LANGS DE SCHELDESTROMEN UIT ONZE OMGEVING AXEL Predikbeurten Bekendmakingen. DIENSTPLICHT UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN Waarschuwing tegen te vroege fruitpluk. In een persoonlijk schrijven aan alle Ne derlandse fruittelers heeft de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, de heer M. Prins, een beroep gedaan op elke teler van appels en peren, om in de ko mende maanden geen te vroeg geoogst fruit op de veilingen aan te voeren. Er wordt in dit schrijven op gewezen dat men zich op het gebied van de fruitteelt ja renlang heeft beziggehouden met wetenschap pelijke onderzoekingen, kweekproeven en ver beteringen van de teelt om te komen tot een produkt dat binnen de grenzen gewaardeerd en genoten wordt. Thans dreigen alle verworvenheden onge daan te worden gemaakt door een onverstan dige gewoonte, die hand over hand schijnt toe te nemen de praktijk van de te vroege pluk. De schade, die hiermede aan de fruit teelt wordt toegebracht, is zeer groot en het gebeurt door de telers zelf, zo wordt gesteld. Na gewezen te hebben op het belang dat enkel kwaliteitsfruit dat voldoende is uitge groeid, aan de telers wordt aangeboden, be sluit de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen met de opmerking dat het in het belang is van de consument en in het belang van de telers wordt aangedron gen op een snelle verbetering. In een folder „Pluk niet de wrange vruch ten" die eveneens aan alle fruittelers is ge zonden wordt uiteengezet hoe een te vroege pluk van het fruit voor iedereen - in elk opzicht - slechts „wrange" vruchten op levert, terwijl het aanbieden van mondrijp fruit zowel voor de consument als voor de teler zelf, gezonder is. beid, de belangstelling voor de jeugdherberg blijft groeien, de onlangs gestarte jachthaven noteerde een grote belang;telling en voor het bungalow-project van 70 stuks bestaat een be langstelling, van de zijde van serieuze kopers van omstreeks duizend... „Dagelijks melden zich zo'n vijf tot tien bungalowkopers die we helaas allemaal teleur moeten stellen", zo kre gen wij vanuit de Braakman te horen. De Axelse jeugdherberg noteerde ongeveer hetzelfde aantal bezoekers als vorig jaar, dat wil zeggen een goede gemiddelde bezetting gedurende het hele seizoen. Kraan verdween in Westerschelde bij Terneuzen. In de nacht van zondag op maandag, om streeks half drie, zijn een stoomkraan van 150 ton, twee bulldozers en twee grijpers van elk 5 ton bij Terneuzen in het water van de Westerschelde verdwenen. Het materiaal was eigendom van Aug. Meyer Zonen's Scheep vaart Expeditie- en Agentuur Mij N.V. te Terneuzen. Het ongeluk gebeurde, toen de s'eepboot Jean Claude Gerling de drijvende kraan II van de N.V. naar de zogenaamde Put van Terneuzen sleepte, waar de lading van een vrachtschip in lichters moest worden overge slagen. Door de hoge golfslag ging echter de ponton slingeren waarop de kraan was ge plaatst. De 25 meter hoge kraan begon te schuiven, nam twee bulldozers en twee grij- ers mee en belandde in het water. Vijf per- meelsleden konden juist op tijd aan boord van de sleepboot worden genomen, waarna de „Jean Claude Gerling" met de ponton, die was blijven drijven, naar de haven van Terneuzen terugkeerde. Sleepboten en de „Frans Naerebout" van het loodswezen heb ben urenlang getracht de plaats waar de kraan was gezonken te localiseren. Om vier uur 's middags kon men ten slotte de juiste lig plaats vaststellen. De Westerschelde is daar ongeveer 25 meter diep. Het is nog niet zeker, dat men zal trachten het materieel te lichten. Dit zal namelijk veel geld kosten en de verzekeringsmaatschappij zal moeten beslissen of berging de kosten loont. Daar het gezonken materieel buiten de scheepvaartroute ligt, levert het voor de scheepvaart geen gevaar op, zo meent men in scheepvaartkringen in Terneuzen. Vervoer provinciale veerdiensten gestegen. Pet af voor de provincial stoomboot diensten in Zeeland. In juli al'een werden op de veerdiensten Vlissingen - Breskens. Krui- ningen - Perkpolder, Terneuzen - Hoedekens- kerke en Zierikzee - Kats 146.181 auto's ver voerd. Bovendien gingen er meer dan 700.000 passagiers mee. Vorig iaar iuli waren die ge tallen respectievelijk 126.678 en 643.014. Overigens in bijna 20.000 gevallen moes ten auto's op de aanlegplaatsen achterblijven. Strandkerken omgewaaid. Deze week zijn zowel te Vrouwenpo'der als te Kamperland strandkerken voor toeristen zielzorg in Zeeland omver gewaaid. De tent in Cadzand heeft zondag al met grote water overlast te kampen gehad. Er^ hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Er bestaat een kans dat de tent in Kamper land, een oude Amerikaanse legertent, niet meer opnieuw tussen de bungalows van de Banjaard zal worden opgezet. Er zal zondag a.s. wél kerkdienst gehouden worden in Kam perland. In Vrouwenpolder staat het vrijwel vast, dat de tent opnieuw zal worden opge trokken. Landbouwschool Hulst nu ook tuinbouwschool. Evenals een paar maanden geleden aan de l.t.s. te Schoondijke voor West Z.-Vlaanderen is thans voor Oost Z.-Vlaanderen aan de 1.1.s. te Hulst toestemming verleend deze om te zetten in een land- en tuinbouwschool gezien de groeiende belangstelling voor tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiermee is de ver nieuwing van het lager agrarisch onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen voltooid. In verband met bovenstaande kunnen nieuwe leerlingen zich nog peromgaande aan melden bij de directeur der school E. J. C. Rademakers, Tabakstraat 18 te Hulst, telef (0 1140) 32 75. Geen houten woningen in Vogelwaarde. In Vogelwaarde kunnen momenteel volgens de voorschriften in de bouwverordening geen woningen gebouwd worden, die van buiten geheel of voor een groot deel uit hout bestaan. Volgens de bouwverordening moeten „de buitenwanden van een geheel of gedeeltelijk ter bewoning bestemd gebouw uit steen of beton bestaan Vrij telling van deze bepaling kan niet worden verleend. Nu blijkt er behoefte te. bestaan aan het bouwen van „houtrijke woningen", reden waarom de raad van de gemeente Vogelwaar de wordt voorgesteld de bouwverordening in die zin te wijzigen. Verkoop te Terneuzen jubileumpostzegels van Rode Kruis. Dinsdagmorgen om half negen is in het postkantoor te Terneuzen de verkoop begon nen van een speciale serie postzegels, ter ge legenheid van het eeuwfeest van het inter nationale Rode Kruis. De eerste zegels wer den verkocht aan mr. H. Rijpstra, burge meester van Terneuzen en voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Voorts waren daarbij aanwezig enkele andere bestuursleden van de Terneuzense afdeling. De verkoop wordt verzorgd door leden van de Federatie Vrijwillige Vrouwelijke Hulp verlening en van de Rode-Kruiscolonne. Uitstekend toeristisch seizoen in Zeeland. Het toeristenseizoen is dit jaar voor Zee land bijzonder goed. Een tussentijdse steek proef naar de toeristische belangstelling voor Zeeland, en speciaal voor de kust, dezer da gen door ons genomen, wees uit, dat men in het algemeen beslist niet te k'agen heeft, een goed seizoen maakt en zich in een vaak op- merke'ijk grotere drukte dan vorig jaar mag verheugen. De vele en langdurige propaganda voor Zeeland als vakantieland gemaakt, werpt steeds duidelijker vruchten af. Natuurlijk zijn de bedrijfsresultaten van hotels, kampeerter reinen en jachthavens niet overal verhoudings gewijs even hoog of in dezelfde mate ge stegen. Maar van een zekere stijging kan bijna iedereen, die zakelijk bij het toerisme betrok ken is, melding maken. Nadat het seizoen van vorig jaar in ernstige mate was verregend, deden velen de sombere voorspelling dat talrijke vakantiegangers het in 1963 wel ergens onder de zuiderzon zou den gaan zoeken, in plaats van aan de win derige regenstranden van Zeeland. Onze, overigens oppervlakkige, steekproef naar de vakantiedrukte heeft het tegendeel aange toond. Op enkele plaatsen kregen wij te horen dat vergeleken met vorig jaar nauwe'ijks gro tere drukte was waargenomen, op bijna alle plaatsen vertelde men ons dat de toename aanzienlijk was en nergens moesten wij vast stellen dat de toeristische belangstelling er geringer is geworden dan vorig jaar. Zeeuwsch-Vlaanderen. Beginnend met de Zeeuwsch-VIaamse zee kust moet van Cadzand gemeld worden dat men er in het algemeen over deze zomer zeer tevreden is. Het kampeerterrein constateerde een langdurige volle bezetting bij een groter bezoek dan vorig jaar. Van enkele hotel- bedrijven kregen wij dezelfde boodschap en een levensmiddelenbedrijf moest vaak alle zeilen bijzetten om voor de nodige fourage te zorgen. Ook dit bedrijf noteerde een ho gere omzet dan vorig seizoen. In Breskens begint het toerisme ook een grote vlucht te nemen. Uit het hote'bedrijf meldde men een constante volle bezetting, on der het motto vol is vol Het kampeer terrein noteerde een stijgend aantal vakantie gangers ten opzichte van vorig jaar en natuur lijk brachten de visserijdagen er, speciaal voor de middenstand nog eens een grote extra drukte. De toeristische ontwikkeling van het re creatiecentrum De Braakman, moet zonder meer spectaculair worden genoemd. Het aan tal kampeerders op deze terreinen is verdub- Franse stuntrijder in Terneuzen. „Deze man is niets te dol", kondigde de omroeper van de Vredestein bandenfabrieken maandagmiddag om twaalf uur in Terneuzen aan, toen de 29-jarige Franse stuntrijder José Carga aan zijn eerste kunsten in een kleine vierpersoons Simca-automobiel begon. En in derdaad, wat deze donker getinte Fransman met een auto uithaalt is bijna ongelooflijk. Het begon met het keren van een auto op een weg met een normale breedte, waarbij een gewoon chauffeur toch minstens éénmaal achteruit moet om zijn wagen rond te krijgen. José Carga doet dat eenvoudiger. Met een gangetje van rond de tachtig kilometer draalt hij het stuur licht naar rechts en trapt dan zodanig op de rem, dat het voorste gedeelte van de auto bijna stilstaat en het achterste deel gewoon een slag van 180 graden maakt. Wel vliegen de rookwolken uit de banden, maar José staat stil en begint daarna dood gemoedereerd wat achteruit te rijden. De ca priolen werden vervolgens herhaa'd, maar dan met twee auto's. Het topnummer van de stunt rijder is het rijden op twee wielen, waarbij het de toeschouwers steeds verwonderd, dat het voertuig niet geheel kantelt. Maar zelfs maan dagmiddag wist de Fransman niettegenstaan de er een vrij harde zijwind woei zijn auto voort te laten balanceren op twee wie'en. Hij gaf zelfs nog een nummertie „sVom" weg, door tussen een aantal midden op de weg staande mensen door te laveren. De stunts, waarvoor een gedee'te van de inva'sweg werd afgesloten voor het verkeer, werden gehouden om twaalf uur, vier uur en om ha'f acht 's avonds. Telkens was er een zeer grote be langstelling voor de spectaculaire en bepaald niet alledaagse nummers. Eervol ontslag voor Gemeentesecretaris van Vogelwaarde. Aan de gemeentesecretaris van Vogelwaar de, de heer R. G. A. Hermans, is met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Op vrijdag 23 augustus komt de raad van Vogelwaarde bijeen voor het benoe men van een nieuwe gemeentesecretaris. Op de voordracht komen de namen voor van de heren B. A. de Schepper, eerste ambtenaar ter secretarie G. E. de Theye, gemeente ontvanger en A. J. Warrens, tweede amb tenaar ter secretarie, allen te Vogelwaarde. Drie gewonden bij botsing te Terneuzen. Op de kortgeleden in gebruik genomen nieuwe rijksweg Terneuzen - S'uiskil ont stond woensdagavond een aanrijding, waarbij de Terneuzenaar J. F., diens vrouw en drie kinderen, verwondingen opliepen. Allen moes ten zich in het ziekenhuis te Terneuzen onder geneeskundige behandeling stellen. Een dochtertje van de heer F. moest met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis blijven de anderen konden later op de avond huiswaarts keren. De heer F. reed met zijn personenauto in de richting Terneuzen en dimde voor een te genligger. Toen hij die was gepas eerd, zag hij plotseling een rechts van de weg gepar keerde vrachtauto staan. Bij het uitwijken be gon de auto van F. te slippen en g'eed daarbij tegen de vrachtauto. De personenauto werd zwaar de vrachtauto van W. J. te Roosen daal licht beschadigd. m DOOR AUTO GEGREPEN De elfjarige R. J. G. van W. te Diemen, logerend in de Jeugdherberg „Blije Haghe" alhier, kwam woensdag 14 augustus j.l. te omstreeks 17.40 uur op z n fiets uit de richting Drieschouwen gereden en wilde zonder op het tegemoetkomend verkeer te letten, de Kinderdijk oversteken. Hij werd bij het oversteken gegrepen door de personenauto van onze stadgenoot de heer A. E. H. Dokter Kats verleende eerste huip en liet de jongen per ambulance vervoeren naar het zieken huis te Sluiskil. Bij de botsing had hij een hersenschudding, een fractuur aan de linker bovenarm en verschillende schaafwonden opgelopen. De fiets werd zwaar be schadigd. De auto had een gebroken voorruit, terwijl ook de motorkap beschadigd was. AANGEREDEN DOOR BROMFIETS Vrijdag 16 augustus 1963 te omstreeks 17.45 uur aarzelde onze stadgenoot, de heer J. F., met het oversteken van de weg. Doordat hij aarzelde werd hij aangereden door de heer J. P. van G. uit Boschkapelle, die de Oudeweg wilde inrijden. Door dokter Boor werd eerste hulp verleend. Hij bracht de heer F. in z'n auto naar het zieken huis voor de behandeling van de verwondingen. De bromfietsberijder had enkele schaafwonden, terwijl aan de bromfiets enige materiële schade was. BEVORDERD Mej. L. J. P. A. Cortvriendt te Sluiskil, werk zaam op de Centrale Boekhouding der Gemeente Axel, is met ingang van 1 september 1963 bevor derd tot steno-typiste-A. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN 6 STENOGRAFIE Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Hulst slaagden voor het diploma machineschrijven R. Asselman, A. Naessens, A. Lansman, E. de Blaey, A. v. Sweeden, allen te Axel. ULO-AXEL M. v. d. Berg, Axel; J. E. de Blaey, Axel; J. L. Dieleman, Axel; I. J. Fraanje, Axel; N. Goossen, Axel; B. M. Goossen, Axel; W. C. Haak, Axel; M. P. de Kunder, Axel; M. M. Mechielsen, Zaam- slag; L. de Regt, Axel; A. S. v. d. Velde, Axel; J. E. Verberkmoes, Axel; S. M. Wisse. Zaamslag; I. Bakker, Zaamslag K. Herrebout, Zaamslag B. Hamelink, Zaamslag; C. Beeldens, Axel; R. de Gronckel, Axel; S. v. Hoeve, Axel. ULO-TERNEUZEN E. W. M. Langerak, R. M. P. Serrarens, Th. J. M. v. Hecke, allen te Axel. ULO-HULST H. v. d. Berg, A. de Dijckere, B. de Letter, allen te Axel. STENOGRAFIE NEDERLANDS C. Verberkmoes, Axel. STENOGRAFIE ENGELS K. Goossen, Axel. ZONDAG 25 AUGUSTUS 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 en 2.30 uur; Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur Ds. A. N. Hendriks van Goes. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Viemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 24-25 AUGUSTUS Dokter Boor. TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesecretarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 8 AUGUS TUS 1963 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende UITERLIJK DE TIENDE DAG na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. HET BEROEPSCHRIFT MOET met redenen om kleed zijn en BIJ MIJ WORDEN INGEDIEND. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als on herroepelijk beschouwd. AXEL, 12 augustus 1963. De burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op MAANDAG, 2 SEPTEMBER 1963 des namiddags om 3.30 uur in het consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat 2, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. AXEL, 20 augustus 1963. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgm. wnd„ P. G. van den Bossche. M. L. M. IJsebaert.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2