Gem. Herindeling van de Kanaalzone. (vervolg van pagina 1) 4. Realisatie van de te verwachten econo mische perspectieven in de Kanaalzone zal leiden tot een sterke bevolkingsgroei in dat gebied (200.000 en meer). Dit zal moeten leiden tot aanzienlijke uitbreiding van de woonmogelijkheden. Gelet op het feit dat a. de uitbreidingsmogelijkheden van Ter- neuzen op langere termijn beschouwd beperkt zijn b. de industrievestiging in eerste instan tie zal plaatsvinden aan de oostelijke zijde van het Kanaal en aan de oos telijk van Terneuzen gelegen Schelde- oever (Griete c.a.) c. het gewenst is dat er zoveel mogelijk scheiding wordt aangebracht tussen de werksfeer en de woonsfeer d. Axel centraal is gelegen ten opzichte van de te verwachten industrievesti gingen en zich daarvan op redelijke afstand bevindt e. ruimtelijke mogelijkheden om'Axel uit te breiden aanwezig zijn f. dat Axel momenteel reeds woonge- meente is vloeit voort dat Axel ook in de toe komst bij de vervulling van de woon functie een belangrijke plaats moet innemen. Om deze functie goed te vervullen is het noodzakelijk dat het financieel draagvlak van de gemeente Axel- Zaamslag wordt vergroot. Dit zou kunnen geschieden door de voorge stelde combinatie Koewacht-Zuid- dorpe-Overslag samen te voegen met de gemeente Axel-Zaamslag. Tenslotte is een argument van deze samenvoeging het feit, dat uitbreiding van de woonbebouwing in Axel ook in zuidelijke richting zal gaan. Het is dan niet denkbeeldig, dat de grens met Zuiddoroe moet worden over schreden. 5. Er zijn geen doorslaggevende bestuurlijke bezwaren aan te voeren tegen samenvoe ging van de gemeente Axel-Zaamslag en de gemeente Koewacht-Overslag-Zuid- dorpe. Op grond van de voorgaande samenvatting luidt het advies van het N.E.I. I. Accoord te gaan met de vorming van één gemeente in de Kanaalzone. Ten gunste van deze nieuw te vormen ge meente ware door Axel afstand te doen van Sluiskil e.o. en de Axelse Vlakte. II. Op financiële en ruimtelijke gronden acht het N.E.I. het noodzakelijk aan de gemeente Axel-Zaamslag een pog gro tere uitbreiding te geven, waardoor de woonfunctie van Axel-Zaamslag wordt gestimuleerd en veiliggesteld. Hiertoe zouden de gemeenten Zuiddorpe, Koe wacht en Overslag in zijn geheel moeten worden samengevoegd met de gemeente Axel-Zaamslag. III. Wanneer het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland om in de Kanaal- zóne de twee gemeenten Terneuzen en Sas van Gent/Westdorpe te vormen, wer kelijkheid zou worden, dan blijft samen voeging van de gemeenten Zuiddorpe- Koewacht en Overslag in zijn geheel met de gemeente Axel-Zaamslag toch ge wenst. Zoals bekend uit het raadsverslag in ons vorig nummer heeft de gemeenteraad van Axel zich dus in grote lijnen met de conclu sies uit dit rapport kunnen verenigen, doch is de gemeente Axel alleen bereid om afstand te doen van haar gronden langs het kanaal wanneer zou worden besloten tot vorming overeenkomstig het advies van het N.E.I. van een gemeente in de Kanaalzone. Terecht is het gemeentebestuur van mening dat wanneer meer dan een gemeente zeggingschap moeten hebben over het industriegebied in de Kanaal- zóne, de gemeente Axel hiervan dan zeker niet zal mogen worden uitgesloten. De economische perspectieven in de Kanaalzone. Bijzonder interessant is ook om in dit rap port te lezen welke vooruitzichten vooraan staande deskundigen zien voor de Kanaalzone. Het lijkt voor ons Zeeuwsch Vlamingen ge zien de langzame en moeitevolle ontwikkeling in de jaren voor de oorlog we'haast onvoor stelbaar, doch wanneer wij de zaken nuchter en objectief bekijken en ons realiseren dat de Wester-Scheldemonding in feite een tweede Europoort is, en als zodanig we'haast uniek in West-Europa moeten wij toch toegeven dat nu de oude bekende industriegebieden vo'ge- bouwd zijn en een verdere ontwikkeling daar op tal van moeilijkheden stuit de Kanaa'zóne speciale mogelijkheden biedt. En daarom be hoort het zeker tot de mogelijkheden dat over 20 a 30 jaar de Kanaalzone zich zal hebben ontwikkeld tot een gebied waar ca. 200.000 mensen zullen wonen en werk zullen kunnen vinden. Het rapport vermeld hierover Voor het gehele gebied langs het Kanaal en de Schelde zijn ruime economische pers pectieven aanwezig. Uit een globale raming kan blijken hoe groot deze toekomstmogelijk heden zijn met betrekking tot de omvang van de te verwachten werkgelegenheid en de be volkingsomvang, welke hiermee gepaard zal gaan. De Commissie Samenwerkende Gemeenten Kanaalzone heeft, blijkens een uitgebracht rapport het voor mogelijk gehouden, dat in eerste instantie reeds ca. 800 ha en later ca. 1.100 ha industrieterrein in de Kanaal- gemeenten zou kunnen worden geprojecteerd. Bij deze structuurschets is nog geen re kening gehouden met de moge'ijkheid in dustrieterrein te vestigen in de Nieuw-Neu- zenpolder (op het grondgebied van de ge meente Hoek), langs de westelijke zijde van het Kanaal (tus en Vingerling en S'uiskil) en de overige gebieden aan de oostelijke zijde van het Kanaal (het gebied ten zuiden van Driekwart) bovendien is (kon) geen reke ning gehouden (worden) met vestigingsmoge lijkheden van industrieterreinen langs de Schelde op het grondgebied van de gemeente Zaamslag (Griete c.a.). Uitgaande van de_in beginsel beschikbare terreinen gelegen langs de Kanaa'zóne en de Schelde, kan rekening worden gehouden met een industriële werkgelegenheid van ca. 42.000 personen. De totale bevolkingsom vang in de Kanaalzone kan dan ca. 210.000 personen bedragen. In de volgende tabel is de berekeningswijze van deze aantallen weer gegeven. Oppervlakte industrieterrein en daarop gebaseerde bevolkingsomvang. Volgens Schets Ontwikkelingsplan Vanzelfsprekend geldt, dat de groei van het inwonertal tot ca. 210.000 inwoners een pro ces op lange termijn is. De mogelijkheden om de werkgelegenheid in dit gebied op te voeren uitgaande van de natuurlijke groei van de be volking in Zeeuwsch-VJaanderen en de ver dergaande omschakeling van de landbouw op de industrie zijn, i.v.m. het betrekke'ijk ge ring aantal inwoners in Zeeuwsch-Vlaanderen, relatief gering. Op langere termijn echter zal de verdere uitbreiding van industrie terreinen eerst kunnen plaatsvinden, indien arbeidskrachten van elders, hetzij Nederland, hetzij België (Vlaanderen) worden aangetrok ken. Dat deze economische toekomstperspec tieven op het eerste gezicht tamelijk irreëel schijnen (het verschil tussen het huidig aantal inwoners en het toekomstig aantal inwoners is betrekkelijk groot), doch in het in feite niet zijn, moge, nog afgezien van de redelijkheid van de gemaakte veronderstellingen, blijken uit de inzichten van Prof. J. P. Thijsse. Op grond van de te verwachten groei van de bevolking in Nederland en de spreiding daarvan acht Prof. Thijsse het moge'ijk, dat in 1980 de Kanaalzone (Terneuzen, Sluiskil, Axel, Westdorpe-Sas van Gent) een gebied zal vormen met een min of meer aaneenge sloten industrieel en residentieel karakter waarin 400.000 tot 600.000 inwoners een plaats zul'en kunnen vinden. Alhoewel de prognosedatum 1980 wellicht later zal liggen is het duidelijk, dat met een relatief sterke toeneming van de bevolking in ernstige mate rekening zal moeten worden gehouden. De door ons opgestelde berekeningen zijn eerder aan de lage dan aan de hoge kant. Het is in het licht van deze gekwanti ficeerde - economische perspectieven, dat de gemeentelijke indeling in de Kanaalzone moet worden beschouwd. Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten BURGEMEESTER VAN ZAAMSLAG BENOEMD. Afvalwaterleiding aanbesteed voor bijna 8 miljoen. Met 5 stemmen vóór en 3 tegen heeft de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaa'zóne Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens een vergadering te Terneuzen besloten de aanleg van de gehele hoofdleiding vanaf Sas van Gent tot aan de Westerschelde en de bouw van vier gemalen na een onderhandse aan besteding te gunnen aan de N.V. Visser en Smit te Papendrecht voor een bedrag van 7.864.563,- Tegenstemmers waren de heren mr. H. Rijp tra, P. Huijbrecht, beiden te Terneuzen en A. F. Hanssens te Hoek. Uit de toelichting bleek welke de moeilijk heden waren. De inschrijving door Visser en Smit lag zoveel hoger dan de raming door het ingenieursbureau Witteveen en Bos, dat men met Rijkswaterstaat moest onderhande len. In jde prijzen van -de buizen zat al een verschil van een miljoen gulden, zo bleek later. Door wijziging van de constructie voor de uitmonding in de Westerschelde kon een be drag van ongeveer 300.000 bespaard wor den. Zware mijn in de Westerschelde opgevist. Schipper J. Jonkman van de TN 18 heeft dinsdagmorgen op de Westersche'de een Duitse tri'mijn uit de laatste wereldoorlog opgevist. Het gevaarte was twee meter lang en had een diameter van zestig centimeter. Vo'gens een officier van de Mijnopruimings- dienst uit Den Helder woog de mijn 1300 kilogram en bevatte 1000 kilogram cpring- stof. Het gevaarte is in het zogenaamde „Stoom- botengat" onschadelijk gemaakt. ca. 1.100 ha. Uitbreidingen volgens (globale schatting) Nieuw-Neuzenpolder ca. 360 ha. Gebied ten Noorden van Sluiskil ca. 320 ha. Gebied ten Zuiden van Sluiskil ca. 120 ha. Griete c.a. Ca. 1.100 ha. ca. 2.900 ha. Aantal m2 per industriële werknemer 700 m2 Aantal werknemers in de industrie ca. 42.000 Totale werkgelegenheid (2x industriële werkgelegenheid) ca. 84.000 Totale bevolkingsomvang (2,5x totale werkgelegenheid) ca. 210.000 (minimale schatting) AUTO IN BOTSING MET BROMFIETS Vrijdag 19 juli j.l. te omstreeks 19.20 uur kwa men uit de richting Hulst een auto, bestuurd door J. F. J. M. te Antwerpen en een rijwiel met hulp motor bestuurd door L. Ch. C. D. te Axel. Zonder op het achterop komende verkeer te let ten wilde de bromfietser linksaf slaan ter hoogte van de Van Middelhovenstraat. Door tegenwoordigheid van geest van de auto bestuurder liep de botsing zeer goed af. De heer M. reed zijn auto tegen de trottoirband en kwam gedeeltelijk in de groenstrook terecht. De bromfiets berijder kwam te vallen en liep zeer weinig letsel op. De materiële schade aan auto- en bromfiets was vrij aanzienlijk. GEVALLEN Zondag 21 juli j.l. kwam de 66-jarige bromfiets berijder J. K., wonende te Sint Jansteen, te vallen toen het zesjarig meisje M. B. uit Axel plotseling de Kanaalkade overstak, ter hoogte van het 2e Plaatje. De bromfietsberijder liep vrij ernstige ver wondingen op en werd op advies van dokter Schilt- man naar z'n woning vervoerd. De bromfiets werd nauwelijks beschadigd. Het meisje kwam met de schrik vrij. BEVORDERINGEN Bij besluit van B. en W. van Axel van 23 juli 1963 is mejuffrouw R. Verdurmen te Overslag be noemd tot typiste A en mejuffrouw K. Scholten te Terneuzen tot schrijver A. Beiden zijn werkzaam ter gemeente-secretarie van Axel. GESLAAGD Onze stadgenoot de heer D. C. A. Pieters, onder wijzer aan de R.K. Lagere School alhier behaalde vorige week donderdag de hoofdacte l.o. MIDDENSTANDSEXAMENS Bij de maandag en dinsdag te Terneuzen ge houden middenstandsexamens slaagden o.a. W. E. Steel, P. H. Verpoorte en K. J. Wijna uit Axel. VIJFENTWINTIG JAAR NOTARIS Donderdag was het vijfentwintig jaar geleden dat de heer J. A. Vink werd benoemd tot notaris in de toen nog zelfstandige gemeente IJsselmonde. Hij was op dat ogenblik de jongst benoemde no taris in den lande. De heer Vink is 8 december 1906 te Axel ge boren. In 1934 werd hij kandidaat-notaris in het toenmalige kantoor Marcussen te Leiden. Vier jaar later kwam zijn benoeming tot notaris af. Na de annexatie van IJsselmonde door Rotterdam werd, bij Koninklijk besluit van 27 november 1948, zijn standplaats gewijzigd in Rotterdam ten zuiden van de Nieuwe Maas. In 1958 associeerde hij zich met de heer A. Houbolt, tot dan kandidaat-notaris op diens kantoor. Met een onderbreking in de bezettingstijd, toen hij als gijzelaar te St. Michielsgestel en te Haren gevangen zat, heeft de heer Vink in de verstreken vijfentwintig jaar zijn taak met grote toewijding en bekwaamheid vervuld. (N.R.C.) De heer J.) van Wijk (36) uit Rijswijk is be noemd tot burgemeester van de gemeente Zaamslag. De installatie zal op 16 augustus a.s. plaatsvinden. De heer j. van Wijk werd op 28 oktober 1927 te Utrecht geboren. Qua religie is hij orthodox Ne derlands hervormd en in het politieke vlak aan de CHU gelieerd. Hij is gehuwd en heeft drie kin deren. De nieuwe burgemeester, die de diploma's mulo, h.b.s., alsmede gemeenteadministratie I be haalde, studeert nog voor gemeente-administratie II. Hij is momenteel commies ter secretarie te Rijswijk, afdeling stadsontwikkeling en stadsuitbreiding. Voordien was hij werkzaam op verschillende andere gemeente-secretarieën. ZONDAG 28 JULI 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. D. Noort van Drogeham. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Elders van Amsterdam. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2728 JULI Dokter Boor. BOOMFEESTDAG 1963 Zoals de lezers bekend zal zijn, werd op 3 april 1963 de landelijke boomfeestdag georganiseerd. Ook de gemeente Axel heeft hieraan met de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scho len deelgenomen. In het kader van deze boomfeestdag heeft het gemeentebestuur van Axel tevens een opstelwed strijd georganiseerd en daarvoor enkele prijsjes be schikbaar gesteld. De prijswinnaars waren Openbare lagere school Anne-Mieke Hamelink, le prijs; Johnny Goedhals, 2e prijs. Chr. nat. school (Nieuwstraat) Johanna de Putter, le prijs; Jan Van Doeselaar, 2e prijs. R.K. school Peter Vervaeck, le prijs; Jaspert Oppeneer, 2e prijs. Chr. school Spui Addie Goossen, le prijs; Corrie Scheele, 2e prijs. De prijzen, welke bestonden uit boekenbonnen, werden door de heren H. J. M. Goossen, bosbouw kundig hoofdambtenaar bij Staatsbosbeheer, en C. Smies, Chef van de afdeling Financiën en Onder wijs ter gemeentesecretarie, een dezer dagen op de scholen uitgereikt. Een tweetal opstelletjes van prijswinnaars laten wij hieronder volgen Boomfeestdag 1963. Dit jaar werd de boomfeestdag op een woensdag gehouden. Het bleef, gelukkig, mooi weer en het leek een mooie dag te worden. Om te beginnen moesten we allemaal op het pleintje tussen de Zuidsingel en Oranjestraat samen komen. Er deden ongeveer vier scholen mee. Nadat ieder een er was, hield mijnheer Goossens, van het Staatsbosbeheer, een toespraak. Hij zie, dat wij gelukkig met ons Axelse bos waren, en dat we blij moesten zijn dat het er was. Hierna wandelden we naar het voetpad achter de Zuidsingel. Hier hebben we in groepjes esdoorns geplant. De boom van de groep waar ik bij was, is de derde van een hek. Later liepen we naar het bos. Hier heeft mijnheer Goossens verteld over het begin van het bos. Eigenlijk was het niet de goede grondsoort om er populieren en dennen op te plan ten, maar Axef wilde toch graag een bos hebben om trots op te zijn, en daarom hebben ze dit risico toch maar genomen. Verder in het bos vertelde mijnheer Goossens dat de bomen eerst dicht bij elkaar geplant werden, maar later als ze groter werden, werden de kleinere bomen zo gesnoeid om de grotere bomen een kans te geven om te groeien. Daarna liepen we terug naar het kampeerterrein en wachtten op de burgemeester en vobral op de chocoladerepen die later uitgegeven zouden worden. De burgemeester vroeg aan ons of wij het bos altijd schoon wilden houden en de bomen die we vroeger geplant hadden, goed te verzorgen. Hierna kregen we de chocoladerepen, waarmee je een prijs kon winnen als er een ander figuurtje op het papier stond. Niemand van mijn klas had een prijs. De volgende dag op school kregen we een vlaggetje als herinnering aan deze dag. 3 April 1963 Boomfeestdag. 1. Bijeenkomst der 4 hoogste klassen der Lagere School, op het Oranjeplein. 2. Boomplanten in de Zuidsingel. 3. Toespraak door de heer Goossens. 4. Wandeling naar het bos. 5. Toespraak door de heer Goossens. 6. Rondgang door het bos. 7. Toespraak door de heer Goossens. 8. Bijeenkomst op het kampeerterrein. 9. Toespraak door de Burgemeester. 10. Uitdeling van de vaantjes door de Bur gemeester. 11. Uitdeling van de repen chocola. We vertrokken woensdagmiddag om 2.45 uur van de school. We gingen via de Walstraat, Weststraat naar het Oranjeplein. Daar stelden we ons op en wandelden onder geleide van de heren Goossens, Smies en den Doelder naar het voetpad achter de Zuidsingel. Daar zouden de klassen bo men planten, esdoorns genoemd. Onze school plantte 5 bomen achter het huis van de Burgemeester. Toen de andere scholen hun bomen en struiken hadden geplant werd er nog iets verteld door de heer Goossens. Dan gingen we naar het bos, en stopten bij de ingang van de jeugdherberg. Daar werd verteld over het ontstaan van het Axelse bos. De grond was niet vruchtbaar, en niet geschikt voor de landbouw. Wel, werd er veel vlas ge droogd. Het tegenwoordige Axelse bos is een Kroon domein. Dus van de Koningin. De gemeente heeft dit als erfpacht gekregen, en er een bos van ge maakt. Eerst dacht men, dat het niet zou lukken maar tot grote vreugde lukte het. Het bos is nu net zo oud als wij, dus ongeveer dertien jaar. Toen deze toespraak klaar was maakten we een rondgang door het bos, tot aan het voetbalveld. Daar werd iets verteld over de edk en de beuk. Maar ook van de konijnen, die deze winter zoveel jonge boompjes hebben kaalgevreten. Daarna wafi- delden we naar het kampeerterrein. Daar reikte de Burgemeester de vaantjes uit en kregen de kinderen een reep chocolade. En zo eindigde de woensdag middag.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2