DRUKWERK 5Sten ttde bedoeiin9 de M-kt «St Voor al uw Firma Vink axel onze Omgeving Axel beroofd en mishandeld IN DUITSLAND in h?Dtadr,n0te^ di£ hun Vakantie doorbrachten bad !n d J/0 helWater' m0CSt in Axel het bad m de Kleine Kreek worden gesloten. Terecht „Euwige-goede-nieuws"- congres van Jehova's Getuigen. Het 8-daagse internationale „eeuwige- goede-nieuws'-congres van Jehova's getuigen voor afgevaardigden uit de landen van Mid den-Europa van 21 - 28 juli op de Theresien- wiese te München is ten einde. Er waren ge- tuigen uit meer dan 35 landen. Sinds maan- dag 22 juli hebben iedere ochtend ongeveer 40.000 getuigen in de stad Munchen en om geving evangelisatiewerk verricht om het „eeuwige goede nieuws" te prediken. Het be zoekersaantal liep van ruim 75.000 bij de opening op tot 107.000 op de laatste zondag. De Nederlandse en Vlaamse delegatie be stond op die dag uit 12.053. Het thema van dit congres was de „ver kondiging van het eeuwige goede nieuws van het opgerichte Koninkrijk Gods". Er zijn in de middag- en avondprogramma's ook voor de Nederlandse, Belgische en Franse dele gate's lezingen gehouden over bijbel en we tenschap, prob'emen van de jeugd, huwe'ijk en morele maatstaven, de noodzaak van het bezoeken van chri.telijke bijeenkomsten, van het lezen van de bijbel en van het gebed. Op donderdagavond werd in verband met de weigering van Griekenland om daar het vo'gende congres in deze „rond-de-were'd"- serie te ontvangen onder grote belangstelling unaniem en met vastberadenheid door de ver gadering op de Theresienwiese in München een resolutie aangenomen met een niet mis te verstane boodschap gericht aan de koning en de minister-president van Griekenland. Predakbeurten Gevonden Voorwerpen Uw PLAATS op de weg. TOCH LEKKER WEL! door Marie Verdenius SPORT ACHTERUIT tegen personenauto on fe'.a3, 27 iu]i 1963, in de ochenduren, had auto en 6611 9 Plaats tussen een bestel- auto en een personenauto. De heer V. uit Lochristi kwam vanaf het Szvd- marktkoopman, de heer H. uit Axel kwam achteruit de Kerkstraat uitgereden L ver oorzaakte een botsing waarbij materiële schade aan de voorzijde van de personenauto ontstond. een bekend t ln ^itsIand' in de Plaat» Monschau. 1961 W. toeristencentrum, zijn vrijdag 26 juli 63 het slachtoffer geworden van een roofoverval De dames werden door de dader met een stok aangevallen, waarbij zij dermate ernstig werden gewond aan het hoofd, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. otnfen nr ^ak®ndegangers werd een handtas ont stolen De dader, 22 jaar oud, kon reeds enkele uren later worden gearresteerd. Volgens het Duitse Persbureau (D.P.A.) waren het de Axelse dames Janneke Bakker, (29 jaar en kantoorbediende) Janny van Langevelde (26 jaar en verpleegster) Annie van Driel (27 jaar, even eens verpleegster). SLECHTE KWALITEIT VAN WATER ZWEMBAD IN KREEK TE AXEL WERD GESLOTEN Verontreiniging door afvalwater. De bewoners van Axel en met name de jonge ren hebben bepaald pech. Midden in de vakan- en juist als de temperatuur uitnodigt tot een overigens, want het water in en om het Axelse ee" kwalijke 9eur en een vieze zwarte kleur men kan er hoogstens tien centi meter diep kijken, zodat het inderdaad volkomen ongeschikt is om er in te zwemmen. Het zwembadwater in Axel wordt periodiek onderzocht door het waterlaboratorium „Zuid" te Breda, dat een op 10 juli genomen monster nog net kon goedkeuren. Eind vorige week bleek uit een tussen ijds genomen monster, dat de kwaliteit sterk achtertuit was gegaan. Het bestuur besloot daarop het zwemmen voor onbepaalde tijd te verbieden Het kleuterbadje, dat met leidingwater wordt ge voed ls opengebleven, terwijl voorts wel gelegen heid bestaat tot zonnebaden. Niet alleen de zwemlustigen hebben pech ook de vissers klagen steen en been over de verontrei niging van het water in de Kleine Kreek, waar normaal gmter is dan De oorzaak - zo werd ons medegedeeld - moet enerzijds worden gezocht in de steeds verdere ver ontreiniging van het kreekwater door de loz |g van afvalwater door fabrieken. Anderzijds door de aan houdende droogte, die het water „keert", zoals men pIeeat te noemen. Voor wat betreft de veront reiniging worden genoemd een textielfabriek te en v'nsroterijen te Absdale, die hun afval water m rioleringen en leidingen lozen VERBETERING. Door verschillende genomen maatregelen is de kwaliteit van het water thans weer dermate ver beterd dat het met onmogelijk is, dat het bad het komend week-end weer normaal zal zijn geopend EXCURSIE NAAR HAECHT BROUWERIJEN De heer A. Hamelink, exploitant van cafétaria Lugano alhier heeft het door zijn klanten stellig bijzonder gewaardeerde idee gehad om deze week dinsdag met een Z.V.T.M.-bus met een 40-tal van zijn vaste bezoekers een dagtrip te maken naar zijn brouwerij. Dit betrof de Belgische Haecht-brouwerijen, in het plaatsje Haerht, nabij Mechelen. s Morgens omstreeks 10 uur werd gestart, waar na men na een gezellige rit omstreeks half drie bij de brouwerij een der grootste van België arri veerde. Onder leiding van enige deskundigen van de brouwerij en van de heer Pluym agent van de brouwerij voor onze streek werd men rond geleid door het enorme complex dat in totaal ca. 11 ha. beslaat en dat in zijn geheel een der grootste en modernste brouwerijen van België omvat. Vooral de gistkamers en de grote kelders waar het bier bij lage temperatuur tot rijping komt (er zijn kelders bij van 4 miljoen liter had de bij-' zondere interesse van de bezoekers, terwijl voor de genen die meer technische belangstelling hadden ook de vulapparatuur, waar de flessen eerst wor den gereinigd daarna gesteriliseerd, vervolgens ge vuld, gesloten en geetiketteerd, en dat alles met een totaal van een half miljoen flesjes per dag, bijzon der indrukwekkend was. Na de bezichtiging van de brouwerij ging het weer huiswaarts en nadat onderweg nog gelegen heid was voor een dansje, arriveerde het gezelschap begrijpelijkerwijs in de beste stemming om streeks middernacht weer thuis. EXAMEN-RESULTAAT Onze stadgenoot, de heer G. Zegers, leraar aan de Christelijke Lagere Technische School alhier, slaagde te s-Gravenhage voor de Nijverheidsakte N-b. GESLAAGD Voor het te s-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van de lagere akte tekenen slaagde onze stadgenoot de heer W. A. Mieras. FOKVEEDAG TE AXEL. Evenals voorgaande jaren zal de Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland een grote fokveedag organiseren te Axel en wel op 26 september a_s. K.N. V.B.-JEU GDKAMP IN HOEK VAN HOLLAND Een kleine dertig leden van de v.v.-„Axel" brachten in de week van 21 t/m 28 juli 1963 een bezoek aan het jeugdkamp van de K.N.V.B. in Hoek van Holland. De groep voetballers stond onder leiding van de heren M. Lindhout, R. Bouchaute, C. v. d. Berge en A. Scheele. Naast onze Axelaars waren er ook jeugdige sp^. Iers uit Groningen, Dubbeldam, Ede en Woerden. Uiteraard werd veel aandacht besteed aan de voetbalsport, maar ook andere sporten kregen rui me aandacht. Bij het voetballen leverden onze stadgenoten zeer goede resultaten. De B.-junioren (12 t/m 14 jaar) werden kampioen in hun afdeling en kregen een fraaie herinneringsprijs. Bij de spelers van 15 en 16 jaar werd de v.v.- „Axel" tweede. Verdere uitslagen van de sportwedstrijden Hardlopen 600 meter 1 Tonny Sheilds; 2. Jan Roose; 5. Willy van Gremberghe. Hardlopen 1000 meter: 1. Piet Penne; 2. Tonny Roose. Touwtrekken 1. Bas Verpoorte, Tonny Roose, Piet Penne, Jos. Oppeneer en Bram Naeye. ZONDAG 4 AUGUSTUS 1963 Ned. Herv. Kerk 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. J. Meilcf van IJsselmonde. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Mintjes van Wolphaartsdijk. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 3—4 AUGUSTUS Dokter Schiltman. GEEN VOORRANG p Maandagmorgen 29 juli j.l. verleende de heer de C. uit Koewacht, bestuurder van een kleine vrachtauto geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer H. J. S. uit Bruinisse, op het kruispunt Julianastraat Wiheminastraat. Een botsing was het gevog, waarbij materiële schade ontstond. TEGEN AUTO GEREDEN Maandag 29 juli j.l. te omstreeks 22.30 uur reed de 16-jarige D. J. O. te Axel door de Noordstraat alhier. Tijdens het rijden controleerde hij of z'n achterlicht brandde, maar bij deze handeling kwam hij in botsing met de geparkeerd staande auto van de heer G. v. D„ wonende in Frankrijk. De auto werd beschadigd, terwijl de heer O. enige ontvel- Iingen opliep. BOTSING wD'wSda9 30 'Ul' I'1' reed onze stadgenoot, de heer W E. de M., over het rijwielpad Oostburg-IJzen- dijke. Hij kwam daar in botsing met een Duitse fietser. Onze stadgenoot liep een beenwond op en vermoedelijk een schouderfractuur. Hij werd per taxi naar het ziekenhuis te Sluiskil gebracht. VOLKSWAGEN GESCHEPT Donderdag 1 augustus 1963 te omstreeks 16.15 uur had op het kruispunt Pironstraat/Bylocquestraat te Axel een vrij ernstige autobotsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door de heer A. V. te Rotterdam, en een Volkswagen, bestuurd door de heer I. J. v. d. L. te Sluiskil. De vrachtautobestuurder verleende op de voor rangskruising geen voorrang aan de bestelauto, ko mende uit de richting Buthdijk. Bij de botsing werd de Volkswagen geschept, kantelde en kwam terecht tegen een lichtmast staan- de op het trottoir bij de woning van de heer M., terwijl ook het bij de woning staande muurtje werd vernield. De bestelauto, eigendom van de Coöp. Groen- voederdrogerij te Westdorpe werd zeer zwaar-be schadigd, terwijl de vrachtauto aan de voorzijde beschadigingen opliep. De drie inzittenden van de Volkswagen, de heren I. J. v. d. L. te Sluiskil, alsmede zijn zesjarig zoon tje, en A. v. d. L. te Nieuwvliet, werden dermate ernstig gewond dat dokter Boor overbrenging per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil gewenst achtte. AANGEGEVEN BIJ DE RIJKSPOLITIE TE AXEL SINDS 26 MEI 1963 Bruin lederen portemonnaie met inhoud, Joost de Moorstraat 47 zakmes, Julianastraat 10bos touw, Singelweg 17; jongensportemonnale met in houd, Wilhelminastraat 33; een paar witte nylon dameshandschoenen, Pr. Hendrikstraat 75; een kerkboekje, Rijkspol. Axel; kinderzonnebril, Rijks- poitie Axel; legitimatiebewijs Kon. Marine, Rijks politie IJzendijke; speelgoed-teddybeer, Hospitaalstr. 15; zilveren kinderarmbandje, Rijkspolitie Axel; broche (nortz-muis), Joost de Moorstraat 1 lichtgrijze dameshandschoenen, Pr. Hendrikstr. 27- 29; linker handschoen, Hospitaalstraat 25; rechter handschoen, P. Paulusstraat 22; willen vest, Pr. Hendrikstraat 2; bruine kinderschoen, Irenestraat 13; zonnebril in etui, R.K. Pastorie, Axel; bedel armband, Bankertstraat 26; bruin lederen aktetas met inhoud gevonden in Sas van Gent, Oudeweg 46; ring met monogram, Nieuwstraat 48; gestreept zwembroekje, Singelweg 28; gabardine regenjas, Emmastraat 98; gabardine regenjas, Sassing P 47a; heren polshorloge. Margrietstraat 14 aktentas', Postkantoor, Axel; padvindersmes, Pr. Hendrikstr. 75, huissleutel (Lips no. 49), Rijkspolitie, Axel; bankbiljet, Noordstraat 12; zwarte poedel, Luteijn, buitenweg; kinderportemonnaie met inhoud, Polenstr 23; huissleutel met ring, Rijkspolitie Axel; bank biljet, Nieuwstraat 31; grijze rechter handschoen, Rijkspolitie Axel 2 kinderzonnebrillen en een broche, Hospitaalstraat 18 rechter dameshand schoen, Koestraat 5; staaflantaarn, Sassing P 64; kinderlaarsje, Rijkspolitie Axel; damesregenmantel, Rijkspolitie Axel herenregenjas, Rozenstraat 93, Terneuzen zilveren armband, Rijkspolitie Axel regenpijpen en damesregenjas, Ds. Jan Scharpstr. 14; zonnebril met voorzetglazen, Weststraat 7; zwarte poedel, Julianastraat 30 blauwe kinder- regencape, Rijkspolitie Axel; paar regenpijpen, Coe- gorspolder P 13; Belgisch bankbiljet, Kanaalkade 16zonnebril, Sassing P 57paar rolschaatsen, Weststraat 21; 6 sleutels in etui, Rijkspolitie Axel; bruin lederen portemonnaie met inhoud, Jeugdher berg Axel; bruine meisjestrui, Evertsenstraat 6 bruine kinderportemonnaie met inhoud, Wilhel minastraat 51; autoped (rood en crème), Wilhel minastraat 62; gummie-broek met ritssluiting, Kats- polderdijk 1, Terneuzen; een zilverbon, Marijkestr. 32; sigarettenaansteker, Rijkspolitie Axel; motor handschoenen, Schapenbout O 57; hondsdolheids penning no. 222748, Rijkspolitie Axel; een klomp schoen, Pr. Hendrikstraat 12; plastic sandaaltje, Rijkspolitie Axel; rode kinderportemonnaie met inh. Walstraat 9 b; damesjasje, Mevr. Haak, Emmastr' Axel, vo. wassen herdershond, Gemeentewerkpl. (Bakker); bruin lederen portemonnaie met inhoud, Beatrixstraat 5; zwart gelakt damesrijwiel, Noord straat 54; jonge herdershond, Asiel te Terneuzen: A' js het een bekend verschijnsel, dat „doen wat moet de mens een tevreden geluksgevoel geeft, er schijnt een aan niets kunnende tippen vervoering te kleven aan „doen wat niet mag". Nog niet zo de moord-diefstal affaires, maar de kleine, dagelijkse ge- en verbodenheden. .Pietje, nergens aankomen noopt Pietje de lucifers te pakken en de torenflat in fik te laten gaan. ..Ansje, overal afblijven dwingt Ansje zich naar het gasfornuis te bewegen, om zodoende de riante bungalow in de lucht te laten vliegen. En de overlevende Ansjes en Pietjes halen volwas sen geworden... nou ja, volwassen, enfin... in elk geval halen ze hun schade in door de manier, waar op ze z:ch door het verkeer goochelen. De journalistiek is ze innig dankbaar, want ze zorgen voor frontpaginanieuws met het woord „ver oorzaken in de kop. Ze hebben hun neus nog niet buiten de deur gestoken of ze zijn aan 't ver oorzaken. Ze veroorzaken kettingbotsingen, omdat ze tien meter voor of na een zebra oversteken, dodelijke ongevallen omdat ze met eigengereid initiatief een voorrangsweg opvliegen en slechts levensgevaarlijke gewonden, dank zij hun monter optimisme wat betreft inhalen en snijden. Het veroorzaken zit hun in het bloed, zou je geloven Nee, ik denk dat het in „nergens aankomen" en „overal afblijven zit. Te Veel ouders menen, dat opvoeden verbieden betekent. „Maak je pak niet vuil, kom niet aan de krant, zit niet met je elleboog tegen het behang, druk jé neus niet tegen het glas, schuifel niet met je voet over het kleed, blijf met je vingers van de radio af I De maatschappij heeft hetzelfde recept. „Verboden op het gras te lopen, over het hek te klauteren, in het water te zwemmen. Verboden in de vlam te kijken, bloemen te plukken, in de bomen te klimmen". Er zijn kinderen, die hierdoor zo gekwetst wor den, dat ze hun hele groot-mens-zijn er mee moe ten vullen om deze jeugdfrustatie kwijt te raken. En wat is hiervoor mooier dan het verkeer. Daar kun je lekker tóch doen Is hier een oplossing voor Ik vrees van nee. Lidtekens blijven lidtekens. Alleen kun je bij de nog op te voeden Ansje en Pietje misschien een -beetje minder om het behangetje denken. Het kan mensenlevens schelen, dacht ik zo. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. VOETBAL OEFENWEDSTRIJDEN Heden vernamen wij dat de v.v.-„Axel" zich ïeeds gaat voorbereiden op de komende competitie 1963/1964. A.s. zondag spelen het eerste en het tweede elftal respectievelijk tegen Clinge I en Clinge II. Naar men ons meedeelde staan ook nog wed strijden op het programma tegen H.V.V. '24 en Hontenisse. Volleybal (15—16 jaar) 2. v.v.-„Axel". Strandloop (15—16 jaar) 10. P. Penne; 12. Erik Schonis. 12 t/m 14 jaar 15. G. v. d. Heijden; 16. A. Overdulve. Estafette 12 t/m 14 jaar: 1. Gerard Jonkman, Jan Roose, Gerard v. d. Heijden en Benny Deij. Estafette 15 en 16 jaar: 2. Jan Hanse, Piet Penne, Bas Verpoortt en Tonny Roose. Tafeltennis (12 t/m 14 jaar) 2. Gerard v. d. Heijden; 3. Johan Asselman 15 en 16 jaar 3. Peter Deij; 4. G. Brandt. Balbehandeling (dribbelen) 12 t/m 14 jaar: 1. Tonny Sheilds; 2. P. Gans; 5. J. Vinke 15 en 16 jaar 1. Peter Deij. Tijdens deze week werd ook een rondvaar ge- maakt op de Nieuwe Waterweg. Het slotstuk vormde de voetbalwedsrijd tussen een leiders elftal en een jeugdelftal. Bij de leiders was „Axel" vertegenwoordigd door C. v. d. Berge en A. Scheele, bij de jeugd door Bas Verpoorte en Tonny Roose. De leiders zege vierden met 32. Bijzonder voldaan en enthousiast over de prach tige week arriveerde men zaterdagmiddag weer in Axel. Over de resultaten kan men bijzonder trots zijn, want op ieder vlak der sport toonden onze stad genoten zich zeer geduchte tegenstanders. WIELRENNEN ECLATANTE ZEGE IN TWEEDAAGSE VAN ST. NIKLAAS De jeugdige Axelse nieuweling Richard Bukacki heeft voor een prachtig wielerresultaat gezorgd, door op overtuigende wijze een tweedaagse wieler wedstrijd voor nieuwelingen te Sint Niklaas (België) op zijn naam te schrijven. En de wijze waarop hij dit heeft gedaan is verbluffend. ZATERDAG 27 JULI De eerste dag verschenen 35 vertrekkers aan de start voor een wedstrijd over 70 kilometer, ver deeld in 12 ronden. Deze wedstrijd werd geken merkt door een fraaie solovlucht van Bukacki, die reeds in de tweede ronde het peloton zijn achter wiel liet zien. Zijn rivalen zouden hem pas terug zien aan de finish, sommigen die een „lap" kregen reeds iets vroeger. Zeer soepel rijdend liep Richard steeds verder weg en ronde na ronde steeg de voorsprong. De talrijke toeschouwers waardeerden deze knappe vlucht en Richard's naam was op ieders lippen. Onbedreigd finishte onze stadgenoot als eerste vóór een andere Nederlander, Veerman, die op 1 minuut 45 seconden tweede werd door de sprint te winnen van een groepje achtervolgers. MAANDAG 29 JULI Ook de tweede dag toonde Bukacki zijn kracht in Sint Niklaas. Een groot aantal supporters, waar van velen per fiets uit Axel gekomen, zagen hun favoriet reeds in de tweede ronde wegspringen, samen met z'n rivaal Veerman en een Belg, die echter reeds spoedig terugviel wegens pech. De twee weglopers maakten er een Nederlandse aan gelegenheid van, want subliem samenwerkend lie pen zij snel weg en vergrootten hun voorsprong tot bijna drie minuten op enkele achtervolgers, ter wijl de achterstand van de andere renners schom melde tussen de vier en de acht rffïnuten. De twee rivalen verloren elkaar in de laatste ronde geen moment uit het oog, zodat een eind sprint moest beslissen wie de tweedaagse over winnaar zou worden. Toen de twee koplopers de laatste bocht uit kwamen ging het bijzonder snel en Veerman tracht te van kop af weg te komen, maar zeer attent sprong Richard in z n wiel en steeds kwam hij dichterbij Richard kwam naast Veerman en dat betekende .de beslissing, want toen gaf Veerman zich gewonnen. Met meer dan een lengte voor sprong flitste onze stadgenoot door de finish. Een verdiende overwinning, want hij gaf blijk over meer reserves te beschikken dan z'n mede vluchter. De inrichters van deze course, waren bijzonder enthousiast over het voortreffelijke rijden van Bukacki en waren zeer ingenomen met deze Neder landse overwinningen.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2