Geslaagde festiviteiten ter gelegenheid van 1213 "1963 Huidverzorging R U ROL Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 JULI 1963 77e Jaargang No. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt iedere ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS i Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie s Axel. Markt 12. teL 0 1155 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Thans, een week na de feestelijkheden ter gelegenheid van „Axel 750 jaar stad zijn onze indrukken wat bezonken en wij moeten konkluderen het Axels feest was grandioos De organisatoren kunnen met zeer veel vol doening op hun aktiviteiten terugzien en ieder zal hen uitermate dankbaar zijn voor hun vele werk. In onze editie van zaterdag 29 juni j.l. beschreven wij reeds de festiviteiten van de eerste dagen, tot en met de voortreffelijke prestaties van de twee jeugdige „skelterpilo ten" Hans en Paul de Wilde uit Tilburg. Woensdag 26 juni. De „IJsvereniging Axel" toonde dat zij ook bij een temperatuur ver boven nul voor een schaatswedstrijd kan zorgen. Een groot aantal jeugdige rolschaatsers verzamelde zich omstreeks 18.30 uur op het Szydlowskiplein voor wedstrijden in hardrijden, terwijl men tevens z'n behendigheid kon tonen. Met jeugdig enthousia:me reden circa ne gentig jongens en meisjes hun rondjes, aan gemoedigd door een groot aantal toeschou wers. De rolschaatsers konden beslag leggen op een groot aantal boekenbonnen. (actieve kooldragees) m bij maa g - en ingewandsklachten, fi.25 De uitslagen Hardrijden jongens van 7 en 8 jaar 1. J. Goossen; 2. P. Borgt; 3. A. Riemens; 4. J. den Doelder. Hard.ijden meisjes van 7 en 8 jaar 1. L. van Vliet; 2. I. van Hermon; 3. L. de Feijter. Hardrijden jongens van 11 jaar en ouder 1. A. Overdulve; 2. P. de Putter, Hoek; 3. A. Jansen; 4. A. Plasschaert. Hardrijden meisjes van 11 jaar en ouder 1. I. Willemsen; 2. M. Haulez; 3. M. de Regt. Behendigingswedstrijd jongens van 7 t.m. 10 jaar 1. Kees de Feijter; 2. Kees Overdulve. Behendigingswedstrijd meisjes van 7 t.m. 10 jaar 1. Willy Dingemanse; 2. I. de Rijcke; 3. Corry Verpoorte. Behendigingswedstrijd meisjes van 10 jaar en ouder 1. M. Haulez; 2. I. de Rijcke; 3. G. Peers man. Behendigingswedstrijd jongens van 11 t.m. 13 jaar 1. A. Jan en; 2. P. de Putter; 3. D. Jansen; 4. A. Overdulve. Muzikale wandeling. Van 19.00-20.00 uur maakte de Chris telijke fanfare „Hosanna" met haar drum band een muzikale rondwandeling door een aantal Axel se straten. G ote Amusementsavond. Met spanning werd de grote amusements- avond van de N.C.R.V. tegemoet gezien, die werd gehouden op het podium op het Szyd lowskiplein. Het feit dat honderden toeschouwers de „koude" in de avonduren trotseerden bewijst wel dat de mizikale- en vocale prestaties bij zonder werden gewaardeerd. Medewerking verleenden Doug'as Duke, Amerikaans hammond-orgel virtuoos Carlo Yotti, 16-jarige Italiaanse zanger; Willy A'berti; Het Hotcha Trio; The Hulstone's; Accordeonorkest Helmond. De jeugd genoot met volle teugen van de vrolijk twistende-, donkerharige Carlo Yotti en hij werd dan ook hartelijk door zijn jeug dige fans toegejuicht. Jong en oud genoten van de tenor Napoli- tano, de Amsterdammer Willy Alberti; die met enkele top-hits veel sukses oogstte. Maar ook de geniaje hammond-organist Douglas Duke kreeg een bewonderend ap plaus. Donderdag 27 juni. De eerste dag van de Grote Historische Optocht, een evenement waar veel belangstel lenden met grote verwachtingen naar hadden uitgezien. En de verwachtingen werden niet beschaamd, want de samenstelling van de stoet was bijzonder fraai, zij deed „de oude tijd" voor enkele uren herleven. Met de historische optocht werden wij ver plaatst naar de tijd waarin aan Axel de stads rechten gegeven werden door gravin Johanna van Konstantinopel en graaf Ferdinand van Portugal, haar gemaal, dus omstreeks 1213. Reeds op het terrein nabij de Jeugdherberg „Blije Haghe", was de belangstelling bijzon der groot en menig amateur-fotograaf schoot hier een p'aatje, maar ook langs de route, gingen de deelnemers tussen een haag van schouwers door. Ook de N.T.S. toonde belangstelling voor de stoet en vrijdag en zondag j.l. werden in het journaal flitsen uitgezonden. De stoet werd voorafgegaan door een wagen met het ons allen reeds zeer bekende em bleem. Al met al een onvergetelijke middag B.eugheliaanse maaltijd. Op het kampeerterrein „De Boshoek werd om 18.00 uur „Breugheliaans" gegeten. De Axelse Ouden van Dagen „openden" het feest, door aan te zitten aan het feestmaal hen aangeboden door de Azote. Maar ook zagen wij het gemeente-personeel kommissieleden, alsmede een groot aantal ge nodigden. Het braden van „de os aan het spit trok veel belangste'ling en allen lieten zich het vlees goed smaken. Ook hier veel sukses voor de organisatoren, ondanks de minder gunstige weersomstandig- heden Het Stadsorgel van Utrecht wist er tijdens de lichte regen de stemming in te houden en ook „Concordia" zorgde voor muzika'e op luistering. Intussen maakte de drumband van „Concordia" een rondwandeling door Axel. Cabaret „De Hoepel". De hoofdschotel van deze avond vormde het optreden van een aantal artiesten uit onze eigen streek. Van 20.00-21 00 uur het optreden van het ieugdcabaret ..De Hoepel met medewer king van het Axels accordeonduo Ria Maas - T^en C°eTÏTick. on Te Axe'se B'ack Sisters, de zingende Straatmaker José Lucardo uit Ter- neuzen. Na af'oop hiervan nam de dans'eraar Cor Bilden-heek uit Terneuzen de leidincc van de avond op zich en hij werd muzikaal bijgestaan door „rlhe WilMams" onder leiding van onze stadgenoot Jo Gommers. Het „Open'uchtbal" van deze avond viel bijzonder in de smaak gezien het feit dat de „dansvWr" zeer „dichtbevo'ktwas. Een onderdeel van het programma dat de feeststemming verhoogde, en vooral de ion- gere feestvierders een bijzonder verzorgde en zeer geze'lige avond bood. De heer Bil derbeek verdient zeker een woord van lof voor zijn voortreffelijk, soepele en toch ordelijke leiding. Vrijdag 28 juni. Deze dag stond in het teken van militaire aktiviteiten en dan wel zeer speciaal van het Korps Commandotroepen. In de middaguren hadden wij het genoe gen een kijkje te nemen .in het modelkamp op het Concoursterrein. Men kreeg daar een indruk hoe de soldaten te velde leven. Bijzonder interessant waren de demonstra ties van de jongens met de groene baretten. Via op het terrein gespannen touwen be klommen zij bomen, terwijl zij tevens lieten zien hoe men weer vlug om'aag kan komen. Dat de Commando's in het gevecht van man tegen man „hun mannetje" kunnen staan was ons spoedig duidelijk. Operatie-terrein. Met stormboten ondernamen de Comman do's een aanval op de Kinderdijk en het daar achter gelegen terrein. De aanval werd inge zet op de Kleine Kreek en het passeren van de Kinderdijk werd volledig aan het oog ont trokken door een dicht rookgordijn, terwijl geen geluiden werden opgevangen omdat alles weid overstemd door de vele- en harde knal len van verschillende wapens en springstoffen. De toeschouwers, waaronder de Commissaris der Koningin jhr. de Casembroot, kregen een sublieme indruk van een doortastende aan valsgroep. Bijzonder spijtig was het dat het „Whisky- Four-Stuntteam" niet met haar straaljagers aan de horizon kon verschijnen in verband met de laag hangende bewolking. Koninklijke Militaire Kapel. Het program I a voor de rest van de dag werd volledig verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van luitenant- kol onel-direkteur R. van Yperen. De organisatoren hadden met het aantrek ken van deze kapel een goede greep gedaan, want zowel de rondwandeling om 17.00 uur, het promenade-concert om 20.00 uur als de Taptoe om 21.30 uur, waren indrukwekkend. De muziekliefhebbers kwamen volledig aan hun trek, want de prestaties van de muzikan ten waren geniaal. Het Promenade-concert, iets nieuws voor Zeeland, kan volledig geslaagd genoemd wor- den. Op humoristische wijze vertelde de direk- teur der kapel de bedoeling van dit concert. Na een wat schuchter begin, zongen weldra velen de liederen uit volle borst mee. Normaal is het zo, dat men bij een concert aandachtig moet toeluisteren, maar nu kon men aktief dee'nemen en dit laatste achtten wij zeer aantrekkelijk. Mogelijk is dit een goed voorbeeld om na te volgen bij eventuele latere concerten. Dit werd moge'ijk door de spontane mede werking van het pub'iek enerzijds, de sublieme begeleiding van direkteur en kapel anderzijds. De taptoe was verbluffend. Getooid met het ceremonieel tenue zorgde de Koninklijke Militaire Kapel voor een gran dioos slot van deze voorlaatste feestdag. Zaterdag 29 juni. De laatste feestdag werd ingeleid door het hijsen van de vlag op de Markt door de boots man en enkele matrozen van Hr. Ms. „Axel waarna de Christelijke Gemengde Zangvereni ging „Asaf" een vocaal concert verzorgde, onder leiding van de heer P. C. Brakman. Tevens konden wij genieten van een kort optreden van „Thalia's show-drumband Maar deze laatste feestdag werd echt wel de dag van de Reünie Oud Axelaars. Officiële ontvangst. Te omstreeks 11.00 uur was de Raadszaal van Axels stadhuis „eivol" met reünisten, die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebestuur om de festiviteiten te komen bijwonen. Het juiste getal der reünisten is ons niet bekend, maar het waren er wel heel wat. In hartelijke bewoordingen werden zij wel kom geheetten door burgemeester Van Dijke die ondermeer zei „Pas nu is heel de familie kompleet". Een bijzonder woord van welkom richtte de burgemeester tot de heer H. Kaijser uit Terneuzen, 98 jaar oud, die als bewijs van zijn wonen in Axel een rapportenboekje had meegebracht van omstreeks 1875. De burgemee;ter opperde het plan om te komen tot de oprichting van een reünisten club, een idee dat met applaus werd begroet. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Woordvoerder van de reünisten was de heer P. Dregmans, Raadsadviseur van de Mi nister van Defensie AXELSE COURANT Kwartaal - abonnement tanen da kom 1.25. Ander» plaatsen LTS. t Batten land l— ADVERTENTIEPRIJS10 cent per aa, Bi) kontrakten belangrijke red uk tie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per aA Kleine Advertenüên 1-5 regel» 1,— tedere regel meer 12 cent extra. Uil, Mijnheer de burgemeester, Mijne heren wethouders, burgers en burgeressen van de goede stad Axel. Dat het gemeentebestuur, de oud-Axelaars heeft uitgenodgd om het feest „Axel 750-jaar stad" mee te vieren en hen ter gelegenheid daarvan officieel ontvangt, wordt door hen bijzonder op prijs gesteld en zij allen zijn U daarvoor dankbaar. Bijzonder dankbaar ben ik persoonlijk, omdat mij de eer te beurt valt hun woordvoerder te mogen J Dit te meer waar volgens mr. Petrus Dieleman in zijn „De herkomst van de bevolking van het land van Axel" eerst in 1749 een Dregmans in Axel is geboren en gedoopt. Er zijn zeer zeker onder de aanwezigen representanten van oudere Axelse geslachten. Dat zij hun oudere rechten hier thans niet geldend maken, waardeer ik. Wanneer men zich opmaakt om in Axel te gaan feestvieren komen als vanzelf beelden uit de kin derjaren naar voren en doemen herinneringen op aan verhalen die men van ouders en grootouders, van een praatgrage tante of de historisch geïnteres seerde oom heeft gehoord. Staande tegenover U meneer de burgemeester, groeperen die beelden en herinneringen zich als het ware om de burgemeesters van vroeger en nu. Ik beperk mij vandaag hoe aanlokkelijk het ook is zich in de 750-jarige geschiedenis te ver diepen tot de laatste 75 jaar. (Zie vervolg pagina 2).

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1