„AXEL 750 JAAR STAD" De heer C. P. Olyslagtr uit 's-Gravenhage bood het gemeentebestuur een set glazen aan met daarop aangebracht de kenmerken van de verschillende Zeeuwse eilanden. Na het meer officiële gedeelte werd nog geruime tijd doorgebracht in het stadhuis, waarna een wandeling werd gemaakt door Axel. De route was ongeveer als volgt Markt, Kerkstraat, Koestraat, Oude Wijk, Nieuwediepstraat, Zuidsingel, Kanaa'kade, van Middelhovenstraat, Recreatiebos naar Hotel „Zomerlust". Daar zaten de reünisten aan aan een geza- men'ijke koffietafel en dat was een unieke ge legenheid om oude herinneringen op te ha'en. Voorts werd 's middags een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Axel van NU", de historische optocht bekeken, en aangezeten aan het „Breugheliaans maal". De kommissie „Reünie Oud-Axelaars" had alle eer van haar werk en de reünisten waren allen enthousiast over de hartelijke ontvangst en de prettige dag die hen werd aangeboden. Herhalingen. Deze dag vonden er enkele herhalingen plaats, allereerst de Historische Optocht. De weersomstandigheden waren deze mid dag niet bepaald gunstig voor zo'n optocht en aan de Buitenweg werden de deelnemers geplaagd door een fikse onweersbui, die de kleren doornat maakte. Erg jammer want de belangstelling was deze middag bijzonder groot. Ook de Breugheliaanse maaltijd werd ge nuttigd in de regen. Desondanks was de stemming opperbest Belgische Kapel. In de avonduren verzorgde de Kapel van de 16e Divisie der Belgische Landmacht uit Antwerpen een muzikale rondwandeling, een concert en een taptoe op het Szydlowskiplein. Opnieuw een overweldigende belangstel ling. Slotvuurwerk. De feestweek „Axel 750 jaar stad" werd besloten met een Groot Slotvuurwerk bij de Kleine Kreek. De omgeving was veranderd in een men senzee, want allen wilden dit slotstuk bij wonen. Regenachtig weer is voor een vuurwerk niet bevorderlijk en zodoende kwamen enkele onderde'en niet volledig tot hun recht, maar we k'"men rustig ste"en Het vuurwerk vormde een waardig slot van in alle onderdelen geslaagde festi viteiten I NOG IETS OVER DE FEESTWEEK Rijdend Carillon. In het kader van de feestelijkheden was door de fa. Eijsbouts uit Asten een carillon ter beschikking gesteld dat op vrijdag 28-, en zaterdag 29 juni enke'e uren werd be- spee'd door de stadsbeiaardier van Goes, de heer W. L. Harthoorn. Zodoende kregen de inwoners van Axel een indruk van wat hen hopenüjk binnenkort boven het hoofd hangt Hr. Ms. „Axel". Harer Majesteit kustmijnenveger „Axel" bracht op 27, 28 en 29 juni een driedaags bezoek aan Axel en koos ligplaats aan de kade van de Nederland e Stikstof Maatschap pij, nog juist op Axels grondgebied. Het schip was daar enkele uren per dag voor geïnteresseerden te bezichtigen. Stadsdraaiorgel. Het stadsdraaiorgel van Utrecht strooide eveneens feestklanken door de jarige stad en was te beluisteren op de Ka~'wal en op het kampeerterrein „De Boshoek", tijdens de Breugheliaanse maaltijd. Foto's en dia's. Enkele rustige ogenblikken kon men heb ben, wanneer men een bezoek bracht aan de fototentoonstelling „Zie Gods Schepping", of aan het k'ankbeeld met dia's „Axel van Nu". Uitslag versierde straten 1. Nieuwstraat 125,-; 2. Weststraat 75, - 3. Walstraat 50, - Een bijzonder eervolle vermelding kregen de Markt en een gedeelte van de Staüonsstr., die buiten mededinging deelnamen. Uitslag behendigheidswedstiijd. Op het terrein van de Z.V.T.M. organi seerde de M.A.C.A. „Axel" een behendig- heidswed trijd ter gelegenheid van de feeste lijkheden. De uitslag 1. J. den Ouden, Temeuzen; 2. A. Lenos, Axel; 3. J. v. d. Wege, Oostburg; 4. B. A. Die'eman, Temeuzen; 5. F. den Doelder, 'Axel. Het feest is voorbij Axel heeft feest gevier op ongeëvenaarde wijze. Tienduizenden zijn in deze dagen feest genoten geweest en hebben genoten van het ve'e dat Axel in deze week te bieden had. Wij hebben de laatste maanden met extra aan dacht in de kranten de berichten gevolgd over andere steden die hun 750-jarig of zelfs hun 1000-jarig bestaan vierden. Maar wij menen te mogen zeggen dat Axel bij al dezen, een bijzonder goed figuur slaat, en ondanks zijn 750-jarig bestaan heeft bewezen nog bijzondei jong van hart en vitaal te zijn. En wanneer wij dit zeggen is dit zeker geen ongerechtvaardigd chauvinisme, ook de Com missaris van de Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die 3 dagen de festiviteiten heeft meegemaakt, de laatste dag zelfs verge zeld van zijn echtgenote was enthousiast oveT de wijze waarop Axel dit feest gevierd heeft. Ook de verwachtingen van de voorzitter van de coördinatie-commissie burgemeester Van Dijke - die toch van dag tot dag de voorbereidingen voor het feest tot werkelijk heid heeft zien uitgroeien - verk'aarde dat hij zich niet had voorgesteld dat dit feest door gezamenlijke krachtsinspanning van de Axelse bevolking tot een dusdanige omvang zou uit groeien. „Een feest zoals ik het nog nooit heb meegemaakt", aldus burgemeester Van Dijke. Het wordt eentonig om nog meer te gaan vertellen, alles liep vlot, er was vermaak voor jong en oud, elke dag weer en de bevo'king van de gehele streek heeft de gehele week ge toond in Axel en met de Axel aren op waar dige wijze dit feest te willen vieren. Het is moeilijk om hier namen te noemen van degenen die tot het welslagen van dit feest hebben bijgedragen. Tientallen commis sieleden en honderden deelnemers aan de op tocht en andere manifestatie's hebben e'k hun beste krachten gegeven om tot een zo sukses- vol mogelijk geheel te komen. Dat dit ge slaagd is, een week lang zonder een enkele wank'ank zal hun allen stellig de grootste vol doening voor hun vele werk geven. Bij de foto's Op de voorpagina ziet U burgemeester Van Dijke de oudste reünist de 98-jarige heer H. Kay:er uit Temeuzen begroeten. De beide andere foto's van het vuurwerk en van de waarlijk grootse fontein midden op de Kleine Kreek spreken voor zichzelf. Uit onze Omgeving Axel (vervolg van pagina 1). Uit de verhalen komt dan allereerst naar voren burgemeester QUARLES VAN UFFORD, regent van de oude stempel, wonend waar nu Visser-Koole is gevestigd en waar omstreeks de eeuwwisseling de winkel van Gast was, die het pand voor 2000,- kocht van burgemeester QUARLES. Deze burge meester reed in een eigen equipage met koetsier en palfrenier, in welke laatste kwaliteit de latere post bode Jan Eekman dienst deed. De Noordstraat was een deftige straat, waarin de kinderen niet mochten spelen dat gebeurde in de Molenstraat, de Kerk- dreve en het achterommetje. De volgende burgemeester, grootvader OGGEL, tevens grossier, reed nog wel in een eigen rijtuig, een Engelse Buggy, doch hij mende zelf zijn paard, al droeg dit dan een zilveren bit. Wilde deze bur gemeester met een koetsier rijden in een 4-wielig rijtuig, dan moest hij zich, evenals de andere nota belen ik denk aan de wethouders van zijn dagen grootvader notaris Dregmans en Lemaitre.laten rijden door de stalhouders van Dixhoorn en later Jan Scheele of de familie Wiemes. Het is in die tijd, dat meester Verbrugge de historische woorden sprak „Wiemes, rijdt lang zaam, ik geniet". Ak er sneeuw ligt, rijdt grootvader OGGEL zijn arreslee, het paard getooid met sierlijke pluimen en klinkende bellen. Andere burgemeesters doemen op HUIZINGA, een eersteling van hen die uit de middenstand door politieke aktiviteit tot het burgemeestersambt wordt geroepen de eerste „full-time" burgemeester. Een vooruitstrevend man al verwisselde hij later Temeuzen voor Axel hetgeen onze ouders hem nimmer hebben vergeven. Was hij als burgemeester van Axel geporteerd en aktief werkzaam t.b.v. de oprich ting van een Christelijke H.B.S. te Axel, burge meester van Temeuzen geworden bewerkstellig de hij dat aldaar op korte termijn een rijks- H.B.S. tot stand kwam, hetgeen velen van ons noodzaakte jaren lang dagelijks heen en weer te treinen of te fietsen. DEN HOLLANDER, vorstelijke figuur in kin derogen, een ware burgervader, speciaal zoals hij zich „manifesteerde" in de woelige dagen toen in het begin van de Eerste Wereldoorlog Axel overstroomd werd door Belgische vluch telingen een burgemeester met een lieve bur gemeestersvrouw, die zelfs verdroeg dat haar zonen met hun vriendjes ketelmuziek maakten met pannen en deksels onder haar raam. BLOK, evenals DEN HOLLANDER, voortge komen uit ambtelijke kring, een minzaam mens, wandelend in Axel s straten alleen zijn Groe- nendaler was de gezworen vijand van vele an dere handen. SMALLEGANGE, drager van een goed Zeeuwse naam, doch alleen als representant van de onderdrukking vermeldenswaard in deze reeks. VAN OEVEREN, door het verzet van dominee burgemeester geworden, aktief in de wederop bouw en de uitbouw van Axel. En thpns U burgemeester VAN DIJKE, welis waar geen Axelaar, maar toch evenals Uw voor ganger Zeeuw en deze burgemeester rijdt zelf zijn auto. Heeft onder burgemeester DEN HOLLANDER de eerste uitbreiding van Axel „buiten de wal len" plaatsgevonden, onder het voortvarend be stuur van de volgende burgemeesters en gemeen teraden, is daarna Axel wezenlijk van karakter en struktuur veranderd. Veel van het eigene is verdwenen. Jammer Enerzijds ja, want veel van het romantische ouderwetse is overgegaan in de nieuwe koele zakelijkheid. Anderzijds neen, want Axel heeft bewezen geen dode stad te zijn, want een stad die leeft bouwt aan zijn toekomst. Daarom is het silhouet van Axel gewijzigd. Dit silhouet staat gegrift in onze herinnering. Want jarenlang hebben wij het, veelal onbewust, ge zien wanneer we van of naar school, van of naar ons werk, liepen of fietsten. Axel is gegroeid buiten zijn wallen. Dit te kon stateren en te stellen is geen nieuws. Immers op het programma van de festiviteiten en demon straties zijn twee wapens van Axel vermeld. Het oude van een ommuurde stad met drie torens en twee vaandels én het ons zo zeer ver trouwde Axel sleutelstad. Dit reeds in 1817 bevestigde wapen is voor verleden en toekomst bijzonder zinvol. De chevron herinnert aan het edel geslacht van Gistelle, heren van Axel en Zuiddorpe. De drie kleine sleutels geven er getuigenis van dat de oude heerlijkheid, stad met eigen rechten is geworden. De leeuw uit het Gentse wapen bewijst de band met Vlaanderen. De twee grote sleutels, het oorspronkelijk wa pen van Axeler Ambacht vormend, dat in 1565 door Philips II (van wie we anders weinig goeds vernemen), met Axel onder één bestuur werd verenigd, bewijzen dat stad en land één zijn. De Sint Jacobsschelpen, de trofee welke Joost van Gistelle als reiziger naar het Heilige Land mocht voeren, bewijzen dat hij daarbij door Axelaars zal zijn vergezeld. Het wapen als geheel legt er dus getuigenis van af dat Axel reeds vroeg geen in zichzelf besloten stad meer is geweest, doch altijd heeft, open ge staan zij het soms node voor invloeden van buiten en het kontakt daarmede niet heeft geschuwd. In sterkere mate dan vroeger is de innerlijke en uiterlijke groei de laatste tientallen jaren ge weest, toen Axel wezenlijk is gegroeid buiten zijn wallen. Axel heeft nü een bos, een villawijk, Ons kreekje, met - badhokje voor de heren Kruysse, Bom, Jens en Dregmans is een modern zwembad geworden. Axel van vroeger... en wij zien de markt met de Nederlands Hervormde pastorie en zijn bewoners, de visafslag, het brandspuit huis de Noordstraat als een deftige straat de burgemeesters met hun veldwachters IN de straten en de marechaussee te paard langs aller Heren wegen de meesters en de bovenmeesters in de school op Armendijk, in Nieuwstraat en Schoolstraat, en wij graag daarbuiten als het gelukt was „achter d'aage te lopen", onze vrijheid demon strerende met de kreet tot een binnenzittend vriendje „Bram kom eruit dan krieg je een bo terham mee suker". 't Verloren hoekje, de Kaaiwalle, 't Gat van Dirk de Blaay in Axel, de Buthdijk, de Ver korting en 't Kreekje daarbuiten. Concordia met meester Min jon of Blansaert, de werklieden-muziek en zangvereniging van Maar ten Marijs, Hosanna van Piet Brakman concer terend op de markt of een stille avond met een harmonicaspeler op het Plaatje of in de oude stad. Zo komen de beelden bij deze reünie. Beelden van feesten in Axel 100 jaar onafhankelijkheid anti annexatiefeesten 350 jaar bevrijding van het Spaanse juk bevrijdingsfeesten. Het zijn helle uitschieters in oplichtende herinne ringen. Daarom, meneer de burgemeester, zijn de oud- Axelaars graag vandaag hier gekomen, om de jaardag van Axel mee te vieren. In de korte schets van Uw voorgangers zagen wij de wisseling der tijden, de veranderingen, de evolutie in stad en land van Axel als het ware geïncorporeerd. De tijden veranderen en wij met hen zegt het spreekwoord. De burgemeester met eigen equipage is na die met het tweewielig eigen rijtuig, de te voet gaan de en per fiets rijdende burgemeester, nu gewor den de burgemeester met een eigen auto. Moet ik nu wensen dat Axel zo groot zal worden, dat de burgemeester van Axel evenals die van Den Haag rijden zal in een grote dienstauto met chauffeur Dan zou de geschiedenis zich, weliswaar aange past aan de vooruitgang, toch herhalen. Onze wensen, meneer de burgemeester, gaan echter niet in de richting van een zeer groot Axel, want dan zou er van ONS Axel weinig zijn overgebleven. Wel gaan onze wensen naar een door God rijk gezegend, harmonisch groei end, welvarend Axel, waarin gelukkige mensen wonen, een Axel waarin (naar het oud-testamen- tische woord) de zonen zijn als planten, hoog opgegroeid in hun jeugd, de dochters als hoekstenen zijn gebeeldhouwd als voor een paleis, de winkelen vol zijnde, de ene voorraad na de andere uitgeven, de kudden bij duizenden werpen en bij tiendui zenden op de hoeven vermenigvuldigen, geen inbreuk, geen vlucht, geen geschreeuw is op de straten. Wij zullen echter niet met een wens volstaan, doch willen U tevens een geschenk van ons allen aan bieden. Men vraagt een jarige om een verlanglijstje. Nu is Uw verlanglijstje een symptoon van de tijd. Vraagt het bruidspaar aan familie en kennissen tegenwoordig om gezamenlijk mee te werken om tafelzilver, tafel Gero, in de gewenste aantallen en soort te verkrijgen i de wens van Axel gaat uit naar een door velen gezamenlijk geschonken caril lon. De oud-Axelaars willen daaraan graag een klokje bijdragen. Aangezien de door ons te schenken klok nog niet gereed is (en ook de vraag openstaat of het gehele carillon er zal komen), mag ik U hierbij namens een aantal oud-A'xelaars, symbolisch een klokje aanbieden. Aan de Gemeente-ontvanger zal ik het bedrag dat uiteindelijk zal zijn bijeengebracht en dat mo menteel 1130,bedraagt overmaken. Op het klokje is gegraveerd Carillon Axel Stad 1213- 1963 De oud-Axelaars. De oude band, bleef steeds in stand. Cóarne zouden wij zien dat t.z.t. op „onze" klok in de beiaard, een zelfde randschrift zou worden gesteld. Moge voorhands de tafelbel een plaats en funktie krijgen in het huis der gemeente en moge later de klok van de oud-Axelaars vanuit de Stadhuistoren haar welluidende funktie vervullen harmonisch samenklinkend met de klokken geschonken door de huidige bewoners van stad en lanJ, van Axel, symobliserend dat allen één zijn in genegenheid jegens „hun" Axel. De oud-Axelaars maken het gedichtje tot het hunne, dat een van mijn oud-ooms, die ca. 100 jaar geleden naar Amerika vertrok, vandaar aan zijn moeder zond Van al de landen op deez' aard Is Zeeland mij het meeste waard Dat land zo rijk aan zegen Vergeten zal ik nooit dat land Gelegen aan der Schelde strand 'k Heb daar veel goeds verkregen. DODELIJK ONGEVAL Dinsdachochtend 2 juli j.l. is in het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen overleden onze 19-jarige stadgenoot J. de Wolf, die in de nacht van zaterdag op 'ondag was betrokken bij een botsing tussen 2 bn nfietsen te Driewegen bij Terneuzen. MET BROMFIETS GEVALLEN Dinsdag 2 juli j.l. te omstreeks 17.15 uur, reed mevr. de K.-Th. uit Sint Jansteen met haar brom fiets door de Stationsstraat te Axel. Waarschijnlijk is mevr. de K. geslipt, waardoor zij kwam te vallen en met het hoofd op het trottoir terecht kwam. Dokter Schiltman verleende eerste hulp en liet mevr. de K. per ambulance vervoeren naar het ziekenhuis te Hulst. Vermoedelijk had zij een her senschudding opgelopen. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden A.V.O.-kollekte heeft op gebracht een bedrag van 46,09. VOOR HET N.R.K. Tijdens de skelterwedstrijden, op woensdag 26 juni j.l. werd op het Szydlowskiplein gekollekteerd voor het Nederlandse Roode Kruis. De opbrengst van deze kollekte was 64,66. GESLAAGDE BUSREIS Woensdag 3 juli j.l. maakten de dames van de Axelse K.A.V. een reis per komfortabele touringcar naar Monchau in Duitsland. Om vijf uur werd gestart in Axel en in St. Truiden werd de koffie gebruikt. Vandaar werd gereden naar Malmedy, waar men een bezoek bracht aan de aldaar gevestigde kracht centrale. Na een kort verblijf reed buschauffeur Howell zijn passagiers op bekwame wijze naar het einddoel van de reis het schilderachtige Monchau. Daar bleef men geruime tijd, maar er stond nog een ander punt op het programma wat bij allen uitstekend beviel, n.l. enige tijd winkelen in Aken. 's Avonds werd via Hasselt en 'Antwerpen naar St. Niklaas gereden en daar bleken de dames nog niet vermoeid, want bijna allen maakten daar nog een plezierig dansje. Om ongeveer 24.00 uur arriveerde een tevreden gezelschap weer in Axel. MUZIKAAL BEZOEK A.s. dinsdag 9 juli zal de Fanfare „Hosanna" bij gunstig weer een bezoek brengen aan Schapen bout en Sassing. LEERLINGEN-UITVOERING Op woensdag 10 juli a.s. geeft de afdeling Axel van de Zeeuwse Muziekschool een leerlingen uitvoering in „Het Centrum" te Axel. BENOEMING Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Axel van 2 juli 1963 is de heer D. A. Verschraegen te Koewacht benoemd tot bosarbeider in tijdelijke dienst, ingaande 1 augustus 1963. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer L. de Blaey, werkzaam bij de dienst Gemeentewerken te Axel, slaagde te Arnhem voor Waterbouwkundig-opzichter-tekenaar. Voor het eindexamen H B.S.-A aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaagden de volgende kandidaten uit Axel L. C. Deij, R. J. Haak en L. A. P. Westveer. Aan het Jansenius-Lyceum te Hulst slaagden voor het eindexamen H.B.S.-B Rudi Lippens, Jopi Roels en mej. Annie Sijs, allen te Axel.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2