken en voor het nimmer tever- geefse beroep, dat voor dit goede doel op de pers, de radio en de televisie kan worden ge daan. Ook blijve in dit verband het voortreffelijke streven van de Werkgroep Dierenbescherming en Opvoeding niet onvermeld. Zou men uit de bovenstaande regels de conclusie willen trekken, dat het doel der ver eniging hiermede vrijwel bereikt zou zijn en dat er op het gebied der dierenbescherming in ons land weinig meer te wensen overb'ijft, dan ware dit een grote vergis:ing. Niet alleen omdat kwaadwillenden nog altijd door de mazen der wet weten heen te s'ippen, maar ook omdat wij nog voortdurend toestanden tegenkomen, die én de mens én het dier on waardig zijn. Vandaar dat de vereniging als één van de vele punten op haar verlanglijstje heeft staan de uitbreiding van haar Inspectie dienst, die onder meer op de veemarkten zulk goed werk verricht, al was het alleen maar preventief. Daarnaast moet er nog zo heel veel ge beuren op het terrein van de verp'egende dierenbescherming, dat wil zeggen van het asie'wezen. Dit alles kost natuurlijk zeer veel geld en het is nu eenmaal zo, dat zowel de vereniging a's de andere organisaties op dierenbeschermingsgebied maar spaarzaam in haar contanten zitten. Zoals reeds meerma'en is gezegd, bestaat Werelddierendag niet in het zieke'ijk ver troetelen van dieren, maar wel in het zich bewust worden van de p'aats, die de Schepper deze creaturen op aarde heeft willen geven. Dit betekent voor de mens een grote ver- antwoorde'ijkheid, omdat deze medeschep selen onder zijn „heerschappij" staan. Mogen wij ons dit op de komende Were'ddierendag opnieuw bewust maken en moge deze weten skap om hart bewegen om ook daadwerke lijk een offertje voor het lijdende dier te brengen Dr. H. A. ten Bruggencate.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1