DE REDERIJKERSKAMER VAN AXEL LANGS DE SCHELDESTROMEN erfenis van het Bourgondische tijdperk in ere tracht te houden. Evenals in de Middeleeuwen trekken weer praalstoeten door de straten, worden door de „ghese'len van der stede" wagenspelen gegeven en doet een breugheliaanse maaltijd de tijden van weleer herleven En als binnen afzienbare tijd een beiaard haar speelse klanken over de daken van de stad zal uitstrooien, zal dit dagelijks de herinnering aan een groots verleden levendig houden. Een pracht van een kans ligt er voor Axel om ook op andere wijze voort te bouwen op haar rijk geschakeerde stads- historie en de herinnering aan het ver leden te verweven met de grootse daden van het heden. Axel heeft namelijk in de 15e en 16e eeuw een bloeiende en roemruchte rede rijkerskamer gekend. Over de naam van de kamer zijn de geschiedvorsers het echter niet helemaal eens. Sommigen spreken over een Rederijkerskamer genaamd „Sinte Barbara" met als devies „Godt ontcomer elcx herte". Anderen noemen „De vier melcteelen" als naam van de Kamer met als devies „Broederfycke liefde". Drs. P. J. Meertens denkt liever aan een kamer die „De vier melcteelen heet, als patroonsheilige Sinte Barbara had en in haar blazoen St Ontcommer zou dragen. Het jaarboek 1945 van de Aloude Over ste en de Souvereine Hoofdkamer van Rhetorica „De Fonteyne" te Gent geeft aan de Axelse kamer ook de naam „De vier melcteelen met als patroonsheilige Sinte Barbara en als devies „Godt ont commer elcx herte", en zij verwijst daarbij naar de stadsrekeningen van 1492-1493. Ik ben geneigd om deze laatste ziens wijze te onderschrijven. Immers, het bla zoen van de Axelse Rederijkerskamer is afgebeeld in „Spelen van zinne binnen Ghendt vertooght' (Ghendt, 1539, later herdruk van Van Dis en Erné). Het be staat uit een bloeiend kruis, oprijzend uit een gespleten tak en geflankeerd links met een miskelk, rechts met een hart. Onder aan de gespleten tak de vier melcteelen, twee links en twee rechts. Geheel onder aan in de hoek het Wapen van Axel. Bo ven het kruis het woord RHETORICA. Een copie van het blazoen hangt in de raadszaal van de Rederijkerskamer „De Fonteyne te Gent. Misschien kan er twijfel zijn omtrent de patroonsheilige van de Axelse kamer, want de stadsrekeningen van Axel spreken enkele keren over „De ghesellen van rhetoryeke van Ste Ont- commers". Dit zou er op kunnen wijzen dat de patroonsheilige inderdaar St. Ont commer was, de z.g. Baardheilige Wilge- fortis. Bovendien was St. Ontcommer in de oude Abdijkerk van Axel afgebeeld. De katholieke Axelaren hadden dus blijk baar een bijzondere verering voor deze heilige. In het begin van de 16e eeuw was Jacob de Hondt (Jacobs Canis) pastoor te Axel en deken (hoofdman) van het Rederijkers gilde. Hij was tevens organist van de kerk en dichter. In 1493-'94 kwamen de Goese rede rijkers (waarschijnlijk de Rederijkerskamer „De Nardusbloem") te Axel battementen ter gelegenheid van de jaarlijkse processie die, omdat de kerk van Axel een abdij was, hier met groter pracht en praal dan elders werd gehouden. In 1496 was de Axelse kamer op het Landjuweel te Antwerpen. Zij kwam er met het twaalfde lot aan de beurt om te spelen, en vertoonde voor gratie of mys terie .Dat Godt menselyc vleesch ontfinck' met welk spel zij twee schalen en een rozenhoed won. De stad kwam het Gilde met de niet geringe som van 30 (pond) in de kosten tegemoet en onthaalde het bij zijn terugkomst op vele kannen wijn. Op Lichtmisdag van hetzelfde jaar en ook tijdens de Paasdagen traden de Re derijkers in Axel zelf op, en eveneens op de zondag vóór Vastenavond „ter feeste van mijnen heere den Abt deser Stede Bij die gelegenheid was ook „De Trans figuratie" uit Hulst aanwezig. In 1505 was de Axelse kamer met haar Prince JAN PICANS in Bergen op Zoom waar ze een esbattement opvoerden. Toen op Vastenavond 1506 de „Koning der zotten" optrad, kreeg hij een gratifi catie en toen op Vastenavond 1508 Jan Scolpaert, zijn „Coninck sfeeste van de Sotten" hield, kreeg hij daar twee kannen wijn voor. In 1527-'28 kwamen de FACTOR en de GHESELLEN van de Rederijkers kamer van Tielt (waarschijnlijk „De Rose met devies „Ghebloyt int wilde") te Axel „antieren en retoricken met de retorisinnen deses stede". Aan het LANDJUWEEL, dat de Rede rijkerskamer „De Transfigoratie" uit Hulst in 1483 inrichtte, nam ook de Axelse Rede rijkerskamer deel. Enkele passages uit de Hulsterse stadsrekeningen wijzen er op dat die van Axel met veel pracht en praal aan dit Landjuweel luister bijzetten, want men leest o.a. over die van Axel dat zij hier groote feeste ende langhe staet hilden..." Nu er in de toneelwereld van ons land, na het Nationaal Landjuweel, een ver heugende belangstelling en herwaardering voor de traditite der rederijkerskamers aan de dag wordt gelegd, en, waar mogelijk, de middeleeuwse rederijkerskamers uit hun dodanslaap worden gewekt en tot nieuw leven gebracht, ligt hier een unieke kans voor de tonelisten van Axel om een kui tuur-historisch erfgoed van hun oude stede in ere te herstellen. En is er iets mooiers denkbaar dan onze volkskuituur uit te dragen en onze speel drift uit te kunnen vieren in een Aloude Kamer van Rhetorica Opheldering in Walsooidense Moordzaak. Na de gruwelijke ontdekking van de ver moorde 16-jarige Marie Louise Duerinck op zondagmorgen heerste er opnieuw verslagen heid in Walsoorden toen dinsdagmiddag be kend werd, dat een buurman van het meisje, de 32-jarige C. A. M. Voet de moord had bekend. Reeds eerder was V. verhoord, zoals vele van zijn dorpsgenoten overkomen is rou- tineverhoren huis-aan-huis, waarbij uiteraard het buurgezin van het meisje niet werd over geslagen. Het verhoor van Cyriel V. leverde zon schijnbaar nietig detail op V. had schram men in zijn gezicht. „Ik ben met mijn brom fiets gevallen verklaarde hij". Het verhaaltje was te doorzichtig, de bromfiets bleek geen schrammen te hebben, zelfs niet een. De verdenking werd nog groter, toen de bedrijfsleider van de Fa. Bleijenbergh-Ferket, een oom van het vermoorde meisje, bloed ontdekte aan een kraantje, dat alleen werk nemers van het bedrijf weten te zitten. Na zijn arrestatie, op last van de substituut officier van justitie te Middelburg, hield V. aanvankelijk zijn onschu'd nog staande maar toen de feiten hem werden voorgelegd beken de hij spoedig. Enkele dagen heerste er spanning in Hon- tenisse, het gonsde overal van geruchten, ter wijl allerlei lieden meenden zich met Partl' kulier detective-werk te moeten bezighouden. Op donderdagmorgen werd het stoffe ijk overschot op de R.K. begraafp'aats te Groe- nendij'k ter aarde besteld. Naar schatting 6 a 700 dorpsgenoten waarbij zeer vele jonge ren waren hierbij aanwezig. CHARLES HEIRMAN, Hoofdman van de Aloude Camere van Rhetorica „De Transfiguratie' Hulst (Hoofdkamer voor Zeeland) Zeeland krijgt voor kulturele doeleinden een bedrag van 65.000, - De provincie Zeeland zal in 1963 voor kulturele doe'einden een rijksbijdrage ontvan gen van 65.000, De besteding van dit bedrag moet plaatsvinden in overleg met de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Ged. Staten hebben de staats ecretaris een bestedingsp'an voorgelegd, waarin het bedrag als volgt is verdeeld 3500 subsidiekosten beroepsdirigent en vaste kern van beroeps medewerkers voor amateur symfonie-orkesten, 1.900,— spreidingskosten aan amateur symfonie-orkesten voor het geven van con certen buiten de standp'aats; 30.600,— apparaatkosten Stichting Kuituurspreiding Zee'and en voor dekking tekorten toneel- en muziekevenementen 28.910, Dit blijkt uit de memorie van toelichting bij het ontwerp-besluit, dat G.S. Provincia'e Staten ter vaststelling hebben aangeboden; een ontwerp-besluit tot wijziging van de pro vinciale begroting voor 1963. Concert op uitgebreid carillon te Sluis. De voltooing van het carillon te Sluis is een feit geworden. Het carillon is met enkele klokken uitgebreid. Een dezer dagen zal een concert worden gegeven. De k'ank, die nu e'k kwartier over Sluis ga'mt is veel lichter en de tonen zijn aanmerkelijk helderder dan voor heen. Zeeuwsch-Vlamingen middelpunt in N.C.R.V.-documentaire. Medio oktober zal de N.C.R.V.-televisie een documentaire over Zeeuwsch-Vlaanderen op het scherm brengen. De regisseur van dit programma, Kees van Langeraat, vertoeft momen'eer in de streek om indrukken op te doen. Met deze documentaire wil de N.C.R.V. de „rest van Neder'and" een indruk geven van het Zeeuw.ch-Vlaanderen in de tweede helft van 1963. „De bedoeling is", zo zei Van Lanveraat ons in een toelichting, „om alle facetten van deze streek onder de loep te nemen. We zul len het hebben over de verbetering van de woonsituatie na de oorlog, over de mechani satie in de landbouw en het daarmee samen hangende personeelsbeleid en over de in dustriële ontwikkeling, vooral van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De kanaa'zone zal bij dit punt natuurlijk naar voren gebracht wor den. Ook het toerisme wordt dus niet ver geten. Wij willen in de 35 minuten, dat het programma zal duren alles even aantippen. De Zeeuwsch-Vlaming als mens staat daarbij in het middelpunt. Het is wel leuk te zeggen, dat wij zelden zo'n leuke medewerking heb ben gekregen als hier. Het is algemeen be kend dat de Zeeuwsch-Vlaming harte'ijk is, maar het is fijn om het ze'f ook eens te er varen", a'dus de heer Van Langeraat, die deze woorden sprak in Oostburg, waar hij vergezeld van een cameraman, enkele proef- opnamen maakt, die echter door de stromen de regen enigszins in het water vielen. Metro-„blikscherm" voor tunnel kanaal Gent-Terneuzen. Bij de bouw van een tunnel onder het ka naal Gent-Terneuzen te Zelzate (België), zal gebruik worden gemaakt van het zogenaamde „blikscherm", dat door de afde'ing tunnel bouw van de dienst gemeentewerken in Rot terdam is toegepast bij de bouw van de metroverbinding. Het blikscherm, waarop de gemeente Rot terdam octrooi heeft verkregen, is ontwikke d als methode om in de bouwputten het infil- trerende grondwater te keren. Met dit scherm, dat in de grond wordt geheid, heeft men in het metrobouwdok op het eiland van Brienen- oord zeer goede resultaten bereikt. Toepas sing van deze methode in de bouwput op de Coolsingel bleek minder suksesvol tengevolge van de onge'ijkmatige samenstelling van de grond. Een N.V. in Ze1 zate heeft nu been tie verkregen om dit blikscherm te gebruiken bij de werkzaamheden voor de tunnel in de nieu we grote wegverbinding Antwerpen-Eeklo. Het Rotterdamse procédé is ook door rijks waterstaat overgenomen ten behoeve van de bouw van het dok voor de Coen-tunnel in Amsterdam. Koewacht stemt in met herindelingsplan. De raad van Koewacht heeft zich unaniem met het plan van Gedeputeerde Staten tot herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen verenigd. Bij dit plan worden de gemeenten Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en een k'ein gedeelte van Westdorpe, tot een nieuwe gemeente samengevoegd. De raad heeft aan Gedeputeerde Staten verzocht het thans tot Sint-Jansteen behoren de buurtschap Heikant in haar geheel bij Koewacht te voegen. De raad is van mening, dat de bevo'king van Heikant naar mentaliteit en karakter ge heel bij de inwoners van Koewacht aansluit. Verder werd er in de vergadering van de raad nog op gewezen, dat de bewoners van Heikant, evena's die van Koewacht, in de 'andbouw en in de vlacindustrie hun bestaans- bron vinden. De auto, een gesloten bestelwagen met valse Belgische nummerplaten, was voorzien van een inrichting voor het uitwerpen van kraaiepoten. Achter de kabine stond een pant serplaat van vier mm dikte, terwijl de banden van een bijzondere konstruktie waren. De kraaiepoten werden met kwistige hand uitge strooid, toen de Belgische douane deze auto op de hielen zat. Bij aanhouding was de voorraad kraaie poten bijna uitgeput. De bestuurder van de smokkelauto, een 23-jarige autohandelaar uit Rotterdam, kon even later op Belgisch grond gebied door de Belgische douane worden ge grepen. Auto en boter vertegenwoordigen een waarde van circa achtduizend gulden. Havenspoorlijn te Goes Heeft Goes nog steeds kans om in het be zit te komen van de zo begeerde en veelbe sproken spoorlijn naar het havenindustrie terrein Men kan zich deze vraag stellen nu duidelijk is geworden, dat de voorbereiding van dit werk veel langer diiurt dan aanvan kelijk is aangenomen en nu burgemeester mr. F. G. A. Huber in de jongste raadsvergade ring heeft meegedeeld, dat het projekt al een meerdere uitgave van circa 1.000.000 vergt. Garantieverlening voor tewerkstelling van geestelijk gehandicapten. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de provinciale staten voor zich gedurende drie jaar garant te stellen voor het exploitatie tekort wegens tewerkstelling in de afzonder lijke afdeling van de sociale werkplaats Wal cheren te Middelburg van geestelijk gehandi capte inwoners der provincie, te rekenen van af het begin van deze tewerkstelling tot een maximum van 5000 per jaar en onder de voorwaarden, die Gedeputeerde Staten no dig oorde'en daaraan te verbinden. Wandelsportdag te K'oosterzande. De Grietje Schoutengroep te Kloosterzande houdt zaterdag a.s. haar derde wandelsport dag. De afstanden bedragen 5 ki'ometer voor dee'nemers van 10 en 11 jaar, 15 kilometer voor deelnemers van 12 en 13 jaar en 25 kilometer voor dee'nemers van 14 jaar en ouder. Er zijn individuele prijzen en groeps- prijzen becchikbaar gesteld. Eerste Openbare verkoop in Zeeland van volledig boerenbedrijf. Voor de eerste maal sedert het niet-verlen- gen van de wet op de vervreemding van land bouwgronden per 1 januari 1963 is in Zee land een volledig boerenbedrijf in het open baar verkocht. Het betrof hier de hofstede „B'oem- en Plantenburg" aan de Boomdijk 3 te Nieuw- en Sint- Joosl and met schuur, erf, boomgaard, bouw- en weiland, in totaal 11 ha 32 are en 80 ca. Hiervoor werd bij opbod een bedrag neergete'd van 139.500, Kopers werden de Gebr. M. en L. Scheele uit Arne- muiden. Smokkel van 2300 kg boter ontdekt. Woensdagavond omstreeks half elf hebben ambtenaren van de centra'e douanepost te Axel in samenwerking met de Be'gische dou ane uit Lokeren in de gemeente St. Jamteen een smokkelauto met 2300 kg boter in beslag genomen. Predikbeurten SPORT EXAMEN - RESULTATEN Voor het te Goes gehouden M.U.L.O.-examen slaagden 27 eerlingen van de Christelijke U.L.O. te Axel. B.-diploma Borien Cappon; Nellie Dieleman; Peter Stallaert. A.-diploma Ko Bakker; Anneke Dieleman; Sary van Dix- hoorn; Bora Hamelink; Riet den Hamer; Aly Heers pink; N. Howell; Johnny de Hullu; Peter Kaan; Jo Koster; Corry van Langevelde; Marinus van Langevelde; Izaak Lindhout; Bram Naeye; Clear Naeye; Meeuwis de Putter; Ineke de Regt; Ien Riemens; Glijn Scheele; Kees Vasseur; Riet Ver- planke; Diny Verschelling; Bram Wisse; Adrie Witte. Peter Stallaert boekte een prachtig resultaat, hij had op zijn cijferlijst 2 tienen en 4 negens. ZONDAG 7 JULI 1963 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. P. J. Pennings; Bediening v. d. Doop. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur; Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 6—7 JULI Dokter Boor. SCHOOLSPORTDAG Op woensdag werd op het concoursterrein te Axel een schoosportdag gehouden door de lagere scholen. De deelnemende scholen waren de r.-k.- lagere school, Christelijk nationale school, Prinses Marijkeschool en de Hervormde school .uit Zaam- slag. Bij de opening waren aanwezig wethouder M. L. M. IJsebaert, wethouder C. van Bendegem en de gemeentesecretaris de heer P. C. van den Bosse. Ook de consulent van de lichamelijke opvoeding, de heer J. Th. Distelbrink gaf van zijn belangstel ling blijk. De diplomanummers werden 'sochtens vlug af gewerkt. Om een uur begonnen de castiewedstrijden. Poule I jongens 1Prinses Marijkeschool I; poule II jongens r.-k. school II; poule III meisjes r.-k. school I; poule IV meisjes r.-k. school II. Uitslagen estafette de jongens en de meisjes van de Prinses Marijkeschool werden beide win naar in hun afdeling.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3