LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 13 JULI 1963. 77e Jaargang no. 41. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN versch,p™ezat™a= Hoofdredaktie s J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel. Markt 12. teL 0 1155-646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK RAAD ZAAMSLAG protesteert fel tegen Herindeiingsplan - Gemeenten. Naar aanleiding van de brief van het college van Gedeputeerde Staten d.d. 19 april 1963 inzake de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het dagelijks bestuur der gemeente Zaamslag een uitgebreid verweerschrift samengesteld tegen de opdeling van Zaamslag onder Terneuzen en Axe In een vergadering die dinsdag werd ge houden, en die door een voor Zaamslag onge kend groot aantal 'be'angstellenden werd bij gewoond, hebben vijf leiders van de raads fracties uitvoerig hun bezwaren kenbaar ge maakt. Dit leidde tot de goedkeuring van een 18 nagina's tellend verweerschrift, dat het College van Gedeputeerde Staten van Zee land zal worden aangeboden. Het verweerschrift werd op verzoek van loco-burgemeester, de heer F. de Koeijer, door de gemeentesecretaris, de heer J. W. Kusee voorgelezen. Resumerend komt de raad, aan het eind van het verweerschrift tot de konklusie dat 1. de noodzaak van opheffing van de ge meente Zaamslag en opdeling daarvan over andere gemeenten niet urgent is 2 de gemeente Zaamslag een zodanige grootte, uitgestrektheid, financië'e positie, samenstelling en aard van de bevo'king heeft, dat splitsing over verschillende ge meenten en opheffing uitermate onge wenst is en handhaving van de ze'fstan- digheid a's een dringende noodzaak moet worden gezien 3. de gemeente te allen tijde bereid is door samenspreking, samenspel en samenwer king met andere gemeenten te trachten tot oplossing van moeilijkheden of pro blemen, welke die gemeenten mochten hebben, te geraken 4. de reakties uit de gemeente wel een zo danig beeld geven, dat een samenvoeging met de gemeente Terneuzen en/of Axel niet wordt gewenst, omdat dit financieël en om andere redenen alleen maar na delig kan zijn en de bevolking zeker min der dienstbetoon zal ontvangen dan thans. Dit a'les zal aan'eiding kunnen geven tot moei'ijkheden en er zullen zeker geen harmonische eenheden uit kunnen ont staan. „Het moet ons van het hart, dat wij ons op dit ogenblik voelen zoa's Naboth - (zie I Koningen 21)", aldus het verweerschrift, „die rustig en tevreden zijn leven kon leiden op een bezit, dat hem lief was en waarover hij zeker ook wel baas kon - zich moet heb ben gevoeld, toen hij dit bezit moest afstaan ook al werden zijn belangen daardoor mis kend en genegeerd en al werd zijn levens werk daardoor vernietigd". De rigoureuze plannen tot opde'ing van Zaamslag over twee andere gemeenten noemt het verweerschrift onaanvaardbaar, terwijl de door G.S. aangevoerde argumen ten summier werden genoemd. Met geen moge'ijkheid kan de raad zien, waarom Terneuzen en Axel zo'n dringende behoefte hebben aan uitbreiding van hun grondge bied. Uitvoerig gaat het verweerschrift trouwens in op de nog aanwezige bouw mogelijkheden van de beide buurgemeen ten. Vreemd Vreemd wordt de voorgenomen lintbebou wing van Terneuzen in oo te'ijke richting op het huidige grondgebied van Zaams'ag - genoemd, terwijl tegen een dergelijke bebou wing in steden en dorpen reeds wordt ge waakt. En als daar tegen de Westerschelde aan woongelegenheid moet worden geschapen, kan Zaamslag daar ze'f wel voor zorgen, meent de raad. Overigens is de verwachte verdere ontwikkeling van Terneuzen te hoog gestemd, vo'gens het verweerschrift, waarin de raad zich voorts afvraagt of het de bedoe ling is Zaams'ag op te offeren omdat Axel voor de industria'isatie grondgebied moet af staan aan Terneuzen. „De absolute noodzake'ijkheid van samen voeging za' grondiger moeten worden aange toond, daarbij lettend op de historische ont- wikke'ing van het eigen grondgebied, de aard van de bevo'king, de positie van de eigen gemeente en de moge'ijkheden tot samenwer king", zo zeggen de raadsleden in het ver weerschrift. Uitvoerig wordt daarna ingegaan op de grootte en ligging van de gemeente en op de leefbaarheid, die men gaarne nog zou vergroten, maar waarbij men van hogerhand sterk wordt beknot door woningcont'ngen- tering. Uitvoerig geeft het verweerschrift over zicht van de vele verbeteringen, die zijn aan gebracht, de uitgevoerde werken en p'annen daartoe. Daarvoor moest nog geen 100.000 aan geldleningen worden afgesloten de rest kon met eigen middelen worden gefinancierd. Vo'gens de raad van Zaamslag moet het voor de noodlijdende gemeenten Terneuzen en Axel onmoge'ijk zijn deze'fde zorg te besteden aan de buurtschappen als de eigen gemeente dit altijd heeft gedaan. Als voor beeld wordt gewezen op de weg van Ter neuzen naar Othene. „Een slechtere weg dan deze verbindingsweg is wellicht in ge heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nergens te vinden", a'dus de raad in het verweer schrift aan Gedeputeerde Staten. Een be'angrijk deel van het geschrift wordt besteed aan het bloeiend verenigings'even, het onderwijs ter p'aatse en het kerke'ijk leven voor iedere gezindte. De financiële positie wordt eveneens gunstig genoemd. Verschillend De aard en het karakter van de bevolking van Terneuzen en Axel worden in wezen ook zo verschillend van die van Zaamslag ge noemd, dat van een vruchtbaar samengaan en een goede samenwerking in de toekomst geen sprake zal zijn, hetgeen gemakkelijk tot conflicten en onaangenaamheden aan'eiding zou kunnen geven. Verge'eken wordt de riva liteit Boschkapelle-Stoppe'dijk in de gemeente Voge'waarde. De raad zegt niet te verwach ten, dat de leden van Zaams'ag met Terneu zen en/of Axel tot harmonische eenheden zul len uitgroeien. Met name^wordt genoemd de toekomstige verspreiding van leden a'lerlei verenigingen zoals Groene Kruis, Rode Kruis, Oranje vereniging en derge'ijke. Geappe'eerd wordt aan de houding van de omliggende gemeen ten, waarbij er op wordt vertrouwd, dat zij deze herindelingszaak objectief, naar recht en billijkheid en naar eer en geweten zullen be handelen, daarbij in praktijk brengend „Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet". Als algemene opmerking wordt het ongewenst geacht de nu bestaande 30 gemeenten voor de helft r.-k. en de helft prote.tant op te delen in 11 gemeenten, waar van 7 r.-k. en 4 protestant. heffen, zolang hun eigen woongemeente er maar niet bij betrokken is", aldus de heer Florussen, die het plan onaanvaardbaar noem de. Het A.R. raadslid W. Faas zei onder meer, dat alles gedaan zal moeten worden om de zelfstandigheid van Zaams'ag te behouden. „Het mooiste dorp van geheel Oost Z-Vl. zo voegde hij er aan toe. Hij zag als achter grond van heel deze affaire het streven naar een groot Terneuzen. Daarom moet vo'gens hem Axel zijn vaarweg en fabrieken en Zaam slag zijn rijke polders afstaan. Samenvattend meende hij, dat Zaams'ag voldoende hee't bewezen over een goede bestuurskracht te be schikken. Een aanfluiting vond hij het, dat onder de 1' miljoen Nederlanders geen burge meester voor Zaamslag kan worden gevonden. Niet aanpassen Namens de C.H. fractie zei de heer J. van Cadsand volledig achter het verweerschrift te staan. Zaamslag met zijn eigen agrarisch ka rakter en aparte rust kan zich volgens deze woordvoerder niet aanpassen bij de buurge meenten, omdat deze van geheel andere aard en gemeenschap zijn. Hij vroeg zich af of ver deling over die gemeenten christelijk wel ver antwoord zou zijn. Namens zijn fractie zei hij te hopen, dat ook de burgerbevolking als het nodig mocht zijn ten volle achter het gemeen tebestuur zal staan. „Leve Zaamslag" besloot de heer H. de Feljter (staatk. geref.), die zei zich eveneens geheel te kunnen verenigen met het verweer schrift aan G.S. van Zeeland. Tot slot voerde wethouder A. J. de Visser (g.p.v.) het woord. Hij sprak over weerstan den, die bij de bevo'king zijn opgeroepen. Hij sprak het uitdrukkelijk verlangen uit, dat de tegenargumentaties van de raad, die aandacht zullen krijgen van de overheden, zodat er recht zal worden gedaan. Alles pleit volgens hem voor handhaving van de gemeen'; Zaam slag, die niet mag ondergaan door revolu tionaire deling". „Wij verwerpen samensmel ting met Axel even grondig a's gebied_afstand aan Terneuzen", zo besloot hij. Tevoren hadden de woordvoerders van de 5 raadsfracties al uitvoerig hun mening kenbaar gemaakt. De heer L. FFlorussen (p.v.d.a.) twijfe'de aan 't motief van G.S., dat van vele zijden zou zijn aangedrongen op deze gemeentelijke herindeling. Volgens hem zijn dit Terneuzen en Hulst in Oost en Oostburg in West-Zeeuwsch-Vlaan deren. Hij wees in dit verband op de uitlating van de burgemeester van Terneuzen, dat zijn ge meente niet mocht worden verdacht van over dreven annexatiezucht. „Maar hoe is het dan te verantwoorden, dat Terneuzen reeds in 1959 een groot uit- breidingsp'an heeft laten maken, waarin grote stukken grondgebied van Zaam lag waren op genomen", zo vroeg de heer Florussen zich af. Hij noemde dit ondemocratisch en een on beschaamdheid, die de goede betrekkingen tussen buurgemeenten niet bevordert. Het kwam hem voor dat Terneuzen al en kele iaren bezig is druk uit te oefenen op de overheid tot uitbreiding van het grondgebied. Zaamslag wordt vo'gens hem gedegradeerd tot een gehucht van Axel. Voor de z'enswijze van G S. zei hij niet de minste waardering te hebben. „Zaams'ag zal worden opgeofferd, enerzijds om de 'andhonger van Terneuzen te sti"en, anderzijds om de aan Axel toege brachte wonden te he'en". Het gehee' deed hem denken aan dictatuur. „G.S. vinden het een aangename bezigheid gemeenten op te Diverse smokkelzaken uit Zeeuwsch-Vlaanderen berecht. Op de te Middelburg gehouden zitting van de meervoudige strafkamer der Economische rechtbank zijn op 9 juli 1963 diverse smok kelzaken uit Zeeuwsch-Vlaanderen berecht. Van enige zaken is direkt uitspraak gedaan, terwijl anderen over enige dagen hun vonnis zullen vernemen. Zowel de Officier van Justitie als de rech ters trokken fel van leer tegen de misdadige kraaiepootstrooiers en zeiden niet te zullen aarzelen zeer streng te vonnissen. De eisen en straffen varieerden van 250, - boete voor zeer lichte graad van medeplichtig heid tot 10.000,- boete en gevangenis straf van 6 maanden. Terecht stonden 8 per sonen. Eerste pijlerpaal Oosterscheldebrug in het water. De gigantenbok „Ir. J. G. Snip heeft woensdagavond enkele tientallen meters voor de Noordbevelandse zeedijk bij Colijnsplaat de eerste paal voor de eerste pijler van de Oosterscheldebrug rechtop in het water gezet. Met dit karwei is dus het „natte werk voor Europa's langste brug tussen Midden-Zee'and en Schouwen-Duiveland van start gegaan. Voor het lekenoog tergend langzaam begon nen de drie meter hoge lieren aan boord van de - zoals het in vakjargon heet - paal- drijfinrichting omstreeks zes uur definitief te trekken aan de 32 meter lange en meer dan 300 ton zware betonnen cylinder, die straks met twee andere palen de eerste pijler zal tor sen voor de brug. Drie kwartier later was het eerst horizontaal op de drijvende bak rus tende gevaarte al met een hoek van 45 graden omhoog en nog een uurtje later stond het rechtop. Scheldepersoneel tijdelijk circa 100 man minder. In verband met de wat dunne bezetting van de orderportefeuille voor bepaa'de afdelingen van „De Schelde" te Vlissingen is ongeveer vier maanden geleden begonnen met het uit lenen van personeel aan een drietal bedrijven in Nederland. Het aantal uitge'eenden is thans opgeklommen tot circa 100 man. Het ligt niet in de bedoeling dat aantal nog verder op te voeren. Belgisch motorschip in aanvaring met sleepschip. Het Belgische motorschip „Nazareth", op weg naar Gent met 700 ton grint, is op de Westerschelde nabij Hansweert in aanvaring gekomen met het ledige 2000 ton metende sleep chip „Mienden". De „Nazareth" liep aanzien'ijke averij op en kon s'echts met moei te door het snel ter assistentie uitgevaren bergingsvaartuig „Inktvis van de heer Pol derman te Hansweert boven water worden ge houden. Het bergingsvaartuig bracht de „Na zareth" naar Terneuzen. De „Mienden die werd gesleept door de „Wavre kon de reis vervolgen. B. en W. Sint Jansteen wijzen plan tot herindeling af. B. en W. van Sint Jan:teen zijn het niet eens met het plan van G.S. tot herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij Sint Jan steen zal worden samengevoegd met Hulst en Clinge. Zij stellen de raad die vrijdagmiddag om 2 uur bijeenkomt voor, G.S. te berichten, dat men dit voorstel „volstrekt onaanvaard baar" acht. Na afloop van de raadsvergadering hebben de raadsleden een iets feestelijker punt op het program een informe'e bijeenkomst in ver band met het 25-jarig dienstjubileum van de gemeentesecretaris F. E. Francken. De raadsagenda vermeldt voorts een voor stel om te besluiten tot verbouwing van de raadzaal en van de ingangspartij van het ge meentehuis. De raad kon hier 8 mei niet mee akkoord gaan. Het p'an is nu andermaal ge wijzigd. In de raad komt verder een voorstel om de woning Magda'enastraat 31 onbewoon baar te verklaren en de ontruimingstermijn te stellen op een half jaar. Order voor „Schelde" van Sowjet-Unie. De N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft uit de Sowjet- Unie opdracht ontvangen voor de bouw van vier visverwerkingskoekchepen met een draag vermogen van 2600 ton. De kontrakten hier voor werden in Moskou ondertekend door de president van V.O. Eudo-import, de heer Rasin en de president-direkteur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes. Bij de onder tekening was ook aanwezig de Russische on derminister voor de buitenlandse handel, de heer I. F. Semkhastnov. De nieuwe opdracht, die „De Schelde" een van de bestgevulde or derportefeuilles onder de Nederlandse werven geeft, is voor de werkgelegenheid op de werf van het hoogste belang. Sluis van Terneuzen voor schepen van 70.000 ton Schepen G. van den Daele te Gent heeft, naar de Gazet van Antwerpen donderdag meldde, meegedeeld, dat de in aanbouw zijnde sluis te Terneuzen niet 12.50 meter diepte zal hebben, maar gebracht wordt op 13.50 meter voor schepen tot 70.000 ton. In ver band hiermee zal het Sifferdok te Gent op de laatste strook tot derge'ijke diepte worden uitgegraven en staat men voor het ontwerp van een nieuw dok te Kluizen. Uit deze op merking zou men dus kunnen afleiden, dat het p'an bestaat de sluis niet meer voor sche pen tot 50.000 ton, zoa's in de bedoe'ing ligt, maar dus voor nog grotere vaartuigen in te richten. De heer Van den Dae'e, schepen van de haven te Gent en van de elektriciteitsdiensten, zei dit op de jaarvergadering van de Vereni ging der Gent e Zeevaartbe'angen. De opmerking van de heer Van den Daele kon van Neder'andse zijde niet worden be vestigd. Van de zijde van het bouwbureau „Werken kanaal van Terneuzen" te Terneu zen verklaarde men, dat van deze wijziging in het sluizenproject niets bekend is. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS I Lom* nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement de kom 1.25. Andere plaatsen 175. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per olm. Bi) kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per aA Kleine Advertentiên 1-5 regels le— tedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1