Graft, Groot-Schermer, De Rijp en Jisp LANGS DE SCHELDESTROMEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG STEDESCHOON IN POLDERLAND J Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 77e Jaargang no. 44 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Lomc nummer* 10 Kwartaal - abonnement Azd binnen 4e kom 1,25. Andere plaatsen IJS, Buitenland 2. Hoofdredaküe J. C. VINK. Redaköe en Administratie Axel, Markt 12. tel 0 1155 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mjm. Bi) kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per a*n, Kleine Advertentiên 1-5 regeli 1- Iedere regel meer 12 cent extra. A N V V - TIP VOOR VRIJE UREN De lap grond tussen Alkmaar, Uitgeest en Purmerend vormt een vette hoek in Noord holland. Temidden van de vruchtbare zeeklei en het drassige veen, waarop veehouders en tuinders hun bestaan vinden, liggen de dor pen Graft, Groot-Schermer, De Rijp en Jisp. Vier plaatsen, die op een afstand van enige kilometers van elkaar verwijderd zijn en waar van de stadhuizen met elkaar wedijveren welk het schoonst is. Graft en De Rijp. Wedijver was er vroeger, zonder stadhui zen, eveneens. Graft had de oudste papieren, het was de zetel van een rechtsgebied en daar om belangrijk. En toen omstreeks 1400 De Rijp opkwam overheerste Graft meteen de nieuwe nederzetting. De Rijp mocht klein zijn, zijn vissers waren even ondernemend als de schippers van Graft. Zij voeren over het toen nog bestaande meer De Beem:ter naar de Zuiderzee en keerden met ladingen haringen terug. Gaandeweg groeiden ze in aantal en rijkdom en na ver loop van tijd namen ze het niet langer om door Graft bestuurd te worden. Na veel ruzie en onenigheid besloten de Staten van Holland in 1607 de twee dorpen van elkaar te schei den. De Grafters vonden het prachtig. Eindelijk waren ze verlost van die lastige herriemakers, die in hun dorp niet eens een kerk of raadhuis hadden. Ze zouden eens tonen, dat Graft ook zonder De Rijp een dominerende positie in nam. In 1613 bouwden ze een rechthuis, edel en sierlijk van lijn, in de stijl van de vroegere renais:ance, kompleet met trapgevels, waar bovenop leeuwen troonden. Ze gaven het twee ingangen met stoepen en gracieuze smeed ijzeren leuningen. De vissers van De Rijp bromden in hun baard. Welk een verkwisting om in een aan zienlijk k'einer geworden rechtsgebied zo n rechthuis te bouwen. Zo ooit, dan toonden de Grafters wel duide'ijk wat een praa'hanzen en snoevers ze waren. Maar ze bromden nog veel luider over de drooglegging van De Beemster van 1608- 1612, die hen brodeloos had gemaakt. Leeghwater, de veelzijdige. En dan te bedenken, dat een dorpsgenoot, Jan Adriaenszoon Leeghwater, daarvan de uitvoerder was Met geld van zes vermogen de Am terdammers was de inpoldering tot stand gekomen en Leeghwater had het werk zéér tot hun tevredenheid volbracht. Ze waren zó met hem ingenomen, dat toen zij op 4 juli 1612 Prins Maurits en Prins Frederik Hen drik in De Beemster een maaltijd aanboden, Leeghwater de eer te beurt viel de hoge gasten enige schotels met spijzen te mogen aanrei ken... Leeghwater was een kérel. Ingenieur en molenmaker, uitvinder en architect, k'okke- gieter en waterbouwkundige en ook nog schrijver van verschillende boeken. Zijn oudere dorpsgenoten, de visrers, mochten het land aan hem hebben, de jonge ren bezagen het anders. Er was goed ge'd in de polder te verdienen. Ze begonnen boter en kaas te verhandelen. Hun omzetten stegen snel. En na verloop van enige jaren heerste er een nieuwe welvaart in De Rijp. Het ogen blik was aangebroken om de achterstand ten aanzien van Graft in te halen. Er moest een Waag gebouwd worden, die als centrum van de handel kon dienen. Maar niet een gebouw in de verfijnde stijl van het rechthuis te Graft; men wenste een kloeker, mannelijker trant van bouwen. En wie kon dat beter doen dan Leeghwater In 1630 was het gebouw voltooid. Leegh water had de opdracht van de kooplieden pre cies zo uitgevoerd a's zij het wensten. Het was een gebouw, dat imponeerde en dat in een kanjer van een geve'steen met forse let ters verme'dde „Waag". In petieterige letters eronder stond bescheiden „Raathuis". Ein delijk hadden de Rijpsters die van Graft over troefd. Nu we van de onderlinge na-ijver tussen de twee, nu piepk'eine, dorpen iets afweten, bezien we beide gebouwen, thans als raadhuis in gebruik, iets nader. Boven de ingang van het raadhuis te Graft prijkt een forse gevelsteen, die een varende driemaster voorstelt. Het sierlijke gebouw, dat iets speels heeft door de uitstekende steentjes rond de ramen en langs de hoeken, is bijzon der aardig gelegen aan de dorpsstraat met zijn lindebomen. In De Rijp staat het raadhuis op de Dam aan de vaart. In de gevel is het gemeente wapen gemetseld, voorstellende twee gekroon de gouden haringen op een schild van lazuur. Om de g'orie van het verleden nog duidelijker te demonstreren is op een andere geve'steen een haringbuis (soort schip) afgebeeld. Bene den in het gebouw vindt ge de weegschaal met daarin de schone leuze gegraveerd „Weecht Recht, geeft een Iegelijk het sijn". Ook de gemeente Groot-Schermer heeft een vissersboot in de gevel van zijn raadhuis. Daarboven is de geblinddoekte Vrouwe Jus- titia afgebeeld. Evenals te Graft is dit raad huis van oorsprong een rechthuis of beter gezegd het is de samenvoeging van twee rechthuizen. Zuid-Schermer, een kilometer of acht ten westen van Groot-Schermer ge'egen, kreeg er één in 1639, Groot-Schermer het zijne in 1652. Bij de restauratie van 1939 zijn die twee tezamen gevoegd tot één ge meentehuis. Jisp, de zuide'ijkste gemeente in onze drie hoek, heeft ook al een merkwaardig raadhuis. Deze plaats, die men slechts via een hele om weg kan bereiken, maar die in de 17e eeuw helemaal „ver" van de andere dorpen af lag, heeft zijn raadhuis te danken aan de welvaart, die vooral de bakkers van scheepsbeschuit toen beleefden. Dichter bij de Zaan gelegen, had het zijn afzetgebied zo bij de hand. Is dit raadhuis van buiten minder sierlijk dan de andere drie, het loont bij alle vier om op werk dagen het interieur te bezichtigen. De raad zaal is in tact gelaten voor het overige heeft men wel wat moeten breken en verbouwen om de raadhuizen aan de moderne eisen aan te passen. Met het laatste heeft de gemeente secretarie van Wijde Wormer het gemakke lijker. Daar staat een gloednieuw, na-oorlogs gemeentehuis, strak van lijn, dat een groot contrast vormt met zijn oudere collega's. Contrasten zijn er wel meer. De Rijp, Graft en Groot-Schermer liggen in het oude land met zijn grillig slingerende wateren en polder wegen. Even oostelijker strekt zich De Beems ter uit, mathematisch van aanleg, met rechte wegen, die elkaar haaks kruisen. In Midden- Beemster kunt ge de voormalige werkkamer van Betje Wolf bezichtigen, in Purmerend op dinsdagmorgen de levendige biggenmarkt. Wilt ge een aardige route door dit groene land, rijd dan van Wormerveer naar Knollen dam, steek met het autoveer bij Spijkerboor het Noordho.'lands Kanaal over en koers dan aan op De Rijp, Graft en Groot-Schermer om via Schermerhorn, Noord- en Midden-Beems- ter naar Purmerend te gaan. Op het traject Purmerend-Wormerveer komt u dan langs Wijde Wormer, Jisp en Wormer. Recreatieoord „De Braakman" trekt elk jaar meer bezoekers. Het is druk in „De Braakman", het enorme recreatiecentrum tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat aan internationale populariteit steeds sterker blijkt te winnen. Bedroeg vorig jaar het aantal overnachtingen in camping en bungalowpark 5.200, het staat reeds thans vast, dat dit getal deze zomer ruim verdubbeld gaat worden. Wat overigens geen enkele kandidaat-kampeerer of bun- ga'owhuurder behoeft te desillusioneren, want het centrum is berekend op liefst veertigdui zend overnachtingen per seizoen. Het aantal bezoekers van het zwembad met speelweide beliep vorig jaar twintigduizend, doch za' dit maal de dertigduizend gaan overschrijden. Wat toch bepaald niet gelegen kan hebben aan het feit, dat we zo vroeg in de zomer zaten. Huisviouw stal tas uit kraam op de markt in Oostburg. Op de weekmarkt in Oostburg heeft een Terneuzense huisvrouw woensdagmiddag een leren tas ontvreemd. De marktexploitante, mevrouw De K. uit VlLsingen, die na ont dekking van de diefstal op onderzoek uittoog, vond de tas achter op een op slot, maar onbe heerd staande bromfiets vlakbij het Ledel- plein. Zij waarschuwde de politie, die brom fiets met tas meenam naar het po'itiebureau. Hier meldde zich even later het echtpaar B. uit Terneuzen om aangifte te doen van ver missing van de bromfiets. Mevrouw J. B.-D. bleek zonder medeweten van haar man de tas uit het marktkraam te hebben ontvreemd. Het echtpaar B. kon naar huis vertrekken, de tas kwam weer terug in het marktkraam. Stoffelijk overschot te Peikpolder aangespoeld. In de haven van Perkpolder is het stoffe'ijk overschot aangetroffen van het 13-jarig meisje A. v. Aart uit Hulst. Zoa's bekend was zij maandag 22 juli in de monding van genoem de haven verdronken. Speldjes, uilbeurs in Terneuzen. In het pand Noordstraat 67A te Terneuzen, naast de firma Bogaert, is zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur een ruilbeurs voor speld'es- verzame'aars. De beurs wordt georganiseerd in samenwerking met de Terneuzense win keliersvereniging „Klimop". Het initiatief hiervoor ging uit van de heer J. Bogaert uit Oostburg. Jonge Zeeuwen bouwen een kapel in Finland. De uit Sas van Gent afkomstige pater R. de Caluwe, thans priester in Finland, krijgt voor vier maanden de steun van twee jonge Zeeuwen bij de bouw van een kapel met vor mingscentrum. Vrijdagmiddag om kwart voor drie zijn Kees de Winter (timmerman, Ovezande) en Wies Cappendijk (betontimmerman uit Bosch- kapelle) van Schiphol naar Helsinki vertrok ken. Vandaar gaan zij naar Reko'a, waar zij hun vakkennis en werkkracht ter beschikking zullen stellen van een kleine gemeenschap rooms-katholieken. Doel is in drie maanden tijd, vóórdat de Finse winter aanbreekt, een houten kapel met oecumenisch centrum te bouwen. Het één laag tellend comp'ex wordt 32 bij 26 meter en staat op een betonn°n fundering. In het vormingscentrum komt een s'aapzaal voor vijftien bedden. De gebouwt'es krijgen een dakbedekking van rubberoid, zij worden voorts voorzien van een oliestookverwarming. Stationschef Krabbendijke verduisterde 1100, - De stationschef te Krabbendijke A. de V is door de spoorwegrecherche aangehouden wegens verduistering van ongeveer 1100, - Hij heeft het geld op verschil'ende data in 1962 en 1963 uit de kas gehaald en het uit gegeven aan drank. Bij een onlangs gehouden controle wist hij het tekort, door een haastige lening te s'uiten, nog aan te vullen. De spoorwegrecherche had evenwel arg waan gekregen. Er werd een onverwachte extra contro'e ingeste'd, die de verduistering aan het licht heeft gebracht. A. de V. heeft tegenover de po'itieautoritei- ten en de officier van ju titie een volledige bekentenis afgelegd. In afwachting van ont- s'ag is de stationschef geschorst. Duitser slachtoffer van „Uilenspiegel" Een Duitse toeri:t is woensdagmiddag om ha'f drie van het Belgische piratenzendschip „Uilenspiegel" van zes meter op het strand van Retranchement geval'en. De man, van midde'bare leeftijd, trachtte zoals zoveel va kantiegangers langs een touw aan boord van de „Ui'enspiegel" te komen, die nog steeds in de monding van Het Zwin te Retranche ment ligt. De onfortuin'ijke vakantieganger kon het echter net niet halen. Toen hij enke'e meters geklommen had, liet hij plotseling los en viel op het strand. De toerist, die verblijft in Cadzand, klaag de over pijnen in zijn rug. De arts H. A. L. Bom uit Cadzand verleende eerste hu'p en liet vervolgens de onfortuin'ijke vakantie ganger per ambulance overbrengen naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg. Zeeuwse Jeugd- Zwemkampioenschappen te Terneuzen. Onder ideale weersomstandigheden werden zaterdagmiddag j.l. de junioren zwemkam pioenschappen voor Zee'and in het nieuwe „Scheldebad" te Terneuzen gehouden. Deze wedstrijden waaraan een groot aan tal dee'nemers dee'namen, werden georgani seerd door de Terneuzense Zwem- en Polo club „De Schelde". Er was van de zijde van het publiek een verheugend grote belangstelling, die de be oefening van de zwemsport in Terneuzen ze ker ten goede zal komen. Er werd aan deze wedstrijd deelgenomen door leden van „Bruinvis" (Sas van Gent), „Luctor" (Midde'burg), „S. V.Z" (Souburg), „Starters" (Aardenburg), „Sche'destroom", (Bresken:) en „Schelde" (Terneuzen). L.J.G. in Zeeland wordt P.J.G. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland - vroeger de L.J.G. heeft dezer dagen tijdens een ledenvergadering in „De Landbouw" te Goes de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd. Dit was noodzakelijk in verband met de naams verandering van de vroegere L.J.G. in P.J.G.Z. Het accent van de wijzigingen ligt voorname lijk op de overgang van het landbouwkarakter van de gemeenschap naar het platte'ands- karakter. Verder is de bestuursindeling ge wijzigd. De P.J.G.Z. bestaat lokaal uit afde lingen met afdelingsbesturen, regionaal uit streekraden, groot-streekbesturen en klein- streekbesturen en provinciaal uit de leden raad en het provinciaal bestuur. Het orgaan van de P.J.G. Zeeland krijgt de naam „Plat teland, jeugd". De secretaris van het provin ciaal bestuur heeft de hoofdredactie. Meer grensfaciliteiten voor goederenvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen bepleit. „Een vrachtauto, die het gehele jaar door tweemaal per week van Rotterdam naar Parijs en terug rijdt, staat ruim 866 uren of meer dan 36 etmalen werkeloos bij de grenzen te wachten". Dit staat te lezen in het „rapport inzake het grensoponthoud bij het goederen vervoer over de weg", samengesteld door de drie landelijke vervoersorganisaties (E.V.O., K.N.V.T.O. en N.O.B.-wegtransport) en aan geboden aan onder andere het ministerie van financiën en de kamers van koophandel in Nederland. De gegevens uit het rapport kort ge leden ook behandeld door de kamer van koop handel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren zijn verkregen uit de antwoorden van 800 geënqueteerde bedrijven in geheel Nederland. Zij geven een duidelijk bee'd van de zeer ongunstige invloed van deze impro- duktieve wachttijden op de bedrijfsresultaten van de goederen vervoerbedrijven. Het rapport behandelt een groot aantal k'achten en geeft daarnaast aan welke verbeteringen de geën queteerde vervoersbedrijven noodzake'ijk en mogelijk achten.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1