Het Groene Kruis in Suriname. LANGS DE SCHELDESTROMEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dr. J. M. van Ka'mthout, geneesheer- directeur van het St.-Liduinaziekenhuis, heeft op de bezoekers aan het ziekenhuis een drin gend beroep gedaan van het bezoek af te zien „indien ook maar aan de moge'ijkheid van besmetting kan worden gedacht". Frankering bij abonnement, AXEL. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 77e Jaargang No. 48 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. In het voorjaar van 1960 ging de medisch directeur van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis", dokter G. H. Ch. Cath, naar Para maribo, om op advies van de toenmalige gou verneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, de situatie van het Groene Kruis-werk aldaar in ogenschouw te nemen en om in overleg met de plaatselijke Groene Kruis-vereniging na te gaan hoe men tot een verbetering van het werk kon komen. De huisvesting was heel gebrekkig en er was maar één zuster, de toen 70-jarige Creoo'se zuster Constance Dompik. Zuster Dompik had 40 jaar lang het werk op gang gehouden, zij heeft er zich al die jai;en met hart en ziel aan gegeven en heeft voortreffelijk werk verricht. Maar zij had dringend behoefte aan hulp, vooral aan hulp, die op moderne wijze was geschoold tot wijk verpleegster. Na dit bezoek besloot het Groene Kruis in Nederland om Suriname te gaan helpen. Besloten werd twee wijkverpleegsters uit Ne derland te zenden, één voor rekening van het Nederland.e Groene Kruis, de andere voor rekening van het Surinaamse. Tevens gaf de Nederlandse organisatie een hoofdgebouw, dat een behoorlijke huisvesting kon bieden zowel aan het consultatiebureau als aan de beide nieuwe zusters. Enige weken geleden heeft dokter Cath weer een bezoek gebracht aan Paramaribo. Wat hij nu aantrof was een totaal veranderd bee'd. Dank zij de komst van de beide Ne derlandse zusters en met medewerking van vele mensen in Suriname, konden talrijke nieuwe aktiviteiten ter hand genomen worden. Deze twee Nederlandse vrouwen, Aveline en Clara Bouwman (beiden zuster in de zin van wijkverpleeg ter, maar geen zusters naar den bloede) hebben samen met de nu 73 jaar oude, maar nog steeds aktieve zuster Dompik het Groene-Kruis-werk in Paramaribo en om geving op een belangrijk hoger peil weten te brengen. Er wordt thans op vijf plaatsen consultatie bureau gehouden. Daarvan wordt druk ge bruik gemaakt. Behalve het hoofdgebouw is er een gebouwtje in de plantage Clevia, be schikbaar gesteld door de eigenaar van deze plantage. Hier wordt veel werk gedaan voor de Javaanse bevolking van de kampong, die daar gelegen is. Er komen veel voedings stoornissen voor, de hoge kindersterfte, die daar het gevo'g van is wordt door de artsen en de zusters energiek bestreden. Van de Unicef krijgt men ondermelkpoeder, doch de moeilijkheid is vaak, dat men de mensen ook moet leren hoe ze daar een goed gebruik van kunnen maken. Het moet voor de baby's een papje zijn, dat niet te sterk en niet te slap is en dat moeten de zusters de mensen leren. In sommige gevallen komt de gehe'e familie van de jonge moeder mee om te kijken wat er op het consultatiebureau met de kinder tjes gebeurt. Omdat de mensen zien welke goede gevol gen het Groene Kruis-werk heeft, wordt het naarstig rondverteld en daardoor wordt het ook steeds drukker. Een ander gebouwtje staat in de Kwatta- wijk. Daar heeft de firma Bruynzeel een prefabricated huis geschonken, waar consul tatiebureau wordt gehouden. De mensen wo nen hier vaak nog heel primitief, op het ge bied van de hygiëne is er veel te doen. Het gebouw is centraal geplaatst, zodat de bevol king het gemakkelijk kan bereiken. In de wijk Zorg en Hoop wordt consul tatiebureau gehouden in een garage. Verder is er het Latour-projekt, een wijk met 6000 inwoners, waar pas een gebouw voor het Groene Kruis is geopend het is geschonken door de Junior Chamber of Commerce. De opening geschiedde toen dokter Cath in Su riname was, hij kon namens het Nederlandse Groene Kruis een geschenk aanbieden, en wel een ijskast. De leiding van deze consultatiebureaux berust bij vier vrouwen, allen artsen, name'ijk de dames dr. Tigge'man, dr. Tjong You Wai, dr. de Lange en dr. Tjong Ajong, die dit werk niet a"een met veel geestdrift maar boven dien geheel gratis doen. De zusters Bouwman hebben moeilijke ja ren achter de rug. Zij hadden geen tropen- ervaring en begonnen te werken in een voor hen geheel vreemde omgeving, in een gebied met bevolkingsgroepen, die sterk uiteenlopen, zowel wat ras als wat welstand betreft. Er werd dus veel van hun aanpassingsvermogen gevraagd. Zij vonden steun bij zuster Dompik, de genoemde vier artsen en bij talrijke andere leden van de gemeenschap. Het werk heeft hen gepakt, zij hebben er zich geheel aan ge geven en zij hebben nu al drie jaar, vrijwel zonder verlof, gewerkt. Zij moeten lange da gen maken om de artsen te assisteren en alle mensen te bezoeken, die hun hulp nodig heb ben. Aanvankelijk moesten zij het met brom fietsen doen, maar dank zij het Koningin Julianafonds kregen zij een auto, die van wege de grote afstanden, vooral naar de plan tages, goede diensten bewijst. Niet alleen op het gebied van de wijkver pleging is er grote vooruitgang geboekt. Men is ook begonnen met de opleiding van kraam verzorgsters. Er is nu een cursus gekomen van het Groene Kruis, samen met het Wit- Gele Kruis en het diakonessenwerk. Daar geven de zusters Bouwman ook lessen. Dokter Cath is uit Suriname teruggekomen met een diep respekt voor hetgeen de twee Nederlandse zusters en allen, die hen hebben geholpen en gesteund, hebben gedaan. Het gewone wijkwerk, de consultatiebureaux, de lessen, het huisbezoek, en dat alles op vrij ver uit elkaar gelegen plaatsen is veel te veel werk voor de twee zusters Bouwman. En toch willen de zusters Bouwman best voor drie jaar „bij tekenen". Dat bewijst hun toewij ding en geestdrift. Het Groene Kruis in Ne derland is evenwel van mening, dat de zusters Bouwman eerst recht hebben op verlof in Nederland. Maar dan moet er een vervang ster komen plus een derde volledig opgeleide wijkverpleegster. Voor de verwezenlijking van dit plan heeft het Groene Kruis al de nodige stappen in voorbereiding. Als Nederland wil helpen (en ook Suri name, want het Kruiswerk wordt daar niet door de overheid gesubsidieerd zoals in Ne derland) kan er nog veel meer gedaan wor den. Er is namelijk nog veel nodig. Tot dusver hebben Sirnavi en het Koningin Julianafonds, partikulieren, bedrijven en organisaties bij stand verleend, maar nu zou er eigen'ijk een paar ton nodig zijn om het bestaande werk te konsolideren en op enkele punten uit te breiden. Daar is b.v. Nieuw Nickerie, een gebied met 40.000 inwoners, met grote plantages, waar het Kruiswerk begonnen zou moeten worden, eventueel samen met het diakones senwerk. Maar daar is geld voor nodig, om een gebouw en de nodige mankracht te ver werven. Verder is er Nieuw Amsterdam-Marien- burg, waar men graag een rijdend consultatie bureau zou hebben. Zo'n mobiel bureau ver eist ook weer de inzet van een arts en een verpleegster. Voor de tuberculosebestrijding zou men graag de beschikking hebben over een gespecialiseerde verpleegster. Dan zouden er nieuwe gebouwen moeten komen in Clevia en Zorg en Hoop, waar men nu werkt in een geleend huis en in een ge leende garage. De eerbied en de waardering, die men in Suriname en in Nederland heeft voor het werk van het Groene Kruis, voor de zusters Bouwman en Dompik, en voor allen, die gra tis helpen, zou een stimulans moeten zijn voor duizenden in ons land om te he'pen dit dringend nodige gezondheidswerk in Suri name in stand te houden en uit te breiden. Het Groene Kruis zal er in het raam van zijn eigen organisatie het nodige aan doen, maar het roept ook iedereen op, die helpen wil. In Nederland is de gezondheidszorg zo uit stekend, dat men nauwe'ijks beseft, dat in een ander rijksdeel nog zoveel gedaan moet worden. Het Groene Kruis vraagt daarom aan alle Nederlanders om een steent'e bij te dragen voor Suriname. Men kan dit doen bij zijn plaatselijke Groene Kruisvereniging en op het gironummer 24318 van de ANV Hét Groene Kruis te Utrecht. Vaikensfokdag voor Zeeland te Goes. De varkenskeuring te Heille verliep gezien het aantal bekroningen en de publieke be langstelling, succesvol. Burgemeester P. van Hootegem uit Sluis roemde in zijn openings woord het initiatief, in kringverband de in Heille en omstreken aanwezige fokvarkens- stapel aan een kwaliteihkeuring bloot te stel len. Het inzicht in de te volgen fokrichting wordt hierdoor versterkt en geeft gelegen heid tot een kritische gedachtenwisseling. Uit de toelichting van de jury, die tijdens de keuring werd gegeven, bemerkten wij, dat de moderne fokrichting zich voornamelijk ba seert op een type van varkens met veel vlees en een geringe spek- en vetaanzet. Kenmer kend voor het varken met gunstige vlees- vetverhouding is, zoals bij herhaling uit de toelichting bleek, een ondiepe, gesloten voor hand, gewelfde middenhand en een lange, ge sloten achterhand. Als de beste zeug van de fokdag werd aangewezen Brigitta, 4568, van R. Focke te Sluis. Bij de dekberen werd deze onderscheiding toegekend aan de twee en een halfjarige Camiel, 886p, van R. C. Jansen uit Waterlandkerkje. Middelburger na val van paard overleden. De 48-jarige J. Bonthuis uit Middelburg is op de Schonevalweg onder Veere van zijn paard geworpen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Middelburgse ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. De heer Bonthuis, die regelmatig paard reed, was in gezelschap van twee andere rui ters, mejuffrouw G. H. en de heer V. uit Antwerpen, die met vakantie in Zee'and ver blijven. Plotseling sloegen de paarden van mejuffrouw H. en de heer Bonthuis op hol. Beide ruiters werden afgeworpen. De heer Bonthuis kwam over de hals van het paard op de verharde weg terecht. Bij deze val werd hij zwaar gewond. Mejuffrouw H. werd slechts licht gewond. De dieren mankeerden niets. De heer Bart Meyers, die met zijn auto voor de ruiters uit reed, die op weg waren naar een weiland, om daar te oefenen, slaagde er in de dieren op te vangen. Paratyphus-epidemie in Land van Hulst. Er heerst momenteel een epidemie van paratyphus in het Land van Hulst. De epide mie heeft een vrij goedaardig karakter. En kele met paratyphus besmette patiënten zijn reeds in het St. Liduinaziekenhuis te Hulst opgenomen. De ziekte is namelijk zeer besmette'ijk en ze kan, vooral voor reeds zieke of geopereer de patiënten, zeer gevaarlijk zijn. In verband met deze epidemie en het be smettingsgevaar is het voor kinderen beneden veertien jaar tot nader order ze'fs verboden, patiënten in het ziekenhuis te bezoeken. Aangezien ook ongeschild fruit de besmet ting overbrengt is de bezoekers aan het zie kenhuis dringend verzocht er op toe te zien, dat door de bezoekers meegebracht fruit niet ongeschi'd wordt opgegeten. In midden- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen is van een epidemie geen sprake. „De Schelde" droeg schip over aan Hongkongse reder. Zaterdagmorgen om elf uur is in de bui tenhaven te Vlissingen het 14.800 ton meten de vrachtschip „Sea Coral" door de n.v. De Schelde overgedragen aan de opdrachtgever „Verder and Ko" te Hongkong. De Sea Coral is het eerste schip dat door een Nederlandse werf voor een reder uit Hongkong wordt ge bouwd. De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie van De Sche'de, herinnerde aan de prettige verstandhouding tusren opdracht gevers en bouwers en zei, dat het schip naar best vermogen was gebouwd. De heer T. C. Hein, directeur van de „Jebmei Shipping Management Cy" te Hong kong, aanvaardde de Sea Coral en zei er van overtuigd te zijn, dat met een dergelijk goed schip goede resultaten zijn te beha'en en wenste de kapitein, de heer P. Parr en de bemanning een goede vaart. De maiden trip van de Sea Coral gaat naar Casab'anca. Geen nieuwe gezichtspunten Vragen aan b. en w. Terneuzen over scheurenvormingen. Niets gebleken van breuken in leidingen. De heer P. Fijn van Draat, lid van de Ter- neuzense gemeenteraad heeft het college van b. en w. schriftelijk vragen geste'd over het ontstaan van scheuren in woningen en ge bouwen. „Het zal uw college bekend zijn", a'dus het V.V.D.-raadslid, „dat bij verschei dene inwoners van Terneuzen hierover sinds enige tijd ongerustheid bestaat". Zijns inziens wordt de schuld hiervan publiekelijk geweten aan de manier van werken, die wordt toege past bij het bouwen van de nieuwe binnen- vaartsluis van de kanaalwerken. „Kan uw college medede'en", zo vraagt de heer Fijn van Draat, „ten eerste of deze scheuren zich ook voordoen bij de gebouwen, we'ke aan de gemeente Terneuzen toebehoren. Ten tweede of er ook reeds breuken zijn geconstateerd in de gas-, waterleiding en rio'eringsbuizen op het grondgebied van de gemeente Terneuzen. Ten derde is het uw college bekend of er door gedupeerden, hetzij persoon'ijk, hetzij geza menlijk, een kort geding is aanhangig ge maakt, tegen diegenen, die de p'annen voor de kanaalwerken hebben gemaakt in casu de rijk waterstaat. Ten vierde, is uw co'lege met mij niet van mening, dat de gemeentelijke overheid de bewoners van Terneuzen moet beschermen tegen het optreden van schade door derden, en ten vijfde, kan uw college zich in dezen in verbinding stellen met de juridische afdelingen van de Vereniging van Neder'andse Gemeenten om bericht en raad?" B. en W. hebben de vragensteller reeds schrifte'ijk van antwoord gediend over deze aange'egenheid. Daaruit b'ijkt, dat b. en w. de Centra'e Dienst voor Bouw- en Woning toezicht hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar het optreden van scheuren in aan de gemeente toebehorende gebouwen. Ook zal daarbij worden onderzocht of eventuele breuken zijn ontstaan in gas-, waterleiding en rioo'buizen, waarvan hen overigens tot dusver niets is geb'eken. Over het aangespan nen kort geding tegen de rijkswaterstaat is het co'lege van b. en w. van Terneuzen niets bekend. Wel is door het college bevorderd, uat een onderhoud is be'egd tussen belang hebbenden en vertegenwoordigers van rijks waterstaat. Voor wat betreft de be cherming door de overheid van de inwoners tegen het nptreden van schade door derden, zegt het college, dat in voorkomende gevallen is en zal worden geadviseerd inzake de te bewandelen weg. A's de reeds genoemde onderzoeken zijn afgesloten en er bestaat daartoe aanleiding, dan zal van gemeentewege overleg worden gepleegd met rijkswaterstaat over eventueel nader te nemen stappen, a'dus het antwoord van b. en w. aan de heer Fijn van Draat. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat deze vragen en antwoorden geheel overeen komen met hetgeen daarover reeds uitvoerig is gepubliceerd in de P.Z.C. van dinsdag 27 augustus j.l. Op de dag daarvoor zijn onder de gedupeerde eigenaars van bedrijfsgebouwen in de Industrieweg wel stemmen opgegaan voor het aanspannen van een kort geding te gen rijkswaterstaat, maar bij nader overleg bes'oot men de voorkeur te geven aan een onderhoud. Tijdens dit onderhoud heeft een vertegenwoordiger van rijkswaterstaat gedu peerden aangeraden alle k'achten over scheur vorming schrifte'ijk te bevestigen, waarna taxateurs de schade zullen opnemen. N.P.V. houdt zaterdag aanstaande een Zeeuwse Koempoelan. Op het kampeerterrein van het staatsbos beheer in het krekengebied ten zuiden van de werkhaven tussen Veere en Vrouwenpo'der houden „De Neder'andse Padvinders" in het district Zee'and zaterdag 7 september aan staande een provinciale koempoelan. Op deze koempoe'an, die omstreeks 18 uur begint en zondagmiddag tegen vieren zal ein digen, worden alle (aspirant)leidsters en lei ders, voortrekkers, loodsen voor trekkers- gasten en loodsgasten uit het hele district verwacht.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1