1213 -1963 feest dat duizenden belangstellenden trok. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 29 JUNI 1963 77e Jaargang no. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG HoofdredaktieJ. G VINK. Redaktle en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK Commissaris der Koningin, Jhr. de Casembroot, vereerde jarige stad met een bezoek. Zaterdagmorgen 22 juni 1963 Donkere regenwolken pakten zich samen.boven onze jarige stad, die gereed stond om duizenden bezoekers te ontvangen. Nog in de hele vroe ge ochtenduren werd in de binnenstad koorts achtig gewerkt om versiering en verlichting aan te brengen, maar toen om 8.45 uur de k'okken begonnen te beieren had de stad haar feestkleed aangetrokken. Om 9.00 uur arriveerde een deputatie he rauten te paard voor het bordes van het stad huis en burgemeester Van Dijke ste'de een feest-proklamatie ter hand om de inwoners van Axel, namens het Gemeentebestuur, op te wekken deel te nemen aan de festiviteiten ter ge'egenheid van het feit dat Axel in 1213 stadsrechten verkreeg van gravin Johanna van Konstantinopel en graaf Ferdinand van Por tugal. In een groot aantal straten kondigde de heraut het feest aan. Feeste'ijke Gemeenteraadsvergadering Te omstreeks 10.00 uur verzamelden de genodigden zich in de raadszaal van Axe's stadhuis voor het bijwonen van de feeste'ijke Gemeenteraadsvergadering. Op het Markt plein, waar de feestrede van de burgemeester via geluidsversterkers was te be'uisteren, was de be'angstelling niet bijster groot, want de regenwo'ken waren inmidde's begonnen om zich boven Axel van hun last te ontdoen. Herdenkingsrede Blik in de toekomst. (vervolg pagina 2). AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Look nummers 10 Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen 1.75, v Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) kontrakten belangrijke redukUe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentièn 1-5 regals U- tedere regel meer 12 cent extra. AXEL 750 jaar stad! Dames en Heren, Het is voor een jarige altijd een heugelijk ge beuren als vele vrienden en kennissen het verjaar dagsfeest komen meevieren. Zo is het voor ons ge- metebestuur eveneens vreugdevol dat li allen ge ve'g hebt willen geven aan onze uitnodiging dit officiële begin van onze feestweek „Axel 750 Jaar Stad" bij te wonen. We'est U er van overtuigd, dat wij Uw aanwezig heid op hoge prijs stellen. De grondlegger van ons huidig gemeentelijk be stel de grote staatsman Thorbecke, heeft eens ver klaard, 'dat naar zijn oordeel goed staatsburgerschap begint bij een goed plaatselijk burgerschap. In -dit licht bezien is het van meer dan plaatselijke bete kenis, dat wij het feit van het 750 jarig bestaan van onze stadsrechten, hebben aangegrepen om een zodanig herdenkingsfeest te vieren, dat door mid del van vele manifestaties de burgerzin wordt ge voed en verlevendigd. Zonder een gezonde en be vruchtende burgerzin is een plaatselijke gemeen schap gedoemd te sterven. Met een variant op een bekend gezegde zou ik' willen stellen een stad die leeft, bouwt aan haar toekomst en houdt tevens haar historie in ere. U zult het kunnen billijken, dat ik in dit her denkingswoord enige aandacht schenk aan de veel bewogen geschiedenis van onze goede stad. Uiter aard kan het slechts hier en daar een greep zijn uit Axels rijke verleden. Bij gebrek aan een his torisch verantwoord boekwerk over de geschiedenis van onze gemeente heb ik een keus moeten maken uit het feitenmateriaal hetwelk mij welwillend be schikbaar werd gesteld door de samenstellers van het hopenlijk binnen enkele jaren verschijnende boek over de geschiedenis van Axel, de heren Dr. J. Wesseling, J. G. Kerkhoven en J. R. de Jonge. Gaarne wil ik U voorlezing doen van stuk A 1 van ons oud Archief, hetwelk een kopie is van een vp,'daring op 23 januari 1532 gegeven door Karei de Vijfde, die op verzoek van de magistraat van Axel liet nazoeken wanneer aan ..Axel stadsrechten werden verleend „Karei door de Godlijke goedertierenheid, keizer der Romeinen, altoos vermeerderaar, koning van Germanien, van Castiliën, van Lion, van Arragon, van Navarre, van Napels, van Seciliën, van Mail- lorque, van Sardanje, van de eylanden Indien en vaste land van de oceaanse zeeën, Ertshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgonje, van Lotheringen, van Braband, van Lemburg, van Luxemburg etc. Grave van Vlaanderen, van Artois, van Bour gonje, Palatijn en van Haynn(aut), van Holland, van Zeeland, van Firette, van Hagenaut, van Na men etc. Prins van Swave, markies van TH rijk (Hei lige), Heere van Vriesland, van Salms, van Meche- len, van de plaatsen, steden en landen van Utregt en Overijssel en dominateur van Asien en Afri- quen, aen allen dengenen die deze jegenwoordige letteren zuljen si, salut. Vanwegens onsen seer beminde, de burgemeester en schepenen van onze stad Axel, gelegen en gesterkt in de vier ambachten in ons land en graafschap van Vlaanderen, is ons voorgestelt hoedat de voorszeide supplianten heb ben verscheidene schone en notabele privilegiën, rechten, wetten, vrijheeden, keuren, exemtiën, ge bruiken en goede costumen aan haar vergund door wijlen onse voorsaten, graven en gravinnen van Vlaanderen en onder and^/e, dat wijlen Fernand, grave van Vlaanderen en van Haynn(aut) en vrouw Johanna sijn huisvrouw, die God wil absol veren, haar zouden hebben toegestaan door altoos, zodanige vrijheden en franchises als onze steeden van Hulst en van Gent hadden, gelijk blijkt bij haer cpene brief gegeven in 't jaer 1213." Ten tijde van het verlenen der stadsrechten was Axel een belangrijke handelsplaats, waar o.a. wol, huiden, vee, wijn, bier, tarwe en hout werden ver handeld. Axel bezat een eiqen stadszegel met keper en dre sleutels en het had eveneens eigen munt. Vooral dit laatste vermag thans onze jalouzie te wekken Rampen werden Axel echter niet bespaard. De le verwoesting van Axel geschiedde in 1248 door Jan van Avennes in de strijd met zijn moeder Mar- garetha, terwij reeds kort daarna op 24 juni 1295 de gehele stad, welke bestond uit houten gebouwen, door blikseminslag in de as werd gelegd. Tengevol ge van de algehele klimaatsverslechering in ge heel West-Europa was in de 14e en 15e eeuw ook in Axel een achteruitgang merkbaar. Deze achteruitgang werd nog geaccentueerd door vee overstromingen, o.a. in de Kerstnacht van 1357 en de St. Elisabethsvloed van 19 november 1405. Menigmaal was Axel het toneel van hevige strijd. In 1343 werd onze stad door de Gentenaren ge plunderd, hetgeen werd herhaald in 1380. Thans hebben wij gelukkig meer vriendschappe lijke betrekkingen met het schone Gent. Op 6 juli 1452 werd Axel verbrand door de Bourgondiërs op grond van de onware beschul diging van heulen met Gent. Alle hu:zen en open bare gebouwen brandden af, alleen de molens en enkele buiten de stad staande huisjes bleven ge spaard. De wederopbouw werd echter spoedig ter hand genomen en reeds in 1464 werd een nieuwe toren op het deels herstelde stadhuis geplaatst. (Het is een opvallend feit, dat door de eeuwen heen de Axelaars veel aandacht beseedden aan hun stadhuis Op 27 oktober 1471 stak een pyromaan, die twee maanden eerder Beoostenblije had laten afbranden, een grote brand aan de gehele Nocfrdstxaat, Rechtstraat en Nieuwstraat werden -verwoest. U ziet, onze stad werd in de loop der tijden veelvuldig het slachtoffer van de Rode Haan. Ver- meldenswaard is voorts, dat in 1522 een nieuwe grote stadsklok werd opgehangen in de toren van het stadhuis. Tien jaar later werd er een uurwerk, ter vervanging van de oude uurkokjes rond de grote kok, aangebracht. Het ligt derhalve geheel in de lijn der historie om een doorlopende ijver aan de dag te leggen voor het klokkewerk van de stadhuistoren De Kerk heeft in Axel door de eeuwen heen een voorname rol gespeeld. Reeds zeer vroeg 1100 was Axel een zelf standige parochie, na eerst afhankelijk te zijn ge weest van de kerken van Boekhoute en Zaamslag. De Kerk van Axel had 12 altaren met in de stad een zevental kapellen. Zij ressorteerde onder het Bisdom Utrecht, terwijl het kapittel van St. Pieter het patronaatsrecht over haar uitoefende. De beroering rond de Hervorming is ook aan Axel niet voorbijgegaan. In augustus 1566 kwam de Beeldenstorm over Vaanderen, óók over Axel. Op bevel van de stad houder, de Graaf van Egmont, trad de Gentse justitie handelend op en zette in Axel een aantal medeplichtigen gevangen. Toen in 1576 de Pacifi catie van Gent tot stand kwam, keerde de rust ook in onze stad weer. Spoed'g daarna, n.l. in 1583 werden Axel en Hulst door Parma onder Spaanse heerschappij ge bracht, doch reeds 3 jaar later, in 1586 werd Axel door Maurits en S'dney heroverd. Dat het probleem van de gemeentelijke indeling reeds eeuwen oud is, moge blijken uit het feit, dat bij de Unie van Neu zen in 1590 Terneuzen en Axel tot één gemeente werden samengevoegd, zij het voor de meest nood- zakeijke aangelegenheden, als justitie, politie en het dijkwezen. Tot 1795, dus 2 eeuwen lang, vormden Axel en Terneuzen één gemeente, al verwierven beide plaatsen op verschillende onderdelen zelf standigheid. Vanaf 1648 behoorden gedurende geru'me tijd ook Zuiddorpe en Overslag, benevens een gedeelte van Koewacht tot het grondgebied van Axel. De rekeningen van die tijd geven aan, dat het met de gemeentefinanciën niet rooskleurig was er werd meer uitgegeven dan werd ontvangen, zodat voort durend met tekorten moest worden gewerkt. Hier past het woord van de PredikerEr is niets nieuws onder de zon 1 In de 17e eeuw verplaatste het centrum van Axel zich naar de tegenwoordige Noordstraat en Markt de rest heette en heet tot op de huidige dag de Oude Stad. Na de verovering door Prins Maurits bleef Axel een kleine vestingstad met staatsgarnizoen en een eigen burgerwacht, vlak aan de grens van de vrije Nederlanden. Het leven was er rustig, zonder grote gebeur tenissen, wat moge blijken uit een tweetal voor vallen, geput uit oude stadsrekeningen 1602 Betaald wat door de soldaten verdronken is bij 't planten „van de meye" meiboom). De oude Vaamse volksgebruiken wfyden in ere gehouden en de volksfeesten werden ge vierd, alsof er geen Tachtigjarige oorlog bestond. 1645 Pektonnen gebrand bij de verovering van „de stereke en de seer vermaerde stadt Hulst". In deze rustige tijd hadden de Axelaars nog de meeste last van wat Ds. Jan Scharp de mossel oorlog noemt, toen Tholenaars en Antwerpenaars de beroemde Axelse mosselen van de m^sselbanken in de Axelse wateren kwamen roven. De historie vermeldt niet of ook reeds toen zagerspitters hun wanbedrijf uitoefenden. In de vogende decennia werden verschillende oorlogen gevoerd, maar nooit slaagde een vijand erin Axel binnen te dringen. De strategisch guns tige ligging op een eiland was mede oorzaak daar van. Dit werd anders in 1747, toen Axel zich moest overgeven aan de Fransen. Het reizigersvervoer eindigde in 1951. De beide spoorwegen zijn voor het goederenvervoer in beide richtingen voor geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van uitnemend belang geweest. In de eerste wereldoorlog kreeg Axel een stroom van Belgische vluchtelingen te herbergen. De burgerij deed haar uiterste best om hulp te bieden, soms zelfs voor het leven Immers menig Axelse huwde met een sindsdien tot rasechte Axelaar getransformeerde zuiderbuur. De tijden na de le wereldoorlog waren ook voor Axel crisisjaren in de meest letterlijke zin van het woord toenemende werkloosheid en armoede. Belangrijk was dan ook in 1929 de stichting van de huidige Nederlandse Stikstof Fabriek op Axels grondgebied. Deze grote industriële vestiging kwam de werkgelegenheid zeer ten goede. Een lichtpunt in de moeilijke cirsisjaren De tijd van de Duitse overheersing en de onver getelijke bevrijding door onze heldhaftige Poolse vrienden ligt nog zo vers in het geheugen, dat ik mij ontslagen acht van de plicht daarbij op dit moment uitvoerig stil te staan. De jaren na de be vrijding van 1944 kunnen worden gekarakteriseerd als jaren van krachtig herstel en toenemende wel vaart. Uit de hierboven slechts hier en daar aangestipte historie van onze gemeente moge U zijn gebleken, dat Axel in de middeleeuwen een niet onbelangrijke handelsplaats voor Vlaanderen was. In de daarop volgende eeuwen heet de stad zich meer en meer ontwikkeld tot agrarisch centrum, terwijl in de laatste decennia weer opnieuw haar handelsfunktie een betekenende rol is gaan spelen. Na de Franse overheersing werd in 1824 een voor Axel belangrijk besluit genomen, n.l. om een kanaal te graven van Gent naar Terneuzen. Axel vroeg om een zijkanaal naar Sluiskil door de schorren tot aan de Oude Sassing en vandaar door „de vlakte" naar Axel. Tengevolge van de Bel gische opstand is dit werk in 1830 blijven steken. Het lijkt mij billijk, dat thans na ruim 130 Ijaren aan dit redelijk verlangen van Axel enigermate tegemoet wordt gekomen. De jaren na de afscheiding van België waren weer jaren van gezapige rust. Ik noem U twee jaartallen 1849 Onder het malen zijn twee wieken uit de stadskorenmolen (de huidige molen van de heer Misseghers) gevallen en dat nog wel, nadat de molenmaker en de stadstimmerman kort te vor hadden verklaard, dat ze in goeae staa waren. Ze bijken „geheel verrot Als bedrag der kosten wordt opgegeven 571,80. Bij afrekening blijken zij echter te bedragen 642,76^2. Dus ook to enreeds overschrij ding van begrotingsposten 1853 De nieuwe burgemeester H. J. van Eek mag gelijktijdig de betrekking van brievengaarder bekleden. Ik neem -in, dat oaze huidige P.T.T.-ers met een zodanige kombinatie van funkties allerminst gelukkig zouden zijn Van groot belang voor Axel was de spoorweg verbinding met België. De lijn van Terneuzen naar Gent was in 1869 gereed met een station te Sluiskil en in 1871 reed de trein ook op de lijn Terneuzen, Sluiskil, Axel, Hulst naar Mechelen. Het is verleidelijk ons op een dag als vandaag af te vragen hoe Axel er over 750 jaar uit zal zien. Ik zal trachten U in science fictiontraut enige voor spellingen te doen. In gedachten neem ik U mee naar het jaar 2713. Axel is gelegen aan e'en snelle auto- en mono-rail baan, welke enerzijds via Gent de verbinding vormt met het door tunnels en machtige bruggen bereik bare Engeland en anderzijds met de volledig tot één stad volgroeide metropool Holland. Een Schel- debarière bestaat niet meer, daar Vlaanderen aan Beveland en Brabant grenst, terwijl een indrukwek kend aquaduct de Scheldesteden Antwerpen en Ter neuzen met de open zee verbindt. Het is Axel steeds gelukt een groene zóne te handhaven tussen haar stedelijke bebouwing en de machtige fabriekskomplexen langs de vele malen verbrede en gemoderniseerde vaarroute van Gent naar Terneuzen. In deze groene zóne zijn echter enorme afzuig- filters gebouwd om Axel te vrijwaren van de fa- brieksrook, die ook in 2713 nog steeds wordt ge produceerd. In het Axelse recreatie-bos, dat zich uitstrekt tot de bebouwing van Gent zijn recreatieve voorzienin gen getroffen bij de landingsplaatsen voor stratos- feerreizigers. Zoals reeds in 1963 voorspeld door de Ameri kaanse expert oo het gebied van de automatisering John Diebold zijn boeren en arbeiders in het Axel van 2713 niet meer aanwezig, daar ongelooflijk gekompliceerde nieuwe machines niet alleen het werk van de ongeschoolde arbeider, maar ook dat van halfgeschoolden en vakbekwame arbeiders overnamen. De boerenmarkt is echter uit een oogpunt van traditie gehandhaafd, zij het dat deze zich met de expositie van landbouwwerktuigen heeft ver- paatst naar de hudige Zuidsingel Het gemeentebestuur met zijn full-time raads- eden beschikt over een formdabele personeelsstaf die de recreatieve voorzieningen voor alle slechts één dag per week werkende burgers in stand moet houden. Gelukkig heeft de stad zeer ruime financiële mid delen, verstrekt door het Provinciaal Bestuur, dat in het jaar 2700 inplaats van het toewijzen van woningen adequate gelduitkeringen invoerde. Na U deze enkele blik in het jaar 2713 te heb ben gegund, keren wij thans terug tot de werkelijk heid van vandaag. U ziet dan voor U een gemeente, die gesterkt door de strijd in de voorbije eeuwen, zich opmaakt om de haar -van nature toekomende funkties te vervullen ook in de voorliggende tijd, welke voor onze gehele streek rijke beloften inhoudt. De hiermede samenhangende problemen laat ik voor het ogenblik rusten. Dit willen wij ook doen in de komende week, waarin wij vol vreugde ons 750-jarig bestaan als stad herdenken. Mij past een woord van oprechte dank aan allen, die op welke manier ook het mogelijk hebben ge maakt deze herdenking op de voorgenomen gran diose wijze te vieren. Het vervult het gemeentebestuur met trots, dat onze burgerij op zulk een eclatante wijze geheer heeft willen gven aan zijn oproep deze herdenkings- week tot een waarlijke feestweek te maken. Met de wens, dat ieder Uwer in onze feestvreug de mag delen, verklaar ik de feestweek Axel 750 jaar stad officieël te zijn aangevangen.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1