CONCOURS-HIPPIQUE 1963 BIJ. 1ANGS DE SCHELDESTROMEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Axel in het teken van de Ruitersport. Naar schatting achtduizend toeschouwers woonden Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 8 JUNI 1963 77e Jaargang, no. 36 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Lone mum»en 10 Kwartaal - abonnement tonen de kom 1.25. Andere plaatsen LTS, Buitenland 2. HoofdredaktieJ. G VINK. Redaktle en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 -646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per bjs, BI) kontrakten belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per te, Kleine Advertentiên 1-5 regelj f Ie- tedere regel meer t2 cent Schitterende prestatie van JAN VAN DALE in Parijs' Springconcours. Onder bijzonder gunstige weersomstandig heden werd maandag 3 juni 1963, 2e Pinks terdag, te Axel het internationale Concours- Hippique 1963 gehouden, georganiseerd door de „Oranjeruiters" te Axel en de „Juliana- ruiters" te Zaamslag, met medewerking van de Belgische Verenigingen „Beheer van Paar- denloopwedstrijden der beide Vlaanderen" te Gent en de „Belgische Groepering van Lan delijke Ruiters" te Kruishoutem. Naar schatting 8000 toeschouwers om zoomden het fraaie Concoursterrein ider V.V.Z.F. in het Axels rekreatiegebied, toen de officiële opening werd verricht door de edelachtbare heer burgemeester van Axel, M. K. van Dijke, vergezeld door zijn echt genote, beiden gekleed in Axels kostuum, een geste die door de aanwezigen bijzonder werd gewaardeerd. Indrukwekkend. Eén der hoogtepunten was ongetwijfeld het optreden van „De Trommelaeren van Roesen- daele" onder leiding van de heer P. Laros. „De Trommelaeren" moesten hun show brengen op een lastig begaanbaar terrein, gras en zand, bovendien wat ongelijk. Maar de wijze waarop de show werd gebracht, was werkelijk een wereldkampioen waardig. Voor al hun tweede optreden, vlak voor het einde van het Concours, was in één woord geniaal. Show en exercitie werden uitgevoerd in een adembenemende precisie. Dit korps komt niet zo vaak in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar wij hopen hen spoedig te rug te zien. Ochtendprogramma Reeds vroeg in de ochtend heerste rondom het terrein een koortsachtige drukte, auto's met paarden, ruiters en amazone's die hun paarden optuigden, kortom ieder haastte zich om tijdig gereed te zijn. De ochtenduren waren meer bestemd voor de specifieke kenners van de ruitersport, want toen werden de dressuurproeven gehouden, waarvoor 'smiddags bij de Parade van alle deelnemende Landelijke Ruiters, onder lei ding van paradekommandant, de heer Jac. de Feijter, de prijzen werden uitgereikt. Vaandeluitreiking Een grote dag was het voor de jeugdige Axelaars van de Ponyclub „De Kleppertjes", want naast hun innemende demonstratie van ruitersport en dressuur, mochten zij tevens uit handen van mevrouw Dekker-Becu, pre sidente van de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen, een keurig uitgevoerd vaandel in ontvangst nemen. Subliem In het Parijs' Springconcours werd een fantastische strijd geleverd tussen de vier best geplaatste Nederlandse- en Belgische ruiters. De ruiters ontliepen elkaar maar heel weinig, vooral de stijl van het paard „Optimiste" van de heer Tsjoen gaf reden tot gul applaus. Maar uiteindelijk kreeg de ruiter J. van Dale „De Grote Prijs van de Watertoren" in zijn bezit, een verdiende beloning voor zijn voortreffelijk rijden. Perfekt Een bijzonder woord willen wij graag wij den aan de perfekte regeling van het verkeer door de Wachtmeesters van de Axelse Rijks politie, bijgestaan door leden van de Verkeers politie. Na afloop verliep alles zeer vlot op het nieuwe kruispunt aan de Kanaalkade. Teleurstellend Het was wel jammer dat de deelnemers voor de Vlucht- en Drafkoersen slecht ver tegenwoordigd waren. Een groot aantal na men stond in het programma, maar slechts een beperkte groep was aanwezig. Bij één Vluchtkoers kwamen maar twee paarden in de baan, en dat is niet bevorderlijk voor het spektaku'aire element. Jammer voor de aktieve organisatoren. De uitslagen Dressuurproef voor achttallen (handicap) om de Prijs van de Stad Axel 1. „De Oranjeruiters", Willemstad 102 pnt.; 2. „Walcheren", Nieuw en St. Joos- land 101 pnt.; 3. „De Schouwse Ruiters", 100pnt.; 4. „De Schouwse Ruiters", 92 pnt. Dressuurproef voor viertallen (handicap) 1. „Oranjezon", Vrouwenpolder 971/2 pnt., 2. „De Eendrachtsruiters", Oud-Vosse- meer 97 pnt.; 3. „De Julianaruiters", Zaamslag 95 pnt.; 4. „De Veersedijk- ruiters", Veere 92 pnt.; 5. „Noord Beve land", Wissekerke 85% pnt. Individuele dressuurproef klasse L De deelnemers reden in twee ringen. Voor elke ring waren een zelfde aantal prijzen. 1. S. A. den Exter, „Oranjeruiters", Rob bie 105 pnt.; 2. J. Dane „Oranjeruiters", Frapant 104% pnt.; 3. E. de Putter, „Ju lianaruiters", Umaria 103% pnt.; 4. Mej. Ria Geluk, „Schouwse Ruiters" Lise 99 pnt.; 5. J. W. M. Klompe, „Schouwse Ruiters", Victor 97% pnt. 1. Mevr. Bom, „Oranjeruiters", Quanda 103 pnt.; 2. J. J. de Wilde, „Schouwse Ruiters", Derkjans 100% pnt.; 3. Mej. Tineke Vis, „Schouwse Ruiters", Veronica 100 pnt.; 4. Mej. A. A. Steendijk, „Wal cheren", John 99V2 pnt.; 5. A. Geluk, „Eendrachtruiters", Hans 98V2 pnt.; 6. J. van Dale „Eendrachtruiters", Vera, 98 pt; 7. A. van Westen, „Schouwse Ruiters", Felix 97V2 pnt.; 8. A. de Feijter, „Oranje ruiters", Rapid 97 pnt.; 9. Mej. Sari Ver burg, „Schouwse Ruiters", Pinelita 96% pnt.; 10. Mevr. A. van Nieuwenhuijze, „Oranjeruiters", Rudie 95 V2 pnt. Individuele dressuurproef, klasse M en Z. (handicap) 1. J. Munters, „Oranjeruiters", Fantast 107Vè pnt.; 2. C. Steendijk, „Walcheren", Felix 106% pnt.; 3. Mej. S. J. de Kroo, „Oranjezon", Radona 99% pnt.; 4. G. Quist, „Walcheren", Frits 98 pnt.; 5. M. van Dis, „Oranjeruiters", Jonkee 97 pnt.; 6. P. van Nieuwenhuijzen, „Walcheren", Runellie 96 pnt.; 7. A. J. Priester, „Noord- Beveland", Swing 95 pnt.; 8. J. W. van Oeveren, „Schouwse Ruiters", Jupiter 93 pnt. Jeugdruiters ind. dressuurproef L 1 tot 16 j. 1. P. Dieleman, „Julianaruiters", Peter 105% pnt.; 2. W. Reinierse, „Walcheren", Iko 101% pnt.; 3. Rieneke van Nieuwen huijzen, „Walcheren" Arenko 100 pnt.; 4. J. Geluk, „Eendrachtruiters", Helma 93% pnt. Ind. dressuurproef voor Shetlandpony's 1. Hans Dieleman, „De Kleppertjes", Sil ver King 68% pnt.; 2. Jan de Feijter, „De Kleppertjes", Freddy 67 pnt.; 3. W. de Feijter, „De Kleppertjes", Rebel 65% pnt.; 4. Cor den Hamer, „De Kleppertjes", Jackie 62% pnt.; 5. Joep Delgijer, „De Kleppertjes", Harlekijn 62 pnt.; 6. Ad. Haak, „De Kleppertjes", Paul 60% pnt.; 7. Jan Vonck, „De Kleppertjes", Nelly 59 pnt.; 8. Adri den Exter, „De Klepper tjes", Olaf van Strijpemonde 57 pnt.; 9. Annelien de Feijter, „De Kleppertjes", Trijke van Brummen 54 pnt. Ind. dressuurproef voor New Forestpony's en Welshpony's 1. Ineke Bolleman, „De Kleppertjes", Doris Day 66% pnt.; 2. Sylvia Sanderse, „De Kleppertjes", Ashmar Sedley Pride 64 pnt. Springconcours voor de Jeugd klasse L 1. J. Geluk, „Eendrachtruiters", Helma. Springconcours klasse L 1. A. Wattel, „Oranjezon", Tarzan; 2. A Hanse, „Schouwse Ruiters", Atleet; 3. E de Putter, „Julianaruiters", Umaria; 4. J W. van Oeveren, „Schouwse Ruiters", Ju piter; 5. M. Stoutjesdijk, „Eendrachtrui ters", Oscar; 6. A. de Feijter, „Oranje ruiters", Rapid; 7. S. A. den Exter, „Oranjeruiters", Robbie. Drafkoers 2e kategorie over 1700 meter 1. Hannover, Lucien Cobbaert; 2. Mat- turin, R. de Vliegher; 3. Flor, Jerome Ghijselinck; 4. Iguane. Vluchtkoers over 1700 meter 1. Bigondis, R. Buttiens; 2. Pinguin Mme. C. Roland. Ind. Springconcours, klasse M. en Z. (handicap) 1. J. Munters, „Oranjeruiters" Fantast; 2. van Milders, Kruishoutem Tarzan; 3. J. van Dale, „Eendrachtruiters", Vera; 4. L. Tsjoen, Kruishoutem, Optimiste; 5. P. Martens, Kruishoutem, Ornyx; 6. L. de Schrijver, Kruishoutem, Bento; 7. C. Steen dijk, „Walcheren", Felix. Drafkoers le kategorie, afstand 1700 meter 1. Je suis Due, Mme Carlos Roland; 2. Ideal, Jean Menschaert; 3. High Noon, Marcel Guylbert; 4. Ilias, Jerome Gheij- selinck. Parijs' Springconcours 1. J. van Dale, „Eendrachtruiters", Vera; 2. P. Martens, Kruishoutem, Ornyx; 3. J. Munters, „Oranjeruiters", Fantast; 4. L. Tsjoen, Kruishoutem, Optimiste. Vluchtkoers over 2200 meter 1. Meimie, R. Buttiens; 2. Bigondis, R. Buttiens. Drafkoers le en 2e kategorie tezamen over 2200 meter 1. Je suis Due, Mme. Carlos Roland; 2. Diabolo, Etienne Poppe; 3. Ilias, Jerome Ghijselinck; 4. High Noon, Marcel Guyl bert. Landelijke vlasdag in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op zaterdag 29 juni zal in Zeeuwsch- Vlaanderen een landelijke vlasdag worden ge houden. Deze zal dit jaar vooral staan in het teken van de teelt van het vlas. Deze dag wordt georganiseerd door het Vlasinstituut te Wageningen in samenwerking met de r.-k. Zeeuwsch-Vlaamse vlassersbond, de vereni ging van oud-leerlingen der Vlassersschool Koewacht, de landbouwvoorlichtingsdienst te Axel en andere organisaties. Zeeland investeert half miljard in toerisme. De financiële uitkomsten uit het toerisme in Zeeland waren in 1954 ongeveer 12 mil joen gulden. Over 1962 kan gerekend wor den op een opbrengst die de vijftig miljoen zal hebben overschreden. Het aantal over nachtingen in Zeeland bedroeg in 1957 een miljoen. Vijf jaar later waren dat volgens nauwkeurige berekeningen meer dan twee en een kwart miljoen. Bij deze cijfers, die de provinciale VVV in haar jaarverslag over '62 terecht formidabel noemt zegt zij ervan over tuigd te zijn dat deze stijging in de eerst komende jaren in eenzelfde tempo zal voort gaan. Verwacht kan worden dat in 1965, als de provinciale VVV dertig jaar bestaat, de drie miljoen overnachtingen per jaar zullen zijn gepasseerd. Expositie te Zelzate „Het Kanaal, .onze toekomst". Onder het motto „het kanaal, onze toe komst" heeft het Sociaal Economisch Cen trum „De Brug" te Zelzate een tentoonstel ling gewijd aan de economische expansie rond de kanaalwerken Gent - Terneuzen. Daarbij waren ook uitgebreide stands gewijd aan het Nederlandse kanaalgedeelte. Als model voor ruilverkaveling wordt met uitgebreide kaarten en documentatie het Ne derlandse ruilverkavelingsgebied Canisvliet te Westdorpe aan de Belgen getoond. De havendienst van Gent laat het nieuwe sluizenkomplex te Terneuzen zien, de gemeen te Sas van Gent toont een maquette van het uitbreidingsplan Noord-West. Een maquette van de nieuwe elektrische centrale van Roden- huize, waarvan een van de drie eenheden al meer kws gaat produceren dan de elektrische centrale Zeeland te Vlissingen. Studies over normalisatie van de Westerschelde in laboratorium te Borgerhout Tijdens een persdag van de Belgische Pe troleum Federatie heeft het Waterbouwkun dig Laboratorium van Antwerpen-Borgerhout iets laten varen van de geheimzinnigheid met betrekking tot zijn studies over de normalisa tie van de Westerschelde. Het experimenteert met modellen van de Schelde tussen Hansweert en Antwerpen en van de vaargeul bij Walsoorden. Men ver wacht, dat de studie over deze vaargeul, (waar het gaat om het uitschakelen van moeilijk heden, die een oud havenhoofd dreigt op te leveren), nog dit jaar zal worden voltooid. Reizend Zeeuws-Vlaams Volkstoneel (Hulst) neemt warme hulde in ontvangst. Zaterdag is het Reizend Zeeuws Volks- Toneel te Hulst op het stadhuis een huldiging ten deel gevallen i.v.m. de jongste suksessen, die het gezelschap heeft behaald. Tijdens de huldiging en de later volgende receptie in hotel De Bruyn-Verbist, is overduidelijk ge bleken, dat de werkzaamheid en de prestaties van het R.Z.V.T. allerwegen bewondering en waardering hebben geoogst. In de figuur van regisseur, drs. L. Lockefeer uit Hulst, heeft burgemeester A. L. S. Lockefeer de hele ver eniging een pluim op de hoed gestoken. Verbreding Kanaal Terneuzen - Gent. Tussen Terneuzen en Sluiskil werken men sen en machines momenteel in de hoogst toe laatbare „versnelling" aan de voorbereiding van één van de belangrijkste fasen van de ka naal verruimingswerken. Die fase betreft het eerste gedeelte van het kanaal, dat zoals reeds meermalen gemeld van 67 op 150 meter breedte moet worden gebracht. Dat eerste stuk beslaat een lengte van 3000 meter, gemeten vanaf een punt ter hoogte van de Terneuzense scheepswerf in zuidelijke rich ting. Vrijwel alles wat zich op deze te ont graven strook grond heeft bevonden, zoals de woningen van de buurtschappen „Zeven huisjes" en „Vingerling", is geheel verdwe nen. Het graaf- en zuigwerk kan evenwel eerst beginnen als ook het eerste gedeelte van de nieuwe rijksweg van Terneuzen naar Sluis kil gereed is en voor het verkeer kan worden opengesteld. En dat is de direkte reden van de grote spoed, die momenteel bij de werken wordt betracht. Rampenfonds schonk Orgel aan Lutherse Gemeente Vlissingen. Vlissingen heeft er sinds woensdagavond een kostbaar orgel bij, waarmee het muziek leven in deze stad ten zeerste zal zijn gediend. Het orgel is geschonken door het Nationaal Rampenfonds en is geplaatst in de evange lisch lutherse kerk aan de Walstraat. In aan wezigheid van talrijke genodigden is het woensdagavond overgedragen aan de lutherse kerkeraad. Tijdens een korte ere-dienst is het orgel ingewijd. Jacht gezonken nabij Wemeldinge. Dinsdagmorgen omstreeks twaalf uur is het Belgische motorjacht Noami van de heer T. A. Verbeek uit Borgerhout op de Ooster- schelde nabij Wemeldinge gezonken. Het jacht, dat van Goes op weg was naar Antwerpen, is op de stenen muur van een voormalige oesterput lek gestoten. Binnen enkele minuten verdween het vaartuig onder water. De drie opvarenden konden zich red den in een bij het jacht behorend roeibootje. In de avonduren werd het jacht door de bergingsvaartuigen Adje en Arendsoog boven water gebracht en voorlopig voor een nood- reparatie bij Wemeldinge op het strand ge zet.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1