Huidverzorging F» U ROL Uit onze Omgeving Axel „AXEL 750 JAAR STAD" Predikbeurten „AXEL 750 JAAR STAD" Maandag 24 juni. In de middaguren wordt een attraktief kin derprogramma aangeboden, met o.a. Pipo de Circusclown, sneltekenaar Corani, enz. De schooljeugd heeft deze middag vrij, dit wat betreft het Lager Onderwijs want Inspek- teur Franssen hechtte hieraan spontaan zijn medewerking. Voor het Middelbaar Onderwijs is dit uiter aard in de examentijd veel lastiger. Maar ho- penlijk zullen ook deze leerlingen, indien enig.zins mogelijk, 's middags vrij van school zijn. Tenslotte verzorgt „Lucky Rolling" uit Ber gen op Zoom een rolschaatsen-show op het Szydlowskiplein. Dinsdag 24 juni. Aan deze dag wijden wij hiervoor reeds uit voerig aandacht. Dit is eigen'ijk, de dag der Rijkspolitie. Daarnaast nog een demonstratie van schoonspringers uit Antwerpen en het optre den van de dansgroep „Zespol Widowiskowy Polonia" uit Breda. Woensdag 26 juni. Trekplei.ter op deze dag zal ongetwijfeld zijn de Grote Amusementsavond, aangeboden door de Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging, met medewerking van Donderdag 27 juni. Deze dag trekt voor het eerst de Grote Historische Optocht, bestaande uit 27 groe pen, door de Axelse straten. De historische optocht verp'aatst ons naar de tijd waarin aan Axel de stadsrechten ge geven werden door gravin Johanna van Kon- stantinopel en graaf Ferdinand van Portugal, haar gemaal, dus omstreeks 1213. De gravin verkreeg de naam Van Konstan- tinopel, omdat haar vader Boudewijn keizer van Byzantium of Konstantinopel was ge worden. Johanna, heel jong aan de regering geko men, had tot machtige vijand koning Phi lippe II August van Frankrijk waartegen zij zich met veel staatsmanskunst maar nauwe lijks kon handhaven. Minstrelen, haar val kenier en geheimschrijver volgen haar, terwijl zij omringd is door krijgslieden en pages. De abten van Baudelo, Ter Doest en Ter Duinen, die hier veel landerijen bezaten, lopen ook in de stoet mee. Verder de zuster van gravin Johanna Margaretha en haar man Guy (Willem) van Dampierre in groep 16, terwijl zij gevolgd worden door gezanten van Frankrijks en Engelands vorsten, die met hun dames de op tocht verlevendigen. Waar de handel in Vlaanderen begon op te leven, zijn allerlei kooplieden vertegen woordigd en geven ook de Magistraat van Axel en groepen burgers akte de présence. Daar in elke jaarlijkse optocht, die in Axel toentertijd gehouden werd," steeds St. Joris die de draak stak voorkwam, is deze ook in de stoet aanwezig. Om 18.00 uur is er de Breugheliaanse maaltijd op het kampeerterrein „De Boshoek" Een sympathieke geste van een Axels be drijf Aan de Axelse Ouden van Dagen wordt deze maaltijd aangeboden. Ook vernamen wij dat verschillende werk gevers met hun personeel aan de maaltijd aanzitten. 's Avonds het optreden van het Cabaret „De Hoepel" waaraan medewerking verlenen: Het Axels Accordeonduo Ria Maas-Theo Geerinck; De Zingende Straatmaker José Lu- cardo uit Terneuzen; The Black Sisters. Dus zoals men wel bemerkt voor een elck wat wils Over vrijdag 28 juni, de militaire dag, lichtten wij U reeds uitvoerig in. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Zaterdag 29 juni. Opnieuw een uitgebreid programma, met o.a. een reünie oud-Axelaars, herhaling his torische optocht, Breugheliaanse maaltijd. Muzikale rondwandeling, concert en Taptoe worden op de laatste dag verzorgt door de Kapel van de 16e divisie der Belgische Land macht uit Antwerpen. De Kapel staat onder leiding van luitenant Kapelmeester Ch. Frison. De festiviteiten krijgen een waardig slot met een Groot S'otvuurwerk bij de Kleine Kreek. Hierover werden slechts spaarzame gegevens verstrekt, maar wij kregen wel de indruk dat het groots zal zijn. Tentoonstelling. Zie Gods Schepping. „Alle leven ontspringt uit God, hét Leven". Deze foto-expositie werd samengesteld ter gelegenheid van dé Floriade 1960 door het Konvent van Kerken te Rotterdam als resul taat van een internationale fotowedstrijd. Na de Floriade werd de expositie aan de Bijbel Kiosk Vereniging te Amsterdam in beheer gegeven. Dit interkerkelijk dienstorgaan heeft de tentoonstelling tot een transportabel ge heel omgebouwd en stelt haar nu in het kader van deze feestviering te Axel ter beschikking. De tentoonstelling omvat in haar geheel 64 foto's, ingedeeld in 12 groepen. Tal van vooraanstaande fotografen ste'den hiervoor werk beschikbaar, zoals o.a. Cas Oorthuys, J. L. du Parant, P. J. van Wiechen. Dia's Axel van nu. Dit is een reportage in dia's gekombineerd met geluidsopnamen van Axel zoals het zich dagelijks aan ons toont kinderen die naar school gaan en spelen, de me'kboer en de groenteboer die hun ronde doen, de gemeen teraad in een van zijn zittingen, de zaterdagse marktdrukte, diverse bedrijven in volle gang, enz., enz. Een geheel waarin de Axelaar op vele punten zichzelf zal terug kennen, maar waarin anderzijds ook voor hem nog vele beel den zullen voorkomen die hij niet kent, of nog niet zo gezien heeft als de vervaardigers van dit licht- en klankbeeld nu. Dagelijks te bezichtigen. Programmaboekje. Ongetwijfe'd zijn nog heel wat punten hier niet behandeld, maar daarvoor verwijzen wij onze lezers naar het zeer smaakvol uitge breide programmaboekje, waarin alles tot in de finesses staat vermeld, en dat volgende week in Axel huis aan huis zal worden be zorgd. Verlichting en Versiering. Reeds diverse straten zijn op dit gebied intensief werkzaam, en ook het feestkomité b'ijft niet achter, want de omgeving van de Kleine Kreek zal worden getooid met een feeërieke verlichting. Deze verlichting brandt ook op zondagavond 23 juni, dus een unieke gelegenheid om alles eens rustig te bekijken. Hr. Ms. „Axel". Vermeldenswaardig is ook dat de Konink lijke Marine akte de présence geeft in Axel en dat Harer Majesteits kustmijnenveger „Axel" tijdens de feestweek van donderdag 27 tot en met zaterdag 29 juni een officiéél bezoek brengt aan Axel. Het schip zal lig plaats kiezen aan de kade van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil en daar voor geïnteresseerden te bezichtigen zijn op don derdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 juni van 14.00-16.00 uur. Propaganda. De propaganda-kommissie heeft zich reeds uitermate verdienstelijk gemaakt door het ver spreiden van een groot aantal folders, alsmede smaakvol uitgevoerde raambiljetten. And last but not least zal op dinsdag 25 juni a.s. een reklamestoet van naar schatting 80 a 100 auto's door praktisch geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren rijden. De stoet rijdt de volgende route Vertrek te Axel vanaf Zuidsingel. Via Drieschouwen naar Zuiddorpe, door Europa straat naar Hoofdweg-Zuid over Plein naar Bontekoe richting Koewacht. In Koewacht door Wouterij - Schoolstraat en Nieuwstraat tot Polspoel daar rechtsaf over Heikant naar St. Jansteen, vin daar naar Hulst. In Hulst rechtdoor via Gentsestraat - Markt naar Graauwse Poort. Door Graauwse Poort over Zandberg naar Graauw. Door Graauw over nieuwe weg naar Kruispolderhaven om van daar uit naar Lamswaarde te rijden. Van Lamswaarde over Kuitaart naar Kloosterzan- de. Door Kloosterzande linksaf naar Groenen dijk. Rechtdoor over Hengstdijk naar Stoppel dijk. Indien mogelijk door Bossestraat naar Rapenburg. Van hier via Stoppeldijk Veer naar Zaamslag. Op plein linksaf door Axelse- straat richting Axel, tot Prov. weg. Rechtsaf over Magrette - Spui - en Driewegen naar Terneuzen. In Terneuzen rechts door Oranje straat - Rembrandt! aan - Julianastraat - Mau- ritsstraat - Willem de Zwijgerplein - Oranje straat (rechts) naar Axelsestraat. Geranium- Straat - linksaf de Rozenstraat in over Wil lemsplein naar Kastanjelaan - Prunusstraat - links Esdoornlaan naar Axelsestraat. Door Axelsestraat naar Brug. Door Grenulaan naar Ophaalbrug. Richting Hoek. In Hoek door Molenstraat - Plein - Langestraat naar Braak- manweg. Tot rekreatieoord. Daarna richting Biervliet. Door Bier vliet, langs buitenste straat naar Markt. Hier even uitkijken. Verschillende straten opgebro ken. Van Markt terug naar Braakmanweg richting IJzendijke, Door IJzendijke over Schoondijke naar Oo:tburg. In Oostburg over Markt richting Waterlandkerkje - terug naar IJzendijke. Over oude verkeersweg via Pyra- mide naar Philippine, over Markt naar de Zandstraat tot Kanaalweg linksaf naar S'uis- kil. In Sluiskil door Spoorstraat - Midden straat en Louisastraat terug naar Kanaalweg. Rechts richting Sas van Gent. In Sas van Gent door Kloosterlaan - Paardevest - Park laan - Stationsstraat over Westkade naar Westdorpe. Via Zwartenhoek en Axeke Sas sing terug naar Axel. Na deze 190 km lange rijtoer, maakt de reklamestoet nog een rondrit door een aantal Axelse straten. Ook de K.R.O. schonk midde's een inter view met burgemeester Van Dijke donderdag j.l. reeds aandacht aan dit 750-jarig stads bestaan. Verjaar dags - kadeau Het is een goede en zinvolle gewoonte om een jarige - in het bijzonder bij het bereiken van een kroonjaar 1 - een aandenken te schenken en als vanzelf is daarbij de gedachte opgekomen om het hiervoor gesignaleerde ge brek aan uiterlijk schoon en sfeer gedeeltelijk weg te nemen, waarbij in het bijzonder werd gedacht aan de aanbieding aan het bestuur van de stad Axel van een carillon, aan te brengen in de toren van het stadhuis. Deskundigen hebben va:tgeste'd, dat dit plan technisch uitvoerbaar is, de toren van het stadhuis biedt voldoende ruimte voor het aanbrengen van een k'ein doch kompleet ca rillon, bestaande uit 28 klokken en een auto matisch spel. Om de inwoners van Axel reeds een voor proefje te geven hoe een carillon klinkt komt de stadsbeiaardier van Goes, de heer Hart- hoorn op donderdag, vrijdag en zaterdag naar Axel. Nog uitbreiding Wellicht worden nog enige onderde'en in het programma tussengevoegd, maar de ak- tieve propaganda-kommissie zal hieraan on getwijfeld tijdig de vereiste ruchtbaarheid ge ven. Veel werk verricht. Ten .lotte willen wij gaarne een woord van waardering richten tot de leden van de ver schillende kommissies, die ieder op hun ge bied veel energie en vrije tijd hebben besteed, om de organisatie van dit feest ter hand te nemen. Hopen'ijk zullen velen hun inspirerend voorbeeld volgen en spontaan medewerken aan het welslagen van de festiviteiten, zodat bezoekers van buiten Axel kunnen zeggen HET WAS PRETTIG IN AXEL TE ZIJN TIJDENS DE FEESTWEEK I CITO-BUS BI] AANRIJDING BETROKKEN Toen vrijdagochtend een Cito-bus met arbeiders voor de Hero-fabrieken te Breda de gebruikelijke reis maakte, kwam deze bus door onvoorzichtig heid van een Belgische personenauto tussen Bras- schaet en Polygoon in botsing met enkele andere wagens. De Belgische auto kwam onverwachts uit een uitrit, waardoor een uit Hilversum afkomstige vrachtwagen met aanhanger rijdende richting Antwerpen moest remmen en ging slippen. Deze wagen kwam op de linkerweghelft in botsing met een der langs de weg staande bomen. Een uit de tegenovergestelde richting komende Belgische vrachtwagen kon een en ander niet meer ontwijken en reed tegen de eerste wagen op, waarna de Cito-bus op zijn beurt met de voorzijde tegen deze vrachtwagen opbotste. Wonder boven wonder kwamen geen ernstge ongevallen voor en konden de arbeiders voor het overgrote deel met een andere bus verder naar hun werk vervoerd worden. En kelen die lichte schaafwonden en ontvellingen had den opgelopen werden na ter plaatse te zijn ver bonden per auto terug naar huis gebracht. BOTSING Woensdag 12 juni j.l. te omstreeks 19.55 uur had op het kruispunt Julianastraat—Prins Hendrikstraat een botsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door de heer N. v. L. te Amsterdam en de brom fietsberijder J. L. D. te Axel. De bromfietsberijder verleende geen voorrang aan de van rechts ko mende auto. Dokter Kats verleende eerste hulp en konstateer- de bij D. een lichte hersenschudding. Bovendien ontstond aanzienlijke materiële schade aan de bromfiets. S TADS VERF RAAI IN GEN De aanleg van de invalsweg aan de Kanaalkade is praktisch voltooid en thans is men volop bezig met het aanbrengen van een entourage bij deze weg. Vooral de omgeving van de Kleine Kreek onder gaat een metamorphose. Een Axels Aannemingsbedrijf creeërt daar een fraaie zitgelegenheid, die wordt verfraaid door een daarnaast gelegen gemeentewapen, uitgevoerd in verschillende kleurrijke steensoorten. Maar de speciale aandacht wordt getrokken door de werkzaamheden van een beeldhouwer, de heer De Vree, alsmede van twee landschapsarchitekten, het echtpaar Koolwijk, allen afkomstig uit Bergen op Zoom. Deze kunstenaars brengen tegen een gevel een scrafito aan, voorstellende een aantal zeevogels en enkele emblemen van de landbouw. Met stijgende bewondering hebben wij hun werk gadegeslagen. DE MARKT VAN DE MARKT VERDWENEN Sinds het Axelse marktplein hu sinds enige we ken gereed is met zijn nieuwe bestrating is tot veler verwondering de gebruikelijke zaterdagse expositie van landbouwwerktuigen, automobielen enz., van het Marktplein verdwenen. Niet alleen de betrokken handelaren maar ook een groot deel van het publiek is kennelijk teleur gesteld door deze verandering. Voor velen was het een aantrekkelijk punt in de zaterdagmiddag om deze show op de Markt te gaan zien, terwijl het ook voor de rond het Marktplein gevestigde zaken een gezellig komen en gaan op de Markt be tekende. De redenen van deze verdwijning zijn ons niet bekend, maar met velen hopen wij dat deze ge bruikelijke exposities, waarvoor de Markt zich bij zonder goed leent, weer spoedig op hun oude plaats zullen terugkeren. SHELL GAF FILMVOORSTELLING In het kader van de viering „Axel 750 Jaar Stad" heeft Shell-Nederland op zaterdag 8 juni j.l. voor de schooljeugd reeds een filmvoorstellng in „Het Centrum" gegeven. Een drietal ontspanningsfilms werden vertoond, welke bij de jeugd bijzonder in de smaak vielen. Tot slot ontvingen de bezoekers alle een Shell- verrassing. DAF-EXPOSITIE Vrijdag 7 en zaterdag 8 juni j.l., eveneens in het kader van „Axel 750 Jaar Stad", verzorgde DAF, in samenwerking met de plaatselijke dealer, een expositie van vrachtwagens, op het terrein bij de CITO-garage aan de Buitenweg. De eigenaars van de vervoersbedrijven enz., kon den hier kennis maken met de nieuwste snufjes op het gebied van modem transport. In het bijzonder de fraaie trailer trok veel bekijks. NOGMAALS DAF Naar wij vernemen is de plaatselijke DAF-dealer voornemens bij zijn showroom aan deKanaalkade tijdens de feestweek een expostie van DAF- personenwagens te organiseren. Deie expositie zal 's avonds waarschijnlijk op een bijzondere wijze worden verlicht. AXEL VOOR DE RADIO In het K.R.O.-programma „Echo", weerklank van het dageijks gebeuren van donderdag 13 juni j.l. wijdde deze Omroepvereniging enige aandacht aan de festiviteiten ter gelegenheid van „Axel 750 Jaar Stad". Reporter Leo Pagano had een interview met de edelachtbare heer burgemeester en met de heer C. Smies. ASPHALTERING Sinds enkele weken wordt gewerkt aan de ver betering van de Kinderdijk te Axel, het wegdek wordt daar voorzien van een asphaltlaag. Maar velen vragen zich af tot waar wordt deze ver betering doorgevoerd Desgevraagd vernamen wij dat het wegdek van "de Kinderdijk wordt geasphalteerd tot Drieschouwen BEROEP AANGENOMEN Ds. A. van Leeuwen, predikant bij de Gerefor meerde Kerk aan de Pironstraat te Axel, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Pernis aangeno- KOLLEKTE In de periode van 17 t/m 22 juni a.s. wordt te Axel gekolekteerd voor de Ned. Ver. A.V.O. GESLAAGD Aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaagde voor het diploma H.B.S.-B onze stad genoot de heer J. Wieles. Op 12 juni j.l. slaagde voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool Mej. Frida Veelbehr te Axel. ZONDAG 16 JUNI Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur Ds. Vrijlant (van Borssele); (3de kollekte „kinder bescherming"). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur: Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur Ds. Brilman (van Treebeek): 3 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uur.: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 15—16 JUNI Dokter Kats. (vervolg van pagina 1). Amerikaans hammondorgel virtuoos. 16-jarige Italiaanse Zanger. Tenore Napolitano. Mondarccordeontrio. Gitaar-ensemble. Douglas Duke, Carlo Yotti, Willy Alberti, The Hotcha's The Hulstones, Accordeonorkest Helmond o.l.v. Addy Kleyngeld. Presentatie Marijke Morley.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2