DRUKWERK J. C. VINK markt 12 Axel Sportnieuws uit onze Gewesten Natuurlijk laat U uw verzorgen door DRUKKERIJ Uw VAKANTIE op de weg „PAS OP, 'N BUITENLANDER MUTATIES BEVOLKING KOELE GERECHTEN VOOR WARME DAGEN Langs de Scheldestromen Wielrennen: 7e TE BAZEL Zondag 4 augustus j.l. startte Bukacki te Bazel, waar ruim 30 vertrekkers de start namen. Een beslissende ontsnapping kwam niet tot stand en met vijftien man werd gesprint voor de zege. Bukacki werd zevende. 5e TE WICHELEN Zaterdag 3 augustus startte onze stadgenoot Richard Bukacki als enige Nederlander tegen 27 Belgen in een wielerwedstrijd te Wichelen, een plaatsje juist voorbij Dendermonde. Door de onweersbui voor de wedstrijd was het parcours glad geworden en dit veroorzaakte, on geveer half course, een valpartij. Ekele renners vielen en een aantal anderen, waaronder Richard, tuimelden ook. Onze stadgenoot kreeg hierdoor enige materiële schade: een krom pedaal en een vastlopende rem, maar kenmerkend voor zijn door zettingsvermogen was dat hij met vrij grote achter stand de achtervolging inzette en kans zag om zijn achterstand goed te maken. Al in het begin waren er uitlooppogingen en steeds was Richard attent maar een beslissende voorsprong kwam niet tot stand, want de Belgen weten maar al te goed: wanneer je die Neder lander laat gaan zie je hem pas aan de finish terug. Net zoals Nederlandse toeristen in het buitenland soms moeilijkheden hebben met de daar geldende verkeersregels die van de onze afwijken, worstelen buitenlanders ook wel eens met de in óns land geldende, van de in hun land afwijkende bepalingen Zonder nu te willen bevorderen dat Nederlandse moeders tegen hun kroost roepen„Pas op, 'n buitenlander!", vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer wel extra oplettenheid ten aanzien van buitenlandse toeristen. De volgende verkeerde manoeuvres kunnen worden verwacht: DUITSE toeristen nemen op de zgn. ver keerspleinen soms voorrang, als zij rondrijden voorrang zouden moeten verlenen aan ver keer van rechts. BELGEN halen wel eens in waar dat ver boden is, omdat bij ons niet geldt dat het in- haalverbod ten einde is als het binnen honderd meter niet wordt herhaald. FRANSEN kunnen in de bebouwde kom op een voorrangsweg ineens stoppen om voorrang te verlenen: zij zijn gewend dat voorrangs wegen binnen de bebouwde kom ophouden ZWEMVERENIGING IN DE BRAAKMAN. De massale deelname aan de examens voor de zwemdiploma^ van de K.N.Z.B. is voor enkele initiatiefnemers aanleiding geweest tot het oprich ten van een zwemvereniging in het rekreatiecen- trum „De Braakman". Gegadigden voor het lid maatschap, mits in het bezit van het zwemdiploma, kunnen zich opgeven bij de kontaktpersonen te Hoek, Philippine, Biervliet en IJzendijke, alsmede bij het badpersoneel in het rekreatieoord. Dit geldt zowel voor zwemmers als voor zwemsters. Op 23 augustus bestaat weer gelegenheid het vereiste diploma te behalen. VERONGELUKTE SOLDAAT MET MILITAIRE EER TE ZAAMSLAG BEGRAVEN. Donderdagmiddag is op de algemene begraaft plaats te Zaamslag het stoffelijk overschot van de 20-jarige Zaamslagse militair M. Zeegers met militaire eer ter aarde besteld. De heer Zeegers was 7aterdaonacht te Kemseke in België veronge lukt. Omstreeks kwart over twee zette de rouw stoet zich in beweging vanaf het verenigingsge bouw van de Ned. Herv. kerk. Voorop liepen twee leden van de militaire politie, gevolgd door vier tamboers met omfloerste trom en een vuurpeloton van twaalf man. Helemaal achteraan de rouwstoet liep een peloton van het depot genietroepen uit 's-Hertogenbosch, waarvan de verongelukte mili tair deel uitmaakte. Honderden belangstellenden volgden de stoet naar het kerkhof waar de met de nationale driekleur bedekte lijkkist door acht mili tairen naar de open groeve werd gedragen. Talrijke kransen, waaronder één van het depot genie troepen uit 's-Hertogenbosch. Onder zacht trom geroffel daalde de kist in de groeve neer, waarna het vuurpeloton een salvo afvuurde. Een leger- predikant besloot de plechtigheid met gebed. In de laatste ronde zat een groep renners bij elkaar die onderling de prijzen gingen delen. Richard zag kans, de vijfde plaats te bemachtigen, met nog geen lengte achterstand. Dus met een de- fekte fiets een zeer goed resultaat. Voetballen. „AXEL" WON OEFENWEDSTRIJDEN De v.v. „Axel" is reeds thans bezig om zich terdege voor te bereiden op de kompetitie 1963-64. De eerste oefenwedstrijden waren voor het eerste en het tweede elftal tegen respektievelijk Cling I en Clinge II. Het tweede elftal speelde vooral de eerste helft bijzonder goed en de 3—1 was volkomen verdiend. Ook het eerste elftal kwam winnend uit de strijd na een zeer nuttige oefenwedstrijd. Hier werd de uitslag 32. De Axelse doelpunten werden gescoord door rechtsbinnen C. van den Berge. OEFEN WEDS TRI]DEN Het komende weekend zet de v.v. „Axel" haar trainingsprogramma voort met de volgende oefen wedstrijden: ZATERDAG: Axel II—Spui I en Axel III—Spui II. ZONDAG: Hontenisse IAxel I. voorrangsweg te zijn. Een uitstekende linker richtingaanwijzer van een ITALIAAN, ZWITSER of BELG hoeft niet te betekenen dat hij linksaf gaat; het kan even goed zijn dat hij wil inhalen. In Italië, Zwitserland en sedert 13 mei j.l. België is „knipperen" bij het inhalen verplicht. Het kan gebeuren dat DUITSERS een op een zebra overstekende voetganger geen onge hinderde oversteek gunnen, want in hun land geldt voor bepaalde zebra's nog steeds de regeling, zoals die bij ons vóór 1 november 1961 gold (knipperbollen). Bij vrijwel ALLE BUITENLANDERS moet men er op bedacht zijn dat zij fietsers en bromfietsers plotseling voorrang gaan verle nen. De regel „snelverkeer gaat voor lang zaam verkeer" geldt namelijk alleen in ons land en in Luxemburg. Wees vooral bedacht op aarzelende buiten landers, die in onze steden niet zo goed de weg weten en dan soms plompverloren midden op straat een kaart gaan nakijken of onver wachts stoppen om naar de weg te vragen. Voor al deze gevallen dus: extra opletten, enclementie. VROUW ERNSTIG GEWOND BI] AANRIJDING. Donderdagmorgen reed de 75-jarige mevrouw M.S.D. uit Sas van Gent met haar rijwiel van de Oostdam over de Dam in Sas van Gent. Ze ver leende hierbij geen voorrang aan een auto, bestuurd door mevrouw G.J.M.F.D. uit Ledeberg bij Gent, die uit de richting Temeuzen kwam. Een aanrijding was het gevolg. De dame werd tegen de grond geworpen. De doktoren F. Puylaert en E. du Puy waren spoedig ter plaatse om medische assistentie te ver lenen. Kapelaan Adriaansens was aanwezig voor geestelijke bijstand. Zwaar gewond moest de be jaarde dame naar het R.K. ziekenhuis te Sluiskil vervoerd worden. De auto werd licht beschadigd, de fiets werd totaal vernield. VOORTAAN FRUITEXPORT IN EENMALIG FUST. Deze week kan voor het laatst de uitvoer van Nederlandse appels en peren plaatsvinden in meer- malige fruitkisten, de verpakking die vanouds hier voor is gebruikt. Met ingang van 12 augustus is n.l. bij uitvoer van appels en peren, ander dan voor industriële verwerking, het gebruik van een malig fust verplicht gesteld. Enige tijd geleden besloot het produktschap voor groenten en fruit tot het verplicht stellen van het gebruik van het eenmalig fust voor de fruitexport, nadat hierover in voorgaande jaren reeds dikwijls was gesproken en oriënterende proeven waren ge nomen. Verwacht wordt dat, door een betere presentatie op de buitenlandse markten, de vraag naar het Nederlandse kwaliteitsfruit daar groter zal worden en in elk geval konkurrentie van andere fruit- producerende landen beter zal kunnen worden weerstaan. tot en met 31 JULI 1963. GEBOREN: Deij, Paulus R„ 5 juli 1963, De Ruijterstr. 38.; de Vos, Joseph E„ 6 juli 1963 Robertstraat 53; Mes, Marie L„ 13 juli 1963, Marijkestraat 38, van Dam, Petronella S. A„ 21 juli 1963, Oudeweg 86; Kanits, Adriaan G„ 23 juli 1963, Calandstraat 26; Abrahamse, Adriaan, 6 juli 1963, Villapark 65b; van der Meulen, Dina R. S„ 9 juli 1963, Villa park 37; Verstraten, Anita, 17 juli '63, Wijk N 80; Duitscher, Govert J„ 24 juli 1963, Wijk N 6; Overdulve, Jozina E„ 28 juli 1963, Margrietstraat 23; Murre, Jacob M. J„ 1 juli 1963, Ferdinand- straat 21. OVERLEDEN: de Wolf, Joseph E. M„ 2 juli 1963, Walstr. 46; Mattens, Levinus C„ 6 juli 1963, Buitenweg 42; Sikkema, Antonius H., 29 juli 1963, Roosendaal; van Eijk, Johannes, 4 juli 1963, Evertsenstraat 2; Faas, Janna, e.v. Boeye, Reinier, 17 juli 1963, Wijk P 5; van Luijk, Hendrik, 26 juli 1963, Sta tionsstraat 20. GEHUWD: Bracke, Joseph en Hendrikse, Clasina A. P., 4 juli 1963, Nieuwendijk 40; de Block, André M. en Le Maire, Magdalena, 9 juli 1963, Margriet straat 47; Knegt, Frans W. en Huster, Elise G., 18 juli '63, Crijnssenstraat 18inw.; Stofferis, Roger P. en Steenaert, Maria L„ 25 juli 1963, Walstraat 68inw.; Kaijser, Cornelis, en Willigendael, Anna M„ 18 juli 1963, Irenestraat 35inw.; Heijboer, Ary M. en Buijze, Janneke, 18 juli 1963, Wissen- kerke; Verhelst, Gilles M. en Scheele, Geertruida, 18 juli 1963, van Midélhovenstraat 36inw.; Vane, Hendrikus A. en Verschelling, Janneke, 9 juli 1963, s-Gravenhage; Overdulve, Simon en Koekkoek, Cornelia E„ 25 juli 1963, Nieuwendijk 76; van Duinkerken, Albertus en van Hilten, Petronella A. K„ 25 juli 1963, Stationsstraat linw. VERTROKKEN: De Roos, Herman C„ van Walstraat 9 naar Sittard; Lenferink, Johannes H. M„ van Ooster straat 49 naar Oostburg; van Acker, Anne M.L.G. van Wijk Q 31 naar Tilburg; van Hecke, Rosalia w.v.Lauwers, van Nieuwendijk 62 naar Oostburg; Albinus, Donald, van Evertsenstraat 4 naar Am sterdam; Rubino, Dante T„ van Villapark 102 naar Italië; Vonk, Alphons J. met gezin, van Weststraat 42 naar Antwerpen; Visser, Job C„ van Zeestr. 12 naar Cadzand; van den Hoogen, Klaasje, van Oosterstraat 2 naar Temeuzen; Kotvis, Hendrik R. met gezin, van Weststraat 30 naar Overslag; Per- sijn, Isaac H. met gezin, van Nieuwstraat 34bov. naar Israël; Epker, Comelis H. met gezin, van F,ronstraat 32 naar O. en W.-Souburg; Eisink, Friedrich J„ van Weststraat 42 naar Rotterdam; t Gilde, Johannes, van Wilhelminastraat 98 naar Temeuzen; Jeurink, Henderikus, van Calandstraat 22 naar Rottedam; Howell, Anne J„ van Mar- grietstraat 3 naar Beckenham (G.B.); van der Vliet Catharinus, met gezin, van Bankertstraat 14 naar Goes; Bakker, Janneke, van Van Middelhoven- straat 11 naar Amsterdam; Dees, Willem, met gezin, van Pironstraat 36 naar Vlaardingen; Ver schelling, Janneke, van de Ruijterstraat 23 naar 's-Gravenhage; Ruijtenburg, Willem P. met gezin, van Noordstraat 56 naar Rotterdam; Buijze, Janneke, van Emmastraat 82 naar Wissenkerke; Riemens, Jan, van Wijk N 116 naar Temeuzen! vanden Bos, Catharina S. met 2 kinderen, van Wijk Q 17 naar Assenede (B). GEVESTIGD IN DE GEMEENTE: Van Britsom, August, van Goes naar Emma straat 40; de Meester, Honoré, van St. Jansteen naar Noordstraat 7; Willigendael, Anna M„ van Helmond naar Irenestraat 35; van Hoecke, Jenny B. L. e.v. Wiemes, van Overslag naar Nieuwen dijk 16; Dekker, Hendrik, van Rotterdam naar Zee straat 1; van Ginderen, Cornelis A., van Goes naar Crijnssenstraat 10; van Damme, Theodulfus A. C. M„ van Eindhoven naar Stationsstr. 42; van Wiemeersch, Lucien J. J. A„ van Ossendrecht naar Evertsenstraat 28; Knegt, Frans W„ van Vlissingen naar Crijnssenstraat 18; Mattheijssen, Mathilde I„ van Utrecht naar Walstraat 78; Stof- feris Roger P., van Sas van Gent naar Walstraat 68; Bonora, Angela e.v. Sartori en Sartori Monique V. L„ van Brussel naar Zuidsingel 16; van Toorn, Jan D. en Kempe, Pleuiitje, van Tiel naar Wijk M 21; van Poelje Sara B. F. van Vlissingen naar Kinderdijk 1; Verhelst, Gilles M„ van Zaamslag naar van Middelhovenstraat 36; Hogendoom, Joachim W.t van Assen naar Oosterstraat 9; Tuinenga, Trijntje, e.v. van der Hooft, van Leid- sendam naar Wilhelminastraat 29; Daniël J. Hel- mendach en gezin, van Temeuzen naar St. Maar tenstraat 3; van Hilten, Petronella A. K„ van Rotterdam naar Stationsstraat 1; Veenstra, Wopke M„ van Huizen naar Nieuwstraat 48; Kisjes, Aart J. en echtg., van Rotterdam naar Beatrixstraat 33- Dieleman, Maatje M. e.v. de Feijter, van Hoek naar Wijk L 27a; Overdulve, Simon, van Zaam slag naar .Nieuwendijk 76; Wieland, Pieternella van Blaricum naar Noordstraat 40; de Feijter Jacobus, van Sluis naar Wijk L 27a. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE: Sartori, Danilo, van Villapark 102 naar Zuid- smgel 16; Verstraten, Mels, van Oosterstraat 14 naar Singelweg 28; Verstraten, Jozias met echtg., van Kanaalkade 67 naar Wijk N 80; van Eijk, Pieter J. met echtg. van Wijk Q 9 naar Wijk N 95^ Koekkoek, Dina, e.v. Cové, van Nieuwendijk 33 naar Beatrixstraat 44bov.; de Visser, Mechiel D. met echtg., van Nieuwendijk 12 naar Olivierstraat 30; Hoogstraate, Adriaan P. met gezin, van Oli vierstraat 30 naar Nieuwendijk 12; Dieleman Pie ternella e.v. de Visser, van Pr. Hendrikstraat 3 naar de Hontstraat 3; Geelhoedt, Neeltje, van Singelweg 28 naar Pironstraat 10; Koekkoek, Cor nelia E„ van Wijk K 28 naar Nieuwendijk 76; Navest, Gerrit T. met gezin, van Wijk M 34 naar Prins Mauritsstraat 6; Hamelink, Jozias met echtg., van Prins Mauritsstraat 6 naar Pironstr 36. Aantal inwoners der gemeente AXEL: op 30 juni 1963: 7918. op 31 juli 1963: 7903. Melk, karnemelk en yoghurt zijn niet alleen zeer gezond, maar op warme zomerse dagen ook heer lijk verfrissend. Vooral in kombinatie met vruchten of vruchtesappen zijn dranken ervan gemaakt een traktatie. Zet uw gasten inplaats van het tradi- tionle glas limonade eens één van de volgende vruchten-melk-dranken voor. U zult er ongetwijfeld sukses mee oogsten. Zelfs bij de niet-(karne-)melk liefhebbers. (Voor 4 niet te grote glazen.) 1. kleine banaan, 1J/| eetlepel rode limonade siroop, Yi liter karnemelk, 40 g (5 eetlepels) basterdsuiker. De banaan schillen (in plakjes snijden) en fijn- drukken met een vork. De limonadesiroop toe voegen en met de banaan vermengen. De karne melk al roerende toevoegen. Het mengsel op smaak afmaken met suiker en bij voorkeur goed koud opdienen. De drank Voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen overdoen. 2. 50 g gedroogde abrikozen of 2 eetlepels abri- kozenpulp uit blik, Yz 1 karnemelk, 40 g (4 eetlepels) suiker. (De abrikozen wassen, met ruim water aan de kook brengen en zachtjes gaar laten worden. De abrikozen door een zeef wrijven.) De suiker in het moes of de pulp oplossen. De karnemelk al roe rende aan de koude abrikozen toevoegen. Het mengsel bij voorkeur goed koud opdienen. De drank voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen overdoen. MOKKA-KOKOSDRANK 1 melk, 50 g gemalen kokos, 2 eet lepels koffiepoeder of V/z eetlepel cacao, 50 g (5 eetlepels) suiker. De melk aan de kook brengen, de kokos toevoegen en de melk 10 minuten laten trekken. Het koffie poeder (en de cacao) met een beetje water of melk aanmengen en door de kokosmelk roeren. De sui ker toevoegen. De drank koud laten worden en zeven. De drank desgewenst garneren met half stijfgeslagen room of vanilleijs. Wie zou op een stralende dag geen zin hebben in een portie heerlijk ijs hetzij als besluit van de maal tijd of 's middags inplaats van de thee. Natuurlijk kunt U het kant en klaar kopen of van een „pakje" maken, maar het is veel verrassender om zelf gemaakt ijs op te dienen. ANANAS- OF AARDBEIENIJS 2 dl ananassap uit blik of 250 g door een zeef gewreven rauwe aardbeien*), 1J4 dl (Yi fles) slagroom, 35 g (3J-£ eetlepel) suiker voor ananasijs of 75 g [7Yl eetlepel) voor aard beienijs, 1 blaadje gelatine. De regelknop van de koelkast tenminste Yl uur voordat het ijsmengsel in de koelkast geplaatst wordt op de koudste stand draaien. De gelatine 5 minuten in koud water weken. Een paar lepels water heet maken en de suiker en de uitgeknepen gelatine van het vuur af erin oplossen. De vloeistof iets laten afkoelen en met het ananassap of de aardbeien vermengen. De slag room op een klein deel na erdoor roeren. Het mengsel in het ijslaatje overdoen, in het vries- lichaam zetten en in 2 a 4 uur laten bevriezen. Wanneer de massa vast begint te worden hem in een kom overdoen en goed opkloppen. De massa in het ijslaatje terugdoen en opnieuw laten be vriezen. Eventueel het opkloppen nogmaals her halen, de konsistentie van het ijs wordt er mooier van. Wanneer het ijs stevig is, kan de regelknop op de normale stand gezet worden. Het ijs storten of uitscheppen en desgewenst gar neren met goed koude stukjes ananas of aard beien en/of slagroom. Inplaats van verse vruchten of vruchtesap uit blik kan men limonadesiroop gebruiken. De siroop minder sterk verdunnen dan op de fles staat aan gegeven b.v. dl (Y kopje) siroop, dl (Y kopje) water, \Y dl slagroom, suiker naar smaak. Het mengsel mag vrij zoet smaken, daar in be vroren toestand de smaak minder tot zijn recht komt. Lijkt U dit alles wat erg koud, dan zult U ge noegen beleven aan een schuimige yoghurtvla. SCHUIMIGE YOGHURTVLA. 1 ei, 60 g (6 eetlepels) suiker, 1J-2 dl (1 kopje) melk, 6 g (3 blaadjes) gelatine, sap van 1 citroen, 3 dl (2 kopjes) yoghurt, desgewenst 25 g amandelen. De gelatine 5 minuten in ruim koud water weken. De dooier met de suiker schuimig roeren en verdunnen met wat melk. De rest van dé melk aan de kook brengen. De hete melk al roerende bij de dooier gieien. De massa in de pan terug gieten en onder goed roeren op een zacht vuur laten binden. De vla niet laten koken en van het vuur af nog even blijven roeren. De geweekte gelatine goed uitknijpen en in de warme vla oplossen. De vla wat laten afkoelen. De yoghurt en het citroensap erdoor mengen. Het geheel onder af en toe roeren koud laten worden. (De amandelen in ruim water even koken, afspoe len met koud water en pellen. De gepelde amande len in kleine stukjes hakken en in een droge koekepan op een laag vuur onder af en toe roeren of in een oven lichtbruin roosteren.) Het eiwit stijf slaan en luchtig door de koude vla mengen. De vla overdoen in glazen schaaltjes of coupes en desgewenst garneren met de amandelen. (vervolg van pag. 2) i

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3