GEMEENTERAADSVERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 77e Jaargang no. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG us. Hoofdredaköe J. C VINK. Redaktie en Administratie: Axel. Markt 12, tel 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK r van dinsdag 20 augustus. VERBETEREN ZWEMBAD Dinsdag 20 augustus j.l. kwam de Raad van onze Gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren Mevr. Folkersma, de heren den Doelder, van der Lee, Hamelink, de Feijter, P. J. van Bendegem, C. van Bendegem, M. L. M. IJsebaert, Vink, van Luijk, de Waard en Oggel. De heer E. A. Maas was met kennisgeving afwezig. Wegens vakantie van burgemeester Van Dijke werd de verga dering geleid door wethouder M. L. M. IJsebaert. De notulen van de vergadering van 16 juli 1963 werden vastgesteld overeenkomstig het ontwerp. De vo'gende ingekomen stukken mededelingen en overige mededelingen werden aan de orde gesteld AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Kwartaal - abonnement Anl btnoca (Je kooi 1.25. Andere 4 Buitenland 2, 10 ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bij kontrak ten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenöèn 1-5 tegela 1<- tedere regel meer 12 cent extra. INGEKOMEN STUKKEN. a. een schrijven van Ged. Staten van 26 juli 1963, no. 5211/230, 3e afd., houdende mededeling dat tegen het raadsbesluit van 16 juli 1963 tot vast stelling van de le wijziging van het „Ver- plaatsingskostenbesluit" geen bezwaren bestaan: b. het door Ged. Staten dd. 26 juli 1963, no. 2315/ 283, ee afd., goedgekeurde raadsbesluit van 27 mei 1963, inzake vaststelling van de 2e wijzi ging van de statuten van de „Sportstichting Axel" c. het door Ged. Staten dd. 26 juli 1963, no. 2316/ 283, le afd., goedgekeurde raadsbesluit van 27 mei 1963 tot vaststelling van de 3e wijziging van de „Beheersverordening Bedrijven" d. het door Ged. Staten dd. 19 juli 1963, no. 3054/ 74, ee afd., goedgekeurde raadsbesluit van 27 mei 1963, tot verkoop van enige percelen bouw grond aan de Nederlandsche Stikstofmaatschap pij N.V. te Brussel e. een schrijven van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs in de gemeente Axel en omstreken te Axel van 20 juli 1963, inzake be noeming gemeentelijke vertegenwoordiger f. het jaarverslag van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen over 1962, met enige bijlagen g. het door Ged. Staten dd. 12 juli 1963, no. 1058/ 109, le afd., goedgekeurde raadsbesluit van 23 april 1963, inzake aankoop pand Oosterstraat 52 te Axel h. een schrijven van de heer J. J. Wieles te Axel van 8 juli 1963, houdende mededeling dat hij zijn benoeming tot directeur van het gemeen telijk Gasbedrijf aanvaardt i. een schrijven van Ged. Staten van 26 juli 1963, no. 5209/229, 3e afd., houdende mededeling dat tegen het raadsbesluit van 16 juli 1963, tot vast stelling van de 4e wijziging van de „Wacht geldregeling" geen bezwaar bestaat j. een schrijven van Ged. Staten van 26 juli 1963, no. 5208/228, 3e afd., houdende mededeling dat het raadsbesluit van 16 juli 1963, inzake vast stelling van de 9e wijziging van de „Arbeids overeenkomstenverordening", geen bedenking ontmoet k. een schrijven van Ged. Staten dd. 26 juli 1963, no. 5207/227, 3e afd., houdende mededeling dat tegen het raadsbesluit van 16 juli 1963, tot vast stelling van de 13e wijziging van het „Alge meen Ambtenarenreglement" geen bezwaren be staan 1. het jaarverslag van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen over 1962. MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raadsvergadering van 16 juli 1963 gestelde vragen werd medegedeeld a. VRAAG van Mevr. Folkersma-Staal om te overwegen personen, die niet tot een begrafenis stoet behoren, niet tot de begraafplaats toe te laten Het zou o.i. tegen de plaatselijke gevoelens in druisen, als regel te stellen dat tijdens een begra fenisplechtigheid uitsluitend personen tot de alge mene begraafplaats worden toegelaten, welke tot de begrafenisstoet behoren. De aanwezigheid op de begraafplaats moet in veel gevallen beschouwd worden als een blijk van medeleven en wordt dan ook vaak door de nabestaanden van de overledene als zodanig ervaren. De gemeentelijke voorschriften gaan hier blijkbaar ook van uit. Artikel 112 van de Algemene Politieverordening verbiedt immers het betreden van een begraafplaats aan niet tot een begrafenisstoet behorende per sonen alléén indien hun dit door de eigenaar of door de politie wordt geweigerd. In voorkomende gevallen kan dus, hetzij op ver zoek van de nabestaanden, hetzij wegens vrees voor ordeverstoring, de toegang steeds geweigerd wor den. b. VRAAG van Mevr. Folkersma-Staal om de Ionen van 3 fitters van het gemeentelijk gas bedrijf recht te trekken De drie fitters te Axel zijn gelijk in rang en wor den bezoldigd overeenkomstig de normen van loon- groep 6. Zij ontvangen als zodanig dus gelijk loon voor gelijk werk. Eén van hen is echter aangesteld als controleur van de gashouder en apparaten te Axel. Dit wordt gehonoreerd met de in staat C van de Salaris- en loonverordening 1959" vermelde vergoeding voor de aan deze nevenfunctie verbonden extra verant woordelijkheid en buiten de normale diensturen te verrichten werkzaamheden. Vervulling van deze nevenfunctie door meerdere personen is niet in het belang van de dienst. Wij kunnen niet inzien in welk opzicht boven genoemde bezoldiging onredelijk zou zijn. c. VRAAG van de heer Oggel om te overwegen een kleine commissie te benoemen voor het on derzoeken van de mogelijkheden ter verhoging van de aantrekkelijkheid om in Axel te wonen en als recreatiegemeente Het is de heer Oggel bekend, dat reeds veel is gedaan om het woon- en leefklimaat van Axel te verbeteren. Gewezen moge onder meer worden op de Kanaalkade, Zuidsingel en van Middelhovenstr., het zwembad, het wandelbos, het kampeerterrein, de jeugdherberg, het in aanleg zijnde sportvelden complex en de ter hand genomen stadsverfraaiïng. Meerdere plannen op dit terrein zijn, zo nodig in overleg met deskundigen, in voorbereiding. Hiervan kunnen wij noemen het recreatiegebied Grote Kreek, het recreatie- en sportveldencomplex in plan-Zuid en de ontworpen uitbreidingsplannen. Gewezen moge worden op het in het stadhuis ge vestigde informatiecentrum voor toeristen en vreem delingen. Het is ons bekend, dat het bestuur van de plaat selijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ver dere plannen in studie heeft. Wij zijn van oordeel, dat waar het college in deze nauw samenwerkt met de betreffende raads commissies, met de Sportstichting, de plaatselijke en provinciale VVV en andere daarvoor in aan merking komende instanties, aan de door de heer Oggel bedoelde kleine commissie voorhands geen behoefte bestaat. d. VRAAG van de heer van Luijk om maatregelen tegen overlast van de bomen in de Joost de Moorstraat Wij hebben opdracht gegeven de bomen in het aanstaande snoeiseizoen behoorlijk te snoeien, waar door het euvel van onvoldoende lichtdoorval kan worden verholpen. e. VRAAG van de heer Hamelink om aan de Zuid singel een afvoersysteem aan te leggen teneinde de overlast van hemelwater te ondervangen. Terzake zijn reeds bij meerdere percelen voor zieningen getroffen. Voorzover nog overlast aan wezig blijkt te zijn, zal getracht worden ook deze te ondervangen. Het aanleggen van een afvoer systeem lijkt voorhands niet noodzakelijk en zou overigens een kostbare aangelegenheid zijn. OVERIGE MEDEDELINGEN. a. bij besluit van 14 juni 1963 is aan mej. E. C. Ortelee met ingang van 1 augustus 1963 eervol ontslag verleend als schrijver A ter secretarie, in verband met haar benoeming tot maatschap pelijk werkster bij de gemeente Terneuzen b. F. de Blaeij, benoemd bij besluit van 28 februari 1962 tot straatmaker, is op 15 juli 1963 definitief in dienst getreden c. bij besluit van 12 juli 1963 is de heer P. M. Hamelink te Terneuzen met ingang van 1 sep tember 1963 benoemd tot schrijver A ter se cretarie in tijdelijke dienst d. bij besluit van 23 juli 1963 is mej. K. Scholten te Terneuzen bevorderd tot sch*t ver A ter se cretarie, ingaande 1 september «^63; e. bij besluit van 23 juli 1963 is mej. R. M. M. Verdurmen te Overslag bevorderd tot typiste A ter secretarie, ingaande 1 september 1963 f. bij besluit van 6 augustus 1963 is mej. L. J. P. A. Cortvriendt bevorderd tot steno-typiste A ter secretarie, ingaande 1 september 1963. VOORSTEL tot benoeming van een Bestuurs lid van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen. Blijkens een mededeling van het bestuur van bo vengenoemde stichting is aan de beurt van aftre ding als bestuurslid de heer E. A. Maas, de Ruy- terstraat 22. De zittingsperiode is 3 jaar. In verband daarmede WERD VOORGESTELD een keuze te doen uit de volgende aanbeveling E. A. Maas, de Ruyterstraat 22 J. Vink, de Ruyterstraat 17. De heer Maas, kreeg alle uitgebrachte stemmen en werd herkozen. VOORSTEL tot Vaststelling van de Herzie ning 1963 van uitbreidingsplan Oost- en West, regelende de bestemming in onderdelen van gronden, respectievelijk gelegen ten Oosten van de bebouwde kom en ten Westen van de Mar grietstraat en de omgeving van de Buthdijk. Bij raadsbesluit van 26 april 1962 werd vastge steld dat herziening 1962 van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderde'rn der gemeente Axel, aangeduid als Uitbreidingsplan Oost en West. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dit be sluit bij hun beschikking van 25 januari 1963, no. 2044/220, 3e afdeling, slechts gedeeltelijk goedge keurd. Daarbij werd bepaald, dat een herziening van de gedeeltelijk goedgekeurde plannen binnen een jaar na ontvangst van deze beschikking ter goedkeuring moest worden ingezonden. Met het oog daarop WERD BESLOTEN vast te stellen de herziening 1963 van het uitbreidings plan in hoofdzaak en in onderdelen der gemeente Axel, respectievelijk aangeduid als Uitbreidings plan Oost en West, met bebouwingsvoorschriften, overeenkomstig de bij de stukken overgelegde ont werpen van het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut te Middelburg. VOORSTEL tot aankoop grond Buthdijk en toekenning schadeloosstelling L., H. en N. van Dixhoorn te Axel. Ter voorbereiding van de realisering van de in deze vergadering vastgestelde wijziging van het uitbreidingsplan-West, met name voor zoveel deze betreft de aansluiting aan de Buthdijk van de ge projecteerde westelijke straat is het noodzakelijk dat de gemeente Axel reeds thans de eigendom ver krijgt van gedeelten van de percelen bouwland, kadastraal beker.d gemeente Axel, sectic G, nos. 506 en 507. In het bijzonder met het oog op de vordering van de werken ter verbetering van de Rijksweg Axelse Sassing-Axel is deze eigendoms- verkrijging reeds thans urgent. Met de eigenaren, de heren L. en H. en Mej. N. van Dixhoorn, Buthdijk O 74 te Axel, is over eenstemming bereikt inzake aankoop van deze grond dcor de gemeente onder beding van toekenning ener schadeloosstelling wegens het voortijdig roven van de op een gedeelte van de thans aan te kopen en van de reeds eerder gekochte grond wassende oogst. Dit laatste was nodig ten behoeve van de gewenste onverwijlde uitvoering van de betreffende werken in aansluiting aan de verbetering van de rijksweg. BESLOTEN WERD: I. aan te kopen van L., H. en N. van Dixhoorn, Buthdijk O 74 te Axel een oppervlakte land bouwgrond, deel uitmakende van de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nos. 506 en 507, gelegen aan de Buthdijk, groot 5000 m2 of zoveel meer of minder als bij ka dastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn en met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting II. aan L., H. en N. van Dixhoorn als eigenaren- gebruikers van de onder I genoemde grond een schadeloosstelling toe te kennen wegens het voortijdig oogsten van het op een gedeelte van deze en van de reeds eerder gekochte grond groeiende gewas III. de belastingschade voor rekening van de ge meente te nemen. VOORSTEL tot het verlenen van medewerking aan de intrekking van de Rijksrisicogarantiewet en aanpassing van het toetredingsbesluit tot de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-VI.". De N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Terneuzen, had bij haar oprichting uitsluitend tot doel de drinkwatervoor ziening. Om de financiering van dit bedrijf moge lijk te maken is de Rijksrisicogarantiewet van 16 mei 1934 in het leven geroepen, terwijl door de gemeente Axel bij raadsbesluit van 8 oktober 1935, gewijzigd bij besluit van de toenmalige burgemees ter, waarnemende de taak van de raad, dd. 16 juli 1943, de door genoemde maatschappij te sluiten geldleningen werden gegarandeerd. Nu deze maatschappij door middel van het spaar bekkencomplex in de Braakman tevens de industrie voorziening gaat verzorgen en de omstandigheden op het gebied van de subsidiëring van de water leidingbedrijven zich sinds de oorlog in gunstige zin hebben gewijzigd, is het gewenst de Rijksrisico garantiewet in te trekken. Daartoe is nodig een raadsbesluit, waarin tevens ongedaan kan worden gemaakt het genoemde be- zettingsbesluit van 16 juli 1943. Onder verwijzing naar de bij de stukken over gelegde bescheiden met toelichting WERD BE SLOTEN, in overeenstemming met het gevoelen van de financiële commissie, te besluiten conform het bij de stukken overgelegde ontwerp-besluit. VOORSTEL tot het verlenen van financiële medewerking voor de aansluiting van percelen in onrendabele gebieden op het elektrisch net. Bij schrijven van 12 juli 1963, no. 01/93/JdJ, deelt de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij de definitieve voorwaarden mede van de aansluiting van een aantal percelen in onren- dabele gebieden. Dit betreft 5 percelen in de Coe- gorspolder, 2 in de Beoosten en Bewesten Blij- polder, 2 aan de Zaamslagsedijk, 2 aan de Lange- dreef en 1 bij de Panhuizen. Over 11 van die 12 percelen is overeenstemming bereikt, zodat voor 1 perceel de garantieregeling van toepassing is. De kosten hiervan worden voorlopig geraamd op a. bijdrage in de- aansluitkosten 11 x 20% van 5.000,- 11.000,- waarbij later verrekening zal vol gen aan de hand van de werkelijke aansluitkosten, welke door de P.Z.E.M. op maximaal 20% van 6.000,— worden geschat, zodat maximaal 11 x 20% x 6.000, 13.200,verschuldigd kan zijn. b. garantie voor perceel P 42 waar van belanghebbende nog niet be reid is tot aansluiting. 1/3 van de gemeentelijke bijdrage (1/3 x 1.000,-) 333,- 1/3 van de verschuldigde bijdrage door belanghebbende 1/3 x 500,- 12}/2 x 54,-) 392,- Totaal 725,- c. jaarlijks garantie voor het stroom verbruik 80 1/3 x x 156,- 41,60 100 Voor zoveel nodig wordt opgemerkt dat 3 per celen aan de Langeweg voorlopig buiten beschou wing worden gelaten omdat de kosten van aan sluiting hiervan meer dan 10.000,per perceel bedragen. Bij uw besluit van 31 oktober 1961 werd reeds een bijdrage verleend van 17.000,en een ga rantie van 3.300,— benevens de garantie voor het stroomverbruik. BESLOTEN WERD, in overeenstemming met het gevoelen van de financiële commissie, tot het verlenen van financiale medewerking aan de uit voering van bovengenoemde projecten, zoals hier boven is omschreven. VOORSTEL tot vaststelling van de le Wijzi ging van de „Verordening op de destructie in de Gemeente Axel". Naar aanleiding van een schrijven van de Mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver zoeken gedeputeerde Staten van Zeeland een wij ziging te bevorderen van de Destructieverordening. Volgens genoemde Minister is in de praktijk ge bleken dat in confiscaatemmers in slachterijen en in kadaverbakken niet daarin thuisbehorende voor werpen zoals glas, ijzer, blik, chemicaliën, vuilnis e.d. worden aangetroffen. Deze vuilnis noopt tot het sorteren daarvan en brengt gevaar met zich van in hygiënisch opzicht ongewenste handelingen met destructiemateriaal. Die verontreinigingen ver oorzaken bovendien onnodig nadeel voor de be drijfsvoering van de ondernemers. Om daartegen te kunnen optreden heeft de Mi nister aanwijzingen gegeven tot een gewenste aan vulling van de Destrucieverordening. Die aanwijzingen zijn verwerkt in een ontwerp besluit tot wijziging van die verordening, waar mede de Directeur van de Vleeskeuringskring Axel zich kan verenigen. BESLOTEN WERD de le wijziging van d? „Verordening op de Destructie in de gemeente Axel" vast te stellen overeenkomstig het bij de stukken ter lezing gelegde ontwerp-besluit. VOORSTEL tot deelname in de Stichting Waarborg instituut voor de Tuinbouw in Zee land. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 1 augustus 1961 is in het leven geroepen de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in de provincie Zeeland. Deze Stichting heeft tot doel tuinders door mid del van borgstellingen behulpzaam te zijn bij het sluiten van geldleningen voor het doen van in vesteringen ten behoeve van hun bedrijf. Bij het sluiten van leningen zal de gemeente ga rant moeten zijn voor 15% van de lening. BESLOTEN WERD, in overeenstemming met het gevoelen van de Financiële Commissie, deel te nemen in de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zeeland. (Verv. op pag. 3).

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1