Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 22 JUNI 1963. 77e Jaargang, no. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. G VINK. Redaktie en Administratie: Axel. Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK waarmede deze srijd kan worden beslist. Misschien komt er dan nog wel een ander jaartal tevoorschijn en blijken beide par tijen ongelijk te hebben, en staan wij over 10 of 15 jaar wel voor het 850-jarig be staan. Maar het feest van nu zal er zeker niet minder om zijn. „AXEL 750 JAAR STAD", een kop voor een bericht of een artikel die de Axelaars en velen met hen in Zeeland en over het gehele land de laatste weken al vele, zeer vele keren hebben kunnen lezen. Een kop die telkens weer nieuws bracht over het feest, die op een folder de be zoekers opriep om in de komende week naar Axel te komen, die op het goed ge slaagde programmaboekje, dat intussen in ruime oplaag is verschenen de voorbode is van een uitgebreide verzameling van tal van programmapunten, tot op de minuut vermeld en met alle details die men maar zou willen weten. „AXEL 750 JAAR STAD",, een zin die op de borden aan de invalswegen kond doen van dit heuglijke feit, een zin die op het kleurige affiche alom in Zeeland en West-Brabant en ook over de grens be kende en onbekende vrienden van Axel opwekt om hier in de echte Zeeuwsch- Vlaamse sfeer feest te komen vieren. „AXEL 750 JAAR STAD" hebben wij daarom ook dit keer weer als kop menen te mogen gebruiken voor dit verhaal waar in wij zo maar wat gedachten die ons, denkend aan dit feest, aan het Axel van vroeger en het Axel van nu, door het hoofd speelden. DE SFEER IN AXEL. Wij hadden het zo even over de sfeer die in Axel heerst om feest te komen vie ren. Dit is niet iets speciaals van deze laatste weken. Axel heeft van oudsher een reputatie van gulle gastvrijheid. Een sfeer die niet alleen heerst ten tijde van festivi teiten, maar een sfeer die de Axelaars al tijd kenmerkt, een sfeer ook van verdraag zaamheid en samenwerking onder al de genen die zijn hier zijn opgegroeid in een gemengde bevolking, die echter al zijn natuurlijk ruzietjes ook hier niet helemaal uitgebannen met respektering van ieders overtuiging gezamenlijk iets weet op te bouwen. Een sfeer die velen, die zich van buitenaf in Axel vestigden, tot Axelaar heeft doen worden, en waarvan velen, wanneer zij Axel moesten verlaten, slechts node afscheid namen, en die zij zich blijv-en herinneren. Wilt U bewijzen hiervoor Welnu, bijna 100 oud-Axelaars oftewel 25 procent van de aangeschrevenen rea geerde op de bij dit feest georganiseerde reünie van oud-Axelaars. Dus wel een overtuigend bewijs dat Axel in vej^r har ten nog steeds een warm plekje inneemt. Wij hopen en vertrouwen dat de bevol king van Axel, het gemeentebestuur en het feestcomité ook ditmaal deze sfeer tij dens het feest nog eens extra zullen kun nen onderstrepen en dat, evenals bij vele vorige evenementen, weer duizenden huis waarts gaan met de gedachte Wij moeten later nog eens terug naar Axel, het was er prettig en goed. AXEL VAN VERLEDEN NAAR TOEKOMST. Wanneer wij aan de reünisten denken, willen wij ook pogen nog eens terug te denken aan het Axel zoals wij het kennen van oude kaarten, met de smidse van de fa. Schieman in de Noordstraat, het Axel met oude stoepen met palen en kettingen in plaats van keurige trottoirs, het Axel met een Molenstraat met een echte molen met machtige wieken die draaiden op e-en krachtige wind. Het Axel waarin op school vele kinderen zaten in de specifieke Axelse dracht. Ja, wellicht leeft Axel bij de oudste reünisten nog zo in de herinnering voort. Maar vele Axelaars zelve hebben dit Axel niet meer gekend en zij die het nog gekend hebben, zijn het ondertussen ook reeds lang vergeten, en in de stormachtige ontwikkeling van de laatste tientallen jaren weten zij nauwelijks meer hoe het allemaal geweest is. Het Axel zonder waterleiding, zonder elektriciteit, zonder zwembad, zon der voetbalvelden, is haast niet meer voor te stellen. SNELLE AANPASSING AAN DE NIEUWE TIJD. Axel dat zich een 25 jaar geleden langs banen van de geleidelijkheid aanpaste aan de vooruitgang, heeft na de oorlog een geweldige metamorphose ondergaan. Nieuwe woonwijken zijn verrezen, meer en nieuwe scholen kwamen tot stand, de sportakkomodatie werd aanzienlijk uitge breid, meer voetbalvelden, een tennisbaan, een zwembad kwamen tot stand. Het enorm groeiende aantal auto's heeft ook in Axel een plaatsje moeten vinden en het grote Szydlowskiplein dat velen enkele ja ren veel te groot waanden is nu weer al te klein, voor de welhaast duizend auto's en bussen die elke zaterdag in Axel een plaatsje zoeken. De wel sfeervolle, maar niet meer aan de huidige tijd voldoende gas-straat-ver- lichting is verdwenen en heeft het veld ge ruimd voor neon en kwiklamoen en flu orescerende buizen. De Oude Wijk is nog wel niet geheel verdwenen maar de laatste resten staan letterlijk en figuurlijk te wan kelen op hun fundamenten om plaats te maken voor een nieuw stadsdeel in Axels centrum. De vele veranderingen van de laatste tijd liggen onze lezers stellig, nog goed genoeg in het geheugen. In het kader van de ge daanteverwisseling die Axel in korte tijd ondergaat zouden zij ten opzichte van het geheel te veel overheersen wanneer wij ding staat vast, door de inspanning van bevolking en bestuur is het Axel van nu welhaast onherkenbaar voor de Axelaar van 50 of 75 jaar geleden. Wij dwalen wat af van het feest maar wanneer wij de gedachte dat een feest voor organisatoren en bezoekers iets blij vends moet opbrengen willen volgen zou den wij zeggen dat de sfeer zoals de Axelse bevolking die weet te scheppen en het streven van overheid en bedrijfsleven om aan alle eisen van de moderne tijd te voldoen bij de bezoekers een blijvende in druk zal geven dat het in Axel goed toe ven is, en dat Axel als verzorgingscentrum voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, en als woonstad voor de industriële Kanaalzone zijn taak verstaat. BESTAAT AXEL NU 750 JAAR Eigenlijk is dit al een verkeerde formu lering van de vraag. Want Axel als neder zetting bestaat al veel langer. Reeds in de negende eeuw werd hier een klooster ge sticht, en Axel zou dus, wat het bestaan betreft, al een meer dan duizendjarige her denking kunnen gaan voorbereiden. Maar de stadsrechten zijn in ieder geval in 1213 verleend. Dat staat vast. De heer De Jonge verklaart dit positief, meerdere historici die zich in de geschiedenis van de streek verdiepen zijn het hier mee eens en zelfs de heer D. J. Oggel, die zich op historische gronden destijds in de gemeenteraad tegen deze feestviering verzette, kan dit niet ont kennen. In 1213 werden door Johanna van Konstantinopel stadsrechten aan Axel ver leend. Dus met het volste recht kunnen wij gaan herdenken en vieren dat dit feit 750 jaar is geleden. En wanneer wij dan de zienswiizp van de heer Oggel hier even mogen toelichten: het staat niet onomstotelijk vast dat dit de eerste maal was dat Axel stadsrechten kreeg. Hij is n.l. van mening dat dit nelijk- tijdig met o.a. Biervliet reeds in 1183 was en dat gravin Johanna alleen maar bij de aanvaarding van haar regering de reeds bestaande rechten opnieuw heeft bevestigd. Maar ja, het bewijs van deze redenering is niet te leveren, en wellicht zullen de his torici die thans de geschiedenis van Axel bestuderen en daarbij tal van gegevens na speuren in o.a. de archieven van Brussel en Kortrijk, nog eens een bewijs vinden, DE VOORBEREIDINGEN TOT HET FEEST. Vele Axelaars hebben zich al maanden lang ingespannen om dit feest tot stand te brengen, en zeer velen zullen dan ook zeker wel weten wat voor een bepaald evenement allemaal komt kijken alvorens dit helemaal gereed is. Anderzijds zal men van andere dingen vrijwel niets weten, en daarom ook nog eens enkele grepen uit de feestweek Hebt U er enig idee van hoeveel uren en zorg er nodig is om een stadspoort na te bouwen en weer op te richten De be woners van de Weststraat kunnen het U vertellen en niet van één poort, maar ook van vier, alsmede enkele torens. Hoeveel sparren moeten er gekapt worden om de Nieuwstraat met green te sieren U raadt het nooit 400 Hebt U er aLeens aan gedacht dat voor het oplaten van 1200 ballonnetjes door de schooljeugd, ook eerst 1200 ballonnen met waterstofgas moeten worden gevuld, daarna stuk voor stuk gasdicht moeten worden dichtgebonden en daarna van een touwtje voorzien, waaraan de ballon kan worden vastgehouden en waaraan de kin deren het kaartje met hun naam kunnen knopen. En weet U (en houdt er zaterdag morgen met sigaret of sigaar ook rekening mee) dat waterstofgas sterk explosief is en één. vonkje toereikend om het hele stel ballonnen te laten ontploffen met, naast 4e knal, kans op brandwonden voor de deelnemende kinderen. 12at Voor het vullen van deze ballonnen 's morgen vóór 7 uur al een groep vrijwilligers gaat beginnen en dat hierbij ook E.H.B.O., brandweer en politie voor eventuele ongelukjes aanwezig moeten zijn Weet U dat, toen men met de voorbe reidingen van dit feest begon, er geruime tijd nog vrijwel geen financiën beschikbaar waren en dat op het toen opgestelde sche ma naast meerdere andere kommissies o.a. aan de versieringskommissie geen geld be schikbaar gesteld kon worden om de ver sieringen tot stand te brengen. En dat deze kommissie er nu toch in is geslaagd om vijfduizend gulden bijeen te garen om de feestverlichting mogelijk te kunnen maken? EN U krijgt deze week ook een voorproefje van het klokkengebeier dat mogelijk in de toekomst over Axel zal klinken: De klok kengieterij die een plan voor het toe komstige carrillon heeft ontworpen, stelt een rijdend carillon ter beschikking tijdens de feestweek en de stadsbeiaardier van de gemeente Goes gaat dit klokkespel be spelen. Axel zal zich ook buiten de stadsgren zen laten zien: Op dinsdag 25 juni trekt een reklame-karavaan door geheel Oost en een gedeelte van West Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij ruim tachtig auto's, voorafgegaan door een geluidswagen, waarop de Axelse jeugd van 1213 en 1963 in kostuum, de aandacht zullen vestigen op Axel als feeststad en# Axel als koop centrum. Vele Axelse autobezitters hebben zich spontaan bereid verklaard om met de Axelse bejaarden in de avonduren rond ritten door het versierde en verlichte Axel te maken, zodat ook zij die moeilijk alles te voet kunnen gaan bekijken, in de ge legenheid zijn om mee te genieten van dit feest. En tenslotte ook voor het publiek van belang wanneer zich tijdens de festivitei ten onvoorziene gebeurtenissen zouden voordoen, stagnaties of ongelukken moch ten voorvallen: op het stadhuis zal steeds iemand aanwezig zijn die dan de nodige maatregelen kan treffen, politie, brand weer of Roode Kruis kan alarmeren. Telefoon 451 of 561. Langs de Scheldestromen Staatsbosbeheer draagt bij in kosten beplanting terrein van „De Braakman". Staatsbosbeheer heeft voor het rekreatie- terrein van de „Braakman" een subsidie van 2.540,— toegezegd als aanvulling in de kosten van de nog aan te brengen be planting, onder meer langs de openbare weg en rond het zwembad. De totale kos ten van dit beplantingsplan zijn geraamd op 4.000,—. Deze mededeling deed b.urgemeester F. Hanssens van Hoek dezer dagen tijdens een openbare vergadering van het alge meen bestuur van het Beheerschap Re- kreatiegebied Braakman in het gemeente huis te Biervliet. In de kosten van de ontworpen riolering op het rekreatieterrein, inclusief de aanleg van een persleiding naar de Westerschelde kan, naar de mening van de heer Hanssens zeer waarschijnlijk een behoorlijke rijks subsidie tegemoet worden gezien. Gehoopt wordt dat dit najaar met de uitvoering van dit werk zal begonnen kunnen worden. Zonder hoofdelijke stemming werd het dagelijks bestuur gemachtigd tot het aan gaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. De beslissing op het besluit van de gemeenteraad van Terneuz-en inzake toetreding tot de gemeenschappelijke re geling Beheerschap Rekreatiegebied Braak man werd door G.S. aangehouden in ver band met de plannen tot gemeentelijke her-indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. De overdracht van een zestal zomerwo ningen in de Braakman door aannemers aan partikulieren werd goedgekeurd. Het visrecht in de Braakmankreek werd voorts opnieuw voor de tijd van drie jaar verpacht Kreeke te Wolphaartsdijk voor de som van 400,— per jaar. In het lopende seizoen werden reeds meer dan 200 visvergunniiv gen uitgereikt aan sportvissers, hetgeen een rekord betekent Ook het bezoek aan het kampeer- en caravanterrein alsmede aan het zwembad, zijn totnogtoe aanmerkelijk gunstiger dan voorgaande jaren. Zo waren er met Pinksteren ongeveer 600 kampeer ders in de Braakman ondergebracht ter wijl het zwembad die dagen door ongeveer 2500 personen werd bezocht. Duitse autodieven vlogen bij Hoek uit de bocht. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de gemeentepolitie van Terneuzen drie zeelieden van de Duitse coaster „Gi selle" wegens autodiefstal aangehouden. Het drietal (28, 27 en 21 jaar oud) nam om half twee 's nachts de auto weg van de heer K. Hamelink op de Rosegracht. De politie ontdekte het zwaar beschadigde vehikel en de drie zeelieden naast de pro vinciale weg in Hoek. De zeelieden waren ter plaatse bij een scherpe bocht rechtdoor gereden en in de volkstuinen beland. Een uur na de diefstal waren zij opgesloten in het politiebureau te Terneuzen. Benoeming tijdelijk wethouder in raad van Zaams'ag. Omdat er nog steeds geen burgemeester voor de gemeente Zaamslag is benoemd, sedert 1- oktober 1962 is Zaamslag zonder burgemeester en in verband met het feit dat wethouder A. Koster, die in eerste instantie met de funktie van waar nemend burgemeester is belast, thans voor onderzoek is opgenomen in het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen, acht het gemeen tebestuur het gewenst over te gaan tot de benoeming van een tijdelijk wethouder. In een donderdagavond j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering werd de heer A. de Visser (G.P.V.) met zeven van de acht stemmen als zodanig benoemd. Na afloop van deze raadsvergadering is een informele bespreking gehouden over het plan van G.S. van Zeeland over de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Reeds enige tijd geleden heeft de raad van Zaamslag in een even eens informele bijeenkomst met burgemees ter en wethouders deze plannen voor wat betreft de opheffing van Zaamslag als zelfstandige gemeente als absoluut onaan vaardbaar van de hand gewezen. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Lone nummers 10 Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen L75, V Buitenland 2, AXEL 750 jaar stad alle details hier flingen noemen. Maar een ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mum, Bi] kontrakten belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentièn 1-5 regals f U— t Iedere regel meer 12 cent extra. aaxx de beroepsvisser, d«s JL vaa Ao-

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1