„AXEL 750 JAAR STAD" In een korte toespraak zette de heer P. Paree, voorzitter van de Bond van Neder landse Oorlogsslachtoffers afdeling Zeeland, de, doelstellingen van de federatie uiteen Ballon-wedstrijd. Inmiddels hadden de drie plaatselijke Mu ziekverenigingen „Concordia", „Hosanna" en „Thalia" een muzikale rondwandeling achter de rug, waarbij zij van de luchtballonnen voorziene schooljeugd aan de verschillende scholen hadden afgehaald. De fel-geldeurde ballontjes, akmede het fraaie tenue van de leden van ,Thalia-Tremola' gaven de Markt, ondanks de nu in stromen neervallende regen, een feestelijke aanblik. Het sportterrein was de verzamelplaats voor het oplaten. Nu en dan zag men reeds een éénling in noordoostelijke richting verdwijnen, maar op het sein van de burgemeester kozen de honderden ballonnetjes het luchtruim, een fantastisch mooi gezicht. En nu leeft natuur lijk de jeugd in spanning en ziet met verlan gen het terugzenden der kaartjes tegemoet. Gymnastiek-demonstraties. De leden van de Christelijke Gymnastiek vereniging „Voorwaarts" maakten zich klaar voor een demonstratie aan de Buitenweg. De allerkleinsten waren reeds begonnen met hun oefeningen, maar men achtte het raadzaam om de demonstraties af te gelasten in ver band met de zeer slechte weersomstandig heden. In het bijzonder voor de leden van .Voor waarts maar ook voor de bezoekers, heel erg jammer. De braderie. De schitterend versierde Wetstraat liet zich van haar beste zijde zien. Het was ons reeds bekend dat deze straat een reputatie ge niet, maar wat nu gepresteerd is overtreft onze stoutste verwachtingen. De wijze waarop de toegangspoorten zijn vervaardigd getuigt van uitstekend vakman schap. Maar hier zullen we ons beperken tot de officiële opening van de braderie door de wethouder, de heer M. L. M. IJsebaert Het is met veel genoegen, dat ik hier in de aloude Weststraat komen mag om, namens het gemeentebestuur, deze derde braderie officiéél te openen. Ik mag misschien heel even het ontstaan van de braderie in deze buurt in Uw her innering brengen. In 1954, bij de voorbesprekingen voor de viering van het bevrijdingsfeest werd voor het eerst dit idee naar voren gebracht en direkt door de buurtbewoners aanvaard. Ik hoef U niet te vertellen hoeveel werk en kosten een dergelijke inrichting vraagt. Maar... en dit mag toch ook wel eens gezegd worden „In de Weststraat is bij feestelijke ge'egenheden alles mogelijk". Door eendrachtige samen werking van allen - even enthousiast ook door niet-zakenmensen brengt men hier grote dingen tot stand, en op een dusdanige wijze, dat sukses van tevoren vaststaat. Braderie 1954 is schitterend ges'aagd, evenals bij de bevrijdingsfeesten in 1959. Duizenden en nog eens duizenden oliebollen, worstjes, haringen, feestmutsen-, neuzen en toeters vonden hun weg naar de ontelbare feestgangers. Ook nu weer ter gelegenheid van „Axel 750 Jaar Stad", heeft de Weststraat zich op gemaakt om haar aandeel te leveren in de feesten. En... grondig, zoals we dat van deze buurt gewend zijn. Ik moge U toewensen, dat Uw derde bra derie weer, evena's de le en 2e schitterend moge slagen U heeft weer getoond be woners van de Weststraat - en vooral dan de zaken'ui, dat U de „cost voor de baet" durft laten uitgaan. Dat dan de ba'en van deze braderie zodanig mogen zijn, dat U weer met tevredenheid op een in alle opzichten ge slaagd festijn zult kunnen terugzien. Met deze woorden verklaar ik de braderie Weststraat voor geopend. Kunst-expositie. Tijdens de feestweek organiseren de kuns tenaars Piet de Bodt te Zaams'ag Jetje Ratsma te Vogelwaarde Vo'kert van der Willigen te Vogelwaarde Alice Hamer'inck te Sas van Gent, dus allen in deze streek woonachtig, hun werk in een zaal aan de Zeestraat. De burgemeester toonde zich in zijn ope ningswoord zeer verheugd dat de kunstenaars het initiatief hadden opgevat, om, deze, - zij het bercheiden, - expositie in te richten. Dit is mogelijk de eerste stap op de weg naar meerdere tentoonstellingen, maar dan in een grotere zaal. Wanneer de kunstenaars binnen afzienbare tijd weer naar Axel wil'en komen, zal het Gemeentebestuur hen met open armen ontvangen. Een bijzonder woord van dank richtte de burgemeester tot het echtpaar Hoorman voor de sublieme wijze waarop zij het oude café binnen enke'e dagen hadden omgetoverd tot een enigszins representatieve expositiezaal „De burgerzin die hier ten toon is gespreid, moge ten voorbee'd zijn voor vele anderen", aldus de burgemeester. Tenslotte wenste de burgemeester de kuns tenaars geluk met deze uitermate weldadig aandoende expositie. Standwerkers-concours. De wekelijkse zaterdagmiddagmarkt droeg eveneens een feestelijk karakter en het comité was erin geslaagd een aantal standwerkers naar Axel te krijgen, die hun artikelen aan de man brachten op de hun bekende originele wijze. De opening verrichtte wethouder C. v. Bendegem. Voor de bezoekers van de markt is het altijd zeer aantrekkelijk hun causerie te vo'gen, maar voor de jury is het daarentegen zeer lastig, want dergelijke marktkooplieden zijn zeer welbespraakt. De uitslag werd tenslotte 1. A. Jongkind - vruchtenpers 2. J. Ester - ballpoint; 3. W. van Vliet - camera; 4. P. Vroegop - schuurspons; 5v J. v. d. Poel goudvis. De voorzitter van het comité had gezorgd voor een aantal aantrekkelijke prijzen, zodat de standwerkers voldaan huiswaarts keerden. Axelse kunstenaar. Tussen de verschillende onderdelen door hadden wij even de gelegenheid een kijkje te nemen in de etalage van bloemenhuis „Multi- Flora" waar enkele kunststukken stonden ge ëtaleerd van onze 16-jarfge stadgenoot Vic. Hoorman. Van raffia had deze jongeman pop pen gemaakt, voorstellende personen uit het tijdsbestek 1213- 1963. Wij hadden het genoegen te spreken met terzake kundige personen en allen waren vol lof over dit jeugdige artistiek talent. waarts"; 6. Chr. Gym. Ver. „Voor waarts". Tenslotte was er een extra-prijs voor de heer Philemon de Pauw uit Zuiddorpe. Wereld-veteranendag. Te ongeveer 15.30 uur arriveerde de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. de Casembroot, in onze jarige stad voor het bij wonen van de Wereld-veteranendag 1963. Tijdens een korte plechtigheid bij het Poolse Monument werden Oud-strijders en Oorlogsslachtoffers herdacht. „Wij willen in onze herinnering verankeren de plechtige volkerenafspraak dat 's mensen rechten om in vrijheid te leven niet meer door oorlog, maar op basis van algemeen aanvaarde menselijke gedragsregels, die veilig gesteld moeten worden. Wij roepen allen op met ons te strijden voor vrede en vriendschap onder de mensen. Tijdens de laatste were'doorlog stierven miljoenen mensen omdat het onrecht zege vierde. Laten wij dit zien te voorkomen. Wij staan hier voor het monument ter na gedachtenis van de bevrijders van onze stad, jonge kerels die het leven lief hadden, maar het leven moesten laten voor onze bevrijding. Een groot offer, waarvoor wij hen immer dankbaar moeten blijven. Natuurlijk weten wij dat het aardse leven, juist omdat het aards is, verre van volmaakt zal blijven, maar het Schout Van Waes overhandigt de verschuldigde schatting aan „öcnoat Van Uijke Roode -Kruis - Wandeltochten De jaarlijkse Roode-Kruis-Wandeltochten werden dit jaar georganiseerd in het kader van „Axel 750 Jaar Stad". Voorafgegaan door het Trompetterkorps der Artillerie startten de 800 deelnemers bij de Jeugdherberg „Blije Haghe" om vervol gens te défileren langs de genodigden op het bordes van het stadhuis. Hieraan was tevens verbonden „Axel- presenteert", een défilé van een aantal Axelse verenigingen, o.a. Muziekvereniging „Concordia"; Muziek vereniging „Hosanna; Leerlingen van.„Rood kapje"; Prinses Marijkeschool; Chr. Lagere School; Christelijke ULO; v.v.-„Axel"; v.v.- „A.Z.V.V."; de sympathieke judoka's van sportinstrukteur G. de Moor. Een gul app'aus steeg op toen Ouden van Dagen langskwamen met het bord „Axel presenteert zijn bejaarden". Om ongeveer 19.30 uur werd de uitslag van de afstandmars bekend gemaakt en reikte dokter A. Kats, voorzitter van de afdeling Axel van het Nederlandse Roode Kruis, de prijzen uit. De uitslag 30 km. 1. Koninklijke Luchtmacht, Woens- drecht; 2. Konink'ijke Marine, Vlissin- gen; 3. Koninklijke Landmacht, Ver bindingsbataljon. 25 km. 1. W.S.V. „Emma", Axel (wisselbeker); 2. W.S.V. Oostburg. 15 km. 1. Chr. Gym. Ver. „Voorwaarts", Axel; 2. W.S.V. „Hontenirse"; 3. W.S.V. „Emma", Axel; 4. Prinses Marijke school, Axel; 5. W.S.V. „Hon'enisse- II"; 6. „Odo"-groep, Axel; 7. W.S.V. „Oostburg"; 8. W.S.V. „Emma" (jon gens), Axel; 9. W.S.V. „Oranje- Nassau", Zaams'ag; 10. W.S.V. fran je Nas;au'-II, Zaamslag. 10 km. 1. W.S.V. „Emma" (meis es), Axel; 2. W S.V. „Oostburg"; 3. Princes Ma rijkeschool, Axe'; 4. Chr. Gym. Ver. „Voorwaarts", Axe'; 5. Chr. Gym. Ver. „Voorwaarts", Axel; 6. „Oda"-juni oren, Axel; 7 WSv .Emma". f>n- gens), Axel 8. „Kabouters", Axel 9. W.S.V. „Groede"; 10. Christe'ijke Schoo', Axel. 5 km. 1. De Zwa'uwen; 2. W.S.V. „Emma", Axel; 3. W.S.V. „De Mere's"; 4. R.K. Sibanders; 5. Chr. Gym. Ver. „Voor- is onze opdracht om het gebod „Hebt Uw naaste lief" steeds te eerbiedigen. Woorden ter nagedachtenis werden gespro ken door de Commis.aris en de Burgemeester. De boodschap van de President van de We reld Federatie van Oud-Strijders werd bij het monument voorgelezen door de heer B. Spuy, dé voorzitter van de Ned. Bond van Oud- Strijders in Zeeland Vandaag is het wereldveteranendag. Op deze dag geven de leden van de Wereld Fe deratie van Oud-Strijders over de gehele we reld opnieuw uitdrukking aan hun instem ming met de doelstellingen van het handvest van de Verenigde Naties, we k handvest op 25 juni 1946 werd ondertekend. In de herinnering aan de tragedie van de achter ons liggende oorlogen, plegen wij op deze dag nadrukkelijk uiting te geven aan onze eensgezinde vastberadenheid, om mede te bouwen aan een wereld van vrede, vrijheid en gerechtigheid. In vele landen voeren onze ledenorganisa ties jaarlijks een aktie onder de naam „Bloed voor VredeDeze aktie is van groot belang voor de internationale solidariteit en heeft in het bijzonder voor de oud-strijders een diepe betekenis. Zij immers eren de na gedachtenis van hun kameraden, wier bloed op het slagveld vloeide, door hun eigen bloed te geven, teneinde daarmede het leven van anderen te redden en hun lijden te verzachten. Dit jaar heeft deze aktie een bijzondere strekking. Zij vormt een huldeb ijk van de wereldveteranen aan het Internationale Roode Kruis, hetwelk zijn honderdjarig bestaan her denkt. De oud-strijders scharen zich naast de nationale Roode Kruis-organisaties bij de herdenking van dit eeuwfeest. Eerbied voor de waardigheid en de rechten van de mens, één der grondbeginse'en van zowel het Roode Kruis als de Federatie van Oud-Strijders, is van essentiëel be'ang voor een wereldomvattende vrede en gerechtigheid. Het verlangen naar zulk een wereld is het grote doel, dat 160 organisaties van oud strijders en oorlogsslachtoffers heeft verenigd in de Were'd Federatie van Oud-Strijders. Op de Wereldveteranendag 1963 brengen wij een saluut aan het Roode Kruis en aan de idealen die het nastreeft, wij geven opnieuw b'ijk van onze trouw aan de begin elen van het handvest der Verenigde Naties en wij ne men ons opnieuw voor, niet te zullen rusten, a'vorens ons doel „vrede en vrijheid voor de gehe'e mensheid", zal zijn bereikt. De heer Spuij overhandigde hierna het „Credo" aan de burgemeester van onze stad. De sobere-, diep indruk makende p'echtig- heid werd besloten met het leggen van kran sen door oud-KNIL-strijders, de Commissaris, de Burgemeester en door de heer Minkywixz, namens de Poolse oud-strijders. Aantrekkelijk voetbalduel, met in de rust fraaie judo-demonstraties. Voor de wedstrijd tussen het Zeeuwsch-Vl. elftal en de Axelse kombinatie bestond vrij grote belangstelling en de toeschouwers kre gen, gezien het feit dat alle spelers praktisch vreemd voor elkaar waren, een aantrekkelijk duel te zien. De opstelling der elftallen Axel-kombinatie P. Verpoorte - v. d. Velde - Verberk- moes - L. Dieleman - L. Deij - R. Bou- chaute - G. Borgt - Overdulve - P. Haak - K. Verbunt en D. Pijpelink. Zeeuwsch-Vlaams elftal P. Dooms - P. Geelhoedt - H. de Gucht - C. de Nooijer - B. Neve - F. v. d. Peijl - M. Neeteson - J. de Wolf - P. Meeusen - L. v. Dixhoorn - P. Wissel. De leiding van de wedstrijd scheidsrech ter L. Roelants geassisteerd door de grens rechters Lindhout en Mechie'sen, alle drie af komstig uit Axel, was perfekt en de 22 spe lers speelden uitermate sportief, zodat alles perfekt verliep. Aanvankelijk was het Axels elftal iets meer in de aanval, door het voordeel van de wind, maar zij zagen geen kans Doorns te veront rusten, al moest de Terneuzen-goalie één keer bij een fraai schot van Bouchate in z'n volle lengte naar de hoek. Na 19 minuten hing er een doe'punt in de lucht. Midvoor Meeusen, die zich slechts spo radisch van een subliem spelende stopper Deij kon ontdoen, ging langs doelman Verpoorte, maar de te zacht ingeschoten bal werd nog voor de doellijn gekeerd. Maar toch nam het Zeeuwsch-Vlaams elftal de leiding. Goed voorbereidend werk van L. van Dixhoorn bracht de bal bij Freddy van der Peijl en zijn harde schuiver betekende de openingstreffer (0 - 1). Hierdoor gesteund kwam het elftal terug. Meeusen nam geraffineerd een vrije trap, Ver poorte doorzag dit tijdig en dook de bal van Wissel's schoen. In de 29e minuut kwam de ge'ijkmaker tot stand. Pijpelink stelde Dooms met een kopbal op de proef en Overdulve werkte man en bal over de doellijn (1 - 1). Opvallend was in deze wedstrijd dat beide verdedigingen vrij hecht waren met a's uit blinkers stopper L. Deij aan Axelse zijde en linksback H. de Gucht bij de tegenpartij. Na rust hetzelfde spelbeeld en pas na 19 minuten spe'en nam het Zeeuwsch-V'aams e'ftal de leiding. Rechtshalf L. Dieleman, die deze middag enke'e ongelukkige momen'en had, wilde terugspe'en naar stopper Deij. De zeer aktieve J. de Wo'f (IJzendijke) doorzag dit en met een fraai schot bracht hij de stand op 1-2. Een vijftal minuten later was de stand weer ge'ijk tojsn rechtsbuiten Borgt bij een ogen schijnlijk ongevaarlijke aanval de bal van ver nauwkeurig langs een niet reagerende Doorns schoot (2-2). In de 32e minuut scoorde het Axe's e'ftal een prachtig doe'punt, dat werd inge'eid toen Die'eman handig over de bal stapte waardoor de Gucht werd mis'eid. Dat was voor Borgt genoeg om weg te sprinten en Haak op maat te bedienen. Deze gaf een zo bekeken voor zet, dat het aanraken van de bal voor Pijpe link voldoende was om de stand op 3-2 te brengen. Het Axels elftal had toen de wedstrijd in de hand, maar een zeer nonchalante fout van Dieleman en Verpoorte, door slecht terug- epe'en, bracht de Wolf in een listige schiet- posiite maar deze spe'er bewees zijn waarde en schoot precies langs de voor hem verste paal (3-3). Na af'oop gebruikten de spe'ers een koffie maaltijd in hotel „De Stadsherberg". Judo-demonstratie. In de rust van de voetba'wedstrijd zorgde Staf de Moor, onze sympathieke Axelse Sport instrukteur, met z'n team voor een welkome afwisseling in de vorm van judo- en jiu-jittu- demonstraties. Vooral de laatste demonstratie met judoka Queqierre uit Terneuzen was voortreffe'ijk. De kracht van beiden bleek duide'ijk toen het demonstratiemateriaal, een stevige stoel, in stukken op de grond terecht kwam. Receptie. In verband met het 750-jarig bestaan van de stad Axel werd om 18.00 uur ten stadhuize een receptie gehouden, waar wij naast de Commissaris der Koningin zagen de heren burgemee ters van Hoek, Koewacht, Terneu zen, Vogelwaarde en Westdorpe. Burgemees ter Dijkmeester van Zierikzee was aanwezig namens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Verder zagen wij direktie'eden van de Neder'andse Stikstof Maatschappij en de Waterleidingmaatschappij „Zeeuws-Vlaande ren".

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2