1213'1963 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ft Feestweek, vol hoogtepunten wacht ons van 22-29 juni a.s. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 15 JUNI 1963 77e Jaargang no. 37 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Lont nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Aal binnen de kom IJS. Andere plaatsen LTS, t Buitenland 2. Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster s FIRMA J. C. VINK e ,kl 750 jaar stad' Allerwege gonst het momenteel in Axel van geruchten over de festiviteiten ter gelegenheid van „AXEL 750 JAAR STAD". Om in deze geruchten klaarheid te brengen, werd woens dag 12 juni j.l. in hotel „Zomerlust" te Axel een perskonferentie gehouden en daar werden een groot aantal mededelingen gedaan over het programma. Voor wij hier over van ver schillende punten in details treden, willen wij gaarne dit stellen het belooft een fantastisch feest te worden. Verblijdend. Na enkele inleidende woorden van de heer J. C. Vink, voorzitter van de propaganda- kommissie, sprak de burgemeester zeer waar derend over de steun die van vele zijden werd ontvangen. Zeer verblijdend is het dat ook de bevolking van Axel op zo royale wijze haar steentje heeft bijgedragen de huis aan huis kollekte geeft n.l. een resultaat te zien van ongeveer 5.000, - Maar ook het bedrijfs leven en de middenstand bracht met gulle hand ruim 10.000 bijeen. De burgemeester zag hierin gemanifesteerd de burgerzin in onze gemeente. Woorden van lof voor de honderden mede werkers aan de feestweek werden herhaaldelijk geuit. Namens het gemeentebestuur sprak de bur gemeester woorden van dank tot verschillende instanties, Rijks Waterstaat - Provinciale Waterstaat - Provinciale Zeeuwse E'ektrici- teits Maatschappij, voor hun werkzaamheden van de laatste maanden in verband met uit breiding en modernisering van de straten en de openbare verlichting. Deze werkzaam, heden kwamen het aanzien van Axel zeer ten goede. De burgemeester sprak tenslotte de wens dat we in goede harmonie een prachtig feest zullen hebben, niet alleen met inwoners van Axel, maar ook met bezoekers van buiten de jarige stad. Ook de Rijkspolitie en onze Strijdkrachten, resp. vertegenwoordigd door Overste van Thiel en Majoor van der Giessen, deelden in de welgemeende dankwoorden. Groot aantal evenementen. In de feestweek wacht ons een groot aan tal evenementen. Verschillende gebeurtenissen zijn een hele week te bezoeken, andere enkele dagen en daarnaast zijn er voorstellingen die slechts een dag duren. In willekeurige volgorde willen wij hier aandacht vragen voor een aantal onderdelen van het feestprogramma, maar eerst willen wij nog even stilstaan bij de historie „Axel 750 Jaar Stad". In het werk „Antique Flandria" van Gram- maye staat, dat Godebert, heer van Axel, al daar in de 9e eeuw een klooster van St. Sal- vator stichtte. Nemen we als begin het jaar 900, dan bestaat Axel 1000 jaar. Axels archief heeft als oudste stuk de jaar rekening 1492 - 1493. Axel kreeg stadsrechten in 1213 van Jo hanna van Konstantinopel en Ferdinand van Portugal, Gravin en Graaf van Vlaanderen. Het oorspronkelijke stuk is bij de verschil lende verwoestingen verloren gegaan. Stuk A 1 Oud Archief is een kopie van een stuk, gegeven door Karei V, die het op verzoek van de Magistraat van Axel liet nazoeken (24 januari 1532), terwijl A 2 een vertaling bevat gewaarmerkt door notaris Roos. Er waren in de middeleeuwen 49 zout keten, er was vishandel en een weinig laken handel. Het Schepenhuis, het oude stadhuis, stond in de Oude Wijk. De le verwoesting van Axel geschiedde door Tan van Avennes in 1248 in ziin twist met zijn moeder Margaretha (Zwarte Mar griet). Als de bekendste edele van Axel kennen we Joost van Gistele (1446- 1520), de grote reiziger, die de boekweit naar deze streken bracht. De 2e verwoesting geschiedde door Filips de Goede bij zijn twisten met de Gentenaars. In 1574 werd de hoofdkerk, gewijd aan St. Petrus, verwoest door de Watergeuzen. In 1583 verried Servaas van Steeland Axel aan de Spanjaarden en hield Axel dus de spaanse zijde. In de nacht van 16 op 17 juli 1586 werd Axel door Prins Maurits veroverd. Axel werd Staats. Er werden wallen opgeworpen o.a. waar nu het kerkhof is. De dijk aan de Braakman werd doorge stoken en Axel, Zaamslag en Terneuzen la gen op een eiland. Axel had nu geen achterland meer en werd kleiner en stiller dan vroeger. In 1582 was een nieuw stadhuis gebouwd op de tegenwoordige Markt. In 1662 werd daar een nieuw stadhuis ge bouwd, dat - enige veranderingen daar ge laten - gestaan heeft tot 1938. In de Spaanse Successieoorlog redde Jan Pikkevé Axel van de Fransen. In 1747 gaf generaal-majoor Soute Axel aan de Fransen over, die hier bleven van 16 mei 1747 - 28 januari 1749 en veel schat ting opeisten. Jan Scharp schreef zijn Geschiedenis en Costumen bij het 3e eeuwfeest van de her denking van Axels bevrijding door Prins Maurits. Burgemeester was toen Jozias Paulus. Diens zoon Pieter Paulus was voorzitter van de Nationale Vergadering 1798. 23 Oktober 1794 werd Axel door de Fran sen bezet en behoorde tot het Departement van de monden van de Schelde, een onderdeel van de Franse Republiek tot 1814. Onder Koning Willem I ging men een ka naal graven van het kanaal Gent Terneuzen naar Hulst. Bij de opstand der Belgen werd dit werk gestaakt, toen men halverwege Axel - Hulst was gekomen. Midden 19e eeuw werd het kanaal bij de Sassing afgedamd. Rijdende expositie van de Rijkspolitie. De minister van Justitie mr. A. C. W. Beerman heeft op het eind van 1962 de alge mene opening verricht van de Tentoonstelling „Raad en Daad" die een beeld geeft van de positie en het werk van het Korps Rijks politie in deze tijd. Deze tentoonstelling komt nu in Axel en zal worden gehouden in de showroom van de Fa. Gebrs. Esselbrugge aan de Evertsenstraat en wel op 25, 26 en 27 juni. De officiële opening is dus bepaald op dinsdag 25 juni a.s. en aan deze opening wordt een bijzonder feeste'ijke tint gegeven door het optreden van de Rijkspolitiekapel uit 's-Gravenhage. De Rijkspolitiekapel. Het muziekkorps, dat samengesteld is uit rijkspolitie-ambtenaren en de naam draagt van RIJKSPOLITIEKAPEL, is gevestigd te 's-Gravenhage en bestaat uit de afdelingen „Kapel" en „Drumband". Als direkteur van de rijkspolitiekapel treedt op de reserve-officier der rijkspolitie le klasse H. Ch. Hoogervorst. Tamboer maitre van de drumband is de wachtmeester der rijkspolitie le k'asse B. Groeneveld uit 's-Gravenhage, die tevens sekretaris van de Kapel is. De afdeling „kapel" heeft een sterkte van 50 man en de afdeling „Drumband" telt 30 man. Deze 80 werkende leden zijn aktief die nende rijkspolitieambtenaren en hebben hun standplaatsen in alle delen van het land. Zij verrichten normaal politiedienst en be kleden verschillende rangen en funkties. Het korps treedt die dag niet minder dan driemaal op. Om 16.30 uur een muzikale rondwande ling, om 20.15 uur een concert op het Szyd- lowskiplein, gevolgd door een Taptoe om 22.15 uur. Korps Commando-troepen. Vrijdag 29 juni zouden we willen betitelen a's een specifiek militaire dag, waarbij het Korps Commando-troepen een zeer belang rijke bijdrage levert. In het algemeen weten wij slechts dit het Korps Commando-troepen bestaat uit de mi litairen met de donkergroene baretten en deze jongens krijgen een erg zware opleiding. Het lijkt ons interessant U hier iets te vertellen over de geschiedenis van dit korps Reeds in 1942 bestond er in Engeland een Nederlandse Commandogroep, bestaande uit speciaal geselekteerde vrijwilligers van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene", later aangevuld met Engelandvaarders en andere Ned. vrijwilligers. Zij maakte als „Nr. 2 Dutch Troep" deel uit van het 10e Inter- geallieerde Commando. Op 22 maart 1942 hield voor de Ned. mili tairen, die tot dit commando behoorden het verband met de Irenebrigade op en deze da tum wordt daarom beschouwd als de oprich tingsdatum van het Korps Commando-troe pen. Nederlandse Commando's namen in 1944 deel aan gevechten bij Arakan, Arnhem, Nij megen, Eindhoven, Vlissingen en Westkapelle. Op 5 oktober 1945 werd op de „Wildhoef" te Bloemendaal het 6e Kon. Ned. Infanterie- depot geformeerd, dat men als de bakermat van de Commando's in Nederland kan be schouwen. De Wildhoef werd een trainingskamp, eerst voor het personeel dat naar Indonesië moest worden uitgezonden, later voor de opleiding tot Commando. In mei 1946 kreeg het een weldra legendarische naam „Stormschool Bloemendaal". In 1949 werd de „Stormschool Bloemen daal" overgeplaatst naar Roosendaal, in 1950 werd haar naam veranderd in „Korps Com mandotroepen". Hier, in de Engelbrecht van Nassau- kazerne, wordt thans de rekruut opge'eid tot Commando, drager van de groene baret. De huidige kommandant van het KCT is luit.-ko'onel N. J. de Koning. Het KCT is een infanterie-onderdeel, net als alle andere tot de infanterie behorende eenheden. Maar zijn taak en werkwijze wijkt wel enigszins af van die van de gewone in fanterie. Men zou kunnen zeggen, dat Commando's doorgaans voor bijzondere opdrachten wor den gebruikt, opdrachten met een sterk per- soon'ijke inslag. Van een Commando wordt verwacht, dat hij niet zal versagen onder de allermoeilijkste omstandigheden, dat hij zich één weet met zijn kameraden en volhoudt tot het gestelde doel is bereikt. Doorzettingsvermogen, stipte gehoorzaam heid en kameraadschap, zijn de drie pij'ers, waarop de opleiding der Commando's is ge baseerd. Die opleiding begint voor de soldaten, na de norma'e tweemaandelijkse bassisop'eiding in het depot, in het tentenkamp op de Ruc- phense heide, een opleiding, die wel zwaar is, maar voor de meesten toch niet té zwaar blijkt te zijn. Zij omvat vakken a's geweervechten, hindernisbaan, ongewapend gevecht, wagen- ADVERTENTIEPRIJ S 10 cent per «l», Bi) kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per AJk Kleine Advertenöên 1-5 regol» L— iedere regel meer 12 cent springen, veldloop, veel meerdaagse- en nacht oefeningen. In de hierna voortgezette opleiding van twee maanden gaan de commando's zich spe cialiseren. De mogelijkheid bestaat nu op vrijdag 28 juni om in Axel weer eens kennis te maken met de Commando's, waarvan wij in onze ge meente al eerder verbluffende staaltjes heb ben gezien. Men kan deze militairen in aktie zien, tijdens een aanval op Axel, uitgevoerd vanuit de Kleine Kreek, een oefening die gepaard zal gaan met veel geknal en veel rook. Indrukwekkend belooft te worden het op treden van het Whisky-straaljager-stuntteam. Een demonstratie die op het eerste aanzien zeer gevaarlijk lijkt, maar hierbij moet men steeds voor ogen houden dat deze machines worden bestuurd door tot in de uiterste per- feklie getrainde piloten. Promenade-concert. Om 20.00 uur 't avonds, dus op vrijdag 28 juni, komt de Koninklijke Militaire Kapel met een concert, op een wijze die voor Zee land nieuw is, n.l. een promenade-concert. Deze vorm van concerteren is afkomstig uit Engeland en het is de bedoeling dat een der gelijk concert niet alleen wordt beluisterd, maar dat de bezoekers de bekende nummers van het programma uit volle borst meezingen. Zo'n concert staat of valt met medewerking van alle aanwezigen. Vóór het concert zal een stencil met de teksten op het Szydlowskiplein worden ver spreid. Tot slot van de militaire dag kunnen de bezoekers met spanning kijken naar de Taptoe van de K.M.K. met Tamboerkorps, totaal ruim 90 deelnemers. Zaterdag 22 juni. Reeds op de eerste dag van de feestweek een uitgebreid programma, met in de ochtend uren herauten te paard die het feest aankon digen, muzikale rondwandelingen, feestelijke bijeenkomst van de gemeenteraad, oplaten balonnen door de schooljeugd, alsmede een gymnastiek-demonstratie door „Voorwaarts". Ook de wekelijkse Markt draagt een fees telijk karakter, hieraan is o.a. een stand werkersconcours verbonden, terwijl de West straat voor een braderie zorgt. Op dit gebied heeft deze straat een reputatie. Deze zaterdag staat in het teken van de sport en zo organi eert de afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis haar zevende Wandeltocht, over de afstanden 5, 10, 15 en 25 km en 30 km voor de militairen. Traditie getrouw défileren de deelnemers langs het Axe's stadhuis. In de middaguren is er een voetbalwedstrijd op het terrein der v.v. „Axel" tussen een Axels elftal en een Zeeuwsch-Vlaams elftal. In de pauze verzorgt de heer G. de Moor, de man die de judo-sport in Axel en omge ving tot bloei bracht èn brengt, demonstraties. Wagenspel. Het Wagenspel stamt uit vroeger eeuwen. Groepen reizende toneelspelers gebruikten voor hun spel als podium een wagen, daarop, als dékor, enkele zetstukken. Zij trokken van stad tot stad en van dorp tot dorp. Op een willekeurig punt van straat of marktplein dromden toeschouwers tezamen, men hield halt en het spel begon... In de fee:tweek van 22 tot en met 29 juni a.s. wordt in Axel ook een wagenspel opge voerd. Om zoveel mogelijk in de sfeer te blij ven van die vroegere tijd wordt niet in een zaal of op een vast toneel of podium gespeeld, maar is een wagen met enkele zetstukken tot toneel podium gepromoveerd deze wordt op de Markt neergezet, en... het spel kan be ginnen. Het is een gekostumeerd spel dat ongeveer een ha'f uur duurt en handelt over het ver lenen der stadsrechten aan Axel in 1213 door gravin Johanna van Konstantinopel en haar gemaal Ferdinand van Portugal. De heer J. R. de Jonge verstrekte de his torische gegevens. Schrijver van het spel is de heer Toine van Bergen, provinciaal advi seur voor amateurtoneel te Middelburg, die tevens de regie verzorgt. De eerste dag wordt afges'oten met een Taptoe op het Szydlowskiplein door het Trom petterkorps van de Artillerie o.l.v. adjudant onderofficier Kleinepier. (vervolg zie pagina 2).

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1